SMARTmania.cz

Recenze Nokia Lumia 900: „Born for porn“

Na český trh vstoupila vlajková loď, která měla finského výrobce vytáhnout z „bláta“, avšak spřízněný Microsoft ji hodil pověstný klacek pod nohy. To je mi teda „prekérka“.

Nokia Lumia 900 byl dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený vlajkový model finského výrobce, který mu měl pomoci z červených čísel zpět do černých. V USA Lumia 900 způsobila velký rozruch a je škoda, že se Nokia odmítá pochlubit s prodejními čísly, které by ukázaly, jak je tento model úspěšný. Těžko říct, zdali by za oceánem byla stejně úspěšná, kdyby se prodávala za stejné ceny jako u nás. Tamní dotační politika operátorů je výrazně příznivější než u nás, takže zájemci měli možnost získat telefon za hodně příjemných 100 USD s bonusem v podobě kreditu ve výši 100 USD.

Obávám se, že u nás se podobné akce nikdy nedočkáme, protože prostě jsme „specifický trh“ (rozumějte pro nadnárodní operátory dojná kráva, ze které lepí červená čísla po investicích v jiných státech). Nejnižší cena dotované Lumie 900 byla v době vydání recenze 8 377 Kč při minimálním měsíčním plnění 2 177 Kč. Což má do nabídky z USA nebo kdekoli v západní Evropě hodně daleko. A přiznejme si to narovinu, za příznivější dotační politiky by se Lumia 900 prodávala podstatně lépe.

  

Bohužel pro Nokii a bohužel pro Lumii 900, Microsoft nenabídne pro stávající Windows Phone telefony update na Windows Phone 8 (více podrobností). Nebudu hodnotit, zdali je to špatně nebo správně. Tento problém vnímám z několika úhlů pohledu a ten správný by mohl být jejich průsečíkem. Stejně tak si myslím svoje o způsobu, jakým Microsoft Windows Phone 8 uvedl a tuto informaci svým zákazníkům podal. O tom však jindy.

Lumia 900 je tedy v pozici vlajkové lodi, která vstoupila na trh s hodně sebevědomou cenou, avšak pár dnů po oznámení, že nedostane update na novou verzi Windows Phone 8, která přijde na podzim. Média a odborná veřejnost se toho chytly a začaly vycházet články, ve kterých se objevily fráze typu „Lumie jsou mrtvé“ a další nesmysly. Nevím jak vy, ale já osobně si nemyslím, že ve chvíli, kdy přijde Windows Phone 8 na trh, přestanou stávající Windows Phone 7.5 fungovat a telefonovat. Pokud ano, vyveďte mě z omylu.

  

Ano, nemožnost update stávajících zařízení je mrzutá věc a Microsoft si tím proti sobě popudí dost lidí, ale… přijdou Windows Phone 7.8, které přinesou dost věcí z Windows Phone 8 a dostane je i Lumia 900. Je to volba Microsoftu, a pokud se jim to vymstí, je to jejich boj a nemá smysl kvůli tomu vyšilovat. Na trhu jsou i jiné, kvalitní operační systémy, takže pokud kvůli tomuto kroku Nokia a Microsoft padnou, netřeba se také hroutit, ale lepší bude poohlédnout se jinde. Všichni máme možnost volby.

No, tak dost filozofování a pojďme k samotné Lumii 900.

  

Ta byla na český trh uvedena ve velkém stylu – v restauraci Aureole, na střeše nejvyšší budovy v ČR, za přítomnosti nového šéfa pro ČR, Marcuse Störkela, zástupců české a také slovenské pobočky a nakonec, Batmana a Catwomen. Batman se objevil při příležitosti uvedení speciální edice The Dark Knight Rises na český trh. Více o představení v tomto článku.


Cena byla nastavena na 13 990 Kč, což je na můj vkus hodně sebevědomé a asi není potřeba moc diskutovat, abychom se shodli, že je to dost. Zvláště pak v konkurenci „vybavenějších“ čtyřjádrových telefonů běžících na Androidu, které papírově vypadají lépe. Realita a pohled na každodenní používání jsou však dosti subjektivní. Nicméně, stejně jako další modely Lumia, dá se i 900 sehnat levněji, v době vydání recenze od 11 599 Kč, což je cena příznivější a věřím, že ještě půjde dolů (zobrazit cenové srovnání).

 
Video z představení Lumie 900 v Praze (autor: Tomáš Slavíček)

Klady (+)

- kvalitní displej s dobrou čitelností na slunci
- dílenské zpracování
- rychlý a stabilní systém
- bonusový software
- výdrž baterie
- kvalitní fotoaparát a video 

Zápory (-)

- rozměry a hmotnost
- kluzký povrch bílé varianty
- update „jen“ na Windows Phone 7.8
- vysoká cena
- nízké rozlišení displeje
- video pouze v HD rozlišení 

Obsah balení

U Lumií už jsme zvyklí na modrou krabičku z tvrdého papíru, v ní jsou telefon a příslušenství poskládány v jednotlivých „patrech“ a dalších krabičkách. U „devítistovky“ se nic nemění a balení tak vypadá stejně jako v případě menších modelů 800, 710 a 610. V balení dostanete USB kabel, nabíječku, které jdou opět spojit v jeden kus. Pak pár papírových návodů a to je vše.

- - -

Zajímavější je verze The Dark Knight Rises, kterou jsme měli k dispozici také my. Ta má celé balení, respektive horní přebal, vyvedený ve stylu nového filmu o Batmanovi, který se chystá do našich kin. Nic extra navíc však také nepřináší.

- - -

Očekával bych, že u top modelu bude v balení nějaká libůstka, ale bohužel…


Poslední komentáře Celkem: 113 komentářů


Nepřehlédněte