TOPlist

Tvůrce Phonebloks je zklamán z Projektu Ara: Popírá jeho původní myšlenky

Pamatujete si na úplné počátky plně modulárního telefonu, který je dnes vyvíjen pod křídly Google jako Project Ara? S tímto originálním konceptem přišel v roce 2013 holandský designér Dave Hakkens a pojmenoval jej Phonebloks, na podobném projektu však pracovala i mobilní divize Motoroly, tehdy patřící Googlu.

Vzájemná spolupráce pak dala vzniknout Projectu Ara, který se však zatím komerční premiéry nedočkal; pokud vše dobře půjde, měl by se ukázat příští rok (více informací). Již nyní je však jasné, že se Google od původních myšlenek Dava Hakkense značně odklonil, což nizozemský designér zkritizoval na svém blogu.

google-atap-project-ara-2016-6.0

Jeho koncept modulárního telefonu měl čistě environmentalistický základ – nevyměňovat po čase celý telefon, ale pouze jeho dosluhující či zastarávající moduly (procesor, baterie, fotoaparát, displej apod.). S poslední aktualizací však Google do základního endoskeletonu vměstnal procesor, displej, baterii a spoustu senzorů, čímž z něj de facto učinil samostatně fungující smartphone, který s časem zestárne a nepomůže mu ani pár vyměnitelných modulů, sloužících víceméně pro zábavu. Prasklý displej či pomalý procesor již nebude možné vyřešit výměnou modulu, ale bude nutné sáhnout k výměně základního rámu.

Hakkens také kritizuje Google za to, že veškerý vývoj Projectu Ara zaštiťuje sám. Původní myšlenkou bylo stvořit otevřený ekosystém, do nějž by se zapojovali výrobci hardwaru a připravovali vlastní hardwarové moduly. Namísto toho Google vládne Projectu Ara pevnou rukou a tvoří pravidla – nedávno například kompletně změnil tvar konektorů a způsob připojování modulů. V této věci by měl Google údajně více spolupracovat s ostatními na jednotném otevřeném standardu, který nespravuje pouze on sám.

Hakkens sice oceňuje změnu designu modulárního telefonu, který po letech vývoje opět vypadá jako původní Phonebloks, avšak ani tento detail ale nezachrání fakt, že se Project Ara od Phonebloks výrazně myšlenkově odklonil, a již se nejedná o zařízení, jehož cílem bylo ulevit matičce Zemi.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku