TOPlist

Recenze Sony Xperia M5: Prémiová střední třída s voděodolným tělem

Sony nevzdává boj o střední třídu a na český trh uvedlo v únoru smartphone Xperia M5. Ten byl sice představen již loni v srpnu, z hlediska výbavy má však stále co nabídnout. Zahrnuje totiž pětipalcový Full HD displej, osmijádrový procesor MediaTek Helio X10 a certifikaci IP68 zajišťující odolnost proti vodě a prachu.

Smartphone se snaží zaujmout také svými fotografickými schopnostmi. Zadní fotoaparát totiž pořizuje snímky v rozlišení až 21,2 Mpx a k tomu nahraje video ve 4k rozlišení. I u předního snímače jsou parametry nadprůměrné, umožní totiž vytvořit 13Mpx fotografie a zaznamenat Full HD video.

recenze Sony Xperia M5

Při pohledu na specifikace tak Xperia M5 působí jako velmi vyvážený smartphone, v jehož výbavě nenalezneme takřka žádné nedostatky. Na druhou stranu, cena 10 990 Kč je o něco vyšší, než bychom očekávali. Dokáže si ji zařízení obhájit, nebo to s ní japonský výrobce opět přehnal?

Za zapůjčení telefonu děkujeme českému zastoupení značky Sony.

Videorecenze

Obsah balení: Kde nic, tu nic

Krabička od telefonu je nadprůměrně velká a vzbuzuje tak naději, že by její obsah mohl být zajímavý. Po otevření vás však čeká pořádně ledová sprcha, mimo telefon zde totiž naleznete pouze nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem a stručný návod. Žádná sluchátka, žádná fólie na displej, zkrátka nic. S přihlédnutím k ceně by přitom alespoň nějaká přidaná hodnota rozhodně nebyla od věci.

Konstrukce a design: Kovový rámeček a plastová záada

Že se jedná o smartphone od Sony, to zjistíte na první pohled. Design je totiž oproti ostatním modelům takřka k nerozeznání a vychází opět ze stejných jednoduchých linií OmniBalance designu. Jakkoliv se tento směr rozhodně nelíbí každému, troufáme si tvrdit, že nijak závratným tempem nestárne a telefon stále působí elegantně, a v námi testované zlaté barvě to platí dvojnásob. Kromě té jsou k dispozici ještě další dvě varianty – černá a bílá. Pevnost podtrhuje kovový rám, záda jsou plastová.

S rozměry 145 x 72 x 7,6 mm a hmotností 142,5 gramů je na pětipalcový telefon Xperia M5 o trochu větší a těžší, než by se slušelo, stále jsou však tyto hodnoty přijatelné a ergonomie telefonu je velmi dobrá. S trochou cviku jedním prstem bez problémů obsloužíte celou plochu displeje.

Za zmínku stojí také certifikace IP68, díky níž telefon odolá vodě i prachu. Záruční podmínky výrobce se v této otázce však od dřívějška liší (citaci z nich najdete v modrém boxu níže) a správně by telefon již neměl být ponořen; my jsme jej však vykoupali a ani po dvou týdnech používání se neobjevily žádné náznaky poškození.

XperiaM5 je vodotěsná a chráněná proti prachu, takže se nemusíte bát, když vás přepadne déšť nebo chcete telefon omýt pod tekoucí vodou. Jen si pamatujte, že všechny porty a příslušné kryty musí být pevně zavřeny. Telefon nesmí být ponořen kompletně pod vodou; nesmí přijít do kontaktu se slanou vodou, chlorovanou vodou a nápoji. Špatné zacházení nebo zacházení v rozporu s pokyny bude mít za následek zneplatnění záruky. Telefon splňuje požadavky normy Ingress Protection IP65 a IP68. Více o tom, co to znamená, a další informace naleznete pod tímto odkazem. Model Xperia M5 má nezakrytý USB port pro snadné připojení a nabíjení. USB port musí být úplně suchý, než telefon připojíte do nabíječky.

Úchop v ruce je jistý a povrch nemá tendence vyklouzávat z ruky a stejně tak umístění charakteristického kulatého tlačítka na pravý bok je z hlediska ergonomie ideální. Chválíme také přítomnost výrazné notifikační diody v levém horním rohu přední strany. Pokud tak přimhouříme oko nad většími okraji okolo obrazovky, nemůžeme Xperii M5 v otázce konstrukce nic vytknout.

Displej: Konečně živé barvy

Oproti Xperii M4 Aqua se novinka dočkala povýšení a konečně nabídne plnohodnotné Full HD rozlišení (1080 x 1920 px). To má v kombinaci s pětipalcovou úhlopříčkou za následek jemnost 441 pixelů na palec a obraz je tak krásně jemný a ostrý. Trochu obtížnější je to se čtením na přímém světle, kombinace maximálního jasu a krytí rukou však postačí.

img07

Obrazovka nabídne i značně lepší podání barev a ačkoliv by mohlo být ještě o nepatrný kousek živější, nemůžeme jej již označovat přívlastkem „mdlé“. Ochranné sklíčko má dle výrobce odolávat škrábancům a fólie tak není při troše opatrnosti nutná. Bezchybně funguje také automatická regulace jasu. Trochu obtížnější je to se čtením na přímém světle, kombinace maximálního jasu a krytí rukou však

Hardware, zvuk a konektivita: Příjemné překvapení od MediaTeku

Sony Xperia M5 dostala do vínku osmijádrový procesor MediaTek Helio X10 s frekvencí 2,0 GHz a grafickým akcelerátorem PowerVR G6200. Byli jsme zvědaví, nakolik je toto řešení konkurenceschopné pro Qualcomm a v praxi nás MediaTek příjemně překvapil. Výkonu má dostatek a poradí si i s náročnějšími aplikacemi či hrami, čemuž napomáhá i 3GB operační paměť. Interní úložiště nabídne kapacitu 16 GB, pro uživatelská data je však k dispozici pouhých 8,01 GB. Naštěstí nechybí slot pro paměťové karty microSD do velikosti až 200 GB. Výkon jsme také změřili pomocí několika benchmarků a to s těmito výsledky:

  • AnTuTu: 51 004 bodů
  • Geekbench 3: 3 316/822 bodů
  • 3D Mark IceStorm Unlimited: 15 761 bodů

Zvukový výstup je tradičně na dobré úrovni a v portfoliu Sony tak Xperia M5 netvoří v tomto ohledu výjimku. Projev je čistý, vyvážený a pro běžného posluchače naprosto vyhovující, v případě potřeby je navíc možné si jej upravit pomocí ekvalizéru. Reproduktor nacházející se na spodní straně sice dokáže vyvinout dostatečnou hlasitost, jeho kvalita je však obzvláště s vyšším nastavením dosti tristní. Vyzvánění s ním nicméně nepřeslechnete.

V oblasti konektivity je vše v normálu a nic podstatného zde nechybí. Mimo WiFi je k dispozici také Bluetooth 4.1, NFC a LTE s podporou všech u nás využívaných frekvencí. Rychlost určování polohy prostřednictvím GPS a GLONASS je taktéž velmi dobrá a to i v hustěji zastavěných oblastech.

Baterie a výdrž: Den a dost

V útrobách zařízení je ukryta uživatelsky nevyměnitelná 2600mAh baterie. S přihlédnutím k výbavě tato hodnota není vůbec špatná, v praxi je však výdrž spíše průměrná. Na jeden den se dostanete bez problému, za to dva dny už vyžadují střídmější používání zkombinované s úsporným STAMINA režimem, který omezí výkon, jas, data a aplikace na pozadí. Jde nicméně o standard dnešní doby a tak výdrž samotnou kritizovat nebudeme.

Mrzí nás ale, že výrobce nepřidal podporu rychlonabíjení, jelikož z nuly na 80 % se telefon dobíjí dvě hodiny, do plna mu to poté zabere zhruba 160 minut. Změřili jsme také výdrž pomocí standardizovaného testu, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s polovičním jasem a hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Telefon se vybil po 7 hodinách a 10 minutách, což na je opět spíše průměrný výsledek.

Systém & aplikace: Svižná klasika od Sony

Mírným zklamáním je skutečnost, že telefon na trh vstupuje s již neaktuálním Androidem 5.1. Update na novou verzi by měl dorazit v dohlednu a doufejme tak, že výrobce tento drobný nedostatek napraví co nejrychleji. Jinak se jedná o tradiční Android v podání Sony, který oproti jeho čisté podobě přináší především grafické úpravy a několik funkcí navrch.

Mezi ně patří například možnost přeuspořádat si přepínače v notifikační liště nebo miniaplikace, které se otevřou v okně nad ostatními programy. Spustíte je přes nabídku multitaskingu (která se jinak od čistého Androidu neliší) a konkrétně jde například o kalkulačku, prohlížeč či časovač. Nechybí také podpora motivů, většina z nich je však placených a často jde o částky přesahující hranici padesáti korun.

Co se týče rychlosti reakcí, zde Sony funguje příkladně. Na všechny povely reaguje takřka okamžitě, stabilita aplikací je výborná a systém se nezadýchá ani při náročnějších úkonech.

Z aplikací nad rámec standardu stojí za zmínku poměrně přesný rozpoznávač hudby TrackID. Vlastníky Playstation 4 potěší aplikace Playstation, která umožní na dálku konzoli ovládat, využívat telefon jako druhou obrazovku či spravovat downloady.

Funkci kancelářského balíku zastává OfficeSuite, avšak pouze v bezplatné verzi postrádající některé funkce. Výrobce poněkud nepochopitelně předinstaloval také antivir AVG Protection a Spotify, naštěstí je však možné tyto aplikace odinstalovat.

Fotoaparát a video: Nečekané zklamání

Sony vybavilo Xperii M5 papírově výrazně lepším fotoaparátem než předchůdce. Čip z rodiny Exmor RS nabídne rozlišení úctyhodných 21,5 Mpx, světelnost f/2.2 a pro pomoc v horších světelných podmínkách je připravena LED dioda. Nezaostává ani přední snímač (také Exmor RS), který pořídí 13Mpx fotografie a pro příznivce selfie jde tak potenciálně o velké lákadlo.

Bohužel, v reálu opět přišlo zklamání v podobě tradičních neduhů fotoaparátů Sony. Snímky jsou u okrajů neostré a průměrná je i samotná úroveň detailů. U tmavších objektů či za zhoršeného světla je navíc hodně patrný šum, který kvalitu ještě více sráží. Naopak věrné je podání barev a fotoaparát je poměrně schopný v oblasti makro fotografie, to však samo o sobě bohužel nestačí.

img06

Přední 13Mpx snímač trpí většinou neduhů svého dospělejšího kolegy, avšak vzhledem k faktu, že obvykle zaměřuje objekty blízko fotoaparátu, autoportréty vycházejí slušně. Za dobrého světla jsou autoportréty ostré, v šeru se pak objevuje šum a ostrost trochu pokulhává, ale na focení selfíček na Facebook nebo do Snapchatu je výsledek zcela dostačující. V nastavení si rovněž můžete aktivovat funkci pro vyhlazení pleti, na můj vkus je ale úprava až moc agresivní.

Paradoxně je nejsilnější stránkou fotoaparátu 4K video (30 fps). To netrpí takovými neduhy s ostrostí a současně je plynulé. Při delším nahrávání je na telefonu citelné zahřívání, na povely však reaguje okamžitě. Pozor však, pokud budete video nahrávat ve 4K nebo ve FullHD při 60 fps, použije se kodek H.265. V případě, že budete nahrávat ve FullHD při 30 fps, použije se H.264.

Aplikace pro fotografování je stejná jako u mnoha předchozích Xperií. Nabízí poměrně širokou škálu režimů s možností stáhnout si další. Jako příklad můžeme uvést propojení více smartphonů a následné zaměření jedné scény z více úhlů, fotografii se zvukem či „kreativní efekt“ zahrnující rozličné barevné filtry a optické deformace.

Výchozím režimem je „Super auto,“ jenž zanalyzuje okolnosti focení a následně se mu snaží přizpůsobit veškerá nastavení. Ne vždy je ale výsledek ideální a tak je k dispozici také manuální mód. Ten však za konkurencí notně zaostává, jelikož umožní nastavit maximálně ISO a vyvážení bílé. Manuální ostření či nastavení času závěrky už je bohužel ponecháno automatice. Zde má Sony rozhodně co dohánět a je škoda, že tak již neučinil, času na to totiž měl poměrně spousta.

Screenshot_2016-02-29-14-12-31

Prostředí je vcelku pochopitelné, obsahuje však několik nelogičností. Například rozlišení videa si nastavíte standardně přes nabídku možností, chcete-li však natáčet ve 4K, je proto vyhrazen speciální režim. Stejně tak příliš nerozumíme tomu, proč nemůžeme nastavit velikost fotografií v automatickém módu. Abychom jen nekritizovali, rychlost aplikace je příkladná a velkou pochvalu si výrobce zaslouží za dobře odstupňovanou dvoupolohovou hardwarovou spoušť.

Sečteno podtrženo, fotoaparát není zrovna silnou stránkou Xperie M5, ba dokonce bych se nebál jej označit za největší slabinu. Především samotné snímky z hlavního fotoaparátu mají několik zásadních neduhů, které jejich kvalitu značně sráží a nepomůže tomu ani dobré podání barev. Software samotný má pak místy drobné ergonomické nedostatky a poněkud tristní jsou možnosti manuálního režimu, nabídne ale spoustu zajímavých módů včetně možnosti dostahovat další. Kvalitní je naopak 4K video a svému účelu dobře poslouží i 13Mpx přední kamerka.

Závěrečné hodnocení: Když nevybíráte rozumem, ale srdcem

Sony Xperia M5 je dalším z řady prémiových smartphonů střední třídy, za něž si výrobce nechá patřičně zaplatit. Druhou stranou mince je ale skutečnost, že není po stránce specifikací až tak daleko od současných vlajkových lodí a oproti nim je naopak cena o poznání příjemnější. V tomto ohledu je Xperia M5 velmi podobná nedávno testovanému Samsungu Galaxy A5 (2016), v porovnání s nímž zaujme především voděodolným tělem, prohrává ale na poli výdrže baterie, hůře fotí a nemá čtečku otisků prstů.

Vrátíme-li se k poměru cena/výkon, je naopak mnohem zajímavější volbou OnePlus X, který je s velmi podobnými specifikacemi levnější o více než tři a půl tisíce. Obdobně tak platí, že za cenu Xperie M5 můžete koupit i znatelně vybavenější smartphony, z nichž příkladem může být LG G4 (recenze) nebo Huawei P8 (recenze).

Pokud však sháníte dobře zpracovaný, reprezentativní a především voděodolný smartphone, pak investice do Xperie M5 nebudete litovat. K dispozici dostanete výkonný hardware, kvalitní displej, dobře odladěný systém a nekompromisní konektivitu. Spíše průměrná je výdrž baterie a výrobce ji ani nekompenzuje rychlým nabíjením. A nepřesvědčil nás ani fotoaparát, u kterého jsme pozorovali problémy s ostřením, což se negativně projevilo na celkové kvalitě snímků.

Celkově je ale dojem z používání stále kladný a pokud jste ochotni telefonu výše uvedené nedostatky prominout, bude vám dobře sloužit. Jen si troufáme tvrdit, že většina zákazníků se spíše než rozumem rozhodne na základě sympatií k dané značce či samotnému produktu a nejsme si jistí, zdali si Sony může něco takového vzhledem ke svému postavení na trhu dovolit.

Sony Xperia M5

Sony Xperia M5
7

Design a zpracování

8.0/10

Výkon a optimalizace

8.0/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

5.5/10

Výdrž baterie

6.5/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • dobrá optimalizace
  • povedený displej
  • 13Mpx selfie kamerka
  • 3 GB RAM
  • voděodolné tělo

Zápory

  • průměrný fotoaparát
  • absence rychlonabíjení
  • s Androidem 5.1
  • chudý obsah balení
  • vyšší cena
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku