TOPlist

Redakce doporučuje: Snadná výuka jazyků ve vašem smartphonu

Znalost cizích jazyků je v dnešní době téměř nutností. Nejen proto, že se člověk může spojit s lidmi na celém světě nebo s nimi prohodit pár slov u piva, ale třeba i proto, že může ostatním pomoci, když se ocitnou v nesnázích. Turisté o tom vědí své.

Nejlepší způsob, jak se cizí jazyky učit, je bezesporu pobyt v cizí zemi, kde jste obklopeni lidmi, kteří o vašem rodném jazyce často ani neslyšeli. Zpočátku je zvykání si na novou kulturu a způsob komunikace poměrně náročný, během několika týdnů se však člověk aklimatizuje a začne se orientovat. V cizině se dá samozřejmě začít i úplně od nuly, proč si ale toto dobrodružství trošku neusnadnit z domova a nenaučit se pár slovíček a frází ještě před odjezdem?

Serial_slovniky_nahled

Dalo by se říci, že učení se doma, a ještě na mobilu, je z hlediska vůle mnohem náročnější. Dokopat se i k pouhým 10 minutám denně je pro mnohé z nás velice náročný úkol. Aplikace, které jsme dnes vybrali, vznikly právě proto, aby vám učení co nejvíce usnadnily. To, že při učení se 15 minut denně budete za měsíc umět plynule anglicky, jsou samozřejmě marketingové řeči. Vzhledem k propracovanosti aplikací se však můžete naučit mnoho a slovní zásoba se rozhodně neztratí.

Duolingo

Jedním z nejoblíbenějších studijních nástrojů je aplikace Duolingo. Forma, kterou vás učí cizí jazyk, je velmi příjemná a s pomocí roztomilé zelené sovičky vám bude učení se novým slovíčkům připadat jako hra.

Se studiem můžete začít úplně od základů, nebo si udělat rozřazovací test, který vám pomůže odhadnout vaši úroveň jazyka a případně přeskočit několik úrovní, abyste se nemuseli zdržovat něčím, co už dávno znáte.

V aplikaci je také několik druhů cvičení – od slovíček, které ilustrují obrázky, aby se vám lépe pamatovaly, přes poslech, kdy napíšete, co jste slyšeli, až po mluvení, přičemž rozpoznávání řeči zvládá aplikace velmi dobře. Duolingo také nabízí denní cíle. U těch můžete vybírat ze 4 možností, od příležitostného učení, až po studování „jako blázen.“ Je pak pouze na vás, jak vehementně se chcete cizí jazyk učit.

Prostředí aplikace již solidně zvládá češtinu, avšak jediným kurzem, který se můžete učit v mateřském jazyce je, prozatím, angličtina. Na dalších jazycích se pracuje, ale vzhledem k tomu, že čeština je minoritním jazykem, může vytváření nových lekcí trvat dlouhou dobu. A jelikož je angličtina jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě, určitě se vyplatí naučit se alespoň její základy.

Memrise

Druhým pomocníkem s jazyky je aplikace Memrise. Ta spíše než na celé věty cílí na slovní zásobu. Slovíčka, která se učíte, se během jedné lekce několikrát opakují, což velmi usnadňuje zapamatování.

Kromě toho, že se vám slovíčko zobrazí několikrát, učíte se jej dvěma způsoby – vybráním toho správného z několika možností a také napsáním jej podle poslechu. Pokaždé slovo i uslyšíte, abyste s ním měli i poslechovou zkušenost a rozeznali jej například v rozhovoru s cizinci.

Stejně jako Duolingo nabízí Memrise denní cíle. V základu je nastaveno 5 slovíček denně, pokud se však chcete učit více, je možné limit zvednout. Českých kurzů v aplikaci najdeme podstatně více, než v předešlé zmiňované, nicméně jedná se o kurzy češtiny pro cizince, bohužel pak tedy odpadá možnost poslouchat slovíčka v cizím jazyce. Komunita však neustále pracuje na nových lekcích, do budoucna bychom se tedy měli dočkat většího výběru.

busuu

Aplikace busuu používá podobnou učící metodu jako Duolingo. Nová slovíčka se učíte v celých větách a jsou doplněny obrázky pro vytvoření silnějších asociací.

Prostředí aplikace je příjemné a dobře se s ním pracuje. Zpočátku se však trošku zadrhávalo a nereagovalo na dotyk, později se však rozeběhlo a vše fungovalo korektně.

Učení slovíček bohužel probíhá pouze v angličtině a základy jsou opravdu základy – zpočátku přiřazujete frázi úplně stejné frázi, jak můžete vidět na screenshotu níže. V pokročilejších lekcích se už s tímto úsměvným cvičením nesetkáte, aplikace vás totiž učí jak stejnou věc říci několika způsoby, takže poté je již přiřazování opravdu k procvičení.

Skrze busuu se můžete učit zdarma pouze jeden jazyk, přidání dalšího již vyžaduje prémiový účet, který vyjde na 150 korun měsíčně při platbě za celý rok. Pokud se však chcete učit pouze jednu cizí řeč, může být tato aplikace příjemným doplňkem, který vám pomůže se základy.

Naučte se jazyk Angličtina

Naučte se jazyk Angličtina, nebo také Trenažer slovní zásoby, má poměrně krkolomný název. Nenechte se jím však odradit, aplikace rozhodně má co nabídnout. Kromě angličtiny se můžete učit i další jazyky, pro každý je však nutné stáhnout samostatnou aplikaci.

Před každým procvičováním vám aplikace přečte 14 slovíček, ze kterých vás poté zkouší. Vývojáři tento způsob učení označili jako Superlearning, tedy jakési „super učení.“ Pokud by na vás 14 slovíček najednou bylo příliš, v nastavení je možné snížit jejich počet na 7.

Prostředí aplikace je velmi dobře lokalizováno do češtiny a i předčítání vět či slovíček zní dobře, s podivným strojovým čtením se příliš často nesetkáte, což je příjemné. Některá tlačítka jsou však menších rozměrů a tak je občas náročnější se trefit do toho správného, zvláště pokud máte větší prsty.

Na výběr je ze spousty kurzů, některé i poměrně neortodoxní, jako například seznamovací, či slovíčka a věty k randění. Tam se velmi rychle naučíte otázku, zda má druhá osoba kondom, nebo zda se chce vrátit zpět k vám do bytu. Co si však budeme povídat – jedná se o věty, které mohou výrazně změnit život, a tak určitě není na škodu je znát, případně vědět co znamenají a umět na ně odpovědět.

DIC-o slovník

Slovní zásobu si můžete rozšiřovat i brouzdáním ve slovníku, když máte volnou chvíli. Případně k sobě můžete mluvit v duchu jazykem, který se učíte, a když vám vypadne slovíčko, jednoduše si jej najdete ve slovníku.

Slo1

Vývojáři slovníků DIC-o nabízejí offline aplikace pro jazyky jako jsou angličtina, němčina, francouzština, nebo třeba španělština. K vyhledávání slov tedy nepotřebujete připojení k internetu a najdete v nich i pár nejpoužívanějších frází.

Slovníky mají velmi jednoduché prostředí a často rozeznají, zda slovo, které píšete, je v češtině, nebo cizím jazyce. Pokud se to aplikaci nepodaří poznat automaticky, jednoduše přepnete jazyk ručně. Je také rozhodně z čeho vybírat, v databázi je až 170 000 výrazů, stane se tedy jen málokdy, že by aplikace slovíčko neznala.

Slo2

Slovníky bohužel nejsou dostupné pro iOS a Windows Phone, vybrali jsme tedy dvě alternativy, které by měly posloužit stejnému účelu ve srovnatelné kvalitě.

Využíváte jiný způsob, jak se učit cizí jazyky, případně máte jiné oblíbené aplikace? Podělte se s námi a dalšími čtenáři o své tipy v diskusi.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku