TOPlist

Recenze OnePlus One: Nekompromisní obr, kterého se bojí na míle daleko

OnePlus One po představení způsobil malý poprask a ačkoliv to nakonec s jeho cenou není tak slavné, pořád je oproti konkurenci výrazně levnější. Podepsalo se to na jeho kvalitě nebo se jedná o důvod, proč zapomenout na dražší vlajkové modely ostatních výrobců?

Oficiální představení smartphonu OnePlus One doprovázely velké emoce, jelikož za cenu od 299 USD (v přepočtu zhruba 6 000 Kč) nabízí výbavu srovnatelnou s výrazně dražšími telefony. Pověst novinky pošramotilo následné zpoždění prodeje a také velmi špatná dostupnost. Přes neoficiální prodejce se nicméně se vším všudy dostanete na cenu lehce pod 10 000 Kč, a to je vzhledem k výbavě částka stále velmi sympatická.

-

Abychom byli přesnější – za své peníze dostanete 5,5palcový Full HD displej, procesor Qualcomm Snapdragon 801, celé 3 GB RAM a 13Mpx fotoaparát. Specifikace jsou to naprosto špičkové a srovnatelné s vlajkovými modely zavedenějších výrobců, cena těch je ovšem mnohdy téměř dvojnásobná.

Telefony z Číny často nabízí velmi dobrý hardware za nízké ceny, kvalita těchto zařízení ovšem mnohdy pokulhává na obě nohy. Výrobci jako Xiaomi nebo Oppo, které mimochodem stojí za značkou OnePlus, nám ovšem dokázali, že tomu tak být nemusí a již delší dobu nás zásobují vydařenými telefony za nesrovnatelně lepší ceny, než zavedená konkurence.

Nebudeme chodit okolo horké kaše a rovnou řekneme, že OnePlus One je dalším z takových zařízení. Důvodů, proč volit výrazně dražší konkurenci, opravdu mnoho není, přesto však novinka není pro každého. Jaké jsou mimo poměru cena/výkon její největší přednosti a kde naopak výrobce zaváhal? Zodpovězení nejen této otázky najdete v naší podrobné recenzi.

Mezinárodní vs. čínská verze

Zároveň upozorníme, že jsme testovali čínskou verzi modelu OnePlus One, která se od té mezinárodní liší především v absenci LTE pásem 700 a 1700 MHz (to nás ale až tak trápit nemusí, jelikož tyto frekvence se používají v USA – mnohem horší je to, že mezinárodní verze nepodporuje u nás používaná pásma 800 a 900 MHz), nápisu Cyanogen na zadní straně a přítomností upraveného Androidu v podobě (zdařilého) ColorOS. Tuto verzi telefonu prodává většina čínských prodejců a lokálních distributorů.

 
Mezinárodní verzi OnePlus One poznáte na první pohled: Na zadní straně má nápis Cyanogen

V případě, že si telefon koupíte od některého z distributorů, pravděpodobně se s ColorOS vůbec nesetkáte, jelikož většina z nich jej nahrazuje právě CyanogenModem 11S, který je výchozím systémem v mezinárodní verzi OnePlus One. V případě, že k vám doputuje verze s ColorOS, nemusíte propadat panice. Na CyanogenMod lze snadno přejít, odkazy pro stažení aktuální ROM (včetně Google aplikací) najdete na této stránce.

-
Na čínské verzi distribuované s ColorOS nápis Cyanogen nenajdete

Klady (+)

  • výkonný hardware
  • skvělý poměr cena/výkon
  • kvalitní displej
  • výborné dílenské zpracování
  • CyanogenMod 11S (Android 4.4.2)
  • široké možnosti personalizace
  • notifikační dioda
  • kvalita fotografií za denního světla
  • výdrž baterie
  • video v ultra HD rozlišení
  • HD video při 120 FPS

Zápory

  • větší rozměry
  • nepodporuje LTE pásma 800 a 900 MHz
  • horší ergonomie
  • kvalita fotografií a videa v horších světelných podmínkách
  • chybí slot pro paměťové karty

Obsah balení: Originalita se nezapře

Hned první, co vás na OnePlus One zaujme, je balení. Tenká krabička ve tvaru kvádru je vyvedena v kombinaci bílé a červené a s jedním logem umístěným na vrchu působí velmi minimalisticky a elegantně zároveň.

- -

Po vysunutí šuplíku se před vámi objeví samotný smartphone, přičemž v přepážce pod ním se nachází ještě plochý červený USB kabel s pozlacenými koncovkami (působí velice hodnotně a určitě něco vydrží, navíc se díky provedení nezamotává), adaptér do zásuvky (v našem případě pro americké sítě), stručná příručka a praktická sponka (v gumovém pouzdru a s kroužkem pro připevnění na klíče) pro vyjmutí microSIM karty.

- -

Sluchátka bohužel chybí, stejně tak adaptéru pro evropskou zásuvku jsme se nedočkali a bude tak potřeba použít vlastní nabíječku. Vyjma toho zde však nic podstatného nepostrádáme a vzhledem k ceně snadno odpustíme chybějící doplňkové příslušenství.

- -

Konstrukce a design: Je to ještě telefon?

V úvodu jsme naráželi na to, že OnePlus One není zařízením pro každého. Jedním z hlavních důvodů je velikost zařízení, která je dána 5,5palcovým displejem. Celkové rozměry činí 152,9 x 75,9 x 8,9 mm, hmotnost poté 162 gramů, což je vzhledem k prvnímu jmenovanému parametru odpovídající hodnota. Velká obrazovka přijde mnohdy vhod, ovšem ergonomie značně utrpěla. Jednou rukou zvládnete jen ty nejjednodušší úkony a doplní je strach z toho, že vám zařízení vypadne z ruky.

 
1+1, OnePlus One… čert aby se v těch počtech vyznal :-)

Můžete se také setkat s tím, že se zařízení nevejde do kapsy, kde jste odjakživa nosili telefon. Abychom to tedy zkrátili, potenciální kupec by měl s těmito nevýhodami být obeznámen. Pokud jste dosud používali menší přístroje, bude vám telefon po vybalení připadat obrovský, avšak časem si alespoň částečně zvyknete. Jste-li naopak na smartphony s takto velkými obrazovkami zvyklí, pak vás OnePlus One může díky tenkému profilu a obstojné hmotnosti naopak příjemně překvapit.

-

- -

Jestliže pro vás nejsou velké rozměry nedostatkem, pak o žádném jiném záporu v této oblasti nevíme. Design zařízení sice není nijak průlomový, lehce zaoblené tvary a tloušťka necelých 9 mm nicméně zajišťují poměrně elegantní vzezření. Napomáhá tomu také lesklý stříbrný rámeček táhnoucí se po obvodu přední strany.

- - -

- - -

Pochvalu zaslouží i rozmístění ovládacích prvků. Tlačítko pro odemčení se nachází na pravém boku v úrovni palce, kolébkový ovladač hlasitosti pak na straně opačné, takže na všechny klávesy pohodlně dosáhnete bez toho, abyste museli křečovitě natahovat prsty.

- - -

MicroUSB konektor vespod je orientován širší stranou nahoru a 3,5mm jack naleznete nahoře. Zadní kryt je odnímatelný, přesto na svém místě drží perfektně. V budoucnu bude výrobce nabízet další kryty z nejrůznějších materiálů (více informací), takže si vzhled svého OnePlus One budete moci do jisté míry upravit. Sundání zadního krytu vyžaduje trochu cviku, návod jak na to najdete v tomto videu. Na levém boku má své místo také slot na microSIM kartu, který vysunete za pomoci kovové sponky.

- -

Sečteno a podtrženo, designéři odvedli u OnePlus One kus dobré práce a ačkoliv velikost displeje zamezuje tomu, aby telefon byl z ergonomického hlediska zpracován na výbornou, jde v rámci možností o dobrý výsledek. Pokud jste na zařízení obdobných rozměrů zvyklí, pak nebudete mít důvod ke stížnostem. V opačném případě se na větší rozměry budete muset chvíli adaptovat. A jste-li zvyklí chodit se svým telefonem běhat, v případě OnePlus One na to raději zapomeňte.

-
OnePlus One vs. LG G3: Oba dva mají 5,5″ displeje, G3 je ale výrazně menší

Displej: Obří plocha plná barev

5,5 palců je opravdu slušná úhlopříčka a rozlišení Full HD (1080 x 1920 px, 401 ppi) při této velikosti stále naprosto dostačuje. Obraz je velmi ostrý, barevné podání LTPS-TFT panelu věrné a velmi dobré jsou také pozorovací úhly. Úplně ideální není čitelnost na přímém světle, nicméně s maximálním jasem se to dá zvládnout.

- - -

Automatická regulace funguje obstojně, jen z nějakého důvodu nenastavuje ve tmě nejnižší hodnoty, a tak jsem si při čtení v noci musel jas snížit manuálně. Krycí sklíčko Gorilla Glass 3 zajišťuje odolnost proti veškerým drobným škrábancům, které by se při kontaktu s kovovými předměty potenciálně mohly objevit. V této oblasti tak nemůžeme vytknout zhola nic.

Hardware a zvuk: Výkonu více než na rozdávání

Při pohledu na cenu byste nikdy neřekli, že se uvnitř OnePlus One skrývá tak výkonný hardware, jako je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 na frekvenci 2,5 GHz doplněný o grafický akcelerátor Adreno 330 a 3 GB RAM. V souvislosti s tím je tak jasné, že na nedostatek výkonu si nebudete stěžovat ani v případě, že budete zařízení používat několik let.

 

Problémy nenastanou s přehráváním videa v rozlišení Ultra HD ani hraním těch nejnáročnějších her, jako třeba Deus Ex: The Fall, Real Racing 3 a Asphalt 8 na plné detaily. Vnitřní paměť má 16 nebo 64 GB (podle zvolené verze). Námi testovaný kus se musel spokojit s nižší hodnotou a reálně bylo pro data dostupných cca 11,8 GB. Slot pro paměťovou kartu bohužel není k dispozici a nároční uživatelé by tak měli sáhnout po větší variantě; tu je ale aktuálně mnohem těžší sehnat. Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků a výsledky jen potvrzují, že máme co do činění s pořádným „trhačem asfaltu“.

  • AnTuTu: 38 881 bodů
  • Quadrant Standart: 23 829 bodů
  • 3DMark Unlimited: 19 508 bodů


OnePlus One dosahuje v benchmarcích skvělých výsledků (vlevo 3D Mark, vpravo AnTuTu)

Na spodní straně se po stranách od microUSB konektoru nachází dvě mřížky, pod nimiž se ukrývají stereo reproduktory. Ty hrají vskutku nahlas a vyzvánění tak nepřeslechnete ani v hlučném prostředí (ačkoliv volajícího kvůli tichému sluchátku neuslyšíte) a ani zvuk samotný není vyloženě špatný. Basy sice nejsou zrovna jeho silnou stránkou, nicméně středy a výšky vykresluje poměrně dobře a pro nouzový poslech postačí.

Mezinárodní verze OnePlus One podporuje GSM sítě (850, 900, 1800 a 1900 MHz), 3G (850, 900, 1700, 1900 a 2100 MHz) a LTE (700, 1700, 1800, 2100, 2300 a 2600 MHz). Bohužel, u nás používané ferkvence 800 a 900 MHz telefon vůbec nepodporuje, což je veliká škoda. Maximální hlasitost během hovoru by mohla být ještě o něco vyšší, v tichém prostředí vám to vadit nebude, ale v rušnějších místech můžete mít problémy. Výhrady nemáme ani ke zvukovému výstupu do sluchátek, který má vyrovnané podání a díky vestavěnému ekvalizéru si lze charakter zvuku přizpůsobit obrazu, respektive poslechu svému.

Baterie a výdrž: „Energie sbalená na cesty“

Výkonný čtyřjádrový procesor je v kombinaci s velkým Full HD displejem slušným žroutem energie, a tak dostalo OnePlus One do vínku baterii se solidní kapacitou 3100 mAh. A výdrž nás v praxi mile překvapila. I při náročnějším používání s aktivní synchronizací, automatickým jasem, hodince brouzdání po internetu střídavě přes 3G/Wi-Fi a šedesáti minutám poslouchání hudby jsme se s několika hovory a zprávami k  tomu dostali na téměř dvoudenní výdrž.

Pokud se tak trochu uskromníte, nebude problém této hodnoty dosáhnout. Nevyužíváte-li synchronizaci či internet na cestách, pak se můžete dostat až na tři dny bez nabíječky, což je u takto vybavených zařízení poměrně nevídaná záležitost. A i při velmi náročném používání telefon bez sebemenšího zaváhání zvládne celý den. Výdrž je zkrátka silnou stránkou OnePlus One.

Provedli jsme také standardizovaný test přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a zvukem s poloviční hlasitostí vedeným do sluchátek. V telefonu nebyla SIM karta, avšak byl připojen k Wi-Fi a aktivně synchronizoval e-mail a facebookový účet. Energie mu došla po úctyhodných  9 hodinách a 37 minutách. Nabití z „nuly na sto“ trvá 2 hodiny a 15 minut.

Operační systém: Rychlost světla v praxi

Jak jsme zmiňovali v úvodu, zařízení jsme sice obdrželi s ColorOS (což je mimochodem také velice zdařilá úprava Androidu), nicméně většina prodaných kusů bude obsahovat CyanogenMod 11S. Ještě jednou upřesníme, že OnePlus One pro čínský trh se prodává s ColorOS, mezinárodní varianta s CyanogenModem. Čínskou verzi jde ale celkem snadno přeflashovat na CyanogenMod, image včetně Google aplikací lze stáhnout zde. My jsme testovali verzi postavenou Androidu 4.4.2, update na novější by nicméně měl dorazit co nevidět a to pomocí OTA.

 
Dvě podoby obrazovky uzamčeného zařízení. S CyanogenModem získáváte obrovské možnosti přizpůsobení.

Nejprve se zastavme u optimalizace systému. Jak možná tušíte, nenašli jsme v této oblasti jedinou chybičku; vše je krásně plynulé a svižné, telefon se nezadýchá ani při přepínání náročných aplikací a s padáním aplikací jsme se během týdenního testování setkali všehovšudy jednou. Z hlediska odladění a stability tak nelze mít žádných výhrad.

 

Pojďme si tedy povědět pár slov o prostředí jako takovém. Odemykací obrazovka nabídne rychlý přehled zmeškaných událostí, ukazatel nabití baterie a aktuálního počasí (podobu si v nastavení můžete výrazně přizpůsobit k obrazu svému). Odsunutím vpravo spustíte aplikaci Fotoaparát, směrem dolů pak telefon odemknete. Zámek můžete v nastavení přepnout na tradičnější s kruhem uprostřed, známý třeba z čistého Androidu. Oproti němu zde můžete nastavovat různé zkratky a spouštět aplikace vytažením kruhu do jednotlivých směrů. Samozřejmě nechybí podpora widgetů.

 
K dispozici je celá řada témátek. Vyzkoušet si můžete i vzhled z nového Androidu L (více informací).

Počet ploch závisí čistě na vás, respektive přidáváte je tak, že přesouváte zástupce a widgety za ty krajní. Launcher Trebuchet sice nenabídne tak široké možnosti nastavení jako některé alternativy z Obchodu Play, pro základní použití nicméně postačí. Nabídka aplikací je v rozložení 4 x 5 a prochází se horizontálně.

 
CyanogenMod nabízí široké možnosti přizpůsobení

U CyanogenModu 11 M8 nově přibyla možnost měnit velikost mřížky na základních plochách, update k nám nicméně během testování nedorazil a pro OnePlus One bude sestavení M8 dostupné později. Stejně tak vývojáři přislíbili, že telefon do tří měsíců od vydání finální verze obdrží aktualizaci právě na nejnovější Android L.

 

Nabídka nastavení je na první pohled totožná s čistým Androidem, naleznete zde však mnohem více možností týkajících se především personalizace. CyanogenMod podporuje témata, která mohou mimo tapety a ikony obsahovat i fonty, startovací animaci, balíčky zvuků a změnu vzhledu různých prvků systému, jako třeba notifikační lišty. Vzhled si tak můžete doopravdy přizpůsobit tak, aby vašemu oku lahodil co nejvíce. Pozor ale, některá témata jsou placená.

 
Notifikační oblast a nabídka se všemi aplikacemi

U notifikační lišty se ještě zastavme, jelikož možnosti jejího nastavení jsou vskutku široké. Můžete si vybrat, zdali budete nabídku přepínačů otevírat stažením za pravou stranu nebo dvěma prsty. Zástupce v druhé liště můžete přeuspořádat či měnit a nabídku si tak lze přizpůsobit přesně pro potřeby uživatele. V sekci pro upozornění pak je ještě posuvný řádek s přepínači funkcí jako WiFi, Bluetooth, GPS a podobně.

V sekci Rozhraní naleznete možnosti týkající se stavové lišty, kde si můžete vybrat například způsob zobrazení kapacity baterie či signálu, případně počet upozornění u jednotlivých položek (budete-li mít tři nepřečtené zprávy, bude vám u ikonky SMS svítit číslice 3).

 
Konfigurace stisku senzorových tlačítek

U OnePlus One nechybí ani tři senzorová tlačítka pod obrazovkou (zleva možnosti, domů a zpět), v případě zájmu však můžete aktivovat i softwarové klávesy vespod obrazovky, přičemž ta fyzická se při tomto úkonu zhasnou. Možnosti nastavení jsou i zde velmi široké a pro tlačítka domů a nabídka si můžete nastavit funkce při dlouhém stisku a dvojitém poklepání. Pro ovladač hlasitosti pak lze navolit doplňkové funkce, jako třeba probuzení obrazovky (což můžete učinit i dvojitým poklepáním na displej), přepínání skladeb v hudebním přehrávači nebo pohyb kurzoru v textu.

 
Nastavení telefonních profilů

Užitečnou položkou jsou staré dobré Profily. K dispozici je několik přednastavených a další si můžete vytvářet sami. V jejich nastavení můžete zvolit hlasitosti upozornění, budíku a médií, ale i změnit zámek obrazovky (například doma nezabezpečený a jinde gesto), měnit nastavení upozornění pro jednotlivé aplikace (SMS, Kalendář) či zakázat vybrané druhy připojení. K dispozici je také možnost nakonfigurovat si NFC šítek. Jen škoda, že si profily není možné načasovat, jako tomu bylo třeba u starších Nokií.

Bonusový software

Tím jsme vyčerpali nejzajímavější funkce samotného prostředí a nyní se zaměříme na softwarovou výbavu. Hned první položkou v menu je AudioFX, což je podrobně nastavitelný ekvalizér s možností různého nastavení například pro interní reproduktory, sluchátka a bluetooth přenos hudby. K dispozici je také mnoho přednastavení. Aplikace Náhled témat slouží k procházení témat určených pro CyanogenMod. Bohužel, nejsou přítomny žádné možnosti filtrace, například pokud byste chtěli vyhledávat pouze bezplatně dostupné položky.

  

Do třetice zmiňme také Správce souborů, který však i přes přítomnost rootu neumožňuje procházet systémové soubory. Jinak ale vyniká přehledným prostředím a širokou paletou možností. Nezapomnělo se ani na jednoduchou Svítilnu, jež využívá diodu na zádi. Zajímavou položkou je Screencast, s nímž můžete nahrávat obrazovku systému a současně komentovat dění na mikrofonu, pro „mobilní lets-playery“ geniální záležitost. Softwarová výbava je jinak spíše základní a namátkou kancelářský balík či poznámky si budete muset doinstalovat vlastní, ty nejpodstatnější věci ovšem nechybí.

Multimédia: Základní přehrávače raději nahraďte

Pro přehrávání hudby je k dispozici celkem důvěrně známá Hudba Play, jež nabízí základní funkčnost v podobě prohlížení podle ID3 Tagů a náhodného či opakovaného přehrávání. Ekvalizér je dostupný samostatně v podobě AudioFX, které jsme popisovali o kapitolu výše. Pro přehrávač se sofistikovanějšími funkcemi, jako třeba procházení po složkách či automatické doplnění chybějících informací se bohužel je potřeba obrátit na Obchod Play.

 

Výchozí přehrávač videa si poradí i s videem v Ultra HD rozlišení (2160p), jelikož zařízení samotné jej dokáže pořizovat. Nenabízí ovšem žádné pokročilé funkce a proto doporučujeme rovnou sáhnout po alternativě z Obchodu Play, namátkou oblíbeném MX Playeru, který je zdarma.

 

Galerie umožňuje procházet soubory podle data pořízení či složek. Prostředí je minimalistické, avšak přehledné a svižné. Šikovný je editor fotografií nabízející i poměrně pokročilé funkce, jako třeba přeostření, zvýraznění středu a mnoho úprav týkajících se barev. Nechybí samozřejmě ořezávání, otáčení, zkrátka vše, co si pro úpravu mobilních fotografií můžete přát.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro telefonování je naprosto totožná jako u čistého Androidu. Nabídne tedy základní obrazovku s nejpoužívanějšími kontakty doplněnou o číselník, pomocí nějž lze vyhledávat v seznamu. Ve spodní části obrazovky je ikona pro vstup do výpisu hovorů a v nabídce naleznete přístup do samotného seznamu kontaktů. Prostředí je jednoduché, ale přehledné a dobře použitelné. Horší je to se samotným telefonováním – sluchátko totiž není příliš hlasité a namátkou na ulici jsem měl docela problém s tím slyšet druhou stranu. Alespoň, že ta si na zvuk z mého aparátu nijak nestěžovala.

 

SMS zprávy jsou rozděleny do konverzací, mazat přitom můžete i jednotlivé položky. Klávesnice je standardní od Googlu s podporou psaní tahem a autokorekcí. Nic podstatného ji tak nechybí a po alternativě bude třeba sáhnout pouze tehdy, nebude-li vám vyhovovat její rozvržení či vzhled.

Velkou pochvalu výrobce zaslouží za výraznou notifikační diodu vlevo nad obrazovkou. Je poměrně výrazná a například v noci dokonce může být i trochu rušivá, nicméně svůj účel plní na výbornou. Upozornění signalizovaná různými barvami prostě nepřehlédnete.

Budíky umístěné vedle stopek, časovače a světového času v aplikaci Hodiny, nepostrádají žádnou důležitou funkci. Umožní opakovat ve zvolené dny, nastavíte si také délku odložení a ovládat jej můžete i pomocí tlačítek hlasitosti.

 

K dispozici je standardní Google Kalendář. Ten nabízí několik druhů přehledu a široké možnosti nastavení událostí. Konkrétně můžete nastavit jejich opakování, místo konání, vícero připomenutí a další podrobnosti. Synchronizace s Google účtem je pak samozřejmostí a nechybí ani widgety s výčtem nejbližších událostí.

Konektivita & internet: S „českým“ LTE se nekamarádí

Z hlediska konektivity OnePlus One nic důležitého nechybí, k dispozici máme Wi-Fi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 doplněný o přijímače GPS a GLONASS. Fixace polohy byla rychlá a bezproblémová, signál držel i v horších podmínkách (hustá městská zástavba) a pro účely navigování tak „1+1“ poslouží velmi dobře. Nezapomnělo se ani na NFC.

 
Na 5,5″ displeji je prohlížení webových stránek velice pohodlné

Trochu složitější je to s LTE. Čínská ani mezinárodní verze totiž nepodporují frekvence 800 a 900 MHz, přičemž právě na nich funguje a bude fungovat značná část pokrytí v České republice. Se SIM kartou O2, které u nás LTE provozuje také na frekvenci 1800 MHz, jsme se s čínskou verzí do LTE sítě připojili. Pokud tedy toužíte po rychlých datech, s OnePlus One na to v případě ČR raději rychle zapomeňte.


LTE jsme „naladili“ pouze od O2 (1800 MHz)

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Google Chrome. Jeho rychlost je díky vysokému výkonu naprosto blesková a to ať už se bavíme o načítání stránek či pohybu po nich. K dispozici je také anonymní režim nebo funkce pro úsporu dat. Pokud chcete pokročilé funkce jako například gesta, pak je k vašim službám opět připraven Obchod Play.

Fotoaparát a video: Působivé výsledky za dobrého světla

OnePlus One pořizuje fotografie pomocí 13Mpx snímače s autofocusem a dvojitou LED diodou s teplým a studeným světlem. Výsledné rozlišení tedy činí 4128 x 3096 px. Kvalita fotografií velmi kolísá podle světelných podmínek. Za dobrého světla jsou výsledky nadprůměrné, se solidními detaily a velmi věrným barevným podáním. Automatické nastavení expozice funguje skvěle a nikdy jsme nezaznamenali, že by snímky byly přesvětlené či naopak podexponované.

 
Nastavení fotoaparátu a záznamu videa

Situace se poněkud zhoršuje ve chvíli, kdy fotíte za šera/tmy (ve druhém jmenovaném případě už je kvalita poměrně špatná) nebo v hůře osvětlených interiérech. Pak je patrné větší množství šumu a ostrost také poněkud pokulhává. Mějme však na paměti, že se jedná o miniaturní snímač v mobilním telefonu a v rámci svých možností si vede více než dobře, fotoaparát tak u OnePlus One díky skvělým výsledkům za dobrého světla hodnotíme kladně.

-

- -

- - -

 - -

Stejné hodnocení platí také pro video. To lze pořizovat dokonce ve 4k rozlišení (tedy 3840 x 2160 px) s 30 snímky za vteřinu. Nabízí se i Full HD s 30/60 snímky za vteřinu a pokud se spokojíte s HD, pak můžete natáčet také velmi dobré slow-motion až se 120 FPS.

- -
Snímky pořízené v režimu HDR: Kresba je opravdu příkladná

- - -
Za horších světelných podmínek už jde kvalita snímků rychle dolů. Vytrácí se ostrost a objevuje se výrazný digitální šum.

-

Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Kvalita záznamu je solidní, dobrou ostrost doplňuje věrné barevné podání, přeostřování je velmi rychlé a i zaznamenávaný zvuk splňuje alespoň základní předpoklady k přehrávání videa jinde, než na obrazovce samotného zařízení. Přední fotoaparát umí fotit snímky v rozlišení 5 Mpx, což je pro selfie více než dostatečná hodnota.

Prostředí fotoaparátu je zdánlivě velmi jednoduché, avšak nabídne celou škálu možností. K dispozici je mnoho režimů, které lze jednoduše přepínat tahem od okraje, z nichž za zmínku stojí třeba HDR, pomalá rychlost závěrky (zde je pochopitelně potřeba zabránit jakémukoliv pohybu telefonu při snímání), protisvětlo (například pro focení západu slunce) a mnoho dalších. Nechybí ani filtry měnící zbarvení fotografie, tedy kupříkladu černobílá, sépie, negativ…

Dále si můžete manuálně nastavit ISO, přítomna je samospoušť, mnoho nastavení rozlišení (ačkoliv není důvod přepínat z nejvyššího) a další. Zamrzet může absence manuální volby expozičního času, ale to u telefonů není zrovna standardem a výjimku tak tvoří spíše ta zařízení, která tuto možnost nepostrádají. Při natáčení videa můžete během nahrávání fotit pouze u Full HD a HD, chybí také možnost záznam pozastavit a následně na něj navázat. Celkově nicméně prostředí fotoaparátu hodnotíme kladně, nechybí zde žádné podstatné funkce a rychlost reakcí je naprosto perfektní.

Konkurence

Asi největším soupeřem pro českého zákazníka bude LG G3 (recenze). Vyjde sice o pár tisícikorun dráže než OnePlus One, necelých 13 000 Kč za 16GB variantu je však vzhledem k výbavě stále velmi dobrá cena. Korejský konkurent nabídne taktéž obří úhlopříčku 5,5 palců, avšak s velmi vysokým rozlišením 1440 x 2560 px (Quad HD). Jeho přínos je nicméně diskutabilní a rozhodně uškodí z hlediska výdrže baterie, v níž naopak jednoznačně vede dnes testovaný model. Z hlediska ostatní výbavy jsou obě zařízení srovnatelná a tak je čistě na vás, jestli vám lepší rozlišení displeje stojí za poměrně markantní příplatek přes 3 000 Kč.

-

Zajímavou alternativou může být také již trochu starší Xiaomi Mi3 (recenze). Sice má trochu slabší hardware, i zde je však výkonová rezerva více než dostatečná. Displej je menší o půl palce, díky tomu je ale Mi3 výrazně kompaktnější a to pro někoho může být zásadní plus. Za 16GB variantu aktuálně zaplatíte 8 490 Kč a to znamená velice dobrý poměr ceny/výkonu. Xiaomi by navíc 22. července mělo představit novou vlajkovou loď a máme tušení, že se pro OnePlus One bude jednat o velmi nebezpečného soupeře.

-

Výrobce OnePlus One nazývá zabijákem vlajkových lodí a na mušku si tak bere například věhlasný Samsung Galaxy S5 (recenze). Nebudeme chodit okolo horké kaše a rovnou řekneme, že příplatek nějakých sedm tisíc Kč zde opravdu postrádá smysl. Za něj totiž navíc dostanete pouze slot pro paměťové karty, o chlup lepší, avšak menší displej a kompaktnější rozměry, OnePlus One nicméně vrací úder lepším zpracováním, svižnějším systémem a lepší výdrží baterie. Nevyžadujete-li voděodolnost či věhlasné jméno Samsung na zadním krytu, nevidíme žádný důvod, proč korejského konkurenta upřednostnit.

-

Obdobně vysokou částku připlatíte také za HTC One (recenze). I v tomto případě se jedná o vydařený smartphone, avšak OnePlus One je mu velmi důstojným konkurentem. HTC se může pochlubit pěkným designem, kvalitním zpracováním s převahou hliníku a asi nejlepšími reproduktory, jaké se mezi chytrými telefony vyskytují. Opět nebyl opomenut slot pro paměťové karty. OnePlus One nicméně vyhrává na poli fotografií a samozřejmě u poměru cena/výkon, který je zkrátka úplně jinde. A opět tak platí, že marně nacházíme pádný důvod proč obětovat tolik peněz navíc.

A budeme se opakovat ještě jednou, tentokráte u Sony Xperia Z2 (recenze). U něj je asi největší potenciální výhodou odolnost proti vodě, v případě OnePlus One se koupání příliš nedoporučuje. Někoho může zaujmout exkluzivní zpracováním se skleněnou přední a zadní částí, nicméně tím výčet výhod prakticky končí, doplnit už můžeme snad jen slot pro paměťové karty. Příplatek v tomto případě činí téměř 6000 Kč a oželíte-li zvučné jméno výrobce, OnePlus One je rozumnější volbou.

Pokud vám nevyhovuje operační systém Android, můžete sáhnout po výborně vybavené Nokii Lumii 930 s Windows Phone 8.1, kterou pro vás aktuálně v redakci testujeme. I zde připlatíte necelé čtyři tisíce korun, odměnou za to vám bude o chlup exkluzivnější zpracování s kovovým rámem a ještě o něco lepší fotoaparát s optikou Carl Zeiss a rozlišením 20 Mpx. Trochu slabší je naopak procesor, v praxi to však nemáte šanci poznat. Každopádně není-li pro vás překážkou Android, opět považujeme OnePlus One s přihlédnutím k ceně za lepší volbu.

Závěrečné hodnocení: Přivítejme nového krále

Nízká cena zařízení vzbuzovala obavy o kvalitu, OnePlus One nicméně dokázalo, že oproti značkové a výrazně dražší konkurenci se nemá zač stydět a v mnoha ohledech ji dokonce překonává. Pokud překousnete větší rozměry způsobené jinak výborným displejem, pak marně nacházím důvod, proč připlácet za zařízení jiných značek. OnePlus One má totiž špičkový hardware, dobře fotí, je maximálně svižný a nemá žádný natolik zásadní nedostatek, aby se jeho koupě nedala doporučit.

-

Přítomnost CyanogenModu, což je v podstatě téměř čistý Android doplněný o různé užitečné funkce, může být velkou výhodou, a to i z hlediska získávání nových verzí, které je v případě této ROM velmi rychlé. Kvalitativně se zařízení může plně měřit s vlajkovými loděmi ostatních výrobců, těm však zasadí zdrcující úder z hlediska ceny. Ta se pohybuje mezi devíti až desíti tisíci při objednání ze zahraničí za 16GB variantu, přičemž v České republice by se novinka měla u vybraných distributorů prodávat za zhruba 9 700 Kč. Nejblíže je tomu LG G3, i to však stojí o více než tři tisíce navrch.

Jen škoda, že chybí slot pro paměťové karty, jelikož základní 16GB varianta by nemusela stačit každému. Příplatek za větší 64GB verzi nicméně činí 50 USD (1000 Kč) v oficiální distribuci a přibližně 80 – 100 USD (1600 – 2000 Kč) u přeprodejců, což věru není mnoho. Výrazným omezením je rovněž nekompatibilita čínské i mezinárodní verze s LTE na frekvencích 800 a 900 MHz, které se u nás používají.

Pokud vás tak netrápí, že vaše zařízení je od značky, kterou nezná zrovna každý, pak vám koupi OnePlus One můžeme plně doporučit. Jde o jeden z nejlepších aktuálně dostupných smartphonů a drobné nedostatky mu s přihlédnutím na cenu snadno odpustíte.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku