TOPlist

Recenze Samsungu Galaxy S III: Čtyři jádra a půl království k tomu

Galaxy S III je jedním z nejsledovanějších telefonů tohoto roku. Tenhle tenký korejec láká na Android 4.0, quad-core procesor, velký HD displej a bohaté příslušenství.

Na nástupce legendárního modelu Galaxy S II jsme si museli chvíli počkat, ale o to výraznější byl jeho nástup a troufám si tvrdit, že stejná pozornost bude věnována snad jen novému iPhonu. Oficiální premiéry nové vlajkové lodi jsme se dočkali 3. května v Londýně, kde nechyběla ani naše redakce (článek s dojmyreportáž). Na českém trhu se Galaxy S III prodává od začátku června; v prvních týdnech byla dostupná pouze bílá varianta, před několika dny se začala prodávat i modrá Pebble Blue verze. Oba modely jsou vybaveny 16 GB vnitřní paměti, později se do prodeje dostane ještě 32GB varianta.

  
Samsung Galaxy S III na oficiálních snímcích

Modrá verze se opozdila kvůli výrobní chybě, která způsobovala, že se na zadním polykarbonátovém krytu začaly objevovat nepříjemné mapy a drobné prasklinky. Problém byl ale rychle zažehnán a obě dvě verze jsou už normálně dostupné. Subjektivně se mi více líbí bílá varianta, která působí o něco elegantněji. Kdo má rád tmavší barvy, zřejmě sáhne po modré, která na první pohled připomíná spíše šedivou a zadní kryt vypadá, jako by jej kryla jemná metalíza. V dalších kapitolách recenze si obě varianty srovnáme.

- - -

Klady (+)

– dílenské zpracování
– svižné reakce systému
– čtyřjádrový procesor, 1 GB RAM, slot na microSD karty
– dobře čitelný HD displej s úhlopříčkou 4,8″
– uživatelské prostředí TouchWIZ
– NFC, Wi-Fi Direct, gesta

– kvalitní fotoaparát, fullHD video
– signalizační dioda

– přijatelná výdrž, výměnný akumulátor
– bonusové funkce a aplikace
– bohaté příslušenství (není v základním balení) 

Zápory (-)

– “plastový” design telefonu
– kryt baterie je náchylný na poškrábání
– hlasové ovládání S Voice nepodporuje češtinu
– vyšší cena

Obsah balení

Krabička, ve které se telefon prodává, je velice nenápadná. Bílá verze se prodává v bílém balení, modrá v černém, obsah je stejný. Krabička má poměrně malé rozměry, Samsung zřejmě počítal, že se telefon bude velmi dobře prodávat – díky velikosti se do přepravních kontejnerů a na palety vejde dostatek kusů, takže logistický problém byl elegantně vyřešen :-).

- - -

V horní přihrádce najdete telefon samotný, ve spodní se nachází několik uživatelských příruček, adaptér cestovní nabíječky, USB/microUSB kabel a špuntová sluchátka s několika nástavci různých velikostí. Ta hrají překvapivě dobře, mají slušný basový základ a vyvážené výšky. K oběma barevným variantám se dodávají bílé, nabíječka je naopak pro všechny verze černá.

- - -

Je škoda, že se v balení nenachází další doplňovký obsah, třeba redukce pro připojení HDMI kabelu, dokovací stanice nebo alespoň ochranná fólie. Samsung k telefonu nabízí celou řadu bonusového příslušenství – AllShare Cast Hub pro streamování multimediálního obsahu, barevná ochranná pouzdra, kožený přebal, MHL redukci (HDMI), stojánek na stůl, dotykové pero C-Pen a později by se měla objevit i bezdrátová nabíječka.

- - -

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Nenechte se zmást…

Galaxy S III není žádný drobeček a svůj podíl na tom má především displej s úhlopříčkou 4,8 palce. Pocitově jsem ale nějak nedospěl k závěru, že by to bylo zas takové „pádlo“. Bude to zřejmě kvůli sympatické tloušťce 8,6 mm. Hmotnost včetně akumulátoru je přijatelných 133 gramů. Tělo „estrojky“ je vyrobeno z plastu, zadní kryt z polykarbonátu, díky čemuž má několikanásobně větší pevnost a pružnost, a zároveň je odolnější vůči poškrábání, i když to po zhruba měsíci testování nemohu potvrdit. Už po prvních dnech používání se na zadním krytu objevily nepříjemné škrábance a oděrky, a to jsem se k telefonu choval velmi slušně a nosil jej doslova “jako v bavlnce”. S tou odolností to tedy zas tak horké nebude a u modré varianty tomu není jinak. Škoda.

- - -

- -

Přiznám se, že když Samsung telefon představil, byl jsem z designu trochu zklamaný; čekal jsem něco originálního a ne jen další „plasťáček“. Po dalším osahání a seznámení se mé prvotní zklamání začalo pomalu vytrácet a i když na telefonu nenajdeme žádné výraznější prvky, které by vytáhly design, není to ve výsledku zas tak špatné… výraznější inovace ale chybí.

- - -

Jak jsem již zmínil v úvodu, “estrojka” se prodává ve dvou barevných variantách – bíle a tmavě modré. 16GB verze už se prodává, později bude následovat 32GB varianta a na začátku jsem zapomněl zmínit, že je v plánu ještě 64GB verze. 32GB model už je dostupný například ve Velké Británii a je jen otázkou času, než se dostane do České republiky. 64GB obr zatím termín uvedení do prodeje nemá.

- - -
Galaxy S III není  sice žádný drobeček; s nošením v kapse problémy mít nebudete

Na přední straně najdeme kromě prostorného HD displeje také několik senzorů, telefonní reproduktor a kamerku pro videohovory (v horní části). Vespod se nachází hardwarové tlačítko, které vás po stisknutí navrátí na hlavní obrazovku a při delším přidržení zobrazí seznam naposledy spuštěných programů. Dvojitým stiskem spustíte hlasového asistenta S Voice. V případě, že jej nebudete chtít používat, můžete tuhle volbu vypnout a zvýšit tak odezvu středového tlačítka (návod najdete o několik odstavců níže).

- - -

Vedle něj se nachází senzorová klávesa Zpět a tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky. Ve tmě je u nich patrné jemně bílé podsvícení, na světle naopak nejsou téměř vidět. Potěšilo mě, že si v nastavení můžete nastavit délku jejich svícení (1,5 nebo 6 vteřin, vždy zapnuto/vypnuto).

- - -

Polykarbonátový zadní kryt je odnímatelný a najdete pod ním slot na microSIM kartu, otvor pro vložení paměťové karty microSD(xc) – až 64 GB a samozřejmě i vyjímatelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 2 100 mAh. Kryt po docvaknutí k tělu telefonu dobře přiléhá a ani při silnějším promačkání se neobjevuje žádné nepříjemné vrzání. Je dobře, že se Galaxy S III při vyšší zátěži v oblasti zadního krytu výrazně nezahřívá, u předchozího modelu Galaxy S II byl tohle v oblasti fotoaparátu poměrně častý jev, zejména s prvními verzemi ROM.

- - - 

- - -
Zadní kryt je velice pružný a vydrží i “násilné” ohnutí

- - -
Srovnání s Nokia Lumia 800, Sony Xperia Sola a Apple iPhone 4S

Zrychlení odezvy středového tlačítka

Při stisknutí středového tlačítka pod displejem (Domů) nedojde ihned k návratu na hlavní obrazovku – vzniká zde krátká prodleva. Ta je způsobena tím, že systém čeká, zda náhodou středové tlačítko nezmáčknete ještě jednou. Dvojstiskem se totiž aktivuje hlasový asistent S Voice, ale ruku na srdce, kdo z vás jej používá?

Chcete-li zrychlit reakci na stisknutí středového tlačítka, spusťte aplikaci S Voice a přes kontextovou nabídku zvolte položku Settings (Nastavení). Zde odškrtněte možnost “Launch S Voice” a je hotovo. Reakce na stisk středového tlačítka nyní bude podstatně svižnější.

Bílý nebo modrý? Srovnání obou verzí

Položili jsme vedle sebe bílou Ceramic White a modrou Pebble Blue verzi, abyste si mohli udělat lepší obrázek o tom, která z variant se vám líbí více. Do komentářů nám můžete napsat, zda byste dali přednost světlé variantě nebo vašemu oku více lahodí modrá verze.

Obě verze vypadají velmi elegantně. Modrá barva ale není až tak výrazná a po prvním vybalení jsem měl pocit, že je telefon zabarvený spíše do tmavě šedé; nenechte se ale zmást. Zadní kryt je opět vytvořený z polykarbonátu s metalízovým zabarvením.

  

  

Na modré variantě jsou o poznání více vidět otisky prstů. Zatímco bílá verze je celkem dobře skryje, modrá vám neodpustí žádný dotek. Ceramic White se zase o něco rychleji zašpiní, respektive na bílém krytu budou nečistoty mnohem více výraznější.

  

Výkonu má na rozdávání, uvnitř tepe čtyřjádrový procesor

Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Samsung Exynos 4212 (1,4 GHz pro každé jádro, 4x ARM Cortex-A9 MPcore, 32 nm, minimální frekvence 200 MHz), tedy alespoň u verze určené pro Evropu. V USA se prodává varianta s názvem Galaxy S III LTE, kterou bude pohánět dvoujádrový Snapdragon S4 (MSM8960, 1,5 GHz pro každé jádro). Kromě rychlého procesoru je k dispozici také 1 GB operační paměti RAM, ze které po odečtení systémových prostředků zůstane volných zhruba 550 MB. Vnitřní paměť má u základní verze kapacitu 16 GB a uživatelsky přístupných je 11,35 GB.

 - - -
Tip: Další porci fotografí Samsungu Galaxy S III si můžete prohlédnout v naší galerii

Už z přiloženého videa je patrné, že reakce telefonu jsou svižné; plynulé je i samotné uživatelské prostředí TouchWiz UX (4. generace), i když je škoda, že jej není možné vypnout a dát uživateli možnost volby používat čistý Android 4.0. Na druhou stranu tohle rozhodnutí Samsungu chápu – právě nadstavba a bonusový balíček aplikací má pomoci v odlišení se od konkurence.

- - -
AnTuTu Benchmark, CF-Bench a Nenamark2

- -
Quadrant Benchmark a SmartBench 2012

Na telefonu jsem spustil několik benchmarků, naměřené hodnoty si můžete prohlédnout na screenshotech. Přiznám se, že pro mě bodové výsledky až tak důležité nejsou a navíc většina testů stejně ani pro quad-core CPU není optimalizována.

Mnohem větší váhu má to, zda telefon po zapnutí ihned reaguje a nedochází k nepříjemnému lagování při spouštění aplikací nebo zpomalení během procházení systémových nabídek. A v tomhle směru mě Galaxy S III příjemně překvapila a pokud bych měl srovnat reakce v systému (a uživatelském prostředí) s HTC One X, pak by „estrojka“ vyšla jako vítěž. Tím samozřejmě nemyslím, že model One X je pomalý, ale reakce na dítku od Samsungu jsou přece jenom svižnější.

- - -

Pop-up Play: Přehrávání videa v plovoucím okně

Galaxy S III nabízí jednu velice zajímavou funkci označovanou jako Pop-up play. Ta vám umožní sledovat video a přitom normálně pracovat s telefonem, a funguje skutečně dobře. Reálné využití vidím třeba v případě, kdy sledujete svůj oblíbený film a najednou vám přijde e-mail nebo textová zpráva. Stisknutím tlačítka v přehrávači video zmenšíte do pop up okna, které se zobrazuje nad veškerým obsahem na displeji, a díky tomu můžete dále pracovat s telefonem. Je to zajímavá demonstrace toho, co všechno je čtyřjádrový procesor schopný akcelerovat.

Byl jsem zvědavý, co se stane v případě, že na Samsungu spustím náročnější hru. Nedávno vydaná N.O.V.A. 3 nebyla v době točení videa pro Galaxy S III dostupná (nyní už je), tak jsem sáhl po zaručené klasice v podobě Grand Theft Auto III. Tahle legenda nabízí velmi slušnou a detailní grafiku, a abych to telefonu příliš neulehčil, nastavil jsem ve hře maximální detaily a úroveň vykreslování. Výsledek byl skutečně překvapivý, i při přehrávání videa v pop up okně hra běžela plynule, ostatně mrkněte se na video výše.

Displej: Jemné rozlišení a spousta prostoru

Jedním z největších lákadel je bezesporu displej. 4,8″ panel s HD rozlišením (720 x 1280 px) nabízí dostatečně jemný obraz a perfektní zpracování barev. Ve srovnání s Galaxy S II není kontrast tak vysoký a barvy působí přirozeněji; při výrobě byla použita technologie Super AMOLED. Telefonu často bývá vytýkána přítomnost Pentile matice, nicméně ve srovnání s Galaxy Nexusem není tak viditelná, takže bych to nebral jako výrazné mínus. Samsung navíc nedávno upřesnil, proč použil právě Pentile – informovali jsme vás o tom v tomto článku.

- - -

Čitelnost na přímém sluníčku je průměrná, i když ve srovnání s iPhonem 4S má Galaxy S III navrch. Při porovnání s Lumií 800 a 900 je čitelnost téměř stejná, možná o chlup lepší pro Nokie. Bílá je dostatečně bílá a stejné je to i u černé barvy, takže co se týče celkového podání barev, nemám S III co vytknout. Podsvícení displeje je rovněž rovnoměrné a Samsung se navíc může pochlubit zajímavou funkcí SmartStay, která prostřednictvím přední kamery hlídá, když se díváte na displej a nedovolí, aby došlo k jeho vypnutí.

- - -

Reálné zkušenosti se SmartStay už tak pozitivní nejsou. Když se systém chystá vypnout displej, objeví se v horní stavové liště ikonka oka. Tento signál vám naznačuje, že byste se měli pořádně podívat do kamery, aby systém vyhodnotil, že se stále díváte na displej. V praxi to ale znamená, že na “estrojku” musíte doslova vykulit oči, jinak si toho kamerka nevšimne a displej mi vždycky zhasla. V šeru či tmě tahle funkce není využitelná vůbec. 

- - -

V levém horním rohu je umístěna signalizační dioda, která se rozbliká v případě zmeškané události (hovor, zpráva, e-mail, upomínka, nabíjení). Jsem rád, že Samsung na notifikační diodu nezapomněl – u telefonu ji považuji za velice užitečného pomocníka. 

Srovnání s HTC One X

Nebudu se zde pouštět do žádného hloubkového srovnávání obou modelů. Po stránce výkonu jsou na tom totiž oba velice podobně, i když “estrojka” je ve výpočtech o něco rychlejší, One X má zase výkonnější grafický akcelerátor (NVidia Tegra 3 s dvanáctijádrovou GeForce).

  

  

Ve prospěch One X hraje také o něco příznivější cena. Rozdíly najdete u displejů; při shodně nastavené úrovní podsvícení zobrazuje zástupce od HTC přirozenější bílou barvu, černá je naopak lépe zvládnutá u Samsungu.

  
Samsung Galaxy S III (vlevo) a HTC One X (vpravo): Oba displeje mají nastavenou poloviční úroveň jasu. V případě Galaxy S III lze jas nastavit samostatně ve webovém prohlížeči a přehrávači videa (nezávisle na systému)

Zhodnocení designu nechám na každém z vás. Mně se více líbí HTC One X, a to především díky unibody konstrukci; příjemněji tělo telefonu působí i na dotek. Galaxy S III je lesklý a “klouže”, One X má povrch matný a v rukou se lépe drží. Kvůli unibody konstrukci se ale nedostanete k baterii a chybí i slot na microSD karty, takže tady zase vede Galaxy S III. Oba telefony jsem pro úplnost porovnal ve videu, které by vám mělo pomoci při rozhodování.

 A pokud se stále nemůžete rozhoupat, zda sáhnout po Galaxy S III nebo One X, zajděte si do některé z prodejen operátorů nebo výrobců a oba modely si vyzkoušejte.

Fotoaparát a záznam videa

Na zadní straně telefonu najdeme umístěný 8Mpx fotoaparát doplněný přisvětlovací diodou. Hardwarová spoušť bohužel chybí, fotí se přes softwarové tlačítko na displeji. První, čeho si po pořízení fotek všimnete, je téměř okamžitá rychlost závěrky, kde dochází k prodlevě jen několika stovek milisekund.

- - -
Aplikace pro práci s fotoaparátem nabízí spousty nastavení, takže si na své příjdou i náročnější uživatelé

Samotná aplikace pro práci s fotoaparátem je velice komplexní a nabízí obrovské množství nastavení. Potěší přítomnost celé řady režimů (jeden snímek, sériové snímání, HDR, detekce úsměvu, krása, panorama či skica). Ostření můžete používat automatické nebo se přepnout do režimu makro a detekce obličeje.

- - -
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

- - -

Snímky můžete doplnit celou řadou efektů a samozřejmě nechybí nastavení expozice, vyvážení bílé barvy, ISO, režim měření, stabilizace obrazu, vodící linky nebo doplnění o GPS souřadnice.

- - -

A jak Galaxy S III fotí? Velice dobře – snímky jsou dostatečné ostré, barvy reálné a ostudu nedělá ani při pořizování makra nebo snímání v horších světelných podmínkách. Ve srovnání s HTC One X podstatně lépe ostří na blízké předměty. Na mobilní telefon podává “estrojka” velmi slušné výsledky. Ve tmě můžete využít přisvětlovací diody, která má účinnost zhruba do vzdálenosti 2,5 metru.

- - -
Všechny snímky pořízené Samsungem Galaxy S III najdete v naší galerii

- - -

Obstojně si telefon poradí se záznamem videa, maximálně můžete nahrávat ve fullHD rozlišení při 29 FPS. Video je dostatečně ostré a nijak neroztřesené, ostatně mrkněte se sami na přiložené ukázky. Nahrávat samozřejmě můžete i v nižším rozlišení (720p, WVGA a VGA). Při záznamu lze opět využít přisvětlovací diody. Video zvládne pořizovat i přední kamerka, a to dokonce v HD rozlišení. Kvalita je ale spíše průměrná a její primární využití je při videohovorech.


fullHD video (1080p)


HD video (720p)

Hudební přehrávač

Na své si přijdou i příznivci hudby – přehrávač od Samsungu poskytuje všechny základní funkce a přidává i něco navíc. Prostředí je rozděleno do několika záložek (Vše, Seznamy, Alba, Interpreti, Hudební ráj, Složky, Nedaleká zařízení). Všechy není potřeba popisovat, jejich názvy mluví za vše, ale zajímavě působí karta s názvem Hudební ráj. Zde máte k dispozici “čtverec” s maticí 5 x 5, k jehož každé straně je přiřazený určitý typ hudby (vášnivá, klidná, veselá a vzrušující). V závislosti na tom, jakou máte zrovna náladu, může kliknout do matice a telefon by vám měl automaticky pustit skladby dle vašeho gusta.

  

V praxi to ale příliš nefunguje. Z mé hudební sbírky telefon nedokázal kategorizovat ani jednu skladbu a abych Hudební ráj mohl využívat, musel bych jednotlivým skladbám “typ” vybrat ručne skrze Samsung Kies, což by bylo na docela dlouhou dobu.

V nastavení přehrávače máte k dispozici zhruba dvě desítky profilů ekvalizéru a pokud by vám ani to nestačilo, můžete si nastavit “vlastní” a hodnoty navolit podle svých potřeb. Líbí se mi možnost přeuspořádat si záložky přehrávače podle svého gusta a případně vypnout ty, které nepoužívám.

Baterie a výdrž

I přesto, že je telefon vybavený velkým displejem a čtyřjádrovým procesorem, není na tom s výdrží vůbec špatně. O přísun energie se v tomto případě stará Li-ion akumulátor s kapacitou 2 100 mAh a při aktivnějším používání jsem neměl problém vydržet celý den bez nabíječky. Když jsem telefonu dával zabrat méně, dostal jsem se na necelé dva dny, což je v téhle kategorii slušný výsledek.

Při aktivním surfování na internetu přes datové přenosy s nastavenou automatickou regulací jasu se dostanete zhruba na 5 a půl hodiny. Nadprůměrného výsledku jsem dosáhl při sledování videa v HD rozlišení, kdy se telefon o dobití přihlásil až po téměř deseti hodinách. Běžně přitom telefony v testech “umírají” po zhruba 5 – 7 hodinách. Tady je moc hezky vidět, jak je čip Exynos optimalizovaný pro práci s multimédii. Příjemné je, že si v nastavení můžete aktivovat, zda chcete ve stavové liště zobrazovat klasickou ikonku baterie nebo stav v procentech.

Webový prohlížeč

Vzhledem k prostorné úhlopříčce displeje a jemnému rozlišení se Galaxy S III skvěle hodí pro prohlížení webových stránek a už v základu je na to dobře vybaven. Prohlížeč je plynulý a ani při skrolování nedochází k žádným prodlevám. S Flashem při prvním spuštění nepočítejte, tenhle plugin si budete muset doinstalovat skrze Google Play, ale to asi nikomu až tak vadit nebude.

  

Nikoho asi nepřekvapí možnost mít otevřených několik stránek najednou, ukládání obsahu pro offline čtení nebo automatické pamatování hesel. Příjemné je provázání s Google Readerem (RSS čtečka) – v případě, že otevřete stránku, která má RSS kanál, automaticky se v URL řádku objeví ikonka, která vás po kliknutí přesměruje do webové verze Google Readeru nebo přímo do aplikace (když si ji z Google Play stáhnete) a nabídne uložení kanálu. Celoobrazovkový režim není ve výchozím stavu aktivní, takže v horní části obrazovky neustále vidíte zmíněný adresní řádek, ale přes nabídku Nastavení – Laboratoř jej můžete aktivovat.

  

Uživatelské prostředí & gesta

Samsung své telefony s Androidem už několik let vybavuje uživatelským prostředím TouchWiz. Jedná se o poměrně komplexní nádstavbu, která upravuje vzhled hlavní & uzamčené obrazovky, notifikační oblast, nabídku s programy, dialogová okna a další prvky systému. Aktuální verze TouchWiz UX je laděna do přírodních motivů (nejen grafika, ale dokonce i zvuková sada). Samsung už na premiéře v Londýně upozornil, že telefon má připomínat oblázek, což nejvíce evokuje zadní strana, která je se po okrajích nenápadně zakulacuje.

- - -

  

Animace vody na uzamčené obrazovce působí neskutečně věrohodně a vykreslovat vlnící se vodu musí být docela náročné na výkon, nicméně telefon s tím nemá potížě. Na obrazovce zamčeného zařízení se mohou zobrazovat nejen informace o datu a času, ale také předpověď počasí či zmeškané události. Ve spodní části najdete čtveřici ikonek oblíbených aplikací, jejichž zástupce lze upravit. Pokud chcete nějakou aplikaci rovnou spustit, stačí tapnout na ikonku a táhnout prstem po displeji.

- - -

Telefon rovněž reaguje na celou řadu gest a pohybů. V galerii nebo webovém prohlížeči stačí přiložit dva prsty na displej a následně hýbat telefonem směrem k sobě nebo od sebe; tím dochází k přibližování/oddalování obsahu. Když vám někdo volá nebo posloucháte hudbu a chcete zvuk rychle ztlumit, jednoduše telefon otočíte displejem dolů. V případě, že někomu píšete zprávu a najednou se rozhodnete, že dotyčnému raději zavoláte, stačí telefon přiložit k uchu a automaticky dojde k uskutečnění hovoru. Podobných fičurek je v systému celá řada a je vidět, že Samsung se snaží odlišit od konkurence a nabízet přidanou hodnotu.

- - -

- - -

Samotné reakce telefonu v uživatelském prostředí jsou opět naprosto plynulé, včetně posouvání mezi obrazovkami se zástupci a widgety, a to i v případě, že máte na pozadí aktivovanou “živou tapetu” s animací. V nabídce programy lze změnit vzhled z maticového řazení do seznamu; příliš jsem tomu ale na chuť nepřišel. O poznání zajímavější je možnost rychlé odinstalace aplikací či skrytí těch programů, které třeba nechcete používat (nebo nechcete, aby je někdo spouštěl).

  

Bonusový software

Začněme cloudovou aplikací Dropbox, která je v telefonu předinstalovaná. Pokud se do ní přihlásíte, dostanete od Samsungu 50 GB prostoru na tomto cloudovém úložišti, který budete moci využívat po dobu dvou let. To je slušná nabídka.

Hlasový asistent S Voice má konkurovat Siri od Applu. Na svém iPhonu 4S Siri čas od času použiji a už jsem si ji „vytrénoval“ do takové podoby, že je schopná na mé dotazy poskytovat relevantní výsledky. S nástrojem S Voice jsem musel trochu bojovat a přišlo mi, že čas od času pochybí a dotaz správně nezpracuje; možná to ale chce větší trénink. Zapomeňte také na to, že byste si s telefonem povídali v češtině, ta podporována není. I přesto si můžete v nastavení namluvit příkazy vlastní, které pak použijete třeba pro probuzení telefonu. S Voice není špatný nástroj, ale na jeho vývoji je ještě potřeba zapracovat a v Samsungu to moc dobře vědí.

- - -

Pod aplikací Moje soubory se nenachází nic jiného, než jednoduchý správce souborů, který pro běžnou práci zcela postačí. Zvládá také přesouvání & kopírování souborů, což oceníte třeba v případě, že chcete fotky z vnitřní paměti telefonu přesunout na paměťovou kartu.

- - -
Aplikace telefon a právě probíhající hovor

Twitter ani Facebook klienta v základu nehledejte; chcete-li být “dostatečně sociální”, budete muset zavítat na Google Play. Neznamená to ale, že byste ke kontaktům z těchto sítí nemohli přistupovat. Telefonní aplikace totiž podporuje provázání kontaktů z několika služeb najednou, takže u jednoho kontaktu máte ihned po ruce všechny potřebné údaje.

- - -
Psaní na softwarové klávesnici, ukázka jednoho z gest v adresáři

Výchozí systémový kalendář nahradila aplikace “S plánovač”, která na mě z počátku nepůsobila příliš důvěryhodně, ale po chvíli jsem se v ní zorientoval, respektive si zvykl na jiné uspořádání prvků. Jinak ale “S plánovač” funguje na výbornou. Kamarádí se s Google kalendářem, Exchange i Facebookem a jednotlivé zdroje jsou od sebe pro lepší přehlednost barevně odlišeny.

- - -
Aplikace kalendář od Samsungu a propracovaný správce poznámek

- - -
Ještě jednou kreslené poznámky, hlasový asistent S Voice a jeho nastavení

Pro psaní či spíše kreslení, je připraven nástroj “S poznámky”, skrze který si můžete snadno ukládat nejrůznější poznámky. K poznámkám můžete přidávat klasický text, obrázky, hlasové komentáře a pro snadnější orientaci jsou k dispozici štítky, se kterými jednotlivé položky můžete kategorizovat. Třešničkou na dortu je propojení s kalendářem (S plánovač), kdy si poznámku můžete nakopírovat a přiřadit k určitému dni. Poznámky lze dále sdílet do Google Dokumentů nebo exportovat do PDF.

- - -
Galerie fotografií a videa, Gmail klient a vestavěný správce souborů

Závěrečné hodnocení

Čekání na Galaxy S III bylo dlouhé, ale rozhodně se vyplatilo a korejský Samsung na trh uvedl velice povedený smartphone, kterému není příliš co vytknout. Když zrovna netestuji žádné zařízení, používám jako primární telefon iPhone 4S. Na iOS jsem zvyklý, ale vadí mi malá úhlopříčka jablečného telefonu. Prostorný displej u “estrojky” jsem proto přivítal s nadšením. Setkal jsem se sice i s reakcemi, co že to s sebou tahám “za pádlo”, ale všechno je o zvyku a Galaxy S III vám kapsu u kalhot rozhodně neutrhne.

Velký displej je skvělý a procesor s dostatkem operační paměti jsou zárukou rychlých reakcí napříč celým systémem. Všichni víme, jak důležitá softwarová optimalizace je a kolik nadějných telefonů pohořelo právě na neodladěném software. Telefon je navíc prošpikovaný celou řadou vychytávek, které Android standardně nenabízí.

Je škoda, že tělo není vyrobeno z ušlechtilejších materiálů, které by telefonu dodaly na exkluzivitě. Lépe vyřešený by měl být i  polykarbonátový zadní kryt, který je sice extrémně průžný, ale také dost náchylný na poškrábání. Příliš lidová není ani cena telefonu, ale za kvalitu se zkrátka platí. Největším rivalem Galaxy S III je aktuálně čtyřjádrový HTC One X, který v některých věcech korejce překonává (viz srovnání ve třetí kapitole) a jeho největší výhodou je cena, která je zhruba o 1 500 Kč nižší, ale zase si budete muset nechat zajít chuť na vyměnitelnou baterii či slot na paměťové karty.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku