TOPlist

SE Xperia X10 Mini: Nejmenší Android na trhu s dostatečným výkonem (videopohled)

Sony Ericsson v únoru na Mobile World Congressu v Barceloně představil dva velmi netradiční komunikátory s operačním systémem Android. Řeč je o modelech Xperia X10 Mini a Xperia X10 Mini Pro, které už na první pohled zaujmou velmi drobnými rozměry. V tomto článku a videu se podíváme na verzi bez hardwarové klávesnice, tedy X10 Mini. Ač jsem k němu z počátku přistupoval celkem skepticky, po pár dnech používání mi tenhle prcek padl do oka.

V zařízení najdete českou verzi operačního systému Android zabalenou do modrého kabátku, bohužel se ale jedná pouze o verzi 1.6, avšak výrobce přislíbil, že nejpozději na podzim bychom se měli dočkat aktualizace na verzi 2.1 (s dalším updatem na 2.2 už se však nepočítá). Klasickou základní obrazovku systému Android v X10 Mini nehledejte, SE ji nahradil vlastním řešením, na které lze však také umísťovat widgety. Jedinou nevýhodou je, že na každé z obrazovek může být pouze jeden widget, takže dochází k docela výraznému plýtvání místem, zvláště na tak malém displeji. V seznamu programů naleznete celkem dost bonusových aplikací včetně několika her.

Videopohled na Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Xperia X10 Mini je výrazně zmenšenou verzí modelu X10, jehož recenzi si můžete přečíst zde.

Design telefonu je velmi povedený a celkově tahle malá Xperia působí hodně elegantně. Barevné kryty telefonu pak podtrhují určitou hravost, protože X10 Mini není primárně cílena jako pracovní zařízení, ale spíše jako multimediální telefon pro volný čas, který by měl najít spřízněné duše především u mladých lidí. V balení kromě černého krytu dostanete i jeden barevný a případné další si můžete dokoupit. Nasazení krytu je otázkou několika vteřin a po docvaknutí drží na svém místě velice pevně. X10 Mini se v rukou drží velice pohodlně, ale s ovládáním skrze dotykový displej to občas není úplně ideální, což je zkrátka daň za jeho velikost.

- - -

- - -

Nedovedu si například moc dobře představit, jak bych na tomhle prckovi každodenně odepisoval na pracovní e-maily. Na krátké napsání textové zprávy to plně postačí, ale objemnější text bych zkrátka psát nechtěl, protože znaky na softwarové klávesnici se zadávají postupným vyťukáváním a pro čísla nebo speciální symboly je ještě nutné se přepínat mezi jednotlivými „listy“. Tím samozřejmě nechci softwarovou klávesnici nijak hanit, SE použil vzhledem k úhlopříčce displeje to nejlepší možné řešení.

- - -

Byl jsem ale docela překvapený z internetového prohlížeče. Už při vybalování telefonu z krabice jsem si říkal, že brouzdání po webových stránkách bude utrpení, ale ve výsledku to není vůbec špatné. Na displej se sice nevejde příliš mnoho informací, ale tenhle neduh do jisté míry kompenzuje rychlost vykreslování prohlížeče. Divné přirovnání, ale je to tak. Prohlížeč je totiž neskutečně „živý“ a na každý pohyb prstem po displeji reaguje přesně tak, jak byste očekávali, takže tady palec nahoru. Svižné je i zoomování a samotné posouvání po obsahu stránky, jen škoda, že si prohlížeč neporadí s Flashem. Absence multidotekového rozhraní mi tady až tolik nevadí, protože na takhle malém displeji by to stejně byla „kopaná“ pro prsty. Při otočení telefonu do landscape režimu se díky pohybovému senzoru obraz automaticky překlopí. Rotace nefunguje jen v internetovém prohlížeči, ale i v celé řadě dalších aplikací (Album, zprávy, e-mailový klient…).

- - -
Internetový prohlížeč

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 1.6
Displej: kapacitní QVGA (240×320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,55“, ochrana proti poškrábání
Procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz
Rozměry: 83 x 50 x 16 mm
Hmotnost: 88 gramů včetně baterie
Paměť: 256 MB ROM, 256 MB RAM, slot na microSDHC karty
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12, UMTS/HSDPA (900/1800/2100 MHz)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP), microUSB (USB 2.0)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, A-GPS
Digitální fotoaparát: 5 MPx (2560 x 1920 px), autofocus, přisvětlovací LED dioda, záznam videa ve VGA při 30 FPS
Baterie: Li-Pol 950 mAh
Pohotovostní režim: 180 hodin
Max. doba hovoru: 360 minut
Další informace: FM rádio, pohybový senzor, 3,5mm výstup na sluchátka

- - -

- - -

Xperia X10 Mini docela dobře poslouží i jako příležitostný fotoaparát. Na zadní straně najdeme 5 MPx čip, který dokáže vykouzlit poměrně vydařené snímky. Při silném slunečním světle má fotoaparát občas tendenci vytvářet hodně silné přepaly a v takovém případě mi pomohlo přepnout na jiný režim. Snímky nemají ani příliš mnoho šumu a celkově mě kvalita zpracování fotografií mile překvapila. Dobře si telefon poradí také s focením textu a makra. V horších světelných podmínkách můžete aktivovat přisvětlovací diodu, která je dostatečně silná na to, aby v úplné tmě osvítila průměrně velký pokoj. Nahrávat můžete i video v maximálním rozlišení 640×480 px při 30 snímcích za vteřinu.

- - -

- - -

Na zadní straně je kromě fotoaparátu umístěný i hlavní systémový reproduktor, jehož kvalita je nadprůměrná. Až jsem se divil, jak výrazný a čistý zvuk dokáže telefon se svých zad vyloudit. Pokud budete chtít poslouchat hudbu nebo rádio, stačí do 3,5 mm výstupu připojit dodávaná sluchátka, která mají na kablíku i malé ovládací centrum. Jejich kvalita zpracování zvuku je dobrá, ale náročnější uživatele nic neomezuje v připojení vlastních.

Video: Záznam videa ve VGA rozlišení

Kvalita hovoru během telefonování je velmi dobrá – zvuk je dostatečně hlasitý a žádná ozvěna nebo nepříjemné rušení se nevyskytuje. Kontakty do telefonu můžete nahrát skrze účet Google, je ale veliká škoda, že výrobce nedodává synchronizační program pro přenos dat z Outlooku. Na paměťové kartě naleznete pouze jakousi aplikaci pro synchronizaci kontaktů se vzdáleným serverem Sony Ericssonu, ale s Outlookem si telefon po připojení k PC nebude chtít povídat (nabídne vám režim nabíjení nebo Mass Storage). Řešení naštěstí není nikterak složité. Z internetu si můžete stáhnout vývojou verzi freeware aplikace Android-Sync, která vám dovolí do telefonu nahrát kontakty a informace z kalendáře. Při prvním pokusu o synchronizaci se mi přenesly pouze kontakty a u kalendáře se objevila chyba. Opětovná synchronizace problém naštěstí vyřešila.

- -

- -

Xperia X10 mini se velmi dobře hodí na geocaching a turistiku (doporučuji programy c:geo nebo SmartMaps). Integrovaný GPS modul nemá žádné problémy s rychlou fixací a díky svým rozměrům vás na cestě nebude nijak obtěžovat. Na druhou stranu si nedovedu představit, jak by mě telefon měl navigovat při dlouhé cestě automobilem; ne že by to nezvládl, ale opravdu by se mi celou cestu nechtělo dívat na tak malý displej. S připojením do bezdrátových sítí rovněž nejsou žádné problémy, stejně jako s připojením stereo reproduktoru nebo sluchátek přes Bluetooth rozhraní.

- - -

- -
Srování velikostí (HTC Touch Pro2, HTC X7510, mivvy zero a HTC Hero)

Sony Ericsson mě s tímhle malým šikulou příjemně překvapil. Je pravda, že na takhle malém displeji není ovládání některých aplikací úplně nejlepší, ale to je zkrátka daň za to, že X10 Mini může nosit titul vůbec nejmenšího telefonu s operačním systémem Android. Psaní textu není úplně nejpohodlnější, ale pokud jste tyhle omezení schopni tolerovat a X10 Mini se vám líbí, nebudu vám nákup rozmlouvat. Pohodlnější zadávání znaků by mimochodem měl nabídnout model X10 Mini Pro, který je o několik milimetrů tlustší, ale zase nabízí výsuvnou hardwarovou klávesnici. Telefon mi byl velmi dobrým společníkem při sportu, geocachingu a výletech na kole. Výrobce k němu navíc přidává pěkně vypadající a především dobře chránící pouzdro, které by mělo telefon při menším pádu zvládnout dobře uchránit od škrábanců a poškození.

Je až zarážející, jakou hardwarovou výbavu se Sony Ericssonu podařilo do útrob X10 Mini vtěsnat. Najdeme zde podporu sítí třetí generace, FM rádio, GPS navigaci, bezdrátové moduly Wi-Fi a Bluetooth, 5 MPx fotoaparát či 600 MHz procesor. Snad výrobce nebude příliš zdržovat slíbený upgrade na Android 2.1, který by měl přinést několik nových funkcí a vylepšení.

Screenshoty z operačního systému
- - -
Aplikace Album + obrazovka fotoaparátu

- -  - -
Google Maps, přehrávač hudby, měsíční pohled na kalendář a uzamčená obrazovka

- - - -
Několik “listů” softwarové klávesnice + telefonní klávesnice

- -  - -
Listování v kontaktech, Android Market, nabídky Programy, rozhraní TimeScape

- - - -
Hlavní obrazovka, widget, aplikace pro rozpoznání hudby a YouTube klient

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku