SmartMania.cz

Sony Ericsson Xperia Active: Android pro sportovce (recenze)

Otestovali jsme odolného Androida, který je určený pro aktivní uživatele a nevadí mu vlhkost ani prach. Další člen rodiny Xperia má rozhodně co nabídnout.

Rodina telefonů řady Xperia od Sony Ericssonu už je poměrně početná. My se v dnešní recenzi podíváme na trochu netradiční model Active, který je určený pro lidi s aktivním životním stylem. Vydrží totiž hrubější zacházení a nevadí mu voda ani prach. Výrobce nepodcenil bonusové příslušenství a rovnou do balení přidal speciální pouzdro, náhradní zadní kryt a pevné poutko. 

-

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. 

Klady (+)

- odolnost vůči vodě a prachu
- dobře odladěný systém
- dílenské zpracování
- příslušenství v balení
- podpora ANT+
- bonusový software 

Zápory (-)

- průměrný fotoaparát
- HVGA rozlišení displeje
- chybí kamerka pro videohovory
- tloušťka 16,5 mm

- - -

Graf ceny produktu Sony Ericsson Xperia Active poskytuje server Heureka.cz

Certifikace IP67 a celková odolnost telefonu

Xperia Active byla od počátku prezentována jako telefon s certifikací IP67 (stupeň krytí), která zaručuje, že je daný elektrospotřebič kompletně odolný vůči vniknutí prachu a zároveň je chráněný při ponoření do vody (po dobu 30 minut v hloubce 1 metr). Na webu výrobce zmínku o stupni krytí IP67 najdeme, nicméně manuál a další příručky už o tom mlčí a dokonce jste v nich upozorněni, že by telefon neměl přijít do styku s vodou. S největší pravděpodobností je tomu tak, že Sony Ericsson Xperia Active není zařízení přímo certifikované stupněm IP67, ale splňuje jeho požadavky (IP67 rated). V praxi to znamená, že telefon je voděodolný a nevadí mu ani prach, ale neznamená to, že se s ním můžete koupat a nejsme si úplně jisti, zda byste při reklamaci nenarazili na komplikace.

 - - -

Pokud vám ale při sportování spadne do kaluže nebo zmokne, nemělo by mu to uškodit. Stejně tak bych se s sebou nebál vzít telefon „na vodu“, kde by při „cvaknutí“ také měl vydržet. Navíc jej při podobných činnostech můžete umístit do speciálního pouzdra, které zvýší jeho ochranu. My jsme pro vás původně měli test odolnosti v dóze s vodou natočený, nicméně při zpracování videa jsme zjistili, že nám odešla paměťová karta a data se nepodařilo načíst. Tou dobou už jsme Xperii Active bohužel neměli k dispozici, protože musela putovat na testy do dalších redakcí, a tak jsme již topení telefonu nemohli zopakovat; snad nám tedy bude prominuto a fakta nám budete věřit alespoň z psaného textu :-).

- -

Při našem pokusu jsme telefon nechali ponořený ve vodě (zhruba v hloubce 20 cm) po dobu 15 minut a na jeho provozuschopnost to nemělo žádný vliv - do útrob se voda nedostala. Ve vodě vzhledem k přítomnosti kapacitního displeje není možné zařízení ovládat a není mi úplně jasné, jak bylo možné natočit tohle „propagační“ video, protože nám se telefon po ponoření do vody vždy vracel na základní obrazovku a máme takové podezření, že pod vodou s ním opravdu fotit a nahrávat video nelze. Když ale přístroj vytáhnete z vody a máte mokré ruce, není třeba je utírat a rovnou jej lze ovládat.

- - - 
Speciální vložka pod zadním krytem chrání vnitřnosti telefonu proti prachu a vniknutí vody

Kryt a spodní vložka spolehlivě chrání telefon i proti prachu. Displej je proti poškrábání chráněný minerálním sklem a aby toho nebylo málo, přidal na něj výrobce ještě pevnou ochrannou fólii. 

- - -

Obsah balení

U většiny telefonů je obsah balení téměř stejný, v případě Xperie Active jsme byli mile překvapeni množstvím bonusového příslušenství, které je na míru ušité sportovcům. Ti ocení zejména pevné a nepromokavé pouzdro, které díky pružné přezce můžete připnout na paži nebo třeba batoh. 

- - -

V balení dále najdeme špuntová sluchátka, která nehrají vůbec špatně. Podání basů je poměrně výrazné a výšky jsou dobře vyvážené. Díky 3,5mm výstupu můžete kdykoliv připojit libovolná vlastní sluchátka. Pokud by vás výchozí velikost špuntů tlačila, můžete sáhnout po menších velikostech.

- -

- -

Vhod přijdou i speciální držáky, které zajistí lepší držení špuntů v uších při aktivním pohybu. Výbavu uzavírá gumové poutko, ochranná fólie na displej (ta už je na telefonu nanesena z výroby), druhý zadní kryt, cestovní nabíječka, USB kabel, akumulátor a sada uživatelských příruček. Kompletní obsah balení si budeme moci prohlédnout ve videu v další kapitole.

 - -  -


Poslední komentáře Celkem: 24 komentářů


Nepřehlédněte