TOPlist

Recenze Nokia Lumia 625: Obří Finka s nevyváženou cenou

Nokia se rozhodla zkusit štěstí v kategorii dostupných telefonů s velkými displeji a nová Lumia 625 tento požadavek díky úhlopříčce 4,7 palce bez problému splňuje. V ostatních ohledech si už ale tak dobře nevede.

Velké displeje již dávno nejsou doménou jen těch nejvybavenějších telefonů na trhu. Za sedm tisíc korun dnes koupíte modely s úhlopříčkou obrazovky 4,7 palce, mnohdy vybavené HD rozlišením. Nokia se rozhodla do této rozrůstající kategorie vstoupit a připravila model Lumia 625 se systémem Windows Phone 8.

Hlavní devizou novinky je právě 4,7″ displej, jinak zde máme vcelku běžné specifikace nižší střední třídy. Příkladem budiž přítomný dvoujádrový procesor, 512 MB RAM, 5Mpx fotoaparát nebo 8 GB interní paměti. Nabízí toho Lumia 625 za necelých sedm tisíc dostatek nebo se jedná jen o slepý výkřik do tmy?

Klady

  • dobrý výdrž baterie
  • kvalitní zpracování
  • softwarová výbava, aplikace od Nokie
  • kvalitní zvukový výstup
  • svižné reakce systému
  • slot na pam. karty

Zápory

  • průměrný displej
  • vyšší cena
  • špatně fungující automatická regulace jasu
  • vyšší hmotnost
  • malá interní paměť
  • absence NFC

Obsah balení: Naprostý standard

V tradiční modré Lumia krabičce se nachází samotný telefon s již vloženou (a uživatelsky nevyměnitelnou) baterií a pod ním v odděleném prostoru naleznete příslušenství.

-

Jmenovitě jde o kratičký microUSB kabel pro připojení k počítači, nabíječku s neodpojitelným kabelem (což je dnes nepříliš často používané řešení) a základní handsfree s peckovými sluchátky. Ta nenabídnou ani ochranné molitany a zvukově se taktéž jedná o podprůměr. Nic dalšího kromě záručního listu a nezbytných příruček již v krabici nehledejte.

- - -

Konstrukce, design: Jednoduchost především

Do redakce nám Nokia Lumia 625 dorazila v asi nejkonzervativnější černé barvě, v obchodech můžete ale sáhnout také po elegantnější bílé či výrazné oranžové variantě. Zelenou či žlutou v oficiální české distribuci nehledejte. Vzhledem telefon neurazí, ale ani nenadchne. Lehce zaoblené tvary a matné plasty jsou u Nokie tradičním prvkem a Lumia 625 není výjimkou.

- - -

Vzhledem telefon neurazí, ale ani nenadchne. Přední straně dominuje velký displej a tradiční tři senzorová tlačítka pod obrazovkou. Naopak vzadu naleznete v poměru ke zbytku telefonu miniaturní čočku 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou a také hlavní systémový reproduktor, který je dostatečně hlasitý.

- - -

Výstup na sluchátka našel své místo na horní straně a microUSB konektor na té spodní. Tlačítko pro vypnutí a kolébkový ovladač hlasitosti se zabydlely na pravém boku. Držení telefonu v ruce není vzhledem k velikosti úplně ideální a hmotnost 159 gramů na pohodlí nepřidá. Samotná konstrukce je ale perfektní – nikde nic nevrže, žádné nedokonalosti běžným pohledem neodhalíte a vypadá to, že si Nokia s Lumií 625 udrží svůj status výrobce téměř nerozbitných telefonů (pokud tedy nebudeme počítat displej).

- - -

Rozmístění samotných ovládacích prvků hodnotíme známkou chvalitebně. Zámek obrazovky a ovladač hlasitosti jsou bez problémů dostupné při standardním držení a chválíme za přítomnost dvoupolohové hardwarové spouště fotoaparátu.

- -

- -

Za tlačítko s lupou bychom ale někoho praštili po hlavě. Proč nelze změnit výchozí vyhledávač nechápu, jelikož Bing je v našich končinách opravdu nepoužitelný. Vzhledem k tomu, jak snadno klávesu omylem stisknete budete tuto funkci často do nebes proklínat. Potěšující budiž fakt, že aplikaci Bing můžete používat i jako čtečku QR kódů, skener tagů a textu.

- - -
Srovnání velikosti se Samsungem Galaxy S4 a Nokií Lumia 1020

Videopohled

Displej: Tudy cesta nevede

Snahou Nokie je konkurovat v této cenové kategorii telefonům s rozměrnými displeji. Bohužel, soupeři nabídnou minimálně qHD rozlišení (540 x 960 px) a často i vyšší, kdežto Nokia zvolila  IPS panel s rozlišením 480 x 800 px. To má za následek podprůměrnou jemnost 201 ppi a jednotlivé pixely jsou na displeji celkem jasně vidět.

- - -

Barevné podání je pak průměrné, daleko větším problémem je ale výrazně nerovnoměrné podsvícení ve spodní části displeje, které vám zejména při používání ve tmě bude vadit. Nepomůže v praxi téměř nepoužitelná automatická regulace jasu, jelikož na nejnižší hodnotu obrazovka telefonu podivně poblikává a to je velmi rušivé. Obrazovka je tak paradoxně jednou z největších slabin telefonu a konkurence v této cenové kategorii podává nesrovnatelně lepší výsledky.

Baterie a výdrž: Lehký nadprůměr

Nokia Lumia 625 schovává ve svých útrobách uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2000 mAh a to v kombinaci s displejem s nízkým rozlišením a nepříliš náročným hardwarem znamená výdrž téměř dva dny běžného používání. Tím máme na mysli synchronizovaný e-mail účet, neustále spuštěnou WiFi/3G, hodina a půl brouzdání střídavě přes jedno a druhé, pár minut telefonování, několik zpráv a hodina poslouchání hudby.

Pokud se uskromníte, nebude větší problém dostat se na tři dny výdrže a to je v případě dnešních smartphonů hodnota často nevídaná. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy jsme přehrávali HD video do sluchátek s poloviční hlasitostí a maximálním jasem. V telefonu nebyla SIM karta, avšak WiFi byla puštěna aktivní. Telefon takto vydržel 5 hodin a 37 minut, což je vcelku solidní výsledek.

Hardware a výkon: Standard nižší střední třídy

Srdcem Lumie 625 se stal dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus na frekvenci 1,2 GHz. Dopomáhá mu grafický akcelerátor Adreno 305 a 512MB operační paměť. To sice není zrovna rekordní hodnota, jelikož konkurence v této cenové kategorii umí nabídnout i dvojnásobek, na druhou stranu, v případě Windows Phone 8 to na plynulosti téměř nepoznáte a jediným výraznějším omezením je nemožnost nainstalovat některé náročnější hry.

Výkon jsme také změřili pomocí benchmarku AnTuTu pro Windows Phone a výsledek je 8836 bodů. Interní paměť nabídne hodnotu 8 GB, reálně je pak po spuštění volných lehce přes 4 GB, což není příliš mnoho. Nokia ale nyní umožňuje přesunout předinstalované mapy na paměťovou kartu a tím můžete uvolnit přibližně další 1 GB. Aplikace a hry však lze instalovat pouze do interní paměti, takže velikost interního úložiště je výsledku je celkem omezující.

Konektivita: Vyměním NFC za LTE, zn. spěchá

Telefon nabídne vcelku standardní nabídku připojení a nechybí tak WiFi, Bluetooth ve verzi 4.0, GPS a GLONASS. WiFi a zejména pak GPS + GLONASS vynikají velmi dobrou citlivostí, navigace určila mou polohu přesně i tehdy, když jsem byl zavřený v budově. Drobnou specialitou navíc je ještě podpora LTE, to však v našich končinách příliš nevyužijeme a tak bychom ve výbavě raději viděli přítomnost NFC, na to ale bohužel ve Finsku zapomněli.

 

Operační systém & bonusový software: Tuning od Nokie

Slovíčko “Lumia” v názvu jasně poukazuje na to, že zvoleným operačním systémem je Windows Phone 8. I v případě po hardwarové stránce hůře vybavené Lumie 625 byl až na drobné záseky velmi dobře optimalizovaný, nicméně nápis “Načítám…” bych si přál vidět o něco méně častěji.

Zamykací obrazovka nabídne informace o datu a času a případně také o zmeškaných událostech. Na uzamčené obrazovce můžete nechat zobrazovat také informace aplikací třetích stran (počasí, RSS zprávy, nadcházející události z kalendáře, Facebook alba…), což je jedna z příjemných novinek systému Windows Phone 8.

  

Odsunutím nahoru se dostanete na notoricky známou plochu s dlaždicemi, které můžete přidávat, odebírat, měnit barvy či velikost (k dispozici jsou celkem tři rozměry). Vertikálním posunem se pohybujete mezi dlaždicemi, po přejetí zprava doleva se pak dostanete do hlavní nabídky s výpisem všech aplikací. Ta je seřazena abecedně a v případě většího počtu nainstalovaných aplikací se dá rychle vyhledávat pomocí prvního písmene v názvu programu. Pokud si z hlavní obrazovky smažete všechny dlaždice, tato plocha zmizí a zobrazovat se (jako náhrada za hlavní obrazovku) bude pouze kompletní výpis programů.

 
Hlavní obrazovka může hrát několika barvami, některé dlaždice jsou “živé” a zobrazují informace z dané aplikace

Telefony řady Lumia měly oproti konkurenci vždy podstatnou výhodu díky přítomnosti bezplatné turn-by-turn navigace pro celou Evropu. S příchodem modelů Lumia 520 a Lumia 720 se ale situace změnila a pokud chcete navigovat jinde, než v zemi, kde byl telefon zakoupen, je potřeba si připlatit bezmála 400 korun. To sice není za plnohodnotnou navigaci nijak závratná částka, pořád se tím ale částečně smazala jedna z největších zbraní proti konkurenci.


Softwarová klávesnice ve Windows Phone

Pokud něco vyloženě nepochválím, pak je to nabídka Nastavení. Ta je totiž velmi nepřehledná a než jsem něco našel, tak mi to vždy chvíli trvalo. Nejsou zde totiž volby rozdělené do podsložek jako třeba “Připojení” nebo “Obrazovka”, ale zkrátka přes 30 položek nijak systematicky seřazených pod sebe a vyznat se je zkrátka občas těžké, obzvláště, pokud na systém Windows Phone 8 nejste zvyklí. Vadila mi také nemožnost nastavit odděleně zvuk pro média a vyzvánění, navíc třicet stupňů hlasitosti je naprosto zbytečných a třetinová hodnota by bohatě postačila.

V čem naopak Nokia skóruje na plné čáře, je softwarové vybavení. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co Lumia 625 v základu nabídne:

Angry Birds Roost: Jde o klasický bloatware, který umožní stahovat hry Angry Birds a další věci, případně sledovat nejaktuálnější události ze světa, kde nepřátelská prasata nejsou rudá, nýbrž zelená.

Budíky: Jednoduchá aplikace, v níž můžete nastavit klasický či opakovaný budík, přidat k němu popisek či změnit zvuk upozornění. Chyběla mi ale možnost vybrat si vlastní hudbu, nastavit dobu odložení a chování bočních tlačítek.

Cinemagraph: Známá aplikace, která umožní na pořízené fotografii umožnit, co bude animované a co ne.

Data Sense: Skvělá aplikace pro sledování přeneseného objemu dat. Nechybí ani možnost si nastavit limit a telefon vás po jeho překročení upozorní.

Here Maps: Kvalitní mapové podklady od Nokie. Ve výchozím stavu je nutné připojení k internetu, nicméně mapy lze stáhnout pro offline používání.

 

Hudba + videa: Designově velmi podařený přehrávač hudby a videí. Bez problému na Lumii 625 přehraje i fullHD video, avšak s externími titulky si bohužel neporadí.

  

Kalendář: Velmi minimalistické prostředí je vcelku obstojně přehledné a funkčnost kalendáře je také postačující. Nechybí samozřejmě možnost synchronizace s Microsoft či Google účtem, denní a měsíční přehled či upozornění na narozeniny či svátky přátel.

Nokia Smart Cam: Vyfotí několik snímků rychle v řadě a umožní vybrat si z několika možností úprav, jako třeba “Akční snímek” nebo “Nejlepší fotografie”.

Panorama: Slouží (překvapivě) pro vyfocení panoramatického snímku.

Peněženka: Umožní spravovat kreditní karty a další účty použitelné například pro nákup aplikací.

Tvůrčí studio: Slouží pro jednouché, avšak efektivní úpravy fotografií à la Instagram.

Další aplikace je možno stáhnout buď přes Windows Phone Store nebo přes záložku “Doporučené aplikace”, kde naleznete různé praktické vychytávky (nejen) od Nokie.

Telefonování, zprávy: Překvapení nečekejte

Telefon využívá kartu formátu microSIM. Aplikace pro telefonování je rozdělena tradičně na číselník, výpis a seznam kontaktů. U něj se nám líbí také rychlé vyhledávání dle prvního písmene, které je přítomno ve více částech systému. Kontakty můžete řadit do skupin a synchronizace s Google a Microsoft účtem je dnes snad již samozřejmostí. Příjemné je provázání s Facebookem, kdy se ke kontaktu automaticky přiřadí obrázek a další údaje z této sociální sítě.

Ani aplikace Zprávy ničím nepřekvapí, jednotlivé SMS jsou přehledně rozděleny do konverzací a práce s nimi je jednoduchá a intuitivní. Softwarová klávesnice poněkud nepochopitelně nevyužívá celou šířku displeje a překlepům se zejména v režimu na výšku občas nevyhnete. Naopak telefonování nelze než pochválit, reproduktor je dostatečně hlasitý a vyzvánění tudíž nepřeslechnete (telefon navíc silně vibruje, takže i v hlučném prostředí máte šanci si všimnout) a kvalita zvuku v telefonním sluchátku je taktéž velmi dobrá.

Prohlížení internetu: Použitelný Explorer? Ano!

Připraveny jsou zde rovnou dva prohlížeče – jedním je standardní Internet Explorer a druhým Nokia Xpress. První jmenovaný oproti jeho větší desktopové verzi mohu pochválit. Stránky načítá vcelku svižně, pohyb je bezproblémový a ovládání poměrně intuitivní, k vykreslování používá jádro z Internet Exploreru 10.

 
Webové prohlžeče Nokia Xpress a Internet Explorer

Naopak Xpress rychlostí neohromí a stránky často zobrazí nekorektně. Potěší ale tím, že umí podobně jako třeba Opera Mini šetřit data a pro majitele tarifů s nízkým FUP limitem tak najde opodstatnění.

Multimédia: Základ ano, pokročilé funkce ne

Pro přehrávání videí a hudby je připraven vestavěný přehrávač, který nabídne vydařený design a základní funkčnost. S fullHD videem si bez problému poradí, což nás vzhledem ke slabšímu procesoru překvapilo, bohužel externí titulky nepodporuje. Možnosti nastavení jsou u videa takřka nulové. Při poslouchání hudby nechybí možnosti jako opakované či náhodné přehrávání a ukládání do seznamu oblíbené, s ekvalizérem ale nepočítejte. Velmi mne potěšil kvalitní zvukový výstup do sluchátek. K poslouchání hudby tak zařízení poslouží dobře a Windows Phone 8 se konečně naučily i FM rádio.

Fotoaparát: Šedý průměr

Nokia Lumia 625 nabídne 5Mpx fotoaparát s autofocusem a musíme také pochválit za přítomnost dvoupolohové hardwarové spouště. Ta se tiskne velmi příjemně a jistě a někteří výrobci by se v tomto ohledu měli učit. Samotné výsledky jsou pak odpovídající dané cenové kategorii. Potěšilo nás obstojné barevné podání, naopak hloubka ostrostí je relativně nízká a na fotografiích je také poměrně dost patrný šum. Na momentky tak snímač postačí, dovolenou ale raději nafoťte pořádným fotoaparátem.

- - -

- - -

A více či méně to samé bychom mohli říct i o snímaném fullHD videu – šum je velmi patrný zejména při horších světelných podmínkách a ani ostrost není nijak zázračná. Pokud ale uvážíme, že se jedná o telefon nižší střední třídy, pak jsou výsledky odpovídající.

Konkurence a závěr: Cena by mohla být nižší

Z největší doposud představené Nokie máme poněkud smíšené pocity. Začneme u záporů; tím nejvýraznějším je jednoznačně displej, jehož parametry jsou dnes již v této cenové kategorii nepřijatelné. Hardwarová výbava je pak vzhledem k cenovce taktéž podprůměrná, mějme ale na paměti, že díky Windows Phone 8 je prostředí i s tímto železem velmi svižné a na pomalý systém si rozhodně stěžovat nebudete.

Vadit by mohla některá omezení systému, jako třeba málo možností přizpůsobení a nastavení (proč si proboha nemohu bez pomoci počítače nastavit vlastní vyzvánění?). Pokud máte rádi menší telefony, pak vás Lumia 625 odradí svými rozměry a hmotnost by rozhodně mohla být nižší, než 159 gramů. V našich končinách téměř nepoužitelné LTE bychom vyměnili za NFC.

Naopak musíme pochválit výtečnou kvalitu dílenského zpracování, která mne zaujala ihned po vybalení telefonu z krabice. Softwarová výbava je už dlouhou dobu silnou stránkou Nokie a o svižnosti systému jsem se již zmiňoval o kousek výše. Potěšil mne také kvalitní zvukový výstup a chválím za přítomnost hardwarové spouště fotoaparátu. Ten samotný je čistě průměrný a proto ho nepovažuji za zápor ani klad.

Největším problémem nové Lumie 625 je však cena. Výbava zkrátka neodpovídá ceně bezmála 7000 Kč a telefon by byl bezpochyby daleko lépe prodejný, kdyby byl k dispozici za cenu okolo 5000 Kč (uvádíme oficiální cenu, kterou Nokia stanovila pro český trh, nikoliv částky za telefony z šedého dovozu). V současné době se tak dá doporučit pouze tehdy, trváte-li na operačním systému Windows Phone 8 a vyžadujete také velký displej. Nevadí-li vám Android, pak svých 7000 Kč můžete utratit za daleko zajímavější zařízení.

Prvním z nich je třeba taktéž nedávno představený LG L9 II, který nabídne displej o stejné úhlopříčce, avšak s rozlišením 720 x 1280 px a kvalitativně tudíž nesrovnatelný. O kus menší rozměry potěší a rozdíl v hmotnosti 40 gramů je propastný. Po hardwarové stránce LG vyhrává dvojnásobnou kapacitou operační paměti, fotoaparát nabídne vyšší rozlišení 8 Mpx a baterie nabídne o 150 mAh větší kapacitu. Výhodou Nokie tak může být snad jen o chlup plynulejší systém a navigace pro Českou republiku v ceně.


LG L9 II

Zajímavou alternativou, za níž připlatíte nějakých 400 Kč, může být ZTE Grand S Flex. To nabídne 5palcový IPS displej s HD rozlišením, čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,5 GHz, 2300mAh baterii a 8Mpx fotoaparát. Hmotnost je opět výrazně nižší, avšak rozměry zase o kus větší. Chybět může také slot pro paměťové karty.

- - -
ZTE Grand S Flex

Ve vlastní stáji může konkurovat Nokia Lumia 820. Ta nabídne menší displej s úhlopříčkou 4,3 palce, avšak tím pádem také jemnější a v praxi výrazně kvalitnější. Lepší je také fotoaparát, kapacita operační paměti je dvojnásobná, procesor o něco výkonnější, navigace v ceně je pro celou Evropu a nezapomnělo se ani na NFC.


Nokia Lumia 820

Při pohledu na cenovku o 500 Kč nižší než u Lumie 625 tak doopravdy marně hledám důvod dát většímu sourozenci přednost. Podle Nokie má Lumia 625 nahradit velmi oblíbený model Lumia 720, očekávali bychom ale nižší startovací cenu. Necelých sedm tisíc korun za takto vybavený telefon působí hodně sebevedomě, konkurence s Androidem nabízí v této rovině podstatně výkonnější hardware.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku