TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S7 edge: Vybroušený k dokonalosti

Rok se s rokem sešel a Samsung opět uvádí na trh to nejlepší ze své mobilní kuchyně. A letos se mu s oběma novinkami – Galaxy S7 & Galaxy S7 edge, dostalo velmi vřelého přijetí nejen mezi technologickými novináři, ale především mezi širokou veřejností. Přitom když se týdny před oficiálním představením na internetu objevovaly nové a nové informace, díky kterým jsme znali finální podobu i hardwarové parametry s předstihem, až tak pozitivně to pro Samsung nevypadalo. Na první pohled totiž Galaxy S7 (edge) vypadaly podobně jako loňské modely Galaxy S6 a Galaxy S6 edge (recenze).

Jenže zdání klame a při oficiálním představení se Samsung vytasil s několika trumfy, na které zkrátka spotřebitelé slyší. Design nijak zvlášť nebylo potřeba vylepšovat, ale přidat voděodolnost (IP68) byl jednoduše skvělý nápad, stejně jako slot na microSD kartu.

recenze samsung galaxy s7Samsung Galaxy S7 edge (vlevo) a Galaxy S7

Když si k tomu dále připočtete špičkovou hardwarovou výbavu bez kompromisů (dobře, infraport protentokrát odpustíme), prémiový servis s osobním vyzvednutím poškozeného kusu a zápůjčkou nového, možnost získat virtuální realitu Gear VR jako dárek a především nižší startovací cenu než loňské modely, je jasné, že na tohle už uživatelé budou slyšet. Jen v České republice byl zájem o oba modely třikrát vyšší než v případě loňských novinek.

img02

Samsung Galaxy S7 společně se zaoblenou edge variantou v současné době patří k tomu nejlepšímu, co si na trhu s Android telefony můžete pořídit. Vzhledem k tomu, že oba modely nabízejí shodné hardwarové parametry a zaoblený Galaxy S7 edge se liší pouze velikostí displeje, rozměry, hmotností a vyšší kapacitou akumulátoru, rozhodli jsme se naše dojmy spojit do jedné podrobné recenze.

img01

Galaxy S7 se u nás prodává za cenu 19 799 KčGalaxy S7 edge za 22 599 Kč; ceny jsou včetně DPH a platí pro 32GB varianty. 64GB verze se u nás neprodává, což ale vzhledem k přítomnosti slotu na microSD kartu ničemu nevadí. K dispozici je černá, bílá a zlatá verze; ve světe se lze setkat ještě se stříbrnou variantou. Samsung k telefonům nabízí řadu originálního příslušenství, které jsme vám představili v tomto článku.

Videorecenze

Nenechte si ujít naše videorecenze a přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu

Obsah balení & Smart Switch

Prémiový telefon letos dostal i prémiovou krabičku v černé barvě, která má magnetickou aretaci a otevírá se z boku. V ní kromě telefonu najdeme 2A rychlonabíječku, dostatečně dlouhý USB – microUSB kabel, plastovou krabičku se špuntovými sluchátky, která nehrají vůbec špatně, kovovou sponku na vysunutí slotu na microSD & nanoSIM kartu a stručnou brožuru pro rychlé seznámení s telefonem.

Výčet položek v balení uzavírá plastová OTG redukce z microUSB na USB, kterou můžete využít nejen pro připojení Flash disku, klávesnice a dalších periferií, ale především je zde pro snadnější přenos vašich dat z jiného telefonu s Androidem či iPhonu a BlackBerry. Podpora migrace dat z Windows Phone/Mobile chybí.

img06Smart Switch vám pomůže s přenosem dat z jiného zařízení s Androidem, iOS či BlackBerry

Jednoduše stačí do USB konektoru kabelem připojit například iPhone a telefon vám skrze aplikaci Smart Switch načte data a následně nabídne jejich převod do Galaxy S7 (edge). Přesunout takto jdou kontakty, zprávy, fotografie a video, hudba, položky z kalendáře, historie hovorů, nastavení Wi-Fi, dokumenty, hlasové poznámky a dokonce i bezplatné aplikace (pokud jsou k dispozici na Google Play).

https://www.youtube.com/watch?v=KbV5Qkl8xl0

Design a dílenské zpracování: Prémiový potápěč

Samsung Galaxy S7 (edge) láká na ušlechtilé materiály. Rámeček telefonu je vyrobený z eloxovaného hliníku, zadní strana z tvrzeného skla, které je dokonalým magnetem na otisky prstů, a to nejen na zádech, ale i na přední straně, takže se nevyhnete častějšímu čištění. I když obě novinky nepřinášejí žádnou revoluci v designu, jednoduše vypadají dobře a příkladná je také ergonomie.

Ta je o něco lepší u klasického modelu, ale i edge varianta dobře padne do ruky, jelikož boky nejsou zaoblené úplně, ale stále zde najdeme několik milimetrů tlustý kovový rám, o který se ruka může opřít. Někdy se mi ale stávalo, že jsem se při držení telefonu v ruce dlaní omylem dotýkal zaoblení a systém mi tak občas nechtěně spustil aplikaci.

Rozmístění tlačítek zůstalo stejné – na levém boku najdeme dvě klávesy pro regulaci hlasitosti, na pravém pak tlačítko Power. Toto rozmístění je ideální a prsty na ně bez potíží dosáhnete i při držení v jedné ruce. Pod displejem mají své místo dvě senzorové systémové klávesy a středové tlačítko, ve kterém je zabudovaná čtečka otisků prstů. Ta funguje přesně a spolehlivě a díky Androidu 6.0 ji nemusíte využívat jen k odemykání telefonu, ale třeba i k autorizaci nákupů na Google Play, správě hesel či přímo ve stažených aplikacích (například 1Password).

img17

Klasický Galaxy S7 má 5,1″ displej a rozměry 142,4 x 69,6 x 7,9 mm a jde o nástupce „es-šestky“. Galaxy S7 edge se logicky nabízí jako nástupce Galaxy S6 edge (5,1″), nicméně vzhledem k velikosti displeje, který narostl na 5,5 palce, se jedná spíše o následovníka modelu Galaxy S6 edge+ (recenze), jež dostal do výbavy 5,7″ panel.

Zaoblený model se tedy svou velikostí (150,9 x 72,6 x 7,7 mm) řadí do kategorie větších smartphonů, přesto do ruky padne dobře a vyhovující je i hmotnost 157 gramů. Pokud vám ale rozměrnější smartphony dělají potíže, nabízí se kompaktnější klasická verze s hmotností 152 gramů. Nad displejem nesmí chybět přední selfie kamerka, světelné čidlo, senzor přiblížení a především barevná notifikační dioda.

Na spodní hraně najdeme 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, microUSB konektor, primární mikrofon a hlavní systémový reproduktor, který nehraje špatně, ale vzhledem k tomu, že se jedná o top model Samsungu, čekali bychom přece jenom více. Zvuk postrádá výraznější basy a zní zkrátka trochu „plechově“.

Konkurenční vlajkové modely již nabízejí oboustranný a především rychlejší USB-C konektor namísto microUSB, Samsung se však k tomu řešení nepřiklonil. Konkrétní důvod samozřejmě neznáme, ale je docela možné, že je to kvůli zachování kompatibility s virtuální realitou Gear VR. Snad se tedy dočkáme příští rok.

Na zadní straně kromě objektivu fotoaparátu, který je jen nepatrně vystouplý, najdeme také přisvětlovací diodu a senzor pro měření srdečního tepu, který měří velice přesně. Horní hranu obsadil slot na nanoSIM & microSD kartu a sekundární mikrofon pro redukci šumu během hovoru či nahrávání videa.

img04

Oba smartphony lákají také na kompletně prachu vzdorné a voděodolné tělo (stupeň krytí IP68). V praxi má telefon vydržet pod vodou v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut, aniž by se mu cokoliv stalo. My jsme samozřejmě Galaxy S7 edge vodní koupeli neušetřili a na půl hodiny jsme jej ponořili do umyvadla. Žádné překvapení se nekonalo (naštěstí) a po vyjmutí telefon normálně fungoval dál. Pokud se vám tedy náhodou během používání povede telefon namočit nebo vám třeba jen zmokne, nemusíte se o jeho „zdraví“ obávat.

Hardwarová výbava: Pod taktovou Exynosu

V útrobách dvojice novinek od Samsungu najdeme ten nejlepší mobilní hardware současnosti. Někoho sice může mrzet, že Snapdragon 820 od Qualcommu najdeme u modelů prodávaných v USA, ale špičkový výkon poskytuje i osmijádrový Exynos 8890 (4× 2,3 GHz + 4× 1,6 GHz, 14nm, GPU Mali-T880), který najdeme u evropských kusů. Dobře, v benchmarku řešení od Qualcommu získává o několik tisíc bodů navíc (130 092 vs. 136 421), ale důležité jsou především reakce systému.

Ty jsou nejen díky rychlé interní paměti UFS 2.0 a 4 GB RAM bleskové a neobjevuje se ani žádné zpomalování při používání uživatelského prostředí TouchWiz. Při hraní náročných her se oba telefonu nepatrně zahřívají, je to ale zcela v normě. Podíl na tom má i heatpipe, která lépe rozvádí teplo.

SimCity_BuildIt

Hráče navíc potěší nástroj Game Launcher, který seskupuje všechny nainstalované hry. Pro podporované tituly lze navíc aktivovat úsporný a super úsporný režim, kdy dojde ke snížení rozlišení a snímkovací frekvence, což šetří baterii. Během hraní se na displeji zobrazuje malé červené kolečko, které ukrývá utilitu Game Tools, skrze kterou můžete deaktivovat notifikace v dané hře, uzamknout senzorová tlačítka, pořídit screenshot nebo zachytit vaše hraní na video (ve Full HD či HD rozlišení). Mobilní hráči rozhodně budou nadšeni.

Z 32GB interní paměti je při prvním spuštění volných zhruba 24 GB a další prostor lze získat díky slotu na microSD kartu. Aplikace lze samozřejmě přesouvat z interní paměti na pam. kartu. Samsung Galaxy S7 (edge) sice nepodporuje funkci Adoptable Storage, která slučuje interní paměť a microSD kartu v jeden virtuální svazek, ale to snad ani ničemu nevadí (pro zkušenější uživatele máme návod, jak Adoptable Storage zprovoznit bez nutnosti rootu).

Samsung Galaxy S7 Samsung Galaxy S7 edge
Systém Android 6.0.1 + TouchWiz  Android 6.0.1 + TouchWiz
Procesor & GPU Exynos 8890 (4× 2,3 GHz + 4× 1,6 GHz, 14nm), Mali-T880 Exynos 8890 (4× 2,3 GHz + 4× 1,6 GHz, 14nm), Mali-T880
Displej 5,1″ Quad HD, Super AMOLED, 2560 x 1440 px (577 ppi) 5,5″ Quad HD, Super AMOLED, zaoblený, 2560 x 1440 px (534 ppi)
Paměť 4 GB RAM, 32 GB int., microSD (max. 200 GB) 4 GB RAM, 32 GB int., microSD (max. 200 GB)
Hlavní fotoaparát 12 Mpx, f/1.7, 26mm, phase autofocus, OIS, LED, 4k video 12 Mpx, f/1.7, 26mm, phase autofocus, OIS, LED, 4k video
Přední fotoaparát 5 Mpx, f/1.7, 22mm  5 Mpx, f/1.7, 22mm
Baterie 3 000 mAh, rychlé nabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení 3 600 mAh, rychlé nabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení
Výbava NFC, GPS, Glonass, čtečka otisků prstů, akcelerometr, proximity, RGB, světelný, geomagnetický, gyroskop, barometr, HRM, Hallův senzor (digitální kompas) NFC, GPS, Glonass, čtečka otisků prstů, akcelerometr, proximity, RGB, světelný, geomagnetický, gyroskop, barometr, HRM, Hallův senzor (digitální kompas)
Rozměry & hmotnost 142,4 x 69,6 x 7,9 mm, 152 gramů  150,9 x 72,6 x 7,7 mm, 157 gramů
Odolnost ano, IP68 ano, IP68
Cena 19 799 Kč včetně DPH 22 599 Kč včetně DPH

Displej: Klasika či zaoblený?

O zobrazování se v obou případech stará Super AMOLED displej s jemným Quad HD rozlišením (1440 x 2560 px), který kryje sklo Gorilla Glass 4 (to najdeme i na zádech). U Galaxy S7 edge je displej o 0,4 palce větší a především na obou okrajích mírně zaoblený, takže když telefon držíte v ruce, máte pocit, jako by vám do ní displej zapadal. Na zaoblený panel jsou navázané ještě rozšiřující nabídky, které lze vyvolat a o kterých si více povíme v samostatné kapitole – primárně je ale zaoblení jen designový prvek, a nutno říci, že velice povedený.

img02

Displej poskytuje extrémně jemný obraz s výraznějším podáním barev a skvělými pozorovacími úhly. Pokud by vám saturace barev přišla příliš výrazná, můžete si v nastavení vybrat některý z předdefinovaných profilů, případně lze volbu ponechat na automatice. Vzhledem k vysokému rozlišení nemáte šanci vidět jednotlivé pixely, ale pořád se nemohu ubránit dojmu, že Quad HD je především marketingové lákadlo. Na 5,5″ by totiž bohatě postačoval i Full HD panel, se kterým by byl obraz jemný a ještě by se zlepšila výdrž baterie.

img03

Skvělá je také čitelnost na venkovním sluníčku a v případě, že senzory detekují vyšší intenzitu světla, automaticky jas nastaví na ještě vyšší hodnotu, než je uživateli běžně dostupná, ale pak samozřejmě dochází k rychlejšímu vybíjení akumulátoru.

Always On

Novinkou je funkce Always On, která dokáže na displeji v pohotovostním režimu zobrazovat různé informace, podobně jako to známe například z Glance obrazovky u Lumií. Vy díky tomu máte okamžitý přehled nejen o aktuálním datu a času, ale i o zmeškaných hovorech, nových SMS zprávách nebo stavu baterie. V případě, že je tato funkce aktivní, spotřebovává okolo 1 % baterie/hodinu. Více jsme se možnostem využití Always On věnovali v tomto článku.

Baterie a výdrž: Jednodenní, ale s rychlým nabíjením

Samsung Galaxy S7 dostal do výbavy 3000mAh baterii, větší Galaxy S7 edge má akumulátor s kapacitou 3600 mAh (v obou případech nejsou uživatelsky přístupné). I když zejména u zaoblené varianty působí kapacita baterie slušně, ve výsledku je Galaxy S7 i Galaxy S7 edge jednodenní smartphone.

Z testování mohu říci, že Galaxy S7 edge je na tom z hlediska výdrže o něco lépe. Ani v jednom případě jsem neměl problém vydržet celý pracovní den, ale u zaoblené varianty mi večer zůstávalo více procent baterie než u klasické verze, což je vzhledem ke kapacitě celkem pochopitelné. A ano, když jsem telefonům dával méně zabrat, například přes víkend, dokázal jsem se dostat i na jeden a půl dne provozu, ale zázraky rozhodně nečekejte.

Pokud oba modely budete aktivně používat a hrát hry, budou procenta baterie klesat celkem rychle, ale na to si zkrátka u takto výkonného hardwaru musíme zvyknout. Quad HD displej a procesor zkrátka něco spotřebují, zvláště v zátěži. A celkem razantní vliv na výdrž má také intenzita podsvícení zobrazovacího panelu, o něco menší pak deaktivace funkce Always On.

Noví majitelé by rovněž neměli propadat panice, když se jim telefon při prvních dnech používání bude vybíjet tak rychle, že nedosáhnou ani na jednodenní výdrž. Baterie si „sedne“ a výdrž se ustálí až po cca 3 – 5 nabíjecích cyklech.

Díky technologii Adaptive Fast Charging je možné akumulátor celkem rychle nabíjet, a Samsung zrychlil i bezdrátové nabíjení, které obě novinky v základu podporují (Qi & PMA). Konkrétně Galaxy S7 se s rychlou bezdrátovou nabíječkou dobije za 130 minut, Galaxy S7 edge za 150 minut, což je zhruba o 65 % rychleji, než tomu bylo u Galaxy S6. Skrze klasickou 2A nabíječku z nuly na sto Galaxy S7 dobijete za 95 minut, Galaxy S7 edge pak za 115 minut (za 30 minut se telefon nabije za 40 % kapacity, za 60 minut na 75 %, pak už ale dobíjecí křivka zpomalí).

Při přehrávání HD videa ve smyčce s 50% úrovní jasu a 50% hlasitostí zvuku do sluchátek se Galaxy S7 přihlásil o dobití po 10 hodinách a 15 minutách, Galaxy S7 edge vydržel o hodinu déle.

Samsung pro prodloužení výdrže připravil také dva speciální režimy – Úsporný a Ultra úsporný. V prvním případě dojde ke snížení jasu, omezení datové aktivity a push notifikací u aplikací, vypnutí GPS a snížení výkonu procesoru. Aktivace Úsporného módu se hodí například v případě, kdy vám zbývá pod 20 % kapacity akumulátoru a potřebujete s telefonem ještě několik hodin vydržet.

Ultra úsporný režim aktivuje speciální zjednodušené prostředí, nastaví černobílý profil, podtaktuje procesor a ukončí veškeré procesy. V tomto režimu telefon spotřebuje jen zhruba 2 % baterie za celou noc; nelze ale využívat řadu pokročilých funkcí, přesto vás systém na internet, e-mail či Facebook pustí. Celková výdrž se díky tomu ale výrazně prodlouží, což se hodí v případě, že jste mimo dosah elektřiny a po ruce nemáte ani powerbanku.

Operační systém a uživatelské prostředí (video)

Operační systém Android 6.0.1 Marshmallow tradičně doplňuje inovovaná verze uživatelského prostředí TouchWiz. Vzhledově je podobná té, jakou jsme viděli u loňské generace, přesto některá grafika (ikonky, notifikační oblast) byla upravena. Potěšující je fakt, že pro Galaxy S6/S6 edge Samsung nedávno také uvolnil update na Android 6.0.1, jehož součástí je právě aktualizovaná verze prostředí TouchWiz a u zaoblené varianty i vylepšené boční panely.

img16Galaxy S6 edge dostal po aktualizaci nové funkce TouchWiz z letošního modelu

Reakce prostředí jsou bleskové a neobjevuje se žádné zasekávání. Prostředí podporuje možnost změny motivu a v  nabídce Samsung Apps jich najdete obrovské množství. Novinkou v nastavení je položka Galaxy Labs, do které bude Samsung postupně přidávat různé experimentální funkce.

Zatím zde najdete dvě – rychlé vytáčení, kdy stačí podržet tlačítko Domů a vyslovit jméno kontaktu (s češtinou ale zatím příliš dobře nefunguje), a možnost vypnout nabídku s programy, takže se pak všichni zástupci a složky přesunou na jednotlivé plochy podobně jako to známe z iOS.

Hlavní obrazovku může tvořit libovolný počet ploch, na které si umístíte zástupce aplikací, složky či widgety. Multidotykovým gestem (tahem dvěma prsty k sobě) nebo podržením prstu na ploše se dostanete do správce, ve kterém změníte pozadí, přidáte nové widgety, přepnete téma nebo upravíte velikost mřížky. Dostupné možnosti jsou 4 x 4 ikony, 4 x 5 nebo 5 x 5. V nabídce se všemi aplikacemi si musíme vystačit s mřížkou 5 x 5 ikon.

Nezapomnělo se ani na funkci Multi Window, tedy zobrazení obsahu ze dvou (podporovaných) aplikací na displeji. Do tohoto režimu se dostanete delším přidržením klávesy pro zobrazení naposledy spuštěných aplikací, případně přes kliknutí na speciální ikonku v seznamu posledních aplikací. Pak si ze spodního panelu vyberete aplikace, které chcete umístit do horní a spodní poloviny zobrazovacího panelu. Podporována je většina systémových aplikací a nechybí zde ani možnost přetahování obsahu (například z galerie do e-mailu, ale například Gmail tuto možnost nepodporuje).

Užitečná je možnost přepnout aplikaci do režimu plovoucího okna. Pokud se nacházíte v programu, který chcete do tohoto režimu převést, docílíte toho jednoduchým posunutím prstu z levého horního rohu displeje. Můžete si zvolit velikost okna, ve kterém se bude vybraná aplikace nadále zobrazovat, a zároveň máte možnost libovolně měnit jeho umístění.

Šikovným pomocníkem je nástroj Smart Manager, ve kterém přehledně vidíte informace o baterii, volné paměti a obsazené RAM. Prostřednictvím tlačítka Smazat vše můžete paměť uvolnit. V systému dále najdete předinstalovaný kancelářský balík od Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, OneNote…) s dvouletým bonusem ve formě 100 GB dat na OneDrive, nicméně právě tyto aplikace jsou z počátku celkem dost aktivní a uživatele neustále otravují nějakými notifikacemi. To lze naštěstí vypnout, avšak připočítáme-li k tomu ještě další upozornění z nástroje Galaxy Apps a dalších, může být uživatel po prvním spuštění trochu vyděšen.

Zaoblený displej a informační panely

O funkce popisované v této kategorii jsou majitelé klasického modelu Galaxy S7 ochuzeni, byť se jedná pouze o softwarové omezení. Zaoblený displej u edge varianty je zde totiž především kvůli designu, ale přesto je na něj navázáno několik doplňkových možností.

img09

Tzv. „boční panely“ lze vytáhnout z bílého proužku na okraji, u kterého je možné nastavit jak výchozí pozici, tak i velikost nebo průhlednost. A přichytíte jej jak k pravému, tak i levému okraji. Boční panely jsou vlastně obsahové karty, které zobrazují například vaše oblíbené kontakty, zástupce, informace o počasí nebo třeba nadcházející události z kalendáře. Základní nabídku lze rozšířit o další, které najdete v Samsung Apps (přenesená data, digitální kompas, pravítko, akcie…). Stejně tak máte možnost změnit jejich pořadí.

Já si nejvíce zvykl právě na výpis nadcházejících událostí, který jsem měl vždy „po ruce“ – stačilo jen přejet prstem od okraje obrazovky. Galaxy S7 edge také disponuje funkcí Informační panel. V případě, že je displej vypnutý, stačí prstem přejet tam a zpět po zaoblené hraně a objeví se proužky s informacemi. Těch můžete mít několik a tahem prstu se mezi nimi přepínáte.

Základní panel zobrazí informace o datu, času a počasí, nechybí ani proužek informující o zmeškaných událostech napříč nastavenými aplikacemi. K dispozici je také RSS čtečka, výsledky NBA, Twitter, Yahoo Finance, Yahoo News a další, které opět stáhnete skrze Samsung Apps. V konfiguraci panelů si nastavíte, po jaké době se mají opět vypnout, v šesti krocích lze zvolit rozmezí od 15 vteřin do 10 minut.

img01Noční hodiny

V noci můžete využít funkci Noční hodiny. Ta v nastaveném časovém intervalu zobrazuje aktuální čas, datum a úroveň nabití akumulátoru. Nevyužívá podsvícení displeje, takže v noci neruší a pokud si telefon necháváte položený vedle postele, můžete poměrně snadno zjistit, kolik je zrovna hodin, aniž byste se telefonu museli dotknout. Přes den se mi osvědčilo používat funkci AlwaysOn; ta už ale v noci může rušit, proto je vhodné ji doplnit právě Nočními hodinami.

Fotoaparát a záznam videa: Ve víru inovací

Samsung Galaxy S7 a Galaxy S7 edge sice disponují fotočipem s nižším rozlišením než loňské modely (12 Mpx snímač o velikosti 1/2.5″ vs. 16 Mpx), kvalita snímků je ale lepší, a to především v horších světelných podmínkách. Svůj podíl na tom má větší velikost pixelů (1,4 µm), lepší světelnost objektivu (f/1.7) či rychlé PDAF ostření (Phase Detection Auto Focus), u kterého se díky technologii Dual Pixel používané u DSLR využívá dvou fotodiod pro každý pixel, takže je ve výsledku možné zaostřit na 100 procent z nich, zatímco u klasického autofocusu se využívá jen jedné fotodiody pro každý pixel.

img15

Samozřejmě se nezapomnělo na optickou stabilizaci obrazu, kterou oceníte nejen při záznamu videa, ale i při focení v horších světelných podmínkách. Jen pozor, při záznamu 4k videa OIS nelze používat, k dispozici je pouze pro Full HD (30/60 fps) a nižší rozlišení.

ISOCELL nebo Sony?

Samsung u obou novinek používá dva typy snímačů – ISOCELL z vlastní produkce a IMX260 od Sony (jak to zjistit?). To mezi uživateli zvedlo určitou vlnu nevole a ihned se začalo spekulovat o tom, který čip poskytujete lepší výsledky a zda Samsung náhodou tak trochu neklame zákazníky. V Evropě se častěji setkáme právě s čipem od Sony. Stejná situace mimochodem nastala i u loňských modelů řady Galaxy S6.

Všechny fotografie z Galaxy S7 (edge) v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde

Není se ale čeho obávat, oba čipy totiž podávají obdobné výsledky, jak dokazuje toto srovnání. V některých scénách je o něco lepší ISOCELL čip od Samsungu, zejména co se saturace barev týče, jinde zase vyhrává Sony. Hodně totiž záleží na tom, jak danou scénu automatika vyhodnotí.

Majitelé Galaxy S7 & Galaxy S7 edge tak alespoň mají klid a nemusejí řešit, jaký fotočip ve svém zařízení mají, výsledky jsou totiž obdobné a v obou případech optika podává excelentní výsledky, a to i za horších světelných podmínek, kdy si kresba zachovává slušné množství detailů a dostatečnou ostrost. Fantastické výsledky optika poskytuje při focení makra, kdy jsou velmi dobře vidět jednotlivé detaily.



Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S9: srovnání



Nepřehlédněte

FotoDuel: Samsung Galaxy S9 vs. Samsung Galaxy S7 edge

Srovnání fotografií s Galaxy S6 a iPhone 6s Plus

Provedli jsme srovnání s Galaxy S6 edge a iPhonem 6s Plus. Oproti loňskému modelu je zde vidět posun kupředu, a to především při focení v noci. Snímky z Galaxy S7 mají více detailů, ale v některých případech už scéna může působit až moc přesvíceně a saturovaně (hodně záleží na tom, jak zrovna automatika nastaví expozici a ISO).

Tip: Stáhněte si všechny srovnávací fotografie v plném rozlišení (odkaz)

Pokud bych to shrnul, fotky z Galaxy S7 edge mi přijdou hezčí na pohled a při zkoumání na počítači lze vidět vyšší množství detailů, u iPhone 6s Plus ale najdeme realističtější světelnost a barvy. Každému se ale líbí něco jiného a proto finální verdikt tohoto srovnání nechám na vás. Ve všech případech jsme snímky fotili na automatiku.

Tak jako tak novinky od Samsungu fotí skvěle a rozhodně se řadí mezi jedny z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Potěší i velmi rychlé přeostřování. Přebírají tak žezlo po Galaxy S6 edge+, který jsme v loňské recenzi také chválili za fantastickou kvalitu fotografií.

Tip: Stáhněte si všechny srovnávací fotografie v plném rozlišení (odkaz)

Screenshot_20160313-144348

Pokročilí fotografové ocení přítomnost Pro režimu, ve kterém lze ručně ostřit, nastavit expozici, čas, ISO, vyvážení bílé barvy či fotit do formátu RAW. Vaše nastavení si navíc můžete ukládat do profilů. Standardně se snímky pořizují ve 12Mpx rozlišení v poměru stran 4:3, případně lze fotit na 9,1Mpx při poměru 16:9.

Skvělá je také kvalita videa. To nahrajete v maximálním rozlišení 4k (3 840 x 2 160 px, 2160p, 30 FPS, datový tok se pohybuje okolo 50 Mbps)), avšak bez optické stabilizace obrazu. Jak jsem zmínil v úvodu kapitoly, OIS funguje jen pro Full HD a nižší. Nahrávat lze i slow-motion video v HD rozlišení při 240 snímcích za vteřinu.

Pro focení selfie je připravena 5Mpx kamerka, opět se skvělou světelností f/1.7, která umí produkovat kvalitní autoportréty. Samsung tady tak trochu opisoval od Applu a jeho technologie Retina Flash. Galaxy S7 (edge) sice nenabízí přisvětlovací diodu na přední straně, ale také umí výrazně rozsvítit displej při zobrazení bílé barvy, což poslouží jako dostatečný zdroj světla při focení autoportrétů v horších světelných podmínkách. Když vedle sebe ale porovnáme výsledky selfie fotek z Galaxy S7 edge a iPhone 6s Plus za horšího světla, vede v intenzitě osvícení Apple.

Závěrečné hodnocení

Samsung se letos nepouštěl do žádných přehnaných experimentů, ale raději se soustředil na zdokonalení toho, co už dobře fungovalo. Galaxy S7 (edge) je tak více než zdařilou evolucí a rozhodně se jedná o jeden z nejlepších smartphonů s Androidem, který láká nejen na elegantní design, ale také na špičkovou hardwarovou výbavu, voděodolné tělo a do karet mu hraje i nižší startovací cena než u loňské generace.

Ani tak to ale jihokorejský gigant letos nebude mít jednoduché, jelikož vlajkové modely konkurenčních výrobců také lákají na skvělý hardware a v některých případech i nižší cenu, ale u Samsungu se zkrátka připlácí za kvalitu.

Vzhledem k použitému hardwaru a rychlé paměti asi nemá cenu výrobce chválit za dobře optimalizované prostředí – ostuda by naopak byla, kdyby tomu tak nebylo, nicméně u Galaxy S7 najdete ještě celou řadu dalších vlastností, které jednoduše fungují na jedničku. Máme tu kvalitní fotoaparát, přesnou čtečku otisků prstů, fantastický displej, který je navíc u edge varianty na obou okrajích zaoblený. Já sám sice nejsem kvůli vyšší energetické náročnosti zastáncem Quad HD rozlišení a myslím si, že by zde zcela dostačovalo Full HD, což by zlepšilo celkovou výdrž. A pak je zde vlastně ještě jeden faktor, u kterého dává toto rozlišení smysl – virtuální realita Gear VR.

V oblasti výdrže telefon netrhá rekordy, ale jeden den v náročnějším zápřahu zvládne bez problémů, a navíc zde najdeme podporu rychlého „kabelového“ i bezdrátového nabíjení. Další výtka směruje k hlavnímu systémovému reproduktoru, který má na můj vkus až příliš nevýrazný zvuk. A někteří uživatelé mohou postrádat infračervený port pro ovládání domácí elektroniky.

Pro majitele Samsungu Galaxy S6 (edge) zřejmě Galaxy S7 (edge) nebude důvodem k obměně, tedy alespoň ne u běžných uživatelů, nicméně pro vlastníky staršího Galaxy S5 (recenze) je letošní generace jako dělaná – také je voděodolná a také má slot na microSD kartu, navíc v mnohem elegantnějším designu.

Samsung Galaxy S7 edge

Samsung Galaxy S7 edge
8.8

Design a zpracování

9.2/10

Výkon a optimalizace

9.0/10

Hardwarová výbava

9.2/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady

  • design, voděodolné tělo (IP68)
  • perfektní displej, u edge varianty zaoblený
  • vysoký výkon, optimalizace systému
  • kvalita fotografií a videa
  • rychlé nabíjení (klasické i bezdrátové)
  • skvělá hardwarová výbava
  • TouchWiz a bonusové funkce
  • slot na microSD kartu

Zápory

  • jednodenní výdrž baterie
  • kvalita systémového reproduktoru
  • náchylný na otisky prstů
  • absence USB-C konektoru
  • chybí infraport a FM rádio
  • otravné notifikace bonusových aplikací
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku