TOPlist

Recenze Sony Xperia Z1: Těžký tank s pořádným kanónem

Není to tak dávno, co jsme testovali Xperii Z a už je tu nástupce. Byl potřeba? Dokáže s výkonným hardware a kvalitním fotoaparátem zastínit svého předchůdce a obhájit si svoji vysokou cenu?

Sony patří k držákům na poli výrobců mobilních telefonů. Jistě si vzpomenete na „dřevní doby“, kdy špičkovými telefony byly Sony CM-DX1000 s výsuvným sluchátkem, CMD-Z1 s výklopným mikrofonem, miniaturní CMD-Z5 nebo elegantní CMD-J5 s velkým displejem a velmi pohodlnou klávesnicí. Následoval, alespoň v Evropě, lehký útlum a následně spojení s gigantem mobilního průmyslu, švédským Ericssonem.

Vzniklý Sony Ericsson nadále chrlil zajímavé a hlavně některé dnes už téměř legendární telefony a smartphony, než opět došlo k rozdělení značek a na trhu je tak opět jen japonské Sony. To, ač se může zdát, že je na okraji zájmu, přežilo takové velikány jako je Motorola nebo Nokia, žije si svým poklidným životem a na trh uvádí jeden model za druhým napříč celým spektrem, od těch nejlevnějších až po ty špičkové.

Jeden takový špičkový model máme dnes v testu a jak už název napovídá, novinka přímo navazuje na povedenou Xperii Z, kterou jsme testovali začátkem letošního roku. Původní „zetko“ se nám poměrně líbilo a nedostatků bylo relativně málo. Zaujalo nás hlavně vzhledem, luxusním zpracováním a materiály, jemným displejem, ale hlavně svojí voděodolností, se kterou jsme si užili spoustu legrace.

Novinka v tomto trendu pokračuje, ale vzhledem k tomu, že laťka je nasazena velmi vysoko, jak předchozím modelem, tak současnými konkurenty, nebude to mít vůbec jednoduché. Zvláště když je úvodní cena nasazena hodně vysoko a konkurence je vysoká.Klady (+)

  • použité materiály a zpracování
  • odolnost vůči vodě a prachu (stupeň krytí IP58)
  • špičkový fotoaparát s nadstandardními funkcemi
  • jemný fullHD displej
  • nadstandardní Xperia software
  • notifikační dioda
  • slot na paměťové karty
  • ochranné folie na čelní a zadní straně
  • výkonný hardware
  • kvalitní sluchátka MH1C v základním balení

Zápory (-)

  • rozměry a hmotnost
  • plýtvání místem na čelní straně
  • průměrná výdrž baterie
  • notifikační diodu nelze nijak nastavit
  • čitelnost displeje na sluníčku
  • nadměrné ulpívání otisků prstů
  • zahřívání při vyšší zátěži
  • cena

Obsah balení: S kvalitními špunty MH1C

Balení je skoro stejné jako v případě Xperie Z. Krabička navenek vypadá v podstatě stejně, takže pozor, abyste si náhodou domů neodnesli starší „zetko“. Uvnitř kromě telefonu najdete microUSB kabel, adaptér do zásuvky (1,2 A), pár návodů a kvalitní špuntová sluchátka MH1C s velmi dobrým zvukem, která se běžně prodávají zhruba za 1 000 Kč.


K telefonu dostanete špičková sluchátka Sony MH1C

Nám do redakce na test nejprve dorazilo balení, kde sluchátka nebyla, ale jak jsme později měli možnost se přesvědčit, šlo pouze o logistickou chybu a v druhém balení již sluchátka byla. Telefon již z výroby disponuje ochrannými foliemi na displeji a na zádech. Jak ale uvidíte dále, zase taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát, to není.

- - -

Videopohled

Design a zpracování

Nebudu se tajit tím, že jak jsem se na Xperii Z1 těšil, je pro mě nakonec celkem zklamáním. Předchozí „zetko“ bylo sice velké, ale elegantní a nedávalo nijak zvlášť najevo, že je obrněné. Tak nějak logicky bych čekal, že další generace bude krokem kupředu a ne vzad. Ale posuďte sami:

  • Xperia Z má rozměry a hmotnost: 139 x 71 x 7,9 mm, 146 gramů (recenze)
  • Xperia Z1 má rozměry a hmotnost: 144 x 74 x 8,5 mm, 170 gramů


Zleva: Xperia Z vs Xperia Z1 (zdroj fotografie: XperiaGuide.com)

Ne, zrak vás nešálí. Novinka narostla ve všech směrech, přibrala na váze a ne málo. Výsledek je takový, že Xperia Z v reálu působila celkem elegantně, ale novinka v podobě modelu Z1 má do elegance hodně daleko. Je velká, těžká a zvlášť v černé barvě působí neohrabaně. Na výběr budete mít stejně jako u předchozí generace i bílou a fialovou variantu. Osobně bych volil bílou, opět vypadá nejlépe.

- -

Koukám do specifikací dále a prostě nevidím důvod, proč telefon tolik narostl. Vyšší míra odolnosti? Kovový rám? Širší rozsah LTE? Optika fotoaparátu? Silnější procesor? Vyšší kapacita baterie? Žádné jiné mezigenerační rozdíly v podstatě nejsou. Bohužel pro Sony, nejbližší konkurenti jsou menší, užší a lehčí. Jen LG G2 a HTC One jsou o desetinky milimetru silnější , což není zrovna podstatné. Důležitější je trend zvětšování displeje při současném zmenšování těla přístroje. Tento trend Sony zatím minul, a to je proti proudu. Zvětšilo tělo telefonu, ale displej zůstal stejný.

- - -

Abych ale jen nehanil, tak stejně jako u předchozí generace, materiály a zpracování jsou na špičkové úrovni. Čelní i zadní stranu kryje sklo a to je pro jistotu pokryto i ochrannou folií. Té připisuji na vrub další neduh, a to vysokou míru ulpívání otisků prstů. Je to celkem nepříjemné a jak přední, tak i zadní stranu budete pořád leštit a leštit. Tenhle neduh jsme vyčítali už Xperii Z, tady je to ještě horší.

- - -

Kovové boky telefonu nesou celkem hodně prvků. Nalevo najdete kromě krytých slotů pro microSDXC kartu a microUSB + konektor pro dokovací stanici. Pravý bok nese opět krytý slot pro microSIM kartu, kovové zapínací tlačítko po vzoru předchozí generace, dvojtlačítko ovládání hlasitosti, hardwarovou spoušť fotoaparátu a úplně dole v rohu pak otvor pro poutko.

- - -

Ten se dnes vidí málokdy a s hmotností, kterou se Xperia Z1 pyšní, by Sony mělo přibalit i vouchery na krční masáže. Na horní hraně najdete jen 3,5 mm jack a na spodní dva stereo reproduktory, nicméně jejich kvalita reprodukce zvuku je i s vylepšeními od Sony na spíše průměrné úrovni a očekávali lepší výsledky.

-
Trendem letošního roku jsou tenké telefony, Xperia Z1 v tomto směru ale nijak neexceluje, naopak…

Čelní strana nese kromě 5″ fullHD displeje logo výrobce, přední 2Mpx kamerku, senzory, telefonní sluchátko, u kterého je zabudována notifikační dioda. Lesklá záda mimo log Sony, Xperia a NFC dostala do vínku už jen čočku a diodu fotoaparátu.

 - - -
Zadní strana: Magnet na otisky prstů

Designově je Xperia Z1 neutrální. Neurazí a ostudu taky neudělá. Zároveň ale nijak nezaujme, snad jen zpracováním a materiály. A jakmile ji vezmete do ruky, vyrazí vám dech svými rozměry a hmotností. Mnozí se při představení Nokia Lumia 920 smáli, jaká je to cihla. Xperia Z1 k tomu také nemá daleko. Pravdou je, že každému se líbí něco jiného, ale osobně nevidím z hlediska vzhledu důvod, proč tento telefon kvůli větším rozměrům a hmotnosti preferovat.

-
Xperia Z1 a Galaxy S4: Oba dva mají 5″ displej, rozdíl ve velikosti je ale výrazný

Hardwarová výbava: Nic lepšího už si nelze přát

Když už je telefon sám o sobě těžký kalibr navenek, měl by jím být i uvnitř. V tomto ohledu vás Xperia Z1 rozhodně nezklame. Výkonu má tolik, že nebudete vědět co s ním a s největší pravděpodobností ho ani nikdy plně nevyužijete.

Čtyřjádrový procesor Snapdragon 800 je taktovaný na 2,2 GHz, špičková grafika Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB interní paměti (pro uživatele je dostupných 11,8 GB) a microSDXC slot patří k dnešní špičce, která vás nenechá na holičkách jak při práci, tak ani při zábavě. Nemusíte se tak bát přehrávání filmů ve fullHD rozlišení s vysokým bitrate nebo na výkon a grafiku náročný her. Xperia Z toto vše zvládne levou zadní.

-
X
peria Z1 se vody rozhodně bát nemusí

Přidejte si k tomu zvýšenou odolnost proti prachu a vodě (IP58) a nemusíte se bát vzít si telefon na pláž nebo na sjezdovku. Jen v druhém případě vám lehce omrznou ruce, protože novinka nedisponuje vyšší citlivostí displeje, aby bylo možné ho ovládat například v rukavicích. Sony deklaruje, že by Xperia Z1 měla vydržet v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut, navíc je i částečně odolná vůči vniknutí prachu. My jsme telefon podrobili zhruba hodinové koupeli v hloubce zhruba 30 cm a přežil naprosto bez ujmy na zdraví.

Podíváme-li se na oblíbené benchmarky, je Xperia Z1 jedním z nejvýkonnějších telefonů současnosti:

  • AnTuTu benchmark: 34 632 bodů
  • 3D Mark: U Standard a Extreme benchmarku se pouze objevila zpráva o dosažení nejvyššího počtu bodů, v Unlimited pak dosáhla na 17 666 bodů

V obou případech jde o velmi vysoké hodnoty a Xperia Z1 se řadí do TOP 3 nejvýkonnějších zařízení současnosti. Jednoznačně klobouk dolů.

Hardware pak doplňují nezbytnosti jako již zmíněná podpora LTE či NFC, samozřejmě WiFi, GPS včetně GLONASS, ANT+, akcelerometr, gyroskop, prokmity senzor a kompas. To vše, včetně velmi kvalitního příjmu signálů z mobilní sítě, WiFi a GPS jsou jen žrouti baterie.

Displej: Lepší než u předchozí generace, stále však s několika „ale“

Pětipalcový TFT TN panel by dle parametrů měl být o něco lepší než u předchůdce, ale subjektivně není. FullHD rozlišení (441 ppi) je super, ale barvy jsou jaksi mdlé, čitelnost na slunci nijak zázračná a nezachrání to ani X-Reality engine, který vylepšuje kvalitu zobrazení při sledování filmů a prohlížení fotografií. Oproti Xperii Z se zlepšily pozorovací úhly, ale stále to není ideální.

- - -
Zobrazovací panel by si Sony Xperia Z1 zasloužila lepší; srovnání s displejem Galaxy S4 (oba dva maximální jas)

Na trhu najdete daleko lepší displeje, které se podobnými přídomky nechlubí a hlavně ani nemusí. Xperia Z1 se navíc vyrábí hned se čtyřmi typy displejů v závislosti na regionu, v Evropě se nejčastěji objevuje VA TFT panel od Sharpu a VA TFT panel od JDI. Ve světě se pak můžeme setkat ještě s AH-IPS panely (JDI) či S-PLS (Samsung).

Baterie a výdrž

Nová baterie s vyšší kapacitou (3000 mAh) slibovala znatelně lepší výdrž než u předchozího modelu. A na poli hardware se takřka nic nezměnilo, procesor by dokonce měl být úspornější. Jaká je tedy Xperia Z1 v reálu? Vydrží dost i když má v zádech armádu hardwarových žroutů?

Shrnul bych to do slova „jednodeňka“. Stejně jako jiné smartphony dnešních dnů, ani Xperia Z1 nevydrží více jak jeden den náročného provozu. Ten předpokládá kromě hovorů a SMS i využití WiFi, GPS, surfování po internetu a služby na pozadí jako push e-mail, WhatsApp, Twitter, Facebook a chat. Jeden den zvládne bez problémů a nervů, že v pozdním odpoledni se přihlásí o přísun energie. Tento stav se dostaví až pozdě večer, poté, co displej přes den zhruba 4 hodiny svítil. I tak Xperia Z1 raději putuje do nabíječky, aby ráno byla opět nastoupena v plné polní. Jakmile ze svých nároků slevíte a nedáte telefonu tolik zabrat, připravte se klidně i na dva dny výdrže.

Telefon svými parametry přímo vybízí ke hraní her, poslouchání hudby nebo sledování videa. Pokud se pro tyto činnosti rozhodnete, můžete počítat s následující výdrží (při maximálním jasu):

  • Náročné hry (Asphalt 8, Real Racing 3…): zhruba 6 hodin hraní
  • Přehrávání fullHD videa: 6,5 hodiny

Překvapivě to nejsou nijak vysoké hodnoty a i přes relativně úsporný procesor a displej, se Xperia Z nemůže chlubit zajímavou výdrží jako konkurence se stejnou kapacitou baterie. Ale ať tak či tak, při běžném každodenním používání vás nezklame a na holičkách vás určitě nenechá, přesto bychom čekali o něco lepší výsledky.

K dispozici máte i vlastního správce napájení od Sony, který dává cenné rády jak šetřit energii, umí zapínat/vypínat WiFi podle místa, při slabé baterii vypne vybrané služby a funkce a v režimu STAMINA vypne data a WiFi při zhasnutém displeji. V reálu za pomoci těchto funkcí lehce prodloužíte výdrž, ale nijak dramaticky, a hlavně za cenu nedostupnosti některých služeb.

Fotoaparát a záznam videa: Tady se vyřádíte

Konečně se dostáváme k asi nejzajímavější části celého smartphonu. Tím je 20,7Mpx fotoaparát s čipem Exmor RS o velikosti 1/2,3″, což je zhruba o 70 procent větší senzor, než má většina současných smartphonů. Díky tomu tak čip pobere výrazně víc světla, což samozřejmě není vůbec na škodu. Naopak, výsledné snímku jsou pak výrazně detailnější. Aktuálně jde také o čip s nejvyšším rozlišení u telefonu s Androidem a Sony tvrdí, že jde o nejlepší fotoaparát ve smartphonu vůbec. Pokud vás zajímá, jestli je to pravda, podívejte se na naše srovnání s Nokia Lumia 1020, LG G2 a Samsung Galaxy Note 3. Z článku a přiložených fotografií je jasně patrné, že nelze vyhodnotit ten nejlepší smartphone, ale dnešní špička je jasná a pokud po Xperii Z1 sáhnete, z výsledných fotografií rozhodně nebudete zklamáni.

K fotoaparátu máte přístup ze zamknuté obrazovky, dlouhým podržením hardwarové spouště i při vypnutém displeji, a nebo pak z menu telefonu. Spoušť na boku telefonu je dvojstupňová a působí velmi jistým dojmem. Focení s ní je výrazně pohodlnější než ťukání po displeji.

- - -

Prostředí fotoaparátu je jednoduché a intuitivní, bez zbytečně složitého nastavování. Software umožňuje pořizování snímků při natáčení videa, což hodnotím velmi kladně. V základu budete asi fotit na režim Super Auto, který je dostatečně inteligentní na to, aby sám rozpoznal scénu, kterou fotíte (krajina, makro, pohyb, portrét a další), vyhodnotil veškeré faktory a nastavil ty správné parametry. Výsledné obrázky jsou perfektní, jen nelze měnit jejich velikost a vždy se ukládají v rozlišení 8Mpx.

- - -
Všechny snímky si můžete prohlédnout v naší galerii

Pokud si chcete více hrát, přepněte na Manuální režim, který vám kromě výběru z 18 přednastavených režimů umožní pracovat s vyvážením bílé barvy, citlivostí ISO, měřením expozice či stabilizací obrazu. Chcete-li být o něco kreativnější, použijte režim Časový posun. Ten během vteřiny sejme 60 snímků a následně vám dá posuvníkem přehledně na výběr, který z nich použít.

- - -

Funguje to spolehlivě, ale hlavně pekelně rychle. Obrazový efekt nabídne před vyfocením scény jeden z devíti efektů, kterými se obrázek upraví. Je libo Miniaturu, Rybí oko, Kaleidoskop, Náčrt nebo nějaký další? Fantazii se při použití tohoto režimu meze nekladou a vyhrajete si s ním až až.

- -
Snímky můžete vylepšit desítkami zajímavých efektů, nechybí ani 3D fotografie

Plynule panorama netřeba představovat, snad jen nutno dodat, že výsledek je velmi dobrý bez viditelných napojení nebo přechodů, jak je tomu u některých konkurenčních modelů. A hlavně je snímání opravdu plynulé, nejde o skládání série vyfocených snímků. Info-Eye je  vyhledávač s rozšířenou realitou, kterým skrz hledáček zkoumáte okolní svět. Samozřejmě, že nerozpozná vše co vidí a zvlášť u nás je úspěšnost nižší než v zahraničí, ale není všem dnům konec a tato forma rozšířené reality má jistě slibnou budoucnost. Jakmile označíte objekt, který chcete rozpoznat, Xperia Z1 ho vyfotí a za pomocí Google vyhledávače nabídne relevantní výsledky.

- - -
Noční focení: 1. snímek s bleskem, další dva bez blesku

Prvky rozšířené reality

Efekt AR je přinejmenším zvláštní režim. Do fotografované scény vám přidá další obrázky, klidně i pohyblivé. Takže se může stát, že vaši babičku na snímku zakousne tyranosaurus Rex, vaše děti se jako mávnutím kouzelného proutku přenesou do pohádky nebo na maškarní bál a vás pes se začne potápět s mořskými živočichy. Motivů máte k dispozici celkem 7, zábavy si s nimi užijete dost, ale dlouho vás asi bavit nebudou. Za pomoci režimu Social Live odešlete vše, co vyfotíte na svůj Facebook profil. Takže opatrně, protože třeba vaše partnerka by tam nerada viděla své fotky ze sprchy a podobně.

- - -

Fotoaparát se povedl. Jak technologicky, tak softwarově. Kromě toho, že jím pořídíte opticky velmi kvalitní snímky a videa, můžete je za pomoci propracovaného softwaru ozvláštnit všelijakými výše popsanými efekty a úpravami. Fotografování s Xperií Z1 vás tak bude bavit a výsledky se nebudete stydět ukázat svému okolí, protože kvalitou rozhodně nezklamou.

Stejné je to s natáčením videa. Rozlišení fullHD, frekvence 30 snímků za vteřinu, stabilizace obrazu, HDR a rozpoznání úsměvu nabídnou velmi kvalitní výsledek. Ano, chybí pokročilé funkce, kterými disponuje konkurence, jako sledování konkrétního objektu, audio zoom a podobně, ale na rovinu, opravdu je tak nutně potřebujete?

Operační systém, prostředí a software

Xperia Z1 na český trh přichází s Androidem 4.2.2 a nad ním s nadstavbou od Sony, Xperia launcher. Ten je přesně takový, jaký od Sony očekáváte a ničím vás nepřekvapí. Vzhled, styl, barvy. Novinkou je podrobnější nastavení motivů, s jejichž pomocí lze komplet změnit vzhled prostředí. I tak ale stále jasně poznáte, že jde o Sony.

Prostředí působí rychle a velmi plynule. Těžko říct, jestli je to zásluhou velmi dobré optimalizace nebo opravdu výkonného hardware. Spíše ale kombinací obojího.

V základu máte k dispozici 5 ploch, maximálně pak 7 a nelze měnit jejich pořadí. Jako domovskou můžete nastavit kteroukoli z nich. Na plochy můžete přidávat ikony, složky a widgety, vadou je pevně daná mřížka 4 x 4 ikony plus dok o pěti ikonách (4 aplikace a vstup do menu aplikaci). Kdy už výrobci konečně pochopí, že toto je naprosto zavrženíhodné plýtvání místem? Zvlášť na pětipalcovém displeji s fullHD rozlišením.

Stejně tak jsem nepochopil, proč je lišta s tlačítka umístěna na displeji a ne pod ním formou senzorových tlačítek. Zvlášť když na čelní straně telefonu kolem displeje je místa opravdu hodně a tlačítka by se pod displej pohodlně vešla a nijak by neovlivnila pohodlí ovládání. Tady někdo příliš nepřemýšlel.

Notifikační lišta je stejná jako u konkurence. Obsahuje sadu rychlých přepínačů (výběr z 16 a řazení do dvou řad) a vstup do nastavení. Konkurence sice nabízí výrazně širší rozsah, ale zobrazení dvou řad přepínačů pod sebou je praktičtější než dlouhý řádek, ve kterém se musíte posouvat.

Ikony aplikací v menu můžete řadit několika způsoby. Podle abecedy, nejčastěji používané, vlastní řazení nebo naposledy instalované. Šikovné řešení. Za pomoci z levé strany výsuvného menu máte rychlý přístup k vyhledávání, odinstalaci aplikací nebo do obchodů Google Play a Sony Select.

Zapnete-li pravým tlačítkem na spodní liště správce běžících aplikací, objeví se vám ve spodní liště přehled miniaplikací, které můžete spustit a ve formě plovoucího okna se vám zobrazí kdekoli v systému. V základu máte k dispozici 9 takových miniaplikací, další můžete stáhnout z Google Play a dokonce můžete své oblíbené widgety změnit v miniaplikace. Šikovné je, že můžete mít otevřeno několik miniaplikací naráz. Třeba prohlížeč, poznámky a kalkulačku.

Sony dále přibalilo své vlastní aplikace Walkman, Album, Videa, Social Life, Smart Connect, Diagnostika a další. Poslední dvě jsou zajímavé. Smart Connect vám umožní nastavit chování telefonu po připojení různého příslušenství. Umí rozlišit jak připojené zařízení, tak i aktuální čas. Takže jinak se telefon může chovat pokud připojíte nabíječku dopoledne a jinak pokud ji připojíte večer. Diagnostika vám kompletně prověří funkčnost jednotlivých části telefonu.

Zajímavě vypadá Xperia Privilege, svět zábavy, kde by měly být dostupné nejen hry a hudba, ale třeba i vstupy na koncerty či setkání s celebritami. Bohužel u nás zatím nefunguje, ale aplikace je v češtině a píše „Již brzy“, tak třeba se opravdu dočkáme. Pixlr Express vám umožní upravovat již pořízené snímky, Album se umí propojit s vašimi alby na facebooku, Picase a Flickru. My Xperia najde, prozvoní, zamkne nebo vymaže váš telefon kdekoli na světě. Samozřejmě jen pokud je tato služba aktivovaná, telefon je zapnutý a přihlášený k síti.

Zajímavé je, že Xperia Z1 se umí spojit s ovladačem Sony Dualshock 3 a hry tak můžete hrát s ním. Kromě toho zvládne i zrcadlení obrazovky do jiného zařízení, které to podporuje,  MirrorLink pro ovládání telefonu z jiného zařízení a Throw pro přehrávání mutlimediálního obsahu z telefonu v jiných zařízeních, samozřejmě bezdrátově.


Máte doma konzoli PlayStation 3? Herní ovladač můžete spárovat s telefonem a hrát skrze něj hry

Celkově nadstavba Sony změní vzhled prostředí a vůbec nevypadá jako čistý Android. To ale není nutně špatně, protože Sony zvolilo decentní a líbivou grafiku, minimum zbytečného balastu a aplikace a funkce, které jsou zde navrch, jsou vesměs praktické.

Zvýšená odolnost: Stupeň krytí IP58

Stejně jako předchozí „zetko“, je i Xperia Z1 odolná vůči prachu (částečně) a vodě. Pyšní se tak stupněm krytí IP58, který jí umožní setrvat až 30 mintu 1,5 metru pod vodní hladinou. Pokud tedy máte kamarády, kteří se baví tím, že ostatním hází smartphony do piva, s Xperií Z1 se toho nemusíte bát. Stejně tak není problém si s telefonem v klidu sednout do vany a podívat se na nějaký film nebo brouzdat po internetu. Horší je to v takových případech s ovládáním.

-

Voda je velmi vodivá, takže pokud máte mokrý displej a mokré prsty, bude používání telefonu o nervy. Snažil jsem se napsat testovací tweet ve sprše a kapky vody dopadající na displej psaly a mazaly znaky za mě. Nejlepší pak je proud vody ze sprchové hlavice, ten vám dokáže telefon vcelku slušně přenastavit. Nicméně ta volnost v podobě absence strachu z vody když jdete sportovat, nebo když vás v létě v lese zastihne liják, nebo když vám telefon na lyžích vypadne z ruky do sněhu, je prostě k nezaplacení. Stejně tak pohybujete-li se často v prašném prostředí.

- -

Pokud využijete tyto vlastnosti a nechcete opravdu ošklivý, těžký, pogumovaný a oplastovaný telefon, který navíc nic neumí, je právě toto Sony určitě dobrá volba. Jak sami uvidíte dál, konkurence je velmi, ale velmi slabá.

Konkurence

Konkurence je na jednu stranu tvrdá, na druhou skoro žádná. Záleží na tom, jakým okem se na trh díváte. Okem uživatele, který vyžaduje zvýšenou odolnost nebo okem takového, kterému na ní nezáleží? Pokud spadáte do první skupiny, je to jednoduché. Největším konkurentem je předchozí Sony Xperia Z a jinak nic. Na trhu nenajdete odolný smartphone, který by byl s Xperií Z1 srovnatelný. Konkurent z vlastní stáje je levnější, menší, lehčí a vadou na kráse může být slabší procesor, horší fotoaparát, nepatrně nižší míra odolnosti a absence kovového rámu.

Ospravedlní tyto „nedostatky“ rozdíl téměř 5 000 Kč v ceně? Je to na vás. Pak na scénu přichází Samsung Galaxy S4 Active. Ten má nepatrně slabší hardware, baterii a fotoaparát, ale zase je o něco menší a lehčí. Cenový rozdíl oproti novince je také zhruba 5 tisíc Kč. Dále musíte z odolných telefonů volit mezi takovými jako je Cat B10/B15, TeXet a další. Ty jsou ale s Xperií Z1 zcela neporovnatelné.


Samsung Galaxy S4 Active

Pokud nelpíte na vyšší odolnosti, máte podstatně větší možnosti výběru. Co třeba Samsung Galaxy S4? HTC One? Horkou novinku LG G2? Nebo dokonce Samsung Galaxy Note 3? Raději nějakou exotiku, třeba v podobě Oppo Find 5 nebo Xiaomi Mi3? Všechny tyto modely nabídnou to samé jako testovaná novinka, mnohdy i o něco více, ale v subjektivně hezčím, menším a lehčím těle. A ve všech případech také za nižší cenu. Pokud byste nechtěli zůstat s výběrem pouze u Androidu, pak nemáte možnost adekvátní volby. iPhone 5/5S je sice zhruba stejně drahý, ale menší a ne zrovna odolný. Nokie Lumia 920, 925 nebo 1020 mají sice plně srovnatelný fotoaparát, ale zase menší displej a ne tak výkonný hardware. O odolnosti nemluvě.

Závěrečné hodnocení

Xperia Z1 je zajímavý smartphone, ale jen pro někoho. Pokud nevyužijete zvýšené odolnosti, je velkým lákadlem jen fotoaparát, protože konkurence nabídne víc, v hezčím designu a za méně peněz. Osobně bych Xperii Z1 nedoporučil, protože u konkurence prostě pořídíte více muziky za méně peněz. Pokud je pro vás zvýšená odolnost důležitá, je Xperia Z1 velmi zajímavou volbou, ale největšího konkurenta má paradoxně ve vlastní stáji, starší Xperii Z. Ta není o tolik horší než novinka, ale zase je citelně levnější. Je to tedy jen na vašich preferencích, ale s Xperií Z1 vedle rozhodně nesáhnete.

Za své peníze získáte kvalitně zpracovaný a bytelný smartphone s jemným fullHD displejem, špičkovým fotoaparátem, ale hlavně získáte kamaráda nejen do deště, který vydrží i nešetrné zacházení a uprostřed odpoledne vás nenechá ve štychu, protože mu dojde šťáva. A to se počítá. Pozor jen na horší čitelnost na přímém sluníčku.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku