TOPlist

Vyšel Spb Mobile Shell 3.0: Uživatelské prostředí plné zajímavých nápadů (první dojmy)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Pokud nebudeme počítat TouchFLO 3D a další nadstavby operačního systému přímo od výrobců komunikátorů, můžeme Spb Mobile Shell označit za vůbec nejčastěji používané uživatelské prostředí pro Windows Mobile. Jedná se o produkt ruské společnosti Spb Software, který od vydání první verze výrazně pokročil co se vzhledu a funkcí týče, proto se není čemu divit, že si mezi uživateli získal takovou popularitu. Neznám příliš mnoho aplikací pro Windows Mobile, které by měly například na Mobile World Congressu vlastní stánek. V únoru se rovněž objevilo video, na kterém byla zachycena vývojová verze Mobile Shellu 3.0. To mezi čtenáři sklidilo pozitivní ohlasy a každého zajímalo, kdy se do oběhu dostane finální verze.

Ten den nadešel právě dnes a Mobile Shell 3.0 si nyní může každý zájemce zakoupit nebo alespoň vyzkoušet. Plná verze programu se prodává za standardních 30 USD, nicméně pokud jste si dříve zakoupili licenci na starší Mobile Shell 2.x, máte nárok na slevu 50%. V případě, že jste si starší verzi programu zakoupili v uplynulých 90 dnech, bude vám upgrade na verzi 3.0 poskytnut zcela zdarma. To jsou myslím férové podmínky.

---
Hlavní obrazovka; nabídka programů

Mobile Shell 3.0 podporuje kromě angličtiny dalších 25 jazyků, mezi kterými nechybí čeština ani slovenština. V testovací beta verzi, kterou jsem měl od výrobce k dispozici, nebyla lokalizace ještě úplně ideální, ale výrobce mě ujistil, že to bude ve finální verzi opraveno. Aplikaci je možné používat na systému Windows Mobile 5.0 a vyšší, autoři už nyní přislíbili plnou podporu pro chystané Windows Mobile 6.5. Jen pro zajímavost, velikost instalačního CAB souboru pro QVGA/VGA displeje je 6,94 MB, aplikace si pak v paměti přístroje zabere 4,87 MB (QVGA) nebo 7,70 MB (VGA). Mobile Shell 3.0 samozřejmě podporuje i jiná rozlišení displeje (WVGA, WQVGA).

Oproti starší verzi se vzhled nabídek výrazně změnil a přibylo obrovské množství nových funkcí. Program jednotlivé funkce dělí do několika obrazovek, mezi kterými se lze přepínat přes 3D rotační panel (Carousel). V celém prostředí fungují pohybová gesta, a pokud se například nacházíte na hlavní obrazovce (Professional Home), dostanete se vertikálním tahem do obrazovky další (Lifestyle Home). Možností se samozřejmě nabízí mnohem více a asi by bylo zbytečné se tady o nich podrobně rozepisovat, když si je každý může vyzkoušet :-). Jen pro upřesnění, Mobile Shell 3.0 nabízí celkem 12 funkční obrazovek, mezi kterými se můžete velmi rychle přepínat a některé z nich si můžete pomocí plovoucích objektů a dalších nastavení přizpůsobit k obrazu svému.

---
Nastavení programu; dva styly pro zobrazení ploch

Hlavní obrazovka Professional Home (raději budu používat originální anglické názvy, ty české mi moc nesedly), zobrazuje informace o datu, čase, počasí a zobrazuje rovněž upozornění z kalendáře, které si můžete rozkliknout do podrobnějšího zobrazení. Rovněž se z této nabídky dostanete do textových zpráv, historie hovorů či třeba nastavení vyzváněcího profilu. Spodní lišta je pro všechny panely společná; na levé straně se zpravidla zobrazuje tlačítko pro změnu panelu, uprostřed zpravidla ikony s dalšími funkcemi a napravo nabídka pro další nastavení dané obrazovky.

Spb Mobile Shell 3.0 na videu

Inspiraci u systému Google Android rozhodně nezapře druhá obrazovka Lifestyle Home, která se skládá z celkem tří ploch, na které si můžete v libovolném pořadí umísťovat speciální widgety. Widgety mohou zobrazovat třeba informace o času, počtu zmeškaných hovorů nebo aktuálně přehrávané skladbě. Možností se nabízí opravdu mnoho a stejně snadno si přes widgety na plochu můžete umístit zástupce na systémová nastavení nebo nainstalované programy. Velmi pěkně vypadá pozadí, které je pro všechny tři plochy společné a při posouvání se nenápadně pohybuje. V základu připravil výrobce šest takto uzpůsobených tapet, ale není žádný problém použít vlastní, jen je potřeba, aby měly požadované rozměry.

---
Lifestyle nabídka; práce s widgety; SPB nabídka

Oblíbil jsem si také nabídku Launcher, ve které se zobrazuje seznam naposledy používaných aplikací + několik dalších ikon. Přes nabídku funkcí se můžete přepnout do detailnějšího režimu, ve kterém se na displej vejde podstatně více položek. V nastavení Mobile Shellu lze také vybrat, zda má panel Launcher nahradit klasickou nabídku Start. Z Launcheru se dá také dostat do nového Task Managera, který zobrazuje aktuálně spuštěné programy. Ty můžete v případě potřeby jednotlivě nebo hromadně ukončit. Launcher je dále provázaný s nabídkou SPB Menu, ve které naleznete několik složek se zástupci aplikací, které máte ve vašem zařízení nainstalované. Do nabídky si také snadno můžete přidávat své vlastní položky.

---

Další trio panelů se stará o kontakty. Z panelu Call Log máte okamžitý přístup do historie hovorů. Přes odkazy v dolní liště se dále dostanete na panel oblíbených kontaktů, který může být tvořen několika plovoucími položkami, jejichž pozici a velikost si můžete upravit zcela podle svého gusta. Kontakty z nabídky oblíbené je možné zobrazit i ve 3D nabídce. Posouvání je vždy pěkně plynulé, a to nejen v kontaktech, ale ve všech nabídkách Mobile Shellu. Svůj podíl na tom má především nový engine, na kterém je třetí generace tohoto prostředí postavena, a pak také podpora hardwarové 3D akcelerace, kterou výrobce zmiňuje v tiskových materiálech.

Samotný správce kontaktů až tak revoluční není. Detail kontaktu zvládne zobrazit ve vlastním rozhraní, ale jakmile budete chtít editovat nebo vytvořit nový kontakt, přepne vás Mobile Shell do klasického Windows Mobile vzhledu. To samé se děje třeba při psaní e-mailu a textových zpráv. Zajímavé je napojení na službu Facebook, ze které můžete k vybraným kontaktům získat obrázek přímo z jejich profilu, a dokonce si jej můžete oříznout podle vašich potřeb.

---
Nastavení hlasitosti; správce modulů a změna vyzváněcího profilu

Aktuální informace o počasí můžete sledovat přes Weather panel. Ten v horní části zobrazuje předpověď počasí na aktuální den, dole naopak vidíte předpověď na čtyři nadcházející dny. Mimochodem, informace o počasí si také můžete přes Widgety umístit do panelu Lifestyle Home. Provázanost jednotlivých nabídek Mobile Shellu 3.0 je opravdu zdařila a během používání programu narazíte na spoustu podobných případů.

Do oka mi padl také panel Agenda, ve kterém se přehledně zobrazují všechny nadcházející události z kalendáře. Agenda je přístupná nejen přes obrazovku s výběrem panelů, ale také přímo z obrazovky Professional Home. Přes kontextovou nabídku si do kalendáře můžete přidat další nové události, bohužel se při této akci otevře klasický systémový formulář. Předposlední panel Time zobrazuje informace o domácím a světovém čase v různých městech. Zapomenout nesmím na poslední nabídku, ve které můžete upravovat systémovou hlasitost nebo měnit typ vyzvánění.

---

Spb Mobile Shell 3.0 disponuje vlastním Wireless Managerem, přes který můžete ovládat jednotlivé moduly ve vašem zařízení (GSM, Bluetooth, Wi-Fi…). V nastavení narazíte také na položku pro zálohu/obnovu vašeho uživatelského nastavení Shellu. Trochu mě mrzí, že vývojáři nevytvořili vlastní dialogové nabídky pro psaní textových zpráv a přidávání/editaci kontaktů a položek v kalendáři. V tomto směru má navrch TouchFLO 3D prostředí od HTC, které ve své poslední verzi výše zmíněné nabídky nahrazuje vlastními, ale třeba se dočkáme v dalších verzích. Shell tento neduh do jisté míry kompenzuje množstvím funkcí a uživatelskou přívětivostí. Někomu možná velký počet funkční panelů vyhovovat nebude, já sám jsem také nejčastěji používal jen kombinaci Professional a Lifestyle. Kladné body si prostředí zaslouží za grafické zpracování, efekty a celkovou rychlost. QVGA verze prostředí si z operační paměti RAM ukousne příjemné 4 MB, VGA verze okolo 10 MB.

Sám nepatřím mezi příliš velké zastánce uživatelských prostředí, ale Spb Mobile Shell 3.0 mě příjemně překvapil a opět je vidět, že si s jeho vývojem dali autoři pořádně záležet. Pokud vás program zaujal, není nic jednoduššího, než si z oficiálních stránek stáhnout zkušební trial verzi.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku