TOPlist

Recenze Oppo R5: Hliníková břitva se smyslem pro detail

Oppo R5 ještě před nedávnem se svými 4,85 milimetry v pase držel prvenství v podobě nejtenčího smartphonu na světě. O tento titul již sice přišel, stále je ovšem tloušťka impozantní a slušná je i hardwarová výbava zahrnující osmijádro od Qualcommu, 5,2palcový Full HD displej a 13Mpx fotoaparát.

Oblíbenou disciplínou výrobců je soutěžit o to, kdo vyrobí nejtenčí telefon. Své prvenství si jednu chvíli držel model Oppo R5 se 4,85 mm tenkým tělem. O vedení jej sice již připravil smartphone Vivo X5 MAX, stále se ovšem jedná o poměrně působivé číslo a v kombinaci s povedeným designem rozhodně působí velmi dobrým dojmem.

-

Tenká konstrukce nicméně přinesla i několik ústupků, mezi nimiž je asi nejvíce patrná absence 3,5mm konektoru na sluchátka (v balení je přítomna alespoň redukce z microUSB) a nepříliš velká 2000mAh baterie. Na druhou stranu, výbava rozhodně není k zahození – k dispozici je osmijádrový procesor Snapdragon 610, 5,2palcový displej s Full HD rozlišením a 13Mpx fotoaparát, který za dobrého světla fotí velmi dobře.

-
Oppo R5 společně s Kazamem Tornado 348 patří k jedněm z tenjtečních smartphonů na světě. Nebude trvat dlouho a tyhle žiletky najdou uplatnění i v kuchyni :)

Celkově tak před sebou máme obstojně vybavený smartphone s působivou konstrukcí, pro nějž mohou existovat i jiné argumenty ke koupi, než jen samotný design. Nabízí se však otázka, jestli už výrobce nepřekročil onu pomyslnou hranici použitelnosti. V neposlední řadě může být překážkou také to, že modely společnosti Oppo se na českém trhu (zatím) oficiálně neprodávají, objednat je ale lze ze zahraničního e-shopu OppoStyle.com.

  

Klady (+)

  • tenké tělo s tloušťkou 4,85 mm
  • precizní dílenské zpracování
  • kvalitní displej
  • nadprůměrný fotoaparát
  • podpora rychlonabíjení VOOC
  • ochranné pouzdro v balení

Zápory (-)

  • malá a nerozšířitelná interní paměť
  • průměrná výdrž baterie
  • absence 3,5mm jacku
  • absence LTE pásem 800 a 900 MHz
  • vyšší cena

Obsah balení

Po stránce designu si výrobce vyhrál už se samotným balením. Elegantní bílou krabice tvaru kvádru se zakulacenými rohy zdobí stříbrný nápis Oppo a po sejmutí víka se před vámi objeví samotný telefon. V oddílu pod ním se nachází příslušenství, které sestává z 4,5 A VOOC rychlonabíječky s oddělitelným microUSB kabelem, elegantního bílého flipového pouzdra s okénkem, skrze které je možno kontrolovat čas a notifikace a špuntových sluchátek, na jejichž konci se nachází redukce z 3,5mm sluchátkového konektoru na microUSB.

- - -

Dočkáte se od nich vcelku čistého, leč poněkud mdlého zvuku, jenž by zasloužil o maličko zvýšit basovou složku a prostorový efekt. Výrobce si za obsah balení nicméně odnáší velkou pochvalu, jelikož obsahuje veškeré důležité příslušenství.

 - -

Videopohled

Konstrukce a vzhled: Hliníková žiletka

Tím, co vás na vzhledu Oppo R5 zaujme jako první, je samozřejmě tloušťka 4,85 mm. Profil telefonu je vskutku velmi štíhlý a dojem trochu kazí jen lehce vystouplý fotoaparát na zadní straně. Někoho by mohlo napadnout, jestli se s ohledem na tento parametr neobjeví podobné problémy s ohýbáním jako v případě iPhone 6 Plus. Výrobce si nicméně dal pozor a díky vyztuženému kovovému rámečku se vám jej nepodaří ohnout ani při vynaložení větší síly.

- -

Zpracování je celkově na vysoké úrovni. Výrobce sáhl po kombinaci speciálně upraveného hliníku (s vyšší pevností) a plastu, kdy první jmenovaný tvoří rámeček a většinu plochy zadní strany. Ta přední je poté celá kryta ochranným sklíčkem Gorilla Glass. Konstrukce působí velmi bytelně, nikde se nic neprohýbá, nevrže a vše naprosto bezchybně lícuje. Trochu vyšší je hmotnost, jež činí 155 gramů.

- -

Oppo R5 je k dispozici pouze v kombinaci bílé a stříbrné, příznivci tmavých variant si zde tak na své nepřijdou. Po stránce designu se výrobce nepouštěl do žádných velkých experimentů a šel spíše cestou jednoduchosti a elegance, výsledek nicméně hodnotíme jako povedený. Škoda jen o něco větších okrajů okolo obrazovky, kdy samotný displej zabírá pouze 67,5 % plochy přední strany.

- - -

- - -

Úchop v ruce není kvůli štíhlému tělu úplně jistý, po chvíli si ovšem zvyknete. Mimo to lze ergonomii hodnotit kladně – kolébkový ovladač hlasitosti našel spolu s odemykacím tlačítkem své útočiště na pravém boku a je tak ideálně dostupný palcem pravé ruky. MicroUSB konektor se nachází uprostřed spodní strany, konektor na sluchátka byste pak hledali marně – do tenkého těla se zkrátka a jednoduše nevešel a připojení sluchátek je řešeno speciální redukcí.

-

Displej: Jemná podívaná s věrnými barvami

Oppo R5 dostalo do vínku Super AMOLED displej o úhlopříčce 5,2 palce. Ten nabídne rozlišení 1080 x 1920 px a výsledná jemnost tak činí 424 ppi. Těšit se můžete na velmi příjemné barevné podání, jemný obraz a solidní čitelnost na přímém světle; na žádný problém jsme nenarazili ani v otázce pozorovacích úhlů.

-

Ačkoliv to považujeme za samozřejmost, pochválit musíme i dobře fungující automatickou regulaci jasu. Před škrábanci displej ochrání sklíčko Gorilla Glass 3. Pokud tak pomineme o kapitolu výše zmíněné horší využití plochy přední strany (displej pokrývá 67,5 % plochy), nemáme v této oblasti prakticky co vytknout a rozhodně se jedná o jednu z předností Oppa R5.

Hardware a zvuk: Nejtenčí přímotop planety

Uvnitř tenkého těla se ukrývá 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 615 s osmi jádry Cortex-A53 taktovanými na 1 GHz. Ten doplňuje operační paměť o velikosti 2 GB a grafický akcelerátor Adreno 405. Jde o kombinaci, která postačí i pro náročnější úkony včetně nových 3D her a s nedostatkem výkonu byste se tak potýkat v nejbližší době neměli. Jediným problémem může být zahřívání v zadní části, které je vskutku enormní a vzbuzuje v nás obavy o životnost hardwaru – doufejme tedy, že si výrobce tuto stránku věci ošetřil. Výkon jsme změřili pomocí trojice benchmarků a to s těmito výsledky:

AnTuTu: 27 775 bodů
3DMark Ice Storm Unlimited: 8 153 bodů
Geekbench 3: 679/2 545 bodů

-

To samé ovšem nelze říct na téma vnitřní paměti, která činí pouhých 16 GB (pro uživatelská data je dostupných okolo 11,75 GB)  a není rozšířitelná o paměťové karty. U telefonu za cenu přes deset tisíc korun bychom přeci jen čekali o něco více. Stejně tak je potřeba výrobce pokárat za absenci notifikační diody – bez rozsvícení displeje se tak o zmeškaných upozorněních nedozvíte.

 

Hodnotit zvukový výstup není zrovna snadné, jelikož jak už jsme zmínili, výstup na sluchátka chybí. Vedení přes redukci microUSB -> 3,5mm jack se na kvalitě přeci jen trochu podepisuje a zvuk tak není úplně nejčistší. Podání není nijak znatelně horší, než u levných smartphonů, opět ale platí, že za tuto cenu bychom rádi dostali o trochu více. Hlasitý reproduktor je poté spojen se sluchátkem a nachází se tak nad obrazovkou, což je rozhodně praktičtější, než kdyby byl umístěn na zadní straně, kde by se při každém položení ztlumil. Kvalita projevu není špatná a dočkáte se i malého náznaku basů, ačkoliv pro jiný než nouzový poslech reproduktor využívat nedoporučujeme.

Baterie a výdrž: Powerbanku s sebou

V otázce výdrže si tloušťka zařízení vybrala svoji daň, kapacita 2000 mAh totiž rozhodně není u takto vybaveného smartphonu nějak ohromující. To se potvrzuje i v praxi, kdy budete mít při náročnějším používání velký problém dostat se alespoň na jeden den výdrže a dostat se na dva naopak vyžaduje hodně snahy. Částečnou kompenzací budiž rychlonabíjení VOOC, kdy Oppo R5 můžete pomocí dodávaného adaptéru nabít na 75 % kapacity za pouhých 30 minut. Pro případ, kdy není k dispozici zásuvka, se pak hodí dvojice vestavěných úsporných režimů.

-

První z nich je mírný a omezuje především vlastnosti jako jas displeje, připojení na pozadí, zakázání animací a podobně (jednotlivá omezení můžete vypínat a zapínat dle své vůle). Ten druhý poté omezí veškeré funkce telefonu mimo ty zcela základní, kterými jsou telefonování, zprávy a hodiny s budíkem. U něj lze aktivovat také automatické zapnutí při dosažení 10 % nabití.

 

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Oppo R5 se odporoučelo po 4 hodinách a 50 minutách, což je v této kategorii lehce podprůměrná hodnota.

Operační systém, bonusový software

Jako operační systém byl zvolen Android 4.4, ten je však proměněn takřka k nepoznání pomocí povedené nadstavby Color OS 2.0.1. Výrobce zvolil uspořádání, kdy není k dispozici nabídka aplikací a místo toho jsou všechny ukládány na domovské obrazovky, kde je možné je následně třídit do složek. Mimo běžné widgety jsou k dispozici také dvě speciální obrazovky.

 

Jedna z nich je určena k ovládání hudebního přehrávače, druhá poté nabídne okno pro pořizování fotografií a přehled dvou posledních snímků. V prostředí nechybí také podpora témat, kde je mimo standardní Color OS motiv přítomen také vzhled evokující čistý Android Jelly Bean.

 

Na odemykací obrazovce naleznete mimo času a data také stručný přehled počasí a rychlý přístup ke zprávám, telefonu či fotoaparátu. Telefon není potřeba odemykat pro používání notifikační lišty, jež zobrazuje samotná upozornění doplněná o lištu s přepínači a zkratkami, kterou je možné tahem dolů rozšířit z jednoho řádku na tři. Uprostřed se pak nachází ještě posuvník pro regulování jasu, ačkoliv to můžete svěřit automatice.

  

Pohodlné ovládání gesty

Nastavení je rozděleno na tři karty, kdy v jedné naleznete položky týkající se připojení, bezpečnosti a systému, v druhé zvuku a ve třetí zobrazení. V první jmenované se nachází také zajímavá nabídka Gesta & Pohyby. Zde můžete aktivovat všelijaká gesta pro ovládání telefonu a to jak pro vypnutou obrazovku, kdy lze například nakreslením písmene “O” spustit fotoaparát či dvakrát klepnout pro rozsvícení, tak i pro zapnutou, kde je možné například tahem dvou prstů upravovat hlasitost nebo pořídit screenshot pohybem tří prstů nahoru a dolů po obrazovce. Přinejmenším část z těchto akcí v praxi vskutku práci z telefonem urychluje a rozhodně se jedná o jeden z kladů nadstavby Color OS.

 

Zastavme se ještě u optimalizace systému. Vzhledem k použitému hardwaru jsme očekávali, že bude bezchybná, v praxi se ovšem čas od času s drobnými záseky setkáte. Není to ale nic výrazného, co by komplikovalo každodenní používání.

V telefonu naleznete několik aplikací nad rámec úplného základu. Soubory vám umožní procházet úložiště podle druhu souborů či standardně po složkách a následně provádět základní operace jako přejmenovávání či kopírování. K dispozici jsou ale i pokročilejší funkce, namátkou vytváření archivů ve formátu *.zip či šifrování dat.

 

Bezpečností centrum slouží ke správě telefonu a nabídne širokou paletu možností. Nechybí zde blokování vybraných čísel, čištění paměti, monitor datových přenosů a další funkce, díky nimž můžete své zařízení udržovat plynulé a zabezpečené. Ve složce nástroje naleznete hned několik praktických záležitostí typu Svítilna, Kompas a Záznam zvuku. Asi nejdůležitější je ovšem plnohodnotný kancelářský balík Kingston Office, s nímž můžete soubory číst, upravovat, ale i vytvářet. Podporuje standardní textové dokumenty, tabulkové soubory a prezentace.

Telefonování, zprávy, organizace

Pro telefonování je připraven číselník kombinovaný s výpisem hovorů, který umožní také rychle vyhledávat v seznamu kontaktů. Ten je rozdělen na tři karty, z nichž do jedné spadají oblíbené kontakty, do druhé všechny a do poslední skupiny. Co se týče kvality hovorů, nezaznamenali jsme žádný problém, zvuk je dostatečně hlasitý a zřetelný, nebude tak problém se dorozumět i v rušnějším prostředí. Žádné stížnosti nevznesla ani protistrana.

 

Zprávy jsou roztříděny do konverzací, mazat můžete i jednotlivé SMS. Pro zadávání připravil výrobce klávesnici Swype, jež vsází na psaní tahem po písmenech a následně odhaduje, co jste zamýšleli napsat. Jde o léty prověřenou aplikaci, která funguje velmi dobře, přinejmenším do té chvíle, než upřednostníte psaní klasickým vyťukáváním. V takovém případě vůbec nestíhá a neustále vynechává znaky. Pokud tak preferujete běžný způsob zadávání, návštěvě Obchodu Play se nevyhnete.

Kalendář je vyveden v minimalistické grafice s měsíčním přehledem a agendou, lehce matoucí je ovšem skutečnost, že týden zde začíná nedělí a není možné přepnout na pondělí. Posunem nahoru zvětšíte prostor seznamu dnů, opačným směrem poté otevřete roční přehled. K samotným událostem lze poté přidávat všechny běžné položky a nechybí ani možnost opakování či přidání více upozornění.

 

K dispozici je také budík, který je integrován do aplikace hodiny zahrnující také časovač, stopky a sledování světového času. Obsahuje běžnou škálu funkcí v podobě opakování či možnosti nastavit délku odložení. Ono odkládání poté můžete provádět převracením telefonu, chybí ovšem možnost jej přiřadit jako funkci vyvolanou stiskem některého z tlačítek hlasitosti.

Multimédia & konektivita

Základní hudební přehrávač umožní prohlížet skladby podle ID3 tagů nebo alternativně po složkách. Poskládat si samozřejmě můžete i vlastní playlist, ekvalizér byste ovšem hledali marně a snad jedinou další pokročilou funkcí je přepínání skladeb zatřesením telefonem.

 

V oblasti prohlížení fotografií se výrobce nepouštěl do žádných experimentů a dočkáte se tak běžného přehledu po složkách. Pokud máte v některé z nich citlivé soubory, nechybí ani možnost je na oko skrýt.

Přehrávač videa si zcela bez problému s videem ve Full HD rozlišení a k dispozici je také podpora titulků. Potěší možnost přehrávání minimalizovat do okna, díky čemuž je možné třeba odepsat někomu, aniž byste museli pozastavovat přehrávání. Tím jsme nabídku funkcí zcela vyčerpali, pokud vám zde tak něco chybí, je třeba sáhnout po některé z alternativ v Obchodě Play.

 

K prohlížení internetu je připraven jednoduchý prohlížeč, který si však nativně poradí i s Adobe Flash a stránky tak zobrazuje zcela korektně. Obsahuje také anonymní režim, při jehož využívání není ukládána historie prohlížení a další data. Jeho rychlost je taktéž na velmi dobré úrovni a pokud tak nemáte speciální požadavky, bude vám plně vyhovovat.

 

Oppo R5 nabídne veškeré základní druhy připojení, jmenovitě WiFi, Bluetooth 4.0 a GPS v kombinaci s GLONASSem. Rychlost vyhledání polohy je vskutku dobrá a totéž platí i pro stabilitu – jako navigace tak Oppo poslouží na výbornou. Opomenuto nebylo ani NFC, s LTE je to ale složitější. Je sice přítomno, ale nepodporuje frekvence 800 a 900 MHz, které jsou pro Českou republiku naprosto klíčové (v první jmenované bude vysílána velká část pokrytí, druhou využívá operátor Vodafone). Rychlá LTE data se tak pro českého zákazníka téměř nekonají.

-

Fotoaparát a video

Oppo R5 nabízí 13Mpx fotoaparát doplněný o LED diodu, jemuž sekunduje 5Mpx snímač na přední straně. Hlavní fotoaparát produkuje ostré snímky s věrným barevným podáním a dobrou úrovní detailů a poradí si i s většími výkyvy světla, jen za zhoršených světelných podmínek je potřeba počítat se snižující se kvalitou a je také patrný šum.

 
Aplikace pro focení a natáčení je přehledná, k dispozici máte obrovské množství další režimů focení

K dispozici je také možnost natáčet videa v rozlišení Full HD při 30 fps. I v jejich případě je třeba pochválit dobré barvy, lehce slabší je úroveň detailů, ale lze ji stále považovat za vcelku dostačující. Nahrávaný zvuk je na poměry mobilních telefonů obstojný, avšak jeho původ stále rozeznáte snadno. Celkově tak můžeme fotografické schopnosti Oppo R5 hodnotit více či méně kladně – za dobrého světla se dočkáte vskutku pěkných výsledků a ani ve tmavějším prostředí se nejedná o vyloženou tragédii.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Aplikace pro fotoaparát obsahuje hned několik funkcí navíc. Mimo standardní automatický režim tak můžete využít manuální, kde nechybí manuální ostření a nastavení citlivosti ISO. Rychlost závěrky lze určovat jen od 0,5 vteřiny výše, nižší hodnoty si telefon nastavuje sám. K dispozici je i mnoho dalších režimů, namátkou jeden určený pro portréty či Ultra HD digitálně zvyšující rozlišení na 25 Mpx (5824 x 4368 px), což oceníte zejména při tvorbě výřezů.

- - -

- - -

Pokud by vám nestačila základní nabídka, v rámci aplikace můžete také stahovat další od HDR, přes panorama po super makro a pořizování snímků v bezztrátovém formátu RAW. Samotná aplikace je velmi přehledná a reaguje svižně a když k tomu připočteme velmi dobrou kvalitu snímků, máme před sebou vskutku velmi dobrý fotomobil. V této oblasti si tak výrobce odnáší velkou pochvalu.

Konkurence

Xiaomi Mi4 (recenze) je pro Oppo konkurencí především na jejich domovském trhu, telefony ovšem mají několik společných znaků. Xiaomi rozhodně vede v otázce hardwaru, což ostatně platí takřka pro veškeré smartphony v ceně okolo třinácti tisíc korun. Totéž lze říct i na adresu výdrže baterie, Oppo kontruje především exkluzivně zpracovaným tělem s nízkou tloušťkou a subjektivně také elegantnějším designem. Oba telefony shodně nepodporují frekvence, na nichž je v České republice provozováno LTE, u Xiaomi se ale nedostalo ani na NFC.

 

Na český trh nyní Samsung uvedl novinku s označením Galaxy A5. Tloušťka 6,7 mm je také poměrně působivá, Oppo je v tomto ohledu ale přeci jen o krok dál. Na druhou stranu, Samsung díky tomu mohl do těla vměstnat o něco větší baterii, která by měla zajistit rozumnější výdrž. Korejský smartphone strádá v oblasti hardwaru, kde použitý procesor patří spíše do střední třídy a nižší je také rozlišení pětipalcového displeje. Neopomněl ale slot na paměťové karty, jenž mu reputaci alespoň částečně napraví.

 

Důstojným konkurentem je také Sony Xperia Z2 (recenze). Loňská vlajková loď japonského výrobce ani teď nezaostává svoji výbavou za ostatními a po stránce hardwaru Oppo překonává. To se může bránit snad jen onou tloušťkou a zpracováním, ačkoliv ani jedno není u Sony vyloženě špatné a odolností, která je naopak u japonského soupeře poněkud slabší, za což mohou skleněné plochy pokrývající záda i předek. Za zmínku u Xperie Z2 určitě stojí také voděodolnost a celkově je Oppo takřka ve všech ohledech horší, cenově se přitom oba smartphony takřka neliší.

 

Jako poslední se do našeho výběru dostalo Meizu MX4 (recenze). V jeho případě si také výrobce potrpěl na designu, ačkoliv inspirace iPhonem je patrná až příliš a v otázce tloušťky se s Oppo R5 nemůže měřit. Shodně postrádá pásma LTE potřebná pro provoz v ČR a slot pro paměťové karty, ačkoliv Meizu alespoň nabízí 32GB variantu. Kam se podělo NFC, je nám ovšem záhadou.

Procesor použitý v Meizu je o něco výkonnější, než ten u Oppo, podstatnější rozdíl ovšem naleznete u výdrže, jelikož akumulátor je u tohoto konkurenta větší o plných 1100 mAh. MX4 vede také cenou, jelikož jej seženete o několik tisíc levněji. Pokud jste tak ochotni se vzdát stylového tenkého provedení u Oppa, opět nenacházíme mnoho důvodů, proč za něj připlácet. 

Závěrečné hodnocení

Oppo prezentuje model R5 především jako exkluzivní zařízení, jehož hlavní zbraní je zmiňovaná tloušťka pouhých 4,85 mm v kombinaci s elegantně zpracovaným hliníkovým tělem. Jen škoda, že není k dispozici také tmavá varianta. Po stránce hardwarové výbavy na tom zařízení také není špatně; použitý procesor poskytne dostatek výkonu pro většinu úkonů, fotoaparát podává nadprůměrný výkon a prostředí ColorOS je plné dobrých nápadů a vylepšení.

-

Štíhlý profil si ovšem vyžádal hned několik nepříjemných kompromisů. 16GB paměť bychom považovali za plně dostačující, pokud by byl přítomen slot pro paměťové karty. Bez něj se ovšem jedná hodnotu, která patří ke smartphonům s poloviční cenou, a i u nich bychom chybějící možnost rozšíření kritizovali. Příliš také nepotěší absence standardního 3,5mm jacku na sluchátka, redukci z microUSB zkrátka za plnou náhradu považovat nemůžeme. A pak je tu výdrž – do tenkého těla se logicky nevešla velká baterie a pokud jste náročnými uživateli, budete mít problém dosáhnout na jeden celý den. Částečnou kompenzací budiž alespoň skutečně rychlé nabíjení.

- -

Celkově v nás Oppo R5 zanechalo dobrý dojem, ale bez kompromisů se neobejde. Obdobnou výbavu totiž nabídnou zařízení o několik tisíc levnější, a to často s větší interní pamětí a lepší výdrží. Ve finále je tak tenké tělo spíše ke škodě, než k užitku. Nicméně „er-pětka“ je určena především pro uživatele, kteří se chtějí odlišit, čemuž tenké tělo jasně napomáhá. Zařízení není v praxi kompaktnější, ergonomii tloušťka také nepomáhá a vybírá si poměrně velkou daň ve výše zmiňovaných oblastech.

Pokud vás tak štíhlý profil neuhranul a nejedná se pro vás o prioritu, můžete své peníze investovat rozumněji, potažmo pár tisíc ušetřit. V případě, že vám Oppo R5 padl do oka a jste schopni respektovat vyšší cenu (na OppoStyle.com se včetně poštovného do České republiky prodává za 399 euro, což je lehce přes 11 000 Kč) a neduhy vycházející z tenkého těla, bude vám tato novinka dobře sloužit a rozhodně s ní ve svém okolí budete budit pozornost.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku