TOPlist

Recenze Vodafone Smart Ultra 7: Naváže na úspěchy svého předchůdce?

Vodafone se rozhodl navázat na úspěchy loňských levných smartphonů s Androidem a představil nástupce modelu ultra 6 (recenze) s označením ultra 7. Ten spoustu jeho vlastností zachovává, přináší však i několik vylepšení a podstatně elegantnější vzhled, který na první pohled může evokovat dojem výrazně dražšího modelu.

Jeho cena je přitom nastavena těsně pod hranici pěti tisíc korun (4 977 Kč) a za ní dostanete především 5,5palcový Full HD displej, osmijádrový procesor od MediaTeku a také 13Mpx fotoaparát. Potěší také Android 6.0, který je až na pár předinstalovaných aplikací v prakticky čisté podobě.

Obsah balení

Vzhledem k ceně jsme neočekávali v balení nic jiného než nabíječku a nezbytný rychlý návod. V krabičce se nicméně nacházela také špuntová sluchátka, která ač působí nepříliš důvěryhodně, nabídnou zvuk na poslouchatelné úrovni a nenáročným uživatelům naprosto postačí. Jen škoda, že k nim nejsou přítomny náhradní nástavce, základní velikost nebude vyhovovat každému.

Konstrukce a design: Cenu odhalí až na druhý pohled

Jak jsme naznačili v úvodu, na první pohled Smart ultra 7 působí dražším dojmem. Po chvilce používání si ale stihnete povšimnout, že je to spíše na oko. Prostřední tlačítko se viklá, notifikační dioda prosvěcuje i okrajem displeje a při sundavání zadního krytu možná začnete silně pochybovat o tom, že jej jde sejmout a zároveň nezlomit.

Na druhou stranu, snad až na tlačítko Domů nás nic z toho při běžném používání neomezovalo a zbytek konstrukce je celkem pevný, ač ze zmíněného zadního krytu se občas nějaké to zavrzání ozve. Drobné nedodělky jsou prostě nutnou daní za velmi přívětivou cenu a dá se s nimi bez problému žít.

Naopak pochvala směřuje k zamykacímu tlačítku a kolébkovému ovladači hlasitosti, které jsou umístěné na pravém boku v ideální pozici pro dosažení palcem a díky vroubkování je nahmatáte i poslepu. Decentně strukturovaný povrch má také zadní strana a stran toho, že vypadá elegantně, také neklouže z rukou.

img13

Rozměry 152,2 x 78,1 x 8,7 mm naznačují, že o úplně kompaktní zařízení se nejedná a 150gramová hmotnost to potvrzuje. S přihlédnutím k velikosti obrazovky jsou ale rozměry přijatelné a na dnešní poměry nijak extrémní. Snad jen vystupující čočka fotoaparátu na zadní straně výsledný dojem trochu kazila a o tom, jak bude jeho krycí sklíčko vypadat po roce používání, pak raději nebudeme polemizovat.

Displej: Jedno z největších lákadel

Hlavní lákadlo loňského modelu zůstává a je jím 5,5palcový displej s rozlišením 1080 x 1920 px. Jemnost je tedy perfektní a barevné podání IPS panelu je taktéž velice dobré. Totéž můžeme říct i o pozorovacích úhlech.

img10

Automaticky regulovaný jas má širokou škálu nastavení a telefon je tak pohodlně použitelný jak ve tmě, tak naopak i za přímého slunečního svitu. Nekoná se naopak krycí sklíčko Gorilla Glass a místo něj je použita levnější alternativa. Ta, jak jsme v průběhu testování zjistili, z hlediska odolnosti proti škrábancům poněkud pokulhává a fólií na displej tak rozhodně chybu neuděláte.

Hardware a zvuk: Bye bye, Qualcomm

Zatímco loňský model dostal do vínku procesor od Qualcommu, ten letošní je vybaven osmijádrovým MediaTekem 6755M. Ten sice nepatří k rekordmanům, na většinu činností včetně některých náročnějších her však postačí a s přihlédnutím k ceně smartphonu je naprosto adekvátní.

K dispozici je operační paměť o velikosti 2 GB, interní úložiště má kapacitu 16 GB. Pro uživatele je z toho dostupných po prvním spuštění necelých 10 GB, nechybí ale možnost toto číslo navýšit pomocí paměťových karet. Výkon jsme změřili prostřednictvím několika benchmarků a dosáhli těchto výsledků:

  • AnTuTu Benchmark: 43 727 bodů
  • Basemark OS II: 706 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited: 9 265 bodů

Výrobce láká mimo jiné i na hlasitý reproduktor na spodní hraně. Ten sice vskutku dokáže vyvinout poměrně velkou hlasitost, kvalita tím ale úměrně klesá. Na nic víc než nouzový poslech se tak nehodí. Zvukový výstup má nicméně čistý a dostatečně hlasitý projev a ať už se sluchátky z balení či vlastními tak k poslechu telefon poslouží dobře.

Z hlediska konektivity je na tom telefon výborně. Mimo standardní WiFi a Bluetooth 4.1 nechybí plná podpora českého LTE, k dispozici je také NFC a samozřejmostí je GPS. Její rychlost fixace byla místy poněkud slabší, s trochou trpělivosti je ale bez potíží použitelná.

Baterie a výdrž: Nezklame, nenadchne

Telefon obsahuje uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2 960 mAh. To není vyloženě málo, zázraky od ní ale nečekejte. Při běžném využití s aktivním používáním dat jde s menší rezervou o klasický jednodenní smartphone, s trochou snahy se dá dostat i na dva dny.

img15

S dodávanou nabíječkou dosáhne telefon poloviční kapacity asi za 45 minut, do plna to poté zabere bez pár minut dvě hodiny. Test přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek pro telefon dopadl s výsledkem 7 hodin a 10 minut.

Operační systém: Čistý Android opět vede

Výrobce osadil telefon operačním systémem Android 6.0 Marshmallow v takřka čisté podobě. S aktualizacemi se u dosavadních modelů příliš nevyznamenal a tak možná půjde také o verzi poslední, nicméně alespoň se zařízení dostalo na trh s tou nejaktuálnější.

Navíc jsou zde jen některé aplikace od Vodafonu, jmenovitě klient pro telefonování a sms (první jmenovaná položka bez SIM od Vodafonu nefunguje), tipy pro začátečníky a Protect, neboli převlečený McAfee antivirus použitelný taktéž jen se SIM operátora.

Většinu z nich ale můžete odinstalovat či alespoň deaktivovat a v ničem tak neomezují. Běh systému je zcela plynulý a ani při náročnějších úkonech se nedočkáte žádných záseků či pádů. Za odladění si tedy výrobce zaslouží pochvalu.

Fotoaparát a video: Megapixely nejsou vše

Třináctimegapixelový fotoaparát spadá do šedého průměru. Za dobrého světla vyfotí snímky s obstojnými barvami, vykreslení detailů je však velmi špatné. Se zhoršujícími se podmínkami jde kvalita rapidně dolů, přibývá šumu a fotografie se hodí sotva na zamaskování nějakým z Instagramových filtrů. U makra doplácí telefon na špatnou hloubku ostrosti, s trochou snahy se ale dočkáte slušných snímků.

img04

U Full HD videa je situace podobná. Barevné podání je solidní, ostrost už o něco slabší. Přeostřování a přeexponovávání neprobíhá úplně pružně, místy se dá zpozorovat také drobné zaseknutí. Nejde o nic tragického, natáčet s telefonem film vám ale nedoporučujeme. Zajímavostí je přisvětlovací dioda u předního 5Mpx fotoaparátu a pro příznivce selfie má tak smartphone přidanou hodnotu. Výstupní kvalita je taktéž solidní.

Aplikace pro fotoaparát je vyřešena velmi dobře, na pravé straně se nachází spoušť a vstup do galerie, na levé poté rychlá nastavení blesku, časovače, nočního režimu a HDR. K dispozici je také panoramatický režim a manuální, který umožní ručně ostřit, libovolně nastavit čas závěrky a regulovat ISO a vyvážení bílé. Nechybí i pokročilé funkce jako vyfotografování předním fotoaparátem vyvolané gestem či rozpoznávání tváří. Po softwarové stránce je tak snímač zvládnut bravurně.

Závěrečné hodnocení: Opět dobrá volba

Vodafone navazuje na úspěchy loňských smartphonů spíše ve znamení evoluce, model Smart Ultra 7 však řeší některé nedostatky předchůdce a s cenou necelých pět tisíc korun má rozhodně co nabídnout a novinka má dobře nášlápnuto k úspěchu. Výborný Full HD displej je jednou z výhod, dalšími jsou čistý a plynulý Android 6.0, prvotřídní konektivita a vcelku obstojný hardware.

Chválíme také za překvapivě dobrá špuntová sluchátka v balení, zamrzí naopak menší nedostatky v konstrukci, spíše průměrný fotoaparát a škoda také nevyměnitelné baterie. Sečteno podtrženo, ač je v dané cenové kategorii sice konkurence o poznání větší než loni, Vodafone Smart Ultra 7 vám můžeme s klidným svědomím doporučit.

Vodafone Smart Ultra 7

Vodafone Smart Ultra 7
7.3

Design a zpracování

6.4/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

7.9/10

Kvalita fotografií a videa

6.2/10

Výdrž baterie

7.6/10

Klady

  • výborný displej
  • skvělý poměr cena/výkon
  • svižný Android 6.0
  • široké možnosti konektivity

Zápory

  • průměrný fotoaparát
  • nedostatky v konstrukci
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku