TOPlist

Recenze kompaktní stylovky HTC Touch

Velká recenze Pocket PC se stylovým designem, kompaktními rozměry, Wi-Fi, Bluetooth a TouchFLO.

-HTC Touch je jedno z nejzajímavějších zařízení letošního léta. V malém a stylovém designu ukrývá funkce klasického kapesního počítače, navíc se může pochlubit technologií TouchFLO, která sice není až tak revoluční, jak výrobce všude proklamuje, nicméně práci se zařízením urychlit dovede. Touch rovněž nabízí poslední verzi operačního systému Windows Mobile, podporu Wi-Fi a Bluetooth nebo 2Mpx fotoaparát. Přečtěte si dojmy a zkušenosti z třítýdenního používání.

Za zapůjčení komunikátoru děkuji společnosti RRC-CZ, s.r.o. . Testovaný model obsahoval anglickou verzi ROM s označením 1.11.405.1B (z 24. 5. 2007). Při prvním spuštění dojde rovněž k nainstalování české lokalizace (Sunnysoft InterWrite). Veškeré výsledky a dojmy se proto vztahují pouze k této verzi ROM a u jiných se mohou lišit. Touch se u nás bude prodávat také u operátora T-Mobile, který jej nabídne jako MDA Touch, ve světě se rovněž můžete setkat s označením HTC P3450 – hardwarově se ale jedná o zcela totožná zařízení.

Klady (+)
kompaktní design
TouchFLO ovládání
Wi-Fi 802.11b/g
Hmotnost a rozměry
 
Zápory (-)
pomalý procesor
množství hardwarových tlačítek
revoluce v ovládání se nekoná

Zobrazit hardwarové parametry HTC Touch

 

Obsah balení
V poměrně malém, iPhonem lehce inspirovaném balení, se nacházejí tyto položky:
– HTC Touch
– Li-Ion baterie s kapacitou 1100mAh
– dva stylusy
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset + molitanové polštářky
– uživatelský manuál
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– ochranná fólie na displej
– 2 CD-ROM disky

Samotné balení působí velice luxusním dojmem, v horní části je do pevné pěnové hmoty zasazený telefon, a po obou stranách ještě vyčnívají sluchátka z dodávaného headsetu. Úzávěr balení je magnetický.

- - -

Dodávané pouzdro je spíše sportovního charakteru a jeho kvalita je výborná. Jedná se o pružnou koženou kapsičku, do které Touch perfektně zapadne a rozhodně se není třeba obávat nechtěného vypadnutí. Pouzdro výborně chrání téměř celé tělo telefonu, pouze horní hrana i po zasunutí o několik milimetrů vyčnívá, což by mohlo mít při nechtěném pádu znatelné následky. Okraje pouzdra jsou lemovány pevným švem, na pravé straně nechybí malá nášivka s logem HTC. Díky jemnému povrchu můžete pouzdro používat i k čištění displeje. Díky své velikosti není problém pouzdro s telefonem snadno umístit do kapsy u kalhot nebo košile.

- - -

Dodávaná sluchátka patří spíše k průměru. K tělu telefonu se stejně jako nabíječka a synchronizační kabel, připojují přes ExtUSB konektor. Sluchátka mají opravdu čisté výšky, ale basy se bohužel někde zapomněly, a nutno dodat, že mizernou kvalitu reprodukce (pro poslech hudby samozřejmě, pro tel. hovory headset zcela dostačuje) nezachrání ani ekvalizér v hudebních přehrávačích třetích stran. Na kablíku nalezneme plastový výlisek osazený tlačítkem pro příjem/přidržení hovoru a rovněž kolečkem pro regulaci hlasitosti. Nechybí na něm ani otvor mikrofonu. Sluchátka mají \”peckovitý” tvar, a pokud vás budou v uších tlačit, je možné na ně nasadit dodávané molitanové polštářky.

- - -

I když měl být HTC Touch původně tak revoluční, že k jeho ovládání neměl být stylus vůbec zapotřebí, přesto jej balení nalezneme, technologie TouchFLO zkrátka stylus nenahradí. Ovládací pero není teleskopické, je vyrobeno z hliníku a na délku měří 76 milimetrů. Není tedy nejdelší, přesto se s ním poměrně dobře pracuje, a to i pokud jej uchopí uživatel s větší rukou.

Na prvním Gettings Started CD nalezneme synchronizační aplikace Microsoft ActiveSync a Windows Mobile Device Center, a také 60-ti denní trial verzi Microsoft Office Outlook 2007. Na druhém Application CD se nachází plná verze programu Sprite Backup (zálohování) a rovněž SPB GPRS Monitor pro měření přenesených dat a monitoring výdajů.

 

Konstrukce, provedení a design
HTC Touch je designově velice zajímavé Pocket PC. Někteří Touche za jeho vzhled vychvalují, jiní naopak odsuzují, subjektivní názor nechám na každém z vás, nicméně jedno mu upřít nelze – jedná se o nejmenší kapesní počítač na světě, jeho tělo je zabaleno do stylového oválného designu a rozměrově se může téměř srovnávat s klasickými mobilními telefony. Osobně mě Touch na prvních obrázcích příliš neoslovil, nicméně v reálu tento drobeček vypadá o poznání lépe a celkově bych jeho design hodnotil za velice vydařený. Jeho rozměry jsou 100 x 58 x 14 mm, ukazatel hmotnosti se zastavil na hodnotě 112 gramů včetně akumulátoru.

- -

Tělo telefonu je vyrobeno z plastu s antibakteriální úpravou, což by mělo zabraňovat hromadění bakterií na jeho povrchu. Jednotlivé díly jsou do sebe výborně slícovány, pod snímatelným zadním krytem se nachází baterie; paměťová karta a SIM karta se vkládají z boku. Na bocích se rovněž táhne stříbrná plastová linka, která má za úkol ještě více zvýraznit ladné křivky Touche. Kryt si velice dobře pamatuje každý otisk prstu, naštěstí jej ale jde stejně rychle jako upatlat také očistit, a to i pouhým přejetím ruky.

- -

Přední straně dominuje dotykový QVGA displej s úhlopříčkou 2,8\”. Pro snadnější ovládání pomocí technologie TouchFLO se displej nachází ve stejné úrovni jako ostatní díly na přední straně. Tento krok chválím, operační systém Windows Mobile je díky tomu o něco lépe ovladatelný. U zapuštěného displeje je celkem problém trefit se prstem například do horního křížku, u Touche to jde celkem snadno. Pod displejem se nachází nenápadné stříbrné logo výrobce a také čtyřsměrový prstenec s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. S tímto \”joystickem” se překvapivě dobře pracuje a je velice příjemný na dotek. Po obou stranách nalezneme dvojici tlačítek pro příjem a ukončení hovoru, žádné další klávesy (softwarové, rychlá volba) už ale nečekejte; Touch se snaží působit stylově, a proto na jeho těle nenajdeme žádné další rušivé prvky. Osobně bych více tlačítek uvítal, díky pozici displeje je ale možné softwarové klávesy zcela vypustit, telefon jde snadno ovládat i bez nich. Nad displejem se ještě nachází malý otvor pro telefonní reproduktor.

- -

Na zadní straně se ve stříbrném kruhu nachází čočka 2Mpx fotoaparátu a nezapomnělo se ani na zrcátko pro pořizování autoportrétů. Vytknout ale musím přisvětlovací diodu, ta zde prostě chybí. Své místo zde má i hlavní systémový reproduktor, který se používá například pro režim hlasitého handsfree nebo při sledování filmů. Levý bok nabízí pouze malý otvor pro uchycení na poutko a nenápadný posuvník pro regulaci hlasitosti.

- - -

Protější bok skrývá otvor pro stylus, tlačítko pro spouštění fotoaparátu a zcela nenápadný otvor pro paměťovou kartu a SIM kartu. Zdířky pro obě karty se nacházejí pod podlouhlým stříbrným výliskem z plastu, se kterým jsem ze začátku trochu bojoval. I když jde otevřít poměrně jednoduše, je potřeba najít to správné místo, kam umístit nehet a zatlačit. Poté se plastová krytka odklopí a vy můžete snadno vložit SIMku nebo paměťovou kartu. Krytka je k tělu telefonu přichycena pouze pomocí dvou gumových spojů, u kterých bych se při častém namáhání obával poškození nebo utržení. Horní hrana nenabízí až na tlačítko Power vůbec nic zajímavého. Pokud toto tlačítko déle podržíte, Touch se po potvrzení hlášky úplně vypne. Na spodní straně narazíme na otvor pro mikrofon, tlačítko pro provádění softwarového restartu, a také na nekrytý ExtUSB konektor.

Srovnání s Apple iPhone, MobiNote G800 a Symbol MC35…
- - -

…E-TEN M700, UMPC Mivvy UM400…
- - -

…a Qtek 9000
- -

 

Videopohled na HTC Touch

 

Operační systém, technické parametry, výkon
HTC Touch se stejně jako většina novinek může pochlubit operačním systémem Windows Mobile 6. Během testování telefon vykazoval výbornou stabilitu, nepamatuji se, že bych někdy musel dělat nějaký nucený softwarový restart. Naopak s rychlostí by na tom mohl být o něco lépe. Po vybalení komunikátoru byla v telefonu nainstalována lokalizace Sunnysoft InterWrite, celková odezva systému ale byla opravdu pomalá, proto jsem se rozhodl provést Obnovu továrního nastavení a telefon dále používat jen s anglickou ROM. Rychlost odezvy systému se značně zlepšila, ale i tak by procesoru ještě alespoň jednou tolik MHz prospělo, 201MHz TI OMAP dnes už prostě mezi žádné favority nepatří. Telefon samozřejmě zvládne mít spuštěných několik aplikací najednou, připravte se ale na trochu pomalejší odezvu. Například když posloucháte MP3, jste připojeni na MSN a ještě do toho surfujete přes Wi-Fi na internetu, je procesor opravdu maximálně vytížení. Problémy mu dělají i náročnější hry, s videem v rozlišení 320×240px si ale bez problémů poradil.

- - -

- - -

Nižší frekvence procesoru má však znatelnou výhodu v celkové výdrži, při běžném používání není problém dostat se s Touchem až na 4 dny, což je u platformy Pocket PC velice slušný parametr. Pokud budete používat bezdrátové přenosy Wi-Fi, můžete výdrž telefonu počítat v hodinách.

Displej a TouchFLO
Jak již bylo zmíněno, dotykový displej nabízí dnes již celkem standardní QVGA rozlišení (320×240px), jeho úhlopříčka je 2,8″ a dokáže zobrazit 65k barevných odstínů. Diodové podsvícení displeje je zcela dostačující, lze jej regulovat nezávisle na sobě pro napájení z baterie a elektrické sítě, bohužel jen ve čtyřech stupních, přičemž ani na nejnižší úroveň podsvícení úplně nezhasne. Displej je jasně bílý a nemá tendenci barvy zkreslovat, bílá je opravdu bílá a celkově bych jej hodnotil velice kladně, na přímém slunci ale počítejte se zhoršenou čitelností. Po nalepení ochranné fólie displeje mi jeho citlivost přišla o něco horší, na dotykovou vrstvu bylo potřeba o něco více tlačít, což se občas projevilo například na vynechání písmenka při psaní zpráv.

Dlouho se spekulovalo o tom, zda je technologie TouchFLO pouze softwarovou záležitostí, nebo zda kvůli tomu bylo potřeba provést i úpravy v dotykové vrstvě. Správná odpověď je druhá varianta, technologii TouchFLO tedy nelze jednoduše \”dohrát” do jiných Pocket PC. Na druhou stranu, TouchFLO není tak velikou revolucí v ovládání kapesních počítačů, jak se původně očekávalo. Hlavním lákadlem je rotující objekt se třemi stranami (opravdu to není krychle, jak se často uvádí), na kterém se zobrazují důležití zástupci a rychlé kontakty. Efektivním tahem prstu po displeji (nebo stylusu) směrem nahoru dojde k vysunutí TouchFLO menu. Tahy doprava a doleva otáčíte jednotlivými nabídkami, a konečně posledním tahem směrem dolů menu opět skryjete. A dále… se už nic dalšího nekoná.

- - -

TouchFLO tedy funguje pouze ve čtyřech základních směrech, a hlavně tato gesta nelze používat v klasických nabídkách operačního systému Windows Mobile. V praxi to tedy znamená, že jakmile vyberete nějakou akci z TouchFLO menu, dostanete se do dalších nabídek, které jsou už ale zcela klasické – opět je to starý známý Windows Mobile a nic dalšího nečekejte. Jak již bylo zmíněno, díky umístění displeje jsou sice položky v systému pro prsty daleko lépe přístupné, než u běžných Pocket PC, stylus ale pro napsání SMS stejně budete muset vytáhnout. TouchFLO by se určitě dalo vylepšit, proslýchá se dokonce, že výrobce připravuje upgrade v podobě TouchFLO II, který by mělo být možné do HTC Touche dohrát, a právě druhá generace by měla přinést daleko propracovanější ovládání, nicméně zatím se o tom nic bližšího neví. Celkově je tedy TouchFLO příjemným zpestřením, které je ale možné používat jen pro několik omezených nabídek.

- -

- -

Paměť
HTC Touch nabízí klasickou kombinaci 64MB RAM a 128MB ROM. Při prvním spuštění (bez CZ lokalizace) je uživateli přístupných okolo 36MB, hodnota RAM se pohybuje okolo 25MB. Výrobce v balení zdarma dodává i microSD kartu s kapacitou 1GB, což chválím.

Komunikace
Touch oproti jiným zařízením nikterak nezaostává ani co se týče zastoupení bezdrátových technologií. Nalezneme v něm Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g a také Bluetooth ve verzi 2.0 (bez EDR, A2DP ano). Připojení do Wi-Fi sítí bylo bez problémů, nezaznamenal jsem ani žádné komplikace s citlivostí signálu. Tam kde jsem byl zvyklý Wi-Fi používat, jsem se s Touchem snadno připojil. Bluetooth také funguje na výbornou, komunikaci jsem otestoval s BT reproduktorem JustMobile Bluetune, a ani zde nenastaly žádné komplikace. Přes Bluetooth je samozřejmě možné sdílet i internetové připojení nebo speciální složku v zařízení.

Pro připojení k PC je připravený klasický miniUSB, resp ExtUSB konektor. Telefon lze samozřejmě dobíjet i při připojení k PC. V nastavení napájení se ale objevila nová položka, která umožňuje vypnout nabíjení baterie při připojení k počítači; výborná vlastnost.

-

Touch jako telefon
Telefonní hovory je možné uskutečňovat přes třípásmový GSM modul (900/1800/1900MHz), datovou komunikaci zastupují technologie GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Během telefonního hovoru mi přišla hlasitost poměrně nízká, a to i při nastavení na maximální úroveň. Několikrát se mi také při hovoru stalo, že jsem najednou protější stranu na několik vteřin zcela přestal slyšet, hlasitost jako kdyby se zcela snížila a poté zase postupně začala zvyšovat. Myslím si, že se jedná pouze o problém testovacího kousku, jelikož v diskuzních fórech s tímto uživatelé žádné problémy nemají. V případě potřeby je možné zvuk hovoru přesměrovat do zadního reproduktoru (režim hlasitého odposlechu).

-

Fotoaparát
2Mpx fotoaparát už dnes patří do standardní výbavy téměř každého komunikátoru. S Touchem je možné pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1200×1600px, v případě potřeby lze použít i menší rozměry (960×1280, 480×640, 240×320 nebo 120×160px). Snímky je možné doplnit o několik efektů, jako černobílý, sépie nebo negativ. Výsledné soubory lze ukládat do paměti telefonu nebo na paměťovou kartu, vybrat lze i stupeň komprese JPG souboru nebo vyvážení bílé barvy.

-

Výsledná kvalita obrázků mě ale zklamala, už poměrně starý HTC TyTN se svým 2Mpx fotoaparátem dokázal vykouzlit velice pěkné a ostré snímky, fotky z Touche jsou ale pravým opakem, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. Pochválit ale musím věrohodnost barev, a to i při focení v horších světelných podmínkách.
Kromě fotek zvládne Touch i záznam videa, bohužel jen v rozlišení 176×144px (a ještě nižším 128×96px). Záznam lze ukládat pomocí kompresních algoritmů H.263, MPEG4 nebo jako Motion JPEG.

Fotografie pořízené 2Mpx fotoaparátem
- - -

- - -

Další snímky si můžete prohlédnout v Galerii.

 

Software, bonusové aplikace
Kromě základních aplikací operačního systému Windows Mobile v telefonu najdeme i několik bonusových programů; ty si nyní blíže představíme.

SPB GPRS Monitor
Velice užitečná aplikace, která slouží k měření přenesených dat přes GPRS.
Citace z webu výrobce: „Spb GPRS Monitor je kompletní řešení pro měření přenosu dat přes GPRS, CDMA nebo GSM/HSCSD připojení a kalkulaci nákladů s tím spojených. Spb GPRS Monitor sleduje všechny datové přenosy a počítá náklady s přihlédnutím k používanému tarifu nebo nastavení služby.\”

Sprite Backup
Kompletní záloha systému se vždycky hodí, a právě pro tyto účely je v zařízení připravený Sprite Backup. Aplikace dokáže zálohovat různé části operačního systému (Složku Dokumenty, E-Maily, SMS zprávy, obsah paměťové karty a spousty dalších adresářů).

HTC Task Manager
Užitečný nástroj, který dokáže zobrazit aktuálně spuštěné procesy, mezi kterými se můžete přepínat nebo je ukončovat. Dále umí změnit funkci křížku v pravém horním rohu pro dlouhý a krátký stisk. Například lze nastavit, že při kliknutí se aplikace minimalizuje, při přidržení ukončí.

- 


Adobe Reader 2.0 LE

Pro práci se soubory formátu PDF je v přístroji připraven program Adobe Reader LE 2.0, který pro čtení dokumentů plně postačuje, problémy mu nedělá ani otevírání větších souborů. Adobe Reader samozřejmě umí dokument přiblížit nebo jeho obsah roztáhnout na velikost displeje. Nechybí mu ani podpora vyhledávání nebo plynulý přechod na požadovanou stránku.

Audio Manager
Pro přehrávání je k dispozici program Audio Manager (Knihovna médií); aplikace na mě ale moc velký dojem neudělala, jedná se vlastně o takovou nadstavbu klasického Windows Media Playeru, akorát v hezčím kabátku, nabízí ale podstatně lepší správu souborů, než klasická Knihovna médií programu WMP.

- -

HTC Home
Tento plugin na obrazovku dnes se vůbec poprvé objevil právě u HTC Touche. Jedná se o šikovnou položku, která na základní obrazovce zobrazuje aktuální čas, informace o počasí a odkazy na rychlé zástupce (lze nadefinovat). Dále je z ní možné přistupovat do SMS zpráv a historie hovorů. Ve spolupráci s rotujícím TouchFLO menu je Home plugin velice vydařený a užitečný nástroj, a je velice pravděpodobné, že se s ním budeme setkávat i u dalších \”made by HTC” zařízení.

Esmertec JAVA Manager
Pro spouštění JAVA Midletů je v telefonu připraven jednoduchý emulátor Esmertec Java. Stejný program nalezneme například u nedávno recenzovaného smartphonu HTC Vox, kde jsem s ním byl nadmíru spokojený. U platformy Pocket PC ale Esmertec patří k jedněm z nejhorších emulátorů. V Opeře Mini jako kdyby program nevěděl, že je nainstalovaný v zařízení s dotykovým displejem. Žádné skrolování pomocí prstů nebo stylusu se proto nekonalo, jedinou možností pro posuv stránky byl integrovaný joystick. Dost často se také stávalo, že softwarová klávesnice v emulátoru jednoduše zamrzla, a poté překrývala třetinu okna se spuštěným midletem; tuto chybu bylo potřeba řešit opětovným spuštěním programu. Kdyby výrobce v ROM použil starý a osvědčený Intent Midlet Manager, rozhodně by udělal lépe, Esmertec mi pro kapesní počítače přijde jako těžce nedodělaný produkt.

-

Jistých změn pro ovládání pomocí prstů doznaly i aplikace CommManager a Phone. Tlačítka pro jednotlivé volby jsou lépe uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, a rovněž grafický jejich grafický kabátek vypadá o poznání lépe. S Windows Mobile 6 přišla také nová verze služby Windows Live (vyhledávání na portálu Live, MSN a další služby). MSN klient je velice propracovaný a oproti starší verzi poskočil o pěkný kus kupředu. Velice užitečná je možnost přidat si na Today kvalitní Live plugin, ve kterém vidíte například uživatele, kteří jsou přihlášeni v síti MSN.

- -

 

Celkové hodnocení
Komunikátor HTC Touch je v mnoha směrech naprosto unikátní zařízení. V první řadě musím vyzdvihnout jeho minimalistické rozměry, do kterých výrobce dokázal vtěsnat funkce klasického kapesního počítače. Určitou inovací je i technologie TouchFLO, která vám pomůže s prováděním základních úkonů v operačním systému; přesto jsem od ní očekával něco lepšího. S Touchem nebudete mít problémy ani při připojování do bezdrátových sítí, a kdyby telefonu nechyběla ještě podpora sítí třetí generace, mohlo by se jednat o opravdu špičkový komunikační nástroj. Jenže pro tyto potřeby by již 200MHz procesor nepostačoval, rychlejší typ CPU by tedy rozhodně nebyl na škodu.

V době psaní recenze se cena produktu pohybovala okolo hranice 12 500,- Kč včetně DPH, což je vzhledem k slušné výbavě a kompaktnímu designu cena přijatelná. V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku