TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Note 3: Velikán z lepší společnosti

Velmi populární tabletofony Galaxy Note a Note 2 dostávají nástupce v podobě třetí generace. Ta je ve všech ohledech lepší, ale také citelně dražší. Dokáže nový Samsung obhájit sebevědomě vysokou cenu?

Je to už nějaký čas, co jsem testoval první generaci tabletofonu Samsung Galaxy Note. Dojmy byly veskrze pozitivní, ale nebylo to zase nic tak zázračného, co by mě osobně přimělo utíkat do obchodu a tohoto obra si pořídit. Nehledě na to, že mi přišel celkem drahý. Další generaci jsem si nechal na testování ujít, ale po několika setkáních s ním a nějakém společně stráveném čase, jsem musel uznat, že Samsung udělal slušný krok kupředu a jednu dobu jsem o Note 2 uvažoval jako o svém primárním zařízení.


Samsung Galaxy Note 3 poznáte na první pohled

Přece jenom dlouhá výdrž je dnes velké plus a většina běžných telefonů můžete takové hodnoty všem generacím řady Note jen závidět. Oba předchozí modely Note jsou a byly velmi oblíbené a dodnes mám ve svém okolí jedince, kteří po všemožných updatech ze strany Samsungu, které přidaly nové funkce, velmi spokojeně používají první generaci Galaxy Note, o druhé nemluvě. Takových je ještě více.


Zadní strana se na první pohled jeví jako z kůže. Bohužel, jedná se o plast…

A jak už to bývá, po dlouhých a mnohdy nesmyslných spekulacích, světlo světa spatřila třetí generace, která je opět velkým krokem kupředu. A to snad ve všech směrech, které vás napadnou. Vzhled, zpracování, materiály, displej, hardware, fotoaparát, funkce a hlavně – cena. Ta šla nahoru, a to velmi citelně oproti předchozí generaci. Takže dopředu můžeme říct to, co je snad všem jasné. Nový Galaxy Note 3 je velmi povedené zařízení, musí být. Je ale tak povedený, aby dokázal obhájit svoji velmi vysokou cenovku? Má smysl se sebrat a utíkat do obchodu? Nebo bude lepší počkat na snížení ceny, případně nějakou zajímavou akci? To se pokusíme rozlousknout v dnešním testu.

Klady (+)

  • svižný a dobře odladěný systém
  • extrémní výkon
  • 3 GB RAM
  • nadstandardní výdrž baterie
  • velký displej s fullHD rozlišením
  • dotykové pero S Pen a doplňkové funkce
  • ovládání zařízení pomocí gest
  • bezdotykové ovládání
  • výrazná notifikační dioda
  • velká interní paměť, slot na microSDXC karty
  • kvalitní fotoaparát
  • nahrávání videa v rozlišení 4k, fullHD při 60 FPS
  • podpora USB 3.0
  • infračervený port (využití jako dálkový ovladač)
  • Samsung KNOX pro odlišení soukromí od práce
  • UHQ audio (24bit/192kHz)

Zápory (-)

  • vysoká cena
  • nepříliš povedená imitace kůže na zádech
  • chybí Mass Storage pro USB 3.0
  • S Pen jde ztuha vytáhnout
  • horší čitelnost Super AMOLED displeje na slunci
  • plýtvání místem na obrovském displeji
  • nepohodlné ovládání jednou rukou
  • horší kvalita zvuku při hovoru
  • vyšší míra ulpívání otisků prstů na čelní straně
  • funkce S Pen se musíte „naučit“

Obsah balení

První, co vás napadne, když si Note 3 přinesete domů je, že už jste tuhle krabičku někde viděli. Ano, ona pověstná „dřevěná“ krabička z recyklovaného papíru se vrací. Uvnitř kromě telefonu, baterie, kvalitních sluchátek, micro USB kabelu a adaptéru najdete ještě jednu specialitku. Náhradní hroty do pera S Pen a kleštičky na jejich výměnu. Klobouk dolů, před tímto řešením, které pro Samsung nebude nijak nákladné, ale uživatele jistě potěší. Hrot pera se může obrousit nebo jinak poničit a tím by se mohl poškrábat displej. Místo shánění nového pera jen velmi jednoduše, během minuty, vyměníte poškozený hrot za nový.

- - -
Základní obsah balení

Zmíněný kabel, adaptér a sluchátka jsou v bílé barvě, ačkoli telefon jsme měli k dispozici černý. Opět by se mi líbilo, kdyby výrobce sladil příslušenství s barvou telefonu, ale to si asi zbytečně moc vymýšlím. Ale aspoň sluchátka… ta sluchátka. Jsou dobrá, ostatně jako vždy u Samsungu. Dobře sednou do uší, gelové nástavce (náhradní jsou v balení) odizolují okolní hluk a zvuk proudící do vašich uší je dostatečně kvalitní na to, že jde o sluchátka „zdarma“ v balení. Škoda jen, že nejsou černá, aby lépe ladila k černému Note 3. Aspoň, že mají plochá kabel, který se vám nezamotá.

-
Nebojte se, nový USB 3.0 Micro B konektor je zpětně kompatibilní s klasickým microUSB

Ještě se zastavím u microUSB kabelu. Na první pohled by vás mohlo vyděsit, že vypadá jinak. Ne zrovna jako microUSB. Stejně tak Galaxy Note 3 má na spodní hraně konektor, který nevypadá jako microUSB. Nemusíte se ničeho děsit. Jde o USB 3.0 rozhraní a v těle telefonu je pak integrován konektor s označením USB 3.0 Micro B (více informací), který přináší výhody, o kterých si řekneme dále a které vás rozhodně potěší. Není to tak, že by Samsung přišel s nějakým vlastním standardem nabíjecího a komunikačního kabelu, nemějte strach. Navíc, tento konektor je zpětně kompatibilní s klasickým microUSB.

Videopohled na Samsung Galaxy Note 3

Design a zpracování: Plast s imitací kůže

Samsung se u novinky vrátil spíš ke vzhledu  první generace Note, ke hranatějším tvarům. Note 3 tak vzhledově tolik nekoresponduje s Galaxy S4 nebo Galaxy S4 mini, i když několik společných designových linek tu přece jenom najdeme. Nejspíše to není na škodu, protože zaoblené tvary by u takto velkého zařízení nemusely působit dobře a Note 3 by ztratil něco ze svého vzhledu. Takto působí reprezentativně a na první pohled je vidět, že máte v ruce nějakou hi-tech mašinku. Na druhý už je jasné, že jde o Samsung, protože pořad nese jasně rozpoznatelné designové znaky korejské stáje.

- - -

Čelní straně dominuje obří displej a pod ním kombinace jednoho hardwarového a dvou senzorových tlačítek. Osobně tuto kombinaci přestávám mít v oblibě, protože prostřední tlačítko vyžaduje stisk, v tomto případě silnější, okolní dvě pak jen lehký dotyk… ale zvyknout se na to samozřejmě dá. Nad displejem najdeme klasiku v podobě přední kamerky, senzorů, notifikační diody a loga výrobce.

-

Husarským kouskem je vměstnání většího displeje (5,7 palce) do menšího těla oproti předchozímu Note 2. Rámeček kolem displeje tak je velice tenký a mnohdy se vám stane, že při ovládání jednou rukou mačkáte dlaní co nechcete. Ale zvyknete si. Ono vůbec ovládání jednou rukou je um. Pokud nejste medvěd, ovládejte raději Note 3 obouruč, protože z jedné ruky vám dříve nebo později vypadne. V systému lze nejen základní věci nastavit pro ovládání jednou rukou a třeba klávesnice, nebo další ovládácí prvky se vám posunou k levé nebo pravé hraně displeje, ale ani tak to není žádný med. Systém v tu chvíli vypadá přinejmenším zvláštně a musíte si zvykat na nové rozložení ovládacích prvků.

- -

K čelní straně mám ještě jednu výtku. Nevím, jestli Samsung použil jinou povrchovou úpravu než u Galaxy S4, ale předek se subjektivně výrazně více špiní. Otisky prstů budete leštit co chvíli. Na vzhled telefonu jsem pedant a mastnota mi na něj nesmí. Takže představa takhle drahého a zároveň umatlaného telefonu mě moc netěší.

- - -

- - -

Boky zařízení jsou zajímavé, protože působí kovově, ale nenechte se zmást, jsou z plastu. Celý rámeček po obvodu, stříbrný a vroubkovaný, je z plastu. Stejně tak tlačítka. Dvojtlačítko ovládání hlasitosti na levém boku a zapínací tlačítko na pravém. Horní hrana nese 3,5 mm výstup na sluchátka, infraport a druhý mikrofon. Spodní pak zmíněný microUSB 3.0 konektor, hlavní mikrofon, hlasitý reproduktor a konečně šachtu a v ní zasunuté pero S Pen. To jde vytáhnout celkem ztuha a ani po 14 dnech testování se „neochodilo“. Aspoň budete mít jistotu, že časem nezačne vypadávat, jako tomu bylo u první generace.

 - -

Dostáváme se k zadní straně Note 3, která je od představení jednou z nejdiskutovanějších části telefonu. Samsung si „dovolil“ použít plast imitující kůži. Představení telefonu provázely zmatky, takže unikly informace, že záda telefonu jsou opravdu z kůže, což „potvrdil“ i oficiální Twitter účet českého Samsungu. Pravda ale vyšla záhy najevo. „Je to jen plast. Hrůza. Podvod. Šikana,“ děsili se mnozí. Samozřejmě přeháním, ale pokud jste představení a následnou hysterii sledovali, uznáte, že nejsem od pravdy daleko.

-

Mnozí nemohou Samsungu dodnes odpustit, že záda nejsou kožená, ale plastová. Přitom výrobce je v tom vcelku nevinně. Nicméně k zádům samotným. V černé barvě nevypadají vůbec zle a vzhledem k tomu, že je použit měkčený plast, v ruce působí příjemně. Je to rozhodně lepší řešení než u předchozích modelů, které používaly lesklé plasty, které se snadno špinily a byly na nich vidět i velmi malé škrábance.

- - -
Všechny fotografie si můžete pohromadě prohlédnout v naší galerii

Zajímavým prvkem je i prošití po obvodu. Jen do té doby, než ho začnete zkoumat detailně. Plast je prostě plast. Horší je situace u bílé verze telefonu. Ta bohužel tak dobře nepůsobí a dle mého by se použitím pravé kůže nic nezměnilo, protože i ta by v bílé barvě vypadala vcelku lacině. Takže po dlouhé době tu je telefon, který se mně osobně líbí více v černé než v bílé variantě. Mám také pocit, že u tmavé verze je použitý plast s mírně odlišnou povrchovou úpravou než u té světlé. Bílý Note 3 má totiž záda podstatně tvrdší a více “plastovější”, u tmavé verze povrch na omak působí příjemněji (jako by byl lehce pogumovaný).

- -
Srovnání s Galaxy S4 a LG G2

- -
Porovnání velikostí s Xperií Z1 a iPadem mini

Tenký zadní kryt je odnímatelný a pod ním naleznete kromě velké baterie také sloty pro microSIM a microSD karty. Ty nevložíte aniž byste nevyndali baterii. Při sundávání zadního krytu je třeba opatrnosti. Je opět velmi tenký a ačkoli je pružný, pokaždé budete mít pocit, že někde musí něco prasknout nebo se zlomit. Je to poměrně nepříjemné, ale s krytem nejspíš nebudete manipulovat moc často, takže to nevidím jako nijak zásadní vadu na kráse. Důležité je, že kryt, díky dostatečnému množství úchytů, dobře drží na svém místě, nehýbe se a ani neprohýbá uprostřed.

Hardwarová výbava: Absolutní špička

Note 3, ne zcela překvapivě, patří svou výbavou k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete pořídit. V jeho útrobách najdete vše, na co si vzpomenete, včetně barometru, teplotního čidla a senzoru bezdotykového ovládání. Na vyčerpávající výpis parametrů se podívejte do našeho katalogu. Já se zaměřím na to, jaký je Note 3 v praxi.

 

Výkonu má Note 3 na rozdávání díky quad-core čipu Snapdragon 800, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 330. Stejně tak je na tom dobře co se týče operační paměti (3 GB, pouze pro sebe máte více jak 1 GB RAM), takže se budete muset hodně snažit, abyste ho načapali, jak chytá lelky. Samsung zapracoval i na optimalizaci systému, protože pověstné lagy, za které se mohl stydět Galaxy S4, u Note 3 prostě nezaznamenáte. Vše je rychlé, plynulé, včetně otevření Galerie a načítání většího počtu fotografií.

Těžko testovat výkon a stabilitu na větším počtu spuštěných aplikací. Na to má Note 3 až moc výkonu a hlavně operační paměti, kterou se mi za dobu testování nepodařilo zahltit. A to jsem s telefonem vyváděl psí kusy, ke kterým se za běžného používání nejspíš neuchýlíte.

Takže se podíváme na náročné hry, jako je Real Racing 3, Asphalt 8 Airborne a podobné. Ty běží krásně plynule a telefon se nezamyslí ani pokud vám do hraní přijde e-mail, SMS nebo i více notifikací naráz. Jednoduše hrajete pořád dál.  Stejné je to při sledování fullHD videa. Prostě konečně „pořádný železo, který maká jak má.“

Výkon na dlouhou dobu dopředu

Škoda jen, že po poslední aférce nemůžeme tolik věřit oblíbeným benchmarkům. Například AnTuTu benchmark po poslední aktualizaci ukáže skóre 14 555 bodů až u nejvyššího testu Ice Storm Unlimited. Ice Storm a Ice Storm Extreme nedokáží výkon Note 3 změřit. U 3D Mark je Note 3 na totální špičce s hodnocením 35 337 bodů. V hodnotícím žebříčku není v době vzniku recenze zařízení s vyšším bodovým výsledkem. Můžeme se dohadovat o tom, do jaké míry jsou výsledky zmanipulované tím, že zařízení pozná spuštěný benchmark a proto omezí veškeré ostatní procesy a všechen výkon soustředí právě do benchmarku. Nicméně obrovský a plně dostačující výkon Note 3 je fakt, který nikdo jen tak nepopře.

-
Srovnání displejů: Zleva Note 3, LG G2 a Xperia Z1 (na všech nastaven maximální jas)

Prostorný Super AMOLED displej (s PenTile maticí) má úhlopříčku 5,7 palce a chlubí se fullHD rozlišením (1080 x 1920 px). Kromě úhlopříčky má v podstatě stejné parametry jako Galaxy S4, v reálu je ale mnohem lepší. Podání barev, jas, pozorovací úhly, čitelnost na denním světle. Samsung udělal slušný krok kupředu. Zobrazovací panel je také velmi úsporný, nejen díky tomu, že pro zobrazení černé barvy jednoduše vypíná pixely. Nejlepší na displeji je tenký rámeček okolo, takže máte pocit, že v ruce držíte jen samotný panel. Ve spojení s S Pen perem se z toho stává velmi návyková kombinace.

 - -

Testovaná verze Note 3 disponuje interní pamětí 32 GB a systém si z ní vezme zhruba 5,6 GB pro svůj běh. Pokud by vám to bylo málo, stačí použít microSDXC kartu až do kapacity 64 GB. Sledujete-li na smartphonu filmy, můžete si s Note 3 užít vcelku dlouhý maraton.

Telefonování a rychlá data

Note 3 je první tabletofon, na kterém jsem „naladil“ LTE. Ta rychlost je unášející a návrat ke 3G, respektive HSPA+ je ubíjející. Signál všech sítí Note 3 chytá na výbornou a perfektní je i fixace GPS satelitů a následná navigace. Signál se neztratil ani v husté pražské zástavbě. S tím mají některé konkurenční modely mnohdy problém.

Horší je to s kvalitou zvuku při hovoru. Zvuk směrem k vám je v pořádku a rozsah hlasitosti zcela dostatečný. Horší je to ale na druhou stranu. Note 3 má dva mikrofony, jeden je zde pro eliminaci okolního hluku. Použitý software ale nejspíš nepodává takové výsledky jako u menšího Galaxy S4, kde si protistrana vždy chválila vynikající kvalitu. U Note 3 je to horší a do přenosu se občas vkrádá šum a praskání. Může to být vadou kusu, ale také nemusí. Proto doporučuji před koupí raději vyzkoušet konkrétní kus.

Baterie a výdrž

První Note vydržel dost. Druhá generace, Note 2, je díky své fenomenální výdrž v podstatě legendou a mnozí si tento kousek pořídili právě kvůli výdrži. Note 3 jde s baterií o kus dál a kapacita 3200 mAh je stále nadstandardní. Jenže to i vše ostatní v tomto telefonu, a tak oproti předchozí generaci šla výdrž na jedno nabití nepatrně dolů. To ale nemění nic na tom, že telefon vám při běžném, ale náročném provozu, vydrží dva dny jako nic. Ano, dá se vybít za jeden den, ale to ho nesmíte pustit z ruky.

Pokud budete Note 3 používat jen jako internetový prohlížeč, vybije se vám za necelých 9 hodin. Video ve fullHD zvládne přehrávat skoro 14 hodin a pokud si budete pouštět pouze hudbu do uší, pak se připravte na více jak celý jeden den, a to nejspíš nevydržíte. Nejvíce dají Note 3 zabrat hry. U těch se baterie odporoučí po zhruba 6 hodinách, ale i to je dost na to, aby vás to přestalo bavit o něco dříve.

Výdrž je tedy opět vynikající. Pokud nejste příznivcem nebo vás nebaví neustále u sebe nosit nabíječku, je Note 3 dobrá volba, protože vás nenechá na holičkách. A pokud vám stačí výdrž od brzkého rána do pozdního večer, na Note 3 se můžete bez problému spolehnout i při velmi náročném pracovním dni plném cestování.

Fotoaparát a záznam videa

Prostředí fotoaparátu a jeho funkce jsou stejné jako u Galaxy S4, který fotí velmi slušně. Nutno podotknout, že ač Samsungy fotí skvěle, za špatných světelných podmínek se zatím nemohou vyrovnat Lumiím od Nokie s technologií PureView. Note 3 vám nabídne 12 přednastavených režimů pro focení a inteligentní automatiku, která rozpozná co fotíte a veškeré potřebné parametry nastaví sama. Funguje to velmi dobře, spolehlivě.

- - -

- - -

Pomineme-li režimy pro zachycení pohybu, nejlepšího obrázku, zkrášlení obličeje, devitisekundové animace nebo s možností následného vymazání nechtěných objektů ze snímku, nejvíce mě zaujal, vedle režimu pro plynulé panorema, 3D režim. S ním, za pomoci bodů na displeji, vytvoříte 360° obraz vašeho okolí. Funguje to velmi dobře, pokud kolem vás nejsou pohybující se osoby nebo objekty. Ty jsou pak ve výsledku buď rozmazané nebo neúplné.

- - -

- - -
Snímky v původním rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout v této galerii

Překvapivě chybí makro. Alespoň jako samostatný režim. To ale nevadí, protože Note 3 zvládá fotit detaily naprosto bez problémů, odhadem od nějakých 7 cm. Paradoxně jsou právě detaily asi nejlepšími výsledky, které Note 3 dokáže pořídit. Pokud totiž fotíte nějakou větší scénu nebo krajinu, objeví se problémy s přechody mezi světlými a tmavými místy.

- - -
Focení ve tmě (s bleskem a bez blesku)

Note 3 fotí dobře. Díky širokému rozsahu nastavení a velkému množství režimů vás focení s ním jen tak bavit nepřestane a s menší dávkou kreativity z něj dostanete velmi působivé výsledky. Kvalitou nedosahuje na Galaxy S4, Lumie nebo iPhone 5, ale to zjistíte jen při přímém srovnání, a v kategorii tabletofonů Note 3 rozhodně podává nejlepší výsledky. Potěšující je rovněž vysoká kapacita interního úložiště a přítomnost slotu na pam. karty. Nebudete se tak muset starat o to, kolik místa na fotografie ještě máte.


Takhle Galaxy Note 3 nahrává video ve fullHD rozlišení

To se bude hodit i při natáčení videa. HD rozlišení je dnes standardem. Lepší smartphony zvládnou fullHD, ale Note 3, jako jeden z prvních na našem trhu, zvládne i rozlišení 2160p (3 840 x 2 160 px). Využití takto velkého rozlišení je zatím hudbou budoucnosti, nicméně můžeme to brát jako ukázku toho, co Samsung, respektive jeho hardware v čele s čipem Snapdragon 800 zvládne. Natáčení a následné přehrávání videa v takto vysokém rozlišení je plynulé. Standardem je snímkovací frekvence 30 fps. V režimu 1080p lze zvolit i 60 fps, při nahrávání HD videa (720p) pak dokonce až 120 fps (ukázka).


Ukázka záznamu videa v rozlišení 4k

Jak pro focení, tak pro natáčení videa je k dispozici inteligentní stabilizace obrazu. Ta bohužel není optická, ale pouze softwarová, ale i tak funguje poměrně dobře, hlavně když natáčíte třeba při chůzi.

Operační systém, prostředí a software

Note 3 se na českém trhu prodává s Androidem 4.3, což je velmi chvályhodné. Pominu-li zařízení Google Nexus, není moc dalších, které by disponovaly touto verzí, i když pro Galaxy S4 už je aktualizace na cestě. I ta přispěla svojí optimalizací k plynulejšímu běhu systému a lepší výdrži na jedno nabití. Nad Androidem již klasicky běží vlastní UI od Samsungu, TouchWiz. To dobře známe z jiných modelů výrobce a nejvíce se podobá již tolikrát zmiňovanému Galaxy S4, a to včetně všech pokročilých funkcí, jako jsou gesta, bezdotykové ovládání sledování jestli se díváte na displej či S Voice využitelné i při zamknutém telefonu. Největším rozdílem jsou aplikace a nové funkce pro S Pen, ale o těch si povíme později.

  
Obrazovka uzamčeného zařízení a dvě plochy s ikonami a widgety

V TouchWiz opět můžete využít až sedm ploch, na které si přidáte aplikace a widgety dle libosti. Bohužel ale jen v matici 4 x 4 ikony. To je na 5,7 palce velkém displeji s fullHD rozlišením opravdu trestuhodné plýtvání místem. Kdy už Samsung (a ostatní výrobci jakbysmet) konečně pochopí, že by mohli uživatelům nabídnout možnost změny mřížky na ploše? Pokud tedy, stejně jako já, nejste zastáncem plýtvání místem, alternativnímu launcheru se nakonec nevyhnete.

  
Nabídka s programy, otevřená složka a všechny přepínače v notifikační liště

Samsung „přibalil“ svoji standardní „nálož“ aplikací, kterým často hanlivě říkáme bloatware. Většina opět začíná na S a mnohé z nich moc dobře známe. Je tu tedy S Vocie, S Note, S Health, S Překladač, S Plánovač, Samsung Hub, Samsung Apps, Samsung Link a další, některé i bez S, jako třeba Chat On, Album výstřižků, KNOX, Fotopříběh, GroupPlay, WatchOn a další. Je toho opravdu dost. Většinu z nich známe z ostatních Samsungů a proto se zastavím pouze u aplikace KNOX.

KNOX „rozdělí“ telefon do dvou částí. Soukromé a firemní. Ta první je v podstatě telefon v té podobě, ve které ho běžně používáte. Firemní je zabezpečená & šifrovaná a poměrně dost omezuje využití telefonu ve smyslu instalace aplikací a práce s daty. Vše podléhá alfanumerickému heslu a v tomto režimu máte dokonce speciální obchod s aplikacemi Samsung KNOX. Jiné než z tohoto obchodu v zabezpečeném režimu nenainstalujete a pokud ano, nezobrazí se vám. Zároveň KNOX zabezpečuje telefon proti instalaci neoficiálních ROM. Další podrobnosti o tomto bezpečnostním řešení najdete na webu Samsungu.


V notifikační oblasti najdete kromě přepínačů i posuvník pro regulaci jasu displeje

Pokud takovou nainstalujete, systém to zaznamená, informaci uloží a následně ji zobrazí servisnímu technikovi, takže v případě závady nemusí být uznána záruka. Zatím to vypadá, že tato informace nejde vymazat, jak tomu bylo u předchozích modelů bez KNOX. Takže pozor na to. Režim KNOX samozřejmě vůbec nemusíte aktivovat, pokud nechcete, ale v korporátní sféře, pro služební telefony, si jeho využití dovedu dost dobře představit. Bohužel nepřikládáme screnshoty, protože ani ty KNOX nepovolí.

  
Nabídka nastavení je rozdělena do čtyřech kategorií a najdete v nich spousty položek včetně konfigurace nejrůzněšjích “smart” funkcí. Občas dokonce budete mít problém se ve všech zorientovat.

Další novinkou je Můj časopis. Aplikace, která vám nabídne aktualizace veškerého obsahu. Od sociálních sítí, až po zprávy různého druhu, které vám Samsung navrhne. K časopisu se dostanete tahem prstu od spodní hrany displeje, nebo trojitým stiskem tlačítka Domů. Aplikace funguje velmi dobře, ale jako s každou čtečkou zpráv/novinek, si musíte pohrát s jejím nastavením, protože Samsung vám navrhuje hlavně zahraniční obsah. A využitelnost v češtině je velmi omezená.

S Pen a doplňkové funkce: Stylus je zase v módě

Konečně se dostáváme k tomu, co nejvíce odlišuje Galaxy Note 3 od konkurence a ostatních zařízení na trhu. Naivně jsem si mysleli, že po příchodu iPhone je doba stylusů pryč a zařízení budeme ovládat pouze prsty. Nakonec displeje a operační systémy jsou k tomu plně uzpůsobeny. Proč se tedy vracet k technologii, která není tak přirozená jako prsty?

-

V první generaci bylo využití Galaxy Note dost rozporuplné a osobně to považuji za beta testování na uživatelích. U Note 2 se situace výrazně zlepšila a mnozí uživatelé na tento přístroj, právě díky S Pen, nedají dopustit. U Note 3 jde Samsung ještě o kus dál. Důležité je ale upozornit, že některé novinky by měly být po aktualizacích dostupné i pro Note 2.

 

S Pen je plastové s pokoveným koncem, tak aby zasunuté ladilo se spodní hranou Note 3. Oproti předchozí generaci je ploché a subjektivně výrazně lépe padne do ruky. Vyměnitelné hroty a obtížnější vysouvání z těla telefonu jsem zmínil již dříve. Tlačítko je na širší ploché straně a dobře padne pod prst. Zároveň je jedno, jestli pero zasunete do Note 3 tlačítkem nahoru nebo dolů. Telefon vás zároveň upozorní na to, že je S Pen z těla vysunuté ikonou v horní liště.

-

Jakmile se S Pen z Note 3 vysune, nic se nestane. První akce, kterou zpozorujete, je malý kroužek na displeji, jakmile k němu S Pen přiblížite. Kroužek označuje místo, kam míříte hrotem. Jakmile stisknete tlačítko, zobrazí se pop-up menu s názvem Bezdotykové příkazy s pěti funkcemi, které můžete za pomoci S Pen vykonat.

 

Můžete vytvořit rychlou poznámku, výstřižek z webové stránky, screenshot, spustit vyhledávání nebo perem na displeji namalovat rámeček, ve kterém se vám následně spustí jedna z předem nastavených aplikací. Prohlížeč, poznámky, kalkulačka, e-mail a další. Takových „okýnek“ můžete mít na displeji více. Pozor, nejde o tzv. split screen, ve kterém vám na každé polovině displeje běží jiná aplikace. Tohle je zcela jiná funkcionalita.

- - -

S Pen dále umí náhledy fotografií, SMS, záznamů v kalendáři a dalších. Stačí nad takovou položkou pero chvíli podržet a náhled se sám zobrazí. Dále umí zobrazit náhledy při přehrávání videa, další písničku v playlistu nebo zvětšit odkazy na stránkách v prohlížeči. Pro detailní demonstraci funkcí doporučuji naši videorecenzi, kde vám Jirka vše představí.

Nesmí zde chybět ani pokročilý poznámkovník S Note, jehož využití limituje jen vaše fantazie, protože k dispozici máte paletu tužek, propisek, fixů, gum, barev a dalších nástrojů pro psaní. Poznámkovníků si můžete vytvořit až deset. Další „poznámkovník“, Scrapbook, je místem, kam se soustředí veškeré výstřižky, které jste perem pořídili. Snad jen škoda, že na všechny poznámky tohoto typu není jedna aplikace. Takhle může velmi rychle vzniknout nepřehledný zmatek. Nemluvě o aplikaci Sketch Book for Galaxy Note, což je podle mě pouze pokročilí verze S Note fungující jako náčrtník. Velké mínus je, že tyto záznamy lze synchronizovat jen s vaším účtem u Samsungu a ne s nějakým rozšířenějším nástrojem, jako je třeba Evernote, Google Keep a podobně.

S Pen toho umí opravdu hodně, má ale jedno, alespoň z mého pohledu, obrovské mínus. Není intuitivní. Pokud ho chcete používat naplno, musíte otevřít návod, zjistit, co všechno vlastně umí a funkce si zapamatovat. K těm základním vás navede, jsou ale takové, na které bez pomoci nejspíš nepřijdete.

Další zajímavosti Note 3

Pomalu ale jistě se dostáváme k závěru, a proto se podíváme na drobky, které nejsou tolik důležité, ale jsou jistě zajímavé. Jako první již zmiňované USB 3.0. Kromě toho, že je zde nový konektor (do kterého samozřejmě pasuje i ten starší), podstatné je rychlejší nabíjení a přenos dat. Rychlejší nabíjení probíhá díky výstupu 900 mA (USB 2.0 má standardně 500 mA) a Note 3 je z „nuly na sto“ nabitý za necelé dvě hodiny.


MultiVision v akci: V praxi zřejmě příliš nevyužitelné, ale jako ukázka výkonu a možnosti dnešních zařízení se skvěle hodí

Součástí aplikace Group Play, přes kterou můžete streamovat hudbu, posílat dokumenty nebo hrát hry na několika podporovaných zařízeních současně (přes WiFi Direct), je nově také funkce MultiVision. Ta zvládne přehrávat video s obrazem rozděleným až mezi pět zařízení současně.

Další zajímavostí je UHQ (Ultra High Quality) audio s parametry 24bit a 192kHz. To předpokládám ocení jen správný audiofil vzhledem k tomu, že výstup je ještě lepší s kvalitními sluchátky a hlavně jedna skladba v této kvalita zabere také kolem 100 MB. Pro běžného uživatele to nejspíš není, ale pokud máte rádi hudbu ve vysoké kvalitě, výsledek vás velmi mile překvapí.

Samsung pro Note 3 připravil speciální pouzdra S View Cover (stejně jako pro Galaxy S4) s průhledovým okénkem, ve kterém se vám zobrazují ty nejdůležitější informace, aniž byste museli pouzdro otevírat a telefon zapínat. Pouzdro jsme bohužel neměli k dispozici na testování, ale po zkušenostech u Galaxy S4 ho mohu doporučit jako velmi funkční kus příslušenství. Zvlášť když průhledové okénko funguje i s S Pen.

Konkurence

Konkurenčních zařízení není mnoho, respektive přímou konkurenci Galaxy Note 3 nemá. Nicméně mu konkurují předchozí generace, Note (recenze) a Note II (recenze). Ty sice nejsou tak dobře vybavené a pokročilé, ale pokud nemusíte mít tu poslední hi-tech novinku, udělají vám velmi dobrou službu a hlavně výrazně levněji. Za cenu novinky totiž můžete mít rovnou oba, nebo od každého dva kusy.

- - -
První generace modelu Note otevřela zcela novou kategorii zařízení

Pak jsou tu přístroje modelové řady Galaxy Mega (recenze). Ty se s Note 3 mohou rovnat jen velikostí a úhlopříčkou displeje. Ve všech ostatních parametrech jsou citelně slabší, nedisponují S Pen, ale jsou opět levnější. Jsou to tedy jen přerostlé smartphony, bez přidané hodnoty a bohužel s nízkým rozlišením displeje. Takže tak nic zajímavého. Zapomínat nesmíme ani na Galaxy Note 8.0, ale to už mluvíme o klasickém tabletu s funkcemi pro telefonování (recenze).

- - -
Samsung Galaxy Note II

Současné top modely – Samsung Galaxy S4, HTC One, LG G2, Sony Xperia Z1 jsou výrazně menší a také nemají stylus a k němu přidružené funkce. Jsou skladnější, lépe fotí, ale až na LG G2 vydrží na jedno nabití výrazně méně a jsou to primárně spíše telefony. Konkurenceschopně se jeví Xperia Z Ultra (videorecenze) je zase výrazně větší, až na hraně použitelnosti a úhlopříčkou displeje se pomalu kloní k tabletům. Výhodou je zvýšená odolnost proti vodě a prachu, ale to je asi tak vše. V ostatních oblastech je Note 3 vítěz.

  
Xperia Z Ultra má k Note 3 velmi blízko, přesto se ve spoustě věcí odlišují

Stylus pak nabídnou zařízení citelně větší převážně z oblasti tabletů. Telefonovat umí jen některé, ale hlavně minimální úhlopříčka je 7 palců, se silným rámečkem kolem displeje, a to už se nedá mluvit o nějaké kompaktnosti nebo snadném používání.


Note 3 od předchozí generace díky ostřejším křivkám poznáte na první pohled

Výsledkem tedy je, že Galaxy Note 3 nemá na současném trhu konkurenta, pokud nechcete slevovat z vysokých nároků. Samsung si je tohoto faktu zřejmě vědom, a tak si za to nechá řádně zaplatit. Po něčem podobném byste se museli podívat do zahraničí. Jmenujme třeba LG G Pro nebo LG Vu ve dvou generacích. Nicméně všechno to jsou starší přístroje, které stejně nemohou svými parametry novince konkurovat.

Závěrečné hodnocení: Všechno, jen ne levný

Samsung Galaxy Note 3 by mohl být králem současného trhu smartphonů a tabletofonů. Má všechno. Je všechno. Velký, možná až obrovský. Vybavený, v podstatě nejvybavenější. Výkonný, až brutálně. K tomu dlouho vydrží a vcelku dobře fotí. Nemluvě o tom, že má zásobu pokročilých funkcí, které mohou být praktické, ale v mnoha případech jde hlavně o ukázku toho, co Samsung technologicky umí a spíše marketingové vějičky. A pak je tu S Pen. Veliká výhoda oproti jiným, obřím zařízením. Note 3 je tedy všechno, jen ne levný. Samsung si je moc dobře vědom své pozice na trhu a faktu, že připravil ultimativní zařízení, které v podstatě nemá přímou konkurenci. Pokud nebudete chtít Note 3, ale jiné zařízení, vždy budete muset z některého ze svých nároků slevit.

Note 3 má své mouchy, ale nejsou nijak podstatné a hlavně ve světle kladných stránek takřka zanikají. Je toho jen velmi málo, co bychom mu mohli vytknout. Největší vadou je tak nakonec cena, ale jen z určitého úhlu pohledu. Ten, kdo podobné zařízení potřebuje, nebo plně využije, rád si za něj zaplatí. Nic lepšího totiž na současném trhu nesežene a ani kombinace smartphone plus tablet mu nenabídne srovnatelnou výdrž, výkon nebo komfort ovládání. Nehledě na to, že pro mnohé bude Note 3 jakýmsi výrazem jejich sociálního postavení a opět se stane signálem toho, že jste někdo, pokud toto zařízení položíte v kavárně na stůl. Jaká bude realita konkrétních případů se pak můžeme jen dohadovat.

Oproti předchozím generacím se Note 3 posunul jen v detailech, ale je jich tolik, že tu máme v podstatě nové, výrazně pokročilejší zařízení, které je natolik komplexní, že vám nabídne tolik, jako žádné jiné na trhu. A za to si Samsung nechá zaplatit. Je jen na vás, jestli vysokou cenovku budete akceptovat, abyste za své peníze získali současné nej.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku