TOPlist

Recenze LG Optimus L9: Tichá voda břehy mele

Nenápadný, ale přesto zajímavý – LG Optimus L9 s dobře odladěným Androidem 4.0.4, velkým displejem, ne úplně klasickým designem a nízkou cenou. Jak obstál v našem testu?

Jak už jsme vás informovali v dřívějším článku s prvními dojmy, nebo na mém Twitter účtu, nějakou dobu už pro vás testujeme top model řady L od LG. Optimus L9 je novinkou, která se v brzké době chystá na český trh za velmi zajímavou cenu.

Nám byl telefon zapůjčen během velmi netradičního setkání se zástupci české pobočky LG, jen ve velmi úzkém kruhu. Toto setkání pojali jako „panelovou diskusi“, během které nám představili telefon jako takový, nějaké další plány do budoucna týkající se české pobočky a pak nechali prostor zcela otevřeným dotazům z naší strany a hlavně prvním dojmům z telefonů, které nám půjčili na otestování. Oceňuji i to, že jsme si mohli vybrat barevnou variantu.

Dopředu musím ještě pro jistotu zopakovat, že nám byl zapůjčen vzorek, který není finální a jeho podoba pro český trh se může lišit. Osobně ale jakékoli větší změny nepředpokládám, protože jak nakonec sami uvidíte v dnešní recenzi, Optimus L9 je prostě v pohodě.

  

Asi nebudu daleko od pravdy, pokud si troufnu tvrdit, že průměrný český zákazník, který hledá nový smartphone v cenové relaci do deseti tisíc korun, si na LG nejspíš ani nevzpomene. Nebudu teď hodnotit proč tomu tak je, jestli je to dobře nebo špatně a co s tím dál. Nicméně řada Optimus L se nám za poslední dobu celkem rozrostla a model L9 ji doplní a uzavře. Byla by škoda tohoto výrobce ve výběru opomenout? Posuďte sami na základě dnešní recenze.

Klady (+)

– design a hmotnost
– dobře odladěný systém
– výdrž baterie
– uživatelské prostředí
– cena

Zapory (-)

– prohýbající se kryt baterie
– jen 4 GB interní paměti
– slot na microSD kartu pod baterií
– průměrná kvalita fotografií

Obsah balení

Jak už bylo řečeno, nemáme ani finální telefon, ani finální balení. Osobně ale neočekávám víc, než klasiku v podobě sluchátek s 3,5 mm jack konektorem, microUSB kabel co společně s adaptérem do zásuvky vytvoří nabíječku, dále pak nějaký ten návod a další brožurky, které většina z nás stejně nechá ležet v krabici. Předzvěstí něčeho navrch by mohl být růžový hadřík z velmi jemného materiálu, který displej velmi spolehlivě zbaví otisků prstů, mastnoty a prachu. Funguje skvěle a pevně doufám, že ho LG ponechá i ve finálním balení. Jen by nemusel být růžový. Jestli nás ale překvapí ještě něčím dalším, třeba NFC tagy, na to si musíme zatím počkat, i když jak nám někteří čtenáři sdělili pod videopohledem na YouTube, LG do finálního balení plánuje přidat několik programovatelných NFC štítků.

- - -

Na to, že je Optimus L9 zástupce „jen střední“ třídy a i jeho cena tomu bude odpovídat, dorazil v krabičce, za kterou by se nemusely stydět ani telefony o cca pět tisíc dražší. Černá, z tvrdého kartonu, v kombinaci s červenými prvky a zavíráním, které působí, že obsahuje magnet. Možná je to nepodstatná hloupost, řeknete si, ale jsou detaily, které dotváří výsledný dojem a tohle je jeden z nich.

Videopohled

Design a zpracování

Rozeznáte LG Optimus L9, L7 a LG Optimus 4X HD? Na první pohled nejspíš ne, teprve až když je položíte vedle sebe, všimnete si patrných rozdílů v designu a zpracování. Optimus L9 je tenká hranatá placka s rozměry 132 x 68 x 9,1 mm. Právě poslední rozměr je na jednu stranu velmi příjemný, na druhou L9 má díky němu občas tendenci vyklouznout z ruky. Je už hodně tenký. Buď si zvyknete a bude vám to vyhovovat, nebo ne a pak telefon utrží pár nehezkých šrámů.

- - -

A ačkoli váží 125 gramů, působí výrazně lehčím dojmem a třeba souběžně testovaná Sony Xperia T, která je o něco menší a jen o 14 gramů těžší, působí proti L9 jako mastodont. Svůj podíl na tom budou mít jistě i použité plasty a bílá barva, ve které jsme si Optimus L9 vybrali. Plast na bocích a zádech telefonu má jemnou texturu mřížky, která pozitivně snižuje riziko vyklouznutí telefonu z ruky. Na bocích, po celém obvodu telefonu, se táhnou dva stříbrné proužky, které by měly být kovové, ale osobně tomu moc nevěřím a tipuji je na plast (už kvůli zachování nízké hmotnosti). Nedá se jim ale upřít efekt, kterým dotváří celkově líbivý design telefonu.

- - -

Takže i když je LG Optimus L9 velká hranatá placka, kterých jsou dnes na trhu desítky, ostudu vám rozhodně neudělá. Právě naopak. Obzvlášť v bílé barvě jde o velmi designově povedený telefon, který zaujme vaše okolí, a i když, jak jsem v úvodu této kapitoly zmínil, je stejný jako jiné modely tohoto výrobce, drží si jasně čitelný designový jazyk, takže na první pohled poznáte, že jde o LG a ne jinou značku.

- - -

Zpracování z pohledu materiálů jsme naťukli a až na pár drobností mu snad není co vytknout. Jenže ty drobnosti. L9 se nedrží módních trendů a tak má výměnnou baterii a tím i zadní kryt, který lze sundat. Ten kryje celá záda telefonu a jde o plastový výlisek, který by sám o sobě nebyl špatný, pokud by se uprostřed citelně neprohýbal. Což je nepříjemné zvlášť při psaní. A mám dojem, že postupem času se tento jev o něco zhoršil. Ano, dá se to řešit „vypodložením“ za pomoci papírku nebo jiného plíšku, ale kde to jsme, tohle se přece dělalo za dob minulých.

- - -

Co musím opravdu pochválit, je tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu, které je na pravém boku v horní čtvrtině. U telefonu těchto rozměrů je to rozhodně rozumnější řešení než umístit toto tlačítko na horní hranu. Stejně tak konektor na spodní hraně je vcelku logický. Jediné co mi celou dobu chybělo, je hardwarová spoušť fotoaparátu, která by ho uměla zároveň rychle spustit. Zvláštní jsou také tlačítka ovládání hlasitosti na levém boku, která zároveň spouští funkci QuickMemo (o té později). Tlačítka vystupují na povrch jen velmi málo (možná, aby nenarušila design telefonu), a proto jsem měl občas docela problém je třeba během hovoru nahmatat. Ale to už jsou jen malichernosti.

Displej: Maximálně prostorný

Zobrazovací panel vévodí čelní straně a s úhlopříčkou 4,7 palce ji zabírá skoro celou. Je vybaven technologií IPS a qHD rozlišením, tedy 540 x 960 pixelů. To je plus mínus stejně, jako nabízí konkurence v této kategorii, ale Optimus L9 tak nějak drápe prstíčkem na dveře o kategorii výš, a tam už je HD rozlišení v podstatě standardem. Proto se s vybavenějšími rivaly v tomto ohledu měřit určitě nemůže. Dokud nemáte srovnání, tak vám to nejspíš vadit nebude, protože displej je jemný dost, ale položte vedle telefon s HD rozlišením a uvidíte, že rozdíl je velmi patrný.

- - -

Displej sám o sobě ale není špatný. Jemný je dostatečně, má dobré pozorovací úhly, velmi věrné podání barev, kdy bílá je opravdu bílá a černá by sice mohla být černější, ale jen nepatrně. Zároveň velmi dobře reaguje na dotyk, a tak jediné, co bych mu vytknul, je podsvícení. To lze, samozřejmě, nastavit v rozmezí 0 až 100 %. Nicméně mi tu chybí automatika. V nastavení jsem tuto volbu nikde nenašel, proto jsem si zprvu myslel, že jí telefonu nedisponuje. Nicméně praxe ukázala, že nejspíš ano, protože displej podle světelných podmínek mění intenzitu podsvícení, ale dost zvláštně. Je možné, že třeba toto bude jedna ze změn, která se projeví na finálním vzorku. Těžko říct.

Také nedoporučuji pokládat telefon displejem dolů. Krycí sklo je v jedné rovině se zbytkem čelní strany telefonu a vzhledem k tomu, že výrobce neuvádí, jestli použil Gorilla Glass nebo jiný, odolný materiál, riskovat škrábance na takto pěkném telefonu nechci asi nikdo, i když zahraniční zdroje potvrzují přítomnost minerálního skla.

Hardware a výkon

Papírově se se svými parametry Optimus L9 řadí spíše k průměru. Však posuďte sami – dvoujádrový procesor TI OMAP 4430 s frekvencí 1 GHz pro každé jádro, grafický čip PowerVR SGX 540, 1 GB RAM a 4 GB interní paměť, ze které je uživatelsky přístupných zhruba 2,3 GB.

 

4GB interní paměti může být pro běžné použití málo, ale máme tu slot pro microSD karty s kapacitou až 32 GB. Ten je sice umístěn až pod baterií, takže telefon pro manipulaci s microSD musíte vypnout, ale snad to nebude potřeba často. Obavy bych měl spíš z častého sundávání zadního krytu, který drží na celkem dvanácti „pacičkách“, a docela bych se bál o jejich výdrž.

1 GB RAM je dnes běžná hodnota, ale uživatel má reálně k dispozici 768 MB RAM. Zbytek je vyhrazen pro potřeby operačního systému. 768 MB není moc, ale ani málo a za celou dobu se mi nestalo, že by RAMky byl nedostatek. Při běžném používání jsem se pohyboval kolem 650 MB využité RAM. Hodnotit grafiku a její výkon může být subjektivní, moderní hry Optimus L9 povětšinou zvládá v pohodě, ale jak je vidět z benchmarku, na některé konkurenty, spíš z vyšší třídy, samozřejmě nestačí. 1 GHz dvou jádro dnes už není nijak oslnivá hodnota, na druhou stranu telefon funguje. A funguje dobře. Není to ani tak o výkonu, jako o dobré optimalizaci celého systému a aplikací.

Fotoaparát a záznam videa

Papírově průměrný fotoaparát – 5 Mpix rozlišení, autofocus, LED přisvětlení, zaostření prstem na displeji, ovládání hlasem, HD nebo full HD video, bohužel podává jen průměrné výsledky. Jako většina jeho konkurentů je životně závislý na dobrých světelných podmínkách. Když svítí slunko, uděláte s ním krásné fotky. Jakmile se zešeří, budou stát za prd. Tak to je a bohužel to jinak nebude.

- - -

Stejné je to s natáčením videa, kde ovládací software má velmi často problémy zaostřit a manuálně to bohužel nejde. Můžete se stát kreativcem a pohrát si s manuálním nastavením v podobě režimu zaostření, vyvážení bílé, nastavení ISO, hodnoty expozice, barevných efektů a fotky následně lehce upravit, ale nic z toho vám plně nenahradí dobré světlo.

- - -

Všimli jste si toho „ovládání hlasem“? A zarazili jste se u toho? Optimus L9 disponuje funkcí, po jejímž zapnutí vyfotí obrázek na základě hlasového povelu. Stačí vyslovit „číz“, „smile“, „whisky“, „kimči“ nebo „el dži“. Funguje to skvěle, občas je to zábavné, občas u toho vypadáte jako blázen. Na přední straně nad displejem pak LG nabídne VGA kamerku pro videohovory, se kterou je kvalita obrazu hodně podprůměrná, takže se ji snad ani nevyplatí používat.

Android 4.0 a uživatelská nadstavba od LG

Ačkoli papírově není Optimus L9 kdoví jaký dravec, LG odvedlo opět dobrou práci a grafická nadstavba nad operačním systémem Android ve verzi 4.0.4 nejen, že není nijak vlezlá, je nenásilná, dobře se používá a do systému je vcelku logicky zakomponovaná, ona hlavně funguje a funguje velmi dobře, svižně a spolehlivě.

  

Výsledkem tedy je, že Optimus L9 je velmi rychlý telefon, na který nikde nečekáte, a zamyslí se opravdu jen výjimečně. Párkrát (2 – 3x) se mi sice stalo, že telefon na displeji zobrazil chybovou hlášku a zavřel nějakou aplikaci, ale to je prostě Android. Podle fanoušků to není nic neobvyklého a rozhodně to není nijak dramatická vada. Budu to tak brát, zvlášť když vezmu v potaz, že netestuji finální vzorek.

  

A vzhledem k tomu, že L9 po celou dobu testování plnil funkci mého primárního pracovního telefonu, hodnotím tento výsledek velmi kladně. Android se v mých očích posunul o pořádný kus kupředu.

  

Nadstavba LG obsahuje 4 ikony ve spodní části displeje, ty jsou stejné na všech plochách. Ploch může být až sedm a umístit na ně lze, jak je u Androidu zvykem, v podstatě cokoli. Plochy a systém si zároveň můžete ozvláštnit jedním ze tří předinstalovaných témat od LG.

  

Velmi pěkně udělaný je kalendář, který nabízí jak denní, tak měsíční a týdenní pohled a pak celkovou agendu. Šikovné je, že když koukáte na den/týden/agendu, tak nad jejich zobrazením je roletka, pomocí které skryjete/odkryjete měsíční pohled. Roletka se sice posouvá plynule, ale můžete si zobrazit jen jeden týden nebo celý měsíc.

  

E-mailový klient umí zobrazit zprávy ze všech nastavených účtů v jednom Inboxu nebo v každém zvlášť, je velmi přehledný a intuitivně se používá. Za mě rozhodně lépe udělaná než aplikace pro Gmail a Hotmail, které na Androidu také používám.

Jinak mám takové subjektivní měřítko plynulosti systému a tím není nikdo jiný než „pitomá“ notifikační lišta. Jako laťku beru iPhone 4S, u kterého vám notifikační lišta drží pod prstem, ať s ním po displeji posunujete jakkoli rychle. Prvním Android smartphonem, který toto zvládl vyrovnat, bylo HTC One X, pak Samsung Galaxy S III, následován LG Optimus 4X HD a teď, světe div se i Optimus L9. A to je co říct.

Baterie a výdrž

Pokud čtete moje recenze, pak víte, že na výdrž baterie jsem hodné háklivý a v poslední době to pro mě byl důvod, proč jsem se vrátil ke „stařičkému“ BlackBerry Torch 9800 (recenze), který zvládne moje nároky i s dva roky starou baterií. Dopředu říkám, že mě LG Optimus L9 překvapil. Mile, i když s výhradami.

Při mé běžné zátěži, která vypadá v průměru následovně:

  • v 7:30 vyndán z nabíječky
  • 2 e-mailové účty IMAP s 30 min intervalem kontroly zpráv
  • 1 push účet v aplikaci Hotmail
  • 2 push účty v aplikaci Gmail
  • 20 – 40 hovorů, některé trvají 45+ minut
  • 20 příchozích/odchozích SMS
  • intenzivní používání Twitteru :)
  • intenzivní používání Foursquare
  • hledání na webu
  • cestování po Praze, velmi často metrem
  • jas nastaven na 60 %
  • Wi-Fi zapnuta cca 5 hodin

V tomto “režimu” vydrží Optimus L9 naprosto bez problémů celý den a „umře“ až někdy kolem půlnoci. To hodnotím jako velmi dobrý výkon. Kapacita 2 150 mAh je prostě znát. Při méně aktivním používání se bez potíží dostanete i na dva dny výdrže.

 

Určitým omezením je jas nastavený na 60% (značně se snižuje čitelnost na slunci), nutnost vypínání Wi-Fi (když zapomenu doma zapnout, zbytečně si čerpám FUP), ale to jsou detaily, na které jsem si zvykl velmi rychle.

Internet a multimédia

Kde by byly dnešní smartphony bez internetu? No… Asi by s nimi nebyla taková zábava, to si přiznejme. Dnešní telefony jsou jen bránou do světa internetu. Velká část aplikací, které si do telefonu nainstalujete, bez připojení k internetu prostě nefunguje. A ono bez připojení k internetu si dneska v podstatě nic nenainstalujete.

Jaký je tedy prohlížeč v LG Optimus L9? Není špatný. Podporuje HTML 5, nabídne surfování ve více oknech najednou, umí uložit stránky ke čtení offline, ale občas se chová zvláštně, možná nepředvídatelně. Například dvojí poklepání na displej pro zoom in na text funguje divně. Takže si nalejme čistého vína, je lepší nainstalovat Google Chrome, který funguje rozhodně lépe.

  

Optimus L9 nabízí FM rádio, které nefunguje bez připojených sluchátek, protože ta slouží jako anténa. Dále pak přehrávač hudby, který nijak nevybočuje z průměru, dobře se ovládá, je přehledný, umí filtrovat sklady dle názvu, interpreta, alba… a celkově hudební přednes závisí spíš na tom, jaká sluchátka použijete. Dodávaná sluchátka hrají hodně průměrně, jde o obyčejné plastové pecky a rozhodně doporučuji sáhnout po něčem lepším. Příliš dobře zvuk nereprodukuje ani hlavní systémový reproduktor, u kterého bych ocenil vyšší hlasitost a lepší podání basů.

 

Bez problémů přehrajete většinu hlavních formátů hudebních souborů včetně MP3, WAV, WMA a eAAC+. Videa pak DivX, Xvid, MP4, H. 264, H. 263 a WMV.

Bonusový software

LG Tag+ – u této aplikace nebude moc co psát, jde o ovládací software k technologii NFC, který umožňuje zapisovat a číst informace z NFC tagů. Během testování jsem bohužel neměl žádný k dispozici a zapsat něco na moji Open Card se mi jaksi nepodařilo :-)

Počasí – jednoduchá aplikace s povedeným widgetem na plochu, která bere informace o počasí z Yahoo!, což je vcelku spolehlivé.

Polaris Office – kancelářská sada s možností čtení, úprav a tvorby Office dokumentů.

Quick Translator – velmi pěkná aplikace, která je provázaná s tou následující. Umožňuje za pomoci fotoaparátu načíst slovo nebo více slov a přeložit je. Bohužel naráží na jistá omezení.

 

Slovník – a ta omezení jsou v podobě možnosti stáhnout si zdarma jen jeden slovník, což by zase tak moc nevadilo, horší je absence češtiny.

SmartShare – přehrávání a sdílení souborů za pomoci technologie DLNA.

SmartWorld – „konkurence“ Google Play, vlastní obchod s aplikacemi od LG.

QuickMemo – velmi povedená náhražka tvorby screenshotů. Pomocí tlačítek hlasitosti nebo zvláštního tlačítka v notifikační liště uděláte „otisk“ aktuální obrazovky a na něj pak můžete malovat, psát, přidávat poznámky apod. Něco podobného jsme viděli u konkurence a lze to označit za velmi šikovnou a praktickou funkci.

Závěrečné hodnocení

Nejsem moc velkým příznivcem Androidu. Ale to už asi víte. Mám jen velmi malý okruh Android zařízení, které bych byl ochoten používat. A povětšinou spadají do kategorie těch dražších. HTC One X, LG Optimus 4X HD, a to je asi tak v podstatě vše. Dnes tuto skupinku rozšíří LG Optimus L9. To je o to více překvapující, že se jedná o zástupce střední třídy, který se svou cenou pod osm tisíc korun stává velmi lákavou nabídkou. A upřímně, z těch tři uvedených smartphonů v tomto odstavci bych volil zcela jasně právě Optimus L9. Subjektivně nabídne spoustu muziky za velmi příznivou cenu.

Ano, má své mouchy. Třeba špatně nahmatatelná tlačítka hlasitosti na boku, prohýbající se a vrzající kryt na zádech, slot pro microSD až pod baterií. Zvláštně fungující automatiku jasu displeje. Nižší rozlišení displeje. Občas se někde zamyslí. Jenže to je vše. Žádná podstatná vada.

A protože dobře padne do ruky, skvěle vypadá, má kvalitní displej, funguje rychle a spolehlivě, prostředí LG je velmi intuitivní, baterie vydrží tak jak potřebuji, mám v tom poměrně jasno. LG Optimus L9 se opravdu povedl a nabízí skvělý poměr cena/výkon. A jak jsem psal už v článku s prvními dojmy, jeho největším konkurentem asi bude velmi úspěšný Samsung Galaxy S II, možná HTC One S, což jsou určitě kvalitní telefony, ale LG má své klady a proto ho ve výběru nového telefonu určitě neopomeňte.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku