TOPlist

Recenze Huawei Honor 2: Skvěle vybavená střední třída s HD displejem a příznivou cenou

Model Honor 2 si dal s dostupností na českém trhu na čas, ale svým příchodem a nasazenou cenou se z něho stal horký kandidát na pozici telefonu s nejlepším poměrem výkon/výbava/cena. Jestli tomu tak skutečně je, zkusíme zjistit v naší recenzi.

Huawei Honor 2 nabízí za cenu kolem sedmi a půl tisíc korun čtyřjádrový procesor, 4,5 palcový HD IPS displej a osmimegapixelový fotoaparát. To je v této cenové relaci výbava, která v oficiální české distribuci nemá konkurenci.

Do redakce nám nedopatřením českého zastoupení dorazil telefon určený pro čínský trh, který disponoval pouze čínskou a anglickou lokalizací. Navíc neobsahoval většinu Google aplikací včetně obchodu Play. Proto jsme do telefonu nainstalovali globální firmware dostupný na stránkách výrobce, který se v drobnostech může lišit od firmwaru určeného pro český trh. Po zkušenostech s modelem Ascend G300 je globální ROM většinou ale lépe odladěná.

Klady (+)

  • kvalitní displej
  • notifikační LED dioda
  • nadprůměrná výdrž
  • kvalita fotografií
  • kvalitní a hlasitý stereo zvuk
  • cena

Zápory (-)

  • pouze Android 4.0.4
  • horší antireflexní úprava krycího skla
  • optimalizace aplikací pro procesor Huawei K3V2
  • zvuky u fotoaparátu nelze vypnout
  • absence NFC

Obsah balení

V balení najdete síťovou nabíječku, synchronizační USB kabel, základní pecková sluchátka, návod a záruční list. Při dané ceně a výbavě snad ani nelze víc očekávat. Sluchátka hrají pouze průměrně a nečekejte od nich žádné zázraky. Spíše než pro poslech hudby se hodí pro telefonování, pro audio zážitek bude přece jenom lepší použít sluchátka vlastní.

- - -

Videopohled

Design a zpracování

Při pohledu na Huawei Honor 2 zřejmě zažijete určité “deja-vu”, model je totiž vzhledově identický s modelem Ascend G600 a jediný, z venku patrný rozdíl, je jiný povrch zadního krytu. Honor 2 se prodává v černé barvě, kterou jsme měli pro test k dispozici, jiné barevné verze zatím nejsou na našem trhu oficiálně dostupné. Design telefonu je hodně decentní a usedlý, k čemuž velkou měrou přispívá tmavé provedení a jediným designovým osvěžením je rámeček v barvě černého chromu kolem displeje, nad kterým najdeme reproduktor a pod ním trojici senzorových tlačítek (Zpět, Domů a Menu).

- - -

Zadní část a boky přístroje tvoří vanička zadního krytu s velmi příjemnou povrchovou úpravou, díky které se telefon jistě drží, nemá tendenci vyklouznout a nejsou na ní patrné otisky prstů. Součástí krytu jsou mechanická tlačítka Power a kolébka pro ovládání hlasitosti, které společně našly místo na pravém boku. Mají jistý chod, ale jsou umístěna hodně vysoko v horní části a pohodlnějšímu ovládání by prospělo, kdyby si vyměnily pozice, protože zapínací tlačítko je umístěno téměř v horním rohu a jeho ovládání není příliš pohodlné.

- - -

- - -

Na protější straně najdeme microUSB konektor, na horní hraně potom 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Ve spodní části je přítomný pouze mikrofon. Boky telefonu jsou součástí zadního krytu a mají stejnou povrchovou úpravu. Na zadní straně najdete ještě čočku fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a dvojici opravdu hlasitých stereo reproduktorů. Se zvukem souvisí ještě jedna nenápadná změna ve vzhledu.

- - -
Srovnání se Samsungem Galaxy S4 a Nokiá Lumia 720

Dvojče testovaného telefonu, model Ascend G600, trpěl neduhem, kdy pokud ležel na rovné ploše na zádech, docházelo k zakrytí výdechů reproduktorů a tím k výraznému utlumení zvuku. U Honoru 2 výrobce umístil vedle mřížek dva nenápadné výstupky, které tento nedostatek odstraňují, protože záda telefonu díky nim nedoléhají na odkládací plochu.

- - -

Design tedy neohromí, ale rozměry a hmotnost vás mohou překvapit. Zejména kvůli velké šířce rámečku nad a pod displejem, dosahuje Honor 2 rozměrů (134 x 67,5 x 10,5 mm) některých konkurentů s větší úhlopříčkou displeje. Také hmotnost 145 gramů nepatří k nejnižším. Telefon je celý vyroben z plastů, ale jeho konstrukce je pevná a lícování dobré a použité materiály nepůsobí laciným dojmem. Testovaný kus během testování nevydával žádné nepříjemné zvuky a zadní kryt držel pevně.

- - -

Hardwarové parametry, výkon a displej

Telefon pohání čtyřjádrový procesor K3V2 z dílny Huawei s taktem 1,4 GHz na každé jádro, grafický čip Vivante GC4000 a k dispozici je 1 GB paměti RAM. To jsou hodnoty, které nejen na papíře vypadají dobře, ale dobře vypadají také výsledky z benchmarků, ve kterých Honor 2 dosahuje podobných příček jako loňské vlajkové lodi Samsungu nebo HTC.

  
Informace o volné paměti a výsledky benchmarků

 
Hodnoty naměřené programem AnTuTu Benchmark

Nic na tom nemění skutečnost, že se jedná o čipovou sadu vyráběnou starší 40 nm technologií. Bohužel, Honor 2 trpí velmi podobnými neduhy jako jeho dvojče Ascend G600 a to znamená, že nemá problémy s během systému, ale nahrávání náročnějších aplikací trvá déle, než u konkurence vybavené modernějším hardwarem.

Nejvýrazněji je to vidět u her, kde narazíte u některých titulů na slabou nebo vůbec žádnou optimalizaci pro tento procesor. Nezahrajete si tak většinu novějších titulů od Gameloftu, kde na vás v obchodě Play čeká hláška, že zařízení není kompatibilní. U oblíbených her českého studia Madfinger Games – Dead Trigger a Shadowgun se naštěstí zkušenost z Ascend G600 neopakuje a hry lze hrát naprosto bez problémů.

Stejně tak náročnou hru Need for Speed Most Wanted od Electronic Arts si klidně zahrajete, horší je to u herního hitu posledních týdnů od stejné společnosti, zavodů Real Racing 3, ve kterých zlobí grafika a hra se tak stává neatraktivní. S méně náročnými tituly, jako jsou Angry Birds, Cut The Rope a podobnými telefon samozřejmě žádné problémy nemá.


U některých titulů jsou problémy s kompatibilitou kvůli chybějící optimalizaci pro čipset

Interní paměť má kapacitu 8 GB, nicméně pro uživatele je dostupných jen zhruba 4,8 GB, což není mnoho a bez paměťové karty se pravděpodobně dlouho neobejdete. Jsou podporovány karty do velikosti 32 GB (standard microSDHC). Podpora sítí druhé a třetí generace je samozřejmostí, stejně tak WiFi, GPS, USB 2.0 a Bluetooth ve verzi 3.0. S citlivostí telefonu na signál GSM nebo WiFi jsem s Ascend G600 nezaznamenal žádné problémy.

 
Telefonní aplikace a textové zprávy

Potěší přítomnost DLNA pro sdílení a přehrávání multimediálních souborů v jedné síti, naopak chybí stále populárnější a rozšířenější funkce NFC, a to je rozhodně škoda. Podporována není také funkce USB Host.

- - -

Zobrazování má na starost 4,5 palcový IPS displej s HD rozlišením 720 x 1280 bodů a je jedním z lákadel tohoto modelu. Má věrné podání barev a dobré pozorovací úhly, jedinou výtku bych měl k odleskům v krycím tvrzeném skle, které hodně zhoršují čitelnost na přímém slunci. Zde mohl výrobce zapracovat na lepší antireflexní vrstvě, ale jinak je displej chloubou celého zařízení.

Baterie a výdrž: Zvládne i dva dny v zápřahu

O přísun energie se stará Li-Po akumulátor s kapacitou 2 230 mAh (výrobcem garantovaná kapacita je 2 150 mAh). Výdrž telefonu je i přes rozměrný displej na velmi dobré úrovni. Není problém při běžném používání dosáhnout výdrže až dvou dnů, při vysokém zatížení telefon vydrží bez problému jeden den. Je však nutné počítat s tím, že při hraní náročnějších her se baterie odporoučí po pár hodinách.

  

Přehrávání 720p videa vzdal Ascend G600 po 5 hodinách a 15 minutách, při nastavení 100% jasu a 50% hlasitosti zvuku a zapnuté WiFi, nabíjení zpět na 100 procent zvládl s běžnou 1A nabíječkou za 2,5 hodiny. Sečteno a podtrženo, pokud je zařízení zatěžováno lehčím provozem (telefonování, maily, IM) je jeho výdrž nadstandardní, pokud začnete hardware zatěžovat na plný výkon, blíží se výsledky průměru. V telefonu naleznete položku Úsporný režim, kde si můžete nastavit tři různé možnosti úspory energie. My jsme všechny testy prováděli s nastavenou prostřední možností „Vyvážené“.

Operační systém a prostředí

Když jsme před půl rokem testovali model Ascend G600 a kritizovali, že přichází na trh s operačním systémem Android 4.0.4, netušili jsme, že po pár měsících nás čeká stejné překvapení. To je rok po představení verze 4.1 tak trochu ostuda. Naštěstí by se měl Honor 2 dočkat v brzké době aktualizace, a to rovnou na verzi 4.2.2 “Jelly Bean”. Systém je i přes nepřítomnost verze s optimalizací „Project Butter“ dobře odladěný a je to vidět zejména na absenci drobných zaškobrtnutí v plynulosti překreslovaní obrazu, které byly často verzi 4.0 vytýkány. Huawei převzalo výchozí Launcher z čistého Androidu a pouze jej doplnilo o vlastní tapety a ikonky.

  
Uzamčená obrazovka, hlavní plocha a nabídka s programy

Drobné změny tu ale přece jenom najdeme; například notifikační lišta byla doplněna o přepínače často používaných funkcí. Ty v globální verzi ROM nejsou, ale můžete si pomoci instalací některého z programů z Google Play, například aplikací Notification Toggle. Upravena byla také obrazovka uzamčeného zařízení. Ta nyní umožňuje nejen rychlý přístup k fotoaparátu, ale také k SMS zprávám a výpisu volání, můžete zde ovládat hudební aplikaci Hudba+, bohužel ale ne nástroj Hudba Play. Pokud chcete aplikace na obrazovce uzamčení změnit, najdete v nastavení možnost úpravy zástupců. Pro tento výchozí launcher si můžete nastavit tři motivy –  Android, Rozbřesk a Vánek. Motivy změní systémové ikony a tapetu, tu si však kdykoliv můžete přenastavit za libovolnou vlastní.


Výběr grafického motivu v operačním systému

K dispozici je v globální verzi pět ploch, mezi kterými nelze cyklicky rotovat a ani není možné měnit jejich počet. V Nastavení je zajímavá položka Rychlé zavedení systému. Pokud ji aktivujete, doba od zapnutí do plné použitelnosti, včetně přihlášení do mobilní sítě nebo WiFi, se zkrátí asi na 10 sekund. Standardně telefon startuje do plné připravenosti necelou minutu. Jedná se o jakýsi režim hibernace, který známe už z telefonů s logem HTC.


Několik podob softwarové klávesnice od Huawei

Huawei připravilo vlastní klávesnici, u níž můžete posunutím vpravo nebo vlevo rychle přepínat mezi vzhledem QWERTY a telefonním rozložením a najdete zde mnoho možností nastavení. Pokud by vám nevyhovovala je přítomná i nativní klávesnice z Androidu, nebo si můžete nainstalovat některou z oblíbených aplikací z obchodu Play.

Bonusové programy

Základní výčet aplikací asi nikoho nepřekvapí, i zde se vše točí okolo služeb Google, jehož nástroje najdete v telefonu předinstalované. Počínaje aplikacemi Telefon, Gmail, E-mail, Google+, Kalendář, Lidé, Mapy, Místa, Navigace, Obchod Play, Pokec, Hangouts a konče YouTube. V nainstalovaném firmwaru nebyly předinstalovány žádné aplikace pro sociální služby.

  

Bonusový software DLNA slouží ke sdílení multimédií v domácí síti se zařízeními podporujícími tento standard. Utilita Poznámky je sice jednoduchá, ale plně postačující pro ukládání rychlých poznámek, bohužel však nepodporuje synchronizaci s žádnout službou. Nechybí ani Správce souborů, který dokonce zvládá práci s archivy ZIP a který bude většině uživatelů postačovat.

  

Svítilna vám pomůže v případě, že si budete chtít posvítit přisvětlovací diodou na zadní straně telefonu. Zálohovat vše, jak název aplikace napovídá, slouží k zálohování obsahu telefonu. Program je intuitivní a opět pro většinu uživatelů více než dostatečný. Pro prohlížení webových stránek slouží integrovaný systémový prohlížeč a přítomný je také prohlížeč Chrome.

  

Fotoaparát a záznam videa, přehrávání hudby

Honor 2 disponuje dvěma fotoaparáty. Předním s rozlišením 1,3 Mpx (1 280 x 960 px), který slouží pro videohovory nebo odemykání displeje obličejem. Mnohem zajímavější parametry nabízí zadní kamera s rozlišením 8 Mpx doplněná BSI senzorem, který zvyšuje citlivost snímače při horších světelných podmínkách. U samotné aplikace Fotoaparát se v Huawei naštěstí nespokojili s tou nativní, kterou známe z čistého Androidu, ale připravili vlastní, uživatelsky mnohem přívětivější.

  
Prostředí aplikace pro ovládání fotoaparátu a kamery

Nastavení fotoaparátu je opravdu snadné a intuitivní. Konfigurovat lze režimy snímání, barevné filtry, scénické režimy, vyvážení bílé, ISO, rozlišení fotografií, GPS značky a mnoho dalších věcí. Najdeme zde i možnost použít různé deformace obličejů, a to jak ve fotografiích, tak i ve videu. Maximální rozlišení fotek je 3264 x 2448 px (4:3), pokud byste chtěli pořizovat širokoúhlé snímky v poměru stran 16:9, budete se muset spokojit s rozlišením 6 MPx (3 264 x 1840 bodů).

- - -

- - -

- - -

Dle specifikací by se mohlo zdát, že fotoaparát v testovaném telefonu je stejný jako u modelu Ascend G600 a vyšší rozlišení pořizovaného videa je možné pouze díky silnějšímu hardwaru. Výsledná kvalita fotek však ukazuje, že Honor 2 pořizuje kvalitnější snímky, které zejména za dobrých světelných podmínek lze označit za nadprůměrné. S ubývajícím světlem přibývá šum, ale díky technologii BSI to není až výrazné. Zvuky fotoapárátu (ostření, zvuk závěrky) nelze vypnout, ale naštěstí nejsou tak hlučné jako u staršího modelu.

Výrazně si polepšil záznam videa, které je možno zaznamenávat ve fullHD rozlišení (1 980 x 1 088 bodů) a pokud máte pevnou ruku, je pořizované video kvalitní. V opačném případě se v záznamu sebemenší třes celkem výrazně projeví, o čemž se můžete přesvědčit i z naší ukázky. Možnosti nastavení jsou podstatně užší než u fotografií, konfigurovat můžete rozlišení, vyvážení bílé, GPS pozici a výchozí úložiště.

  

Pro přehrávání hudby najdete v telefonu hned dva přehrávače. Prvním je aplikace Hudba+, kterou dodalo Huawei a druhým Hudba Play od Googlu. Ani jednomu není moc co vytknout, zobrazují seznamy skladeb, alba, interprety. Pokud preferujete úpravu zvuku přehrávané hudby, sáhnete asi po aplikaci od Googlu, která obsahuje ekvalizér. Nechybí FM rádio, kterému jako anténa slouží sluchátka a oproti konkurenci má velmi dobrou citlivost.

  

V telefonu samostatnou aplikaci pro přehrávání videa nenajdete. Je součástí Galerie a základní přehrávání a sdílení videa zvládá bez problémů. Pokud budete chtít pokročilejší funkce, nevyhnete se instalaci přehrávače Google Play, například oblíbeného MX Playeru.

Závěrečné hodnocení: Nejlépe vybavená střední třída

Huawei Honor 2 nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu a příjemně nás v redakci překvapil.V nenápadném těle nabízí poměrně silný hardware, kvalitní displej, velmi dobrý fotoaparát a slušný zvukový výstup. Menší pihou na kráse je přítomnost operačního systému ve starší verzi 4.0.4, který je na druhou stranu velmi dobře optimalizován a navíc by měl být v brzké době aktualizován na nejnovější Android 4.2.2. Pařani by si měli dát pozor na to, že některé tituly z Google Play na telefonu nespustí právě kvůli zmíněné nekompatibilitě s čipsetem.

Huawei Honor 2 nemá nyní v oficiální české distribuci přímou konkurenci; těžko tak budete hledat zařízení s podobnou hardwarovou výbavou v ceně kolem sedmi a půl tisíce korun. V této cenové hladině se pohybuje například Samsung Galaxy S III mini, Sony Xperia M, Alcatel One Touch 6030D Idol, Sony Xperia L nebo starší LG Optimus L9.

Všechny tyto telefony ale zaostávají v hardwarových parametrech a Honor 2 z nich zkrátka vychází nejlépe. Pokud se podíváme po konkurentech mimo operační systém Android, může být zajímavou konkurencí Nokia Lumia 820 či HTC 8X. Oba tyto telefony běží na operačním systému Windows Phone 8 a prodávají se za velmi atraktivní cenu.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku