TOPlist

Recenze Alcatel One Touch Idol X: Jediný svého druhu

Se smartphony dříve francouzského výrobce se poslední dobou roztrhl pytel. Za relativně krátkou dobu tu máme již třetí, který je opět dualSIM a zároveň výborně vybavený, navíc s nízkou cenou.

Historii Alcatelu známe snad všichni, takže je netřeba se opakovat. Případně se podívejte do recenzí předchozích dvou modelů, kde jsem se o ní lehce otřel. Alcatel One Touch 997D Ultra + One Touch Idol Ultra. První kousek cílí na nenáročné uživatele, kteří vyžadují podporu dvou SIM karet. Druhý zase o třídu výš a zaujal nás nejen svými rozměry, hlavně útlým pasem, ale také dobrým zpracováním, kvalitním displejem a slušnými výsledky fotoaparátu. Jak už jsem psal ve zmíněných recenzích, Alcatel se pod taktovkou nového majitele opřel do vesel a snaží se dostat opět na výslunní, kde byl ještě jako kreativní Francouz.

   

Dříve testované modely byly určeny spíše pro nenáročné uživatele, což rozhodně není špatně, protože ti dělají vysoké prodeje. Alcatel ale doposud neměl model zaměřený na náročnější klientelu, která požaduje vyšší výkon a obecně lepší parametry. A pak je tu velmi specifická skupina, na kterou obecně kašlou všichni renomovaní výrobci. Výkonné dualSIM smartphony.

Nedávno na českých sociálních sítích proběhla anketa, která se dotazovala právě na zájem o výkonnější dualSIM. Výsledky byly překvapivé. Uživatelů, kteří by takový telefon ocenili, bylo poměrně dost, ale trh nic použitelného nenabízí. Alespoň zatím. Na scénu přichází testovaný Alcatel One Touch Idol X, který se za své parametry rozhodně nemusí stydět a umí pracovat se dvěma SIM kartami naráz. A hned na úvod musím říct, že šikovně. Navíc není nijak drahý.

Klady (+)

  • podpora dvou SIM karet
  • kvalitní fullHD displej
  • výborné dílenské zpracování, tloušťka
  • nadprůměrná výdrž
  • dobrý fotoaparát
  • nadstandardní funkce
  • notifikační dioda
  • cena

Zápory (-)

  • absence slotu na pam. karty
  • zapínací tlačítko na horní hraně
  • množství předinstalovaných aplikací
  • horší optimalizace systému
  • méně výkonný procesor a GPU
  • malá velikost interní paměti
  • doba fixace GPS
  • jen základní nastavení u fotoaparátu
  • absence NFC

Obsah balení

Stejně jako u předchozích modelů, ani novinka ničím nepřekvapí. Adaptér do zásuvky, microUSB kabel, sluchátka. To je celé. Ani krabička není nijak nápaditá, prostě „bedýnka“ z tvrdého bílého kartonu. Alcatel se nenechává strhnout módou, kdy krabička se snaží tvářit luxusně a projeví se to částečně i na výsledné ceně telefonu.

- - -

Sluchátka řadím spíš k průměru. V uších drží celkem dobře, ale po delší době mě začaly nepříjemně tlačit. Stejně tak zvukový výstup není nijak slavný a pravděpodobně sáhnete po jiných, tak jako já.

Design a zpracování: Tenká žiletka s příjemnou hmotností

Prvních pár dnů testování mi Idol X připomínal svým vzhledem iPhone 5. Tedy jen zepředu. Umocněno tím, že jsem si za pomoci aplikace Themer nastavil vzhled iOS 7. Ale opravdu jen pár dní, než se telefon okoukal a zvykl jsem si na něj.

Předek je takový, jako jsme už mnohokrát viděli jinde. Idol X je černá placka, ne jejíž čelní straně je displej, pod ním senzorová tlačítka a nad displejem sluchátko, přední kamerka, senzory a notifikační dioda, za kterou výrobce chválíme. Tu nelze v nastavení telefonu nijak ovládat, ale například aplikace Light Flow to zvládne.

- - -

Boky telefonu jsou tmavé a měly by být vyrobeny z vysoce kvalitní a pevné titanové slitiny. Působí sice jako plast, ale budeme Alcatelu věřit. Záda jsou z polykarbonátu se soft-touch povrchem pak mohou být v barvě, kterou si zvolíte. My jsme testovali tmavou variantu, která je celkem nudná, ale vybrat si můžete třeba žlutou, červenou, modrou a další. Ve všech případech jde o syté, pastelové barvy, které vypadají velmi dobře.

- - -

Na hranách, po obvodu telefonu najdeme klasické prvky. Nahoře najdeme 3,5 mm jack a zapínací/vypínací tlačítko. Vzhledem k rozměrům telefonu by ten, kdo rozhodl o umístění tohoto tlačítka, zasloužil výprask. Idol X se díky tomu hůře zapíná/vypíná. Občas to nezvládnu jednou rukou a musím si pomoct druhou. Naštěstí někdo další v Alcatelu přemýšlel a telefon se dá „probudit“ i dvojtlačítkem hlasitosti na pravém boku. Uspat už ale ne. Nad tímto tlačítkem je ještě slot na SIM číslo 2 (sekundární).

- - -

Krytka slotu má vypouklé místo, na které když zatlačíte, otevře se. SIM vložíte, ale je nutné ji zamáčknout, a to se mi nehtem nepovedlo, takže nastoupila platební karta. Pokud nebudete SIMky měnit často, nevadí to. Levý bok nese jen slot na SIM číslo 1, který je stejný jako dříve zmíněný. Na spodní hraně pak najdeme microUSB konektor a mikrofon. Druhý mikrofon pro redukci šumu má své místo na zádech.

-
Pod záslepkami na obou stranách najdete sloty pro vložení microSIM karet

Pokud byste hledali slot pro microSD kartu, zřejmě příliš nepochodíte. Idol X jím nedisponuje a vystačit si tak musíte jen s inerní pamětí. Záda telefonu mohou být barevná, podle toho, jakou variantu zvolíte. Na první pohled se tváří, že je lze sundat. Po obvodu telefonu je totiž tenká spára, ale nenechte se mýlit. K baterii telefonu se nedostanete a všechny potřebné sloty máte na bocích telefonu. Na zádech najdeme kromě loga výrobce, označení modelu a dalších nezbytných popisků hlasitý reproduktor, jehož kvalita je spíš průměrná a pak čočku 13,1Mpx fotoaparátu, který zvládne natáčet i fullHD video.

- - -

Pod čočkou je relativně silná přisvětlovací dioda. Jako vadu vnímám to, že čočka je vystouplá a pokud Idol X leží na zádech, opírá se právě o ní. Tělo telefonu je tenké a tenhle prvek nevypadá dobře, zároveň bych měl obavy o kvalitu krycího skla tím i poškrábání, které ovlivní výsledné obrázky. Za dobu testování sklo čočky žádný šrám neutrpělo, ale těžko říct, jak bude vypadat po pár měsících běžného zacházení.

-  -

Jako celek působí Idol X dobře. Použité materiály jsou kvalitní a zpracování je velmi solidní. Ostudu si s ním rozhodně neuděláte. Spíš naopak. Troufám si tvrdit, že nebude zrovna častým úkazem ve společnosti a mnozí se vás budou ptát, čím že to telefonujete. Vzhledem k velikosti displeje je velmi sympatická i tloušťka a hmotnost.

Hardwarová výbava: Čtyři jádra a fullHD displej

Hardwarové parametry na první pohled vypadají dobře a řadí Idol X někam mezi loňské a letošní top modely renomovaných značek. Ty loňské převyšuje displejem, jeho rozlišením a pamětí RAM. Na ty letošní nedosáhne procesorem, grafikou a dalšími parametry.

Písmenka a čísla na papíře ale nejsou vše. V reálu je Alcatel One Touch Idol X celkem svižný. Pohyb mezi plochami a v menu aplikací či nastavení je plynulý, ale čas od času se drobné zapřemýšlení objeví. Může za to méně výkonný čipset, který se zkrátka s dnešními Snapdragony nemá šanci rovnat.

Benchmarky Idol X prošel s těmito výsledky:

  • AnTuTu Benchmark – 15 227 bodů
  • 3D Mark – Ice Storm – 3 670 bodů
  • Ice Storm Extreme –  1 839 bodů
  • Ice Storm Unlimited –  2 867 bodů

Překvapivě se Idol X při zátěži nepřehřívá, což bych od čtyřjádrového procesoru MediaTek očekával. Idol X také dobře hospodaří s pamětí RAM. Té má 2 GB a vy jako uživatel můžete pracovat většinou s hodnotou 1,2 GB RAM. Horší je to v oblasti interní paměti. 16 GB a 12,8 GB pro uživatele leckomu nemusí stačit a absence microSD slotu tak Idol X sráží na kolena.

Jinak je Idol X vybaven tak, jak se na smartphone z vyšší třídy sluší a patří. WiFi, Bluetooth a GPS jsou dnes standardem, stejně jako celá armáda senzorů od světelného, ovládající automatiku jasu displeje, přes proximity, gyroskop až k akcelerometru. Na lahůdky jako je barometr nebo teplotní čidlo ale zapomeňte. Co zamrzí, je absence NFC.

S GPS je to trochu na vážkách. Někdy telefon zaměří pozici téměř okamžitě, jindy (na stejném místě) fixace trvá až zbytečně dlouho. Citlivost tedy nebude úplně ideální a zde by rozhodně prostor pro vylepšení byl. Kvalita příjmu signálu pro obě SIM je perfektní, stejně tak kvalita hovoru. Svůj podíl na tom má i druhý mikrofon na zádech telefonu, který eliminuje okolní hluk.

Na konec této kapitoly si nechávám displej, který mě mile překvapil. Pětipalcový fullHD panel s technologií IPS. Rozměry a rozlišení jdou s dobou a použitá technologie řadí Idol X k současné špičce. IPS možná nemá tak hezké barvy jako konkurenční AMOLEDY, ale zase jsou barvy věrné, displej má široké pozorovací úhly a hlavně, na přímém slunci je pořád dobře čitelný.

- - -

Svůj podíl na tom bude mít i technologie MiraVision. Dobře funguje i automatická regulace jasu. Na několika posledních smartphonech, které jsem testoval, nefungovala tak dobře, jak bych si představoval, jas se měnil se citelným zpožděním. U Idol X se nic podobného neděje.

Baterie a výdrž

Alcatel vybavil Idol X Li-Ion baterií s kapacitou 2000 mAh. To není nijak závratná hodnota, konkurence umí víc, i když tady za to do jisté míry může velmi tenké tělo. Zároveň hardware také nepatří k nejúspornějším, a proto jsem neočekával nijak zajímavou výdrž, zvlášť za přítomnosti dvou aktivních SIM karet.

Paradoxně SIMky na výdrž nemají tak velký vliv, jak jsem si myslel. Jeden z největší žroutů energie, datové přenosy, stejně lze aktivně používat jen na jedné znich (ale v nastavení máte možnost je přepnout).

V návaznosti na to mohu říct, že Idol X je klasický jednodenní smartphone, pokud mu dáte zabrat. Od rána do večera vám vydrží bez problémů. Nestane se, že byste během odpoledne museli s nabíječkou k zásuvce. Pokud nemáte vysoké nároky a telefon nedržíte většinu dvě ruce, připravte se na dva dny výdrže na jedno nabití, což vzhledem k parametrům není vůbec špatný výsledek.

Podrobili jsme Idol X testu přehrávání videa a hudby. FullHD video zvládně přehrávat 6,5 hodiny, pouze hudbu pak 19 hodin. Pokud byste chtěli dlouho surfovat po webu, připravte se na necelých 9 hodiny a pokud budete hrát hry, tak Idol X vybijete během 6 hodin. Považuji to za lehce nadprůměrné hodnoty korespondující s celkovou výdrží.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát se pyšní dobrými parametry, výsledky se ale řadí k průměru a nedosahuje na současnou špičku. Berte ale v potaz, že jsem poslední dobou „zmlsaný“ focením s Galaxy S4, Lumií 925, Note 3 a G2, které nabízejí velmi dobré výsledky. Vedle nich se musí Idol X přikrčit, ale to neznamená, že by podával špatné výsledky, naopak. Za dobrého světla s nám pořídíte pěkné obrázky s věrnými barvami, dobrou kresbou, detaily a minimálně viditelnou kompresí. A špatně nefotí ani za horšího světla – rozhodně je na tom lépe, než konkurence ve stejné cenové hladině.

- - -

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii, kde najdete odkaz pro stažení snímků v plném rozlišení

Pro někoho může být překážkou jen minimum nastavení, ale upřímně, potřebujete pro focení mobilem víc než automatický režim, ovládání přisvětlovací diody, HDR, panorama a dotykové snímání? Je to holý základ, ale i s ním pořídíte kvalitní výsledky.

Stejné je to i u videa. Žádné nastavení. Říkal jsem si, že je to moje chyba a nevím jak na to. Ale nikde jsem nenašel žádné širší možnosti nastavení pro pořizování fotografií a videa. A u video tak budete natáčet jen v fullHD bez možnosti ovlivnění čehokoli. Hodně zvláštní přístup.

Operační systém, prostředí a software: Jako na iPhone

Idol X se na našem trhu prodává s Androidem 4.2.2. Jestli se dočkáme aktualizace na 4.3 nebo i vyšší, těžko říct, ale osobně soudím, že 4.3 bude strop a kdoví jestli vůbec.

Alcatel, stejně jako ostatní výrobci, nad Android „posadil“ svoje vlastní uživatelské prostředí. To se od předchozích modelů hodně změnilo. Dříve jsem si stěžoval, že prostředí nevypadá dobře a hlavně se telefony občas sekly, občas restartovaly. Idol X je na tom podstatně lépe. Prostředí prošlo redesignem a už nepůsobí tak „dětsky“. Subjektivně na mě působí jako kombinace iOS 7 a ikon Goolors pro Android. Nastavení systému také změnilo vzhled, stejně jako zamčená obrazovka a notifikační liště. Ta je, tak jak to správně má být, dvojitá. Vedle notifikací tak máte k dispozici širokou sadu přepínačů.

 

Co mě překvapilo a stále si na to nemůžu zvyknout, je menu aplikací. Alcatel po vzoru Applu hrne veškeré aplikace na plochy. Jestli je to praktické nebo ne, nechť si posoudí každý sám. Mně toto řešení nevyhovuje. Mám rád čisté a uspořádané plochy. Proto jsem i rád, že opět v Alcatelu někdo přemýšlel a ikony aplikací jdou skrýt, takže si necháte zobrazené jen některé a všechny ostatní jednoduše a rychle odkryjete přes kontextové menu přímo na ploše.

  

Uživatelské prostředí od výrobce by se mělo vyznačovat nějakou přidanou hodnotou. Do té rozhodně nepočítám tzv. bloatware, kterého je v Idol X docela dost. A zaráží mě, že smartphone vybalíte z krabice již z aplikacemi, které nejsou přímo od Alcatelu, můžete si je sami stáhnout z Google Play a jejich předinstalace s sebou nenese žádnou výhodu. Za všechny jmenujme třeba Twitter, Evernote, Shazam, WhatsApp a další. Ano, patří k těm rozšířeným, ale to neznamená, že je chtějí mít v telefonu obecně všichni.

 

Oproti tomu jsou zde nové funkce v nastavení, které hodnotím jako praktické. Třeba nastavení, notifikace kterých aplikací se mohou zobrazovat ve stavovém řádku. Standardně všechny, ale konkrétní můžete vypnout. Režim maximální úspory energie změní prostředí telefonu na výrazně jednoduší a dovolí vám používat jen telefon, zprávy, kontakty, kalendář a budík. Reálně opravdu dojde k částečné úspoře energie. Dále gesta, která otočením telefonu ztlumí příchozí hovor, odložením telefonu vypnou nebo pousnou budík, nebo zatřesením přejdou na další skladbu při přehrávání hudby.

  

Šikovné je i automatické zapnutí a vypnutí telefonu v nastavený čas, což uspoří další energii. Stejně tak mě příjemně překvapilo, že je již v systému integrovaná mnou velmi oblíbená klávesnice SwiftKey. Bohužel ve starší verzi, která neumí synchronizaci skrz cloud a logicky tato systémová klávesnice nejde aktualizovat. Takže pokud, stejně jako já, využijete ve SwiftKey cloudové služby, nezbude vám, než instalovat aktuální verzi z Google Play.

 

Celkově hodnotím nové prostředí Alcatelu pozitivně, protože nepůsobí tak pouťovým dojmem  jako u konkurence a hlavně nabídne opravdu prakticky využitelné funkce a ne pitominky, kterými se můžete tak akorát vytahovat v hospodě u piva. Bohužel, stejně jako konkurence, trpí neduhem v podobě nemožnosti personalizovat si mřížku ikon na ploše. Matice 4 x 5 ikon a spodní dok je na pětipalcovém fullHD displeji opravdu šílené plýtvání místem. A pokud by vám náhodou nápadíte prostředí z dílny Alcatelu nevyhovovalo, lze si z Google Play stáhnout několik desítek launcherů a vše si přizpůsobit k obrazu svému.

Dvě SIM karty v tenkém těle

Jak už jsem psal v úvodu, Idol X je jeden z mála dobře vybavených smartphonů na našem trhu, který vám nabídne podporu dvou SIM karet. Zároveň s nimi velmi šikovně pracuje, na rozdíl od některých konkurenčních modelů.

-

Práce se SIMkami se neliší od toho, co jsme viděli u One Touch 997D Ultra. Po zapnutí telefonu s vloženými SIM kartami se vás postupně zeptá na oba PIN kódy, pokud je používáte. Vždy vám dá jasně najevo, k jaké SIM kartě zadáváte kód.


Ve správci SIM karet si můžete nastavit výchozí SIM pro hovory, videohovory, zprávy a data

Následně vám Idol X (při úplně prvním spuštění, nebo vložení nové SIM karty) nabídne nastavení práce se SIM kartami. Konkrétně jde o volání, SMS a datové přenosy. Poslední položka může být buď úplně vypnuta, nebo musí mít pevně stanovenou SIM kartu. Pro volání a SMS si buď můžete zvolit standardní SIMku a nebo se pokaždé nechat dotázat, kterou SIM chcete pro danou akci zvolit.

Pokud vám někdo volá, nebo vám přijde SMS, je vždy jasně odlišeno, které číslo je adresátem této akce. Přijde mi, že práci se SIM kartami v podobě Idol X není co vytknout.

Konkurence

No, co říct ke konkurenci. Nic. Ona totiž není, alespoň na českém trhu. Podle Heureka.cz se u nás neprodává dual SIM smartphone, který by mohl Idol X konkurovat. Snad jen Prestigio Multiphone 5044 Duo, ale to má celkově slabší hardware než Idol X. A tím konkurence končí.

Další dualSIM telefony už nenabízejí tak výkonný hardware. Alcatelu se tedy povedlo vytvořit poměrně unikátní zařízení, které má rozhodně šanci zaujmout.

Závěrečné hodnocení

Závěr bude jednoduchý. Chcete relativně výkonný dual SIM s kvalitním a velkým fullHD displejem? Běžte si koupit Alcatel One Touch Idol X. Jinou možnost nemáte.

Samozřejmě, že situace není tak jednoduchá, protože v zahraničí se dají pořídit konkurenceschopné  modely a občas se nějakými pochybnými cestami dostanou i k nám, ale záruka a servis?

Idol X není dokonalý ačkoli Alcatel udělal obrovský krok kupředu. Idol X má své chyby, ale pravdou je, že jich není moc a nejsou nijak závažné. Jeho největší výhodou je, že je jediný svého druhu. Jediný dual SIM smartphone s dobrými hardwarovými parametry (které fungují i v praxi) na českém trhu. I proto je s podivem, že Alcatel nenasadil vyšší cenu. Za 9 990 Kč je Idol X velmi dobrá koupě a samozřejmě ho seženete i levněji. Proto se vrátím k druhé větě závěru. Chcete-li výkonný dual SIM za dobrou cenu? Idol X je dobrá volba a doporučil bych ho i kdyby na trhu byla silnější konkurence. Tenhle telefon se zkrátka povedl. Jen škoda, že výrobce zapomněl na NFC, které se v poslední době těší stále větší popularitě.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku