TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Mega 6.3: Kráčející skála

Samsung se nezastaví před ničím a produkuje zařízení, která boří konvence. Je dnes testovaný Galaxy Mega 6.3 obr za hranicí použitelnosti nebo solidní mix telefonu a tabletu?

Vzpomínáte na dobu, kdy byla finská Nokia na vrcholu a produkovala modely jako 8310, 6510 nebo 8850? Tehdy se jim říkalo „kolibříci“ a šlo o opravdu malé telefony, které mnozí z nás pohodlně schovali do dlaně. V kapse u kalhot, saka nebo u košile jste o nich v podstatě nevěděli a po delším hovoru vás nebolela ruka. Tehdy jsme ale telefony používali na volání, psaní zpráv, občas jsme si zahráli Hada, poslechli rádio a tím to v podstatě skončilo. Nic jiného neuměly, kromě toho, že šlo o velmi povedené módní doplňky. Zvláště pak v případě malých Nokií. Vzpomeňme, že třeba 8210 stála hodně přes dvacet tisíc korun a modely 8850 a 8890 atakovaly hranici třiceti tisíc korun. Přehnané nám to rozhodně nepřišlo a „kolibříci“ si našli nemálo spokojených majitelů. Doba se ale změnila, výrazně.

 
Galaxy Mega je skutečně obří tabletofon, o kterém v kapse budete vědět, a možná i vaše okolí

Pro většinu z nás dnes telefon není telefon, ale jakýsi komunikátor, brána pro vstup na síť, kde se odehrává značná část naší každodenní komunikace. A čím větší displej máte, tím je ona komunikace pohodlnější a přehlednější. Kde je ale ta hranice únosnosti, nebo dokonce nositelnosti? Když Apple přišel na trh s prvním iPhonem, Steve Jobs na dnes už legendární keynote přesvědčivě obhájil, proč je velikost displeje 3,5“ pro lidskou ruku optimální. Palcem totiž pohodlně obsáhnete celý displej, aniž by hrozilo, že budete muset přehmatávat a telefon vám vypadne z ruky. Doba opět pokročila a i Apple přistoupil k výrobě většího displeje. Jestli se Steve Jobs obrací vzteky v hrobě nebo ne, nad tím můžeme diskutovat.

Faktem je, že před lety se výrobci předháněli, kdo vyrobí menší mobil a některé modely od japonského Panasonicu už byly za hranicí použitelnosti. Dnes je situace opačná a hlavně asijští výrobci se předhánějí v tom, kdo vyrobí větší placku. A opět se blížíme k hranici použitelnosti. Otázkou je, kde se nachází? Je dnes testovaný obr, Samsung Galaxy Mega 6.3, ještě použitelné zařízení nebo už je prostě mimo? Je to vůbec telefon, nebo tabletofon nebo už tablet? Každý na něj asi budeme pohlížet jinak, ale již dopředu musím říct, že mě hodně překvapil. Pozitivně nebo negativně?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

  • kvalitní displej
  • optimalizace systému
  • práce s dokumenty, internetem a sledování filmů
  • kvalita fotografií
  • slušná výdrž

Zápory (-)

  • rozměry a hmotnost
  • nevyužitá plocha displeje
  • malá interní paměť
  • slabší výkon u náročnějších her
  • absence FM rádia

Obsah balení

Krabička je zpracovaná stejně jako v případě dalších letošních modelů řady Galaxy. Uvnitř se nachází bílý adaptér nabíječky s microUSB kabelem a opravdu kvalitní sluchátka, jak už je u dražších Samsungů zvykem. Ta hrají vážně dobře a mají slušný basový základ. Další nadstandardní položky už ale v krabici nehledejte a je to škoda, ocenili bychom alespoň ochranné pouzdro či fólii na displej.

- - -

Videopohled

Design a zpracování: Pěkně velký obr

Nic vás nepřipraví na to, co pocítíte, když Galaxy Mega 6.3 poprvé vezmete do ruky. Přijde vám Galaxy S4 velký? A Note II přerostlý? Nenechte se vysmát. Note II je tak akorát do kapsy a Galaxy S4 je ve skutečnosti prcek. Podle fotografií se to nezdá, ale Galaxy Mega 6.3 je opravdu obří přístroj. Než se rozhodnete si ho koupit, dojděte se na něj někam podívat, protože jeho velikost vás prostě zarazí.

 - - -  

Vzhledově vás nic nepřekvapí. Vezměte Galaxy S4, zvětšete ji, pak ještě jednou a ještě trochu a máte v ruce Galaxy Mega 6.3. Pokud pominu rozmístění senzorů nad displejem, jsou telefony identické, včetně malých detailů. Čelní strana, boky, záda, vše je stejné, včetně materiálů a jejich kresby.

- - -

- - -

To s sebou nese i nevýhody v podobě náchylnosti na ulpívání otisků prstů, hlavně na zadní straně. Nepříjemné je taky lehké povrzávání zadního krytu. Ten je stejně jako u Galaxy S4 odnímatelný a dostanete se tak k baterii, microSIM a microSD slotu. Bohužel jeho plocha už je dost značná, takže v některých místech lehce povrzává. Je ale možné, že jde o vadu konkrétního kusu, protože zahraniční recenze kvalitu zpracování chválí.

- - -

Pokud si zvyknete na rozměry, není Galaxy Mega 6.3 moc co vytknout. Buď zkousnete plastové provedení a pak je vše v pořádku, nebo ne a pak se musíte poohlédnout někde jinde. Nicméně vzhledem k cílení tohoto modelu a zatím takřka nulové konkurenci, nebudete mít kde.

- -
Srovnání rozměrů: Galaxy S4 mini/Galaxy S4/Galaxy Mega 6.3

- -

A jak se Galaxy Mega 6.3 používá? Z pohledu rozměrů a hmotnosti to není nic moc. Svým způsobem překáží. Do kapes u kalhot se sice vejde, ale jakmile si sednete, nepříjemně tlačí. Pokud nosíte „kapsáče“, bude to ok. Do zadní kapsy si ho raději nedávejte, protože při dosedu ho nejspíš zlomíte. Pro používání potřebujete obě ruce. Jednou to prostě nejde.

-
Galaxy Mega 6.3 a Apple iPad mini

Zapomeňte na psaní jednou rukou za chůze, nedej bože při řízení. To prostě nejde. Pro Galaxy Mega 6.3 musíte mít volné obě ruce. Pak se vám ale odmění značným pohodlím při používání. Během testování jsem si na něj velmi rychle zvykl a pokaždé, když jsem vzal do ruky Galaxy S4 nebo Nexus 4, přišly mi zbytečně malé.

Hardwarová výbava: Výkonný, avšak s drobnými kompromisy

Nenechte se mýlit, řada Galaxy Mega není míněna jako top toho, co Samsung nabízí. Mezi „běžnými“ modely je to Galaxy S4 a mezi „přerostlými“ modely pak aktuální Note II, který by měl být letos nahrazen novým Note 3 a ten by měl kralovat „přerostlým“. Galaxy Mega 6.3 je tedy střední třída a tomu odpovídají i hardwarové parametry.

- -

V jeho útrobách tepe Qualcomm Snapdragon 400, tedy dvoujádro Krait s frekvencí 1,7 GHz a starší grafický čip Adreno 305. Tomu sekunduje dostatečných 1,5 GB RAM a nedostatečných 8 GB interní paměti (ve světě se prodává i 16GB varianta). Ačkoli máte k dispozici microSD slot, který zvládne až 64 GB kartu, reálných 4,78 GB interní paměti je prostě málo. Zvlášť když nainstalované aplikace nelze přesunout na paměťovou kartu. Využijete ji tedy zatím jen pro multimédia, což trochu ztrácí význam. K dispozici je čím dál tím více aplikací a her, které mají přes 1 GB, a těch se vám do interní paměti moc nevejde. Nicméně Galaxy S4 v posledních dnech dostala update firmware, který přesun aplikací na kartu umožňuje, doufejme tedy, že se tak časem stane i u Galaxy Mega 6.3.

Výsledky benchmarků

  • AnTuTu benchmark: 12 405 bodů
  • 3D Mark: 5 164 bodů v Ice Storm a 2 729 bodů v Ice Storm Extreme

Na první pohled to vypadá, že Galaxy Mega 6.3 nemá výkonu na rozdávání. Opak je ale pravdou. Přehrávání HD videí, hraní náročnějších her nebo používání dvou aplikací naráz (funkce více oken) mu ani v nejmenším nečiní problémy, i když pozor, u těch úplně nejnáročnějších herních titulů už se mohou objevit komplikace. V tomto směru zkrátka Galaxy Mega není tak výkonný jako Galaxy S4, HTC One či Xperia Z.

  

Svým displejem přímo vyzývá k použití v autě pro navigování. Jen bude potřeba sehnat vhodný držák. Navigaci od Google máte již v základu a vzhledem k rychlé fixaci signálu z GPS satelitů je Galaxy Mega 6.3 dobrým společníkem na cesty. Počítejte ale, že bez přívodu energie ho během navigování vybijete během čtyř hodin. Kvalita příjmu WiFi a signálu z mobilní sítě je také na dobré úrovni. I při cestování vlakem nemá problém udržet si příjem 3G a HSDPA, tam kde jsou dostupné.

  

Pochválil bych i kvalitu zvuku při hovoru, ale telefonovat s Galaxy Mega 6.3 u ucha je jedním slovem očistec. Hmotnost 199 gramů je už celkem vysoká a hlavně se telefon ne zrovna pohodlně drží. Problém vyřeší přibalená sluchátka nebo si můžete doukoupit Bluetooth headset.

Displej: Obr s HD rozlišením a věrnou kresbou

U Galaxy S4 či jeho varianty Galaxy S4 mini najdeme Super AMOLED displeje, u Galaxy Mega 6.3 ale došlo k lehké změně a na scéně se objevil Super Clear LCD panel. Úhlopříčka je patrná již z názvu modelu, tedy 6,3 palce. Rozlišení je, možná překvapivě, „jen“ HD. Ač to tak nevypadá, je stále a pořád dostatečné a jednotlivé pixely na displeji nevidíte, respektive až při hodně detailním zkoumání. Ve světle toho je pak na pováženou nutnost fullHD rozlišení na 5″ displejích letošních top modelů.

- -

Díky použití jiné technologie je displej subjektivně lepší než u Note II a Galaxy S4. Přímé srovnání ukazuje, že Galaxy Mega 6.3 má hezčí a věrnější barvy než Galaxy S4. Z mého pohledu se tento tah Samsungu moc nepovedl. Galaxy Mega 6.3 i Galaxy S4 v nastavení nabízí možnost nastavení režimu displeje, tedy barevného podání, kontrastu, sytosti a podobně. V jakémkoli zvoleném nastavení vypadá displej Galaxy Mega 6.3 lépe, věrněji, reálněji (ve srovnání s Galaxy S4). Bílá je opravdu bílá, ne zašedlá a černá je temně černá. Displej se tedy opravdu povedl.

- -
Srovnání displejů: Zleva Galaxy S4 Mini (Super AMOLED), Galaxy S4 (Super AMOLED) a Galaxy Mega 6.3 (S-LCD)

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení, ale Note II to není

Velký přístroj by měl mít baterii s vysokou kapacitou. Jestli je 3200 mAh dostatečná kapacita a jestli by se do takto velkého těla vešla baterie s větší kapacitou, je k diskusi. Faktem ale je, že i přes velký displej a celkem výkonný hardware, baterie propůjčuje Galaxy Mega 6.3 dobrou výdrž.

 

Zařízení jsem celou dobu používal se SIM s hlasovými a datovými službami a na nějakou dobu převzal funkci terminálu pro surfování po webu, přístup k sociálním sítím, čtení uložených článků, stažených časopisů, sledování videí na YouTube a podobně. Jednoduše řečeno, během dne dostával slušně zabrat a můj primární telefon plnil jen funkci telefonu. I tak Galaxy Mega 6.3 zcela bez zaváhání vydržel celé dva dny v provozu. Během volna, kdy nedostával tolik zabrat, zvládl dny čtyři. To je na zařízení s takto velkým displejem naprosto skvělý výsledek.

- -

Displej přímo vybízí ke sledování videa nebo surfování po internetu. V prvním případě se připravte na 8,5 hodiny výdrže, ve druhém na čas lehce přesahující 8 hodin. Velký displej je velký žrout, ale výsledky jsou pořád dobré, i když na rekordmana v této oblasti – Samsung Galaxy Note II, stále nemá.

Fotoaparát a záznam videa

Prostředí fotoaparátu vypadá na chlup stejně jako u Galaxy S4, ale nenabízí pokročilé funkce jako Akční snímek nebo snímání oběma kamerkami zároveň. Předpokládejme, že tyto novinky dostane až Note 3. Funkčně lze tedy Galaxy Mega 6.3 přirovnat k Note II nebo Galaxy SIII. A stejně jako u nich i výsledné fotografie a videa jsou na vysoké úrovni.

- - -

- - -

Zahraniční média uvedené dva modely v oblasti fotografování hodnotila jako to nejlepší, co se v roce 2012 dostalo na trh smartphonů. Galaxy Mega 6.3 podává stejně dobré výsledky, avšak kvalit Galaxy S4 nedosahuje, což je logické. To můžeme očekávat od chystaného Note 3.

- - -

- - -

Prostředí fotoaparátu je velmi přehledné a jednoduše ovladatelné. Veškeré nastavení máte po ruce a ani nemusíte přepínat mezi ovládáním focení a natáčení videa. Během pořizování videa totiž můžete souběžné fotit i jednotlivé záběry.

Fotografie a videa se ukládají buď do interní paměti přístroje nebo na kartu. Vzhledem k nižší interní paměti, bude microSD karta ta správná volba. Přeci jen obrázky v rozlišení 8 megapixelů a videa ve fullHD nějaké to míste zaberou a interní paměť by vám došla raz dva.

Operační systém, prostředí a software

Na našem trhu se Galaxy Mega 6.3 prodává s Androidem ve verzi 4.2.2 Jelly Bean a má stejné TouchWiz jako Galaxy S4. Ta samozřejmě nabízí určité funkce s přidanou hodnotou navíc a je o jednu softwarovou aktualizaci dál. I tak vám Galaxy Mega 6.3 nabídne inteligentní pohotovostní režim, efekty při přechodu a zobrazení dvou oken naráz. Chybí bezdotykové ovládání, inteligentní pauza, inteligentní posunutí a režim vozidlo. Tedy nic, co by vám zásadně chybělo.

  

Co mě ale opravdu překvapilo, vzhledem k hardwarovým parametrům, je plynulost a stabilita celého systému. TouchWiz je plné animací a barviček a ani tak se Galaxy Mega 6.3 nikde nezamyslí. Pokud pominu zcela nepochopitelně nevyužitý prostor displeje na plochách domovské obrazovky, vše funguje rychle, plynule, bez viditelných zpomalení.

  

Animace při přechodu mezi plochami, při otevírání složek, při přepínání mezi běžícími aplikacemi, při vstupu a listování v menu. Rychlé a plynulé. Subjektivně mi to přijde rychlejší než u Galaxy S4 s předchozí verzí firmware. Poslední update telefon citelně zrychlil.

  

Softwarová výbava je standardní, jak ji známe z jiných dražších Samsungů a kopíruje tu v Galaxy S4. A ačkoli má Galaxy Mega 6.3 obří displej, jeho potenciál není nijak využit. S-Pen a s ním spojení aplikace chybí, jsou vyhrazeny exkluzivně pro řadu Note. Takhle se Galaxy Mega 6.3 tváří jako přerostlá Galaxy SIII nebo lehce ořezaná Galaxy S4. Cestu k využití potenciálu velkého displeje si musíte najít sami. Osobně mě dost irituje mřížka ikon na sedmi domovských obrazovkách. 5 x 5 ikon plus 5 ikon ve spodním doku je žalostně málo.

  

Jak se Galaxy Mega používá v praxi?

A jaký tedy je Galaxy Mega 6.3 v běžném životě? Jedním slovem velký. Pokud si ho pořídíte, vaše okolí si bude nejspíš ťukat na čelo, proč máte tak velký telefon. Nicméně pokud si ho pořídíte, nejspíš budete vědět, proč jste to udělali. Cílová skupina Galaxy Mega 6.3 je velmi úzká, ještě užší než u Note II. Je to zařízení, která vám nahradí jak telefon, tak tablet. Z obojího vám nabídne to dobré, ale za cenu lehce ztížené logistiky.


Vedle Samsungu Galaxy Mega vypadá Galaxy S4 (uprostřed) jako malý telefon, napravo je Galaxy S4 Mini

Do kapsy se jen tak nevejde, jednou rukou se používat nedá. Dobře mu bude spíše v brašně. Jenže to jsou všechno malichernosti ve chvíli, kdy si zvyknete na obrovský a kvalitní displej, doplněný o dobře optimalizovaný systém. Pro každý den je tak Galaxy Mega 6.3 dobrý společník. Jak pro práci, tak pro zábavu. Říká se, že větší je prostě lepší a u displejů to platí dvojnásob. Ano, Galaxy Mega 6.3 by si zasloužil vyšší rozlišení, ale i tak, čtení, surfování, hraní her a sledování videa má na něm hodně do sebe.

Konkurence

Konkurenčních modelů příliš mnoho není. Ve vlastních řadách na jedné straně Note II a na druhé Note 8.0. Ale ani jeden Galaxy Mega 6.3 nekonkuruje přímo. Vážným konkurentem může být Huawei Ascend M1 s 6,1“ displejem. Je o něco levnější a disponuje 2 GB RAM, ale nižším taktem procesoru a starší verzí Androidu. Dalším konkurentem může být hardwarově výrazně slabší Asus Fonepad se sedmipalcovým displejem či Asus Memo Pad HD.


Huawei Ascend M1 s 6,1″ displejem a 2 GB RAM pořídíte o něco levněji než Galaxy Mega 6.3

Jiný konkurenční model na českém trhu oficiálně zatím není a nově představená špičková Sony Xperia Z Ultra se k nám hned tak nedostane. Pokud tedy hledáte smartphone na pomezí mezi telefonem a tabletem, moc na výběr nemáte.

Závěrečné hodnocení

Hodnotit Galaxy Mega 6.3 nebude úplně jednoduché. V první řadě se musím odprostit od subjektivních dojmů. Telefon mi za dobu testování dost přirostl k srdci a celkem bych uvažoval nad jeho nákupem. Jenže pak si uvědomím, jak je velký a od nákupu upustím. Osobně se mi ale Galaxy Mega 6.3 líbí víc než Note II a kdybych snad měl uvažovat nad nákupem takto velikého přístroje, dám novince přednost před starším, vybavenějším a dnes už i levnějším modelem.

Nicméně pokud patříte mezi uživatele, kteří si nechtějí pořizovat telefon i tablet a rozhodně oceníte výhody velkého displeje, je Galaxy Mega 6.3 zařízením vhodným právě pro vás. Telefonovat se s ním dá a jeho velký a kvalitní displej vám nabídne další možnosti komunikace ve velmi pohodlné formě.

Mezi jeho největší negativa řadím právě rozměry a hmotnost, ale to vážný zájemce nejspíš řešit nebude. Stejně tak použité materiály a zpracování. Pokud se tedy pro takto velký přístroj rozhodnete a Galaxy Mega 6.3 se dostane do užšího výběru, pak věřte, že kromě nižší interní paměti, kterou nahradíte microSD kartou, vám nic nejspíš vadit nebude. Galaxy Mega 6.3 je komplexní a dotažené zařízení, které má pro své zájemce jen velmi málo kompromisů. Je ale potřeba počítat s tím, že těch zájemců nebude tolik, jako u modelů s menší úhlopříčkou displeje. Alespoň v našich luzích a hájích.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku