TOPlist

TOP 10 telefonů v roce 2005: ve znamení QWERTY klávesnic a širokých boků

V roce 2005 se nám o smartphonech v dnešní podobě mohlo ještě pár let zdát, na trhu se již však objevovaly modely, které byly funkčně alespoň trošku podobné. Tehdejším prodejním žebříčkům výrazně dominovala Nokia, která na celém světě prodávala desítky milionů svých zařízení. Operačním systémům pak dominoval Symbian, Windows Mobile, ale i BlackBerry. Pojďte se s námi podívat na 10 ikonických zařízení roku 2005, které byly především ve znamení připojení k internetu.

Samsung SGH-D720

Výsuvný telefon od Samsungu nesl před 12 lety velmi krkolomný název, jednalo se však o jednu z prvních sázek korejského výrobce na operační systém Symbian. Maličký displej měl uhlopříčku 1,8″ a hlavní fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx měl k dispozici i přisvětlovací diodu. Vnitřní paměť měla kapacitu 18 MB a operačním systémem byl již zmíněný Symbian ve verzi 7.

samsung-d720

Nokia N70

Společnost Nokia, která původně začínala jako papírna, se v dnešním výběru bude vyskytovat poměrně často. Aby také ne, před 12 lety v podstatě ovládala trh se svými revolučními telefony. Jedním z nich byla i Nokia N70. Ta se držela poměrně tradičního designu, poněkud výrazně však vystupovala přední kamerka pro videohovory. V době uvedení na trh neměl žádný jiný smartphone od Nokia více vnitřní paměti – uživatelé měli k dispozici bezedných 32 MB. Zadní fotoaparát zachytával události v rozlišení 2 megapixely a tlouška zařízení se ještě nedostala pod 2 centimetry.

nokia_n70

Nokia N90

Toto futuristické véčko budilo pozornost i když pouze leželo na stole. V zavřeném stavu se zdálo, jakoby něco přebývalo. Ano, mluvíme o zvláštním hrbu, díky kterému však mobil nabízel spoustu funkcionalit. Kromě možnosti otevřít telefon a pohodlně sledovat obsah na displeji (s tehdy perfektně ostrým rozlišením 352 x 416 pixelů, 259 ppi) bylo možné z telefonu udělat i videokameru s optikou Carl Zeiss a rozlišením 2 Mpx. Telefon běžel na dnes již neexistujícím operačním systému Symbian 8.1 S60 a tenkrát neuměl vibrovat.

nokia-n90

HTC Universal

Rok 2005 nahrával jak tehdejšímu operačnímu systému Windows Mobile, tak i hardwarovým klávesnicím. HTC Universal se stalo prvním „chytrým” telefonem, který běžel na Windows Mobile 5.0 a podporoval 3G i Wi-Fi. Zobrazovačem byl dotykový displej o uhlopříčce 3,6” s rozlišením 480 x 640 pixelů a plnohodnotnou fyzickou QWERTY klávesnicí. HTC však v té době ještě nevyrábělo pod svým jménem, a tak zařízení neslo název podle země a operátora, u kterého se prodávalo. Stejné zařízení tak můžeme znát pod jmény jako Qtek 9000, Dopod 900, nebo třeba T-Mobile MDA Pro. Jaký dojem tenkrát telefon vyvolal si můžete přečíst v podrobné recenzi.

htc_universal

HTC Wizard

Dalším komunikátorem od firmy HTC byl model Wizard. Ten také disponoval plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, byl však o něco menší – dotykový displej měl uhlopříčku 2,8”. Výbavu pak doplňoval 1,3 megapixelový fotoaparát, 64 MB RAM a pořádné 128 MB úložiště, které šlo rozšířit paměťovými kartami miniSD až o 4 GB. K brouzdání po internetu sloužilo GPRS, Wi-Fi a telefon běžel na Windows Mobile 5.0. Stejně jako u modelu Universal byl Wizard znám pod mnoha jinými názvy, například Qtek 9100 či Dopod 838.

htc_wizard

Nokia 9300

Mezi telefony s hardwarovou QWERTY klávesnicí se řadí i Nokia 9300. Jednalo se v podstatě o dvoustranný telefon, který se dal používat jako ten klasický – na přední straně byl malý displej a klávesnice, po otevření se však odhalil obří 4” displej a velmi dobře vybavená klávesnice. Vnitřní paměť měla kapacitu 80 MB a telefon běžel na Symbianu 7.

nokia_9300

HP iPAQ hw6500

Společnost Hewlett-Packard během svého období na trhu se smartphony vydala spoustu telefonů na platformě Windows Mobile 5.0. Jedním z nich byl i model hw6500, který byl vlajkovou lodí pro rok 2005. Jeho 3 palcový čtvercový dotykový displej s rozlišením 240 x 240 pixelů doplňovala ještě QWERTY klávesnice, která oproti HTC nebyla vysouvací. Nedostalo se však na Wi-Fi a příliš chválený nebyl ani 1,3 megapixelový fotoaparát.

hp-hw6500

Palm Treo 650

Výrobcem, který před dvanácti lety vsadil na vlastní operační systém, byl Palm. Jeho model Treo 650 běžel na Palm OS, měl 2,7” čtvercový dotykový displej s rozlišením 320 x 320 pixelů a fotoaparát s rozlišením 0,3 Mpx. Paměť zařízení měla kapacitu 32 MB a poháněl jej procesor PXA270 od Intelu na frekvenci 312 MHz.

palm_treo_650

BlackBerry 7100

Série 7100 od kanadské firmy přišla na trh s poměrně zajímavou změnou. Jednalo se o řadu smartphonů, které dostaly klávesnici se dvěma písmenky na jedné klávese. To umožnilo výrazně zmenšit rozměry a práci usnadňovala prediktivní technologie SureType, se kterou bylo psaní mnohem jednodušší, než s T9 – díky snížení počtu písmenek ze tří na dvě na jednom tlačítku se predikce znatelně zlepšila. S těmito modely však BlackBerry necílilo ani tak na firmy, jako spíše na běžné uživatele.

blackberry_7100v

Sony Ericsson K750i

Roku 2005 také vévodila legenda výrobce Sony Ericsson, model K750i. I přes malý displej a často poruchový joystick si zařízení získalo velkou oblibu mezi uživateli. Původní 34 MB interní paměť bylo možné rozšířit paměťovou kartou o další 2 GB, což se hodilo při pohodlném pořizování fotografií, neboť telefon měl na boku hardwarovou spoušť fotoaparátu. Samotný modul fotoaparátu byl chráněn posuvnou krytkou, díky které si telefon nikdo nespletl. Podpora internetu však tenkrát nebyla příliš dobrá, K750i zvládalo pouze GPRS.

k750i

Jak jste na tom tenkrát byli vy?

Během posledních 12 let jsme se v oblasti telefonů velmi posunuli, těžko si i představit, že jsme si kdysi vystačili s takto „jednoduchou” technologií. V té době se na trhu objevila i spousta dalších zajímavých telefonů; vzpomenete si, jaký jste tehdy používali vy?

10 výdobytků technologie, které frčely před 20 lety: pamatujete si na všechny?

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku