TOPlist

Recenze NVIDIA Shield Tablet (LTE): Nekompromisní rychlík (nejen) pro hráče

Nový tablet od společnosti NVIDIA nabízí obrovský výkon, skvělou hardwarovou výbavu, podporu pro rychlá data a sympatickou cenu. Na své si přijdou také nároční hráči a vše napovídá tomu, že tu máme kandidáta na best-seller mezi tablety.

NVIDIA na začátku září uvedla na trh nový tablet SHIELD, který nabízí velmi výkonný hardware za příznivou cenu. Na své si přijdou nejen nároční uživatelé, ale díky volitelnému příslušenství a množství herních služeb SHIELD Tablet potěší také náruživé pařmeny. Zařízení lze totiž poměrně snadno proměnit v herní konzoli, na které si můžete zahrát třeba takové pecky jako jsou Trine 2, Half Life 2 či Portal. A další tituly zvučných jmen jsou v přípravě.

Základní WiFi verze s 16GB úložištěm se prodává za doporučenou koncovou cenu 7 999 Kč, od října je k dispozici také 32GB verze s podporou datových sítí (GSM/3G/LTE), kterou sežete za 10 499 Kč. To jsou ve srovnání s obdobně vybavenou konkurencí ceny velice příznivé. Tablet pohání výkonný procesor NVIDIA Tegra K1 se čtyřmi jádry pracujícími na frekvenci 2,2 GHz, který doplňuje grafický akcelerátor se 192 (!) jádry Kepler.

-
NVIDIA SHIELD Tablet LTE v maximální výbavě

Na své si přijdou také příznivci čistého Androidu – výrobce sice do systému integroval několik vlastních aplikací, vzhled nabídek a prostředí je ale původní, a nutno dodat že systém je perfektně optimalizovaný, takže reakce při používání jsou okamžité. Přiznám se, že jsem už dlouho neměl v ruce tak plynulý tablet s Androidem jako právě v případě SHIELDu.

Sám poměrně často cestuji a vždy jsem si s sebou do letadla bral iPad mini, na kterém jsem si volné chvíle krátil hraním her, a vzhledem k tomu, že jsem měl zrovna před dovolenou a cestou do Japonska, ihned jsem možnosti otestovat si LTE variantu tabletu využil. Po třech týdnech intenzivního testování mohu prohlásit, že v případě SHIELD Tabletu dostává mobilní hraní zcela nový rozměr, a to zvláště v případě, dokoupíte-li si k němu SHIELD Wireless Controller (bezdrátový ovladač). S ním je totiž hraní mnohem příjemnější, čehož si všimli i vývojáři, kteří do svých titulů podporu pro ovladač začali přidávat a v tuto chvíli už je s ním kompatibilní několik stovek her a další rychle přibývají.

Klady (+)

  • aktualizace na Android 5.0 (více informací)
  • hardwarová výbava & výkon
  • bleskové reakce v operačním systému
  • kvalitní dílenské zpracování
  • příznivá cena
  • stylus pro pohodlnější ovládání
  • hlasité stereo reproduktory
  • služby GameStream a GRID
  • bezdrátový ovladač pro lepší hraní
  • podpora rychlých dat přes LTE

Zápory (-)

  • některé systémové nabídky jsou v angličtině
  • kvalita fotografií a videa
  • vyšší hmotnost
  • výdrž baterie při hraní náročných titulů
  • čitelnost displeje na venkovním světle
  • občasné problémy se stabilitou

Obsah balení

V základním balení společně s tabletem dostanete pouze stylus, nabíječku (2,1 A) s evropským a britským konektorem, USB–microUSB kabel a příručku pro rychlý start v angličtině. Vzhledem k tomu, že tablet disponuje miniHDMI výstupem, ocenili bychom kabel nebo alespoň redukci z miniHDMI na HDMI, nicméně ani jedno z toho v základu nehledejte. K tabletu si dále můžete přikoupit ochranný kryt s magnetickým úchytem (699 Kč), které lze rovněž používat jako stojánek, či bezdrátový ovladač, který se skvěle hodí právě pro hraní her (1 349 Kč).

Bezdrátový ovladač: Sen každého hráče

Pokud to s hraním na tabletu myslíte vážně, rozhodně doporučuji přikoupit bezdrátový ovladač. Ten je vyrobený z matného plastu a v rukou se drží velice příjemně. Hmotnost je sice o něco vyšší – 544 gramů, ale při hraní to ničemu nevadí, jen při přenášení počítejte s mírně vyšší zátěží. Propojení s tabletem překvapivě nezajišťuje Bluetooth, ale kvůli co nejnižší latenci padla volba na Wi-Fi Direct. V horní části najdeme dva analogové joysticky, D-pad, tlačítka A, B, X & Y a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti s nápisem SHIELD.

Nad nimi se v malém trojúhelníčku nachází malý touchpad s tlačítkem, který lze využít pro ovládání kurzoru myši na tabletu (stejně tak lze pro tyto potřeby využít pravý analog. joystick). Citlivost touchpadu je výborná a na ovládání tabletu skrze něj se dá snadno zvyknout. Horní části dominuje zelenočerné tlačítko NVIDIA, které slouží k zapnutí gamepadu (a spárování s tabletem). Při stisknutí spouští aplikaci SHIELD Hub, ve které najdete všechny optimalizované tituly pro SHIELD Tablet.

-

V okolí NVIDIA tlačítka najdeme dvojici systémových tlačítek z Androidu (Zpět, Domů) + klávesu Start. Všechny tiř klávesy mají nastavenou akci pro delší stisk. V případě klávesy Zpět se spouští nabídka pro nahrávání videa, vytváření screenshotů či streamování vašeho hraní přes službu Twitch. U tlačítka Domů se při přidržení dostanete do hlasového ovládání a u klávesy Start do nastavení mapování ovladače.

- - -

Na přední straně najdeme mikrofon (pro hlasové ovládání nebo chat během hraní), microUSB konektor pro dobíjení a 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Gamepad mi vydržel zhruba 2,5 týdne na jedno nabití, což je velmi slušná hodnota. Posledními mechanickými prvky na těle ovladače je kombinace dvou triggerů a tlačítek, které využijete právě při hraní her. Ovladači není téměř co vytknout, snad jen absence vibračního motorku pro lepší zážitek při hraní.

Ochranný kryt: Snadná proměna v praktický stojánek

K tabletu si můžete přikoupit kryt z polyuretanu, které nejen že chrání displej při přenášení, ale zároveň se dá použít jako stojánek, a to rovnou ve dvou polohách. Při hraní her či sledování filmů pravděpodobně budete využívat pozici s postaveným tabletem. Využít se dá ale ještě druhá poloha, kdy tablet se stojánkem položíte, čímž se sníží náklon displeje.

- -
Ochranné pouzdro lze snadno proměnit v praktický stojánek

K tělu tabletu se kryt přichycuje pomocí dvojice magnetů, které jsou poměrně silné a bez problémů udrží celou váhu tabletu. Hmotnost krytu samotného je 68 gramů a díky menším magnetům v jeho těle tablet pozná, když jej zaklopíte nebo odděláte a podle toho vypne nebo aktivuje displej.

-

V případě, že si k tabletu přikoupíte herní ovladač a ochranný kryt, bude celková částka u 16GB WiFi verze 10 047 Kč, a u 32GB LTE varianty potom 12 547 Kč (včetně DPH). Sečteme si také celkovou hmotnost – tablet váží 390 gramů, gamepad 544 gramů a kryt 68 gramů. Celý komplet tedy má hmotnost 1002 gramů.

Design a dílenské zpracování

NVIDIA si výrobu tabletu zajišťuje kompletně sama a musím uznat, že zpracování se jí povedlo na jedničku. Tělo je plastové, záda jemně pogumovaná, takže se tablet dobře drží a na rovné ploše nijak neklouže. Celkové rozměry jsou 221 x 126 x 9,2 mm, hmotnost je nepatrně vyšší – 390 gramů. Pro srovnání, iPad Mini s Retina displejem (7,9″) má rozměry 200 x 134,7 x 7,5 mm a hmotnost 331 gramů.

Přední straně dominuje displej s úhlopříčkou osm palců, který obklopuje dvojice výkonných a hlasitých stereo reproduktorů, u kterých vás potěší nejen vyvážené výšky, ale i masivní basy. Prostor levého repráčku rozděluje 5Mpx kamerka pro videokomunikaci či chatování během hraní. Horní okraje tabletu jsou trochu ostřejší, ale rozhodně se nemusíte obávat, že byste se o ně poranili.

-

Na horní hraně tabletu najdeme tlačítko Power a dvojklávesu pro regulaci hlasitosti. Klávesy by mohly být o něco více vystouplé pro pohodlnější nahmatání. Vedle nich má své místo otvor pro paměťovou kartu formátu microSD (až 128 GB), u LTE varianty tabletu nechybí ještě slot na microSIM kartu. Samotné vložení pam. karty a SIM karty vyžaduje trochu cviku a především nezapomeňte na správné nasměrování. V pravém rohu nechybí otvor pro vložení stylusu.

 

Levá hrana nabízí 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, miniHDMI výstup, microUSB konektor a nechybí zde ani výřez pro reproduktor, který přichází z přední strany. Stejně řešený repráček najdeme na pravém boku. Ve spodní části se nacházejí pouze dva otvory pro uchycení magnetického krytu.

Prohlídku završíme pohledem na pogumovanou zadní stranu. Na té si nelze nevšimnout masivního nápisu SHIELD a čočky 8Mpx fotoaparátu. Přisvětlovací diodu nehledejte a nepočítejte ani se závratnou kvalitou snímků, na focení tenhle tablet opravdu není.

Displej: Osm palců s jemným obrazem a nižší úrovní jasu

Tablet od NVIDIE je vybavený osmipalcovým TFT IPS displejem s rozlišením 1920 x 1200 px (283 ppi). Barevné podání je výborné stejně jako pozorovací úhly. Podsvícení je rovnoměrné, ale na můj vkus by intenzita jasu na maximální úrovni mohla být vyšší. Při používání v místnosti to ničemu nevadí, ale jakmile s tabletem vylezete ven na sluníčko, příliš mnoho toho na zobrazovacím panelu neuvidíte.

  

Čidlo pro automatickou regulaci jasu funguje spolehlivě, nicméně při nižších úrovních jasu už byl obraz na můj vkus až příliš tmavý, proto jsem během testování téměř vždy nastavoval maximální úroveň. Je škoda, že tablet nepodporuje probuzení poklepáním na displej.

Hardwarová výbava

Srdcem celého zařízení se stal výkonný čtyřjádrový čip NVIDIA Tegra K1 s taktem 2,2 GHz pro každé jádro (Cortex A15). Společnost mu dělá grafický akcelerátor se 192 jádry Kepler, jehož možnosti oceníte právě u náročných her. Pro potřeby systému a aplikací jsou k dispozici 2 GB RAM. Tablet se pyšní podporou USB OTG, což v praxi znamená, že k němu můžete připojit nejrůznější periferie (klávesnice, myš, Flash disk…). Já jsem otestoval 64GB USB disk a zařízení jen bez problémů rozpoznalo.

U 32GB varianty, kterou jsem testoval, je uživatelsky přístupných 25,7 GB. Další prostor lze získat díky slotu na microSD kartu, na kterou lze data bez problémů přesouvat. U 16GB verze je pro data volných necelých 12 GB. Určitě vás bude zajímat, jak si na tom tablet vede s benchmarky. V AnTuTu jsme naměřili 53 810 bodů, v 3D Marku (Ice Storm Unlimited) 32 795 bodů, což jsou rozhodně nadprůměrné hodnoty. Tablet si bez potíží poradí s přehrávání videa v rozlišení 4k, nicméně asi nemusím zdůrazňovat, že při sledování bude docházet k velmi rychlému vybíjení baterie.

Datové přenosy

Tablet je vybavený duální Wi-Fi 802.11n (2×2 Mimo 2,4 GHz a 5 GHz), Bluetooth 4.0 LE, GPS a Glonassem. Na NFC se bohužel zapomnělo. U dražší verze tabletu najdete zmíněnou podporu pro datové přenosy (GSM/3G/LTE). V případě LTE jsou podporována pásma 800, 1800, 2100 a 2600 MHz, u 3G/HDPA+ potom 850, 900, 1900 a 2100 MHz. Kromě datových přenosů lze posílat textové zprávy a MMS, volání tablet nepodporuje. Tedy alespoň ne s aktuální verzí firmwaru. V některých zemích má SHIELD podporu pro volání aktivní, u nás tomu tak ale (zatím) není.

Baterie a výdrž

Vestavěný akumulátor s kapacitou 19,75 Watthodin (5 197 mAh) udrží tablet při běžném používání při životě zhruba devět hodin, což není vůbec špatné. Při sledování filmu v HD rozlišení s maximální úrovní jasu jsme naměřili výdrž 8 hodin 40 minut. Při hraní běžných her počítejte s tím, že se tablet o dobití přihlásí zhruba po 6 hodinách.

Pokud ale spustíte nějaký náročnější titul, například Half Life 2, Portal nebo Trine 2, počítejte s tím, že baterie úplně vybijete po čtyřech hodinách provozu. Na cestách se mi dokonce stávalo, že při hraní Half Life 2 se tablet z připojeného powerpacku (Xiaomi PowerBank 10 400 mAh) nestíhal dobíjet a úroveň nabití pomalu klesala. Při připojení do sítě jsem nic takového nepozoroval.


Ve speciální aplikaci lze upravit výkon procesoru (maximální, optimalizovaný, úspora energie)

Tablet rovněž lze využívat jako herní konzoli (více si o tom povíme v další kapitole). V takovém případě je k tabletu přes HDMI připojena televize, do které se přes kabel posílá obraz & zvuk (displej na tabletu je vypnutý). Ovládání probíhá skrze bezdrátový ovladač a SHIELD v tomto režimu při hraní náročných titulů vydrží zhruba 5,5 hodiny (a to platí i při streamování her skrze službu GRID), při hraní běžných her potom něco málo přes 7 hodin. Nabití z nuly na sto s originální nabíječkou trvá 2 hodiny a 50 minut.

SHIELD Hub: Katalog titulů optimalizovaných pro Tegru

SHIELD Hub je nový název pro TegraZone – sekci, ve které najdete seznam všech herních titulů optimalizovaných pro čipy Tegra. Aktuální nabídka čítá několik stovek titulů a další rychle přibývají. Nutno dodat, že v katalogu najdete jak hry exkluzivně optimalizované pro Tegru, tak také tituly, které podporují ovládání přes bezdrátový gamepad. Některé hry jdou zdarma, některé placené. Samotný nákup neprobíhá přes SHIELD Hub, ale vždy jste přesměrování na Google Play.

Sluší se dodat, že společně s tabletem dostanete zdarma hru Trine 2 od Frozenbyte, která jinak stojí 20 USD. Nabídka SHIELD Hubu je rozdělena do několika sekcí. Tou nejdůležitější je Obchod – zde najdete jednotlivé tituly roztříděné do několika kategorií (novinky, hry s podporou ovladače, retro, simulátory, sportovní, rodinné, FPS, závodní, akrády a další…). U každé položky rovnou vidíte informaci o ceně a hodnocení hráčů. V sekci Novinky najdete zprávy o chystaných titulech pro SHIELD a dalších promo akcích.

 

Služba GRID: Takhle vypadá budoucnost streamovaných her

Pro všechny majitele tabletu SHIELD připravila NVIDIA překvapení v podobě herní streamovací služby GRID. Ta aktuálně běží v režimu beta, ale při našem testování to nebylo nijak výrazně znát. V praxi by to mělo vypadat tak, že vy jako hráč budete platit měsíční poplatek, který vám zajistí přístup k nejrůznějším počítačovým hrám.

Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o beta verzi, můžete GRID využívat zcela zdarma. Výpočetní výkon pro zpracování hry zajišťují počítače v Kalifornii (San Jose), ze kterých se přes internet streamuje obraz do vašeho tabletu. V budoucnu by NVIDIA měla nabízet herní servery v Evropě, avšak při hraní z amerických serverů jsme nenarazili na žádné problémy s konektivitou či prodlevou. Jen je potřeba počítat s delším načítáním a spouštěním, což je do jisté míry ovlivněné rychlostí vašeho internetu. Pro bezproblémový chod se doporučuje alespoň 10 Mbps linka (download) s pingem okolo 40 ms a 5GHz WiFi router.

V nabídce služby aktuálně najdete tituly jako Alan Wake American Nightmare, Borderlands, Borderlands 2, Darksiders, Darksiders 2, Gas Guzzles: Extreme, Dead Island, MX vs. ATV Reflex, Gas Guzzlers: Extreme, Overlord 2, PixelJunk Monsters, Race Driver Grid, Red Faction: Armageddon, Saints Row: The Third, Street Fighter X Tekken, Super Street Fighter IV Arcade Edition, Strike Suit Zero, Trine 2 a The Witcher 2: Assassins of Kings. A další postupně přibývají.

 
Tituly Grid a Borderlands 2 na SHIELD Tabletu

Pro vaši informaci – spuštění PC verze hry Race Driver Grid od Codemasters trvá zhruba 20 vteřin. Násldně vás přivítá klasické intro ze hry a rázem se ocitáte v hlavní nabídce. Na gamepadu vybíráte novou hru a pouštíte se do závodu. Opět následujte zhruba pětivteřinový „loading screen“ a už jste ve hře. Grafika je sice trochu komprimovaná, ale vše běží krásně a plynule. Ostatně podívejte se sami na přiložené video.

A právě se službou GRID má SHIELD Tablet další eso v rukávu. Zařízení stačí připojit k televizi, spustit GRID, vzít bezdrátový ovladač a už můžete hrát své oblíbené počítačové tituly. Tleskám, protože tohle je opravdu geniální a hlavně funkční řešení.


Před spuštěním GRIDu vždy dochází k ověření rychlosti a pingu vašeho internetového připojení

Ovládání stylusem

Součástí tabletu je pasivní stylus, který můžete využít pro pohodlnější ovládání. Tedy jak se to vezme – mně samotnému používání stylusu vyhovovalo, ale setkal jsem se s řadou uživatelů, kteří mi tvrdili pravý opak a raději tablet ovládali klasicky. Stylus ale může najít uplatnění třeba při kreslení nebo rychlém psaní poznámek. NVIDIA zde použila vlastní technologii DirectStylus 2.0, která výrazně zlepšuje podporu pro psaní a ovládání pomocí stylusu.

 

V systémovém nastavení lze navolit, co se má stát při vysunutí stylusu – buď se otevře tzv. DirectStylus Launcher, případně můžete nechat spustit přednastavenou aplikaci a nebo se nemusí stát vůbec nic :-). V Launcheru najdete zástupce několika aplikací, které mají co do činění se stylusem, a v případě potřeby si do seznamu lze přidat vlastní.

Nástroj Write slouží k rychlému ukládání poznámek. Ve výchozím stavu rozpoznává pouze data zadaná stylusem, na prst nijak nereaguje. Vhod může přijít i nástroj pro pokročilou správu poznámek Evernote či třetí poznámková aplikace JusWrite. Je jen na vás, kterou budete chtít používat, já si nejvíce oblíbil právě Evernote a JusWrite.

Se stylusem můžete dosáhnout poměrně přesného ovládání napříč aplikacemi. Pokud zrovna nehrajete Boom Beach či jiný podobný titul, stylus u her příliš nevyužijete. Pro pohyb v nabídkách, psaní poznámek, prohlížení webových stránek či práci s dokumenty je ale velice užitečný.


Konfigurace stylusu

NVIDIA Dabber: Kreslení pro pokročilé

V případě, že to s kreslením myslíte vážně, bude se vám líbit nástroj Dabber. Ten totiž umí simulovat chování při kreslení štětcem, vodovkami nebo třeba olejovými barvami, a to včetně efektu rozpíjení. Nechybí zde dokonce takové vymoženosti, jako nastavení úhlu dopadaného (virtuálního) světla, vše je navíc přes GPU hardwarově akcelerováno.

Kromě těchto fičur Dabber nabídne i klasické tužky, fixy a pera. Výsledné malby lze následně uložit do formátu JPG a pochlubit se s nimi třeba na sociálních sítích.

Twitch: Sdílejte své herní zážitky se zbytkem světa

Pokud patříte mezi hráče, kteří si rádi zaznamenávají svůj průběh v jednotlivých hrách, určitě oceníte integraci služby Twitch přímo do systému. Jednoduše stačí přidržet tlačítko Zpět na bezdrátovém ovladači a dostanete do správce, ve kterém lze jedním kliknutím aktivovat streamování na Twitch. Přenos můžete doplnit svým vlastním mluveným komentářem (stačí v nabídce aktivovat mikrofon), záběrem vaší osoby z přední kamerky nebo klasickým textovým chatem.

Kromě streamování přes Twitch lze využít i ukládání samostatné zvukové stopy nebo záznamu na obrazovce do paměti tabletu. To oceníme zejména my – recenzenti, jelikož pro vás díky tomuto nástroji můžete připravovat nejrůznější in-game záběry z her nebo třeba video návody na používání aplikací.


A takhle potom vypadá výsledek streamování z tabletu přímo na Twitch.tv

V nastavení máte na výběr 4 úrovně kvality záznamu, přičemž nejvyšší (Ultra) nelze využívat pro online streamování. Z vlastní zkušenosti doporučuji používat střední kvalitu, u vysoké už občas docházelo k sekání během hraní. Občas se mi také při pořizování záznamu či streamování hraní z Half Life 2, Portalu či Trine 2 stávalo, že tento nástroj způsoboval samovolné pády jednotlivých titulů.


Nastavení aplikace pro streamování a záznam videa

Vhod může přijít také funkce automatického nahrávání, kdy se vždy uloží posledních pět minut vaší aktivity. Pokud budete hraní streamovat přes Twitch a zároveň ukládat záznam do interní paměti, tablet po několika minutách začne velmi slušně topit. Ono se ale není čemu divit, jelikož se v součtu jedná o velmi náročnou činnost a klobouk dolů před pány z NVIDIE, že dokázali postavit čip, který toto všechno dokáže obsloužit.

SHIELD Tablet jako herní konzole: Tohle dává smysl

V předchozích kapitolách jsem několikrát zmiňoval, že SHIELD Tablet lze využívat také jako herní konzoli. Předpokladem je, že si k tabletu dokoupíte bezdrátový ovladač, redukci z miniHDMI na HDMI a kabel pro připojení k televizi. Jakmile tablet k TV připojíte, objeví se nabídka s výběrem režimu – k dispozici jsou dva: Zrcadlení a Konzole.


Hraní Half Life 2 z tabletu na TV je opravdu návykové

V prvním zmiňovaném se bude obraz z tabletu zrcadlit na plochu televize, pro hraní je však mnohem výhodnější aktivovat režim Konzole, kdy se displej na SHIELDu vypne a full HD obraz + zvuk se přes HDMI kabel přenese do televize. Tablet vám rovněž skvěle poslouží jako multimediální centrum či prostředník pro přístup na internet z obrazovky TV. Možnosti využití jsou v tomto případě opravdu široké.


Při připojení HDMI kabelu můžete vybírat ze dvou režimů zobrazení   

Většina z vás ale pravděpodobně zůstane u hraní samotného. To je totiž neskutečně návykové a titulů máte k dispozici obrovské množství. A až vás Trine 2, Half Life 2 nebo Portal pro Android omrzí, můžete se přeorientovat na službu GRID, kterou jsem popisoval v minulé kapitole, a pustit se do hraní klasických PC titulů. A to nejen sami, ale dokonce i s vašimi přáteli, jelikož najednou lze k tabletu připojit až čtyři bezdrátové ovladače.

GameStream: Streamování her z počítače do tabletu

Pojďme si to zrekapitulovat – SHIELD Tablet kromě klasického hraní s gamepadem nabízí také streamování her ze služby GRID, režim konzole a možnost podělit se o své hraní přes online TV Twitch. Ale to ještě není všechno. Opravdovou libůstkou pro hardcore hráče je služba GameStream, která vám přes internet nebo domácí WiFi umožní streamovat hru z vašeho počítače rovnou do tabletu.


Poprvé se služba GameStream objevila u konzole SHIELD a nově je dostupná také s tabletem SHIELD

Abyste GameStream mohli využívat, je nutné vlastnit počítač s grafickou kartou GeFore GTX 650 nebo vyšší, případně notebook s mobilní GeForce GTX 800M, GTX 700M či GTX 600M (jádra Kepler); kompletní hardwarové požadavky naleznete zde.


S SHIELD Tabletem se při hraní her opravdu vyřádíte :)

A jak to funguje v praxi? Poměrně jednoduše. Já jsem si takto otestoval hry War Thunder, Grid 2 a Crysis 3. Hra streamovaná do tabletu automaticky detekuje připojený bezdrátový ovladač. Ve všech případech byl přenos naprosto plynulý a fantastická byla také grafika. Veškerý výpočetní výkon zajišťuje počítač a do tabletu se přenáší pouze obraz a zvuk. V případě, že váš WiFi router nepodporuje standard 802.11a/g (doporučen je duální 802.11n), je zde šance, že vám GameStream nebude fungovat.


GameStream v praxi: Streamování titulu Grid 2 z notebooku (nalevo) do tabletu, který je připojený k TV

Možná si říkáte, proč hru streamovat do tabletu, když ji mohu pohodlně hrát přímo na počítači. Smysl to má třeba v případě, že ležíte v posteli, ve vaně nebo na pohovce a nechce se vám stávat k PC – titul si jednoduše přepnete do konzole a vesele pokračujete v hraní. A pokud to bez vašich oblíbených PC titulů nemůžete vydržet ani na dovolené, můžete počítač probudit na dálku a hrát třeba na druhém konci světa, avšak za předpokladu rychlého připojení k internetu.


Do tabletu lze streamovat i tituly bez oficiální podpory GameStreamu

Nic podobného žádný jiný výrobce nenabízí a NVIDIA díky těmto herním službám získává obrovskou konkurenční výhodu, kterou bude postupně zúročovat při uvádění dalších nových produktů na trh. Pokud vás zajímá, jaké PC tituly GameStream podporují, mrkněte se na tuto stránku. Streamovat ale lze i tituly, které zatím GameStreamem oficiálně podporované nejsou. V aplikaci GeForce Experience na PC se stačí přepnout do záložky Preferences a následně přidat tituly, které chcete do tabletu streamovat. Následně se daný titul objeví SHIELD Hubu na tabletu v sekci Počítačové hry.

Exkluzivní Tegra hry pro SHIELD

Nabídka exkluzivních “Tegra only” titulů pro tento tablet se neustále rozrůstá. Jedná se o hry, které si oficiální cestou nezahrajete na žádném jiném zařízení (pokud tedy nepočítáme starší konzoli SHIELD). Při nákupu tabletu získáte zdarma skvělou plošinovku Trine 2 v hodnotě 500 Kč, další tituly si pak můžete zakoupit skrze SHIELD Hub, respektive Google Play. Kromě této silné pětky (2 tituly jsou tedy ještě v přípravě) si na tabletu zahrajete další stovky klasických Android her, které jsou optimalizované pro ovládání přes bezdrátový ovladač.

Trine 2: Complete Story

Fantastická plošinovka je krásným příkladem toho, jak skvělé hry v posledních letech přicházejí z indie scény. Těšit se můžete na skvěle vytvořená prostředí s kouzelnou grafikou a příjemným hudebním podkresem. V Trine 2 se zhostíte role tří hrdinů a provedete je světem plným nástrah, rébusů a nepřátel. Dohromady vše vytváří pohádkovou atmosféru a současně i skvělou hratelnost, která vás pohltí na mnoho hodin. Balíček obsahuje také DLC Goblin Menace, jež prodlužuje základní příběhovou linii. Nutno podotknout, že cena v Obchodě Play aktuálně přesahuje pět set korun, k tabletu Shield hru nicméně obdržíte zcela zdarma.

  

Odkaz na Google Play

Half-Life 2

Jestliže Microsoft neumí počítat do deseti, pak to Valve stojící za Half-Life nezvládne ani do tří. Poslední epizoda druhého dílu této legendární série vyšla před sedmi lety a ačkoliv se na dalším údajně pracuje, dosud jsme neviděli jedinou ukázku. I stará dobrá dvojka je ovšem fantastický titul, který je pro mnoho hráčů dodnes srdeční záležitostí a spousta her stejného žánru z dnešní doby mu nesahá ani po kotníky. Střílečka z pohledu první osoby nabídne úžasný příběh, detailně zpracované prostředí s výborně udělaným fyzikálním modelem a hratelnost, která vás pohltí a nepustí. 200 Kč se může zdát jako hodně, ale nemyslím si, že byste téhle investice litovali.

  

Half Life 2 by si ještě zasloužil o něco lepší optimalizaci. Pokud se z hry přepnete do jiné aplikace a pak se budete chtít vrátit, v 99 % případů se hra spustí od začátku, takže budete chvíli muset čekat, než se vám načte poslední Autosave pozice.

Odkaz na Google Play

Portal

Portal původně vzešel z modifikace pro Half-Life jako součást populárního Orange Boxu (Half-Life 2 se všemi epizodami, Team Fortress 2 a Portal) a jednalo se spíše o zkoušku toho, jestli hráče podobně koncipovaná hra vůbec bude bavit. Titul si ovšem velmi rychle našel základnu příznivců a druhý díl byl již plnotučnou hrou, která sbírala skvělá hodnocení kdekoliv, kam zavítala.

  

Jde o logickou hru hranou z první osoby, kdy dostanete do ruky tzv. Portal Gun a probíháte testovacími místnostmi, kde musíte pomocí portálů přemisťovat sebe či rozličné objekty. Instrukce vám zadává robotické řídící centrum GlaDOS a zpočátku vám vůbec nepřipadá, že by něco mohlo být špatně. Hra je velmi vydařená i z příběhového hlediska a byť je herní doba u prvního dílu nepříliš dlouhá (asi tři až čtyři hodiny), velmi rychle se s na první pohled vážným, ale pod kůrkou svým způsobem vtipným prostředím sžijete. Pokud máte podobné tipy her rádi, připravte si opět investici ve výši zhruba 200 Kč.

Odkaz na Google Play

War Thunder (v přípravě)

Multiplayerový titul z válečného prostředí sbírá solidní hodnocení ze všech stran a vývojáři se snaží pokrýt co největší spektrum platforem. Další na řadě je právě NVidia Shield, pro níž by měl titul být k dispozici ještě letos. Ve War Thunder usednete buď do některého z bojových letadel, potažmo do tanku, během příštího roku se pak přidají také lodě. Posléze se můžete účastnit různých soubojů v rozlehlém herním světě. Nutno podotknout, že gamepad není v tomto případě jen znatelně pohodlnější způsob ovládání, nýbrž nutnost. Narozdíl od konkurečního World of Tanks a World of Warplanes je totiž výrazně realističtější a ovládání vozidel či letadel vyžaduje cvik.

  

The Talos Principle (v přípravě)

Chorvatské studio Croteam je známé především díky akční sérii Serious Sam, titul The Talos Principle je ovšem žánrově odlišný. Jedná se opět o hru hranou z pohledu první osoby, tentokrát ovšem místo zbraní zapojíme především mozek a logické přemýšlení. Důležitou roli zde zastává i samotné prostředí a filozofický příběh, který pojednává o významu bytí ve světě odsouzeném k zániku. Nebude se tak jednat o čistě povrchní záležitost zaměřenou ryze na zábavu, nýbrž o titul s patřičnou hloubkou. V neposlední řadě se můžeme těšit také na dechberoucí grafické zpracování. The Talos Principle má vyjít ještě v letošním roce a to také na PC a Playstation 4.

  

Operační systém a uživatelské prostředí

Tablet aktuálně běží na Androidu 4.4.2 KitKat a výrobce již oficiálně potvrdil aktualizaci na Android 5.0 Lollipop. Systém je téměř čištý, v samotném uživatelském prostředí žádné grafické změny nehledejte. Pouze v nabídce nastavení je několik nových položek pro konfiguraci stylusu, HDMI výstupu či správy napájení.


Shield Tablet s Androidem 4.4.2 KitKat

Doplněno 18. listopadu 2014: Aktualizace na Android 5.0 již vyšla. Připravili jsme pro vás souhrnný článek s přehledem všech novinek a vylepšení.


Shield Tablet pod aktualizaci na nový Android 5.0 Lollipop

Operační systém je v češtině, ale méně zkušené uživatele mohou zaskočit některé nabídky, které zůstaly v angličtině. Nejčastěji se s nimi setkáte právě u bonusových aplikací nebo v nastavení. Po prvním spuštění tabletu mě okamžitě překvapila rychlost. Reakce v systému jsou bleskové a marně tápu v paměti, zda jsem měl někdy před sebou rychlejší tablet s Androidem. S optimalizací si NVIDIA rozhodně dala záležet a v tomto směru není tabletu co vytknout.

 

Systém jako celek je stabilní, ale čas od času nějaká aplikace spadne. Mnohem častěji se s tím ale setkáte u her, například takový Half Life 2 by ještě zasloužil optimalizovat a to samé platí pro Portal. Žádné změny nehledejte ani v notifikační oblasti – ta je opět rozdělena do dvou karet. Pokud prstem budete táhnout odshoda dolů v pravé polovině displeje, zobrazí se notifikace, pokud v levé, dostanete se do nabídky přepínačů (Bluetooth, WiFi, data, jas…) a nechybí zde ani rychlý zástupce pro zahájení streamování přes Twitch.

 

Tablet lze používat v portrait i landscape režimu, softwarová klávesnice je základní – tedy ta od Googlu, na které lze psát i postupným taháním prstu po písmenech (swype). Hlavních ploch máte k dispozici celkem pět a klasicky na ně lze umísťovat složky, zástupce aplikací nebo widgety. V případě, že by vám základní prostředí Androidu nevyhovovalo, můžete si stáhnout alternativní launcher z Google Play.

Tip: Přečtěte si o novinkách, které se v Shield Tabletu objevily po aktualizaci na Android 5.0

Fotoaparát a záznam videa: Zázraky nečekejte

Na přední a zadní straně tabletu najdeme dva fotoaparáty, každý s rozlišením 5 Mpx. Pokud hledáte tablet s kvalitním fotoaparátem, SHIELD vás pravděpodobně příliš neuspokojí, focení tady zkrátka nehraje hlavní roli. Hlavní snímač na zadní straně neprodukuje příliš kvalitní fotky ani za dobrých světelných podmínek. Barvy jsou zkreslené, ostrost poměrně nízká a patrný je také poměrně výrazný šum.

-

 - - -

Při focení v šeru nebo ve tmě už nejsou výsledky použitelné téměř vůbec. S focením textu si optika naštěstí poradí. Video lze nahrávat ve full HD rozlišení při 30 fps, ale ani tady nečekejte žádné oslnivé výsledky.

-

- - -

Mnohem důležitější se mi u tabletu jeví přední kamerka, která má zvýšenou citlivost a používat ji budete především při streamování her. Obraz z ní je pro video stream celkem kvalitní, takže se nemusíte bát, že by vás při komentování nějaké hry publikum nepoznalo.

Konkurence: Hráči, nic lepšího nehledejte

V případě, že se na zařízení budeme dívat jako na klasický tablet, objeví se celá řada schopných konkurentů. Tím největším je paradoxně Xiaomi Mi Pad (recenze), který je vybavený osmipalcovým IPS displejem a procesorem NVIDIA Tegra K1. Stojí téměř stejně co 16GB WiFi verze Shieldu, je rychlý, dobře optimalizovaný, nabízí slušnou výdrž baterie a dokonce i notifikační diodu. Na plné čáře pak SHIELD poráží v oblasti focení.

Pokud neřešíte cenu, můžete do výběru zahrnout také Samsung Galaxy Tab S 8.4 (recenze), případně o něco starší Galaxy Tab Pro 8.4. Tab S 8.4 rovněž disponuje kvalitnějším fotoaparátem a o něco lepší výdrží baterie, avšak nepatrně strádá v oblasti výkonu a optimalizace uživatelského prostředí, a především je podstatně dražší.


Samsung Galaxy Tab S 8.4

Soupeřem z jablečné stáje je iPad Mini s Retina displejem, který také nabízí příkladnou optimalizaci operačního systému, výbornou výdrž a podobnou cenu. Povedená je také hliníková konstrukce a výhodou mohou být o něco menší rozměry a příjemnější hmotnost.

Pokud ale budeme hledat podobně vybavený tablet se zaměřením na hry, má SHIELD jasnou výhodu – v tomto směru totiž nemá konkurenci a zdá se, že ještě dlouhou dobu mít nebude. Jeho síla tkví nejen ve špičkové hardwarové výbavě a příkladné optimalizaci, ale také v ekosystému aplikací a bonusových služeb NVIDIE, které jako celek fungují na výbornou.

Závěrečné hodnocení

NVIDIA Shield Tablet je po všech stránkách povedené zařízení, které uspokojí nejen uživatele hledající klasický tablet, ale také hráče, kteří se chtějí zabavit a vyzkoušet si nejrůznější herní tituly. Prostředí tabletu je perfektně optimalizované a uživateli nabídne bleskové reakce. Svůj podíl na tom samozřejmě má čip NVIDIA Tegra K1, který disponuje obrovským výpočetním výkonem a v kombinaci s grafickým akcelerátorem se 192 jádry Kepler získáte rezervy ještě na dlouhou dobu dopředu.

-

Vzpomínám si, když v polovině listopadu roku 2004 vyšel Half Life 2 pro PC, nicméně já si jej tehdy na svém počítači nemohl naplno užít kvůli nedostatečnému výkonu. Dnes, o deset let později tuhle legendární hru mohu hrát kdykoliv a kdykoliv… a právě zde je vidět, jaký velký krok mobilní technika urazila a jak obrovské možnosti dnešní zařízení mají.

Shield Tablet je zařízení primárně určené pro hráče; Služby jako GRID či GameStream jsou obrovskou přidanou hodnotou, a v kombinaci s režimem konzole Shield jednoduše nenajde přemožitele, alespoň ne v mobilním segmentu. Na své si ale přijdou i běžní uživatelé, které tablet může nalákat na velmi příznivou cenu. Navíc je dostupný nejen ve WiFi verzi, ale také ve variantě s podporou datových přenosů (GSM/3G/LTE).

Škoda snad jen horší čitelnosti displeje na venkovním světle, nekvalitního fotoaparátu a občasným problémům se stabilitou aplikací. Pokud mu tyto neduhy odpustíte, budete s ním nadmíru spokojeni, stejně jako jsme byli my v redakci. Koupi SHIELD Tabletu vám tedy můžeme s klidným svědomím doporučit, a pokud to s hraním myslíte vážně, nezapomeňte si přikoupit ještě bezdrátový ovladač, ať si jednotlivé tituly pořádně užijete.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku