TOPlist

Recenze Toshiba AT300: Výkonný tablet za dostupnou cenu

Tablet AT300 od Toshiby se před několika týdny dostal na český trh a my jsme se jej rozhodli prověřit v našem testu. Slušná cena a výkonný hardware signalizují šanci na úspěch.

Toshiba AT300 nahrazuje na trhu model AT200, ze kterého vychází i co se designu týče. Nový model ale přichází s výrazně silnějším hardwarem a lákat bude i na zajímavý program „Záruku bez hranic“. Pokud si totiž u Toshiby zakoupíte tablet, notebook nebo televizor do 31. 3. 2013 a zaregistrujete ho na stránkách NoProblemGuarantee.com, získáte na rok zdarma pojištění na „blbost“. Pokud zařízení náhodně poškodíte, Toshiba vám ho zdarma opraví. Když vám ho někdo odcizí, bude výrobek na základě protokolu policie nahrazen novým. Případně při ztrátě dat vinou poškozeného disku nebo viru, vám Toshiba zdarma data obnoví. A teď už se pojďme pustit do testování.

Ještě do konce tohoto roku se na českém trhu objeví model AT300 SE (Student edition), který bude o něco levnější než základní Toshiba AT300. Záda tabletu budou v případě SE varianty vyrobena z plastu, z tohoto důvodu tloušťka stoupne na 10,5 mm a hmotnost se zvýši na 625 gramů (Toshiba AT300 má kovová záda, tloušťku 8,95 mm a hmotnost 595 gramů). Model AT300 SE rovněž nebude disponovat vlastním konektorem od Toshiby, ale spolehne se pouze na microUSB.

- - -
Toshiba AT300 vs. Toshiba AT300 SE (na prvních dvou snímcích dole, na třetím nahoře)

Klady (+)

– kvalitní materiály a zpracování
– výkonný hardware v čele s Tegrou 3
– výdrž baterie
– slot na SD karty
– podpora 3G sítí

Zápory (-)

– stabilita operačního systému
– kryt paměťové karty
– průměrný fotoaparát
– vlastní konektor napájení

Obsah balení

Tablet je zabalen v nezvykle velkém balení, ve kterém ale najdeme jen základní příslušenství. To čítá adaptér nabíječky a kabel s USB koncovkou na straně jedné a nestandardním napájecím konektorem na straně druhé. A to je kromě záručního listu a stručné příručky pro rychlý start vše. Dodávaný USB kabel navíc slouží pouze k nabíjení, pro přenos dat mezi tabletem a PC můžete kromě cloudu a paměťových karet využít ještě microUSB konektor na boku tabletu, nicméně kabel pro tyto potřeby si už budete muset obstarat sami. Výrobce zřejmě tak nějak spoléhá na to, že doma budete mít telefon s microUSB konektorem a USB/microUSB kabel do balení nepřidává.

- -

- -

Videopohled

Design a zpracování: Dobře zvládnutý tablet

Po designové stránce je Toshiba AT300 povedeným zařízením a rozhodně nespadá do kategorie tuctových tabletů. Přední straně dominuje prostorný displej krytý ochranným sklem Corning Gorilla. Nad displejem je umístěna HD kamerka pro videokomunikaci. Vpravo od ní se skrývá LED dioda, která bohužel signalizuje pouze aktivní kamerku, na zmeškané události nijak upozorňovat neumí. Okolo displeje je černý rámeček, který navazuje na plastové boční strany. Ty přecházejí v horní části až na záda tabletu, která jsou vyrobena z hliníku s vroubkovanou úpravou. Právě ta dodává tabletu na exkluzitivě a tablet díky ní má svůj styl.

- - -

- - -

Na horní hraně je pouze systémový mikrofon, levý bok hostí tlačítko Power, pod ním je multifunkční přepínač, u kterého si můžete v nastavení zvolit, zda s jeho pomocí budete zapínat/vypínat zvuk nebo zamykat/odemykat automatické překlopení displeje. Ještě níž je kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Na pravém boku se kromě nabíjecího konektoru nachází veškerá konektorová výbava. Najdete zde 3,5 milimetrový jack pro připojení sluchátek, microHDMI konektor umožňující sdílet obraz z tabletu na externí monitor či televizi, microUSB pro připojení k počítači nebo pro konektivitu k dalším zařízením, jako jsou USB disk či klávesnice (pouze za předpokladu, že máte zakoupenou redukci).

- - -

- - -

Pod konektory je slot pro paměťové SD/MMC karty. U námi testovaného provedení je pod slotem pro paměťové karty ještě slot pro klasickou SIM kartu; pro připojení k internetu se tedy nemusíte spoléhat jen na bezdrátové sítě, ale máte možnost využít i datových přenosů skrze operátora. Na spodní straně je v rozích dvojice stereo reproduktorů, které hrají velice dobře, a uprostřed nestandardní nabíjecí konektor Toshiby.

- - -

Použity jsou kvalitní materiály a konstrukce tabletu je pevná. Mám jen dvě výtky a obě se týkají slotů pro karty. Ten pro ty paměťové je zaslepen krytkou, která kopíruje hranu tabletu. Před vložením karty je třeba krytku vyndat a potom zůstane slot s kartou nezakrytý a design je ten tam, navíc má slot poměrně ostré hrany, takže si s ním při používání tabletu čas od času zavadíte o ruce, což není příliš příjemné. Druhá výtka směřuje k otevírání šuplíčku SIM karty. Ten bez špendlíku nebo jiného ostrého pomocníka neotevřete, na druhou stranu, u SIM karty se výměna zas tak často neprovádí. Navíc se ještě předtím budete muset podívat do manuálu (naštěstí je uložený v tabletu), na kterou stranu se vlastně otevírá. Ale i přesto je Toshiba AT300 jeden z nejlépe zpracovaných tabletů s Androidem, který jsem měl v ruce.

- - -

Hardware a výkon, výdrž

Po hardwarové stránce Toshiba AT300 oproti svému předchůdci výrazně dospěla. Pohání 1,3GHz quad-core procesor NVidia Tegra 3 s pátým úsporným jádrem, o dostatečný grafický výkon se stará 12jádrový čip GeForce. Paměť RAM má 1 GB a hodnota interního úložiště je 32 GB, ze kterých je uživateli po prvním spuštění dostupných 27 GB. Pokud by to nestačilo, podporuje tablet SDHC karty do kapacity 32 GB. Už v základu tedy získáte poměrně slušnou kapacitu.

  

Zobrazování má na starosti 10,1 palcový TFT displej s rozlišením 1280 x 800 bodů – poměr stran 16 : 10. Displej má dobré pozorovací úhly a při maximálním podsvícení opravdu vysoký jas, díky čemuž nejsou problémy se čtením ani na přímém slunečním světle. I přes HD rozlišení je zejména na systémové grafice trochu viditelný rastr, který ale nepůsobí rušivě a abyste si jej vyloženě všimli, musíte se na něj zaměřit. Podsvícení není úplně rovnoměrné, při běžném používání si toho nevšimnete, ale pokud bude na ploše zobrazena pouze černá barva, bude po okrajích patrné výraznější prosvítání, což trochu ruší třeba při sledování filmů.

- - -

Tablet kromě UMTS/HSPA technologie podporuje i  GSM/GPRS/EDGE, což se v měřítku našeho specifického trhu může hodit. Prodává se také varianta bez GSM/3G modulu, která je o něco levnější. Kromě datových přenosů podporuje zařízení textové a multimediální zprávy (SMS/MMS), hlasové hovory nikoliv, tady se budete muset spolehnout třeba na Skype. Z bezdrátových technologií máte k dispozici také připojení prostřednictvím WiFi, Bluetooth 3.0 a GPS (včetně A-GPS). Zaměření satelitů trvá většinou 30 až 60 vteřin.

Zařízení můžete připojit k televizi nebo monitoru prostřednictvím microHDMI konektoru. Dostupný je režim Zrcadlo, kdy na televizi/monitor posíláte celé prostředí tabletu, nebo režim Jen plocha videa, kdy je odesílám obraz až po spuštění přehrávače multimediálního obsahu.

  

Další příslušenství lze použít díky přítomnosti microUSB konektoru a funkci USBhost. Připojit můžete flash disk, klávesnici, myš, pevný disk (FAT) nebo napájený USB Hub. Přes tento konektor je možné připojit tablet k počítači, ale jak bylo zmíněno výše, kabel budete muset použít vlastní, stejně tak jako redukci z microUSB pro příslušenství.

  

Lithium-iontovo-polymerová baterie má kapacitu 6 600 mAh a její nabíjení trvá přibližně 4,5 hodiny. Výdrž se odvíjí od toho, jak intenzivně budete tablet zatěžovat. Při přehrávání videa (50% jas a zvuk) se tablet přihlásil o nabíječku po šesti hodinách. Při hraní náročných her se výdrž smrskne na 4 – 5 hodin. Vzhledem k tomu, že například beta verze ShadowGun: DeadZone je silně návyková, není problém tablet zbavit energie za jeden večer. Při menším zatížení, kdy tablet budete používat na kontrolu pošty, surfování po internetu nebo návštěvě sociálních sítí, vydrží tablet 2 – 3 dny bez nabíječky. Celkově nás AT300 svou výdrží překvapila a při běžném používání si s nabíječkou zas tak časté starosti dělat nebudete.

Systém a aplikace: Tady je prostor pro optimalizaci

Tablet k nám dorazil s operačním systémem Android 4.0.3. Výrobce nepoužil žádnou vlastní nástavbu, což je pro většinu pozitivní zpráva. Jedinou úpravou je implementace nastavení některých hardwarových vylepšení přímo do systému. Konfiguraci pro vylepšení videa a zvuku tedy najdete společně se systémovým nastavením na jednom místě. Bohužel radost z použití čistého systému kazí značná neodladěnost softwaru. Animace při přechodu mezi plochami je někdy trhaná a vzhledem k výkonnému hardwaru nám nejde do hlavy, proč se toto stává. Není to pokaždé, problém se projevil spíše po dlouhodobějším používání bez restartování po dobu několika dní.

  

Situace se opakuje při pohybu v nabídce s programy a widgety, stejně tak spouštění aplikací by mohlo být svižnější. Navíc se nám tablet při testování třikrát úplně zasekl, kdy nepomohlo nic jiného, než dlouhé podržení tlačítka Power. Až v samém závěru testování jsme zjistili, že příčinou bugů a zadrhávání animací v systému zřejmě je špatná spolupráce Androidu s 3G/GSM modulem. Po hard resetu tablet pracoval naprosto bez problémů až do chvíle, než jsme vložili SIM kartu. Modul se také několikrát odpojil od sítě a připojil se až po restartu celého zařízení. V nejbližších dnech by měla být dostupná aktualizace na Android 4.1 „Jelly Bean“ a proto nemá cenu dále pitvat současný systém. Nezbývá než doufat, že si výrobce dá více práce s odladěním nové verze a tento jev se již objevovat nebude.

 

Kromě nativních systémových Google aplikací si výrobce pro zákazníky připravil bonusový software v podobě kancelářských aplikací ThinkFree Office Mobile. Write je textový editor, Calc tabulkový procesor a Show slouží k tvorbě a přehrávání PPT prezentací. Je trochu škoda, že kancelářské aplikace nepodporují synchronizaci se žádným cloudovým úložištěm. V systému jsou nainstalovány samostatně, jejich aktualizace tedy neprobíhá přes obchod Play, ale musíte ji vyvolat v menu po jejich spuštění. V základu je jako u každého zařízení zakázána instalace aplikací třetích stran mimo Play, takže tablet vám při aktualizaci vynadá, že instalujete software, který může být nebezpečný. To může méně zkušené uživatele zaskočit.

  

Dalším šikovným nástrojem je PrinterShare, který umožňuje bezdrátový tisk přímo ze zařízení. Můžete tisknout obrázky, kontakty, záznamy z kalendáře, webové stránky, SMS zprávy, e-maily z Gmailu a dokumenty uložené nejen v tabletu, ale také na Google Docs.

  

Předinstalovaná je rovněž bezplatná verze aplikace Splahtop Remote Desktop HD, která vám umožní zobrazení plochy vašeho počítače na displeji tabletu. Pro její zprovoznění je potřeba do počítače stáhnout a nainstalovat aplikaci z domovské stránky Splashtop. Z dalších programů, které v tabletu najdete, ale klidně by si je mohl uživatel nainstalovat dodatečně, jsou zde Adobe Reader, Evernote a nepříliš oblíbený (a tak trochu zbytečný) McAfee Security. Alespoň že McAfee lze ze systému kompletně odinstalovat.

Multimédia a web

Tablet je především zařízení pro konzumaci obsahu. K tomu účelu slouží aplikace Toshiba Media Player, s jejíž pomocí můžete přehrávat hudbu, videa, fotky nebo podcasty nejen v tabletu, ale také v ostatních zařízeních připojených ke stejné síti. Mezi zařízeními můžete soubory prostřednictvím Media Playeru také kopírovat. Potíž je v tom, že aplikace nepodporuje všechny video formáty a v manuálu je kouzelná věta „Toshiba nezaručuje, že budou správně přehrány všechny audio/video soubory s výše uvedeným kódováním“. Pro bezproblémové přehrávání filmů doporučuji instalaci některého z přehrávačů z obchodu Play a budete mít klid.

  

Při přehrávání hudby v Media Playeru, není žádná možnost nastavení zvuku, ale integrované vylepšení zvuku od Toshiby odvádí dobrou práci a většině uživatelů bude stačit. Použít můžete také aplikaci Hudba Play, která obsahuje ekvalizér, ale při jeho aktivaci je třeba vypnout zmíněné vylepšení zvuku od Toshiby, protože jinak se obě nastavení tlučou přes sebe a výsledek je neposlouchatelný. Zvuk ze sluchátek má dobrou hlasitost, ta z reproduktorů by mohla být o trochu vyšší.

  

Videa a hudby se týkají také instalovaný nástroj Toshiba Places a Movie Player (DRM). První zastřešuje další obchody s hudbou, například 7digital, filmy jsou v České republice pochopitelně nedostupné. Druhá slouží pro přehrávání chráněného obsahu, ale zdroj je také pro náš trh nedostupný.

  

Ke konzumaci obsahu patří samozřejmě také brouzdání na internetu, které je díky 10palcovému displeji pohodlné. V tabletu najdete systémový prohlížeč, který odvádí dobrou práci. Vybírat můžete z dalších alternativ v obchodě Play. Pokud používáte na desktopu prohlížeč Chrome, bude logickou volbou doinstalovat jej také do tabletu.

Fotoaparát a záznam videa

Zadní kamera má rozlišení 5 megapixelů a disponuje automatickým zaostřováním a přisvětlovací LED diodou. Prostředí fotoaparátu je čistě systémové možnosti nastavení jsou základní. Ovlivnit můžete režim blesku, vyvážení bílé, expozici, volbu scény, úložiště a rozlišení výsledné fotografie. Pořizování videa při rozlišení 1280 x 720 px je obohaceno o efekty bláznivých tváří, možnost naklíčovat si pozadí a nastavit interval pro časosběrné video (time-lapse). Fotoaparátem také lze vytvářet panoramatické snímky.

  

Pro výsledné fotografie platí pravidlo čím bližší scéna, tím lepší výsledek. Vzdálenější scény postrádají vykreslení detailů, které se slévají do sebe, naopak u bližších scén a makra dosáhnete dobrých výsledků, zejména pokud přihlédnete k faktu, že fotíte tabletem. Celkově je ale výsledná kvalita fotek a videa spíše podprůměrná a žádné extra kvalitní snímky, především co se týče ostrosti, nečekejte.

- - -

- - -

Závěrečné hodnocení

Toshiba AT300 je rozhodně kvalitně vyrobený tablet s výborným hardware, ale v tuto chvíli bohužel trochu doplácí na špatně odladěný systém. Samotné aplikace nemají s během žádný problém, jen pohyb v systému je čas od času pomalejší, než jsme u zařízení s Tegrou 3 zvyklí. Jak jsme naznačili výše, může za to zřejmě spolupráce Androidu a telefonního modulu, která není úplně stoprocentní. U WiFi verze tabletu se tedy tento nepříjemný jev zřejmě vyskytovat nebude, u dražší GSM/3G verze ale ano, nicméně věříme, že po vydání aktualizace Toshiba chybku odstraní a reakce budou ve všech případech svižné. Příjemným zpestřením je rovněž dodávaná „Záruka bez hranic“.

Měli jsme také možnost krátce si otestovat levnější variantu AT300 SE, kde již byl k dispozici Android 4.1 a reakce byly o poznání rychlejší. Toshiba s horší optimalizací systému bojovala už u tabletu AT200, který jsme na SmartManii testovali v dubnu, a po vydání nového update během léta se odezva rapidně zvýšila, takže je velmi pravděpodobné, že stejná situace nastane i u „třístovky“.

V současné době se Toshiba AT300 v 3G verzi s 32GB vnitřní paměti prodává za cenu okolo 12 500 Kč včetně DPH, WiFi verze je o něco levnější a pořídit ji můžete už od 9 700 Kč. V tuto chvíli nemáme informace o tom, za kolik se u nás bude prodávat nejlevnější varianta AT300 SE, ale odhadujeme, že v tomto případě by se cena měla pohybovat někde okolo hranice 9 000 Kč.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku