TOPlist

Recenze Xiaomi Redmi Pro: Dvouoký cizinec

Xiaomi Redmi Pro

Čínská společnost Xiaomi si u svých produktů zakládá především na kvalitním zpracování při současném zachování nízké ceny. Toto pravidlo platí i pro smartphony této společnosti, a to od low-endových kousků až po vlajkový model Mi 5 Pro (recenze).

Červencová tisková konference Xiaomi se nesla ve znamení nových notebooků, které získaly většinu pozornosti. Tak trochu opomenut zůstal nový smartphone Redmi Pro. Tento telefon si ovšem pozornost jistě zaslouží, protože nabízí velmi slušnou výbavu v čele s desetijádrovým čipsetem od MediaTeku a duálním fotoaparátem.

Jak je u Xiaomi již tradicí, horší je to v oblasti konektivity. Situace kolem podporovaných LTE pásem se však mění k lepšímu a je tak možné, že i tento kousek bude brzy dostupný s kompletní podporou všech českých frekvencí. Má smartphone ještě nějaké jiné nedostatky? To prozradí naše dnešní recenze.

Videorecenze

Obsah balení

Jak jsem se již zmínil, Xiaomi u svých produktů nabízí výborný poměr cena/výkon. Tato snaha se mimo jiné odráží hlavně na balení, které obsahuje jen to nejpodstatnější. V tomto případě tak kromě telefonu obdržíte pouze napájecí adaptér s odpojitelným datovým kabelem, špendlík na vyjmutí slotu pro kartu microSIM a microSD a uživatelské příručky. Datový kabel je na jednom konci vybaven klasickým konektorem USB-A, na tom druhém najdete USB-C.

img01

Konstrukce a design: Inspirace u HTC

Xiaomi Redmi Pro měří 151,5 × 76,2 × 8,2 mm a váží 174 gramů. Větší celkové rozměry zapříčiňuje hlavně 5,5palcový displej, který zabírá přibližně 72 % čelní strany. Ovládání všech funkcí jednou rukou je tak problematické. Výrobce naštěstí nabízí řešení v podobě speciálního režimu, kdy se celé prostředí zmenší a je jej možné obsloužit i jednou rukou.

Základem konstrukce je kovový boční rámeček, na který plynule navazují kovová záda. Boky zad jsou lehce zaoblené a celkově telefon zezadu připomíná některé konkurenční modely značky HTC. Pevnost konstrukce je na výborné úrovni a telefon působí opravdu luxusním dojmem.

Většinu čelní strany zabírá 5,5palcový displej krytý tvrzeným sklem. Tlačítko Home, které sídlí pod ním, má v sobě integrovanou čtečku otisků prstů. Její rychlost je velmi dobrá, přesto konkurence nabízí ještě o něco lepší výsledky. Tlačítko pro přepínání aplikací a klávesa zpět jsou provedeny jako senzorové.

Tlačítko Power a kolébka pro ovládání hlasitosti mají své místo na pravém boku a k jejich umístění nemám žádné výhrady. Na opačném boku se nachází kombinovaný slot pro karty microSIM a microSD.

img09

Spodní strana je domovem datového konektoru USB typu C. Kromě nabíjení a připojení k PC jej můžete využít i například pro připojení flash disku. Konektor z obou stran doplňují mřížky, hlasitý reproduktor je však umístěn pouze pod pravou z nich. Levá je zde jen kvůli symetričnosti a ukrývá jeden z mikrofonů. Druhý mikrofon sídlí na horní straně. Mimo něj zde najdete také 3,5mm konektor jack a nechybí ani okénko infraportu, který najde využití jako dálkový ovladač.

img12

Záda z kartáčovaného hliníku obsahují jedno z hlavních lákadel tohoto modelu. Tím je pochopitelně duální fotoaparát. Horní čočka slouží jako primární, významu té spodní se budeme věnovat později. Mezi objektivy jsou umístěny dvě přisvětlovací LED.

img04

Xiaomi Redmi Pro je po konstrukční stránce velmi povedený kousek. Zaoblené boky zad přispívají k dobrému držení a díky vychytávce v systému není problém telefon ovládat jednou rukou. Smartphone zaujme i pro stránce designu. Kromě námi testované stříbrné verze je k dostání také varianta s šedými a zlatými zády. Šedá záda jsou navíc doplněna černou čelní stranou.

Displej: Čitelný ve dne v noci

Displej na čelní straně má úhlopříčku 5,5 palce a rozlišení FullHD (1080 × 1920 pixelů), což znamená výslednou jemnost 401 ppi. Někdo by možná uvítal panel s QuadHD rozlišením (1440 × 2560 pixelů), ten by se však negativně podepsal na výsledné ceně a také na výdrži. Xiaomi zde vsadilo na panel se zobrazovací technologií LTPS-AMOLED. Barevné podání i zobrazovací úhly jsou opravdu velmi dobré. V nabídce nastavení si můžete navíc upravit teplotu barev a dokonce i kontrast.

img08

Jas můžete regulovat buď ručně, nebo se můžete spolehnout na automatickou regulaci v závislosti na okolním světle. Automatika funguje poměrně spolehlivě, jen reakce by mohly být o něco rychlejší. Pochválit musíme rozsah nastavení jasu. Minimální úroveň jasu je ideální pro použití v naprosté tmě a naopak díky vysoké hodnotě maximálního jasu je zaručena dobrá čitelnost i na přímém slunci.

Hardware, zvuk a konektivita

Výpočetní výkon u testovaného kousku obstarává čipset MediaTek Helio X20. Ten obsahuje celkem deset procesorových jader – 2 × Cortex A72 s taktem 2,1 GHz, 4 × Cortex A53 s taktem 1,85 GHz a 4 × Cortex A53 s takem 1,4 GHz. Grafické výpočty má na starosti čip Mali-T880 MP4. Na trhu bude dostupná také verze s čipsetem MediaTek Helio X25, která nabídne ještě o kus lepší výkon.

  • AnTuTu benchmark: 85 388 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited: 14 723 bodů
  • Basemark OS II: 1 672 bodů

Jak je vidět z výsledků benchmarků, čip Helio X20 má výkonu opravdu dostatek. Výkon odpovídá přibližně konkurenčnímu čipu Qualcomm Snapdragon 652, na špičku v podobě Snapdragonu 820 však nestačí.

Operační paměť s kapacitou 3 GB je v dané třídě zažitým standardem. Výkonnější verze nabídne ještě o 1 GB navíc. 32GB vnitřní úložiště je rozšiřitelné paměťovými kartami microSD s maximální kapacitou až 256 GB. Při prvním spuštění je pro uživatele k dispozici přibližně 24 GB.

img03

Hlasitý reproduktor umístěný na spodní hraně má vysokou hlasitost. Kvalita jeho přednesu se ovšem řadí spíše k podprůměru. Sluchátkový výstup je na tom s kvalitou o poznání lépe.

Dostáváme se k jedné z nejslabších stránek telefonů Xiaomi a tím je konektivita. Konkrétně se jedná o podporu LTE pásem. Většina smartphonů značky Xiaomi totiž nepodporuje LTE na frekvenci 800 a 900 MHz. Tato pásma využívají čeští operátoři pro pokrytí venkova rychlým internetem. Model Redmi Pro si rozumí s LTE sítěmi na frekvenci 850, 900, 1800, 1900, 2100, 2300, 2500 a 2600 MHz. Jediné, co schází, je tak frekvence 800 MHz. Výrobce již některé své modely představil v evropské verzi, u kterých najdeme plnou podporu LTE. Doufejme, že se své evropské varianty dočká také model Redmi Pro.

Pochvalu si nezaslouží ani Wi-Fi, která bohužel podporuje pouze standardy 802.11 b/g/n. V dnešní době se začíná objevovat podpora 5GHz Wi-Fi i levnějších modelech. Chybí také technologie NFC, takže musíte zapomenout na bezkontaktní platby.

Baterie a výdrž

V útrobách telefonu se ukrývá akumulátor s kapacitou 4050 mAh. Zvolený hardware navíc není nijak extrémně energeticky náročný, což se příznivě podepsalo na celkové výdrži. Při běžném provozu vydrží telefon bez problému dva dny, pokud aktivujete některý z úsporných režimů, můžete výdrž ještě navýšit.

Vyzkoušeli jsme také výdrž při přehrávání videa. S polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí integrovaného reproduktoru, se telefon vypnul po 12 hodinách přehrávání, což je opravdu velmi dobrá hodnota. Horší je to bohužel s rychlostí nabíjení. K telefonu je dodáván adaptér s maximálním výstupním proudem 1A, takže si na nabití z prázdného stavu do plna budete muset počkat více jak 2 a půl hodiny.

Systém a prostředí: Přestrojený Android s nekompletní lokalizací

Pokud je pro smartphony od Xiaomi něco typické, je to operační systém s grafickou nástavbou MIUI. Základem je Android, který je oděn v upraveném grafickém kabátku, takže není na první pohled vůbec poznat. Redmi Pro nám dorazil s MIUI ve verzi 7, ale ihned po prvním spuštění nám telefon nabídnul aktualizaci na osmou generaci MIUI. I ta je postavena na základech systému Android a to konkrétně na verzi 6.0 Marshmallow.

Launcher je jednoduchý a velmi svižný. Samostatná nabídka aplikací chybí, ikony se řadí rovnou na jednotlivé plochy. V případě potřeby si můžete zástupce řadit do složek. Díky podpoře grafických témat si můžete celé prostředí upravit dle své potřeby.

Lišta notifikací má podobnou podobu jako telefony značky Samsung. Ikony sloužící pro ovládání systémových funkcí jsou seřazeny v jedné řadě a lze mezi nimi pohodlně listovat. Grafických úprav se dočkala i nabídka nastavení. Obsahově je však v podstatě totožná jako u jiných smartphonů s operačním systémem Android. V případě, že nemůžete najít požadovanou položku, můžete využít vyhledávání.

V poslední době se už většina výrobců nesnaží do svých smartphonů předinstalovat řadu aplikací, které stejně většina uživatelů nevyužije. V redakci tento krok chválíme a je tak škoda, že se Xiaomi tohoto trendu nedrží. V telefonu je nainstalovaná celá řada aplikací, z nichž je navíc většina lokalizovaná pouze do čínštiny. Aby toho nebylo málo, aplikace ve většině případů nejdou odinstalovat.

S čínštinou jsme se bohužel setkávali pravidelně i v systémových nabídkách a to i přesto, že jsme měli jako výchozí jazyk systému nastavenou angličtinu. Český jazyk zatím k dispozici není, testovaný telefon byl vybaven ROM přímo od výrobce. V našich končinách se většina smartphonů od Xiaomi prodává s upravenou verzí systému, za kterou stojí české komunita uživatelů a vývojářů. Pevně věříme, že se české lokalizace časem dočká i model Redmi Pro.

Fotoaparát a záznam videa: Hrátky s hloubkou ostrosti

Na zádech přístroje jsou umístěny dva fotoaparáty. Pro pořizování standardních snímků slouží horní z nich, který nabízí maximální rozlišení 13 megapixelů. Spodní senzor má rozlišení 5 megapixelů a slouží pro současné pořízení snímku s jinou hloubkou ostrosti. Pro osvětlení tmavých scén poslouží dvojice přisvětlovacích LED.

Xiaomi_redmi_pro_3

Aplikace fotoaparátu se na první pohled zdá velmi jednoduchá, ale přitom nabízí velké množství funkcí. Pro uživatele je k dispozici celá řada snímacích režimů a barevných filtrů. Nechybí dokonce ani manuální režim, který ovšem příliš možností nenabízí. Ručně si tak můžete upravit pouze hodnotu citlivosti ISO a vyvážení bílé.

Další fotografie z Xiaomi Redmi Pro v plném rozlišení naleznete zde

V základním režimu se pro fotografování i záznam videa využívá pouze hlavní fotoaparát. Sekundární přijde ke slovu v momentě, kdy si chcete pohrát s hloubkou ostrosti. Aplikace nabízí možnost nastavení clony od f/0,95 až po f/5,6. Hloubku ostrosti navíc můžete měnit nejen při snímání, ale i po něm. Pokud si s nastavením vyhrajete, můžete pořídit opravdu velmi působivé snímky. Ve většině situací ovšem tuto funkci používat nebudete a využijete klasický režim snímání.

Výsledné fotografie se řadí k lehčímu nadprůměru. Chválíme barevné podání a nízkou hladinu šumu při dobrém osvětlení. Co už si tolik chvály nezaslouží, je dynamický rozsah a také vykreslení detailů. Při focení v horších světelných podmínkách se začíná objevovat již výrazné množství šumu a detaily se slévají.

Podobné je to i s kvalitou videa. Telefon nahrává videa v maximálním rozlišení FullHD, tedy 1920 × 1080 pixelů. Neoslní ani frekvence snímání, která dosahuje pouze 30 snímků za sekundu. Ve špatných světelných podmínkách navíc telefon frekvenci ještě snižuje a to zhruba na polovinu. Záběry pořízené v šeru jsou tak v podstatě nepoužitelné. Pochválit musíme alespoň slušně fungující stabilizaci obrazu a bezproblémové zaostřování.

Závěrečné hodnocení

Na první pohled vypadá Xiaomi Redmi Pro opravdu parádně. Luxusní zpracování, výkonný hardware, duální fotoaparát, výborná výdrž a perfektní displej jsou hlavními přednostmi tohoto kousku. Dobrý dojem kazí operační systém, který zatím není v češtině a obsahuje spoustu čínských aplikací. Nepotěší ani absence LTE na frekvenci 800 MHz, což nepotěší především zájemce bydlící na venkově.

Novinka se teprve dostává na český trh, takže ještě neznáme cenu, za kterou se bude prodávat. Očekáváme však, že se bude pohybovat kolem hranice 9 000 Kč. O necelou tisícovku dražší Vodafone Smart Platinum 7 (recenze) nabízí displej s vyšším rozlišením, srovnatelný výkon, dobré zpracování a v také plně lokalizovaný systém. Kvalita fotografií je srovnatelná, model od Vodafone je ovšem vybaven „pouze“ jednám fotoaparátem.

To Honor 8 (recenze) nabízí také duální fotoaparát, i když jej využívá k trochu jinému účelu než Xiaomi. Za cenu kolem 11 tisíc korun dostanete perfektně zpracovaný telefon se slušným výkonem, displejem a odladěným systémem. S Redmi Pro sdílí Honor 8 rozlišení videa, frekvence je v tomto případě ovšem 60 snímků za sekundu.

I přes silnou konkurenci má Xiaomi Redmi Pro co nabídnout. Pokud se brzy objeví systém MIUI lokalizovaný do češtiny, konkurenceschopnost testovaného kousku rozhodně stoupne. Pokud by se ještě výrobce rozhodl uvést evropskou variantu, která bude podporovat všechna česká LTE pásma, měli bychom před sebou opravdu zajímavého kandidáta ke koupi. V současnosti to však bude mít telefon na trhu opravdu velmi těžké.

Xiaomi Redmi Pro

Xiaomi Redmi Pro
7.9

design a zpracování

8.7/10

výkon a optimalizace

8.5/10

hardwarová výbava

7.0/10

kvalita fotografií a videa

6.6/10

výdrž baterie

8.7/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • slušný výkon
  • duální fotoaparát
  • výborná výdrž
  • svižný systém

Zápory

  • neúplná podpora LTE
  • pouze 2,4GHz Wi-Fi
  • nelokalizovaný systém
  • průměrný fotoaparát
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku