TOPlist

Recenze Vodafone Smart III: Android za tři tisíce s podporou NFC

Vodafone uvedl na trh třetí generaci levného telefonu Smart III se systémem Android, který opět sází na dobrý poměr ceny a výkonu. Navíc přidává podporu NFC. Dokáže tenhle kousek za tři tisíce Kč zaujmout?

Vodafone uvedl na trh další ze série levných Androidů modelové řady Smart s označením 975N Smart III, který pro něj vyrobila společnost TCT, v Evropě známá jako Alcatel. Oproti předchůdci, Vodafone 860 Smart II (recenze), nabídne větší a lepší displej, rychlejší procesor, lepší fotoaparát a novější Android. Ne všechny parametry ale ve skutečnosti působí tak dobře jako na papíře a například na fotoaparátu se hodně šetřilo.

Telefon se prodává za cenu lehce přesahující hranici tří tisíc korun a je sympatické, že se ve výbavě nezapomnělo ani na podporu technologie NFC. Smart III je rovněž důkazem toho, že když je dobře optimalizovaný systém, není potřeba sahat po vícejádrových procesorech. Na hraní nejnovějších her si nechte zajít chuť, nicméně při běžném používání tenhle kousek s netradičně umístěnou notifikační diodou umí dobře posloužit a špatná není ani celková výdrž baterie.

Klady (+)

  • výborný poměr cena/výkon
  • podpora NFC + 2 štítky v balení
  • dobře odladěný Android 4.1
  • slušná výdrž baterie
  • notifikační dioda

Zápory (-)

  • mizerný fotoaparát
  • lesklý zadní kryt
  • citlivost multidotykového ovládání
  • pozorovací úhly
  • činnost světelného čidla

Obsah balení

Telefon dostanete v malé nenápadné krabičce s bílým pozadím a vyobrazením telefonu na přední straně. Uvnitř se nachází samotné zařízení a v odděleném prostoru pod ním příslušenství zabalené do sáčků. Konkrétně jde o nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem, mizerná pecková sluchátka, příručku a také dva NFC tagy s tištěným návodem k použití. Na chvilku se pozastavím u adaptéru; ten má totiž trochu odlišené provedení, než je zvykem. Vede z něj totiž krátký USB kabel a až na ten se připojuje microUSB kabel. 

  

Kvalita přiloženého handsfree není překvapující a kdyby si ho výrobce odpustil, nikdo by mu to nejspíše nezazlíval. Komfortu při nošení rozhodně nepomůže absence molitanových nástavců a kvalita samotné reprodukce patří do podprůměru.

Design a dílenské zpracování

Ačkoliv na zadní straně krabičky je vyobrazena také bílá a růžová varianta, v českých obchodech, respektive přímo u Vodafone pořídíte pouze černou. Samotný vzhled neurazí ani nenadchne. Chválíme notifikační diodu integrovanou do malé brady pod obrazovkou, naopak nemáme radost z lesklého zadního krytu, který je předurčen k tomu být neustále zašpiněný otisky prstů a dalšími nečistotami.

  

Chvilku jsme bojovali se sundáním zadního krytu, nejprve totiž musíte odejmout rámeček obepínající boky zařízení a až poté samotná záda. Celý proces je samozřejmě popsán v návodu, to by ho ale někdo musel číst, že?

  

Rozmístění ovládacích prvků není úplně ideální, v praxi vám ale příliš překážet nebude. Kolébkový ovladač hlasitosti se nachází v horní části levého boku a na vrchní straně je vypínací tlačítko. To by většině z nás nejspíše více vyhovovalo na pravém boku, vzhledem k velikosti zařízení ale umístění nahoře není nijak velkým problémem. Chválíme praktické rozmístění konektorů – microUSB naleznete uprostřed spodní strany, 3,5mm jack pak na té horní.

  

Pod displejem se nachází tři senzorová tlačítka – zleva je to zpět, domů a multitasking. Podržením posledního jmenovaného otevřete kontextovou nabídku, jež dříve mívala na telefonech s Androidem samostatnou klávesu. Zadní strana kromě objektivu 5Mpx fotoaparátu nabízí i přisvětlovací diodu a hlavní systémový reproduktor. Vše je schované v jedné řadě pod malou mřížkou.

  

Vzhledem k ceně nepřekvapí výhradní použití plastů. Jak už jsme zmínili, vrásky na čele udělá lehce se špinící lesklý zadní kryt, naopak boky a brada vpředu už jsou v matné povrchové úpravě. Celkové zpracování tak odpovídá ceně a telefon působí poněkud lacině, avšak zásadním chybám se výrobce vyhnul.

 

Rámeček obepínající přístroj se během testování začal na pravé straně lehce prohýbat a vydávat zvuky, jinak ale telefon působí relativně pevně a věříme, že by Smart III mohl přežít i nějaký ten pád. Pocitově se ale nejedná o zrovna malý telefon a při uchycení do ruky o něm budete vědět i díky nepatrně vyšší hmotnosti (136 gramů).

Displej: Plný kompromisů

Parametry displeje nezní vzhledem k ceně 3177 Kč vůbec špatně. Čtyřpalcová obrazovka s WVGA rozlišením slibuje dostatečnou jemnost i velikost pro pohodlné ovládání. Bohužel, někde se šetřit muselo a použitý TN panel patří mezi ty nejhorší, se kterými jsem v telefonu měl tu čest. Pozorovací úhly jsou prakticky nulové, barvy jsou poněkud mdlé, černá je tradičně spíše šedou.

Paradoxně nás ale příjemně překvapila čitelnost na přímém světle, která byla s jasem nastaveným na maximální hodnotu bezproblémová. Na čidlo automatické regulace jasu se nezapomnělo (zdravíme Samsung a jeho dvakrát dražší Galaxy S III Mini), bohužel funguje spíše spontánně a když jsem telefon naposledy zhasl za dobrých světelných podmínek a poté spustil ve tmě, nižší hodnotu už si nenastavil. Je ale možné, že se jedná pouze o kusovou vadu a nikoliv vlastnost.

 

Citlivost displeje je dostačující, problémem ale může být multitouch. Ten zvládá pouze dva prsty najednou a co hůř – snímání v takovém případě vůbec není přesné. To poznáte zejména při psaní na softwarové klávesnici, které rozhodně nepatří mezi silné stránky telefonu a ve chvílích, kdy telefon napíše úplně jiné písmeno, než jste zamýšleli, jelikož jste ještě nezvedli prst z toho předchozího, budete mít chuť pořádně otestovat jeho odolnost. Ideální interpretace multidotykového ovládání není ani v galerii či webovém prohlížeči a rozhodně bychom očekávali vyšší citlivost.

Hardwarová výbava: Zázračný výkon nečekejte

Srdcem telefonu se stal jednojádrový procesor MediaTek 6575 tikající na frekvenci 1,02 GHz. Ten doplňuje grafický akcelerátor PowerVR SGX Series 5 a 512 MB operační paměti. Vzhledem k ceně lehce přesahující tři tisíce se tak nemusí hardwarová výbava zdát vůbec špatná.

Výrobce MediaTek se dokonce na svých stránkách chlubí, že tento čip přehraje HD video. To je do určité míry pravda, nicméně o plynulosti nemůže být řeč. Přehrávání v nižším WVGA rozlišení nicméně funguje naprosto plynule. Co se týče hraní, bez problému si zahrajete drtivou většinu 2D titulů, ve třetím rozměru ale rozjedete jen ty nejméně náročné zástupce typu Raging Thunder, na ostatní si rychle nechejte zajít chuť. Výkon jsme také změřili pomocí dvou benchmarků, v AnTuTu jsme dosáhli na 4445 bodů, Quadrant vypočítal 2860 bodů.

  

Baterie a výdrž: Dva dny v zápřahu

Vodafone Smart III nabídne akumulátor s kapacitou 1500 mAh. To sice nepůsobí jako nijak oslnivá hodnota, musíme si ale uvědomit, že přítomné komponenty nejsou energeticky příliš náročné. To ostatně dokazuje praxe – při běžném používání (hodina na internetu střídavě přes WiFi/3G, pár minut telefonování, několik sms, synchronizace jednoho Gmail účtu a půl hodina poslouchání hudby) nebude problém dostat se na dva dny. V této oblasti si tedy Smart III určitě může připsat plusové body.

Konektivita: Nezapomnělo se ani na NFC

Po stránce konektivity je Vodafone Smart III vybaven velmi dobře. Nechybí samozřejmě WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS a máme zde dokonce i NFC, což je v této cenové kategorii věc nevídaná. V balení naleznete dva kartonové NFC tagy a v samotném zařízení aplikaci, se kterou je můžete spravovat.

Možností je doopravdy spoustu, můžete si vybrat, zda-li se po dotyku aktivuje jeden příkaz a nebo danému štítku budou náležet dva, jež se budou střídat. Po dotyku se může spustit libovolná aplikace, vypnout/zapnout nějaký druh připojení, změnit hlasitost a další množství nastavení. Zde se výrobce doopravdy vyřádil a nelze, než pochválit. Drobnou vadou na kráse je pouze nutnost před přečtením NFC tagu zařízení odemknout.

 

Jako ideální se mi jevilo umístit si jeden štítek k posteli, kde jsem mávnutím telefon před spaním ihned aktioval tichý profil, vypnul datové přenosy a push notifikace. Opětovným mávnutím jsem ráno stejné hodnoty opět aktivoval a mohl s telefonem směle vyrazit do nového dne. Při umístění NFC štítku do automobilu můžete nakonfigurovat aktivaci GPS modulu a spuštění navigačního software. A když jsme u GPS, její citlivost je velmi dobrá a pro navigaci se Smart III dobře hodí.

Telefonování

Veškerý software týkající se této oblasti je naprosto totožný s většinou ostatních Androidů a proto nemá cenu se o něm příliš rozepisovat. Přehledný seznam kontaktů umožňující synchronizaci s Gmailem doplňuje aplikace Zprávy, jež rozděluje jednotlivé sms podle adresáta do konverzací.

  

Pochválit musíme jak hlasitý reproduktor, tak i sluchátko, jelikož oba podávají v rámci možností velmi slušné výkony. Problém nebude představovat ani mikrofon, druhá strana si při telefonování na jakékoliv nedostatky ve zvuku nestěžovala.

Fotoaparát a záznam videa: Nejslabší článek telefonu

Snímač použitý ve Vodafone Smart III nabídne slibné rozlišení 5 Mpx a samozřejmě nechybí ani autofocus. Bohužel, výsledky jsou velmi špatné či doslova tragické. Detaily se slévají do jednoho celku, nevyhnete se přepalům a automatické nastavování expozice a clony ne vždy funguje úplně spolehlivě, což má někdy za následek pře/podexponované snímky. Fotoaparát se tak hodí maximálně na rychlou momentku, když nic jiného není po ruce, a nebo pro účely MMS.

  
Výsledky 5Mpx fotoaparátu jsou opravdu podprůměrné

  

Stejná situace platí i u videa. To můžete sice po přepnutí v nastavení fotoaparátu nahrávat v HD rozlišení (720p), výsledky ale opět nejsou nijak oslnivé. I pro tentokrát tak platí, že ve většině případů bude Smart III využíván jako kamera pouze v nouzi.

Dobře optimalizovaný systém

Telefon je vybaven operačním systémem Android 4.1.1 a něco nám říká, že aktualizace na novější verzi se hned tak nedočkáme. To ale nevadí, jelikož oproti novějšímu Androidu 4.2 zde nic podstatného nechybí. Od výrobce jsme se nedočkali plnohodnotné nadstavby, nýbrž pouze několika drobných vylepšení, pro mnoho uživatelů se ale jedná o klad a já osobně mezi ně patřím.

Optimalizaci hodnotím kladně, takto svižný Android za tři tisíce jsem už dlouho neviděl. Některé animace se občas trhají a telefon se někdy zadýchá, rozhodně vám ale Vodafone Smart III vrásky na čele nevytvoří a celkově jsou reakce v systému více než svižné.

  

K dispozici je standardní balík Android aplikací obohacený o několik programů, například v podobě jednoduchých poznámek, nepříliš přehledného správce paměti, Facebooku, Twitteru, jednoduchého editoru videa či jednoduchou aplikaci pro ovládání diody na zadní straně. Nechybí ani zmíněná aplikace pro konfiguraci NFC tagů, které jsme zmiňovali v předchozí kapitole.

Internet a multimédia

V telefonu jsou předinstalovány dva prohlížeče, a to konkrétně Google Chrome a starší Prohlížeč známý z Androidu 4.0. Oba fungují bez potíží – načítání stránek je rychlé, díky dostatečně velkému displeji je prohlížení poměrně pohodlné. Kvůli hůře funkčnímu multitouch ovládání někdy mohou nastat potíže při používání gesta pinch-to-zoom.

 
Klasický webový prohlížeč a Chrome – oba dva ve Vodafone Smart III najdete

Přítomný přehrávač videa postačí jen nejméně náročným uživatelům a my ostatní raději sáhneme po nějaké alternativě z Google Play, v mém případě například po MX Playeru. WVGA video jde s nastaveným S/W dekodérem přehrát naprosto plynule, HD už je ale poměrně značně trhané. Vzhledem k velikosti a kvalitě displeje ale nejspíše u mnoha uživatelů Vodafone Smart III pro přehrávání filmů sloužit nebude. Výjimku tvoří pouze HD video nahrané 5Mpx fotoaparátem, to telefon zvládne přehrát bez potíží. Na filmy s vyšším datovým tokem si ale v rozlišení 720p nechejte zajít chuť.

Pro přehrávání hudby jsou k dispozici dva přehrávače. Velmi jednoduchý nazvaný Hudba a pak Hudba Play volně stažitelná z Obchodu Play. Osobně preferuji druhý jmenovaný, funkčně jsou si však oba velmi podobné. Nabídnou tak rozdělení podle interpreta, alba nebo skladby a funkce náhodného přehrávání či opakování. Na ekvalizér se však bohužel už nedostalo.

Závěrečné hodnocení, konkurence

Vodafone Smart III nabídne za cenu 3 177 Kč poměrně hodně muziky. Potěší rozměrný čtyřpalcový displej, ačkoliv jeho kvalita značně pokulhává a polofunkční multidotykové ovládání na dobrém dojmu nepřidá. Na svou kategorii zde najdeme slušný hardware, jež doplňuje dobře optimalizovaný Android 4.1 a radost určitě udělá i obstojná výdrž baterie. Chválíme přítomnost notifikační diody či LED svítilny na zádech.

Plusové body si Vodafone Smart III připisuje i za přítomnost NFC, jenž se v dané cenové hladině zatím objevuje opravdu minimálně. Ódy naopak nebudeme pět na fotoaparát, jenž podává velmi mizerné výsledky a to samé platí i v případě nahrávaného videa. Plastová konstrukce s lehce povrzávajícím rámečkem by postupem času také mohla být drobnou nepříjemností, v dané cenové kategorii se ale jedná o naprostý standard. Estetičtěji založeným uživatelům bude denně přidělávat vrásky lesklý zadní kryt, který bude naposledy čistý po vytažení telefonu z balení.

Největší konkurenci představuje Huawei se svými modely G300 a potažmo Y300. Oba nabídnou mnohem kvalitnější IPS displeje s lépe fungující automatickou regulací jasu, druhý jmenovaný pak i výkonnější hardware. Právě u Y300 se ale paradoxně setkáme s asi nejhůře optimalizovaným systémem a to díky nenažrané nadstavbě Emotion UI, s níž má problémy i špičkově vybavený Huawei Ascend D2.

Ani jeden z konkurentů nenabídne NFC, to ale bohatě nahrazují znatelně lepší fotografické schopnosti. Rozhodnout nicméně může i cena, jež je v případě obou Huawei o několik stokorun vyšší. To však neplatí pro ZTE Blade III, jenž nabídne velmi podobné parametry a zde by kvůli podobnosti mohlo rozhodovat až vyzkoušení naživo. Není-li vám po chuti Android, mohla by se zalíbit třeba Nokia Lumia 520 s operačním systémem Windows Phone 8, připravte si ale tisícikorunu navíc.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku