TOPlist

Recenze Acer Liquid E3: Střední třída plná dobrých nápadů

Acer uvedl na trh povedený smartphone střední třídy, který nabízí kvalitní IPS displej, dva sloty na SIM kartu, kvalitní dílenské zpracování a nízkou cenu. Máme tu aspiranta na další bestseller?

Společnost Acer je u nás známá především jako výrobce výpočetní techniky, zejména cenově dostupných notebooků. Nyní na náš trh vstupuje s trojicí chytrých telefonů s operačním systémem Android. Nejlépe vybavený je z tohoto trojlístku model Liquid E3, který sice s top modely konkurenčních výrobců síly srovnávat nemůže, ale přesto nabízí mix slušné výbavy a dobré ceny.

I přes plastové tělo nás telefon překvapil příkladným dílenským zpracováním, pevným tělem, povedeným displejem s HD rozlišením a speciálním tlačítkem na zadní straně. Výrobce nezapomněl ani na rychlé nabíjení, které vzhledem k přítomnosti dvou slotů na SIM kartu přijde vhod.

Liquid E3 má rozhodně šanci zatopit konkurenci ve střední třídě, oproti které nabízí výrazně nižší cenu, která se pohybuje až téměř u hranice low-endových modelů. Jako každý telefon, i tento Acer si s sebou nese několik chyb, které mohou finální výběr nového telefonu značně ovlivnit.

Klady (+)

  • kvalitní IPS displej s HD rozlišením
  • výborný poměr ceny/výbavy & výkonu
  • kvalitní dílenské zpracování
  • rychlé nabíjení

Zápory (-)

  • krycí sklo displeje trpí výraznými odlesky
  • horší citlivost GPS
  • špatně odladěné funkce výrobce

Obsah balení

Obsah balení je zcela standardní – najdeme zde cestovní 1A nabíječku, USB kabel a špuntová sluchátka s plochým kabelem, která hrají lépe, než vypadají. Výrobce se ale neobtěžoval s označením levého a pravého kanálu nebo s dodáním náhradních špuntů v jiné velikosti. Sluchátka mají vyvážené středy a výšky a potěšily nás také slušné basy. Vše doplňují brožury s manuály a záruční list.

Design a zpracování: Pevně tělo s překvapením na zadní straně

Liquid E3 je kompletně vyrobený z plastů a přesto, že disponuje 4,7″ displejem, díky rozměrům 138 x 69 x 8,9 milimetru se velikostně blíží k pěti palcovým telefonům. Je to dáno širokým rámečkem nad a zejména pod displejem, kde ještě několik milimetrů přidává brada, kterou se zřejmě Acer snažil odlišit od ostatních černých placek.

Nad krycím sklem je telefonní reproduktor schovaný pod červenou ozdobnou mřížkou. Stejnou najdeme také ve spodní části a je pod ní umístěný mikrofon a hlasitý reproduktor. Mřížky vypadají elegantně a oživují jinak nudné tělo telefonu, nicméně je po pár dnech budete proklínat, protože doslova přitahují prach a velmi špatně se čistí. Nad displejem najdeme proximity senzor, světelné čidlo a 2Mpx kamerku, kterou překvapivě doplňuje sekundární přisvětlovací dioda. To ocení zejména fanoušci selfie fotografií.

 

Ve spodní části najdeme trojici senzorových tlačítek Zpět, Domů a Spuštěné aplikace, které si Acer upravil a trochu připomínají nové piktogramy z představeného Androidu L. Vypínací tlačítko najdeme vzhledem k rozměrům telefonu neprakticky na horní hraně společně s konektorem pro připojení sluchátek. Na opačné straně je jen nabíjecí a synchronizační microUSB konektor.

  

Protože má Liquid E3 unibody konstrukci, najdeme potřebné sloty pro karty na bocích přístroje, a jelikož se jedná o Dual SIM, jsou tu sloty hned tři. Na pravém boku najdeme pod krytkou místo pro microSD kartu (až 32GB) a pod ním dobře dobře zvýrazněnou kolébkovou klávesu pro ovládání hlasitosti. Na opačné straně má své místo pod krytkami dvojici slotů pro microSIM karty. Na zádech vystupuje vysoko nad zadní kryt čočka hlavního fotoaparátu ozdobená rámečkem ve stejné barvě jako přední mřížky. Nechybí druhá přisvětlovací dioda a specialita výrobce, tlačítko AcerRAPID, o kterém si více povíme v dalších odstavcích.

  

Zadní kryt je vyroben z matného tvrdého plastu. V případě, že máte suché ruce, má telefon tendenci vyklouzávat z ruky, mnohem praktičtější by bylo použití měkčeného plastu se soft-touch úpravou. V ruce se ale Liquid E3 díky zaobleným hranám drží dobře.

  

Celkové zpracování je vzhledem k unibody konstrukci příkladné, telefon je přes použití výhradně plastových materiálů pevný a nikde nic nevrže. Nejsem zastáncem krytek, ale zde si Acer zaslouží pochvalu, protože zakrytí slotů je vyvedeno velmi přesně a ačkoli u Dual SIM přístroje není potřeba časté výměny karet, zvládnete to bez potřeby nějakého dalšího „udělátka“. Příjemná je také hmotnost, která se zastavila na 135 gramech.

Hardwarová výbava

Telefon je osazen čtyřjádrovým procesorem Mediatek MT6589 s taktem 1,2 GHz pro každé jádro, doplněný grafickým akcelerátorem PowerVR SGX544. Potěší přítomnost 1 GB paměti RAM. Na interní paměti se šetřilo a má hodnotu jen 4 GB, ze kterých je uživateli dostupných pouze 1,68 GB. Naštěstí si po vložení paměťové karty můžete vybrat kartu jako preferované umístění pro instalaci aplikací a jako výchozí disk pro zápis.

 

Telefon podporuje sítě GSM/3G na obou SIM kartách, podpora LTE zcela chybí. Konektivitu doplňuje WiFi, Bluetooth 4.0, GPS včetně digitálního kompasu a USB 2.0 bez funkcí USB Host a OTG. Technologií NFC telefon nepodporuje.

 

Procesory Mediatek provází pověst špatné citlivosti na WiFi signál a pomalou fixaci GPS. Během používání jsme s WiFi neměli vážnější potíže. To samé nelze říct o GPS, zde se malá citlivost projevila výrazně. V budově, kde redakční LG G2 bez problémů fixovalo polohu, měl Acer Liquid E3 potíže. Také venku trvala první fixace nadprůměrně dlouho, v řádech desítek sekund. Během navigace v automobilu začal Liquid E3 někdy ztrácet polohu pokud silnice vedla hustším lesem.

 

Hardware telefonu nemá nijak oslnivý výkon, což dokládají také výsledky z benchmarků (AnTuTu 14 028). S během operačního systému a běžnými činnostmi ale problém nemá. Ve hrách už výkon tak vyrovnaný není, a zatímco Dead Trigger 2 zvládne na nejvyšší detaily, Asphalt 8 je obtížně hratelný i při nastavení střední kvality.

Speciální tlačítko na zadní straně

Za zmínku stojí hardwarové tlačítko AcerRAPID, které je pod fotoaparátem na zádech telefonu. Pokud v nastavení tuto funkci povolíte, lze stiskem tlačítka telefon probudit a odemknout, případně dlouhým podržením zapnout fotoaparát. Krátké stisknutí je od výrobce nastaveno pro spuštění výchozího hudebního přehrávače, kterým je Hudba Play.

Pro krátký stisk si ale lze nastavit spuštění kterékoliv nainstalované aplikace. Pokud by tlačítko pracovalo jak má, byla by to skvělá náhrada klávesy Power umístěné na horní hraně. Někdy ovšem byla odezva na zmáčknutí naprosto tragická a telefon se probudil klidně až po 10 vteřinách, což vylučovalo jeho pohodlné používání.

Displej

Acer osadil Liquid E3 4,7 palcovým IPS displejem s HD rozlišením 720 x 1280 bodů (312 ppi), který je rozhodně jedním z největších lákadel tohoto modelu. Displej má široké pozorovací úhly, vyvážené podání barev a dobrou hodnotu minimálního a maximálního jasu, spolu s dobře nastaveným čidlem jeho automatické regulace. Nadšení z displeje trochu kazí fakt, že je použito krycí sklo s vyššími odlesky. To je nejvíce otravné při použití telefonu jako navigace v autě. Čitelnost panelu na venkovním sluníčku je také dobrá.

  

Baterie a výdrž

Liquid E3 je díky unibody konstrukci osazen uživatelsky nevyměnitelnou baterií o kapacitě 2000 mAh. To je hodnota, která ve spojení s displejem s vyšším rozlišením a dvojici telefonních modulů nepůsobí příliš optimisticky. V praxi při střední zátěži zahrnující aktivní využívání sociálních sítí, několik kratších hovorů a IM zpráv, zvládal telefon spolehlivě jednodenní výdrž při obou aktivních SIM kartách, druhý den by už ale nedokázal absolvovat. Samozřejmě při přehrávání filmů nebo hraní her se výdrž smrskne na pár hodin.

 

Při přehrávání HD videa s nastaveným 100% jasem a 50% hlasitostí do sluchátek aktivní jednou SIM kartou, zapnutou Wi-Fi a notifikacemi, se Liquid E3 odporoučel po 4 hodinách a 15 minutách, což je podprůměrná hodnota. Nabití zpět na 100% trvá 1 hodinu a 50 minut.

Operační systém, prostředí a aplikace

V telefonu byl nainstalován operační systém Android ve starší verzi 4.2.2 a je otázkou, zda dojde někdy v budoucnu k aktualizaci na KitKat. Acer si systém upravil k obrazu svému a doplnil do něj některé zajímavé funkce. Nejvýraznější změnou proti čistému Androidu prošla notifikační lišta. Po stažení v ní najdete čtveřici rychlých přepínačů, pod kterými je prostor pro případné notifikace, které lze jednoduchým kliknutím na zvoneček ztlumit na 1 hodinu, případně na jeden den nebo trvale. Po rozkliknutí lišty s přepínači se zobrazí další rychlé volby, jejich pořadí opět máte možnost pozměnit.

 
Hlavní obrazovka s několika plochami určenými pro složky, zástupce a widgety

Možnost změny tapet najdete v nastavení pod položkou Individuální nastavení. Zde lze vybrat tapetu na obrazovce zamčení a na domácích plochách, zvolit zda mají plochy cyklovat ve smyčce a také upravit efekt přechodu mezi obrazovkami. Těch si výrobce připravil hned osm a jsou opravdu povedené.

 
Nabídka s aplikacemi a aktivace plovoucího okna pro volání

Praktická je funkce Ztlumit upozornění, kde najdete seznam všech nainstalovaných aplikací a možnost vypnout u nich notifikace. Výrobce implementoval také jednoduchá gesta pro probuzení telefonu a rychlé otevření výchozí hudební aplikace, případně skoku na předchozí nebo následující skladbu. Bohužel také tyto funkce měly žalostnou odezvu a někdy trvalo dlouhé vteřiny, než telefon zareagoval.

 
Notifikační nabídka s přepínači a seznamem nových upozornění

Po vzoru dražších konkurentů doplnil Acer systém o spouštění vybraných aplikací v plovoucích oknech, ale u přístroje s úhlopříčkou displeje 4,7 palce v tom nevidím zásadní přínos. Praktičtější je plovoucí lišta s tlačítky Float Buttons, kterou si lze připíchnou na kraj displeje a najdete na ní zástupce senzorových kláves Zpět, Domů a Multitasking. Po rozkliknutí se objeví ještě tlačítko pro stažení notifikační lišty a uspání telefonu. Poslední zajímavou položkou je možnost nastavit automatické vypnutí nebo zapnutí telefonu v určeném čase.

 

Acer do systému přidal několik vlastních aplikací. Acer Print pro jednoduchý tisk přímo z telefonu. Acer SnapNote pro tvorbu jednoduchých prezentací. Vlastní cloudové řešení Acer Cloud. Díky aplikaci LiveScreen můžete až se šesti přáteli sdílet obsah obrazovky. Potěší plná verze Polaris Office 5 pro práci s dokumenty, jednoduchý Správce souborů a Správce úloh, díky kterému lze rychle uvolnit paměť RAM.

 
Zjednodušené uživatelské prostředí vypadá pěkně. Pro mnohé ale může být bariérou absence české lokalizace.

Zajímavou by se stala aplikace Quick Mode, která aktivuje jednoduché systémové prostředí a ocenili by ji zejména méně zkušení uživatelé či osoby s horším zrakem. Má to však jednu drobnou vadu na kráse – Quick Mode není lokalizovaný do češtiny.

 

Multimédia

Pro přehrávání hudby najdete v telefonu systémovou aplikaci Hudba Play od Googlu, která obsahuje ekvalizér. K tomu je telefon vybaven technologií DTS Studio Sound. Nejedná se o nic jiného než jednoduchý ekvalizér a je na vás, které možnosti úpravy zvuku dáte přednost. Zvukový výstup lze díky širokému nastavení označit v dané cenové kategorii jako lepší průměr. Hlasitý reproduktor poskytuje dostatečnou hlasitost pro přehrávání videí a systémových zvuků, ale například při navigaci v automobilu je maximální úroveň nedostatečná. Nechybí FM rádio, kterému jako anténa slouží sluchátka.

 

V telefonu samostatnou aplikaci pro přehrávání videa nenajdete. Je součástí Galerie a základní přehrávání a sdílení videa zvládá bez problémů. Pokud budete chtít pokročilejší funkce, nevyhnete se instalaci přehrávače z Google Play, například oblíbeného MX Playeru.

Telefonování: Dvě karty na příjmu

Díky podpoře funkce Dual SIM můžete používat dvě telefonní čísla současně. V nastavení lze zvolit, kterou kartu chcete používat pro hovory a textové zprávy, případně zda se má telefon před každou akcí zeptat, jaká karta má být použita. Pro využití datových přenosů v sítích 3G není třeba rozlišovat, do kterého slotu vložíte kartu, pouze v nastavení pro zvolenou SIM aktivujete 3G.

 

K psaní textových zpráv lze využít systémovou aplikaci SMS a MMS nebo nainstalovaný Hangouts. Oba programy ale zkracují zprávy s diakritikou, proto bude lepší je nahradit některou aplikací z obchodu Play, například populární Go SMS Pro. Pro zadávání textu ve výchozím nastavení slouží klávesnice Swype. Nainstalovaná je také systémová Google klávesnice, je tedy pouze na uživateli kterou si vybere.

 

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát s autofocusem má rozlišení 13Mpx a světelnost f/1.8, doplňuje jej přisvětlovací dioda. To jsou hodnoty, kterými převyšuje většinu konkurentů. Prostředí fotoaparátu je přehledné až na pruh pro rychlé nastavení režimů fotoaparátu, které jsou zobrazeny pouze piktogramy a popisek se objeví až po přidržení prstu na symbolu. V podrobnějším nastavení najdeme pokročilé volby jako vyvážení bílé, expozici, scénický režim, barevné efekty, potlačení blikání, výchozí úložiště, uložení polohy, velikost fotografie, sériové snímání, rozpoznání tváře a další.

-
Za dobré světla jsou snímky v rámci cenové kategorie telefonu povedené

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Přes vysoký počet megapixelů se kvalita snímků řadí spíše do průměru. Za dobrého světla vypadají fotografie celkem pěkně, ale s ostrostí a světlem to není úplně ideální. Optika má občas tendenci nastavovat nereálné barvy a několikrát se nám stalo, že snímek vyfocený ze stejné pozice několikrát za sebou měl pokaždé zcela jiný barevný nádech.

- - -

Pozor ale na focení v šeru či horším světle, tady už míra šumu přerůstá přes tolerovatelnou mez a kvalita jde prodce dolů. Přední kamera má rozlišení 2Mpx a stejně jako hlavní fotoaparát je doplněna o přisvětlovací diodu. Je tedy ideálním společníkem pro současnou „selfie“ mánii.

Video můžete nahrávat v HD či Full HD rozlišení při 29 FPS. Kvalita opět spadá do běžného průměru. Je také potřeba dávat si pozor na rychlé pohyby při zabírané scéně – software fotoaparátu má tendenci takové záběry nepřirozeně „roztahovat“, což při sledování celkem dost ruší.

Konkurence

Největšími konkurenty budou samozřejmě telefony podporující funkci Dual SIM, jedním z nich je dříve recenzovaný Zopo ZP700, které nabídne o něco výkonnější čipovou sadu, lépe odladěný systém, nižší cenu, stejně velký IPS displej, ale s menším rozlišením a slabší fotoaparát. Zopo nabízí několik podobných modelů, například ZP780 a ZP600+, ale právě model ZP700 považujeme za vůbec největšího konkurenta pro dnes testovaný kousek.


Zopo ZP700 láká na povedený design a podporu dvou SIM karet

Stejným procesorem je vybaveno Lenovo A820, které zaostává nižším rozlišením displeje a horším fotoaparátem bez přisvětlovací diody, ale boduje nižší cenou. Silným konkurentem je také Xiaomi Red Rice se stejným procesorem, ale s vyšším taktem, kvalitním HD displejem, skvěle odladěnou nadstavbou MIUI a podobnou výdrží.


Nokia Lumia 630 jako první Windows Phone podporuje dva sloty na SIM kartu

Z modelů od větších výrobců můžeme vybrat Samsung Galaxy Core DuoS a Sony Xperia M dual. Oba ale disponují pouze dvoujádrovými procesory a menšími displeji s horším rozlišením. Podpora technologie Dual SIM dorazila již i na operační systém Windows Phone a první vlaštovkou je Nokia Lumia 630, která přichází na trh s nejnovější verzí 8.1. Nabízí sice horší hardwarové parametry, postrádá automatickou regulaci jasu a přední kameru, fotoaparát nedisponuje přisvětlovací diodou, výhodou je osvědčený procesor od Qualcommu a odladěný systém Windows Phone.

Závěrečné hodnocení

Konkurence v cenové kategorii pod 5000 Kč je velká, ale Liquid E3 rozhodně má co nabídnout. Vyzdvihnout musíme pevné zpracování a zajímavý design, kvalitní displej s HD rozlišením či 1 GB operační paměti RAM. Škoda, že dobrý dojem kazí špatně odladěné doplňkové funkce, které Acer integroval. Reakce samotného uživatelského prostředí jsou až na drobné záseky celkem svižné.

Pokud výrobce v budoucnu uvolní aktualizaci na novější verzi Androidu KitKat a podaří se mu optimalizovat nástroje z vlastní stáje, stane se Liquid E3 dobrou volbou. Oceňujeme také přítomnost speciálního tlačítka na zadní straně, nicméně samotná ovládací aplikace by si opět zasloužila optimalizovat tak, aby reakce na stisk v některých případech netrvala tak dlouho. Integrací přisvětlovací diody u přední kamery Acer zřejmě cílí na mladé uživatele, mezi kterými jsou selfie nejpopulárnější, proto je nepochopitelné proč se telefon prodává pouze v usedlém černém provedení.

Acer s modelem Liquid E3 prezentoval řadu zajímavých nápadů, které u konkurence nenajdeme. Bohužel ale nejsou dotaženy na sto procent, což trochu kazí jinak dobrý dojem z tohoto levného zástupce střední třídy.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku