TOPlist

Samsung Galaxy S II: Dvoujádrový elegán s bohatou výbavou (recenze)

Velká recenze výborně vybaveného telefonu s Androidem, dvoujádrovým procesorem a 8MPx fotoaparátem.

Galaxy S II je v současné době jedním z nejlépe vybavených telefonů na trhu. Výrobce jej osadil dvoujádrovým procesorem, 1 GB RAM, kvalitním Super AMOLED Plus displejem a 8MPx fotoaparátem s možností záznamu full HD videa. Vše následně zabalil do velmi tenkého těla s příjemnou hmotností. Zajímá vás, jak obstál v našem testu?

- - -

Klady (+)
elegantní design, hmotnost
kvalitní fotoaparát, full HD záznam videa
výkonný hardware, dvoujádrový procesor
rychlé reakce operačního systému
Super AMOLED Plus displej
1 GB operační paměti RAM
kvalita hovoru
bohatá softwarová výbava
široká podpora multimediálních formátů
Zápory (-)
výdrž
zahřívání telefonu při aktivnějším používání
velmi tenký zadní kryt (při manipulaci hrozí poškození)
absence signalizační diody
cena

Samsung Galaxy S II je po LG Optimus 2X (recenze) druhým dvoujádrovým telefonem, který se dostal na český trh. Testovali jsme jej s operačním systémem Android ve verzi 2.3.3 (verze jádra 2.6.35.7, číslo sestavení GINGERBREAD.XWKE2). Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Obsah balení, vzhled a dílenské zpracování

- -

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 Gingerbread + prostředí TouchWiz 4.0
Displej: 4,3″ WVGA (480 x 800px), Super AMOLED Plus, 16 milionů barev, Gorilla glass, podpora multitouch
Procesor: Samsung Exynos 4210 (Cortex A9), 1,2 GHz, dualcore, , GPU  Mali-400 MP
Paměť: 1 GB RAM, 16 GB vnitřní paměti, slot na microSD karty (až 32 GB)
Data: GSM 850/900/1800/1900, HSPA+ 850/900/1900/2100 MHz
Fotoaparát: 8 MPx, autofocus, LED dioda, záznam videa ve full HD rozlišení (1080p, 30 FPS), přední 2MPx kamerka pro videohovory
Konektivita: Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, USB 2.0 (microUSB), MHL, DLNA
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS, digitální kompas
Rozměry: 125,3 x 66,1 x 8,49 mm
Hmotnost: 116 gramů
Baterie: 1650 mAh, Li-Ion
Další informace: gyroskop, akcelerometr, proximity senzor, 3,5mm výstup na sluchátka, softwarová klávesnice Swype

- - -
Srovnání s Dell Venue Pro, Apple iPhone 4 a LG Optimus Black

- - -
Samsung Galaxy S II vs. SE Xperia Play; srovnání tloušťky všech zařízení

Procesor, paměť a výkon
Samsung Galaxy S II z oficiální české distribuce je vybavený dvoujádrovým procesorem Exynos 4210 (Cortex A9), u kterého je každé jádro schopné pracovat na frekvenci 1,2 GHz (označení této prodejní verze je GT-I9100). Ve světě se ještě prodává druhá verze Galaxy S II ( GT-I9103), která je osazena dvoujádrovou Tegrou 2 na stejné frekvenci, nicméně Exynos by měl být rychlejší. Běžný uživatel to ale ve výsledku stejně příliš řešit nebude, protože obě dvě varianty nabídnou dostatečný výkon a při práci se systémem/používání běžných aplikací to příliš poznat nebude.

- - -

Výkon Galaxy S II je velmi vysoký a největšími konkurenty jsou mu telefony HTC Sensation a LG Optimus 2X, které se rovněž mohou chlubit dvoujádrovými procesory. Sám sice nejsem u telefonů příliš velkým zastáncem dvoujádrových procesorů, protože pro většinu úkonů dnes spolehlivě postačí gigahertzový singlecore procesor, který je energeticky podstatně méně náročný (+ dobře optimalizovaný systém), ale jedno se dvoujádrům upřít nedá – výkon při práci s multimediálním obsahem je opravdu vysoký, ostatně Galaxy S II nemá problém ani se zpracováním full HD videa (1080p) a bez problémů si na něm zahrajete jakoukoliv hru s náročnou grafikou. Přítomnost dvou jader oceníte také v internetovém prohlížeči, kdy se jedno jádro stará o vykreslování webu a druhé může zároveň zpracovávat třeba Flash a JavaScript. Mimochodem, plnou podporu dvoujádrových procesorů má přinést až Android ve verzi 2.4, takže zůstává otazníkem, jak moc se obě jádra při práci v systému využívají, ale minimálně v programech, které pracují s několika vlákny najednou (typicky třeba internetový prohlížeč), přítomnost druhého jádra poznáte.

- - - -
Výsledky benchmarků (Linpack, Neocore, Quadrant, SmartBench 2011)

Při náročnějších operacích se bohužel S II celkem výrazně zahřívá a nejvíce to pocítíte na zadní straně v oblasti fotoaparátu. Při jednom z testů se mi teploměrem podařilo naměřit teplotu 39 °C, v diskuzních fórech jsem ale narazil na uživatele, kteří dokonce naměřili teplotu okolo 50 °C. Exynos při vyšší zátěži zkrátka topí, u dříve testovaného LG Optimus 2X s Tegrou 2 jsem se s podobnými problémy nesetkal.

- - -
Systémové informace a správce paměti

Subjektivně mi při pohybu v nabídkách operačního systému přijde Galaxy S II rychlejší než LG Optimus 2X. Ještě bude zajímavé sledovat, jak na tom bude HTC Sensation, který nám ale zatím do redakce na test nedorazil, takže výsledky nemůžeme přímo porovnat. Podařilo se nám alespoň získat screenshoty z benchmarků spuštěných na triu dvoujádrových rychlíků, které však mají spíše doplňující charakter a rozhodně se na ně nelze úplně spolehnout.

- - -

Podíl na bleskových reakcích operačního systému má také 1 GB operační paměti RAM, ze které je po spuštění telefonu přístupných 833 MB. Vnitřní paměť má velikost 16 GB, část si ale zaberou soubory operačního systému. Vám ve výsledku zůstane volných 1,97 GB v prvním systémovém oddílu a 11,5 GB v druhém bloku paměti. To myslím pro běžné používání zcela postačí, ale pokud byste náhodou měli větší nároky, můžete si přikoupit až 32 GB microSD kartu, protože v základním balení se žádná nenachází. Abyste mohli paměťovou kartu do telefonu vložit, je nutné odstranit baterii, takže se neobejdete bez vypnutí telefonu.

- -
Zadní kryt baterie je skutečně velmi tenký

- - -

Displej
Super AMOLED displeje patří u mobilních zařízení mezi ty nejlepší, Galaxy S II navíc přichází s vylepšenou verzí s přídomkem “Plus”, u které by měl být obraz díky Real Stripe matici (odlišné řazení subpixelů) o něco jemnější, než v případě “obyčejných” Super AMOLED displejů. Bohužel jsme v redakci žádný telefon s klasickým Super AMOLED displejem neměli, abychom to s “Plus” verzí mohli porovnat, ale celkově se displej u Galaxy S II povedl. Milovníky velkých displejů potěší úhlopříčka 4,3″, rozlišení je klasické WVGA (480 x 800 px). Pozorovací úhly jsou výborné, na můj vkus ale Super AMOLED displeje zobrazují až příliš živé barvy, což je jedna z vlastností této technologie, ale rozhodně bych to neviděl jako nějakou výraznou překážku.

- -

Čitelnost na přímém sluníčku je rovněž velmi dobrá. Telefon si díky světelnému senzoru na přední straně automaticky reguluje jas, ale pokud by vám systémové hodnoty nevyhovovaly, můžete jas nastavit manuálně. V diskuzích se po uvedení telefonu na trh začaly objevovat příspěvky upozorňující na nažloutlé okraje, nicméně v tomto případě to považuji za zbytečně nafouknutou bublinu. Nejvíce patrné je to zřejmě při zobrazení tmavého obsahu při nižším podsvícení; pro otestování můžete použít například tuto stránku.

- -

Nažloutlé okraje se objevily i u mnou testovaného vzorku, nebyly ale příliš výrazné a při běžném používání mě to nijak nerušilo. Popravdě, kdybych nenarazil na zmíněné diskuze a nezkusil si načíst výše odkazovanou stránku, zřejmě bych si toho vůbec nevšiml. Rozhodně bych to tedy nepociťoval jako nějaký výrazný problém, i když je možné, že u některých kusů ta nažloutlost může být výraznější, v takovém případě bude nutné problém řešit přímo s prodejcem.

- -
Displej je jedním z hlavních lákadel tohoto dvoujádrového elegána

Celkově jsem byl z displeje nadšený a rozhodně se jedná o jeden z nejlepších zobrazovacích panelů, s jakým se můžete u telefonů s Androidem setkat.

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Pro telefonování a datové přenosy využijete čtyřpásmového GSM modulu s podporou GPRS a EDGE třídy 12. Rychlé datové přenosy a videohovory můžete používat v 3G sítích, kde dokonce nechybí podpora rychlých dat přes HSPA+, takže v tomto směru S II nabízí to nejlepší. Kvalita hovoru při telefonování byla velmi dobrá, zvuk byl čistý a hlasitost dostačující, navíc můžete během hovoru kdykoliv aktivovat hlasitý odposlech, kdy se zvuk přesměruje do hlavního systémového reproduktoru na zadní straně. Díky přítomnosti dvou mikrofonů na těle telefonu se automaticky redukuje okolní šum, takže vás druhá strana rovněž bude slyšel velmi čište. Jakmile telefon při aktivním hovoru přiložíte k uchu, dojde automaticky k vypnutí displeje, abyste omylem nezmáčkli některé z virtuálních tlačítek. Při telefonování můžete využít funkcí gyroskopu – pokud vám někdo bude volat a vy budete chtít ztlumit vyzvánění, jednoduše stačí telefon otočit displejem dolů.

Telefonní aplikace je velice pěkně zpracovaná. Prostředí je rozděleno do čtveřice záložek, pod kterými najdete vše potřebné. První záložka nabízí klasickou telefonní klávesnici, přes kterou můžete navolit telefonní číslo. Stejně tak skrze ni můžete vyhledávat v kontaktech, do výsledků se zahrnují i jména s diakritikou. Na druhé záložce uvidíte historii hovorů, kterou můžete filtrovat podle zmeškaných, přijatých, odchozích nebo všech hovorů a dokonce si můžete zobrazit i odeslané a přijaté zprávy.

- - -
Telefonní aplikace, Android Market a Galerie fotografií

Pod třetí záložkou se skrývá klasický telefonní seznam, ve kterém lze zobrazovat kontakty ze SIM karty, vnitřní paměti, Google účtu, Exchange, Twitteru nebo Facebooku, které spolu lze provázat. Za velice užitečnou považuji možnost odfiltrovat v seznamu pouze ty kontakty, u kterých je vyplněné telefonní číslo. U každého kontaktu se zobrazuje fotografie a ikonka služby, ze které je položka stažena. Poslední záložka seskupuje pouze ty kontakty, které jste označili jako oblíbené, a rovněž se zde automaticky zobrazují osoby, kterým nejčastěji voláte nebo posíláte zprávy.

Galaxy S II je vybavený bezdrátovým Wi-Fi modulem s podporou standardů 802.11b/g/n, a během používání jsem nenarazil na žádné problémy. Všude tam, kde jsem byl zvyklý se připojovat se svým notebookem, jsem se bez potíží připojil i na Galaxy S II. Telefon navíc disponuje funkcí Wi-Fi hotspot, přes kterou můžete sdílet datové přenosy mezi další zařízení. Stejně tak můžete využít funkce Wi-Fi Direct pro přímé propojení s dalším zařízením, případně s bezdrátovým modul můžete synchronizovat obsah s počítačem přes aplikaci Kies.

- - -
Synchronizační nástroj Samsung Kies

Díky podpoře DLNA lze do podporovaných zařízení streamovat multimediální obsah přímo z telefonu, dobře k tomu poslouží systémová aplikace AllShare. Příjemným překvapením je přítomnost Bluetooth rozhraní ve verzi 3.0, které podporuje většinu dnes používaných standardů a protokolů (A2DP, EDR…) a nabízí podstatně vyšší přenosovou rychlost.

- -

Je škoda, že na těle telefonu nenajdeme výstup na HDMI. Vestavěný microUSB konektor sice podporuje připojení MHL portu, který poslouží právě jako redukce na HDMI, ale potřebný kabel není součástí balení a bude tedy nutné jej dokoupit samostatně. Díky speciální MHL redukci je dokonce možné k telefonu připojit Flash disk. V době uvedení modelu S II na trh bohužel tato redukce nebyla k sehnání a nebylo proto v mých silách ji otestovat.

Textové zprávy, e-maily a kalendář
Textové zprávy se zobrazují v režimu konverzace, přičemž na základní obrazovce vidíte kromě názvu kontaktu také jeho fotografii a několik prvních slov z poslední SMS. Při psaní vidíte na pravém okraji počítadlo znaku a rovněž jste informování o tom, do kolika zpráv bude váš text rozdělen. Pokud chcete namísto klasické textovky odeslat multimediální zprávu, stačí kliknout na tlačítko pro vložení přílohy (multimediálního obsahu), rozhraní pro vkládání je tedy shodné. Zprávu můžete najednou poslat několika příjemcům nebo rovnou celé skupině. Přes kontextovou klávesu se můžete dostat do vyhledávacího pole, ve kterém lze najít text v SMS a MMS zprávách. Nastavení nabízí možnost změny vzhledu, aktivaci doručenek a úpravu výchozího tónu pro upozornění.

- -

V nabídce aplikací narazíte jak na klasického e-mailového klienta, tak i Gmail klienta pro uživatele stejnojmenné služby. E-maily lze opět synchronizovat přes Microsoft Exchange a nebo použít IMAP/POP3 účet. V nastavení jde změnit velikost písma a nastavit režim zobrazení na klasický nebo na konverzace. Pokud používáte více e-mailových účtů, můžete si nastavit, který se má používat jako výchozí při psaní nového e-mailu.

Gmail klient disponuje téměř všemi funkcemi, které nabízí klasická webová verze a díky push notifikacím se o nových e-mailech dozvíte okamžitě. Stejně tak oceníte vylepšenou správu štítků a přehledné uživatelské prostředí.

Kalendář
Systémový kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a seznam). Pokud vytváříte novou událost a používáte několik kalendářů, máte možnost si vybrat, do kterého se má nová položka uložit. Jednotlivé kalendáře jsou od sebe barevně odlišeny a celkově je kalendář velice přehledný. V nastavení lze vybrat výchozí režim zobrazení při spuštění a upravit styly upozornění.

-

GPS navigace
Galaxy S II je vybavený dvacetikanálovým GPS čipem s podporou A-GPS a jeho možnosti jsem otestoval při automobilové navigaci i geochachingu. Zaměření pozice ve volném prostranství bylo vždy otázkou několika vteřin, v hustší městské zástavbě se pozice zafixovala maximálně do 30 vteřin, což jsou velmi dobré výsledky. Automobilovou navigaci jsem vyzkoušel s programem Google Maps, který už pro uživatele v České republice nabízí plnohodnotné navigační funkce, jen je nutné počítat s datovým připojením, aby se mohly z internetu stahovat mapové podklady, i když aplikace si je umí nacachovat pro případy, že byste se ocitli v místech bez signálu. Z Android Marketu jsem si stáhl zkušební verzi navigace od Sygicu, u které jsem se několikrát během jízdy setkal se zhruba vteřinovými výpadky GPS. Tenhle problém se během třítýdenního testování objevil zhruba pětkrát, takže opět nejde o nic rozsáhlého.

- - -

Při geocachingu s programem c:geo jsem nenarazil na žádné problémy, přesnost zaměření pozice se pohybovala mezi 10 – 15 metry, což je u mobilních telefonů zcela standardní.

- - -

Baterie a výdrž
Dvoujádrový procesor je spolehlivým žroutem energie a v případě Galaxy S II je nutné počítat s každodenním nabíjením. S II je na tom s výdrží podobně jako nedávno recenzovaný LG Optimus 2X. Dodávaný akumulátor má kapacitu 1 650 mAh a při běžném používání jsem jej nabíjel každý den. Abych to trochu upřesnil – ráno jsem telefon sundal z nabíječky s plně nabitou baterií, přes den jsem protelefonoval zhruba 20 minut, občas se podíval na web a Twitter, poslal jsem několik e-mailů (automatickou kontrolu jsem měl nastavenou na 30 minut), chvíli jsem poslouchal hudbu a večer mi ukazatel hlásil, že zbývá 30 % kapacity baterie. Po celou dobu jsem měl aktivní Wi-Fi modul a podsvícení bylo nastavené na automatickou regulaci.

Kdybych telefon po příchodu domů nepřipojil na nabíječku, klesla by přes noc baterie zhruba o 15 %. Při velmi šetrném zacházení se můžete dostat až na jeden a půl dne výdrže, ale raději telefon doporučuji každý večer dobíjet, abyste se pak nedostali do situace, že vám baterie zahlásí “vybito” v ten nejméně vhodný okamžik. Při hraní her, GPS navigaci či sledování videa s maximálním jasem dojde k vybití akumulátoru během 4 – 5 hodin. V nastavení najdete položku “Úsporný režim”, který vám umožní při poklesu baterie na určitou hodnotu (10 %, 30 %, 50 % a 70 %) vypnout bezdrátový modul, GPS, Bluetooth, synchronizaci na pozadí a rovněž snížit jas displeje. Je to celkem užitečné vylepšení, které jsem používal v momentě, kdy mi ukazatel stavu baterie klesl pod hodnotu 30 %.

Fotoaparát a záznam videa
Mezi výrobci se naplno rozjel boj o počty megapixelů u mobilních telefonů a jak už jsme se v minulosti několikrát přesvědčili, vyšší číslo ještě neznamená lepší fotografie. U Samsungu Galaxy S II je ale fotoaparát velmi dobrý a výsledná kvalita snímků je na vysoké úrovni. Fotografie jsou dostatečně ostré, barvy jsou věrohodné a za dobrých světelných podmínek se neobjevuje žádný rušivý šum.

- - -

Při prvních dnech testování se mi na některých fotografiích ukázal nenápadný růžový flek (je to vidět například na snímku klávesnice), Samsung však na tento problém rychle zareagoval a skrze utilitu Samsung Apps vydal opravný nástroj. Tady by se mohlo inspirovat HTC, které se s růžovým nádechem u fotografií také potýká, ale problém se v jejich případě příliš aktivně neřeší.

- - -

- - -

- - -

- - -

- -

V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací LED dioda, která je velmi intenzivní a spolehlivě prosvítí středně velkou místnost. I tomto případě Galaxy S II fotí velmi dobře a i když už se objevuje částečný šum, je výsledná kvalita stále nadprůměrná.

- -

Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 3264 x 2448 px, případně se nabízejí širokoúhlé režimy (3264 x 1968 px nebo 2048 x 1232 px). Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí široké možnosti nastavení (expozice, režim ostření, časovač, efekty, vyvážení bílé barvy, citlivost ISO, kontrast nebo stabilizace obrazu). Nechybí ani speciální režim, ve kterém telefon dokáže rozpoznat mrknutí. Snímky můžete rovněž opatřit GPS souřadnicemi místa zachycení. Přední 2MPx kamerka neslouží jen pro videohovory, ale můžete ji využít pro focení autoportrétů.

Velmi dobře si optika poradí se záznamem videa ve full HD rozlišení (1920 x 1080 px při 30 FPS). Záznam se ukládá do formátu MP4 (H.264 pro video a AAC pro zvuk), průměrný datový tok pořízeného videa v plném rozlišení se pohybuje okolo 17 Mbit za vteřinu. Při nahrávání full HD videa není možné využívat digitálního přibližování s tlačítky hlasitosti na levém boku, ten funguje až při nastavení nižšího HD rozlišení (720p, 1280 x 720 px).

- -
Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí spoustu nastavení

Při nahrávání v šeru můžete aktivovat přisvětlovací diodu a rovněž lze upravit hodnotu expozice. Videu lze rovněž přiřadit efekt (negativ, stupně šedi, sépiový nádech). K nahrávání záznamu můžete využít i přední kamerku, klip se v tomto případě uloží ve VGA rozlišení. Když necháte aplikaci fotoaparátu spuštěnou a nebudete s ní pracovat, dojde po 30 vteřinách k její automatické minimalizaci, aby se šetřila baterie (a objektiv nemusel snímat obraz).

Operační systém a uživatelské prostředí
Jak jsem již zmínil v úvodu, na český trh telefon dorazil s operačním systémem Android 2.3.3 obohaceným o novou verzi uživatelského prostředí TouchWiz 4.0, kterou si můžete prohlédnout níže na přiloženém videu. Dvoujádrový procesor a dostatečně velká operační paměť zajišťují svižné reakce systému i uživatelského prostředí. I když budete mít na pozadí nastavenou animovanou tapetu, neobjeví se žádné prodlevy. Telefon je svižný i v případě, že se na pozadí stahuje nějaká aplikace z Android Marketu, s čímž například Optimus 2X trochu bojoval. Během testování se mi několikrát stalo, že došlo k pádu některé ze systémových aplikací, takže stabilita v tomto případě není úplně stoprocentní.

- - - - -
Obrazovka uzamčeného zařízení, několik podob hlavní obrazovky, notifikační oblast

Uživatelské prostředí

- - -

Softwarová klávesnice
Pro zadávání znaků jsou v telefonu připraveny dvě softwarové klávesnice. Nejprve se podíváme na tu klasickou, která kromě standardního QWERTY rozložení nabízí i skin připomínající rozložení kláves na klasických mobilních telefonech (abc, def, ghi…), který je možné používat pouze v klasickém “portrait” režimu, při přetočení telefonu do polohy “naležato” se opět aktivuje klasická QWERTY klávesnice v širším zobrazení. Při psaní můžete využít českého slovníku XT9, který napovídá pouze slova s diakritikou, ale naštěstí je možné jej naučit výrazy vlastní. A kdyby vás slovník otravoval, můžete jej úplně vypnout.

- - -
Klasická softwarová klávesnice

Samsung telefon vybavil také druhou klávesnicí využívající technologii Swype, kdy pro napsání požadovaného slova stačí přejíždět prstem po znacích. Klávesnice na základě rozsáhlé databáze slov vaše gesto vyhodnotí a nabídne výraz, který se shoduje se zadáním. I zde je ale nutné počítat s tím, že vám Swype bude nabízet pouze slova s diakritikou, což není při psaní textových zpráv úplně nejvhodnější. Stejně jako klasická klávesnice, i Swype funguje v landscape režimu a psaní s ní je velmi pohodlné. Je dobře, že Samsung do systému integroval obě řešení a uživatel si může vybrat metodu, která je mu bližší. Já jsem dal přednost klasické QWERTY klávesnici, na které se mi psalo velmi dobře. Jen je škoda, že symbol pro napsání čárky není dostupný mezi hlavními znaky, ale dostanete se na něj až po přepnutí na sekundární symboly nebo při přidržení klávesy pro napsání tečky.

- - -
Swype klávesnice

Webový prohlížeč
Díky čtyřpalcovému displeji se Samsung Galaxy S II skvěle hodí pro prohlížení webových stránek, které je vzhledem k přítomnosti dvoujádrového procesoru skutečně svižné. Prohlížeč bez problémů zvládá vykreslovat objekty Adobe Flash, ale ani na náročnějších stránkách není znát žádné zpomalení nebo sekání při posouvání obrazu. Stejně dobře si poradí se zobrazování YouTube videa, náročnějšími JavaScripty a potěšila nás podpora RSS. Najednou můžete mít otevřených až osm stránek, mezi kterými se lze poměrně snadno přepínat pomocí multidotykového gesta. Jednoduše stačí kdekoliv na displeji přitáhnout dva prsty směrem k sobě, čímž dojde k vyvolání posuvného pásu s náhledy načtených stránek.

- - - -

V nastavení prohlížeče oceníte možnost samostatné úpravy jasu, blokování automaticky otevíraných stránek či automatické zalamování textu. V případě, že by vás Flashové objekty rušily, můžete jejich zobrazování na webu zakázat nebo je aktivovat až po kliknutí. Přibližovat a oddalovat obsah rovněž můžete pomocí multidotykových gest nebo dvojkliku na displej, Samsung ale přidává ještě třetí možnost skrze vestavěný gyroskop. Jednoduše stačí přiložit na displej dva prsty a následně telefon oddálit nebo přiblížit od svého těla, čímž docílíte rychlého oddálení/přiblížení obsahu stránky. V praxi jsem třetí způsob příliš nepoužíval, ale někomu se to může líbit. Webový prohlížeč je na Galaxy S II skutečně propracovaný a bez problémů si poradí i s náročnějšími stránkami.

- -

Bonusový software
Samsung operační systém obohatil o celou řadu bonusových aplikací, které při každodenním používání přijdou vhod. Nejprve se podíváme na čtveřici hubů, které jsou rozděleny podle tematického zaměření.

Social Hub shromažďuje pod jednou střechou veškerou textovou, e-mailovou a sociální komunikaci. Zobrazují se vám zde informace o nových SMS zprávách, e-mailech (Exchange, Hotmail, Gmail, Yahoo!…), zprávy z Facebooku, Twitteru, Linkedin a MySpace a také se přes Social Hub můžete připojit na Windows Live Messenger, Google Talk a Yahoo! Messenger.

Music Hub nabízí přístup do online katalogu hudby společnosti 7digital, ve kterém můžete po zaregistrování a vyplnění údajů o kreditní kartě nakupovat skladby. U každé písničky je k dispozici 30 vteřinová ukázka. Ve vyhledávacím poli lze rychle najít požadované tituly a funguje zde filtrace podle žánru.

- -

Game Hub potěší všechny hráče – jedná se o katalog různých her, které si můžete stáhnout nebo zakoupit. Obyčejné tituly pod položkou “Společenské hry” jsou ve většině případů zdarma, o poznání zajímavější tituly však naleznete u druhé záložky “Speciální hry”. Nachází se zde hry od Gameloftu (Real Football 2011, GT Racing, Assassin’s Creed, Shrek Kart a spousta dalších), u kterých si můžete vyzkoušet demoverzi a po zaregistrování zakoupit plnou verzi.

-

Nejzajímavější je bezesporu Readers hub, skrze který je možné číst elektronické časopisy, knihy a deníky. Nabídku lze filtrovat podle zemí a tentokrát zde má své zastoupení i Česká republika, pro kterou je dostupných celkem 7 tiskovin, z toho 4 v češtině (MF Dnes + Pražské vydání, Lidové noviny a Rytmus života), u jiných zemí je nabídka podstatně rozsáhlejší (Kanada – 282, Německo – 38, Nový Zéland – 101, UK – 155, USA – 293). K dispozici máte testovací účet se sedmi kredity, který můžete využít pro stažení sedmi vydání tiskovin z celého světa. Další výtisky už jsou placené a opět se neobejdete bez založení uživatelského účtu a registrace kreditní karty. Kromě zmíněných časopisů můžete nakupovat také anglické knihy z obchodu Kobo.

- - - - -
Readers hub a nabídka titulů v češtině

Samsung operační systém dále obohatil o následující aplikace
Moje soubory – pěkně zpracovaný průzkumník, který pro běžné používání plně postačí. Umí dokonce posílat soubory přes Bluetooth nebo jako přílohu v e-mailu.

-

Videa – zdařilý přehrávač video souborů ve formátu AVI, MP4, 3GP a WMV, který si poradí s DivX a Xvid kontejnery. Dvoujádrový procesor bez problémů zvládne přehrávat full HD video, takže ve většině případů nebudete muset filmy do Galaxy  S II vůbec konvertovat (maximálně kvůli snížení velikosti). Přehrávač zvládne titulky, zvuk umí přesměrovat do Bluetooth sluchátek a dokonce zvládne změnit barevnou paletu (normální, teplé barvy, studené barvy). Při sledování videa venku ještě můžete aktivovat speciální režim, který rovněž zvýrazní barvy ve videu. Třešničkou na dortu je samostatné nastavení jasu pro přehrávač. V případě, že máte k telefonu připojena sluchátka, můžete si aktivovat zvukový efekt 5.1.

AllShare – skrze tuto utilitu můžete sdílet videa, obrázky a hudbu na další zařízení kompatibilní se standardem DLNA.

Úkoly – jednoduchý plánovač úkolů, u kterého oceníte možnost synchronizace uložených dat přes účet Samsungu a především přes Exchange.

Diktafon – pokud si čas od času potřebujete uložit zvukové poznámky, můžete k tomu využít aplikaci Diktafon.

Voice talk – tento nástroj umožňuje ovládat telefon hlasem, s češtinou si ale nerozumí a veškeré příkazy je nutné zadávat v angličtině.

Editor fotografií – pokud potřebujete přímo v telefonu upravit nějaký obrázek nebo fotografii, pomůže vám s tím tento nástroj, který nabízí celou řadu efektů.

- -

Tvůrce videa – Galaxy S II nabízí velmi dobrý fotoaparát s možností záznamu videa ve full HD rozlišení. S touto aplikací máte možnost uložené záznamy upravovat (střih, efekty), opatřit je hudebním podkresem a následně uložit do vlastního klipu. K dispozici je několik grafických témat, výsledný snímek můžete exportovat v maximálním rozlišení 1280 x 720 px.

- -

- -

Samsung Apps – alternativní katalog aplikací a her, které si do telefonu můžete zdarma stáhnout.

Zprávy a počasí – tato aplikace zobrazuje aktuální počasí v nastavené lokaci (tu si umí na základě informací  z GPS sama nastavit). Kromě aktuální předpovědi s informacemi o vlhkosti a rychlosti větru umí zobrazit předpověď na nadcházejících 6 dní. Pod další záložkou se zobrazují články ze serverů iDnes.cz, tn.cz, denik.cz, iHNed.cz a nechybí ani zpravodajství ČT24 a Českého rozhlasu.

Správce úloh – pěkně zpracovaná utilita, která zobrazuje aktuálně spuštěné aplikace, které umí ukončovat. Dále je v ní možné odinstalovat nahrané programy a hry. Také vám ukáže, kolik zbývá volné operační paměti RAM a kolik volného místa zbývá v jednotlivých úložištích (systémová paměť, vnitřní paměť a paměťová karta).

- -

FM rádio – pokud k telefonu připojíte sluchátka, která slouží jako anténa, můžete poslouchat rádio. Aplikace umí zvuk přesměrovat do systémového reproduktoru, oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu a když budete mít chuť rádio poslouchat před spaním, určitě oceníte funkci automatického vypnutí po uplynutí nastaveného časového intervalu.

- -

Poznámka – další nástroj pro ukládání poznámek, který ocení zejména ti uživatelé, kteří nevyžadují synchronizaci s Exchange. Jednotlivé položky od sebe můžete barevně odlišit a v případě potřeby je lze zabezpečit ochranným kódem.

Polaris Office – jednoduchý prohlížeč dokumentů Microsoft Office. Při prvním spuštění vás bude otravovat registrací, která naštěstí není povinná a lze ji přeskočit. Následně se zobrazí průzkumník souborů, přes kterého můžete přistupovat k dokumentům uloženým ve vnitřní paměti nebo na paměťové kartě.

Závěrečné hodnocení
Samsung Galaxy S II patří mezi nejvýkonnější a nejlépe vybavené telefony s operačním systémem Android. Mezi hlavní lákadla patří velký dotykový WVGA displej vyrobený technologií Super AMOLED Plus, dvoujádrový procesor taktovaný na frekvenci 1,2 GHz, 8MPx fotoaparát s možností záznamu videa ve full HD rozlišení a samozřejmě i příjemná tloušťka a hmotnost. Samsung zapracoval také na celkové optimalizaci operačního systému a nezapomněl vylepšit ani své uživatelské prostředí TouchWiz, které nabízí spoustu zajímavých funkcí.

Samsung uživatele bude lákat také na bohatou multimediální výbavu a slušnou softwarovou podporu pro práci s videem (přehrávač s titulky, podpora formátů, možnost střihu přímo v telefonu). Po všech stránkách se jedná o nadprůměrně vybavené zařízení, které dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele.

Žádné zařízení ale není dokonalé a Galaxy S II se potýká s několika problémy. Mezi ty nejzásadnější řadím nižší výdrž baterie při běžném používání, kdy se většinou nevyhnete každodennímu dobíjení. Procesor bohužel při vyšší zátěží celkem výrazně topí, což nejvíce pocítíte v prostoru objektivu fotoaparátu, a během horkých letních dnů to zrovna moc příjemné nebude. Celkově se ale Galaxy S II Samsungu povedl a sérii Galaxy dělá dobré jméno.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku