TOPlist

Recenze Nokia Lumia 620: Windows Phone 8 hrají všemi barvami

Lumia 620 láká na zajímavou cenu, barevné kryty, Windows Phone 8 a množství bonusového software v základu. Dokonalá není, ale pozornost si jistě zaslouží.

V oblasti chytrých telefonů s operačním systémem Windows Phone 8 za cenu do šesti tisíc korun začíná být na trhu poměrně těsno, a to se k nám ještě nedostal budoucí nejlevnější zástupce této kategorie, Nokia Lumia 520. Dnes si ale představíme jiného člena finské rodiny, kvůli kterém ale také nebudete muset rozhodně sahat hluboko do kapsy.

Nokia Lumia 620 doplňuje trojici aktuálně nejlevnějších okenatých smartphonů na našem trhu. Již dříve jsme si podrobně představili její největší konkurenty, HTC 8S a Huawei Ascend W1, a nyní přišla řada na severskou krásku. Ta svým designem cíli především na mladé uživatele, kteým nabídne pestrou škálu barevných krytů a bohatou nabídku bonusových aplikací.

Tip ke čtení – Windows Phone 8 za hubičku: Přehled nejlevnějších telefonů

Klady (+)

  • rozumná cena
  • výborná softwarová výbava
  • kvalitní displej
  • vyměnitelné barevné kryty
  • NFC
  • slot na paměťové karty
  • svižné reakce systému

Zápory (-)

  • omezená operační paměť
  • design nemusí oslovit každého
  • vůle zadního krytu

Obsah balení: Starý známý standard

Zařízení je dodáváno v kompaktním modrém balení, na němž jsou vyobrazeny jeho všechny barevné varianty. Až do poslední chvíle mi tedy nebylo jasné, jaká z nich se skutečně skrývala uvnitř. Po vysunutí vnitřní krabičky za použití praktického jazýčku spatří uživatel jako první. Samotný telefon umístěný v papírové vaničce.

- - -
Obsah balení

Pod ní se nachází jakési mezipatro s obvyklou sadou návodů a dalších dokumentů. Na samotném dně se skrývá standardní sada příslušenství: USB kabel, evropský adaptér pro připojení do elektrické zásuvky a nakonec obyčejná pecková sluchátka WH-108 s mikrofoným panelem, na kterém ale chybí tlačítko pro příjem hovoru. Co se týče jejich zvukové kvality, je přesně taková, jakou byste čekali od sluchátek běžně dostupných za cenu kolem 70 korun. Dodávaný headset tak má plnit spíše jen záložní funkci.

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Barvičky pro mladé

Nokia Lumia 620 se dodává v několika barevných variantách. K nám na recenzi dorazila žlutá, která je už na první pohled cílena hlavně na mladší zákazníky, především z řad žen. Tím ale nechci říci, že bych se za toto baravné provedení na veřejnosti nějak styděl. Jenom si myslím, že pro většinu mužů to nebude ten pravý šálek kávy.

- - -

Co se týče konstrukce, musím bohužel konstatovat, že byly naplněny mé obecné obavy týkající se všech telefonů s vyměnitelnými kryty. Ten se v tomto případě sundavá tlakem palce na krycí sklíčko fotoaparátu, které je součástí těla, a páčením za jeho horní hranu. Daní za možnost barevného stylingu je bohužel nepřesné lícování bočních stran krytu se sklem kryjícím přední stranu zařízení. Zatímco v některých oblastech jsou obě části v perfektní rovině, na jiných místech předek telefonu zhruba o půl milimetru vystupuje. Při tlaku palcem u boků displeje se navíc tělo v krytu znatelně hýbe.

- - -

Výtku mám i k horní hraně, na které jsou umístěny výřezy pro sekundární mikrofon a 3,5mm audio výstup. Ty svým částečným umístěním v ohybu telefonu získaly zvláštní vzezření, díky kterému jsem si v prvním okamžiku myslel, že je kryt poškozený. Po připojení sluchátek navíc z jedné strany poměrně hodně vystupuje konektor, což také nevypadá zrovna nejlépe.

- - -

Použitý materiál krytu ale hodnotím kladně. Díky matné povrchové úpravě na něm nezůstávají otisky prstů a dobře se drží v ruce. To je způsobeno také rozumnou hmotností zařízení (127 gramů) a samozřejmě i kompaktními rozměry těla (115,4 × 61,1 × 11,02 mm) , které jsou následkem menší úhlopříčky displeje, jen 3,8 palce. Ten je navzdory použtí obyčejné TN matice dostatečně kvalitní. Jeho největší chloubou je výborné podání černé díky technologii ClearBlack, chválu si ale zaslouží i věrné podání barev a dostatečná čitelnost na přímém slunci.

- -

- -

Pod displejem se nachází pro systém Windows Phone tradiční trojice senzorových tlačítek pro vrácení o krok zpět, přechod do hlavní nabídky a vyhledávání. Nad ním je uprostřed patrná mřížka hovorového reproduktoru, napravo od ní logo výrobce a nalevo čočka VGA kamerky a sada senzorů.

- - -
Srovnání se Sony Xperia Z, Apple iPhone 5 a Samsung Galaxy S4

Levá hrana šestsetdvacítky je zcela holá, na pravé se v řadě pod sebou nachází kolébkové dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti, vypínač a dvoukroková spoušť fotoaparátu. Vespod pak našel své místo už jen microUSB konektor a mikrofon pro telefonní hovory. Při pohledu na záda lze pak spatřit černě zvýrazněnou čočku 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou, rovněž černě vyvedené logo výrobce a v pravém dolním rohu mřížku hlasitého reproduktoru.

Hardware a výkon: Nenáročným postačí

Nokia Lumia 620 mezi telefony s Windows Phone 8 pod šest tisíc korun po výkonové stránce nijak nevybočuje. Podobně jako její bezprostřední konkurenti nabízí vyvážené parametry, které plně postačují na bezproblémový a plynulý běh systému, nejčastěji používaných aplikací a odpočinkových her. Náročnější tituly si ale kvůli omezení RAM neužijete.

Pod kapotou tiká rozumně zvolený dvoujádrový Snapdragon S4 od Qualcommu na frekvenci 1 GHz, tedy o něco nižší, než v nedávno recenzovaném Huawei Ascendu W1. Při přímem srovnání sice čínský konkurent startuje některé hry až o dvě vteřinky rychleji, v reálném provozu je ale rozdíl i díky shodné operační paměti 512 MB dle mého názrou takřka zanedbatelný.

Co už ale zanedbatelné není je kapacita vnitřního úložiště. Nokia totiž naštěstí nezopakovala často vytýkanou chybu u modelů konkurence a osadila Lumii 620 osmigigabajtovou interní pamětí, díky které budou mít uživatelé pro své aplikace konečně dostatek místa. Při prvním spuštění sice telefon hlási jen 4,94 GB volného místa,

  

Jedním dechem je ale třeba dodat, že už v továrním nastavení obsahuje celou řadu aplikací od Nokie, které lze později kdykoliv smazat. Pro multimediální soubory je navíc možné využít patřičného slotu a nahrát je na microSDHC kartu. Tu je ale nutné dokoupit zvlášť.

Další zajímavou vlastností, kterou finské zařízení vystupuje z řady, je podpora technologie NFC. Díky ní je možné jej rychle spárovat s jiným telefonem za účelem přenosu souborů nebo třeba s bezdrátovými reproduktory. Později snad přibude i možnost bezkontaktních plateb v českých a slovenských obchodech.

  

Zbylý výčet parametrů už ničím zvláštním nezaujme. I tentokrát si snad dovolím rýpnutí na úkor verze Bluetooth, to ale v tomto případě nemůže být směřováno vůči Nokii, která je závislá na omezeních systému. Pravdou však také zůstává, že počet různých příslušenství, která by tento standard podporovala není ani po třech letech od jeho oficiálního vydání nijak oslnivý.

Akumulátor a výdrž: Pracovní den v pohodě

Papírová hodnota kapacity akumulátoru v Lumii 620 rozhodně neslibuje žádné zázraky. 1300 mAh opravdu není mnoho a v porovnání s ciframy uvedenými u některých vlajkových lodí s Androidem působí na první pohled až komicky. Jenom podle čísel se ale hodnotit nedá a po dvou týdnech každodenního používání musím tuto starou pravdu znovu potvrdit.

- - -

Při nočním nabíjení a následném běžném provozu, který v mém případě zahruje denně zhruba dvacet textových a IM zpráv, dva hovory, připojení k 3G, povolené lokalizační služby a neustále zapnutou Wi-Fi i při uspání displeje a včetně vyhledávání okolních sítí, telefon naprosto v pohodě zvládl pracovat až do večera. Při připojování k nabíječce pak hlásil zhruba deset procent zbývající kapacity baterie.

Vyzkoušel jsem i zátěž při zapnuté navigaci a po ranní devadesátiminutové jízdě autem byla zbývající kapacita akumulátoru 72 procent. Pokud mu tedy budete každou noc dodávat dostatek šťávy, tento telefon vás během pracovního dne rozhodně nezradí.

Softwarová výbava: Zabiják konkurence

Jestliže má v něčem Nokia oproti ostatním výrobcům ze stáje Windows Phone skutečně navrch, pak je to zcela jistě softwarová výbava. Již několikrát omílaná pravda však dostává zcela jiný rozměr u telefonů z této cenové kategorie. Vždyť jenom za navigační aplikaci by uživatel jinde zaplatil minimálně čtvrtinu z hodnoty celého zařízení.

  

Finský výrobce se ale neomezuje pouze na lokalizační software. Už při prvním spuštění obsahuje Lumia 620 celou řádku předinstalovaných programů a další várka jich na vás bude čekat ve speciálním oddělení obchodu s aplikacemi, Nokia Collection. Také seznam položek v nastavení telefonu je asi o třetinu delší než u konkurence. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že mnohým  přidaným možnostem v tomto menu by za účelem lepší přehlednosti podstatně více slušelo sloučení se stávajícími nabídkami.

  

Mám na mysli například funkci s názvem Displej + dotykový, pomocí které lze upravovat mimo jiné čitelnost zobrazovače na přímém slunečním světle . Než se k ní člověk dostane, musí projít prakticky celým nastavením a i potom ji v záplavě položek může snadno přehlédnout. Tato úprava by přitom mohla být jednoduše součástí systémové volby Displej. Jinak je ale Nokii třeba pochválit, přídavné možnosti užitečně rozšiřují schopnosti telefonu.

  

  

Vraťme se ale k prémiovým aplikacím. Těch výrobce nabízí celou řádku, například lokalizační služby Here Maps, navigaci Here Drive+ a vychytávku s podporou rozšířené reality Here City Lens. Z obchodu pak lze stáhnout užitečný nástroj na tvorbu vyzváněcích melodií Ringtone Maker, utilitku pro vytváření NFC tagů Nokia NFC Writer nebo povedený Photobeamer, který slouží pro prohlížení fotografií z telefonu na jakémkoliv zařízení (PC, Smart TV, herní konzole atd.) s internetovým prohlížečem.

  

 

Tím ale výčet zdaleka nekončí, v Nokia Collection jsem totiž napočítal více než 50 „exkluzivních” her a aplikací. Slovo exkluzivní jsem přitom dal do uvozovek záměrně. Několik položek, především her, lze totiž nalézt i v běžném katalogu Windows Phone Store. Nokia ale některé z nich nabízí za sníženou cenu, případně dokonce zcela zdarma. Počáteční vyšší investice do zařízení finského výrobce se tak může mnohým uživatelům poměrně rychle vrátit.

Multimédia: Nokia má navrch

S bohatou softwarovou výbavou zmíněnou v předchozí kapitole souvisí i rozšířené možnosti multimédií. Nokia Lumia 620 sice podporuje stejnou sadu kodeků a formátů jako ostatní zařízení s Windows Phone, položka Zvuk v nastavení telefonu však umožňuje alespoň nadstandardní možnosti pro úpravu audio výstupu.

  

Obsahuje totiž uživateli často žádaný ekvalizér, ve kterém je možné nejen vybírat z předpřipravených voleb, ale lze si i vytvořit profil s vlastním nastavením. Změnu zvukových předvoleb, které obsahují kromě ekvalizéru ještě možnosti Dolby Headphone a Vyvážení hlasitosti, lze ale provádět pouze s připojenými sluchátky. Na přehrávání pomocí zadního reproduktoru se nevztahují.

Fotoaparáty a video: Standard v rámci třídy

Nokia Lumia 620 nabízí podobně jako konkurenční Ascend W1 přední VGA kamerku, jejíž kvalita sice není nijak oslnivá, opak by ale v dané cenové kategorii určitě čekal málokdo. Pro videohovory s přáteli či rodinou ale poslouží dostatečně a díky osvícení displejem lze používat i v naprosté tmě.

- - -

- - -

Zadní snímač má rozlišení 5 Mpx a videa pořizuje v HD kvalitě. Na rozdíl od vyšších modelů výrobce se nemůže pochlubit puncem značky Carl Zeiss, přesto svou práci dokáže v rámci možností odvést dobře. Rozhraní fotoaparátu nabízí standardní výčet možností pro úpravu výsledného snímku včetně vyvážení bílé, nastavení expozice, ISO a dalších.

- - -

Nokia ale znovu vytahuje svůj trumf v podobě nadprůměrné softwarové výbavy a nabízí fotoaplikaci Chytrý fotoaparát, která dokáže rychle vytvořit několik obrázků za sebou a z nich pak s vaší pomocí vytvořit jeden dokonalý snímek. Tímto způsobem lze například odstranit nežádoucí procházející postavy, překážející předměty či jen zajistit, aby se všichni lidé na skupinové fotografii usmívali a nikdo nemrknul.

Kvalita pořizovaných snímků i videí je v rámci dané cenové kategorie naprosto standardní. Lumia 620 je schopna za dobrého světla i přes občasné problémy s pomalejším ostřením udělat pěkné obrázky, v přítmí ale se ale brzy objevuje šum, splývají detaily a ostrost je také ta tam. Na momentky z výletů vám tedy telefon poslouží dobře, na oslavu narozenin či na párty si ale s sebou raději vezměte kompakt.

Závěr: Za málo peněz hodně muziky

Nokia Lumia 620 svým designem sice cílí spíše na mladé uživatele, dobře ale poslouží prakticky komukoliv. Oproti bezprostřední konkurenci v podobě modelů HTC 8S a Huawei Ascend W1 láká na nezanedbatelné výhody jako bohatá nabídka prémiových aplikací, NFC a také dostatečné vnitřní úložiště. Na druhou stranu ale může někoho odradit menší displej a vyšší cena v oficiální distribuci.

Osobně považuji 620 za hlavního favorita při výběru svého příštího telefonu. Za necelých šest tisíc korun nabízí nečekaně vyvážené parametry a při testování budila oprávněnou pozornost okolí. Jejímu masovějšímu úspěchu by ale v Česku mohl stát v cestě nezájem operátorů, kteří ji s výjimkou O2 zatím nezařadili do své nabídky. Snad se situace brzy zlepší, finský outsider si své místo na trhu totiž rozhodně zaslouží.

Autor článku Miroslav Havlíček
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku