TOPlist

Recenze Galaxy Alpha: Prémiový Samsung s hliníkovým tělem

Přichází první svého druhu – pohledný a precizně zpracovaný Samsung. Jsou kvalitní materiály a kov odpovědí na kritiku posledních let? A bude to stačit k nápravě reputace výrobce a eliminaci posměšků a předsudků?

Samsung se pomalu, ale jistě, vytrvalou pílí, vyšplhal na přední příčky světových výrobců mobilních telefonů a jednoho krásného dne se stal jasnou jedničkou. Na této pozici se drží dodnes, ačkoli konkurence mu tvrdě šlape na paty a v posledních měsících jeho prodeje na globálním trhu lehce poklesly. Nezabíhejme do debat, jakým způsobem se Samsung na přední pozici dostal, jak moc je jeho případ podobný tomu, co pár let zpátky předvedla finská Nokia, jestli Samsung zopakuje její fantastický úspěch a zároveň i rychlý pád na dno. To v tuhle chvíli není podstatné.

Důležitější je jedna konkrétní kritika, která se již delší dobu snáší právě na účet jihokorejského giganta. Jde o kvalitu zpracování jím vyráběných smartphonů a materiály pro jejich výrobu používané. Dlouhou dobu jsme se ze všech možných stran poslouchali nářky na téma „plastových smartphonů“, vrzajících a praskajících krytů a nepříliš povedených imitací kovů.

 

Nutno uznat, že většina té kritiky byla a do určité míry i pořád je oprávněná a mnohé telefony z portfolia Samsungu vypadaly spíše jako čínské hračky a jejich zpracování neodpovídalo ceně, kterou na ně jihokorejský gigant při startu prodeje nasadil. Jako poslední to „schytaly“ modely Galaxy S5, jehož plastový kryt zad byl nesčetněkrát srovnáván s náplastí a Galaxy Note 3, u kterého byly kritizovány použité plasty a imitace kůže.

 

Je možné, že časy levně vypadajících telefonu s logem Samsung jsou pryč, alespoň v té vyšší cenové kategorii. Do testu se nám totiž dostává novinka nesoucí název Galaxy Alpha, která patří k těm lépe vypadajícím telefonům na trhu. A to nejen dle mého názoru, ale i dle názorů a reakcí okolí, které jsem během třech týdnů testování posbíral. Je tedy na první pohled skvěle vypadající novinka světlem naděje na zlepšení v oblasti zpracování a použitých materiálů, nebo bude toto světýlko uhašeno vysokou cenou a dle některých hlasů také nedostatečnou hardwarovou výbavou? Přichází Samsung konečně s léty vyhlíženým „iPhone killer“ telefonem? Je vůbec takové srovnání podstatné?

Klady (+)

  • design, dílenské zpracování & hliníkový rámeček
  • čitelnost displeje na sluníčku
  • rychlost a stabilita systému
  • kvalita fotografií, 4k video
  • čtečka otisků prstů & senzor srdečního tepu
  • bonusové funkce a software

Zápory (-)

  • chudý obsah balení
  • vysoká cena
  • přesnost čtečky otisků prstů
  • průměrná výdrž baterie
  • absence slotu na pam. kartu
  • kvalita fotografií v šeru a ve tmě

Obsah balení

Balení, ve kterém se Samsung Galaxy Alpha dodává, může být pro někoho zklamáním. Vůbec totiž není poznat, že máte v ruce prémiový telefon. Krabička je zhruba stejná, jako u jiných Samsungů a třeba balení staršího Galaxy Note 3 nebo Galaxy S5 vypadá stejně. Osobně bych, vzhledem k ceně a také telefonu samotnému, očekával trochu jiný styl balení. V letošním roce jsme testovali výrazně levnější telefony, které dorazily ve výrazně povedenější krabičce, a především s podstatně hutnějším obsahem ve formě volitelného příslušenství.

Uvnitř krabičky naleznete kromě samotného telefonu baterii a příslušenství v bílé barvě, konkrétně sluchátka, náhradní gelové nástavce do uší, micro USB kabel a adaptér do zásuvky, který společně s kabelem tvoří nabíječku. Pokud pominu nezbytné papírové návody, upozornění a záruční podmínky, které dokreslují balení jako celek, opět mi zde něco chybí. Cokoli, co by nějakým způsobem napovídalo tomu, že máte v ruce prémiový telefon, protože právě tak se Samsung model Galaxy Alpha snaží prezentovat.

Možná jde z mojí strany o zbytečné nářky, ale původní očekávání bylo, že se mi dostává do ruky něco exkluzivního od Samsungu, něco nového, co tu ještě nebylo a čím se chce Samsung posunout dopředu a zbořit tak zaběhnuté předsudky a klišé o plastových telefonech. V takovém případě bych tedy očekával, že už samotné balení a jeho obsah na mě bude „křičet“, že rozbaluji něco jiného, než to, na co jsem byl od jihokorejského výrobce doposud zvyklý.


Vzhledem k ceně bychom očekávali bohatší obsah balení

Pochválit ale musím sluchátka, která Samsung k novince přibalil. Stejně tak náhradní gelové nástavce, protože svoji velikost si vybere snad každý. Sluchátka kromě toho, že dobře drží v uších, slušně odstíní okolní hluk a celkově hrají nadprůměrně. Nebál bych se je přirovnat k těm, která do svých balení přidává konkurenční Apple.

Design a zpracování: Nejhezší Samsung široko daleko

Galaxy Alpha je vzhledem k úhlopříčce displeje 4,7″ stále velmi kompaktní a do ruky dobře padnoucí telefon. Není sice tak malý jako třeba Xperia Z1 Compact (4,3″) nebo nedávno testovaná novinka Z3 Compact (4,6″), avšak na výšku a na šířku je menší než novinka z dílen amerického Applu, iPhone 6 (recenze), který disponuje stejně velkým displejem.

 

Novému iPhonu se Galaxy Alpha vyrovnal také v dalším důležitém rozměru, kterým je tloušťka. Respektive ho dokonce nepatrně překonal. iPhone 6 má „v pase“ krásných 6,9 mm, ale Galaxy Alpha jde dál s hodnotou 6,7 mm. Otázkou pak ale je, jestli má takový rozměr smysl a jestli by nebylo lepší nějaký ten milimetr přidat a zvětšit baterii a její kapacitu.


Galaxy Alpha a iPhone 6

Samsung se zjevně snažil poučit ze svých chyb minulých a Galaxy Alpha vypadá už na první pohled velmi dobře. Někdo mi dokonce řekl, že mu připomíná „starý dobrý“ Galaxy S2 a že jde o jakýsi „návrat ke kořenům“. Což asi není nutné špatně, protože Galaxy S2 byl ve své době špička, velmi populární smartphone a dočkal se i „faceliftu“, po kterém se prodával poměrně slušně dále.

  

Tenké rámečky po stranách displeje jsou dnes už nutností. Větší prostor nad a hlavně pod displejem zůstal kvůli použití hardwarového tlačítka, do kterého výrobce integroval čtečku otisků prstů. Ta se od té, co používá Apple ve svých iPhonech, lehce liší (respektive v případě iPhone 6 už dost výrazně) a dostaneme se k ní podrobněji v samostatné kapitole. Vedle tohoto hardwarového tlačítka jsou již tradičně umístěny senzorové klávesy.

  

Klasická šipka pro návrat zpět zůstala umístěna vpravo, novinkou je tlačítko vlevo, které nové spouští správce posledních aplikací. Pro mnohé uživatele to bude praktičtější řešení než tlačítko pro vyvolání kontextového menu. Barva čelní strany se liší dle konkrétního barevného provedení. Vzor se neliší, mřížka s drobnými tečkami zůstává a viděli jsme ji u Samsungu již dříve. Nad displejem je pak obligátní logo výrobce, stříbrná mřížka reproduktoru, čočka předního fotoaparátu a senzory. Ty v tmavých variantách „zaniknou“, pouze na bílé jsou dobře viditelné a čelní stranu tak trochu „hyzdí“.

  

Záda telefonu jsou vyrobena z jednoho kusu velmi tenkého plastu. Ten lze sundat a pod ním se nachází uživatelsky vyměnitelná baterie a slot pro nano SIM kartu. Slot pro paměťovou kartu bohužel chybí, majitel horké novinky si tak bude muset vystačit s 32 GB vestavěné uživatelské paměti. Zpět ale k zádům telefonu. Použitý plast (v našem případě černý) je na dotek velmi příjemný, navozuje měkký a hebký dojem. Výlisek je velmi tenký, lze ho snadno ohnout a nepůsobí dojmem, že by mohl jen tak prasknout, ale přeci jen bych to u takto drahého telefonu nezkoušel. Náhradní díl nejspíš taky nebude levná záležitost. Na zádech dále najdeme kromě čočky fotoaparátu přisvětlovací diodu a měřič tepu. I k tomu se dostaneme později, v rámci funkcí v aplikaci S Health.

 

Boky telefonu jsem si záměrně nechal až na závěr, protože z mého pohledu jde o nejhezčí prvek na celém telefonu. V našem případě stříbrný kovový proužek (opravdu kov, žádná plastová napodobenina) je krásný kus práce. Táhne se po celém boku telefonu, má precizně zbroušené hrany (tím velmi připomíná starší iPhone 5s) a prolisy umístěné tak, aby napomáhaly lepšímu držení telefonu v ruce. Dojem mohou narušovat pouze plastové proužky pro lepší propustnost signálu k anténám. Nejsou ale tak výrazné jako u konkurenčních produktů. Boční hrana nese v horní třetině tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu. To je také kovové, velmi úzké, ale lze ho dobře nahmatat a jeho stisk je jasný a rozpoznatelný.

 
Galaxy Alpha vs. Galaxy S5 a Xiaomi Mi4

Na druhém boku je podlouhlé dvojtlačítko ovládání hlasitosti, stejně kvalitně provedené jako zapínací tlačítko. Spodní hrana nese kromě microUSB i primární mikrofon a mřížku hlasitého reproduktoru. Na horní hraně pak najdeme druhý mikrofon a 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek. Ten bohužel zcela nepochopitelně vytváří malý hrb na hraně telefonu a zadního krytu. Pokud tento prvek prozkoumáte důkladněji, bude se vám jeho řešení jevit jako nedomyšlené. Na první pohled je na šířku hrany místa dost na to, aby výstup nemusel vytvářet ne moc pohledné vyboulení.

 
Zadní kryt je opět velmi tenký a pořádně pružný

Troufnu si tvrdit, že nejdůležitějším prvkem celého Galaxy Alpha je právě jeho vzhled, zpracování a použité materiály. Displej, baterie a výbava v tuto chvíli hrají až druhé housle. Samsung potřebuje ukázat, že umí vyrobit pohledný a precizně zpracovaný smartphone a ne jen nadupaný hardware v plastovém obalu. Za sebe mohu říct, že v případě Galaxy Alpha a potažmo nového Galaxy Note 4, který v podstatě kopíruje design tohoto menšího modelu, se to jihokorejskému výrobci opravdu povedlo. Po dlouhé době tu tak máme opravdu pěkný a dobře udělaný Samsung, který vám ostudu rozhodně neudělá a na první pohled je to stále Samsung, na tom se nic nezměnilo.

Zajímavý je i výběr barev, které Samsung v případě Galaxy Alpha nabízí. U nás jsou oficiálně k dostání tři varianty. Černá, stříbrná a bílá. Nicméně seženete také modré a zlaté provedení, které jsou z našeho pohledu zajímavější a budeme tedy doufat, že se nakonec oficiálně dostanou i na český trh.

Displej: Perfektní čitelnost na sluníčku

Stydět se Galaxy Alpha nemusí ani za displej, ačkoli by kdekdo v této cenové kategorii očekával o něco více. Nejde ani tak o rozlišení. HD je vzhledem k úhlopříčce pořád ještě v pořádku a jednotlivé pixely budete hledat těžko. Problém je v použité PenTile matici, která má na svědomí o něco hrubší dojem z celkového zobrazení. Zvláště pak pokud porovnáte s jiným telefonem, který používá RGB matici.

Z přímého srovnání s iPhone 6 vyšel Galaxy Alpha jako poražený, jeho displej není tak ostrý jako ten v případě iPhone 6. Stejně tak má displej Galaxy Alpha lehký problém s barevným podáním, což je ale u Super AMOLED displejů běžné. Barvy jsou přesaturované, působí moc teplým dojmem a nepomůže ani možnost uživatelského nastavení ve čtyřech krocích. Černá bude sice stále krásně černá, ale bílé, které má tendenci přecházet do žlutého nádechu, se stejně nezbavíte.

Dojmu ze zbytečně přepálených barev nepomohou ani standardně zvolené tapety, které jsou sice na pohled krásné, barevné a mění se jejich barevnost, tak jak se mění úhel, ze kterého na telefon koukáte, ale velmi rychle se vám okoukají. Tak široké škály barevnosti nejsou pro každodenní použití úplně vhodné.


S čitelností displeje na sluníčku nebudete mít problémy

Jas displeje řídí automatika a uživatel může jeho hodnotu měnit i ručně, v Nastavení, nebo po stažení notifikační rolety. Rozdíl mezi krajními hodnotami je obrovský. Na minimum je displej sotva viditelný a nebudou z něj za tmy bolet oči a na maximum zase zůstává dobře čitelný i na přímém slunci (a to opravdu velmi dobře). Na něm se dokonce jas ještě o něco zvýší, nad běžné maximum, k tomu se však manuálně nedostanete.

To se může hodit jak v létě, tak i v zimě, třeba na horách. Tam oceníte i možnost nastavit si vyšší citlivost na dotyk a Galaxy Alpha tak budete moci ovládat, aniž byste si sundali z rukou rukavice. Je jedině dobře, že tato funkce, která se poprvé objevila u Lumií, se šíří do dalších a dalších telefonů jiných značek. Celkově je displej kvalitní a i přes uvedené neduhy si na něj nebudete stěžovat, pokud ho nebudete častěji porovnávat s kvalitnějšími zobrazovacími panely.

Hardwarová výbava: Tady vládne osm jader

Svojí vnitřní výbavou nepatří Galaxy Alpha k současné špičce, ale to nevadí, protože parametry jsou naprosto dostatečné a důležitější je, jak telefon funguje při každodenním použití. Na trhu jsou k dispozici dvě varianty lišící se hlavně použitými procesory. V Asii prodávaná varianta disponuje procesorem Snapdragon 801 a grafikou Adreno 330. To jsou parametry, na které jsme většinou zvyklí v Evropě. Nicméně tentokrát Samsung zvolil pro evropský a americký trh jinou konfiguraci, konkrétně vlastní osmijádrový procesor Exynos 5 Octa 5430, který používá čtyři jádra architektury Cortex-A15 s frekvencí 1,8 GHz a čtyři jádra architektury Cortex-A7 s frekvencí 1,3 GHz. Procesor doplňuje grafický čip Mali-T628 MP6, 2 GB operační paměti RAM a 32 GB interní paměti (pro uživatele je k dispozici zhruba 25 GB, zbytek si vezme systém).

 

Jak už jsme si řekli, slot pro paměťovou kartu bohužel není k dispozici, budete si tedy muset vystačit s tím, co je v telefonu v základu. Mimo to vám Samsung jako bonus přidá zdarma 50 GB na cloudové službě Dropbox, a to na dva roky (pokud už jste ale tohoto bonusu v minulosti využili u jiného Samsung telefonu, další prostor se vám nepřičte a doba trvání se ani neprodlouží o dalších 24 měsíců, škoda). Následně si budete muset službu zaplatit, ale ceny cloudových úložišť šly v poslední době rapidně dolů a nepředpokládám, že by během následujících dvou let nedošlo k dalším, významným změnám, které budou ku prospěchu uživatele.

Komunikace: Na jedničku s hvězdičkou

Možnosti konektivity jsou v případě Galaxy Alpha velmi široké a vyrovnají se současné špičce na trhu. Spolupráce s GSM a 3G sítěmi je dnes nutností a samozřejmostí se, společně s rozšiřujícím se pokrytím, stává i LTE. Galaxy Alpha dokonce zvládá i rychlejší LTE-A (v českých sítích je zatím převážně v testovacím provozu), možnost hovorů VoLTE, která bude v českých sítích spuštěna příští rok, bohužel chybí. Na kratší vzdálenost využijete Wi-Fi a/b/g/n/ac (hlavně podpora ac rychlejšího je do budoucna fajn), pro spojení s dalšími zařízeními Wi-Fi Direct, DLNA a samozřejmě Wi-Fi Hotspot.

Následuje podpora ANT+, Bluetooth ve verzi 4.0 s nízkou energetickou náročností a nakonec i NFC. Pro určení polohy a navigaci využijete GPS a ruský GLONASS. Díky podpoře A-GPS a se zapnutým datovým připojením je fixace satelitů velmi rychlá, otázkou necelé minuty. Ve výbavě tak chybí snad jen infraport, kterým byste mohli ovládat například domácí elektroniku.

Novinkou ve výbavě je hudební koprocesor Seiren. Ten se stará o kvalitnější výsledky zvukového výstup, a to jak z hlasitého reproduktoru na spodní hraně přístroje, tak do sluchátek, ať už drátových nebo bezdrátových. Subjektivně mohu říct, že rozdíl oproti jiným zařízením je celkem znát. Výstup zvuku je kvalitní i při telefonování, rozsah nastavení hlasitosti velmi široký, a to jak pro běžný poslech, tak i hlasitý odposlech.

Ze senzorů, které se starají o pokročilejší funkce, můžeme jmenovat akcelerometr, gyroskop, kompas, světelný senzor a nakonec již zmíněný měřič srdečního tepu na zadní straně telefonu, ke kterému se ještě vrátíme v poslední kapitole. Hardware Galaxy Alpha jsme podrobili i testům v našich oblíbených benchmarcích a dopadl následovně:

  • AnTuTu benchmark: 48 240 bodů
  • 3D Mark: Ice Storm Unlimited: 16 797 bodů

Parametry na papíře jsou dobré, výsledky v benchmarcích také. Důležitější ale je, jak se telefon chová. Nevím, jestli je to výkonem, nebo optimalizací prostředí TouchWiz, na které si Samsung dal také záležet, případně kombinací obojího, ale Galaxy Alpha je opravdu rychlý smartphone. Pryč je dojem z nedostatečné plynulosti při přechodu mezi plochami, zadrhávání při stahování notifikační roletky nebo pomalé načítání některých položek v menu Nastavení.

Subjektivně mi Galaxy Alpha přijde rychlejší a plynulejší než Galaxy S5 nebo Galaxy Note 3. Jakékoli problémy jsem nezaznamenal ani při používání doinstalovaných aplikací nebo hraní náročných her. V poslední době jsem si oblíbil sedmý a osmý díl závodní série Asphalt a Galaxy Alpha si s oběma poradí bez problémů. Naprosto komfortnímu zážitku ze závodů by pomohl už jen větší displej s vyšším rozlišením, ale Galaxy Alpha není primárně herní zařízení, takže to neberu jako nedostatek.

Baterie a výdrž: Jeden den „s odřenýma ušima“

Velmi příjemné rozměry těla telefonu si vybírají svoji daň hlavně u baterie. Překvapí vás, po sejmutí zadního krytu, že je opravdu malá a nejspíš se zamyslíte, jestli by vzhledem k rozměrům telefonu nemohla být o něco větší. Kapacita je 1 860 mAh, což se ukazuje jako nedostatečné a nepomůžou ani všemožné úsporné režimy s širokými možnostmi nastavení.

 

Ač je procesor osmijádrový, jeví se být, ve spojení s „pouze“ HD rozlišením displeje, úsporným. Není však moc nad čím jásat. Výdrž není vyloženě špatná, ale rozptyl jejího použití je velmi široký. Na jedné straně jsem v každodenním pracovním nasazení bojoval s tím, aby telefon vydržel celý jeden den, tedy nějakých 16 hodin “v zápřahu”, a na druhé straně neměl problém vydržet víkendový provoz na jedno nabití, a to od pátečního odpoledne až do nedělního večera.

Po tu dobu fungoval hlavně jako Wi-Fi hotspot pro iPad (zhruba 5 hodin) a „kontrolor“ sociálních sítí. Jakmile v běžném pracovním dni do výdrže promluvily hovory, e-maily, cestování (tedy přechod mezi 2G, 3G a LTE) a vyšší míra komunikace přes messengery, šla výdrž na jedno nabití rapidně dolu a nezřídka kdy jsem nabíjel už uprostřed odpoledne.

 
Pokud Alphu budete používat lehce, dá se dostat i na dva dny výdrže, ale při běžném provozu to reálné není. Naopak pokud budete telefonu dávat zabrat (obrázek vpravo), vybijete jej poměrně rychle.

Pokud se vrhnete na sledování videa, vydrží vám Galaxy Alpha necelých 8 hodin v provozu. Za předpokladu, že nebude probíhat žádná komunikace se sítěmi. Pak to bude ještě méně. Přehrávání hudby v kuse umí až po dobu 18 hodin, což není špatný výsledek. No a nakonec surfování po webu, pokud vydržíte déle než 7 hodin, vydržíte déle než Galaxy Alpha na jedno nabití a budete muset hledat nabíječku.

Čekání ale nebude dlouhé, protože z „nuly na 100“ se smartphone nabije za necelé dvě hodiny. V našem případě opakované měření ukázalo hodnotu 1:50 minut. Nejdelší je, ostatně asi jako u každého smartphonu, fáze mezi 85 a 100 %. Ta zabere něco málo přes třetinu celé nabíjecí doby.

Operační systém, prostředí a software

Pod kapotou Alphy najdeme Android 4.4.4 a ani ve snu by nás nenapadlo, že by se tahle novinka v budoucnu nedočkala nejnovějšího Androidu 5.0 Lollipop. „Vybavenější“ Galaxy S5 by novou verzi systému měl dostat do konce letošního roku, doufejme tedy, že Galaxy Alpha bude následovat. Tento zajímavý kousek si aktualizaci rozhodně zaslouží. KitKat t je velmi povedený systém, ze kterého v podstatě zmizely neduhy předchozích generací Androidu a mnozí ho tak řadí na pomyslný první stupínek v souboji operačních systémů. Co člověk, to názor, souhlasit s tím samozřejmě nemusíte.

 

Důležitější než samotný systém je ale nadstavba, kterou výrobce používá. V tomto případě jde o léty prověřené a mnohými nenáviděné prostřed TouchWiz. Tento software udělal v posledních letech pár slušných kroků kupředu a již dávno není tím těžkopádným, otravným a šíleně barevným rozhraním (dobře, to poslední berte s rezervou), které sráželo leckterý Samsung na kolena, nehledě na hardwarové parametry a výkon toho konkrétního modelu.

Aktuálně používaná verze, která je „na palubě“ Galaxy Alpha, Galaxy S5 nebo Galaxy Note 4, prošla z mého pohledu odtučňovací kúrou a třeba oproti Galaxy S4, který jsem delší dobu používal, vypadá výrazně lépe. Stále ale považuji TouchWiz za nutné zlo a osobně se více přikláním k čistému Androidu, který sice nenabízí některé výrobci předpřipravené komfortní funkce, ale pocit z rychlosti a plynulosti systému je prostě výrazně lepší.

 

V základu máte v TouchWiz kromě klasických ploch pro ikony a widgety vlevo od „domácí“ plochy k dispozici Můj časopis, který v návaznosti na vaše nastavení zobrazuje nejnovější zprávy z různých zdrojů a aktualizace se sociálních sítí. Plochy si můžete přizpůsobit dle svého gusta, od tapety, přes rozložení ikon a widgetů až po počet ploch. Nicméně velikost mřížky, do které se ikony a widgety skládají, stále měnit nemůžete a pokud jste na tuto funkci zvyklí, budete muset sáhnout po nějakém alternativním launcheru.

Zamykací obrazovka je také editovatelná a kromě widgetů může obsahovat i různé informace z aplikací v telefonu a také notifikace zmeškaných událostí. Zároveň se odtud rychle dostanete k fotoaparátu.

 
Notifikační oblast a nabídka s přepínači

Horní lišta nabízí přehled o aktuálním stavu baterie, aktivních sítích a zmeškaných událostech. Pro podrobnosti můžete stáhnout notifikační centrum rozdělené klasicky na dvě části. První nabízí podrobnosti o notifikacích a druhá přepínače různých funkcí telefonu. Těch je celkově více, než kolik se jich na displej vejde, takže si můžete zvolit, které se vám v notifikačním centru zobrazí a také lze měnit jejich pořadí.

Co osobně pokládám za výhodu, je minimum předinstalovaného softwaru. Samsung u některých svých modelů doposud razil teorii „čím více, tím lépe“, a tak některé modely doslova přetékaly různými aplikacemi, které ale nebyly ničím výjimečné a je možné je běžně stáhnout z Google Play. Galaxy Alpha oproti tomu působí jako prázdný dům. V základu máte totiž to nejnutnější, doplněno o S aplikace od výrobce a vše ostatní je pak již na vás. Osobně tento přístup považuji za optimální. Uživateli dává možnost volby a nenutí ho zabývat se odinstalací nepotřebného balastu.

 
Nabídka Nastavení tradičně čítá několik desítek položek a orientace v ní je značně nepřehledná. A nepomůže ani několik režimů zobrazení či možnost schovat obsah některých záložek.

Kladně hodnotím možnost rozdělit displej na dvě části a v každé spustit jinou aplikaci. Tento režim známe například z tabletofonů Galaxy Note a je fajn, že se dostává i do menšího modelu, protože i na 4,7“ HD displeji je plně využitelný.

 
Snadný režim nabídne jednodušší prostředí a výrazně větší ikony

Mezi další pokročilé funkce, které vylepšují uživatelský komfort, rozhodně patří Snadný režim, určený primárně pro osoby s horším zrakem. Tento režim není nic nového a známe ho i od jiných výrobců nebo vývojářů. Jeho cílem je umožnit používání smartphonu i lidem s horším zrakem, takže vše na displeji se jednoduše zvětší. Popisky, tlačítka, ikony, widgety. Sice na úkor množství informací, které se na displej v jeden moment vejdou, ale zase s možností používat telefon i bez brýlí nebo dalších pomůcek.

 

Nejeden záletník jistě ocení i Soukromý režim, v rámci kterého lze zabezpečit vybraná data proti nenechavcům nebo nechtěným pohledům okolí. Vybraná data po zapnutí Soukromého režimu zabezpečíte heslem, PINem nebo otiskem prstu a nikdo jiný, než vy se k nim již nedostane.

Oproti předchozím modelům se nezměnilo nic v oblasti telefonování, psaní zpráv a organizace času. Aplikace Telefon kromě číselníku a historie hovorů nabízí i přístup ke kontaktům. Zprávy umožní pokročilejší práci se SMS a MMS zprávami, ačkoli ty už se dnes zdají být přežitkem a pomalu, ale jistě je nahrazují různé messengery a komunikační platformy. Změnu Samsung neudělal ani u své klávesnice. Ta mě osobně až tolik k srdci nepřirostla, a to jak rozložením, tak vzhledem, tak i slovníkem a jeho využitím. Náš šéfredaktor Jirka Hrma si ji ale naopak velice oblíbil. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného; osobně dávám přednost některé z klávesnice dostupných v Google Play, které přeci jen nabízejí pokročilejší funkce, hlavně co se týče možností personalizace a predikce.

 

Kalendář S Plánovač není vyloženě špatný, a pokud zabřednete do ekosystému Samsungu, nejspíš ho budete mít rádi. Nicméně sám o sobě je spíše průměrný a opět najdete v Google Play alternativy, které nabídnou pokročilejší funkce a možnosti personalizace. Jednu zajímavou „fičuru“ S Plánovač ale má, a to možnost bezdotykových gest. Stačí totiž přiblížit prst na displej, ke konkrétnímu dni, a aniž byste se displeje dotknuli, zobrazí se náhled událostí pro ten konkrétní den.

Fotoaparát a záznam videa

Snímač v modelu Galaxy Alpha je v podstatě nový, respektive jsme ho zatím v žádném jiném Samsungu neviděli. Dvanáctimegapixelový senzor standardně fotí v režimu 16:9 (v nastavení můžete zvolit i 4:3) a pokud budete mít pocit, že jste uživatelské rozhraní fotoaparátů již někde viděli, tak vězte, že u modelu Galaxy S5. Samsung použil to, co jinde funguje a nutno říci, že právě tento styl uživatelského prostředí fotoaparátu mně osobně vyhovuje a nebudu sám.

Je přehledné a intuitivní, všechny důležité a často používané funkce máte po ruce a zároveň si můžete prostředí lehce upravit a na displej si vložit zástupce nejpoužívanějších funkcí. Společně s rychlým přístupem ze zamčené obrazovky, velmi rychlým spouštěním aplikace fotoaparátu a rychlým ostřením, bude Galaxy Alpha vhodným společníkem pro pořizování momentek a náhlých záběrů. Zároveň musím pochválit možnost zachycení snímků během natáčení videa.

-

- - -

Video můžete natáčet buď ve 4k (30 fps), full HD (60 fps) a HD rozlišení (120 fps). Ultra HD rozlišení neumožňuje fotit během natáčení videa a je celkem náročné na vnitřní prostor. Klip o délce 25 vteřin zabírá průměrně 140 MB, což není málo. Telefon si sám částečně chrání svůj vnitřní prostor, takže vám nedovolí v rámci jednoho klipu natočit více jak 4 minuty ve 4k rozlišení.

Vyšší rozlišení disponuje snímkovací frekvencí 30 fps a tuto hodnotu jako uživatel nijak neovlivníte. Pokud snížíte nastavení na full HD, máte na výběr mezi 30 fps a 60 fps. Vyšší hodnota vykouzlí velmi pěkné a plynulé video, které si rádi přehrajete i na full HD televizi. Poslední možností nastavení videa je HD pro slow motion při výše zmíněných 120 fps.

Pro focení statických obrázků můžete využít některý z předpřipravených režimů, jako je panorama (na rozdíl od některých konkurenčních přístrojů můžete telefon držet vodorovně i svisle, liší se jen rozlišení výsledného snímku – cca 1 650 pixelů vs. cca 3 100 pixelů), HDR, sport, nejlepší snímek, nejlepší tvář, duální kamera. Pokud by vám režimy nestačily, je možné si ze softwarového obchodu výrobce doinstalovat další.

- - -
V šeru a ve tmě nejsou výsledky příliš uspokojivé, tady má optika ještě velké mezery

Výsledky, které fotoaparát za dobrých světelných podmínek podává, jsou rozhodně nadprůměrné, nebál bych se je řadit k tomu lepšímu, co za své peníze dostanete. Vliv na to mají podmínky, za kterých fotky nebo videa pořizujete. Za krásného slunečného dne se vám dostane špičkových výsledků, s věrnými barvami a dobře vykreslenými detaily. Obrázky netrpí šumem, ani zkreslením v rozích. Horší jsou snad jen podexponované stíny, ale to jednoduše vyřešíte zapnutím HDR režimu.

- -

- - -

Se zhoršujícími se okolními světelnými podmínkami se zhoršují i výsledky fotoaparátem podávané, a to celkem razantně. Přisvětlovací dioda příliš výkonná není a pro večerní focení je lepší zvolit správný režim a diodu vypnout, docílíte tak věrnějších záběrů, ale ani v tomto případě nečekejte žádnou hitparádu.

Čtečka otisků prstů

Čtečka otisků prstů není ve světě smartphonů novinkou, a to ani u Samsungu. Viděli jsme ji již dříve, například u Galaxy S5 nebo u tabletu Galaxy Tab S 8.4. Už u tabletu jsem si stěžoval, že její použití není moc pohodlné a ačkoli Samsung od té doby udělal několik málo úprav, situace se moc nezlepšila a nepomůže ani to, že možností využití čtečky je více než u Applu. Problém totiž tkví jinde. Touch ID u iPhonů funguje tak, že stisknete Home button, kterým probudíte telefon a jakmile máte prst takto položený na tlačítku, čtečka si jej přečte a telefon rovnou odemkne.

 

Použití je tedy velmi rychlé a hlavně spolehlivé, protože při nastavení Touch ID si čtečka váš otisk načte hodně zeširoka, takže pak není nezbytně nutné se prstem trefit přímo na prostředek tlačítka. U Samsungu bohužel čtení otisku prstu funguje lehce odlišně a svoji vinu na tom bude mít jistě i to, že hardwarové tlačítko, ve kterém je čtečka integrovaná, je úzké. Galaxy Alpha tedy musíte probudit (což lze také stisknutím tlačítka pod displejem, ve kterém je čtečka integrovaná), následně ale musíte prstem po tlačítku přejet. Původní řešení vyžadovalo přejet prstem po tlačítku svisle, což bylo při držení telefonu v jedné ruce velmi nepohodlné a využití čtečky to tak pasovalo téměř do stavu nepoužitelnosti. Nově otisk prstu při úvodním nastavení zadáváte dvakrát. Jednou svisle a podruhé šikmo, takže palcem můžete po čtečce přejet v celkem přirozené poloze.

 

Bohužel přečtení otisku není vzhledem k výše uvedenému tak spolehlivé a velmi často se mi během testování stávalo, že telefon otisk rozpoznal až na druhý nebo třetí pokus. A to vás začne otravovat tak, že až opadne prvotní nadšení z nové technologie, tak odemykání telefonu otiskem prstů vypnete a ponecháte si ho maximálně pro další využití, jako je přihlášení k účtu Samsung nebo k jakýmkoli webovým stránkám, kde zadáváte heslo. Pokud ho tedy nemáte v prohlížeči napevno uložené. Celkově tedy musím říct, že myšlenka využití otisků prstů v telefonu je rozhodně správná, ale Samsung musí na svém řešení ještě pracovat, aby bylo uživatelsky výrazně přívětivější. Ve srovnání s Touch ID u iPhone 6/6 Plus mají ještě inženýři v Jižní Koreji hodně co dohánět.

S Health, monitorování aktivity a měření srdečního tepu

Dalším lákadlem může být měřič srdečního tepu. Senzor, respektive infračervená dioda se nachází na zadní straně telefonu vedle čočky fotoaparátu. Pro jeho aktivaci můžete použít buď samotnou aplikaci S Health nebo tlačítko widgetu, který je přednastaven na jedné z domácích ploch. Po spuštění aplikace se objeví krátký návod, jak srdeční tep měřit. Funguje to stejně, jako u jiných telefonu nebo aplikací. Přiložíte prste na senzor, infračervená dioda prosvítí váš prst a začne měřit tep. Na displeji telefonu vidíte progres a upozornění, abyste během měření zůstali v klidu.

 

Opakovaným měřením zjistíte, že měřič je relativně přesný, a to i při porovnání s jinými zařízeními. I tak ale jeho výsledky berte spíše jako orientační a určitě ne jako ukazatel zdravotního stavu. Pokud si budete tep měřit pravidelně a zároveň využijete aplikaci S Health pro měření každodenního počtu ujitých kroků a také sportovních aktivit, po čase v této aplikaci získáte velmi zajímavé grafy a statistiky. Výhodou oproti dřívějším verzím je, že se data zálohují do vašeho Samsung účtu, takže obnovením přístroje do továrního nastavení, zničením nebo krádeží o svá dosavadní data nepřijdete.

  

Konkurence

Konkurenci už jsme během recenze v podstatě vyjmenovali. Primárně iPhone 5s (recenze) nebo iPhone 6 (recenze), podle toho, jestli chcete menší nebo větší displej. Starší model seženete o něco levněji, než testovaný Samsung, novinku pak výrazně dráž. Dále jsou ve hře starší Sony Xperia Z1 Compact a novinka Xperia Z3 Compact (recenze). Ty disponují o něco menším displejem (4,3″ a 4,6″ oproti 4,7″ u Galaxy Alpha) a také jsou levnější, zejména první generace zmenšené Z1čky.

-
iPhone 6 je jedním z největších konkurentů Samsungu Galaxy Alpha

HTC svého konkurenta nemá, jedině, že byste se spokojili s horšími parametry modelu One Mini 2, samozřejmě za příznivější nižší cenu. To je v kategorii top kompaktních telefonů s úhlopříčkou kolem 4,7“ v podstatě vše. Výrobci se v poslední době soustředí hlavně na smartphony s 5“ displeji a většími, takže tato kategorie kompaktních (před časem jsme je ještě nazývali obry) telefonů zeje prázdnotou, pokud nechcete levně vypadající plasťák za pár korun.


Xperia Z3 Compact

Závěrečné hodnocení: Nespěcháte? Počkejte si na zlevnění

Z mého pohledu (a pro většinu běžných uživatle) je Galaxy Alpha jednoznačně nejlepší Samsung současnosti. Dobře vypadá, je precizně vyrobený  a navíc z kvalitních materiálů. Jeho rozměry jsou tak akorát, aby dobře padl do ruky, pohodlně se používal jednou rukou bez tendencí vyklouznout a odporoučet se na tvrdou zem. Displej je kvalitní, stejně tak i fotoaparát, třešničkou na dortu je 4k video a možnost doinstalovat další režimy fotoaparátu.

  

Hardwarová výbava nabídne vše, co si můžete přát. Výkonu je zde na rozdávání, i když na současnou špičku nedosáhne, ale při běžném každodenním provozu se telefon rozhodně nezadýchá. Prostředí TouchWiz bylo upraveno a nepatrně zjednodušeno, v základu není telefon zaplněn nesmysly, které si stejně můžete sami doinstalovat. Pozitivních vlastností má tedy nad míru.

Jako každé zařízení, i tento kousek má své nešvary. V první řadě je to vysoká cena, která bude pro většinu zájemců největší překážkou. V podobné cenové hladině totiž konkurence nabízí hardwarově o chlup lepší zařízení. Pokud ale slyšíte na výrazy jako „prémiový produkt“, pravděpodbně cenu až tolik řešit nebudete. Zamrzí také průměrná výdrž baterie, horší kvalita fotografií v šeru a tmě, a ne úplně ideálně odlazená čtečka otisků prstů.

 

Máme tu tedy velmi zajímavý mix kladných vlastností za relativně vysokou cenu, ale pokud chcete dobře vypadající telefon, nemáte v úmyslu zamířit do „stáje“ amerického Applu a nehodláte v kapse nosit plácačku na mouchy, jeví se Galaxy Alpha jako rozumná volba. A pokud na nákup nespěcháte, zkuste ještě pár měsíců počkat. Takhle vysokou cenu výrobce nemůže příliš dlouho udržet a dá se očekávat, že Alpha bude postupně zlevňovat. A pak už půjde o podstatně zajímavější záležitost.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku