SmartMania.cz

Samsung Galaxy Note: Na půl cesty mezi telefonem a tabletem (recenze)

Samsung vkročil na velmi tenký led a uvedl na trh zařízení, které se snaží zkombinovat výhody smartphonu a tabletu a přidává ještě něco málo navrch. Má šanci na úspěch?

Před nějakou dobou jste si mohli přečíst první dojmy z používání novinky na trhu telefonů i tabletů, Samsungu Galaxy Note. Dnešní recenzí na tento článek plynule navážu. Budu se snažit zodpovědět otázky, které z tohoto článku vyvstaly a zodpovím i některé otázky, které jste mi v diskusi pod tímto článkem položili.

Klady (+)

- dílenské zpracování
- velký displej s HD rozlišením
- slušná výdrž
- stylus
- výkonný hardware
- kombinace telefonu & tabletu

Zápory (-)

- chyby v software
- chybí notifikační dioda
- kvalita fotografií za špatného světla
- občas rozporuplné použití stylusu

Nejprve bych se ale trochu pozastavil nad Galaxy Note jako takovým. Nebudu se zamýšlet nad jeho smyslem nebo zaměřením. Nechci hledat, natož hodnotit cílovou skupinu tohoto moderního hi-end smartphonu. Jen podotknu, že Samsung tímto modelem, dle mého subjektivního názoru, trefil do černého. Na první pohled se vám může zdát, že na telefon je příliš veliký a na tablet zase příliš malý. Nenechte se ale mýlit. V mnoha situacích vám totiž Galaxy Note pohodlně a velmi dobře nahradí obě tato zařízení. Telefonovat se s ním dá bez problémů, a pokud by vám snad přišel opravdu velký, stačí připojit jakékoli handsfree. Na druhou stranu displej s úhlopříčkou 5,3“ je už dostatečně velký pro pohodlné surfování, čtení časopisů či knih, hraní her apod. Pokud bych si tedy já osobně měl koupit Galaxy Note, bylo by to v případě, že bych se rozhodoval jaký tablet si koupím k telefonu (pak bych telefon prodal), nebo dokonce jaký smartphone a tablet k němu. V obou případech bych s největší pravděpodobností pořídil Galaxy Note, protože za rozumné peníze dokáže plnit funkce obou uvedených zařízení. Pojďme se tedy na Galaxy Note podívat podrobněji.

- - -

Začnu poměrně netradičně, a to Androidem 2.3.6, který je softwarovým srdcem telefonu. Popisem tohoto systému bych opět nosil dříví do lesa a proto si odbudeme OS hned na začátku. Zvláště pak za předpokladu, že Galaxy Note dostane ve velmi brzké době upgrade na Android 4.0 Ice Cream Sandwich a s ním bude spousta věcí úplně jinak, včetně podpory stylusu a rozpoznávání písma. Za zmínku u Androidu snad stojí jen to, že u Galaxy Note je optimalizován ne pro velký, ale obrovský displej a HD rozlišení a díky tomu v seznamu aplikací zobrazí až 25 ikon plus spodní řádek na jedné obrazovce. Dříve testovaná Motorola Razr zobrazí o jeden sloupec (pět ikon) méně. Jinak je Galaxy Note plně srovnatelný se svým menším kolegou, Galaxy S II.

Standardem jsou aplikace Social Hub, Music Hub a Readers Hub, kdy poslední jmenovaná s obrovským displejem dostává větší smysl. Dále pak aplikace od Googlu pro vyhledávání a hlasové ovládání, Zprávy a počasí, Správce úloh, Mapy, Navigace, Místa, Latitude, Internet, E-Mail, Galerie, Android Market, Nastavení, Moje soubory, Videa, Gtalk, FM Rádio a další, které známe ze záplavy ostatních Android zařízení hlavně od Samsungu.

Samsung dodává Samsung Apps, svoji obdobu Android Marketu. Já osobně si nejsem jist, jestli vůbec má smysl se jím zabývat. Market toho nabízí dost a nepotřebuje alternativu. Zvláštní je pakt fakt, že Galaxy Note mi nabídl používání jednoho nebo druhého. Ne však obou „obchodů“ naráz, což mi přijde přinejmenším podivné. U dalšího testovaného Samsungu, Omnia W, jsou aplikace od Samsungu zařazené přímo do Marketplace Microsoftu.

-
Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si Samsung Galaxy Note můžete zakoupit.

Obsah balení

Balení, ve kterém Galaxy Note dorazil, můžeme považovat za naprosto standardní, nijak nevybočující z průměru. Kromě telefonu samotného dostanete USB kabel, nabíječku, sluchátka s náhradními gumovými nástavci do uší a uživatelskou příručku (kterou jsem, přiznám se, ani jednou neotevřel). Nečekejte tedy nic navíc, zároveň vám však ani nic podstatného nebude chybět.

- - -

Součástí balení není ani microSD karta, což se již stalo standardem. Za prvé ceny těchto karet jsou na vcelku nízké úrovni, za druhé testovaný telefon disponuje 16 GB vnitřní paměti. 32 GB varianta by na náš trh měla dorazit v nejbližší době, ale zatím to nebylo potvrzeno.

SAMSUNG i9220 Galaxy Note lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nemohu ale nezmínit speciální pouzdro Samsung Galaxy Note Flip Cover, o kterém píšu níže, které se běžně prodává za 690 Kč, ale Sunnysoft vám ho dá k telefonu zdarma (akce platí do odvolání). Pokud tedy nad Galaxy Note uvažujete, vězte, že toto pouzdro je k němu naprosto geniální a ve chvíli, kdy je součástí balení, dostává tato nabídka zcela jiný rozměr.


Poslední komentáře Celkem: 152 komentářů


Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S5 mini: Potřetí ve stejné vodě

Galaxy S5 mini přináší vše, na co jsme v tomto segmentu mobilních telefonů zvyklí. Vzhled a jméno vlajkové lodě společně se zachovanou většinou funkcí, ale také s o dost slabším hardwarem.…
Recenze Samsung Galaxy S5 mini: Potřetí ve stejné vodě

Samsung Galaxy Alpha: První dojmy z elegána s kovovým tělem a sebevědomou cenou

Samsung minulý týden představil model Galaxy Alpha s vydařeným designem, který doplňuje hliníkový rámeček. Jaká je novinka v praxi a kdy dorazí na český trh? (+ video).
Samsung Galaxy Alpha: První dojmy z elegána s kovovým tělem a sebevědomou cenou