TOPlist

Recenze BlackBerry Z10: První ostružina se systémem BlackBerry 10

Postavení BlackBerry poslední léta připomínalo jízdu na horské dráze, nebo spíše volný pád. Situaci má zachránit systém BB10 a nové telefony. My si v detailní recenzi představíme model Z10.

Pod pojmem BlackBerry si dosud většina lidí vybavila klasický manažerský telefon, který kombinoval menší většinou nedotykový displej, fyzickou QWERTY klávesnici pod ním a obligátní trackball nebo trackpad. Kanadskému výrobci se tento recept po dlouhou dobu osvědčil, do korporátní sféry však začal pronikat trend BYOD (Bring Your Own Device, v překladu Přines si své vlastní zařízení) a kravaťáci z velkých firem začali hromadně měnit své ostružiny za iPhony nebo moderně vybavené telefony s operačním systémem Android. BlackBerry projevilo nejdříve chabý pokus vrátit utíkající uživatele celodotykovou řadou Torch, hardwarové parametry ale po boku konkurence nepůsobily natolik lukrativně a starý operační systém založený na platformě Java zoufale volal po důchodu.


Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Max-shop.cz, kde si BlackBerry Z10 můžete zakoupit

Kanaďané ale neodhodili flintu do žita, po změně vedení, názvu společnosti (z Research In Motion na BlackBerry) a více než roce práce představili 30. ledna zcela nový operační systém BlackBerry 10 a hned dvě zařízení – celodotykové BlackBerry Z10 a model s fyzickou klávesnicí a názvem Q10.

Z mediální kampaně, mnoha interview a samotného rozhodnutí poslat celodotykový model Z10 na trh jako první začalo být zřejmé, že se BlackBerry snaží adaptovat na nové podmínky a nalákat běžné uživatele, kteří chtějí svůj chytrý telefon využívat i k zábavě, sledování multimédií, interakci na sociálních sítích nebo hraní her. Zároveň však nechce společnost ztratit ani své věrné uživatele a opravdové pracanty, které odměnila velice efektivním pracovním nástrojem s názvem BlackBerry Hub (více v sekci věnované operačnímu systému), případně klasickou konstrukcí modelu Q10.

Klady (+)

  • design a dílenské zpracování
  • moderní a svižný operační systém
  • hardware, NFC a 2 GB RAM
  • možnost spouštět aplikace z Androidu
  • fotoaparát a záznam videa
  • true multitasking
  • BlackBerry Hub

Zápory (-)

  • výdrž baterie
  • 8 spuštěných aplikací najednou
  • cena
  • BlackBerry mapy (pro ČR)
  • zatím omezený ekosystém aplikací

Obsah balení: Nic nadstandardního nečekejte

BlackBerry Z10 nám do redakce dorazilo v kompaktní černé krabičce, která již z dálky velkým nápisem hlásí, s kým máte tu čest. Obsah balení je poměrně skromný, kromě samotného zařízení najdete uvnitř microUSB kabel, malou cestovní nabíječku, základní sluchátka s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovorů, obligátní dokumentaci a letáček s nápisem Snapdragon, který připomíná, že i v tomto zařízení „buší srdce draka“.

- - -

Na dnešní poměry se jedná o naprosto běžnou výbavu, dlouhodobé uživatele ostružin však nenadchne, neboť jsou zvyklí, že si je BlackBerry odjakživa hýčkalo ve standardní výbavě například elegantním koženkovým pouzdrem. To si však k telefonu musíte dokoupit zvlášť, stejně jako další originální příslušenství mezi které patří například bezdrátový headset, přenosný Bluetooth reproduktor, multimediální centrum BlackBerry Music Gateway a nespočet různých krytů a pouzder.

Videopohled na BlackBerry Z10

Design a provedení

V době, kdy trh ovládly téměř uniformní černé placky s velkým dotykovým displejem, je poměrně těžké přijít s produktem, který by dokázal vyniknout a nebyl okamžitě označen za kopii iPhonu. Design je samozřejmě velice subjektivním parametrem, co se jednomu líbí, druhý může prohlásit za naprostý propadák. Rozsudek ohledně vzhledu BlackBerry Z10 proto rád přenechám čtenářům, svůj názor můžete vyjádřit v komentářích pod recenzí.

Nová ostružina si ale zřejmě nevede vůbec špatně, jelikož byla letos společně s HTC 8S a 8X oceněna prestižní cenou Red Dot Design Award za produktový design.

  

Než se začnou objevovat narážky na to, že BlackBerry zkopírovalo iPhone 5, musím vás upozornit, že snímky prototypů BlackBerry Z10 (dříve spíše známé jako BlackBerry London nebo L-series) začaly unikat na internet již od podzimu roku 2011 (viz naše starší články: 1, 2), zatímco hrubé návrhy iPhonu 5 se na internetu objevily až červnu 2012 a oficiálně jej Apple představil 12. září 2012, tedy téměř rok po úniku prvních prototypů BlackBerry Z10.

Konstrukce: Příkladné zpracování

Na trh se Z10 dostala v černé a bílé verzi, které se kromě barvy liší i použitým materiálem krytu baterie. Zatímco černá verze je vybavena dvířkami z velice jemného polykarbonátu, který na dotek téměř připomíná gumu a má matnou povrchovou úpravu, bílá Z10 má kryt baterie poněkud tvrdší a s lesklým povrchem (na matném bílém povrchu by zřejmě snadněji ulpívaly barevné šmouhy). Bílá šasi dokáže mnohem více upoutat pozornost okolí, zatímco černá se díky měkkému plastu na zadní straně příjemněji drží v ruce. Kryt baterie sice působí po prvním seznámení trochu křehce a vyvolává obavy ze snadného zlomení, po podrobnějším prozkoumání však zjistíte, že jsou neoprávněné – jak vidíte na následujícím snímku, kryt je opravdu kvalitní a vydrží i hodně extrémní zacházení.

I zbytek těla zařízení je převážně vyroben z polykarbonátu s matnou povrchovou úpravou, riziko otisků prstů bylo tedy omezeno na minimum, pevnost konstrukce zajišťuje mimo jiné i ocelový rámeček, ve kterém hnízdí displej. Podrobnější prohlídku jednotlivých prvků konstrukce za mě bravurně zvládl kolega Jiří Hrma v poměrně obsáhlém videopohledu (viz předchozí kapitola), dodám tedy jen stručně, že kromě klasického microUSB konektoru, 3,5mm audio jacku, proximity senzoru, sady dvou fotoaparátů (test v kapitole věnované multimédiím) a blesku nabízí Z10 navíc i microHDMI konektor pro propojení s vaší televizí a notifikační diodu, která je typickým poznávacím znakem všech ostružin.

- - -

Pochvalu si zaslouží tlačítka; těch sice oproti předchozí generaci značně ubylo, ta zbývající (tlačítko pro odemknutí, ovladače hlasitosti a klávesa pro ztlumení vyzvánění nebo pozastavení přehrávání multimédií) jsou vyrobena z kovu, matným povrchem ladí se zbytkem zařízení, nijak nevržou nebo se neviklají a dají se poměrně snadno nahmatat i poslepu. Poměrně šikovně je vyřešeno i umístění reproduktorů: ten první se nachází za kovovou mřížkou nad displejem a slouží pochopitelně k telefonování, systémový reproduktor je však schovaný pod zadním krytem a k vedení zvuku využívá malou akustickou komoru, která má vývod na spodní straně v otvoru, který slouží i k pohodlnému odklopení zadního krytu.

- - -

Díky sadě dvou mikrofonů (jeden se nachází pod displejem a druhý na horní straně zařízení) budete moci nejen nahrávat video se stereo zvukem, obrovský rozdíl pocítíte i při telefonování. Při volání na další BlackBerry Z10, iPhone 5 nebo další smartphone vybavený minimálně dvěma mikrofony budete volanou osobu slyšet tak zřetelně, jako byste s ní mluvili z očí do očí. Stará se o to pochopitelně systém analýzy a redukce okolního šumu a při telefonátu na podobně vybavené telefony vás kromě vlastních uší na rozdíl v kvalitě upozorní i symbol HD Audio na displeji.

Hardwarová výbava: Tady se nešetřilo

Společnost BlackBerry se nikdy nesnažila vést konkurenční boje o počet jader, kilobajtů, megapixelů a gigahertzů, podobně jako Apple sází na koncept výroby vlastního hardwaru i softwaru a jejich dokonalého odladění tak, aby výkon “železa” pokrýval bezpečně nároky systému a zaručil uživateli plynulý a ničím nerušený požitek z ovládání telefonu. Nebudete se tedy moci v hospodě pochlubit nejnovějším osmijádrovým procesorem, BlackBerry Z10 vás však nikdy nenechá v nesnázích. Chod systému byl po celou dobu testování naprosto plynulý, při listování seznamem aplikací, scrollování článkem, dlouhým seznamem emailů nebo při provádění gest obsah věrně následuje váš prst bez pozorovatelné latence či sekání.

2 GB paměti RAM, grafický čip Adreno 225 a procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus bohatě stačí k plynulému chodu i těch nejnáročnějších her nebo přehrávání filmů ve fullHD rozlišení. Vnitřní úložný prostor o kapacitě 16 GB (systém zabírá necelé 2 GB) sice nepatří mezi ty největší, díky microSDXC slotu však budete moci tento prostor rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 64 GB. Do nadstandardní výbavy patří i NFC čip zabudovaný do krytu baterie nebo podpora sítí čtvrté generace (LTE). Oficiální distribuce pro Českou republiku (STL 100-1) sice podporu LTE postrádá, minimálně v blízké budoucnosti si však na 4G sítě v naší zemi musíme beztak nechat zajít chuť.

- - -

Pokud však rádi cestujete a máte možnost využívat vysokorychlostní sítě LTE, zaměřte se na distribuci s označením STL 100-2 zaměřenou na Velkou Británii, Německo a další datově “civilizovanější” země. Takto vybavený telefon můžete zakoupit i v českých eshopech, námi testovaný kus od max-shop.cz například LTE nepostrádal, jak jsem ale zdůraznil – v rámci ČR je to celkem nepodstatné.

Na internetu se můžete dále setkat s videem, které má dokázat, že distribuce STL 100-2 spouští aplikace o něco rychleji než 100-1. Musíme vás však upozornit, abyste podobné záběry nebrali příliš vážně. Edice STL 100-1 má sice opravdu odlišný procesor (Texas Instruments OMAP 4470), oba čipy ale dosahují v objektivních testech velice podobných výsledků a demonstrovaný rozdíl při spouštění aplikací spíše může být způsoben odlišným buildem operačního systému a dalšími faktory.

Displej: Jemný a se skvělými barvami

Obrazovky současných chytrých telefonů podléhají velice dynamickému vývoji, tytam jsou časy, kdy se displeje mobilních telefonů rozlišovaly jednoduše na monochromatické a barevné. Po prvním zapnutí nově vybaleného smartphonu je to právě displej, který ve vás nechá první dojem a výrobci se setsakra snaží, aby byl ten dojem pozitivní. Mění se technologie, pozorovací úhly, podání barev a uhlopříčka displejů, která poslední dobou roste jako houby po dešti a začíná stírat hranici mezi telefonem a tabletem.

BlackBerry však spíše než na obrovské rozměry vsadil na komfort a nasazením 4,2″ IPS panelu se pokusil najít zlatý střed mezi dostatečným prostorem pro multimédia a rozumnou velikostí telefonu pro pohodlné držení v jedné ruce. Z10 má velice jemný displej s rozlišením 768 x 1280 px, denzitou pixelů 356 ppi, který nabízí celkem věrné podání barev.

- -

Obrazovka BlackBerry Z10 dále disponuje novou technologií Touch On Lens, kdy dotykové senzory jsou umístěné přímo na zadní straně tvrzeného krycího skla. Eliminace separátní dotykové vrstvy jednak ubere na tloušťce displeje, a jednak zajistí lepší optické vlastnosti (čím méně vrstev, tím víc čirý je obraz) a vysokou citlivost na dotyk. Vysoké rozlišení a jemnost displeje poznáte především při čtení dokumentů nebo článků na webu; text je perfektně ostrý a dá se pohodlně číst i při menší velikosti písma. Další parketou, na které bude displej dominovat, jsou samozřejmě hry a videa ve fullHD rozlišení, se kterými si Z10 hravě poradí.

Výdrž: Aktualizace přinesla zlepšení

Pokud jste četli dříve vydaný první pohled na zařízení, pak jistě víte, že jsem jako největší kámen úrazu uváděl velice podprůměrnou výdrž baterie. V komentářích se sice objevovaly i záporné reakce zpochybňující mé tvrzení, že Z10 bylo třeba nabíjet dvakrát denně, cílem recenze ale není podat testované zařízení v tom nejlepším světle, nýbrž jej nasadit do ostrého provozu a odhalit veškeré přednosti i slabiny, a Z10 v prvním týdnu testování rozhodně nevydržela celý den aktivního provozu – především kvůli frekventované komunikací přes emaily a BlackBerry Messenger. Konec konců kvůli závislosti ostružinových uživatelů na BBM se těmto telefonům začalo velice brzy přezdívat “crackberry” (narážka na crack, slangové označení volné báze kokainu).

 
Srovnání výdrže na baterii před aktualizací systému (vlevo) a po ní

Naštěstí se mi druhý týden podařilo nainstalovat slibovanou aktualizaci operačního systému, která přinesla přes 60 různých optimalizací a v praxi téměř zdvojnásobila výdrž telefonu na jedno nabití. Pokud nevěříte, prohlédněte si výše uvedené screenshoty z programu Battery Guru, který jsem nechával celý den běžet na pozadí a monitorovat energetickou spotřebu (černý graf) a průběžný stav baterie (bílý graf). Po aktualizaci již tedy Z10 vydrží celý den ostrého provozu, doporučuji se však vyhnout hraní graficky náročných her minimálně před polednem, Snapdragon S4 vytočený na plné obrátky dokáže vyšťavit baterii velice rychle a efektivně.

Operační systém

BlackBerry Z10 narozdíl od předchozí generace ostružin postrádá trackpad i typickou řadu ovládacích tlačítek, ovládání je podobně jako na tabletu PlayBook vyřešeno pomocí gest vedených z dotykového rámečku okolo displeje. Gesta do jisté míry využívají i jiné operační systémy, zatímco na konkurenčních telefonech slouží spíše jako doplněk, systém BlackBerry 10 je na nich prakticky postavený. Je to poněkud neortodoxní způsob ovládání a pokud vám někdo telefon jen tak vrazí do dlaně, zřejmě nebudete mít zpočátku sebemenší tušení, jak tu zatracenou věc ovládat.

  

Výrobce si je této bariéry vědom a proto připravil kromě papírového manuálu i krátký tutorial, který vám po prvním spuštění BlackBerry Z10 vysvětlí jeho ovládání a předvede i nechá vyzkoušet základní gesta, která jsou v podstatě jen 3. Tahem od horního okraje dotykového rámečku se zobrazí nastavení systému, případně spuštěné aplikace. Posunem prstu od spodní části rámečku minimalizujete spuštěnou aplikaci, pokud tento pohyb budete provádět dostatečně pomalu, zobrazí se vám na displeji i notifikace všech zmeškaných událostí, nepřečtených zpráv a tak dále.

Třetí a nejzajímavější gesto má tvar obráceného písmene L. Začnete klasicky tahem prstu pod displejem jako byste chtěli minimalizovat aplikaci a přesměrováním pohybu doprava můžete odkudkoliv nahlédnout na BlackBerry Hub a například přečíst předmět nově příchozího mailu a pak buďto dokončením pohybu přejít do Hubu, nebo se stejnou cestou vrátit zpět do aplikace.

  

BlackBerry Hub

Dominantou chytrých telefonů s ostružinou v logu byly odjakživa pracovní aplikace jako emailový klient. BlackBerry Z10 se sice velkým dotykovým displejem a bohatou nabídkou multimediálních funkcí snaží nalákat i běžné uživatele, nezapomíná ale ani na ty pracovité a BlackBerry Hub je toho důkazem. Pokud si operační systém představíte jako budovu sestávající  se z účelově rozdělených místností, BlackBerry Hub by byla typická kancelář. Předem je třeba zdůraznit, že nejde pouze o emailový klient, vlastně to není ani aplikace, je to spíše taková ústředna pevně propojena s různými oddíly systému, běží neustále na pozadí a dostanete se tam odkudkoliv jednoduchým gestem. BlackBerry Hub obsahuje nejen emaily ze všech účtů, které si nastavíte, ale i textové zprávy, seznam hovorů, notifikace a zprávy ze sociálních sítí, chaty z BlackBerry Messengeru, WhatsApp, Gtalk a další.

  
Emailový klient, BlackBerry Messenger nebo Facebook? Ne, všechny 3 screenshoty pochází z BlackBerry Hub

BlackBerry rovněž nabízí vývojářům možnost využívat tohoto centra k zobrazování notifikací z aplikací třetích stran. Můžete si prohlížet buďto všechny příchozí zprávy a notifikace, nebo je zobrazovat podle jednotlivých zdrojů. Kouzlo Hubu je v tom, že je naprosto soběstačný a k vyřízení všech příchozích událostí nepotřebujete otevírat žádnou další aplikaci. Vyskočila vám notifikace o novém komentáři na Facebooku? Vykašlete se na nějakou aplikaci, nejrychlejší je odpovědět rovnou z Hubu. Něco vás napadlo a chcete se o to podělit se svými followery na Twitteru? Nikam nechoďte, nic nepřepínejte, BlackBerry Hub to zvládne levou zadní.

  

Systémové aplikace

Nedávno jsme vás informovali, že počet aplikací a her pro BlackBerry 10 na softwarovém trhu BlackBerry World překročil hranici 100 tisíc, v recenzi bohužel není prostor věnovat se všem aplikacím, které by jednotlivé čtenáře zajímaly, pokusím se ale zmínit alespoň základní softwarovou výbavu, kterou máte k dispozici rovnou v operačním systému. Kromě zmíněného komunikačního centra BlackBerry Hub tu máme samozřejmě klasické PIM aplikace jako jsou kontakty, kalendář, poznámkový blok a další.

  

Pro lepší představu asi lépe poslouží přiložené screenshoty, než sáhodlouhý textový popis, zmíním tedy jen, že tyto aplikace nepostrádají prakticky žádnou funkci, kterou mají dnešní mobilní operační systémy, nechybí například propojení se sociálními sítěmi, možnost automatického stažení profilových obrázků a dalších údajů z Facebooku, ten je možné propojit i s kalendářem, kam se vám budou synchronizovat potvrzené události. V záložce “Aktualizace” si můžete prohlédnout poslední aktivitu daného člověka na sociálních sítích Twitter, Facebook, LinkedIn atd. Záložka “Aktivita” pak nabízí výpis vaší komunikace s touto osobou, tedy telefonní hovory, SMS, emaily, chaty a další.

  

Po přidání Google nebo Outlook/Hotmail účtu lze zvolit synchronizaci kontaktů, kalendáře nebo poznámek s online účtem. Kalendář umožní vybrat barevné štítky pro jednotlivé účty, nabízí klasicky denní, týdenní, měsíční i roční náhled; měsíční náhled je zpřehledněn automatickou změnou velikosti číslic označujících jednotlivé dny – čím víc schůzek a událostí máte v daný den, tím větší bude i datum, hned na první pohled tedy dokážete orientačně poznat, kdy se přes den nezastavíte a kdy budete mít spíše volno.

  

Samozřejmostí je i správce souborů, který vám umožní správu dat uložených ve vnitřním úložišti, na paměťové kartě i na cloudu (aktuálně jsou nativně podporovány služby Dropbox a Box), souborový manažer si hravě poradí i s archívy formátu ZIP.  Za zmínku určitě stojí systémová aplikace s názvem Remember. Jedná se o takový úkolovník i poznámkový blok v jednom. Jeho hlavní výhodou je synchronizace s online službou Evernote a rozsáhlá integrace do systému. Můžete si do ní ukládat obsah, který chcete nějakým způsobem později zpracovat nebo se k němu vrátit, do poznámek lze vkládat konkrétní emaily, dokumenty, fotografie nebo hlasové nahrávky.

  

Mně se obzvlášť osvědčilo propojení s internetovým prohlížečem; cestou v MHD jsem například objevil na internetu zajímavou zprávu, kterou bych chtěl později zpracovat do článku na SmartManii, stačilo pak jen kliknout na Sdílet ==> Remember a během několika vteřin jsem měl vytvořenou poznámku s titulkem článku v názvu a odkazem v těle poznámky. Doma jsem pak na Macu otevřel aplikaci Evernote, všechny poznámky uložené z telefonu se sesynchronizovaly a já jsem mohl rovnou začít pracovat, aniž bych musel předem cokoliv dohledávat. Je to jen modelový příklad, ale stejným způsobem lze do Remember přidávat prakticky jakýkoliv obsah odkudkoliv ze systému, tudíž si každý najde své optimální využití.

  

Legendární komunikační protokol BlackBerry Messenger dostal během posledních půl roku také slušnou dávku “steroidů”. Kromě klasického chatu, sdílení souborů, BBM skupiny a dalších věcí, na které jsou majitelé ostružin zvyklí, se objevila nově možnost provádět audio i videohovory (přes WiFi i data operátora). Dále můžete při BBM hovoru sdílet vaší obrazovku a ukázat tak například přátelům nové fotky z dovolené, odpřednášet prezentaci i s komentářem nebo tuto funkci využít v podstatě jako helpdesk, pokud si vy, nebo váš kamarád nebude s něčím v systému vědět rady. BlackBerry sám rozpozná, který z vašich kontaktů v adresáři je taktéž “BlackBerry-pozitivní” a automaticky nabídne možnost poslání pozvánky do BBM, případně zahájení videohovoru jedním stiskem.

  

  

BlackBerry Mapy jsou v současné době a při naší geografické poloze absolutním fiaskem. Po zprávách o spolupráci BlackBerry se společností TomTom, která se na poli navigačního softwaru pohybuje již dlouho, jsem doufal konečně v pořádnou nativní navigaci. O to víc jsem byl zklamán, když se po spuštění BlackBerry Map vůbec ani nenačetly mapové podklady pro Českou republiku, často zmiňované mapy od Applu jsou tak po srovnání s BlackBerry ještě jednookým králem mezi slepými.

  

Naštěstí to není terminální stav, nezapomínejme, že BlackBerry Z10 dosud nedorazila do ČR v oficiální distribuci pro operátory a zařízení prodávaná na různých eshopech jsou dovezena ze zahraničí (což ale nijak neomezuje jejich funkci). Dle našich informací by měla Z10ka k českým operátorům dorazit již začátkem dubna, doufejme tedy, že ji stihnou s rozumnou prodlevou připravit na prodej a především, že BlackBerry konečně v aktualizaci dodá mapové podklady pro Českou republiku. Další pozitivní zprávou je fakt, že díky možnosti spouštět Androidí aplikace si můžete na Z10 nahrát port Google Maps, který funguje bez problémů, dokonce podporuje i systémové notifikace v BlackBerry Hub. Co se týče offline navigace, na BlackBerry World je k dispozici například WisePilot, který ale bohužel nenabízí žádný trial placené navigační funkce, tudíž jsme jej nemohli otestovat.

  

Pro popis spousty dalších zajímavých aplikací již není prostor, níže si můžete prohlédnout ještě screenshoty z několika dalších vybraných aplikací. Pokud by vás nějaká konkrétní více zajímala,neváhejte se samozřejmě zeptat v komentářích, rád vám o ní sdělím další informace.

  

  

  

Internetový prohlížeč

Pokud používáte, nebo jste někdy vlastnili starší modely BlackBerry, jistě budete souhlasit, že prohlížeč nebyl nikdy nejsilnější stránkou ostružin; v OS7 došlo sice k mnoha zlepšením, na konkurenci však stále neměl. Rozhodnete-li se tedy nechat svého Bolda nebo Torche v šuplíku a pořídit si BlackBerry Z10 (eventuálně později Q10), po spuštění browseru vám ještě dlouho zůstane brada u země. Pro ty ostatní to bude možná jen příjemné polichocení, prohlížeč v BlackBerry 10 je svižný, stránky se načítají bleskurychle, v HTML5 benchmarku na vás vyskočí výsledek 485+11 bodů, čímž si nativní prohlížeč v BlackBerry 10 udržuje poměrně bezpečně první místo mezi všemi mobilními browsery, o 22 bodů poráží dokonce i desktopový Chrome.

  

Nativní browser si poradí s Flash obsahem, nezaváhá ani když máte otevřené větší množství záložek a celice užitečná je funkce “Čtečka”, kterou budou určitě znát uživatelé iOS. Příjeným detailem je umístění URL boxu a ovládacích prvků na spodní straně obrazovky, kde máte vše potřebné na dosah palce.

Multimédia

BlackBerry Z10 si poradí s většinou běžných multimediálních formátů rozhraní knihovny obrázků, videí a hudby si můžete prohlédnout na screenshotech, ve srovnání s konkurenčními OS zde asi nenajdeme nic neobvyklého. Zed-desítka zdědila po svých předcích možnost snadného ovládání multimediálního přehrávače pomocí tlačítek na boční straně. Kromě hlasitosti můžete rychle pozastavit a opět spustit přehrávání středovým tlačítkem Mute, voliče hlasitosti pak po delším podržení přepínají předchozí nebo následující skladbu, stačí tedy poslepu sáhnout do kapsy a nemusíte kvůli přepínání hudby vytahovat telefon. Nově přibyl malý multimediální widget – pokud na pozadí hraje hudba a vy si například mezitím čtete článek v prohlížeči, po stisku voliče hlasitosti se na displeji zobrazí bublina s obrázkem alba, názvem aktuální skladby a softwarovými multimediálními tlačítky.

  

Příjemným překvapením je ale možnost upravovat videa i obrázky bez nutnosti instalovat nástroje třetích stran. Po kliknutí na tlačítko “Upravit” můžete například rychle zkrátit video na požadovanou délku, editor obrázků nabízí kompletní paletu základních nástrojů, jako je nastavení jasu, konstrastu, vyvážení bílé, saturace, pořízené fotografie pak můžete uměle doostřit, odstranit šum, oříznout nebo přidat některý z filtrů podobných těm z Instagramu. Výsledek pak lze jedním kliknutím sdílet všemi možnými způsoby, na které byste si jen vzpomněli: email, BBM, Facebook, Twitter, Bluetooth, NFC a tak dále.

  

Zvláštní pozornost si zaslouží aplikace Story Maker, což je v podstatě obdoba iMovie z iOS, kterou ale BlackBerry nabízí zdarma a rovnou v základu. Jedná se o jednoduchý nástroj pro střihání krátkých filmů z vámi pořízených videí a fotografií, výsledek lze doplnit titulky, hudbou na pozadí a obohatit nějakým tím moderním filmovým filtrem. Finální sestřih lze tradičně sdílet na sociální sítě nebo nahrát na YouTube, níže se můžete podívat na ukázku.

Fotoaparát

BlackBerry Z10 je vybaven dvěma fotoaparáty, ten hlavní, který najdeme na zadní straně, má rozlišení 8 Mpix a kvalitou pořízených snímků bych jej zařadil do mírného nadprůměru ve své cenové kategorii. Při dobrých světelných podmínkách exceluje především v makro fotografii, i klasické fotografie ve dne či za šera jsou ale poměrně uspokojivé, ostatně podívejte se sami.

  

U fotoaparátu krátce zmíním jen funkci Time Shift, díky které můžete po pořízení snímek vrátit v čase o několiv vteřin zpět i vpřed a vybrat tak nejlepší záběr. Ještě více tuto funkci využijete při focení skupiny lidí, kdy jde u každého jednotlivce nastavit jiný čas tak, aby například nikdo na fotce neměl zavřené oči, výsledná fotografie se složí z různých okamžiků na časové ose do jednoho snímku. BlackBerry tuto funkci propaguje především jako nástroj pro focení lidí, v praxi se dá ale perfektně využít i k zachycení dynamické scény (sport a podobně).

  

Příjemnějším překvapením je záznam videa, za velké plus považuji především kontinuální ostření, spousta konkurenčních smartphonů sice natáčí obstojná videa, po počátečním zaostření ale s ostřícím mechanismem nehnete, stejným problémem trpí dokonce i řada kompaktních fotoaparátů. Na BlackBerry Z10 si můžete stejně jako při pořízení fotografie přesunout dotekem ostřící bod na požadované místo. Tato možnost přetrvává ale i po spuštění natáčení, pokud tedy začnete záběrem zblízka na nějaký detail a pak odstoupíte dále a budete chtít natočit předmět z jiné vzdálenosti, objektiv to jednak sám pozná a přeostří si, a jednak jej k tomu můžete ještě i manuálně donutit například přesunem ostřícího bodu na jiné místo.


Omluvte hluk v nahrávce, během záznamu videa byly poměrně silné poryvy větru

Praktické zkušenosti

Ovládání BlackBerry Z10 bylo pro mě zpočátku trochu oříšek, veškerá gesta jsem znal předem z videí, ale chvíli trvalo, než jsem si na poměrně netradiční ovládání zvykl, lépe zmapoval rozložení jednotlivých prvků a přestal dělat zbytečné kroky navíc. Po ovládnutí gest vám ale začnou jednotlivé obrazovky létat před očima a začnete žasnout, jak rychle lze ten či onen úkol provést, respektive se budete divit, proč to všem ostatním trvá tak dlouho a proč musí pořád někam klikat, když vy máte vše okamžitě k dispozici a na dosah palce.

Jedná se o zcela nový systém a stejně jako každý jiný trpí dětskými nemocemi a drobnými bugy, občas nejde uložit změny u kontaktu, v kalendáři chybí landscape režim, čas od času z BlackBerry Hubu nechce zmizet nějaká notifikace, výdrž baterie bych si dokázal představit ještě o fous lepší. Jedná se ale o detaily, které jde zcela nebo do velké míry vyřešit pomocí softwarových aktualizací, BlackBerry jich už pro Z10 vydalo několik a dá se předpokládat, že na další bugfixy nebudeme muset čekat měsíce nebo roky. Po dobu testování jsem získával také celkem pozitivní ohlasy od přátel, kteří si nové ostružiny všimli a chtěli ji vyzkoušet. Jak po softwarové, tak i po designové stránce se rozhodně nejedná o telefon, za který byste se museli stydět.

Ve srovnání s konkurenčními platformami, především Androidem a iOS, je pořád cítit mírný nedostatek aplikací, především těch českých. BlackBerry World sice nabízí pro BB10 již více než 100 000 aplikací a her a možnost jednoduše portovat software z Androidu působí z velké míry jako záplata, vybudovat si solidní bázi špičkových aplikací ale chce zkrátka čas. Toho uběhlo od představení BlackBerry 10 (30.ledna 2013) zatím poměrně málo, společnost se ale snaží maximálně podporovat vývojáře a zdá se, že se ji daří upoutávat jejich pozornost, velké množství těch nejdůležitějších nástrojů a aplikací také nabízí rovnou v systému.

BlackBerry Z10 patří mezi smartphony do vyšší cenové kategorie a tam bude těžké najít nespokojené uživatele z konkurenčních platforem, pokud vás ale aktuální mobilní operační systém přestává bavit, nebo uvažujete o změně, určitě doporučuji navštívit například některou z poboček T-Mobilu, kde se zed-desítka začne od 2. dubna prodávat, a telefon si vyzkoušet. Zvyk je železná košile a pokud jste někdy střídali platformy, více o čem mluvím. BlackBerry 10 se může graficky částečně podobat iOS nebo Androidu ve verzi 4.x, v jádru má ale tento systém zcela jinou filosofii, místo neustálého přepínání z aplikace do aplikace vás poveze na jedné plynulé vlně nejrychlejší cestou k dosažení úkonu, kvůli kterému jste vzali telefon do ruky.

Pokud zvažujete, zda koupit celodotykový BlackBerry Z10, nebo si počkat na klasickou konstrukci Q10, nemělo by se vaše rozhodování točit tolik kolem klávesnice, jako spíše kolem displeje a výdrže. Softwarová klávesnice na Z10 je dotažena téměř k dokonalosti a i já jako dluholetý uživatel fyzické QWERTY klávesnice jsem si na tu softwarovou na Z10 velice rychle zvyknul. Q10 kromě fyzické klávesnice nabídne navíc větší výdrž baterie (kvůli menšímu displeji a zvolené technologii SuperAMOLED), na druhou stranu displej na zed-desítce je věc, na kterou si velice rychle zvyknete a se kterou se o to hůře bude loučit. V neposlední řadě záleží, jak jste trpěliví.

BlackBerry Z10 lze již nyní koupit v některých e-shopech, od 2. dubna bude u T-Mobile dostupná oficiální distribuce (více info zde), zatímco Q10 se dle našich zdrojů do ČR dostane teprve v květnu až červnu (opět ji budou nejdříve mít k dispozici e-shopy z dovozu a později operátoři).

Gratuluji, pokud jste dosáhli až těchto řádků a zvládli přečíst celou recenzi. I tak se bohužel nedalo popsat úplně vše a pokud jsem vynechal něco konkrétního, co vás ohledně BlackBerry Z10 nebo obecně systému BlackBerry 10 zajímá, neváhejte se ptát v komentářích, pokusím se na všechny dotazy odpovědět.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku