TOPlist

Největší tajemství Applu aneb Muž, který stojí za úniky informací (OnLeaks)

Cupertinská společnost Apple si tradičně drží své produkty pod pokličkou a střeží si je jako oko v hlavě. Jenže jak firma roste, je uchování tajemství daleko složitější a v posledních letech se jí informace o nových produktech nedaří příliš maskovat. Apple prodává neskutečné množství zařízení, nejvíce pak pochopitelně iPhonů, o jejichž prodejních číslech se většině firem vyrábějících telefony může jen zdát.

Vzhledem k vysoké poptávce po iPhonech je potřeba, aby partnerské továrny Applu začaly první součástky vyrábět už na jaře, a dlužno dodat, že Apple ani s takovým předstihem nestíhá své zákazníky v první podzimní vlně uspokojit. Jablečný gigant proto musí neustále pracovat s čísly a v případě potřeby najímat partnery další, kteří jim kýžené elektrosoučástky dokáží včas, v požadovaném množství a kvalitě, dodat.

Se stoupajícími počty partnerů však stoupá i riziko úniku informací a právě jedním takovým člověkem, který v poslední době stojí za masivními úniky různých součástek prozatím nepředstaveného iPhonu 7 (a iPhonu 7 Plus), je Steve Hemmerstoffer, redaktor webu Nowhereelse.fr.

iphone 7
Takto by měl vypadat iPhone 7 se 4,7″ displejem

V poslední době zaslal Hemmerstoffer na Twitterový účet @OnLeaks například přesné rozměry a vzhled iPhonu SE ještě před tím, než se samotný telefon dostal na pulty obchodů. Stejně tak dokázal přinést i podrobnější informace o loňském iPadu Pro. Steve se však nevěnuje jen společnosti Apple, ale i ostatním firmám vyrábějící telefony s operačním systémem Android.

Magazín Business Insider Steva Hemmerstoffera vyzpovídal a zeptal se ho například na to, jak tyto tajné informace o produktech získává, a jak pozná, že jde o falešné fotografie nebo špatné informace. Redaktory dále zajímal názor Hemmerstoffera na letošní iPhone a co má všechno přinést.

Rozhovor byl přeložen z francouzštiny do angličtiny a poté do češtiny – pro přehlednost byl lehce upraven.

Jmenuješ se Steve Hemmerstoffer a jsi redaktorem webu Nowhereelse.fr, také často vystupuješ na Twitteru pod přezdívkou OnLeaks. Zveřejňuješ uniklé informace – je toto tvá práce na plný úvazek?

Jsem redaktor a spisovatel působící na webu Nowhereelse.fr a tuto práci dělám už 10 let.

Několik let jsem se věnoval různým únikům, které jsem našel na různých zpravodajských serverech, blozích, fórech a sociálních sítích a postupem času jsem si dokázal krůček po krůčku vytvořit vlastní síť informátorů.

Díky těmto únikům jsem se dostal před ostatní informátory a moje síť se dostala do povědomí celého světa. Skutečnost, že mé články byly psány ve francouzském jazyce, byla zřejmě překážkou pro většinu zahraničních návštěvníků. To je vlastně i důvod, proč jsem se nakonec rozhodl na začátku roku 2015 vytvořit na Twitteru účet s přezdívkou OnLeaks, kde své vlastní úniky zveřejňuji výhradně v angličtině.

Mám vždycky strach ze zveřejnění nějaké zákulisní informace a hlavně z toho, že by se mohlo jednat o fake z nespolehlivého zdroje. Jak vlastně tyto podvrhy poznáte?

Techniky, které používám, a je jich opravdu mnoho, mi umožňují poznat pravý únik od těch podvodných a falešných, ale nic nenahradí zkušenosti a zdravý rozum.

Denně trávím asi dvě až tři hodiny hledáním různých informací a procházím velké množství webů, fór a sociálních sítí, na kterých denně najdu více či méně věrohodných úniků. Proto dokážu na první pohled říci, že se jedná o padělek.

clzuec7waaac9gb

Často se stává, že si někdo na internetu stáhne fotografii, kterou poté upraví a vyretušuje ve snaze připravit důvěryhodnou fotografii nějakého výrobku. Nejjednodušším způsobem ale je, a tento způsob kupodivu používá jen hrstka z mých kolegů, provést zpětné vyhledávání obrázků na Googlu, které zdrojovou fotografii najde.

Tato metoda je účinná nejen tím, že odhalí případnou práci Photoshopu, ale také tím, že najde původní zdroj a prvotní publikaci fotografie. Podle mého názoru je totiž zásadní vždy uvádět zdroj.

Stručně řečeno, padělek poznáte podle těchto tří zásad:

  1. Použijte zdravý rozum a odhadněte pravděpodobnost, že se jedná skutečně o kvalitní informaci/produkt či nikoliv.
  2. Poté pomocí vyhledávače obrázků na Googlu zkontrolujte, zda nejde o fotomontáž.
  3. A nakonec se pokuste dostat k původnímu zdroji a ověřte jeho spolehlivost na základě předchozích publikací.

Na Twitteru jste napsal docela vtipnou věc: „Musím říct, že 99 % bloggerů a novinářů (jak se sami nazývají), nevědí o únicích ani h***o.”

Ano (smích), opravdu jsem tohoto názoru, protože jsem unavený z toho, jak většina z mých kolegů sdílí různé úniky a absurdní spekulace bez toho, aby si alespoň zkusili ověřit pravost informací.

Zveřejnění zákulisních informací vám přinese velké množství čtenářů, a tak chápu, že je pokušení opravdu velké, jenže to může být ve výsledku kontraproduktivní a neověřené informace nakonec poškozují samotné stránky, zrazují čtenáře a ničí jejich důvěru.

Nechci po vás seznam vašich zdrojů, ale jak tahle „hra” vůbec funguje? Pochází tyto fotografie přímo od pracovníků z továren? A proč je posílají právě vám nebo je zveřejňují na síti Weibo (čínská sociální síť)?

Ve většině případů tito lidé činí z nerozvážnosti a bez přemýšlení, protože cílem je, aby se do diskuze na fórech či sociálních sítích v rámci této komunity zapojili lidé. Většina z nich přitom doufá, že se po zveřejnění těchto tajných informací stanou známými.

Také samotní zaměstnanci, kteří narazí na problémy s výrobou nebo při montáži zařízení hledají pomoc na pochybných a více specializovaných fórech.

Tito lidé navíc někdy publikují fotografie, aniž by si představili riziko, že by je člověk jako já mohl objevit. Chtěl bych upřesnit, že mnozí si myslí, že tyto úniky ve většině případů pocházejí ze sítě Weibo, ale není tomu tak a velice často pocházejí z jiných platforem.

Jistě, Weibo je perfektní místo pro nalezení nových informací, ale ty, které na Weibu vidíte každý den, jsou často od lidí, kteří je najdou úplně na jiném místě.

Dostanou za to informátoři také zaplaceno?

Toto je citlivá otázka a raději bych se k tomuto tématu nevyjadřoval.

Kontaktoval vás někdy Apple nebo jiná technologická společnost? Hrozil vám někdy někdo?

Ano. Zřídka, ale stalo se to. Jak již uvedl, nikdy to nezašlo dál než po zastrašování po e-mailu nebo že mi volal nějaký právník.

V poslední době se zdá, že se úniků objevuje daleko více. Proč tomu tak je?

Nejsem schopen tento jev vysvětlit, ale pokud se nemýlím, jsem většinou u zrodu těchto informací, takže se z toho stala má specialita.

Proč se neobjevuje více informací o hodinkách Apple Watch?

Dodavatelé a subdodavatelé vyrábějící díly pro Apple Watch ještě nejsou úplně známé, takže je získávání informací mnohem těžší, než pro iPhone, na němž pracuje několik firem, které jsou známé a perfektně identifikované.

Proč je v některém roce více uniklých informací a v některých zase méně?

Tuto nesrovnalost lze vysvětlit jen v závislosti na stavu zdrojů. Zaměstnanec je například vyhozen nebo opustí svou práci, dodavatel náhradních dílů obdrží od výrobce varování, výrobce příslušenství ukončí svou činnost a tak dále. Existuje pro to řada důvodů, třeba, že zdroj už jednoduše nechce nebo není schopen poskytnout informace.

Jaké další „leakery” sledujete?

Především bych chtěl říci, že sdílením úniků z čínských fór z vás ještě nedělá „leakera”.

Kdokoliv si totiž může do vyhledávače na síti Weibo zadat klíčové slovo a vyhledat fotografii, kterou posléze publikuje – a často bez citace původního zdroje.

Podle mého názoru je odborníkem a pravým „leakerem” ten, který má v rámci průmyslu své vlastní zdroje. Od subdodavatelů, kteří mi poskytnou fotografie komponent, přes zaměstnance telekomunikačních společností, kteří mi poskytnou rendery, až po výrobce příslušenství, od kterých mohu získat průmyslová schémata (CAD). Mám štěstí, že mám věrné a velice spolehlivé kontakty napříč celým výrobním procesem.

Naštěstí pro mě, mít takovou síť informátorů je běh na dlouhou trať a ne všichni ji mohou mít.

Pokud jde o leakera Evana Blasse, hrajeme spolu jakousi „hru s leaky”. (leak = únik nových informací)

V minulosti jsme měli spory, z čehož měli radost hlavně lidé, kteří nás sledovali, ale oba jsme tento stupidní a zbytečný boj ukončili. Kromě toho jsme si nedávno zahráli přátelskou a zábavnou hru na jednoho vítěze s leaky o HTC 10.

Jak často říkám: „Hra s leaky” není exaktní věda. Na světě není žádný bezchybný leaker a dokonce i ti nejlepší někdy selžou. Je to součástí hry a s tím se musíme všichni vyrovnat.

Jak myslíte, že bude vypadat iPhone 7?

To už není pro nikoho žádné tajemství, ale pokud máte stále pochybnosti, příští iPhone bude vzhledem velice blízký iPhonu 6s. Velikost zadního fotoaparátu, pozměněné proužky antén a chybějící 3,5mm konektor bude to, čím se příští iPhone bude od předchozí generace lišit. Jediným prvkem, o kterém se stále debatuje, je případná přítomnost druhého reproduktoru na místě konektoru pro sluchátka.

Apple v posledních měsících testoval řadu prototypů a je stále těžké v této fázi říci, jak to dopadne, ale je možné, že některá z verzí se nakonec dostane na trh. Jedna věc je ale jistá v každém případě, což potvrdilo už několik zasvěcených osob: Velká změna nastane příští rok k 10. výročí iPhonu.

Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku