TOPlist

Recenze Alcatel One Touch 997D Ultra: Šikovný dualSIM

Dnes už čínský Alcatel se vrací na náš trh. Povede se mu zaujmout zákazníky odlišnými telefony, než na které jsou zvyklí od tradičních asijských výrobců? Co třeba šikovný dualSIM za rozumnou cenu?

Najde se dnes někdo, kdo by neznal značku Alcatel? Nejspíš ano, protože dny její největší slávy už jsou dávno pryč. A mladší generace držící v rukách iPhone, Galaxy S3 nebo jiné „trendy“ modely současnosti, nemá o tomto francouzském hrdinovi přelomu tisíciletí nejspíš ani potuchy. Tedy alespoň v našich končinách. Ale ani v „rodné“ Francii už to nebude ono. Zvlášť když už Alcatel není francouzský, ale ve skutečnosti čínský (spadá pod společnost TCL). A to je velká rána francouzské národní hrdosti.

Pryč jsou tedy časy slavných modelů One Touch Max db (přezdívalo se mu „sněhulák“), One Touch 311, One Touch 511 a dalších. Ve své době to byly velmi zajímavé a konkurenceschopné modely, jenže ta doba je pryč a následující roky, kterých nebylo zrovna málo, se Alcatel spíš potácel v problémech a veškeré jeho pokusy o návrat na výsluní byly, slušně řečeno, spíš úsměvné, než abychom je mohli brát vážně.

 

Časy se mění a ačkoli karty na trhu jsou aktuálně velmi pevně rozdané a smartphonům jasně vládne Android v čele se Samsungem a na paty mu šlape iOS od Apple, v Alcatelu nehodili flintu do žita a stejně jako jiní výrobci se snaží alespoň o menší comeback. Vyzbrojeni zajímavými modely pro letošní rok vyrazili na bitevní pole. Jak se bude nebo nebude dařit, se ještě ukáže.

Dnes zapomeňme na ty nejzajímavější bitvy, které budou svedeny na poli top modelů a kam vyrazí nedávno představené One Touch Idol a One Touch Idol Ultra. Podíváme se jinam, do malých bojůvek, které jsou sváděny na poli dualSIMů. Tam Alcatel vyslal například dnes testovaný One Touch 997D. Relativně levný model střední třídy vyrazil do boje již před nějakou dobou. O to bude zajímavější pozorovat, jak si poradí, protože trh dualSIMů zatím není, alespoň u nás, tolik obsazen.

Klady (+)

  • podpora dvou SIM karet
  • široké možnosti ovládání SIM karet
  • použité materiály, zpracování
  • nízka cena
  • notifikační LED dioda
  • téměř čistý Android

Zápory (-)

  • nižší rozlišení displeje
  • rychlost a plynulost systému
  • odemykací tlačítko na horní hraně
  • rozdíly ve výdrži baterie (1 SIM vs. 2 SIM)
  • zahřívání při zátěži
  • systémová tlačítka na displeji

Obsah balení

Obsah balení je takový, jak se dá od telefonu této kategorie a za tuto cenu očekávat. Kromě návodu najdete jen nabíječku a špuntová sluchátka. Ta nevynikají kdoví jakou kvalitou a osobně je řadím k těm horším, která v balení dostanete. Subjektivně špatně drží v uších a jejich zvukové podání není z nejlepších, což je škoda, protože samotný telefon má překvapivě kvalitní zvukový výstup s dobrým podáním basů a prokresleným zvukem. Jen budete potřebovat jiná, lepší sluchátka.

- - -

Videopohled

Design a zpracování: Plastový cvalík

One Touch 997D můžeme označit za cvalíka. Alespoň tak na první pohled vypadá, protože naprosto pomíjí současné trendy a nesnaží se být tenký, lehký, s co nejužšími okraji kolem displeje. Žádné móresy, kdy by funkčnost ustoupila vzhledu. Snaží se být praktický, ale zároveň pohledný.

- - -

Na trhu jsou k dostání dvě varianty – černá a bílá. My jsme na testování dostali bílou a subjektivně mi přijde jako lepší volba. Telefon v bílé vypadá lépe a vyniknou materiály a jejich zpracování. V této třídě nelze očekávat použití netradičních materiálů, proto se Alcatel spolehl na plasty, ale kvalitní. Přední strana je lesklá, chytají se na ní otisky prvků, ale tomu se prostě nevyhnete.

- - -

Celou přední stranu zabírá displej, ale jak už jsem psal, okraje kolem něj jsou dostatečně široké, aby se telefon dobře držel a ovládal jednou rukou. Nezaznamenal jsem to co u jiných modelů, které používám, že by telefon měl tendenci vyklouznout mi z ruky.

- - -

Do přední strany po celém obvodu, zasahuje stříbrný rámeček, který obepíná boky. Je plastový, ale to se dalo čekat. Pravý bok nese v horní třetině dvoutlačítko ovládání hlasitosti, levý je prázdný. Na spodní hraně se usadil microUSB konektor a na horní 3,5 mm jack a tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu.

- -  -

Záda jsou o něco zajímavější, protože jsou osazena krytem baterie, který je ze zdrsněného plastu. V horní části je výřez, který zabral stříbrný obdélník s čočkou fotoaparátu, přisvětlovací diodou a hlasitým reproduktorem. Tato část budí dojem, že je vyrobena z kovu, ale silně o tom pochybujeme.

- -

Displej: Dobré pozorovací úhly a slušná čitelnost na sluníčku

U displeje musím nechat svůj subjektivní názor stranou, protože jsem zmlsán HD a fullHD displeji současných top modelů a displej One Touch 997D mi přijde hrozný.

- - -

Ve skutečnosti ale není. Úhlopříčka 4,3“ a rozlišení 480 x 800 pixelů jsou v této třídě ještě dostatečné a pohodlnému používání nijak nebrání. Displej má vcelku věrné podání barev a dobré pozorovací úhly. Na sluníčku je poměrně dobře čitelný, takže bych mu mohl vytknout jen to nižší rozlišení. To ale nechám na zájemcích. Já osobně bych tuto hodnotu rozlišení už používat nechtěl, jinému ale vadit nebude a vzhledem k ceně je to odpovídající.

Hardware a výkon: Svižný, ale s omezeními

Na papíře nevypadá výkon vůbec zle. Dvoujádrový procesor MTK 6577 s taktem 1 GHz a k tomu 1 GB RAM. V této třídě zcela dostačující parametry, ale třeba výsledek v AnTuTu benchmarku nenaznačuje, že by telefon měl oplývat výkonem. 6203 bodů není žádná sláva, stejně tak dvě hvězdičky. Vnitřní paměť má kapacitu 4 GB a je rozdělena do dvou sektorů (1,37 GB + 1,02 GB), další prostor získáte díky slotu na microSD karty.

V reálu se nesetkáte s žádnými komplikacemi při používání. One Touch 997D není kdoví jaký rychlík, ale při používání nezdržuje. Pravda, některé animace jsou trhané, ale není to nic, na co by se nedalo zvyknout a co by vás jakkoli obtěžovalo. Sice můžete zapomenout na náročnější hry, přehrávání fullHD videí, ale to se od telefonu této kategorie snad ani neočekává. Náročnější tituly vzhledem k použitému čipsetu na telefonu ani nespustíte a spokojit se tedy budete muset spíše s jednoduššími hrami, ale Alcatel se nesnaží tvářit jako herní telefon, od toho tu jsou jiné a tento kousek cílí spíše na ty uživatele, kteří chtějí používat dvě SIM karty najednou.

  

Z hardwarových parametrů dál zmiňme HSPA, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a podporu microSD až do kapacity 32 GB. LTE nebo NFC do této kategorie zatím ještě neproniklo. Citlivost na GPS i WiFi je u tohoto modelu bezproblémová; fixace pozice pro navigaci je otázkou několika vteřin a při navigování se neobjevovaly žádné výpadky signálu. Stejně tak po výjezdu z tunelu telefon bleskově zaměřil svou pozici.

Baterie a výdrž: Dvě SIM karty jsou zrádné

Kapacit 1800 mAh nevypadá kdoví jak zázračně, ale hardware telefonu není tak náročný, aby to nestačilo. Jenže možnost používat dvě SIM karty najednou uvrhne telefon do lehké schizofrenie. Dokud používáte jen jednu SIM, One Touch 997D zvládne klidně i dva dny běžného provozu. Jakmile ale vložíte druhou SIM, výdrž rapidně klesne a telefon vydrží nabitý jen jeden den. Sice ten jeden den zvládne bez problémů, ale večer bude muset putovat do nabíječky.

 

Pokud byste se rozhodli, že si pro ukrácení dlouhé chvíle nebo na cestách přehrajete nějaký film, tak se připravte, že běžný hollywoodský trhák, který trvá 2,5 až 3 hodiny, zvládne One Touch 997D bez obtíží. Při přehrávání pouze videa se telefon vypne po necelých 4,5 hodinách. Nabitý na 100 procent bude za necelé 2 hodiny.

Funkce dual SIM: Umí vše, co byste očekávali

Jednoznačně největším tahákem One Touch 997D a důvodem, proč se pro něj většina zájemců rozhodne, je možnost pracovat se dvěma SIM kartami zároveň. Po vyjmutí baterie se dostanete k dvojitému slotu, kde spodní je SIM číslo 1, horní SIM číslo 2. One Touch 997D používá klasické mini SIM karty, tzn., pokud máte, jako já, jen microSIM, máte smůlu, a buď musíte pořídit redukci nebo si nechat karty vyměnit.

  
Nastavení práce se SIM kartami je v systému dobře zvládnuto

Po zapnutí se vás telefon postupně zeptá na PIN k první a druhé SIM kartě a vypíše vám informace o nich. Samozřejmě název operátora, která je první a která druhá, jaká SIM je používána pro jaké služby a nabídne vám možnost změny nastavení. Můžete si tak vybrat, která SIM má být použita pro hovory, videohovory, SMS a MMS a datové připojení. Každou funkci může zastávat jiná SIM. Obě mohou fungovat na 3G nebo lze nastavit, že se ke 3G připojí jen jedna. Zároveň si můžete SIMky pojmenovat a v systému barevně odlišit, což považuji za velmi šikovné řešení.

  
Nastavení výchozí SIM karty při odesílání textové zprávy; konfigurace v systému a detekce nové SIM

Kvalita hovoru během telefonování je pro obě SIM karty na dobré úrovni, hlasitost je také dostačující a protější strana si během volání nikdy nestěžovala na špatný zvuk, takže v tomto směru se telefon rozhodně povedl a dual SIM v Androidu funguje na výbornou.

Operační systém a bonusový software

Na našem trhu se One Touch 997D dodává s Andoridem “Ice Cream Sandwich” ve verzi 4.0.4. Jestli se zákazníci mohou těšit na upgrade na “Jelly Bean” se zatím neví, ale já osobně o tom dost pochybuji. Alcatel už má jiná želízka v ohni, na která se nejspíš zaměří.

  
Androidí klasika: obrazovka uzamčeného zařízení a hlavní plochy se zástupci a widgety

Plusové body si Alcatel získá za minimum úprav systému. Pokud pominu drobné grafické úpravy ikon a některých menu, dostanete v telefonu v podstatě čistý Android, a to se dnes cení. Lepší úprava žádná, než složitá a nevzhledná, která jen telefon zbytečně zpomaluje. Drobné změny doznala i notifikační lišta, ve které se zobrazují zástupci pro aktivaci/deaktivaci jednotlivých modulů. Zajímavě vypadá i funkce plánovaného zapnutí/vypnutí telefonu.

  
Nabídka s programy, notifikační lišta a nastavení automatického zapnutí/vypnutí telefonu

One Touch 997D obsahuje poměrně velké množství bonusových aplikací. Velká část z nich je pouze stažená z Google Play, takže nevidím jakýkoli přínos. Nakonec je nejspíš stejně smažete. Jako plus vnímám fakt, že One Touch 997D používá klávesnici TouchPal a ne nějaký svépomocí vyvinutý bazmek. Vypadá to, že výrobci budou pomalu upouštět od vlastních řešení a použijí software třetích stran, který je mnohdy velmi dobře propracovaný. Příkladem za všechny bude nedávno představený Samsung Galaxy S4, který v základu používá výbornou klávesnici SwiftKey. Ale zpět k One Touch 997D a pojďme se podívat ne software, který nese jméno Alcatelu.

   

Cloud Backup je jednoduchá aplikace pro zálohování vašich dat do cloudu. Alcatel se naštěstí nesnaží o nějaké vlastní řešení, kde byste se museli registrovat k nové službě, ale využívá buď Dropbox nebo Box.net, což považuji za velmi chytré řešení. Zálohovat můžete kromě fotografií, videí a hudby i aplikace, nastavení systému, SMS zprávy a seznam volání, záložky webového prohlížeče a taky kontakty a kalendář. Lze nastavit i plánované zálohy a po hard resetu můžete telefon ze záloh opět obnovit.

Media Share není nic jiného než oboustranné sdílení a přehrávání multimediálních souborů pomocí WiFi, respektive DLNA.

One Touch Manager spravuje synchronizaci veškerých dat v telefonu skrz USB kabel do počítače. Pokud tedy nevěříte cloudovým službám, pořád je tu stará dobrá synchronizace s počítačem.

 

One Touch Radio najde internetová rádia a umožní vám jejich poslech. Telefon má samozřejmě i klasické rádio, které funguje jen s připojenými sluchátky.

Spořič baterie je vlastní aplikace, která se stará o to, aby vám One Touch 997D vydržel co nejdéle nabitý. Můžete používat přednastavené profily, nebo si definovat vlastní a aplikace má vliv na nastavení jasu, vibrací, datových přenosů, WiFi, Bluetooth, GPS, automatické synchronizace a dalších. Pokud si s ní pohrajete, určitě dosáhnete lepších výsledků ve výdrži na jedno nabití.

Správce souborů velmi jednoduchý a přehledný správce souborů, se kterým vidíte jak do interní paměti telefonu, tak do paměti micro SD karty.

Internet a multimédia

Jak už bylo napsáno, One Touch 997D není žádný rychlík, má své limity, kterých v některých situacích snadno dosáhnete. Například při brouzdání po internetu. Samozřejmě jste závislí na rychlosti internetového připojení, ale systém má k rychlosti vykreslování stránek také co říci a není toho mnoho. Ať už ve vestavěném prohlížeči nebo v Chrome, načítání webu je pomalejší a v mnoha případech bude lepší používat mobilní mutace stránek, které přeci jen nejsou tak obsáhle a jejich načtení vás nebude tolik zdržovat.

  

S přehráváním hudby a videa nemá One Touch 997D problém. Na microSD kartu si nahrajete soubory v těch nejpoužívanějších formátech a telefon vám je bez problémů přehraje. U videa je potřeba myslet na rozlišení displeje a výkon telefonu, který tak úplně nestačí na fHD video,  což ale vzhledem k displeji ale ani nemá smysl.

Fotoaparát a video: Příjemné překvapení

Velmi mile mě překvapil fotoaparát. Nečekal jsem od něj zázraky a přistupoval k němu s lehkou rezervou a o to více jsem byl překvapen. Parametry nejsou špatné, ale taky nijak zázračné. Posuďte sami. 8 megapixelů, autofocus, přisvětlovací LED dioda, geotaging a ostření dotykem na displej.

- - -

- - -

- - -

- - -

Prostředí je přehledné a rychlé, v nastavení najdete kromě rozpoznání obličeje či úsměvu v podstatě vše, co k focení potřebujete, včetně HDR a možnosti fotit panoramatické fotky. Více ale řeknou reálné výsledky, které z fotoaparátu dostanete. Za pěkného počasí uděláte velmi hezké, celkem ostré a prokreslené obrázky s věrnými barvami, i když současné fotomobily jsou samozřejmě o několik tříd výše, ale vzhledem k ceně a celkové výbavě nás kvalita snímků překvapila. Jakmile se světelné podmínky zhorší, fotoaparát stále podává ostré výsledky bez zbytečného šumu. Samozřejmě One Touch 997D není na noční či umělecké fotky, ale momentky každodenního života zvládne dobře a kamarád je i s makrem a focením textu.

Ještě o něco lepší je situace v případě videa. Nejvyšší dostupné rozlišení je jen 720p s frekvencí 30 FPS, což bohatě stačí. Čip nemá problém s rychlým zpracováním přechodů světlých a tmavých míst, ve videu tak jakékoli chybky nepostřehnete. Nicméně jakmile nemáte úplně pevnou ruku, video je lehce roztřesené a troufám si říct, že softwarová stabilizace u některých dražších smartphonů není jen marketingový tahák, ale věc, která alespoň trochu funguje a následně vám může chybět.

Závěrečné hodnocení

Komu je tedy One Touch 997D určen? Jednoznačně nenáročným uživatelům, kteří mají dvě SIM karty a už je přestalo bavit nosit s sebou dva telefony a pořád myslet na jejich nabíjení. Alcatel v pohodě „spolkne“ obě vaše SIM a nabídne vám velmi pohodlnou, praktickou a intuitivní práci s nimi. To je jeho největší výhoda. Jinak jde o zcela průměrný smartphone, který ničím nevybočuje z řady a kterých jsou na trhu desítky. Ideálním uživatelem je například člověk, který až doposud používal dva “hloupé” telefony a rád by získal levnou vstupenku do světa chytrých telefonů a zároveň používal obě svá čísla v jednom zařízení.

Pokud tedy potřebujete pracovat se dvěma SIM naráz, One Touch 997D bude zajímavá volba. Pokud máte jen jednu SIM nebo od jednoho ze svých telefonů očekáváte něco víc, poohlédněte se raději jinde. Za zvážení také stojí konkurenční model Prestigio 4500 Duo, který si rovněž rozumí se dvěma SIM kartami, nicméně Alcatel je zhruba o tisíc korun levnější. Pominu-li focení, tak v ostatních oblastech tento model zrovna neexceluje, ale za požadovanou cenu nabízí slušnou výbavu a funkčnost.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku