TOPlist

Recenze přenosné nabíječky Leitz Complete: 5000 mAh, dva USB konektory a přemrštěná cena

Přenosnými nabíječkami se to na trhu jenom hemží, kterou z nich si ale vybrat? Měla by to být zrovna Leitz Complete s možností nabíjet dvě zařízení najednou a kapacitou 5000 mAh, nebo bude lepší sáhnout po jiném řešení?

Moderní smartphony mají jednu společnou vlastnost – výdrž baterie se oproti klasickým telefonům razantně snížila. Najdou se samozřejmě výjimky, většina takových zařízení ovšem vydrží v závislosti na používání jeden až dva dny. Existuje ale poměrně elegantní řešení v podobě externích baterií – tzv. powerpacků. Ty stačí doma připojit do nabíječky a posléze máte energii pro vaše mobilní miláčky s sebou kdykoliv a kdekoliv. Největší rozdíly mezi nimi spočívají především v kapacitě a vzhledu, podle čehož se také odvíjí cena.

Do redakce nám dorazila externí baterie Leitz Complete, která vyniká především přítomností dvou USB portů a tedy schopností dobíjet dvě zařízení zároveň. Kapacita činí 5000 mAh, což vystačí na přibližně dvě nabití průměrného smartphonu (u high-endových telefonů počítejte zhruba s 1,5x dobitím). A jak se nám nenápadná bílá krabička osvědčila v praxi? To zjistíte na následujících řádcích.

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Šedá krabička na sobě nese základní parametry výrobku a uvnitř poté naleznete samotnou externí baterii spolu s deseticentimetrovým microUSB kabelem. Mimo to se zde ukrývá už jen katalog mobilního příslušenství Leitz a vícejazyčný manuál, který vám sdělí vše podstatné. S přihlédnutím k ceně bychom rozhodně nepohrdli například pouzdrem, to se ale bohužel nekoná.

Vzhled a zpracování: Tady chyby nehledejte

Na výběr jsou dvě barvy – černá a bílá. Dlužno ovšem dodat, že po bocích se táhne výrazný zelený pruh, který celkovému dojmu jednoznačně prospěl. Zatímco první jmenovaná je vyvedena v matné povrchové úpravě, námi testovaná bílá je lesklá. S rozměry 60 x 114 x 14 mm se jedná o vcelku kompaktní „tatranku“, který bez problému strčíte do kdejaké kapsy a můžete jej vždy nosit při sobě. Ani hmotnost 120 gramů není nijak na překážku. Celkově tak můžeme Leitz Complete zařadit mezi to lépe vypadající příslušenství svého druhu, ačkoliv s trochou snahy určitě naleznete i zajímavější kousky.

Na přední straně se nachází čtyři kontrolky, jimiž je signalizována úroveň nabití. Zelené světlo je vskutku výrazné, což ve dne nevadí, ale ve tmě to může trochu rušit. Druhá strana je zcela prázdná až na jednoduchou grafikou zpracovanou informaci o tom, že nabíjen může být buď jeden tablet, nebo dva menší spotřebiče (smartphony, MP3 přehrávače a další). V širší části na levém boku naleznete microUSB konektor a proti němu spouštěcí tlačítko. Použitým materiálem je výhradně plast, avšak nedá se říct, že by zdroj v ruce působil lacině.

Kapacita, nabíjení: 5000 mAh v akci

Kapacita akumulátoru činí 5 000 mAh. To vystačí u průměrného smartphonu přibližně na dvě nabití, avšak vzhledem ke skutečnosti, že na trhu jsou telefony s bateriemi v rozmezí zhruba 1 000 – 4 000 mAh, nedá se toto měřítko používat zdaleka na všechny. Každým z USB portů může procházet proud o velikosti 1 000 mA potažmo z jednoho 2 000 mA při napětí 5V. Následkem toho můžete nabíjet buď jeden tablet či dvě méně náročná zařízení, například smartphone a MP3 přehrávač. Výše uvedenými parametry se může pochlubit i většina konkurentů a tak se nejedná o nic výjimečného.

V praxi power banka splňuje více méně vše, co by se od ní očekávalo. Po nabití smartphonu se automaticky vypne. V běžném provozu vystačila na dvě nabití Motoroly Moto G (2070 mAh) či jedno tabletu Nexus 7 první generace (4325 mAh). Nabití z 0 na 100 % zabere asi čtyři a půl hodiny.

 

Cena a konkurence: Je čas zlevnit

Leitz Complete tak téměř beze zbytku splňuje to, k čemu je určen. Jenže nedá se očekávat, že by na tom početná konkurence byla jinak a rozhodujícím kritériem tak pro většinu uživatelů bude poměr cena/výkon. A právě zde Leitz narazí. Pořídíte jej pouze v několika obchodech za cenu 1200 Kč včetně DPH. Jenže pokud nepotřebujete dva USB konektory, pořídíte zdroj s totožnou kapacitou již za nějakých 500 Kč.

Zmiňme třeba elegantně vypadající A-DATA PV100 PowerBank 4 200 mAh. Má sice o něco menší baterii, ale za cenu Leitz Complete si koupíte rovnou dva a ještě vám zbyde dvě stě korun. Jen o pár korun dráž pořídíte Genius Powerbank ECO-u521, 5 200 mAh. Ta již Leitz kapacitou dorovná a až na chybějící druhý USB konektor v ničem nestrádá.

 

Situace se pro Leitz nelepší ani ve chvíli, kdy je požadavek na dvojici konektorů klíčový. Model Genius ECO-u821, 8 000 mAh jej totiž splňuje, má přitom o 60 % větší kapacitu a přitom je stále o téměř 500 Kč levnější. O stokurunu méně ušetříte koupí dalšího přímého konkurenta, RAIKKO USB AccuPack 6000. A opět není jediný parametr, kde by na Leitz strádal, ba naopak.

  

A pokud se plácnete přes kapsu, za 1 300 Kč pořídíte Powerseed PS-15000 (15 000 mAh). Nabít jej na 100 % sice zabere nějakých 18 – 20 hodin, jenže poté se můžete od zásuvky se svým smartphone klidně vzdálit třeba na týden. A zapomenout nesmíme ani na Xiaomi PowerBank s kapacitou 10 400 mAh, který seženete za cca 670 Kč u českých prodejců a ze zahraničí ještě o něco levněji (pozor ale na falzifikáty).

 

Závěr: Za polovic bez výhrad, za stávající cenu se nevyplatí

Leitz Complete bezesporu není špatný výrobek, svůj účel externí baterie splňuje až na občasný úbytek energie bez problému. Avšak tvrdě doplácí na nepříliš šťastně zvolenou cenu. 1 200 Kč je zkrátka s přihlédnutím ke konkurenci, která zdaleka nezahrnuje pouze produkty uvedené o kapitolu výše, přemrštěná. A to nezachrání ani dobré zpracování či sympatický design, protože ani v tomto ohledu soupeři nezaostávají. Uvažovat o Leitz Complete nemá do chvíle, než zlevní alespoň na 800 Kč, příliš velký smysl.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku