TOPlist

Recenze HTC One: Jednička z Tchaj-wanu

Lákavé hardwarové parametry v čele s fullHD displejem, elegantní design a hliníkové tělo. HTC One se povedl, ale není dokonalý. Vyplatí se za něj utratit téměř 17 000 Kč? To vám prozradí dnešní recenze.

Společnosti HTC se dlouhodobě nedaří, její loňský model One X prohrál u zákazníků souboj se svými konkurenty, zejména s Galaxy S III z dílny Samsungu. Později představený model One X+  a některé nižší modely řady „One“ byly už jen nefunkční náplastí. Pro letošní rok se společnost rozhodla vsadit vše na jednu kartu a představila pouze jeden model HTC One. O tom, jak je tento kousek pro HTC důležitý svědčí fakt, že si výrobce premiéru telefonu nenechal na veletrh MWC v Barceloně, ale představil novou vlajkovou loď o týden dříve, na dvou souběžných tiskových konferencích v Londýně a New Yorku (byli jsme u toho).

Představitelé společnosti nešetřili při představení HTC One superlativy a je pravda, že má čím zaujmout. Přichází s luxusním hliníkovým provedením, fullHD displejem, fotoaparátem s novou technologií UltraPixelů a funkcí HTC Zoe, zbrusu novým uživatelským prostředím Sense 5.0 a dalšími hardwarovými a softwarovými novinkami. Bude to na konkurenci v podobě Sony Xperia Z (již se prodává) a Samsung Galaxy S4 (konec dubna/květen) stačit? Pojďme si zatím tento zajímavý telefon podrobněji představit v naší recenzi.

Klady (+)

  • výkonný hardware
  • výborný displej s fullHD rozlišením
  • hliníková konstrukce a dílenské zpracování
  • výdrž baterie
  • kvalitní stereo reproduktory
  • infraport (využití jako dálkový ovladač)
  • HTC Sense 5.0 a softwarová výbava

Zápory (-)

  • fotoaparát
  • uživatelsky nevyměnitelná baterie
  • absence slotu pro paměťové karty
  • umístění tlačítka Power
  • vyšší cena

Na tomto místě vám většinou představujeme obsah balení. Od českého zastoupení HTC jsme ale dostali k recenzi předprodukční verzi zařízení a s ním pouze sponku na vyndání šuplíčku microSIM karty. Z unboxing videí na YouTube je patrné, že HTC One přichází s novým formátem balení, než na které jsme byli zvyklí v loňském roce.

Rozhodně balení vypadá hodnotněji, než to loňské „ekologické“. Zdá se, že HTC konečně nahradilo pecková sluchátka špuntovými, což lze označit za malou revoluci.

Videopohled na HTC One

Design a zpracování, displej a hardwarová výbava

HTC už několik let používá pro konstrukci svých špičkových modelů unibody konstrukci a u HTC One se navíc vrátilo k hliníku jako hlavnímu materiálu. Hodnocení designu je hodně subjektivní záležitost; za sebe mohu napsat, že se mě design HTC One hodně líbí, stejně jako každému komu jsem ho během testování ukázal a myslím si, že vzhled bude jedna z největších zbraní proti konkurenci.

- - -

V záplavě „plasťáků“ je One asi jediným konkurentem iPhone 5, který je vyroben ze stejného materiálu. Jeho rozměry jsou 137,4 x 68,2 x 9,3 milimetrů, hmotnost s ohledem na rozměry a použitý materiál příjemných 143 gramů. Dostupný bude v barvě hliníku a také v usedlejší černé variantě.

- - -

Záda telefonu jsou vyrobena z jednoho kusu hliníku a jsou na nich vyfrézovány drážky, které jsou zakryté plastovou výplní oddělující jednotlivé antény, a společně utváří zajímavý designový prvek. Kromě těchto linek najdete v horní části zadního krytu objektiv fotoaparátu, přisvětlovací diodu a sekundární mikrofon. Uprostřed zad je tradičně plasticky vyvedené logo výrobce a dole logo partnera BeatsAudio.

- - -

Boky telefonu tvoří po celém obvodu plastový rámeček, ve kterém kromě konektorové výbavy najdete kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti, mikrofon pro hovory a šuplíček na microSIM kartu. V horní části je vlevo umístěné tlačítko Power, ve kterém je umístěn infračervený port. Právě poloha tlačítka Power mi nepřijde úplně vyhovující a zasazení do pravé boční hrany by bylo mnohm logičtější; takhle je nutné zbytečně natahovat prst, abyste jej mohli zmáčknout.

- - -

- - -

Do těchto komponent je vsazena elektronika, překryta displejem a tvrzeným sklem, který dominuje přední části. Nad a pod displejem je ještě dvojice hliníkových krytek s mřížkami pro stereo reproduktory. V té horní je umístěna přední kamera, potřebné senzory a notifikační LED dioda.

- -

Pod displejem najdete také dvojici senzorových tlačítek Zpět a Domů, mezi kterými je umístěno logo HTC, to však jako tlačítko neslouží, ale spolehlivě sem ho zpočátku mačkal, než sem si zvykl na přítomnost pouze dvou tlačítek, která jsou navíc umístěna blíže ke středu a opravdu chvíli trvá, než si jejich umístění zafixujete.

  - -

Telefony HTC používám dlouhodobě, další modely výrobce mi prochází rukama při recenzích a občas mám pocit, že taiwanský výrobce hraje se svými zákazníky tlačítkové scrabble. Když pominu umístění klávesy Power na horní hranu, u One alespoň z části omluvenou přítomností infračerveného portu, tak nechápu, proč toto tlačítko najdeme u jednoho modelu vlevo a u dalšího pro změnu vpravo. Nestandardní použití pouze dvou tlačítek pod displejem u modelu, na který vsadil výrobce své přežití, nepovažuji také za úplně logické.

- - -
HTC One vs. Samsung Galaxy S III a Apple iPhone 5

Jedinou chybičku ve zpracování jsem našel na spodní hliníkové krytce reproduktoru, která přesně nelícovala s bokem telefonu a trochu přes něj přesahovala. Tuto chybu ale přisuzujeme tomu, že se jedná o předprodukční kus a u telefonů určených pro koncové zákazníky bude vše v pořádku, protože jinak je zpracování příkladné. Hodnotně také působí všechny použité materiály, konstrukce telefonu je pevná, nikde nic nevrže a nic nenasvědčuje tomu, že by to při dlouhodobém používání mělo být jinak. Kryt rovněž není náchylný na poškrábání a stejně tak se na něm nijak výrazně neusazují otisky prstů. Design tedy hodnotíme velice kladně, konečně je zde nějaká inovace a příkladné je i dílenské zpracování.

Displej: Extrémně jemný a s věrnými barvami

Zobrazování má na starosti 4,7palcový Super LCD3 panel s fullHD rozlišením 1 080 x 1 920 bodů, díky menší úhlopříčce má extrémní jemnost 468 ppi a ukazuje tímto parametrem záda konkurenci a to i té, která se na trh teprve chystá. Displej je vynikající, nemáte nejmenší šanci zachytit pouhým okem jednotlivé pixely, podání barev je přirozené, podsvícení rovnoměrné a skvělé jsou i pozorovací úhly. Pochválit musím také dobře odladěné automatické podsvícení displeje, které je méně agresivní než u modelu OneX , kde bylo při slabém okolním světle zbytečně intenzivní. Špatná není ani čitelnost na přímém sluníčku, ale pouze za předpokladu, že si nastavíte maximální úroveň jasu (automatika venkovní prostředí také spolehlivě rozpozná a podsvícení zvýší).

- - -
Displej nabízí jemné rozlišení, pixely okem nevidíte a výborné je i podání barev

Můžeme polemizovat, zda použití fullHD rozlišení na “malém” displeji není zbytečnost, už HD displeje poskytují dostatečnou jemnost rozlišení a další pixely navíc zbytečně zatěžují hardware a vysávají baterii, ale výrobci se rozhodli, že fullHD bude trend letošního roku a nám nezbývá než to akceptovat. A upřímně, krásně se na to kouká.

Hardwarová výbava: Rychlík s dobrou optimalizací

Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 s taktem 1,7 GHz pro každé jádro a výkonným grafickým čipem Adreno 320, který byl představený teprve nedávno. Reakce telefonu jsou okamžité a maximálně svižné. V nabídkách systému a v prostředí HTC Sense zkrátka na nic nečekáte, a to ani při náročnějších úkonech či instalaci aplikací z Google Play na pozadí.

  
Volná paměť, výsledky z programu 3DMark a CF-Bench

Ve výbavě dále najdeme velmi pěkné 2 GB operační paměti RAM, které doplňuje 32 GB nebo 64 GB vnitřní paměti; na našem trhu se oficiálně prodává pouze 32GB varianta. I my jsme na test měli model s menší pamětí, který po prvním spuštění nabízí uživateli zhruba 25 GB pro jeho data. Slot na paměťové karty k dispozici není, ale uživatel dostane k dispozici 25 GB na cloudovém úložišti DropBox na dva roky zdarma.

Podpora sítí druhé a třetí generace je samozřejmostí, přítomný je i LTE modul. Další výbava zahrnuje WiFi 802.11 a/ac/b/g/n, GPS + Glonass, USB 2.0 a Bluetooth ve verzi 4.0. Potěší přítomnost DLNA pro sdílení a přehrávání souborů v jedné síti či FM rádio (funguje jen s připojenými sluchátky, které slouží jako anténa), nebo funkce NFC. Zajímavou novinkou u HTC je přítomnost infračerveného portu, s jehož pomocí můžete díky vestavěné aplikaci ovládat domácí elektroniku. S citlivostí telefonu na signál GSM nebo WiFi jsem s HTC One nezaznamenal žádné problémy, při telefonování byl zvuk čistý, dostatečně hlasitý a ani protistrana si nestěžovala. Výborná je také kvalita zvukového záznamu a dvojice mikrofonů v tomto případě odvádí skvělou práci. Pochválit musíme také příkladně rychlou fixaci GPS pozice.

Baterie a výdrž: Jeden den v zápřahu zvládne bez potíží

O přísun energie se stará uživatelsky nevyměnitelný Li-Pol akumulátor s kapacitou 2 300 mAh. Hodnota, která nevypadá špatně, ale nesmíme zapomenout, jak výkonnému zařízení má dodávat energii. Při běžném používání (volání, sms, WhatsApp, internet a sociální sítě) vydrží telefon spolehlivě od rána do večera, to je to nejnutnější minimum které od telefonu požaduji, takže to považuji za dobrý výsledek.

 

Pokud ovšem budete chtít na telefonu hrát náročnější hry, nezapomeňte nosit nabíječku s sebou, protože hardware se přihlásí o svojí porci energie a výdrž se smrskne na pár hodin. Při přehrávání HD (720p) videa vydržel One 6 hodin a 25 minut. Nabíjení adaptérem z One X (k zapůjčenému kusu jsme nedostali nabíječku) trvalo dlouhé 3 hodiny a 20 minut. Uvidíme, jak bude tento parametr vypadat, až budeme mít k dispozici prodejní verzi telefonu.

Fotoaparát a záznam videa

Největším lákadlem HTC One se má stát kromě hliníkové konstrukce a fullHD displeje především fotoaparát. Tomu nasvědčovala už prezentace při představení v Londýně a následně na MWC v Barceloně, kde byl fotoaparát obsahující technologii UltraPixel a funkci HTC Zoe často zmiňován. Technologie ultra pixelů spočívá v tom, že na čipu o standardní velikosti je umístěno méně pixelů, které tak mají větší velikost. Tím se sice zmenší rozlišení fotografie, ale větší pixely zachytí více dopadajícího světla a výsledkem budou kvalitnější fotografie, zejména za zhoršených světelných podmínek.

  

Fotoaparát díky použití této technologie disponuje rozlišením „pouze“ 4 Mpx, natáčí video ve fullHD rozlišení a v nastavení najdete všechny standardní funkce včetně HDR (i u videa), dvouosé stabilizace obrazu, automatické detekce úsměvu a široké nabídky aplikovatelných filtrů. Přední kamera má rozlišení 2,1 Mpx a zvládá také natáčení videa ve fullHD rozlišení, mezi předním a hlavním fotoaparátem se přepíná přejetím prstu po displeji. Přední kamerka poskytuje výbornou kvalitu obrazu při videokomunikaci.

- - -

- - -
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu (33 MB)

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii. Jakmile budeme mít k dispozici finální verzi telefonu s novou verzí software, doplníme do galerie nové snímky a video.

HTC Zoe umožňuje fotoaparátu zachytit sekvenci 20 fotografií a vytvoří z nich krátký video soubor v plném rozlišení fotografií a délce 4 vteřiny. Zajímavostí je, že 5 snímků je z doby, než jste zmáčkli spoušť (zhruba 1 vteřina). To znamená, že když máte tuto funkci aktivní, vytváří fotoaparát ve smyčce sekvenční snímky, aby je mohl použít, pokud se rozhodnete scénu zachytit. To je celkem zajímavý nápad, ale počítejte s tím, že v tomto režimu dochází k rychlejšímu úbytku energie právě díky tomu, že fotoaparát neustále snímá aktuální scénu.


Klip sestavený díky HTC Zoe. Přímo v telefonu si jednotlivé klipy můžete prohlížet v galerii, sestříhat, doplnit hudbou a efekty a případně je nechat nahrát na speciální webovou stránku, kde ale nezůstanou na věky; HTC vám je bude archivovat pouze po dobu 180 dnů.

Vše se to krásně poslouchá, ale výsledky zatím trochu pokulhávají a naše očekávání rozhodně byla větší. Pořízené fotografie jsou ve středu zaostřené, ale směrem ke krajům se ostrost ztrácí a občas jsou okraje nepřirozeně rozmazané. Nejvíce patrné je to v pravé části, která na tom je o poznání hůře než levá strana. Při focení ve zhoršených světelných podmínkách ale One podává lepší výsledky než většina konkurence, ale také na těchto snímcích je patrná neostrost na okrajích.

Mnohem lepší výsledky než u fotografií dosahuje kamera u videa, kde se projeví přítomnost stabilizace obrazu. Je škoda, že právě tolik propagovaný fotoaparát podává horší výsledky, než jaké bylo očekávání. Podle dobrých výsledků při natáčení videa se nejspíše jedná u fotoaparátu o softwarový problém a HTC už na duben ohlásilo pro One aktualizaci zaměřenou zejména na fotoaparát. Ohled je třeba brát také na to, že nemáme k dispozici finální telefon a určitě se fotoaparátu budeme věnovat podrobněji, až budeme mít k dispozici prodejní verzi telefonu. I tak máme ale z fotoaparátu trochu rozporuplné dojmy a od telefonu za téměř sedmnáct tisíc korun bychom neočekávali, že bude trpět chybou v podobě neostrých fotografií u okrajů.


Sekvenční snímání s využitím HTC Zoe

One s využitím HTC Zoe umí pořizovat sekvenční fotografie, nicméně je potřeba, aby byl pohyb správně rozložen přes celou scénu, jinak kýženého výsledku nedosáhnete. Pokud si s přípravou sekvenčního snímku dáte záležet, můžete celkem snadno dosáhnout výsledku jako v přiloženém videu.

Operační systém a nová verze HTC Sense 5.0

Zapůjčený kus obsahoval operační systém Android ve verzi 4.1.2, který je zastřešen zcela novou nadstavbou Sense 5.0, která byla od základu přepracována a nově v ní najdete méně animací, zmizela také některá nastavení a prostředí je barevně lépe vyvážené. Zcela nová je rovněž obrazovka uzamčeného zařízení – nyní přístroj odemknete přejetím prstu odspoda nahoru, případně můžete spustit jednu ze čtyř aplikací povytažením její ikony směrem k horní hraně.

  

  

Obrazovky uzamčení máte v nastavení k dispozici čtyři a liší se typem zobrazovaných informací. Volit můžete z počasí, nových oznámení, fotek z alba, případně hudební sbírky v telefonu, přičemž počasí je zobrazeno vždy. Další velkou proměnou prošlo menu aplikací, ve kterém je první položkou údaj o čase a počasí, a až po něm následují ikony nainstalovaných programů.

  

V nabídce se nově listuje vertikálně a nastavit si můžete mřížku 3 x 4 nebo 4 x 5 ikon. Tady mohli jít v HTC ještě dál, fullHD displej by klidně snesl i mřížku 5 x 6 a při výchozím nastavení 3 x 4 ikonky máte pocit, že HTC neuvěřitelně plýtvá místem. Příjemnou novinkou je možnost vytváření složek přímo v menu, to u starších verzí Sense nebylo možné. Zástupce těchto složek můžete také přetahovat přímo na plochy.

  
Výrazných změn doznala také telefonní aplikace

BlinkFeed: Novinky ze sociálních sítí i webových služeb

Nedílnou součástí nového prostředí je funkce BlinkFeed, která zabírá vždy první plochu a po prvním spuštění telefonu je nastavena jako domácí. Na tuto plochu si můžete nastavit zobrazování informací ve formě dlaždic z různých mediálních serverů, sociálních sítí a aplikací, popřípadě televizního programu. Na této ploše najdete také zástupce pro přidávání nových zpráv na Twitter a Facebook, které ale probíhá prostřednictvím oficiálních aplikací. Problém BlinkFeed je v tom, že v ní nenajdete žádná domácí média, takže není příliš vhodná pro použití v našich končinách a sledování příspěvků ze sociálních sítí je na dlaždicích dost nepřehledné, takže jsem ve výsledku nové zprávy a statusy stejně raději konzumoval přes oficiální aplikace.


HTC BlinkFeed: Revoluce v konzumaci informací se nekoná, ale nápad je to zajímavý

Brzy by se to ale mělo změnit, na Facebooku českého HTC se objevila anketa, ve které se hlasovalo, které české weby mají být zařazeny do české podoby BlinkFeed. Díky vaší podpoře se v tomto přehledu objeví i SmartMania.cz :-). Službu HTC BlinkFeed na domovské obrazovce není možné kompletně deaktivovat, ale pokud jí nebudete chtít používat, můžete deaktivovat zobrazování informací a jako výchozí domovskou obrazovku (po stisknutí tlačítka Domů) si zvolit jinou plochu.

 

Změnou grafiky prošlo také prostředí aplikace pro telefonování a telefonní seznam. Ten je opět provázán se sociálními sítěmi v případě, že je využíváte a synchronizujete s nimi své kontakty. U jednotlivých položek potom vidíte jejich poslední statusy ze sociálních sítí. U kontaktů nechybí ani kompletní historie vzájemné komunikace.

Prostředí Sense 5.0 je proti svému předchůdci určitě příjemnějším společníkem. Vadily mě pouze některé odlišnosti v ovládání, které mám zažité z One X, zejména změna skrolování z horizontálního na vertikální v nabídce aplikací, ale také v nabídce widgetů, nebo nemožnost vyskočit z nabídky programů tlačítkem Zpět. Trochu zamrzí plýtvání místem v Nastavení, kdy je na fullHD displeji zobrazeno o dvě položky méně než u One X a je nutné v nabídce více skrolovat, a pak také nemožnost cyklicky rotovat na domácích obrazovkách.

Základní výčet aplikací asi nikoho nepřekvapí, vše se točí okolo služeb Google, jehož aplikace najdete v telefonu předinstalované. Počínaje aplikacemi Telefon, Gmail, E-mail, Google+, Mapy, Místa, Navigace, Obchod Play, Pokec, Talk a konče YouTube. Sociální služby zastřešují integrovaní klienti pro Facebook a Twitter. Pro kalendář dodalo HTC tradičně svojí aplikaci, která je dobře použitelná a umí zobrazovat třeba i události z Facebooku.

HTC ve svých telefonech dodává velké množství bonusových aplikací, některé jsou hodnotné a povedené, ale některé vám mohou vadit. Zejména pokud je v telefonu nainstalována free verze aplikace a vy máte zakoupenu plnou verzi. Aplikaci dodanou výrobcem nelze odinstalovat a jediný způsob jak jí nemít na očích, je skrýt ji v nabídce programů.

HTC One jako dálkový ovladač

Mezi ty povedené aplikace patří bezesporu Televize, která využívá vestavěný infračervený port, díky kterému můžete telefonem ovládat domácí elektroniku. Jednoduchý průvodce vám pomůže nastavit One pro ovládání vašich zařízení díky široké online databázi výrobců elektroniky. Pokud se stane a vašeho výrobce v seznamu nenajdete, budete muset One naprogramovat pomocí stávajícího ovladače. Domácí televizi se mi podařilo nastavit na první pokus a ovládání fungovalo spolehlivě a překvapivě na velkou vzdálenost.

  

Aplikace má mnohem větší potenciál, protože umí zobrazovat televizní program a upozorňovat na vybrané pořady, popřípadě je synchronizovat s kalendářem. Podobně jako u BlinkFeed chybí české zdroje, takže tato část aplikace je pro většinu uživatelů nepoužitelná. Budeme muset doufat, že nám HTC umožní tuto aplikaci používat i jinak, než jen jako dálkový ovladač.

  

Velkou proměnou prošla aplikace Car pro zjednodušené ovládání telefonu při řízení automobilu pomocí velkých ikon. Nově můžete do tohoto panelu přidávat vlastní aplikace a přeskupovat je v seznamu. Aplikaci lze ovládat hlasově, ale bohužel ne naším rodným jazykem.

Polaris Office pro tvorbu, úpravu a prohlížení dokumentů, zde najdete v plné verzi. Poznámky lze synchronizovat se službou Evernote a Úkoly se stejnojmennou službou Google. Aplikace Kid Mode zabrání vašim dětem aby vám udělaly v telefonu paseku, a zároveň je dokáže zabavit díky obsaženým hrám. Jedná se ale o aplikaci třetí strany, kterou najdete zdarma v obchodě Play a může si ji tak nainstalovat každý.

  
Dětský zámek na HTC One

Webový prohlížeč

Pro prohlížení webových stránek je k dispozici stále ještě systémový prohlížeč, který odvádí svojí práci dobře, navíc stále podporuje Adobe Flash. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovoval, můžete využívat prohlížeč Chrome, který je také nainstalován, nebo si zvolit některý z řady dalších na Google Play. Prohlížeč je rychlý, podporuje multidotyková gesta a problémy nemá ani s vykreslováním složitějších webových stránek.

  

Hudba a video

Zvukový výstup na HTC One je asi nejlepší, jaký jsem zatím na mobilním zařízení viděl, respektive slyšel. A to nejen do sluchátek, ale také výstup z dvojice stereo reproduktorů. Je úplně jedno jestli máte aktivovaný profil Beats Audio pro vylepšení zvuku nebo ho vypnete. Zvuk je díky umístění reproduktorů na přední straně stále velmi kvalitní a HTC One tak hraje nejlépe ze všech dostupných telefonů na trhu.

  

Pro přehrávání hudby najdete v HTC One hned dvě aplikace. Jednou je aplikace Hudba a druhou Hudba Play. Jak už sem zmínil, telefon je již tradičně vybaven technologií Beats Audio pro vylepšení zvuku. Tato technologie sice přináší výrazné vylepšení zvuku, ale je škoda, že aktivace nebo deaktivace Beats Audio je jedinou možností úpravy, jiný ekvalizér už v aplikacích pro přehrávání hudby nenajdete, ale i přesto je zvukový výstup do sluchátek výborný. Hudební fajnšmekři, kteří by si chtěli hrát s nastavením zvuku, si můžou pomoci instalací některého z přehrávačů (například PowerAmp) a získat tak více možností nastavení včetně již zmíněného ekvalizéru.

 

Aplikace Hudba je povedená, umožňuje řazení skladeb v telefonu podle interpreta, alb, žánru nebo seznamu stop. Najdete v ní odkazy do aplikací SoundHound, TuneIn a do obchodu 7digital. Hudba Play sice odkazy do aplikací třetích stran postrádá, ale funkčně je na tom podobně, navíc nabízí možnost propojení se službou Google Music.

Pro přehrávání videa slouží interní přehrávač z Galerie, který přehrál vše kromě formátu DivX. Nabízí ale pouze základní nastavení, proto je lepší nainstalovat některý z osvědčených přehrávačů z Google Play. Telefon bez sekání přehrává i náročné fullHD filmy s vysokým datovým tokem a ukazuje tak schopnosti hardwaru.

Také Galerie prošla úpravou a po jejím otevření se zobrazí v dlaždicích nejen vaše fotky, ale také fotky vašich přátel ze sociálních služeb. Vypadá stejně jako BlinkFeed a bohužel stejně nepřehledně. Až po kliknutí na nabídku Mé fotografie se dostanete do nabídky galerie, kterou známe ze starších HTC.

Závěrečné hodnocení

HTC One je bezpochyby povedený telefon s luxusním hliníkovým tělem, vzorným zpracováním a některými novými funkcemi, které výrobce prezentuje jako revoluční, i když tomu tak ve skutečnosti není. Zda se bude skutečně jednat o revoluci a zda bylo moudré uvádět neprověřené technologie na zařízení, které má rozhodnout o osudu společnosti, ukáže až zájem zákazníků.

- - -
Klíčové modely HTC, Samsungu a Sony pro letošní rok: O úspěchu rozhodne především cena

HTC pospíchalo s představením One ještě před MWC a je škoda, že se nepodařilo telefon uvést rychle na trh. To se výrobci může stát osudným, protože se brzy dostane do prodeje jeho největší konkurent Samsung Galaxy S4 a další z konkurentů, Sony Xperia Z, už pár týdnů na trhu je. HTC One do souboje s nimi vstupuje s nejlepší cenou, která u našich operátorů začíná na 15 300 Kč bez úvazku, nicméně ve volném prodeji je cenovka nastavena na 16 990 Kč, což je stejně jako v případě Galaxy S4 či Xperie Z. I když právě vlajková loď od Sony nyní zlevňuje a navíc nabízí voděodolnou konstrukci, kterou HTC One ani Galaxy S4 nemají.

Po hardwarové stránce jsou HTC One, Samsung Galaxy S4 i Sony Xperia Z téměř shodně vybavené. Všechny tři lákají na nejnovější hardware, kvalitní optiku a fullHD displej, i když u HTC One zatím fotoaparát trochu pokulhává, ale to by se mělo změnit po uvolnění softwarové aktualizace (více informací). U HTC One a Xperie Z nás potěšila slušná výdrž, u Galaxy S4 jsme ji ještě neměli možnost otestovat. Největší vliv při výběru tak ve výsledku budou mít uživatelské preference, design a především cena.

U otázky designu vyhrává právě HTC One a Xperia Z, jelikož Galaxy S4 je pouze důstojnou evolucí předchozího modelu. Recenzi chytrého telefonu Sony Xperia Z si můžete přečíst zde a máme pro vás také článek s prvními dojmy z testování Samsungu Galaxy S4.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku