TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S4: Za hodně peněz hodně muziky

Nová vlajková loď Samsungu patří v současné době mezi nejvybavenější telefony na trhu. Výkonný hardware doplňuje dobře optimalizovaný software, překážkou je pouze vyšší cena.

Když Samsung před rokem uvedl na trh model Galaxy S III, asi nikdo nečekal, že se tento kousek stane jedním z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších telefonů se systémem Android. A úspěšný byl také jeho předchůdce Galaxy S II, který i v dnešní době poskytuje celkem uspokojivý výkon. O to větší očekávání byla od nejnovějšího přírůstku a současné vlajkové lodi – Samsungu Galaxy S4.

Týdny před oficiální premiérou se na internetu začaly objevovat fotografie, na kterých měla být údajná podoba Galaxy S4, ale téměř nikdo jim nevěřil, jelikož design až příliš moc připomínal předchozí generaci Galaxy SIII. 14. březen udělal všem spekulacím konec, jelikož v tento den Samsung na velké akci v New Yorku „es-čtyřku“ oficiálně představil a naše redakce byla u toho.

  

Nadšení z výkonného hardware a novinek u spousty uživatelů vystřídalo zklamání z nudného designu, který už jsme viděli u Galaxy S III. Nenechte se ale zmást; Galaxy S4 sice nepřináší žádný revoluční design, ale dle našeho názoru se opět jedná o důstojnou evoluci. Samsungu se navíc do téměř shodně velkého těla povedlo vtěsnat špičkový fullHD displej s úhlopříčkou pět palců (4,99″), o několik gramů snížit hmotnost a ve výsledku i ubrat na tloušťce.

Klady (+)

  • 5″ fullHD Super AMOLED displej
  • rychlý procesor, 2 GB RAM
  • fotoaparát a záznam videa + bonusové funkce kamery
  • výdrž při přehrávání filmů
  • dobře optimalizovaný systém a uživatelské prostředí
  • chytré funkce od Samsungu
  • kvalitní dílenské zpracování
  • slot na paměťové karty
  • špičkový výkon
  • množství bonusového software
  • infračervený port
  • kvalita reprodukce zvuku
  • kvalita zvukového výstupu

Zápory (-)

  • vyšší cena
  • výdrž při vyšší zátěži
  • absence FM rádia
  • kvalita fotografií za horšího světla
  • zahřívání při vyšší zátěži
  • občasné lagy v TouchWiz
  • nedostupnost 32/64GB verze na českém trhu

Obsah balení

Samsung Galaxy S4 přichází se standardním balením, ve kterém kromě telefonu samotného najdete akumulátor, malý adaptér cestovní nabíječky, napájecí/synchronizační microUSB/USB kabel, špuntová sluchátka s několika nástavci, která lze zároveň využít jako headset a sadu uživatelských příruček pro rychlé seznámení s telefonem. Žádné další extra položky tedy v krabičce nehledejte.

- - -

Samsung nám k telefonu zapůjčil také speciální pouzdro S-View, které si se spoustou dalších věcí můžete dokoupit ve formě volitelného příslušenství. Flipové pouzdro S-View pouzdro chrání především displej, který je vzhledem ke své velikosti velmi náchylný na poškození, zejména při nechtěném pádu. Na přední části se nachází malý výřez, ve kterém se po přiklopení na displej telefonu na několik vteřin zobrazují informace o datu a času + notifikace a zmeškané události/hovory/zprávy.

- -

Princip fungování pouzdra je jednoduchý. Magnet na těle telefonu vyhodnotí uzavření a na displeji aktivuje speciální režim s černou obrazovkou, kde se v prostoru pro výřez zobrazí výše zmíněné informace. Doporučená koncová cena tohoto pouzdra je celkem vysoká – 899 Kč včetně DPH. Kromě toho Samsung k telefonu nabízí například bezdrátovou nabíječku, bumper, kožené pouzdro, bezdrátový gamepad, měřič srdečního tepu a další příslušenství. Kompletní přehled najdete v tomto článku a prozradíme vám, že kdybyste si chtěli zakoupit veškeré oficiální příslušenství, připravte si dalších 12 000 Kč.

- -

Videopohled na Samsung Galaxy S4

Design a dílenské zpracování: Opět na výborné úrovni

Galaxy S4 nesází na žádné ušlechtilé materiály, ale opět se drží zajetých plastových kolejí. Kdo čekal výraznější inovaci v designu, pravděpodobně bude zklamán. I u nás v redakci krátce po představení nepanovalo žádné výrazné nadšení, ale o to větší pro nás bylo překvapení, když nám telefon dorazil a mohli jsme jej začít používat.

- - -

Galaxy S4 na nás zkrátka působí líbivějším dojmem než jeho předchůdce. Z fotografií na internetu to není až tak patrné, ale v reálu tenhle kousek vypadá velmi dobře. Zatímco Galaxy S III díky zaobleným zádům připomíná oblázek, Galaxy S4 se tváří dospěleji a jeho ostřejší rysy to jen podtrhují. Telefon se velmi dobře drží v ruce, a to i přes počáteční obavy z velké úhlopříčky displeje.

- - -

- - -

Jak jsem již avizoval v úvodu, Samsungu se povedlo do téměř shodně velkého těla jako má Galaxy S III se 4,7″ displejem (136,6 x 70,6 x 8,6 milimetrů, 133 gramů) umístit pětipalcový zobrazovací panel, který perfektně využívá prostoru na přední straně. Celkové rozměry Galaxy S4 jsou 136,6 x 69,8 x 7,9 milimetrů, hmotnost včetně baterie rovných 130 gramů.

- - -

- - -

A právě váha je dalším překvapením. Vzhledem k velikosti telefonu očekáváte, že bude výraznější, ale díky plastovým materiálům zařízení působí poměrně lehkým dojmem. Rozměry jsou sice oproti běžným telefonům větší, ale i tak jsme neměli žádné problémy při nošení v kapse. Tento fakt nám určitě potvrdí i majitelé Galaxy S III, jelikož i u tohoto modelu po představení panovaly obavy z velikosti. Galaxy S4 je k tomu všemu o necelý milimetr tenčí.

- - -

Polykarbonátový zadní kryt je opět velmi pružný, lesklá povrchová úprava si bohužel pamatuje otisky prstů, ale zároveň je odolná vůči poškrábání. U bílé varianty nejsou otisky prstů až tak výrazné, více viditelné jsou u tmavé verze. Pod odnímatelným krytem se nachází akumulátor, slot na microSIM kartu a slot na paměťovou kartu microSDXC.

- - -
Galaxy S4 ve světlé a tmavé verzi

Dílenské zpracování je na příkladné úrovni. Nikde nic neskřípe a jednotlivé díly do sebe perfektně lícují. Ani při výraznějším promačkání se neobjevuje nepříjemné vrzání. Po bocích telefonu se táhne stříbrná linka, která zvýrazňuje ostřejší křivky telefonu.

- - -

Pod displejem má své místo středové tlačítko, které vás po stisknutí navrátí na hlavní obrazovku. Při delším přidržení zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací a při dvojitém stisknutí spustí hlasovou asistentku S Voice (lze vypnout). Tlačítkovou výbavu pod displejem doplňují dvě senzorové klávesy – Menu a Zpět. Když klávesu Menu podržíte déle, spustí se nabídka s chytrými kartami Google Now, u dlouhého stisku klávesy Zpět zase dojde k vyvolání nabídky pro spouštění Multi Window – dvou aplikací na displeji (popíšeme si je později). Podsvícení senzorových kláves je bílé a v nastavení si můžete navolit různé intervaly (1,5/6 vteřin, vždy vypnuto/zapnuto).

Vlevo nad displejem má své místo signalizační dioda. Ta svítí (bliká) o něco méně výrazněji než u Galaxy S III, ale alespoň tolik neruší v noci. Při nabíjení a vybitém akumulátoru svítí červenou barvou, modrým blikáním vás upozorňuje na zmeškané události a modrým svícením pak na nahrávání zvuku v případě, že je vypnutý displej. Žádné podrobnější nastavení pro notifikace Galaxy S4 bohužel nenabízí, ale to určitě brzy vyřeší aplikace třetích stran.

- - -

Boční hrany ukrývají pouze klávesu Power a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Je škoda, že se opět zapomnělo na hardwarovou spoušť fotoaparátu. Na horní hraně má své místo 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, vedle kterého se nachází sekundární mikrofon. Ten primární je schovaný ve spodní části společně s microUSB konektorem. Horní hrana nezvykle ukrývá ještě infračervený port, se kterým můžete Galaxy S4 využít také jako dálkový ovladač k televizi.

Srovnání s ostatními telefony

- - -
Galaxy S4 a iPhone 5/LG Optimus G a HTC One

- -

Galaxy S III a Galaxy S4; Galaxy S4 a Galaxy Note II; Galaxy S III, Galaxy S4 a HTC One

  
Samsung Galaxy S II, Galaxy S III a Galaxy S4; Galaxy S4, Galaxy S III a Galaxy Note II

Displej: Extrémně jemných pět palců

Jedním z největších lákadel Galaxy S4 je bezesporu displej. Témět pětipalcový Super AMOLED panel (4,99″) s jemným fullHD rozlišením (1080 x 1920 px, 441 ppi) nabízí perfektní podání barev i slušnou čitelnost na přímém sluníčku. Vzhledem k použité technologii Super AMOLED by někdo mohl namítat, že barvy budou přepálené, ale není tomu tak. Barvy jsou výraznější, ale rozhodně to není tak nápadité jako u předchozích modelů. V nastavení si navíc můžete vybrat další barevné režimy s méně výraznými odstíny. Skvělé jsou i pozorovací úhly.

- - -

Vzhledem k vysokému rozlišení nejsou jednotlivé pixely na displeji okem pozorovatelné a „es-čtyřka“ tak nabízí dokonale jemný obraz, na který si rychle navyknete. Podsvícení je možné regulovat automaticky, ale já jsem raději zvolil ruční nastavení, jelikož na můj vkus telefon ve výchozím stavu nastavoval až příliš nízkou úroveň jasu. Posuvník pro regulaci se nachází přímo v notifikační liště, případně jej můžete ve formě widgetu umístit na hlavní obrazovku.

-
Galaxy S4 nabízí při maximálním jasu slušnou čitelnost na sluníčku

Pro srovnání – HTC One má 4,7″ fullHD displej (468 ppi), Xperia Z má stejně jako Galaxy S4 441ppi, Nokia Lumia 920 332 ppi, Apple iPhone 5 326 ppi a Galaxy S III 306 ppi. Pokud bych měl subjektivně zhodnotit displeje Galaxy S4, HTC One a Xperie Z, vychází pro mě jako vítěž právě panel Samsungu, ale to neznamená, že by zbývající dva top modely od HTC a Sony nenabízely kvalitní zobrazovací panely.

 
Nastavení barev displeje; chytré funkce pro pozastavení a posouvání obrazu (podrobně si je popíšeme v další kapitole)

Výdrž baterie a nabíjení

O přísun energie se stará vyměnitelný Li-ion akumulátor s kapacitou 2 600 mAh. U telefonů střední třídy bychom baterii mohli považovat za nadprůměrnou, nicméně vzhledem k přítomnosti fullHD displeje a čtyřjádrového procesoru by vůbec nebylo na škodu, kdyby byla kapacita ještě vyšší, avšak to už by bylo na úkor celkové velikosti.

 

Z výdrže jsem měl celkem strach a vzhledem k hardwarové výbavě je obava na místě. Nebudu ale dlohou chodit okolo horké kaše – při velmi aktivním používání či hraní náročných her ukazatel baterie klesá poměrně rychle a baterii v takovém případě vybijete během několika hodin. Výborným ždímačem energie je například závodní hra Real Racing 3. Při aktivním používání (hodina+ hovorů/den, aktivní push notifikace, desítky e-mailů a občasné brouzdání po internetu) jsem s telefonem tak tak vydržel jeden den, ale je pravda, že mi Galaxy S4 po celou dobu byl dobrým společníkem a využíval jsem jej opravdu naplno. Podsvícení displeje jsem měl ručně nastavené na 3/4 hodnoty, jelikož jsem se hodně pohyboval venku.

  • přehrávání filmu v HD rozlišení s maximální úrovní jasu: 9 hodin 15 minut
  • přehrávání filmu ve fullHD rozlišení s maximální úrovní jasu: 8 hodin 10 minut
  • cyklické načítání webové stránky v prohlížeči s maximální úrovní jasu přes WiFi: 8 hodin 40 minut
  • aktivní GPS navigace s maximální úrovní jasu: 6 hodin 50 minut
  • nabití z “nuly na sto”: 1 hodina 55 minut

Při méně aktivním používání se bez problémů dostanete na jeden a půl dne výdrže a při rozumně nastavené úrovni jasu klidně i na dva dny. Díky optimalizaci čipsetu pro přehrávání videí nabízí Galaxy S4 excelentní výdrž právě při sledování filmů. U klipu v HD rozlišení se přihlásil o dobití po více než devíti hodinách, a to je velmi slušný výsledek.

Pro úsporu energie Samsung do systému integroval speciální režim, po jehož aktivaci dojde k omezení výkonu procesoru, snížení jasu displeje a vypnutí hmatové odezvy při dotyku. To se hodí zejména v případě, když vám zbývá posledních pár procent baterie a potřebujete s telefonem ještě nějaký čas vydržet.

Hardwarová výbava: Výkonem nešetří

Nejen po hardwarové stránce se Galaxy S4 řadí mezi nejvýkonnější a nejrychlejší telefony na trhu. Srdcem se stala čipová sada Snapdragon 600 od Qualcommu, jejíž součástí je čtyřjádrový procesor s taktem 1,9 GHz pro každé jádro. O grafickou akceleraci se stará čip Adreno 320, kterému sekundují rovné 2 GB operační paměti RAM (1,78 GB, ze kterých je po spuštění systému obsazených zhruba 0,9 GB). Tento hardware dává tušit, že Galaxy S4 nabídne nebývale vysoký výkon a na dlouhou dobu dopředu si poradí s těmi nejnáročnějšími hrami a aplikacemi. Jen pozor, při náročnějších úkonech se Galaxy S4 trochu zahřívá na zadní straně v oblasti pod čočkou fotoaparátu.

V České republice se oficiální cestou zatím prodává pouze 16GB varianta, nicméně pro vaše data ve výsledku zbyde jen 8,37 GB. Další prostor naštěstí můžete získat díky slotu na microSDXC karty (až 64 GB). Na telefonu jsme spustili také několik benchmarků a zde jsou výsledky:

  • 3D Mark Standard Ice Storm: 11 302 bodů (2 777 bodů SGS III, 1 293 bodů SGS II)
  • 3D Mark Ice Storm Extreme: 6 622 bodů (2 073 bodů SGS III)
  • AnTuTu Benchmark: 21 144 bodů 
  • CF-Bench: 21 122 bodů
  • SmartBench 2012: 7 168 bodů v productivity indexu, 2 700 bodů v gaming indexu

  
Informace o volné paměti (interní/RAM) a výsledky z 3D Marku 

Při běžném používání jsou reakce v systému a uživatelském prostředí TouchWiz okamžité, nicméně mírný prostor pro optimalizaci zde ještě je – zejména po více dnech používání se v TouchWiz čas od času objevil drobný lag nebo sekání při animačních přechodech.

Telefonování a textové zprávy: Chytré funkce přijdou vhod

Telefonní aplikace je přehledně rozdělena do čtveřice záložek – klávesnice, historie hovorů, oblíbené položky a seznam všech kontaktů. Klávesnici můžete využít nejen pro zadávání čísel, ale i pro rychlé vyhledávání v seznamu. V historii se při základní konfiguraci zobrazují nejen telefonní hovory, ale i textové zprávy, nicméně to lze vypnout.

 
Telefonní aplikace a seznam kontaktů; textové zprávy

Nabídka Oblíbené zobrazuje nejčastěji používané kontakty, případně si do seznamu můžete přidat vlastní. Kromě řádkového zobrazení máte k dispozici i mřížkový náhled, který přijde vhod zejména tehdy, používáte-li u kontaktů fotografie. V telefonním seznamu se zobrazují kontakty ze všech nastavených účtů. Seznam navíc chytře seskupuje položky z jednotlivých služeb a když náhodou shodu nepozná, můžete kontakty sloučit ručně.

Telefonní aplikace stejně jako další systémové aplikace využívá chytrých funkcí od Samsungu. Když například prstem přejedete po kontaktu zleva doprava, dojde k uskutečnění telefonního hovoru. Příchozí hovor zase můžete příjmou mávnutím dlaní nad displejem, otočením telefonu naopak hovor odmítnete nebo ztlumíte vyzvánění.

Při zadávání textu můžete slova zadávat klasickým vyťukáváním nebo taháním prstu po displeji (swype). V obou případech máte k dispozici český slovník, který se navíc učí nové výrazy a predikce vám při psaní přednostně nabízí ty výrazy, které používáte nejčastěji. V landscape režimu máte více prostoru pro psaní, nicméně pro swype zadávání se více hodí natočení do portrait režimu (nastojato).


Softwarová klávesnice v landscape režimu

Se Swype metodou se dá na softwarové klávesnici psát velice rychle. První čtyři řady jsou věnovány písmenům a funkčním klávesám, ale vzhledem k pětipalcové úhlopříčce je zde prostor ještě pro pátý řádek, ve kterou jsou umístěny numerické znaky, což podstatně urychluje zadávání. Za softwarovou klávesnicí a možnosti zadávání znaků dávám Samsungu velkou pochvalu; ač sám nejsem příznivce textových zprávy, tak s Galaxy S4 se mi psalo skutečně dobře a problémy jsem neměl ani při tvorbě delších e-mailů.

 
Zadávání znaků klasickým vyťukáváním a metodou Swype (tahání prstem po písmenkách)

Pokud máte otevřenou konverzaci v textových zprávách a přiložíte telefon k uchu, dojde rovnou k uskutečnění telefonního hovoru. V seznamu textových zpráv se rovněž nabízí využití bezdotykového ovládání, kdy po přiložení prstu nad displej dojde k zobrazení náhledu poslední zprávy od vybraného kontaktu.

Kvalita hovoru je na výborné úrovni. Hlasitost je dostatečná a to platí i při aktivaci hlasitého handsfree. Protistrana si během aktivního hovoru také nestěžovala na problémy se zvukem. Citlivost na WiFi je taktéž příkladná a stejně tak rychlost fixace GPS pozice, se kterou Galaxy S III trochu bojovala.

Webový prohlížeč: Klasika z Androidu nebo Chrome

V systému najdete jak klasický webový prohlížeč, tak i pokročilejší Chrome. Chrome mi vyhovuje více už díky širší podpoře funkcí pro vykreslování webových stránek, výchozí prohlížeč z Androidu zase nabízí chytré funkce pro posouvání obrazu při mávnutí ruky nad displejem či automatické skrolování při pohybu očí na webové stránce (podrobně si představíme v další kapitole). Ani jeden z prohlížečů si v základu neporadí s Flashem.

 
Klasický webový prohlížeč dovoluje využívat chytré funkce od Samsungu

Příjemné je, že si v základním prohlížeči můžete nastavit odlišnou úroveň jasu od systémového nastavení. Nechybí ani anonymní režim zobrazení, možnost vynutit vykreslování desktopové verze stránky či uložení pro offline čtení. Při fullHD rozlišení se toho na displej vejde opravdu hodně a pětipalcová úhlopříčka poskytuje skvělý komfort pro pohodlné prohlížení webových stránek.

  
Google Chrome zase nabízí širší možnosti nastavení

Uživatelské prostředí TouchWiz

Popisovat funkce operačního systému Android by už bylo nošením dříví do lesa, zaměřím se proto raději na samotné uživatelské prostředí TouchWiz, které mírně upravuje vzhled systému a především přidává spousty nových funkcí. Jak jsem již ukazoval ve videopohledu – na obrazovce uzamčeného zařízení se kromě informací o datu a času zobrazují nadcházející události z kalendáře, zmeškané události, hovory a zprávy. Rovněž si do spodní části můžete umístit pět zástupců pro rychlé spouštění aplikací.

 
Hlavní obrazovka s několika plochami

 
Takto vypadá obrazovka uzamčeného zařízení; klasický a snadný režim zobrazení plochy

Hlavních obrazovek můžete mít maximálně sedm a tradičně na ně lze umísťovat zástupce aplikací, widgety a složky. Výrazně přepracovaná je nabídka s programy. Jednotlivé ikony aplikací můžete libovolně řadit, nepoužívané aplikace skrýt nebo rovnou odinstalovat. Kromě maticového zobrazení ikon se nabízí i řazení v seznamu. V horní části nechybí trojice přepínačů – seznam všech aplikací, nástroje (widgety) a seznam stažených položek z Google Play.

  
Nabídka s aplikacemi a widgety

Upravená je i notifikační lišta, kde které se v horní části zobrazují přepínače pro aktivaci/deaktivaci jednotlivých modulů, chytrých funkcí a dalších režimů (rotace displeje, synchronizace, vibrace, tichý profil, NFC…). Zároveň je zde posuvník pro ruční regulaci jasu a opět nechybí prostor pro datum a čas.

 
Notifikační lišta a nastavení jednotlivých přepínačů

Výrazně předělaná je nabídka Nastavení a musím říci, že nové rozdělení od Samsungu se mi líbí více než to standardní v Androidu. Jednotlivá nastavení jsou schována v celkem čtyřech záložkách – Připojení, Toto zařízení, Účty a Další. Pod první položkou najdete veškerou konfiguraci komunikačních modulů (WiFi, Bluetooth, data, DLNA, NFC, S-Beam, WiFi Direct či zrcadlení obrazu). Druhá nabídka seskupuje veškerá nastavení telefonu (displej, dioda, zvuky, volání, chytré funkce, úsporný režim…). Položka Účty nabízí přístup ke všem účtům v telefonu (Gmail, Facebook, Twitter, Dropbox… a další služby) a pod čtvrtou záložkou najdete zbytek nabídek (zabezpečení, úložiště, informace o zařízení).

  
Nabídka Nastavení je nově rozdělena do několika záložek

Když si jednotlivé nabídky nastavení budete procházet, zjistíte, že toho Galaxy S4 umí opravdu hodně. Nejen uživatelským prostředím se Samsung snaží odlišit od konkurenčních zařízení, jeho síla se ukrývá také v množství chytrých funkcí, které jsou v systému integrovány; a málo jich opravdu není.

Chytré funkce, S Beam, Group Play a bezdotykové ovládání

Nová verze TouchWiz UX má opět evokovat jakési souznění s přírodou a lze u něj pozorovat prvky podobné z dřívějších verzí. Nejvýraznějšími novinkami nadstavby se staly chytré funkce Smart Scroll a Smart Pause.  První z jmenovaných oceníte především při surfování na internetu. V praxi to funguje tak, že přední senzor analyzuje pohyb a v případě provedení určitých gest obsah stránky posune (u webového prohlížeče můžete máváním dlaní ve vertikálním směru posouvat obraz, v horizontálním se pak přepínáte mezi záložkami). Obdobné je to v galerií obrázků. Je pravda, že tato funkce mi k srdci až tolik nepřirostla, jelikož jsem “ze zvyku” dával přednost klasickému ovládání přes dotykový displej, které mi zkrátka přišlo přirozenější.

Funkci Smart Pause nejvíce ocení ti z vás, kteří často na svých smartphonech sledují videa. Zde dochází k využití čelní kamery, která sleduje zrak uživatele a za předpokladu, že se přestanete dívat na displej, automaticky dojde k pozastavení videa. V dalším výčtu chytrých funkcí samozřejmě nechybí ani Smart Stay či inteligentní otáčení, na které jsme mohli narazit například už u předchůdce Samsung Galaxy S III.

Zajímavá je také funkce pro automatické posouvání obrazu ve webovém prohlížeči v závislosti na tom, jak nakláníte hlavu. Nefunguje to na sto procent, ale za dobrého světla a při ideálním úhlu “pohledu” na displej ano. Data opět vyhodnocuje přední kamerka, takže v noci či šeru je funkce nepoužitelná.

Galaxy S4 se pyšní zvýšenou citlivostí displeje, takže jej můžete ovládat i v rukavicích (tuto funkci je nutné aktivovat v nastavení). Bezdotykové ovládání lze využívat ještě v celé řadě systémových aplikací. Náhledy u textových zpráv jsem už zmínil a doplním ještě Galerii, kde můžete přidržením prstu nad displejem zobrazit náhled určité složky/galerie. Vzdálenost, do které bezdotykové ovládání funguje, je zhruba 1 cm (neplést se speciálními gesty, které vyhodnocuje čidlo v horní části).

Galaxy S4 vám stejně jako jeho předchůdce nezhasne displej v případě, že se na něj díváte. Specialitou je pak chytrá rotace displeje – určitě to znáte, ležíte s telefonem v posteli a obraz se vám najednou nechtěně přetočí. Chytrá rotace díky gyroskopu podobné situace umí rozpoznat a zamezit nechtěnému otočení obrazu.

Zapomenout nesmíme ani na S Beam. Tato funkce umí přenášet soubory do jiných zařízení s podporou NFC a WiFi Direct. Přes NFC dojde k inicializaci spojení a samotný přenos pak přes WiFi Direct. Perfektně to funguje třeba při sdílení fotografií a videí z galerie.

Group Play

V redakci jsme více „es-čtyřek“ neměli, nicméně na české premiéře Galaxy S4 bylo k vidění více kusů, proto jsme zde ihned vyzkoušeli zajímavou funkci Group Play. Ta umožňuje přes WiFi Direct po spárování s dalšími Galaxy S4 synchronně přehrávat hudbu na všech telefonech najednou.

  
Šikovný nástroj Group Play pro okamžité sdílení multimediálního obsahu na další Galaxy S4 v praxi

V aplikaci dokonce můžete měnit hlasitost každého zařízení. Stejně pohodlně můžete skrze Group Play sdílet obrázky a dokumenty. Třešničkou na dortu je pak multiplayerové hraní, i když zatím skrze Group Play lze hrát jen dvě hry – Poker a logickou hru  Canimals Match 3. Později ale mají být dostupné i další tituly, například Need for Speed: Most Wanted.

Fotoaparát: Kvalitní fotografie a spousta bonusových funkcí

Galaxy S4 je vybavený 13Mpx snímačem, který vám dovolí pořizovat fotografie v maximálním rozlišení 4 128 x 3 096 px (4:3) či 4 128 x 2 322 (16:9). V aplikaci pro ovládání fotoaparátu najdete několik režimů, se kterými se vyřádí zejména kreativní jedinci.


Nastavení pro fotoaparát a video

Určitě vás bude zajímat, jak jeden z nejvýkonnějších a nejdražších smartphonů dnešní doby fotí. Za dobrého světla jsou výsledky nadprůměrné a kvalita nás příjemně překvapila. Barvy jsou živé a reálné, ostrost výborná a celková kresba fotografie je na velmi slušné úrovni. Ve srovnání s HTC One či Sony Xperia Z fotí Galaxy S4 za dobrého světla nejlépe a v tomto případě mu opravdu není příliš co vytknout, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků.

- - -

- - -
Snímky v původním rozlišení lze stáhnout z tohoto odkazu

- - -
Další snímky pořízené 13Mpx fotoaparátem si můžete prohlédnout v naší galerii

- - -

Problém ale nastává při fotografování v horších světelných podmínkách, kdy Galaxy S4 na HTC One, Xperii Z a Lumii 920 výrazně ztrácí a kvalita snímků se v tomto případě propadá až k telefonům střední třídy, které v horších světelných podmínkách také podávají spíše průměrné výsledky.

A to samé platí pro video – za dobrého světla je obraz perfektně ostrý, i když nás překvapilo, že se čas od času u fullHD záznamu objevuje zaseknutí, ale to se snad Samsungu povede opravit s další softwarovou aktualizací. Vhod přijde také stabilizace obrazu, kterou je však nutné v nastavení kamery zapnout. Pochválit musíme i rychlé přeostřování při změně scény a dobrou kvalitu zvuku při nahrávání; Galaxy S4 bez problémů zvládne pořídit slušnou zvukovou nahrávku i během hlasitého koncertu či párty.


Video bez stabilizace obrazu

Mezi odstavci naleznete dvě přiložená videa – jedno bez aktivní stabilizace a druhé s aktivní stabilizací. Rozdíl je myslím dobře patrný na první pohled. Kromě fullHD videa při 30 snímcích za vteřinu můžete nahrávat i HD video se stejným FPS či WVGA/VGA a MMS. Samozřejmostí je možnost pořizovat fotografie během nahrávání videa.


Video s aktivní stabilizací obrazu

Zajímavá je i funkce, která vám dovolí využívat obrazu z obou kamer najednou. To se hodí třeba v případě, že fotíte skupinu přátel a nechcete na snímku také chybět. Software totiž umí vložit váš portrét z přední kamerky do fotky pořízené tou zadní, navíc jej můžete doplnit o rámeček či různé efekty. Přední kamerka má rozlišení 2,1 Mpx a pro tyto účely plně postačí.

Široká nabídka kreativních režimů

Nejčastěji budete pravděpodobně fotografovat na automatický režim, který si potřebné hodnoty sám nastavuje podle aktuální scény. Vhod ale mohou přijít další režimy, které se objevily už na fotoaparátu Samsung Galaxy Camera se systémem Android; a ty si nyní představíme.


Přepínání mezi jednotlivými režimy fotografování

Pro fotografování portrétů doporučuji přepnout do režimu Překrásná tvář, ve kterém dojde k vylepšení obličeje v reálném čase, takže pleť osoby vypadá vyhlazeněji. Dobře to ale funguje jen za dobrých světelných podmínek.

Režim Nejlepší fotografie vám dovolí z několika za sebou pořízených snímků vybrat ten nejlépe vypadající, podobné nabízí i režim Nejlepší obličej. V případě, že chcete fotografii doplnit o zvukovou poznámku, vyberte režim Zvuk a foto. Velmi zajímavý je mód snímání s názvem Akční snímek, kdy dojde k pořízení několika fotografií pohybujícího se objektu s různou expozicí, které jsou následně sloučeny do jedné. Za dobře nastavené scény, světla a ideálně se pohybujícího objektu se v tomto režimu dají vykouzlit skutečně povedené fotografie.

Animovaná fotografie vám umožní nechat část scény statickou a část animovanou. Něco podobného nabízela už Nokia Lumia 920 s aplikací Cinemagraph (ukázka). Na displeji pouze stačí vybrat oblast, která se má animovat a která naopak zůstane statická; výsledky často působí velmi komickým dojmem a rozhodně s nimi pobavíte své přátele.


Vybírat můžete z celkem 12 předdefinovaných režimů

Pro tvorbu HDR fotografií má Galaxy S4 samostatný režim a nutno dodat, že výsledky jsou celkem povedené. Pozornosti by neměl uniknout ani režim Guma, ve kterém dojde k rychlému pořízení pěti po sobě jdoucích obrázků, ze kterých následně můžete odstranit nežádoucí objekty (pohybující se osoba v záběru…). Nefunguje to úplně ideálně a opět hodně závisí na světle a zabírané scéně.


Nastavení oblastí u animované fotografie

Seznam speciálních režimů pro fotografování uzavírají Panoráma, Sport a Noční mód pro fotografování v horších světelných podmínkách, ale jak jsem v úvodu nakousl, žádné zázraky za slabého světla od Galaxy S4 neočekávejte. A je to škoda, přisvětlovací dioda je celkem dost výkonná a spolehlivě prosvítí scénu do vzdálenosti zhruba čtyř metrů.

Multimédia: Přehraje vše, na co si vzpomenete, FM rádio chybí

Telefony od Samsungu se už dlouhou dobu pyšní výbornou podporou kodeků. Galaxy S4 si poradí s fullHD videem ve formátu MKV, DivX a problém nemá ani s hudebním Flac formátem. Díky výkonnému čipsetu bez potíží přehrajete i videa s vysokým bitrate. Výchozí přehrávač videa dokonce správně zvládne zobrazovat i titulky s češtinou a skutečně se nám líbilo, že cokoliv jsme do telefonu nahráli, přehrávač bez komplikací otevřel a přehrál.

  

U hudebního přehrávače nechybí ekvalizér s několika předdefinovanými profily či možností upravit si vyvážení ručně. Potěšila nás výborná kvalita zvukového výstupu nejen do sluchátek, ale i z hlavního systémového reproduktoru na zadní straně. Spousta uživatelů se nás před vydáním recenze dotazovala, zda Galaxy S4 disponuje FM modulem, ale bohužel pro vás nemáme pozitivní odpověď, jelikož „es-čtyřka“ podporu pro FM rádio zcela postrádá.

Bonusové aplikace a režim více oken: Příjemná přidaná hodnota

Součástí uživatelského prostředí TouchWiz je celá řada bonusových aplikací, které telefonu přidávají na hodnotě a především usnadňují jeho používání. Pojďme si je tedy všechny představit.

Dropbox – v telefonu najdete předinstalovaného cloudového klienta Dropbox, se kterým navíc získáte 50 GB zdarma na dva roky. Stejnou akci Samsung nabízel i u Galaxy S III a pokud jste ji využili, nedostanete už bohužel dalších 50 GB s „es-čtyřkou“.

Flipboard – zajímavá aplikace, ve které můžete odebírat různé zahraniční zdroje (nebo RSS) a následně si z nich nechat vytvořit vlastní magazín.

Fotopříběh – jednoduchý nástroj, ve kterém máte možnost vytvářet vlastní alba s fotografiemi. K dispozici je několik schémat (Koláž, Puzzle, SCéna, Album výstřižků, Tabulka a Snímek). Alba můžete ukládat a případně dále sdílet skrze funkci Group Play.

  
Fotopříběh, ChatOn a přehrávač videa

Galerie – upravená galerie fotografií a videí, která kromě snímků z vnitřní paměti a paměťové karty umí načítat také alba z Dropboxu, Google Picasa či Facebooku. Práce s galerií je rychlá a svižná a navíc v ní můžete využívat bezdotyková gesta.


U galerie využijete bezdotyková gesta pro zobrazování obsahu alb či k rychlému přepínání mezi snímky

Group Play – utilita pro sdílení hudby, fotografií a dokumentů s dalšímí Galaxy S4 skrze WiFi Direct (podrobně jsme aplikaci popisovali zde).

ChatOn – komunikační nástroj, se kterým můžete být ve spojení s dalšími majiteli zařízení Galaxy. Kromě klasického chatu jsou podporovány také videohovory (u Galaxy S4 lze současně využívat obou kamer) a volat můžete nejen přes WiFi, ale i přes datové přenosy.

Moje soubory – správce souborů s možností rychlého filtrování obrázků, videí, hudby a dokumentů.


Optická čtečka při rozpoznávání textu hledáčkem fotoaparátu

Optická čtečka – QR čtečka kódů, ve které navíc můžete nechat převádět text vyfocený fotoaparátem do digitální podoby, a funguje to celkem dobře (nechybí ani český slovník).

S Health – velmi propracovaná aplikace, kterou lze v základním nastavení používat jako krokoměr. V aplikaci si můžete vytvořit svůj profil (muž/žena, váha, věk…) a na obrazovce se vám nasledně ukazuje, kolik kalorií jste během chůze spálili. K pohybu vás motivují stanovené cíle a v grafu pak přehledně vidíte vaši aktivitu ve vybraných dnech. S Health navíc můžete propojit s chytrou váhou od Samsungu či měřičem tepu/hrudním pásem, které si k telefonu můžete přikoupit ve formě volitelného příslušenství.

  
Statistiky v aplikaci S Health

S Plánovač – výchozí systémový kalendář nahradil S plánovač, který na mě z počátku nepůsobila příliš důvěryhodně, ale po chvíli jsem se v ní zorientoval, respektive si zvykl na jiné uspořádání prvků a trochu více grafiky. Jinak ale S plánovač funguje na výbornou. Kamarádí se s Google kalendářem, Exchange i Facebookem a jednotlivé zdroje jsou od sebe pro lepší přehlednost barevně odlišeny.

  
Aplikace Kalendář, správce souborů a S Link

S Poznámka – pro psaní a spíše kreslení je připraven nástroj S poznámka, skrze který si můžete snadno ukládat nejrůznější poznámky. K poznámkám můžete přidávat klasický text, obrázky, hlasové komentáře a pro snadnější orientaci jsou k dispozici štítky, se kterými jednotlivé položky můžete kategorizovat. Třešničkou na dortu je propojení s kalendářem, kdy si poznámku můžete nakopírovat a přiřadit k určitému dni. Poznámky lze dále sdílet do Google Dokumentů nebo exportovat do PDF.

S Překladač – multijazykový online překladač, který bohužel nefunguje do té doby, dokud si nevytvoříte vlastní účet Samsung Apps. Další vadou na kráse je fakt, že v něm chybí podpora češtiny i slovenštiny.

S Voice – Hlasový asistent, se kterým můžete telefon ovládat a zadávat mu různé příkazy. Zapomeňte ale na to, že byste si s Galaxy S4 povídali v češtině, ta podporována není. I přesto si můžete v nastavení namluvit příkazy vlastní, které pak použijete třeba pro probuzení telefonu.

Samsung Apps – databáze aplikací a her, které doporučuje přímo Samsung. Samotný nákup probíhá skrze Google Play.

Samsung Link – nástroj pro rychlé sdílení a přehrávání obsahu v chytrých zařízeních od Samsungu (telefon, notebook, fotoaparát) skrze datové přenosy, WiFi či DLNA.

Samsung Hub – skze tuto aplikaci lze nakupovat elektronické knihy, hry (Google Play) a půjčovat filmy.

WatchON – s tímto nástrojem proměníte Galaxy S4 v dálkový ovladač k vaší televizi, se kterou bude komunikovat přes infračervený port na horní hraně. V zahraniční se v této aplikaci ještě zobrazuje televizní program vybraných poskytovatelů, v České republice tato funkce dostupná není.

 
Záznamník a dálkové ovládání

Záznamník – jednoduchý záznamník hlasových poznámek, který umí nahrávat stereo a díky sekundárnímu mikrofonu lze aktivovat režim redukce hluku na pozadí. V nastavení lze rovněž vybrat, zda chcete záznamy ukládat do vnitřní paměti nebo na paměťovou kartu.

Režim Multi-Window (více oken)

Vzhledem k velké úhlopříčce displeje můžete na Galaxy S4 využívat speciální režim “více oken” (multi-window), který Samsung představil už u tabletofonu Galaxy Note. Pokud je tento režim aktivní, zobrazuje se na okraji displeje (napravo nebo nalevo) malé tlačítko, kterým vyvoláte speciální nabídku aplikací, jež podporují zobrazení v režimu více oken.

  

V tomto stavu lze do horní poloviny okna umístit jednu aplikaci, například galerii fotografií, a do spodní poloviny třeba webový prohlížeč. S oběma aplikaci pak můžete pracovat současně, případně je prohazovat nebo přepnout do klasického zobrazení. Je to celkem užitečná funkce, ale je škoda, že ji v základu podporuje zhruba dvanáct aplikací (E-mail, Internet, Galerie, ChatON, S Poznámka, Talk, Zprávy, Chrome, YouTube, Mapy, Gmail a Facebook).

Závěrečné hodnocení: Nový král mezi Androidy

Samsung Galaxy S4 rozhodně předčil naše očekávání a v současné době se jedná o jeden z nejlépe vybavených telefonů na trhu, ne–li ten úplně nejlepší. Nabízí špičkový Super AMOLED displej s extrémně jemným fullHD rozlišením, rychlý procesor, výkonný grafický akcelerátor, kvalitní fotoaparát, slot na paměťové karty, výbornou podporu pro multimédia a spoustu bonusových funkcí od Samsungu, které přidávají na hodnotě.

Někomu bude vadit absence čistého Androidu, ale tady je potřeba respektovat, že každý z výrobců se od ostatních snaží odlišit a přijít s vlastními inovacemi, a troufám si tvrdit, že v tomto směru je Samsung zatím lídrem, protože množství chytrých funkcí a vylepšení napříč uživatelským prostředím je opravdu obrovské. Občas jsem měl pocit, že snad všechny Samsungem nabízené funkce nedokážu využít a při psaní recenze jsem několikrát kontroloval, zda jsem opravdu na nic nezapomněl.

Subjektivně pro mě byl největším překvapením právě displej s kvalitním podáním barev. Sony Xperia Z a HTC One také nabízejí zobrazovací panely s fullHD rozlišením, ale barevně mi podání u Super AMOLED displeje přišlo nejlepší. Překvapením pro mě byl i design telefonu; na fotografiích až tak zajímavě nevypadá a oproti Galaxy S III není patrných příliš mnoho změn, ale v reálu je situace jiná a Galaxy S4 budí pozornost. Spousta lidí v mém okolí mi dala za pravdu, že „es-čtyřka“ vypadá dospěleji a rozhodně se v rukou drží lépe než předchůdce.

Největšími rivaly pro Galaxy S4 jsou již zmíněné modely Sony Xperia Z a HTC One. Xperia Z má tu výhodu, že se v České republice už nějaký týden prodává, navíc je voděodolná, má slušnou výdrž a v tuto chvíli také nejlevnější. HTC One zase láká na elegantní dílenské zpracování, nicméně v tuto chvíli jsou problémy s dostupností na českém trhu (zobrazit cenové srovnání).


Sony Xperia Z (recenze) nabízí podobné parametry jako Galaxy S4, navíc se ale pyšní voděodolným tělem a nižší cenou

Galaxy S4 je ze všech tří nejdražší, ale dá se očekávat, že cena v dalších měsících trochu klesne. Určit z tohoto trojlístku jasného vítěze je velmi složité. Kdybych si měl vybrat sám, sáhnu po Galaxy S4, na druhé místo dám Xperii Z a na třetí HTC One, nicméně to je pouze mé subjektivní hodnocení a při výběru budou u každého z vás hrát roli především osobní preference.


Velkým konkurentem pro vlajkovou loď Samsungu je model HTC One (recenze)

Pokud o Galaxy S4 přemýšlíte, rozhodně vám jeho koupi nebudu rozmlouvat. Jedná se o špičkový telefon s několika drobnými chybkami, které ale nijak výrazně nekomplikují používání. Největší překážkou v tuto chvíli bude jeho cena, doporučených 16 990 Kč za 16GB variantu opravdu není málo. Je rovněž škoda, že z vnitřní paměti je uživatelsky přístupných zhruba 8,37 GB, i když to se dá naštěstí zachránit dokoupením paměťové karty. Někomu může vadit absence FM rádia a rozhodně telefonu neodpustíme průměrnou kvalitu fotografií za horších světelných podmínek.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku