TOPlist

Výlet do budoucnosti: Dynamický displej inFORM dokáže zobrazovat trojrozměrné objekty

S příchodem displejů s vysokým rozlišením a schopností rozpoznávat dotyky se nám dostalo zcela nových možností, o kterých se nám před deseti či patnácti lety ani nesnilo. Vývoj se však nezastavuje a postupem času zcela jistě dojde k další revoluci, která posune zobrazovací schopnosti výpočetní elektroniky na novou úroveň. Jednu z možných variant, jak by mohly v budoucnu vypadat například videokonference, nám nastínili vědci z technologického institutu MIT.

Jejich projekt s názvem inFORM představuje dynamický displej schopný na základě detekované hloubky v prostoru generovat trojrozměrné objekty. Ten lze ve zkratce popsat jako čtverec složený z hranolů zvaných voxely, které zastupují funkci pixelů na konvenčních monitorech. Ty mohou simulovat jakýkoliv trojrozměrný objekt. O základní vstup a výstup dat se starají dva snímače Kinect. Základní princip je v praxi relativně jednoduchý. Na vzdáleném místě je u stropu umístěn první snímač, který detekuje ruce či jiné objekty ve volném prostoru.

 

Získaná data následně putují ke stolu inFORM, nad kterým je umístěn druhý Kinect. Podle vypočítané hloubky objektu v prostoru, se z desky stolu vysouvají jednotlivé voxely generující přesnou kopii zdroje na místě vstupu. To vše se děje v reálném čase s minimální dobou prodlevy. Míra využitelnosti je limitována pouze rozlišením panelu a představivostí budoucích vývojářů. Věděcký tým z technologického institutu pevně věří, že tuto technologickou novinku nejvíce ocení firemní sektor, při poradách, kdy se část pracovníků nachází v různých koutech světa.

 

Jistý potenciál se může též projevit v zobrazování geodetických dat, mapových podkladů, nebo architektonice. Stejně jako všechny nové technologie, je i inForm stále ve fázi vývoje a konkrétní prototyp slouží pouze k prezentačním a výzkumným účelům. Než se podobný druh periferie objeví v našich domácnostech, budou muset inženýři zapracovat na vhodnějších postupech, které výrazně zlevní samotnou výrobu zařízení a jeho montáž.

Za předpokladu, že se tato exoticky vyhlížející technologie v praxi neujme, jedná se stále o jasnou ukázku toho, že dotykové panely nebudou tím posledním, co bude obstarávat zobrazovací schopnosti našich mobilních telefonů a notebooků.

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku