SMARTmania.cz

Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Na český trh vstoupila vlajková loď, která měla finského výrobce vytáhnout z „bláta“, avšak spřízněný Microsoft ji hodil pověstný klacek pod nohy. To je mi teda „prekérka“.

Nokia Lumia 900 byl dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený vlajkový model finského výrobce, který mu měl pomoci z červených čísel zpět do černých. V USA Lumia 900 způsobila velký rozruch a je škoda, že se Nokia odmítá pochlubit s prodejními čísly, které by ukázaly, jak je tento model úspěšný. Těžko říct, zdali by za oceánem byla stejně úspěšná, kdyby se prodávala za stejné ceny jako u nás. Tamní dotační politika operátorů je výrazně příznivější než u nás, takže zájemci měli možnost získat telefon za hodně příjemných 100 USD s bonusem v podobě kreditu ve výši 100 USD.

Obávám se, že u nás se podobné akce nikdy nedočkáme, protože prostě jsme „specifický trh“ (rozumějte pro nadnárodní operátory dojná kráva, ze které lepí červená čísla po investicích v jiných státech). Nejnižší cena dotované Lumie 900 byla v době vydání recenze 8 377 Kč při minimálním měsíčním plnění 2 177 Kč. Což má do nabídky z USA nebo kdekoli v západní Evropě hodně daleko. A přiznejme si to narovinu, za příznivější dotační politiky by se Lumia 900 prodávala podstatně lépe.

  

Bohužel pro Nokii a bohužel pro Lumii 900, Microsoft nenabídne pro stávající Windows Phone telefony update na Windows Phone 8 (více podrobností). Nebudu hodnotit, zdali je to špatně nebo správně. Tento problém vnímám z několika úhlů pohledu a ten správný by mohl být jejich průsečíkem. Stejně tak si myslím svoje o způsobu, jakým Microsoft Windows Phone 8 uvedl a tuto informaci svým zákazníkům podal. O tom však jindy.

Lumia 900 je tedy v pozici vlajkové lodi, která vstoupila na trh s hodně sebevědomou cenou, avšak pár dnů po oznámení, že nedostane update na novou verzi Windows Phone 8, která přijde na podzim. Média a odborná veřejnost se toho chytly a začaly vycházet články, ve kterých se objevily fráze typu „Lumie jsou mrtvé“ a další nesmysly. Nevím jak vy, ale já osobně si nemyslím, že ve chvíli, kdy přijde Windows Phone 8 na trh, přestanou stávající Windows Phone 7.5 fungovat a telefonovat. Pokud ano, vyveďte mě z omylu.

  

Ano, nemožnost update stávajících zařízení je mrzutá věc a Microsoft si tím proti sobě popudí dost lidí, ale… přijdou Windows Phone 7.8, které přinesou dost věcí z Windows Phone 8 a dostane je i Lumia 900. Je to volba Microsoftu, a pokud se jim to vymstí, je to jejich boj a nemá smysl kvůli tomu vyšilovat. Na trhu jsou i jiné, kvalitní operační systémy, takže pokud kvůli tomuto kroku Nokia a Microsoft padnou, netřeba se také hroutit, ale lepší bude poohlédnout se jinde. Všichni máme možnost volby.

No, tak dost filozofování a pojďme k samotné Lumii 900.

  

Ta byla na český trh uvedena ve velkém stylu – v restauraci Aureole, na střeše nejvyšší budovy v ČR, za přítomnosti nového šéfa pro ČR, Marcuse Störkela, zástupců české a také slovenské pobočky a nakonec, Batmana a Catwomen. Batman se objevil při příležitosti uvedení speciální edice The Dark Knight Rises na český trh. Více o představení v tomto článku.


Cena byla nastavena na 13 990 Kč, což je na můj vkus hodně sebevědomé a asi není potřeba moc diskutovat, abychom se shodli, že je to dost. Zvláště pak v konkurenci „vybavenějších“ čtyřjádrových telefonů běžících na Androidu, které papírově vypadají lépe. Realita a pohled na každodenní používání jsou však dosti subjektivní. Nicméně, stejně jako další modely Lumia, dá se i 900 sehnat levněji, v době vydání recenze od 11 599 Kč, což je cena příznivější a věřím, že ještě půjde dolů (zobrazit cenové srovnání).

 
Video z představení Lumie 900 v Praze (autor: Tomáš Slavíček)

Klady (+)

- kvalitní displej s dobrou čitelností na slunci
- dílenské zpracování
- rychlý a stabilní systém
- bonusový software
- výdrž baterie
- kvalitní fotoaparát a video 

Zápory (-)

- rozměry a hmotnost
- kluzký povrch bílé varianty
- update „jen“ na Windows Phone 7.8
- vysoká cena
- nízké rozlišení displeje
- video pouze v HD rozlišení 

Obsah balení

U Lumií už jsme zvyklí na modrou krabičku z tvrdého papíru, v ní jsou telefon a příslušenství poskládány v jednotlivých „patrech“ a dalších krabičkách. U „devítistovky“ se nic nemění a balení tak vypadá stejně jako v případě menších modelů 800, 710 a 610. V balení dostanete USB kabel, nabíječku, které jdou opět spojit v jeden kus. Pak pár papírových návodů a to je vše.

- - -

Zajímavější je verze The Dark Knight Rises, kterou jsme měli k dispozici také my. Ta má celé balení, respektive horní přebal, vyvedený ve stylu nového filmu o Batmanovi, který se chystá do našich kin. Nic extra navíc však také nepřináší.

- - -

Očekával bych, že u top modelu bude v balení nějaká libůstka, ale bohužel…


Poslední komentáře Celkem: 113 komentářů


Nepřehlédněte

IFA 2015 klepe na dveře: Na jaké novinky se letos můžete těšit? (podrobný přehled)

Tento týden se v Berlíně odehraje veletrh spotřební elektroniky IFA, kde nebude chybět ani naše redakce. V tomto článku si shrneme, jaké očekáváme novinky od nejvýznamnějších hráčů ve světě…
IFA 2015 klepe na dveře: Na jaké novinky se letos můžete těšit? (podrobný přehled)

Představujeme BLINNKER: Vývojáři z Žiliny chtějí předjet Facebook v autech a na motorkách

BLINNKER je celosvětová sociální síť pro motoristy. Má velké ambice, podporuje od počátku všechny mobilní platformy. Stojí za ní tým investorů ze Slovenska. Prodáte zde své auto, pochlubíte…
Představujeme BLINNKER: Vývojáři z Žiliny chtějí předjet Facebook v autech a na motorkách