TOPlist

V Praze vyrostl Google byt: Jak může fungovat spojení moderních technologií v domácnosti?

Google v Praze vybudoval byt, ve kterém ukazuje, jak lze využívat moderních technologií v domácnosti. Hi-tech vychytávek jsme se nedočkali, vše se točilo okolo již dostupných služeb.

V samém centru Prahy se na několik dní poprvé otevírá byt v režii Googlu. Jeho návštěvníci mají příležitost poznat, jak vypadá domácnost, ve které se využívá služeb giganta z Mountain View. Česká republika je mimochodem vůbec první zemí v CEE regionu, kde se tento projekt realizuje.

Ještě před návštěvou jsme se těšili na různé hi-tech vychytávky, kterých má Google v zásobě obrovské množství – jmenujme například chytré termostaty Nest, ale ničeho takového jsme se nedočkali. Google byt nabízí pohled na využití technologií v domácnosti, ale zatím pouze těch, které už jsou uživatelům běžně dostupné. Žádné futuristické okénko se tedy nekonalo.

Kus technologie v každém pokoji

V bytě jsme navštívili celkem čtyři místnosti – obývák, kuchyň, ložnici a dětský pokoj. V obýváku jsme měli možnost vyzkoušet si Chromecast, který se ale v ČR zatím oficiálně neprodává. Díky tomuto chytrému zařízení je možné bezdrátově propojit mobil, tablet nebo počítač k televizi a sledovat tak online videa, poslouchat hudbu nebo surfovat na internetu přímo na televizní obrazovce, kterou v tomto případě zastoupil zakřivený panel od LG. Oblíbenou muziku si poslechněte z Hudby Google Play, která nabízí více než 20 milionů songů včetně české produkce. S příbuznými a přáteli se spojíte virtuálně kdykoliv potřebujete, a to díky Hangoutům. Můžete textovat nebo volat z telefonu, tabletu i počítače, a to až mezi 10 účastníky najednou.

  

Při návštěvě kuchyně jsme viděli praktické využití chytrého telefonu a tabletu při vaření. Na YouTube můžete sledovat přípravy pokrmů, slovník v telefonu vám zase pomůže s přeložením popisku třeba u koření, které jste si dovezli ze zahraničí a chybí na něm český popisek. Místo klasických kuchařek můžete listovat v kuchařských aplikacích jako je Apetit online, kterou najdete na Google Play. V případě, že máte špinavé ruce, přijde vhod hlasové vyhledávání, které má Google zvládnuté na jedničku.

  

V ložnici jsme se seznámili s knihami, které lze nakupovat na Google Play. Vyberete si z české i světové literatury, prohlédněte si ukázky zdarma a své knížky pak čtěte na jakémkoliv zařízení, i když zrovna nemáte internet. Viděli jsme také pohodlnou ukázku plánování cesty v Google Mapách, včetně výběru hotelů a virtuálního prozkoumání místa skrze Street View. Opět nic, co bychom už neznali, nicméně jako celek vše fungovalo velmi dobře.

  

Znáte projekt Google Art?

Následoval rychlý přesun do dětského pokoje, kde se jeden ze zaměstnanců Googlu na chvíli proměnil v mladého žáka, který právě dával dohromady školní referát. V případě, že potřebujete rychle najít fakta o známých osobnostech, objektech, událostech, stačí jeho jméno zadat do vyhledávače. Na pravé straně najdete tzv. diagram znalostí, který vám nabídne informace přehledně v kostce. V současné době obsahuje více jak 570 milionů objektů (osobností, míst a věcí) a 18 miliard atributů a propojení.

Studovat umění, historii a zeměpis lze snadno díky bezplatné online encyklopedii – Kulturnímu institutu Google. Jeho součástí je Art Project (schválně si jej vyzkoušejte), ve kterém objevíte více než 40 tisíc uměleckých děl z velkého detailu a muzea můžete dokonce i virtuálně navštívit. World Wonders pak obsahuje fotografie, videa a podrobné informace o více než stovce historických míst a přírodních úkazů a opět se můžete vypravit na virtuální prohlídku. Pomocí Dokumentů Google si pak pohodlně všechno poznamenáte.

Kromě toho jsme si vyzkoušeli Google Glass, nicméně i s těmi jsme už v minulosti několikrát přišli do styku. Google byt bude v Praze k dispozici ještě několik dnů a pak se přesune do Rumunska. Nachází se v 6. patře multifunkční budovy Diamant na Václavském náměstí, nicméně veřejnosti přístupný není. Přesto se do něj dostat můžete díky několika soutěžím, které najdete na Google+ stránce české pobočky Googlu.

S trochou nadsázky se dá napsat, že každý z nás doma máme Google/Microsoft/Apple… byt. Já sám na svém iPadu hojně využívám právě online kuchařek při vaření a způsobů, kdy mi chytrý telefon dělá doma společníka je mnohem více. Schválně nám do diskuze napište, jaké technologické vychytávky a služby běžně ve své domácnosti používáte vy; určitě to bude zajímavé srovnání. Doufejme, že se v budoucnu Google byt do České republiky vrátí, avšak tentokrát s větší porcí technologických vychytávek přímo z Mountain View.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku