TOPlist

Recenze Sony Xperia Go: Odolný vodník

Nevypadá jako drsňák, ale jako kompaktní smartphone, a přitom si to chce rozdat v souboji s vodou a prachem. Taková je Xperia Go. Je ale opravdu tak odolná, jak se tváří?

Společnost Sony není žádným nováčkem co se odolných telefonů týče, už loni na trh uvedla vodě a prachu odolný model Xperia Active (recenze), který nyní nahrazuje novější Xperia Go. Po desingové stránce telefon dospěl a přichází i s několika dalšími vylepšeními, hardwarové parametry se ale příliš nezměnily a některé části specifikace už působí trochu zastarale. U této kategorie telefonů není výkon prioritou, i když v tomto směru je Xperia Go dostačující a dobře odladěná.

  
Sony Xperia Go

Rozhodně bychom ale čekali větší inovaci u displeje, protože panel s HVGA rozlišením se dnes už zkrátka nenosí a minimálně WVGA rozlišení by telefonu slušelo více. Nepředbíhejme ale a pojďme si tohohle odolného Androida, který se skvěle hodí především pro sportovce a lidi s aktivním životním stylem, představit. Xperia Go se na našem trhu prodává ve třech barevných variantách – žluté, bílé a černé, bohužel zatím pouze s Androidem ve verzi 2.3.7, později se však má objevit aktualizace na Android 4.0, přesnější termín ale zatím Sony neoznámilo. Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz.

- - -
Sony Xperia Active z roku 2011

Klady (+)

– odolnost proti vodě a prachu
– kompaktní design
– svižné reakce systému
– slušná výdrž
– obsah balení

Zápory

– špatné lícování krytu
– absence hardwarové spouště fotoaparátu
– nízké rozlišení displeje
– průměrný fotoaparát
– Android 2.3.7

Obsah balení

Balení s telefonem Sony Xperia Go bylo o poznání větší, než jsem v poslední době zvyklý. Žádná krabička, u které člověk sotva věří tomu, že se do ní ten telefon vešel, prostě pořádná krabice.

- - -

Ještě větší překvapení však na člověka čeká uvnitř. Za takové standartní příslušenství se dnes dá považovat nabíječka, synchronizační a napájecí kabel a in-ear sluchátka nevalné kvality. Sony se v případě této Xperie vytáhlo, a budoucím majitelům do krabičky přibalilo ještě ochrannou fólii na displej (včetně malého hadříku a stěrky na vzniklé bubliny), nasazovací gumové nástavce za uši ke sluchátkům, adaptér microSIM/SIM a poutko na ruku. Aby měla větší krabice opodstatnění, do poslední přihrádky výrobce schoval pouzdro, které okamžitě evokuje myšlenku „ahá, tak takhle to dělají s tou odolností proti vodě“. Nicméně tomu tak není, ovšem kombinace neoprenu, průhledné fólie a masivního stahovacího popruhu na zápěstí možná spoustu lidí vyděsí, sportovce však potěší.

- -

Využitelnost tohoto téměř podvodního pouzdra ať posoudí každý podle sebe, já osobně jsem se tomu trochu pousmál. Výrobce uvádí, že Xperia Go splňuje certifikaci IP67, tedy odolnost vůči vodě po dobu půl hodiny, až do hloubky jednoho metru. Pouzdro vypadá celkem neohroženě, ale voda se do něj určitě dostane minimálně díky otvoru pro objektiv fotoaparátu, proto bych se s ním na dno oceánu zrovna nepustil. Na druhou stranu, dá se určitě využít i k řadě dalších sportů, ne nutně vodních, a telefon je samozřejmě voděodolný i bez něj, nicméně při sportování se jeví jako vhodná pomůcka.

Co se týká přiložených sluchátek, čekal jsem od Sony lepší kvalitu. In-ear provedení nelze nic vytknout, ze tří velikostí špuntů si člověk vybere, při nějakém tom sportu může dokonce využít i gumové nástavce za uši, ovšem pořádný zvuk si s nimi neužije. Naprosto nedostatečné basy se mi nepovedlo vyladit ani ekvalizérem v přehrávači. Kdo tedy chce lepší zvuk, musí sáhnout po nějakých kvalitnějších sluchátkách. Na to jsme si však už dávno zvykli a díky 3,5mm výstupu není problém připojít jakákoliv jiná.

U žluté varianty navíc najdete pouzdro pro uchycení telefonu na ruku a nějak nám nejde do hlavy, proč u bílé a černé verze v balení chybí.

Design a dílenské zpracování

K testu nám dorazila Xperia Go v kanárkově žluté variantě. V krabici byl zabalen bez zadního krytu, a hned na první pohled zaujalo zakrytované tyrkysové šasi. Baterie o kapacitě 1 305 mAh je schovaná někde uvnitř, proto se její výměna v rámci zachování voděodolnosti musí řešit v servisu.

- - -

- - -

Ostatně, všechny ostatní komponenty využívají voděodolné řešení. SIM karta se vkládá do šuplíčku na pravém boku, slot pro microSD karty je kousek nad ním pod gumovou krytkou. Všechno je pěkně zakryté zadním krytem, kterým prostupují pouze nejdůležitější věci. Použitým materiálem krytu je plast s matnou povrchovou úpravou, ve žluté variantě nejsou vidět žádné otisky, což je rozhodně pozitivní.

- - -

- -   -

Co bych však výrobcům vytknul, je lícování krytu ke zbytku telefonu. Nevím, jestli ta nerovnoměrná mezera byla záměrem, aby mohla odtékat voda, ale rozhodně to nevypadá pěkně. Ani nasazení krytu není úplně čisté, telefon se musí po obvodu objet prstem a zamačkat pacičky pod kryt, což souvisí s tou nerovnoměrnou mezerou.

- - -

Telefon je celkově poměrně malý, displej o velikosti 3,5“ napovídá, že se nakonec i vejde běžným lidem do ruky. Nad displejem je klasicky logo Sony a telefonní reproduktor, ve spodní části jsou pak tři funkční dotykové klávesy (zpět, domů a menu). Pod funkčními klávesami je asi centimetr plastu s nápisem Xperia a perforací pro mikrofon. Na levém boku je pouze 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Na horní straně je stříbrné Power tlačítko, na pravém boku pak kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti, opět stříbrné, a nad ním konektor microUSB pro připojení napájecího kabelu.

- - -

- - -

Všechny konektory jsou chráněny krytkami s gumovým těsněním, aby do nich nenatekla voda. V případě připojení kabelů dokonce telefon uživatele upozorní, že nemá zavřené krytky, a telefon není vodě odolný. Záda telefonu jsou také poměrně jednoduchá, nahoře jsou tři kulaté tečky, stupňované podle velikosti – mikrofon, přisvětlovací dioda, optika fotoaparátu, ve spodní části je pak typické zelenostříbrné logo známé z telefonů ještě z doby Sony Ericsson, stříbrný nápis Xperia a vpravo od něj hlavní reproduktor, který nabízí poměrně hlasitý zvuk, nicméně celková kvalita reprodukce se řadí spíše do běžného průměru.

- - -

Na telefonu bohužel nenajdete hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu, což osobně považuji za velký nedostatek a v dalších odstavcích vám prozradím, proč.

Videopohled

Displej

LCD panel o velikosti 3,5 palce s rozlišením 320 x 480 px a technologií Mobile BRAVIA není úplně nejlepší. Nejvíce je to vidět na zamčené obrazovce, kde jsou dva posuvníky ve tvaru šipek. Šikmé tenké linie jsou „rozskákané“, jednotlivé pixely jsou poměrně dost vidět, jemnost tedy není nic moc a HVGA rozlišení se zkrátka příliš nehodí. Takhle nízké rozlišení dnes nabízejí spíše lowendové telefony, proto nás jeho přítomnost u Xperie Go zarazila. Barevné podání je pěkné, čitelnost na slunci výborná. Ještě aby také ne, když se jedná o telefon určený pro venkovní aktivity.

- - -

Celý displej je krytý minerálním sklem s antireflexní, prachu a vodě rezistentní povrchovou úpravou, splňující již zmíněnou certifikaci IP67. Automatickou regulaci jasu jsem viditelně nijak nepostřehl, neměl jsem problém s neviditelností ani s oslněním, zdá se tedy, že funguje krásně plynule. Nakonec snad jen jedno upozornění, se slunečními brýlemi s polarizačním filtrem neuvidíte nic víc než černý displej, ale to nás s nadcházejícím podzimem až tak trápit nemusí.

Hardwarová výbava, výdrž baterie

Sony Xperia Go disponuje dvoujádrovým procesorem NovaThor U8500 s taktem 1 GHz (Cortex A9) a pamětí RAM o velikosti 512MB. Interní úložnou paměť tvoří 8 GB (z toho 4GB jsou uživatelsky přístupné), nicméně dá se rozšířit až o dalších 32GB pomocí microSD karet. Co se týká senzorů, přítomen je G-senzor, digitální kompas a světelné čidlo. Konektivitu asi není potřeba zmiňovat, snad jen kompatibilitu s DLNA. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a dokáže natáčet HD video (1280×720 px).

  

Hardwarové parametry se řadí spíše mezi průměr, ale i tak je telefon dobře odladěný a poradí si i s náročnějšími hrami a největším omezením v tomto směru opět bude displej s HVGA rozlišením. Kvalita zvuku během hovoru je vyhovující, hlasitost dostatečná (částečně utlumená je pouze v případě, že telefon vytáhnete z vody) a ani protější strana si nestěžovala na žádné rušivé elementy během hovoru.

Výdrž baterie překvapila, telefon při běžném používání vydržel dva dny (telefon, sms, e-mail, fotoaparát, Facebook, Twitter, hledání pomocí Google map, aktivní Push), WiFi zůstala kvůli mé pohodlnosti zapnutá. Samozřejmě se tato doba bude měnit s tím, jak intenzivně telefon člověk využívá. Například při použití aplikace WalkMate (krokoměr) šla baterie s výdrží dost rychle dolů, zhruba o 12 % za hodinu a půl. Ale rozhodně bych výdrž považoval spíše za nadprůměrnou.

  

  

Provedl jsem také test výdrže při přehrávání videa ve WVGA rozlišení, kdy se telefon přihlásil o dobití po 5 hodinách a 45 minutách.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát mě nezklamal, ale ani nepřekvapil. Fotografie mají možná trochu přehnané barvy, na druhou stranu nejsou šedivé, když nesvítí slunce. Jinak je to podobné jako většina smartphonů s 5MPx rozlišením, možná s trochu vyšší kompresí. Ani spousta nastavení tradičně na kvalitě nepřidá. Podle mého názoru je ale fotoaparát v telefonu spíš na focení momentek, rozhodně si moc lidí nebude nastavovat expozici, ISO nebo vyvážení bílé, když si bude chtít vyfotit objednané nápoje v oblíbené kavárně a rychle je nahrát na sociální sítě.

- - -

 - - -

Na tohle fotoaparát Xperie určitě stačí, pro fotky z barů má i výkonnou přisvětlovací diodu. Xperia Go také zvládá pořizovat panoramatické snímky, poradí si s automatickou detekcí obličeje a nabízí speciální režimy pro focení ve tmě či sportu.

- -  -

Natáčení videa v kvalitě 720p nelze nic moc vytknout. Kamera docela dobře reaguje na změny světlosti snímaného prostředí, a ani s ostrostí pod vodou nebyl problém.

V nabídce s programy najdete ještě aplikaci s názvem Fotoaparát 3D. Nenechte se zmást, jde pouze o panoramatické „fotografování“. Chce to chvíli trpělivost, telefon vás vyzve k otáčení se zleva do prava. Několikrát vám poví, že to bylo moc rychle, nakonec párkrát přidá, že pomalu, a když máte štěstí, vytvoří to panoramatickou fotku. Spojování telefonu nedělá problém, v podstatě to nefotíte, ale natáčíte. Nakonec si s takhle vyfocenou fotkou můžete různě pohybovat, což má evokovat právě onen 3D efekt.

Absence hardwarové spouště zamrzí…

Teď se konečně dostáváme k problému absence hardwarové spouště fotoaparátu. Samozřejmě, při běžném užití to nikdo řešit nebude, nicméně při testování pro účely recenze to nedostatkem bylo. Hned, když jsem totiž zjistil, že tento telefon lze vymáchat ve vodě, rozhodl jsem se jej vzít do bazénu. Předem se omlouvám za malou hloubku a trošku horší kompozici fotek. Voda měla pouhých 18°C, takže jsem se do ní neodvážil vlézt.

- - -

Nejprve jsem točil video zanoření a vynoření, s tím nebyl sebemenší problém. Ten přišel až s focením. Přesto, že vím, jak funguje kapacitní displej, mě zkrátka nenapadlo, že pod vodou spoušť na displeji nezmáčknu. Samozřejmě jsem to několikrát zkusil, než jsem si uvědomil, že se namáhám zbytečně. Všechny fotky pod vodou jsem nakonec musel vyfotit pomocí samospouště, proto ta špatná kompozice. Ovšem, jde o telefon se zvýšenou odolností, nikoliv o podvodní kameru, ale rozhodně je té hardwarové spouště škoda. Mimochodem, ovládat dotykový telefon proudem vody je taky docela zábava.

Operační systém a bonusový software

O systému Android by se na SmartManii dalo nalézt spousty článků, proto bych se nerad pouštěl do nějakých zevrubných popisů. V případě Sony Xperia Go musíme mluvit o Androidu ve verzi 2.3 (Gingerbread) s nástavbou TimeScape od Sony. Ta je podle mě velice zdařilá, vzhledově se mi líbí více než takové ty “klasiky” od Samsungu a HTC. Je dobře optimalizovaná, všechno je pěkně plynulé, snad jen některé vestavěné aplikace by mohly mít rychlejší náběh. Fotoaparát nabíhá téměř tři sekundy, kalendář okolo dvou, což není zrovna ideální. Jednou během testování systém zamrznul, ale než jsem našel tahák s PIN kódem, stihl se úspěšně rozmrazit.

  

  

Celý systém je původně laděn do tmavě modré barvy. Dynamické pozadí je typické pro všechny smartphony značky Sony, a jen těžko se dá popsat, co naznačuje. Aby uživatelé nemuseli ze začátku shánět nové grafické šablony, výrobce připravil pro nativní téma rovnou sedm různých barev, ze kterých by si měl vybrat snad každý.

  

Hned na odemykací obrazovce je pěkná funkce. Posuvníkem obrazovku odemknete, opačným směrem uděláte rychlou fotku. Spolu s pomalým startem aplikace fotoaparátu je to velice promyšlený způsob, jak tvořit vzácné momentky.

  

V samotném systému je pro uživatele nachystáno pět ploch. V dolní části plochy je klasický rychlý panel s čtyřmi volitelnými ikonami a jednou pro vstup do menu. V menu se dá nastavit řazení ikon podle různých parametrů, nebo vlastní uspořádání. To tvůrci udělali obdobně jako v případě iPhonu. Během nastavování se ikony začnou třást strachem, což značí, že se dají posouvat. Objeví se u nich i červený čtvereček s křížkem pro odstranění ikony, ikonky se navíc začnou chvět stejně jako je tomu v systému iOS.

  

Co se týká vestavěných aplikací, není asi nutné všechny vyjmenovávat a popisovat. Jde o naprostou klasiku – standartní funkce, nepřeberné množství potřebných i nepotřebných aplikací od společnosti Google a nakonec nějaké ty přidané tvůrcem nástavby. Ze standartních systémových aplikací bych zmínil hlavně kalendář. Co se jeho funkcí týče, je bez problému, až na ten vzhled. Celý vůbec do zbytku systému nezapadá, měsíční zobrazení při více kalendářích je podle mého názoru naprosto úděsné.

V klasickém nastavení přibyly dvě funkce: Mobile BRAVIA Engine a xLOUD Experience. V prvním případě jde o jakési vestavěné vylepšení obrazové kvality. Zkusil jsem to vypnout, a žádný rozdíl jsem nepoznal, nejvíce patrné by to mělo být při prohlížení obrázků v galerii. Druhá funkce, xLOAD Experience, vylepšuje kvalitu zvuku a hlasitost. U reproduktoru byl znát zásadní rozdíl, u sluchátek bohužel nic zvláštního. Jde tedy spíš o marketing, než o opravdovou funkčnost.

  

  

Bonusové aplikace

  • TrackID: aplikace pro rozpoznávání právě hraných skladeb
  • miCoach: osobní trenér Adidas
  • WalkMate: krokoměr
  • FigureRunning: aplikace pro zazanamenání trasy běhu, statistika
  • LiveWare: správce připojeného příslušenství, nastavení procesů po připojení určitého typu příslušenství
  • PlayNow: herní zóna Sony
  • TimeScape: aplikace pro snadný přístup k sociálním sítím, s integrací Twitteru a Facebooku
  • Šetření energie: aplikace pro pomoc s výdrží baterie

Závěreční hodnocení

Xperii Go celkově hodnotím kladně a rozhodně se jedná o povedený telefon, není ale pro každého. Když jsem zjistil, že budu testovat telefon odolný proti vodě, nevěřil jsem ani z daleka tomu, že budu mít opravdu možnost ho doslova vymáchat pod vodou. Čekal jsem, že smartphone, ne žádné pogumované monstrum, tohle nemůže vydržet. A Xperia Go to vydržela, proto mi nezbývá nic jiného, než chválit a doporučit. Zejména pak těm, kteří svůj telefon používají ve velké míře při sportu. Nejen, že je telefon odolný, ale dokonce na jeho cílovou skupinu mysleli i výběrem předinstalovaných aplikací.

Dovedu si představit, že budu potkávat běžce s Xperií Go upevněnou na ruce, kteří se nebojí běhat ani za nepříznivého počasí. Uplatnění najde také u cyklistů či vodáků. A ke slovu běžec by se nakonec dal přirovnat i samotný chod systému, opravdu to není o kompromisech, jak jsem si ze začátku myslel. S cenou začínající někde na hranici šesti tisíc korun jde o dobrou volbu. Jen škoda toho displeje s nízkým rozlišením.

Autor článku Pavel Herceg
Pavel Herceg

Kapitoly článku