TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Band 2: Bestsellerem podruhé?

Xiaomi Mi Band 2

Xiaomi před nedávnem představilo druhou generaci svého netrpělivě očekávaného fitness náramku. Hlavní změnu oproti předchozímu modelu představuje displej, nízká cena a výborná výdrž zůstávají. Je ale Mi Band 2 opravdu tak skvělý, jak se tváří?

Čína je země nekonečných možností a Xiaomi je jedna z těch společností, které o tom ví své a které se podařilo uspět na globálním trhu. Tam, kde se konkurence snaží nabízet hodinky či fitness náramky s integrovaným GPS, dotykovým barevným displejem a výdrží na jedno nabití sotva jeden den, nabízí Xiaomi velmi jednoduchý náramek s maličkatým OLED displejem, obří výdrží na jedno nabití a minimem funkcí. A světe div se, ono to většině zákazníků stačí. Příjemné je, že jej můžete používat nejen s telefony s Androidem, ale také s iPhonem či s mobilními Windows.

mi-band-2-3-1

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Beryko.cz, kde si Mi Band 2 můžete zakoupit

Obsah balení

V malé krabičce naleznete jednoduchý silikonový pásek, stejný jako ten u předchozí generace, pouze s jiným vykrojením pro samotný modul, který spatříte, jakmile z krabičky sejmete víčko. Nechybí samozřejmě nabíječka, která je zde ve formě speciální kolébky na konci USB kabelu. Díky tomu si výrobce mohl dovolit vyrobit samotný modul bez  microUSB konektoru. Na druhou stranu, až kolébku ztratíte, máte po nabíjení. Nic dalšího v balení nehledejte, ono ale ani nic dalšího není potřeba.

Design a zpracování

Jak jsem napsal v předchozí kapitole, náramek působí téměř identicky jako předchozí verze. Systém zapínání je stejný, osobně mi ale přišlo, že se při zapínání musí vyvinout daleko větší síla. Díky tomu se mi ovšem ani jednou nestalo, že by se náramek samovolně rozepnul, jako se to občas stávalo u minulé generace.

Rozměry modulu činí 40,3 × 15,7 × 10,5 mm, hmotnost je 7 gramů.  Mírně větší rozměry a hmotnost oproti předchozímu modelu má na svědomí silnější baterie s kapacitou 70 mAh a samozřejmě také OLED displej. Na horní straně se kromě displeje nachází také senzorová klávesa pro změnu zobrazení informací. Displej je výborně čitelný v běžných podmínkách a dost špatně při jasném slunečním světle, byť výrobce tvrdí pravý opak.

Spodní strana modulu opět nese senzor měřiče srdečního tepu. Po vyjmutí modulu z pásku nepřehlédnete dva zlaté konektory, které slouží k dobíjení pomocí přiložené kolébky. Konstrukce modulu neobsahuje žádné mechanické části, je velmi pevná a při své nízké váze také jistě vydrží nejeden pád na zem. Zpracování je velmi dobré, včetně usazení modulu do pásku. Rozhodně potěší odolnost vůči vodě dle normy IP67, s náramkem se tak můžete například bez obav sprchovat.

Výdrž baterie

S náramkem MiBand 2 jsem vyrazil na dovolenou, kromě něj jsem používal také své Sony SmartWatch 3. Když vynechám rozdílné možnosti obou zařízení, učaroval mi MiBand 2 svojí výdrží. Jednoduše jsem ho před dovolenou doma plně nabil, nabíječku nechal na stole a odjel do Itálie. A ani jednou jsem neřešil, jestli musím náramek nabíjet. Chytré hodinky jsem naproti tomu dobíjel denně. Výdrž se dle výrobce pohybuje až kolem 20 dní a já musím souhlasit. Bez nabíječky jsem vydržel s náramkem 18 dní aktivního používání. Tohle je prostě skvělé.

Ovládání náramku

Zde je největší změna oproti předchozí generaci. Ta se vlastně nijak neovládala a uživatel měl k dispozici pouze 3 LED diody pro hrubé zjištění naplnění denního plánu. MiBand 2 dokáže díky OLED displeji poskytovat informace zcela přesně. Kromě zobrazení aktuálního času můžete pomocí senzorové klávesy přepínat také na zobrazení ušlých kroků, celkové vzdálenosti, zjištění, kolik jste spálili kalorií, nebo si můžete změřit tep a rovnou zjistit jeho hodnotu, případně ještě zobrazit zbývající kapacitu baterie.

MiBand 2 umí také reagovat na naklonění ruky k obličeji. V takový moment rovnou zobrazí aktuální čas. Veškeré informace na displeji, kromě zobrazení stavu baterie, se vždy týkají pouze daného dne, nelze si tak na náramku zobrazit třeba týdenní statistky či složitější informace. Nepřečtete si na něm příchozí SMS zprávy, neuvidíte, kdo vám volá, byť vám náramek vibracemi dá najevo, že kdosi volá. Je to stále ten jednoduchý náramek jako v předchozí generaci, pouze budete vědět, kolik jste toho ušli a kolik je hodin. A přesto to může být to, co většině uživatelů stačí, detailnější statistiky totiž naleznete v aplikaci MiFit.

Aplikace MiFit

Xiaomi aplikaci MiFit oproti předchozí generaci náramku nijak zásadně nepřepracovalo. Stále se tak budete setkávat s kombinací češtiny i angličtiny, jelikož ne všechny části jsou přeložené. Aplikace vám dokáže zobrazovat denní, týdenní a měsíční statistiky vašich kroků a celkové doby spánku. Pokud si ale budete chtít zobrazit statistku vzdálenosti místo kroků, nebo ukazatel spálených kalorií, nic takového zde nenajdete.

Xiaomi_Mi_Band_2_5

Tyto údaje máte vždy vztažené ke konkrétnímu zobrazení, ale samostatně s nimi nelze pracovat. Stejně funguje statistika spánku. Samotné měření spánku je ale řešeno velmi dobře. Uživatel se o nic nestará a náramek sám, poměrně přesně, rozezná, kdy jste šli spát a kdy jste vstali.

Můžete si nastavit upozornění na SMS, na příchozí hovor či na notifikace až u pěti vybraných aplikací, upozornění jsou ale vždy anonymní. Například u SMS zprávy náramek 2x zavibruje a zobrazí na 2 sekundy na displeji ikonu obálky. Poté notifikace z náramku nadobro zmizí. Při oznámení jedné z vybraných aplikací se na displeji objeví nakrátko slovo APP a opět pocítíte dvě vibrace. Pro zjištění, co se vlastně děje, budete muset vzít do ruky telefon. Obecně notifikace na náramku nelze nijak ovládat ani s nimi pracovat.

Měření srdečního tepu

MiBand 2 má identický měřič srdečního tepu jako starší model MiBand 1S. Jedná se tedy o měření pouze na vyžádání a s nutností minimálního pohybu ruky, na které se měření provádí, jinak se neprovede. Z osobní zkušenosti ale mohu říct, že lze měřit tep i za běhu; stačí jednoduše rukou pár vteřin nepohybovat. Chce to trošku cviku, ale dá se. Měření tepu probíhá metodou PPG, jedná se tedy o prosvícení kůže pomocí dvou zelených LED diod a zjištění průtoku krve. Takové měření samozřejmě není zcela přesné, na zjištění orientační hodnoty je ale dostačující.

cam01

Konkurence a závěr

V dané cenové kategorii MiBand 2 mnoho konkurentů nenajde. Pokud nepotřebujete mít na displeji náramku zobrazené právě měřené hodnoty, stačí vám levnější MiBand 1S, který vlastně funguje stejně, až na chybějící displej.

Konkurencí může být, i když za vyšší cenu, FitBit Charge HR, který se může pochlubit kvalitnější aplikací a možností sledovat vaše statistiky také na webu, což všem náramkům od Xiaomi zoufale chybí. Také Sony SmartBand 2 dokáže měřit srdeční tep, navíc si u něj ale můžete nastavit i průběžné měření, například při sportu. Má přehlednější aplikaci s více možnostmi a také správu statistik na webu. Chybí mu ale displej a je dražší.

Xiaomi Mi Band 2 je rozhodně povedený fitness náramek. O to více je škoda, že dobře navržený hardware opět doplácí na nepříliš kvalitní software. Místy nepřeložený, bez možnosti zobrazit si statistiky na webu a s nevyužitým potenciálem provázání notifikací z mobilního telefonu. Ten, kdo hledá lepší softwarovou podporu, sáhne po jedné z mnoha alternativ, ale také za ni více zaplatí. Pokud ovšem hledáte jednoduchý fitness náramek na počítání kroků, měření srdečního tepu a sledování vaší spánkové aktivity, je Mi Band 2 rozhodně skvělou volbou.

Xiaomi Mi Band 2

Xiaomi Mi Band 2
7.6

Design a zpracování

6.3/10

Funkce a výbava

6.1/10

Výdrž baterie

9.6/10

Pohodlnost nošení

8.2/10

Klady

  • synchronizace s Google Fit
  • skvělá výdrž na jedno nabití
  • voděodolnost dle normy IP67
  • měřič srdečního tepu
  • slušná cena

Zápory

  • chybí webová verze statistik
  • pouze pět aplikací pro notifikace
  • zcela nevyužitý displej při notifikacích
  • chybí zobrazení jména volajícího
  • špatná čitelnost na přímém slunci
Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku