TOPlist

Recenze náramku Sony SmartBand: Chytřejší než čekáte

První SmartBand byl představen před více než rokem. Postupem času se ale náramku snižovala cena, přibývaly funkce a zlepšovala se doprovodná aplikace – dalo by se říct, že SmartBand zraje jako víno. Navíc nabízí unikátní funkce, které konkurenci chybí.

Sony je obecně velkým průkopníkem příslušenství k mobilním telefonům. V produkci firmy můžete najít chytré hodinky, přičemž Sony byla jednou z prvních společností, která je začala vůbec vyrábět, stejně jako Bluetooth reproduktory, bezdrátová sluchátka hrající i pod vodou, Bluetooth adaptéry k sluchátkám s OLED displejem a notifikacemi z mobilu, přídavné bezdrátové objektivy, NFC uzavřená sluchátka a další.

Dalo by se říct, že má výrobce bohaté zkušenosti s výrobou čehokoli, co jde spárovat s mobilním telefonem. Jak si tedy Sony poradilo s fitness náramkem?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si náramek můžete zakoupit

Klady (+)

  • kvalitní zpracování
  • příjemně se nosí
  • nabíjení přes klasický microUSB port
  • vodotěsnost dle normy IP58
  • automatické střídání denního/nočního režimu
  • podpora NFC
  • příznivá cena
  • ovládání aplikací v mobilu
  • správa notifikací
  • výběr různých druhů náramků
  • inteligentní budík
  • aplikace LifeLog s ukládáním dat do cloudu
  • nastavitelná délka kroku při chůzi i běhu
  • kompatibilita není omezená pouze na Sony

Zápory (-)

  • data z LifeLog nejdou exportovat
  • nelze dodatečně upravit záznamy
  • neexistuje správa dat na webu
  • pouze pro zařízení s Androidem

Obsah balení: Pro štíhlé i pro silnější

V jednoduché krabičce, která je vyrobená v kombinaci z průhledného akrylátu a papíru, najdete kromě samotného měřicího jádra také dva pásky. Jeden ve velikosti S, a druhý L. První se hodí pro štíhlé zápěstí, elko poté spíše pro silnější. Mně osobně stačila verze S, proto si dokážu představit, že velmi štíhlá slečna by potřebovala ještě něco jako XS náramek. Velký L náramek naopak sedne snad na jakkoli velké zápěstí.

Kromě dvou náramků najdete v balení také krátký microUSB kabel na dobíjení, sadu jednoduchých a nedostatečných návodů, a to je vše. Pro podrobnější návod budete muset na web, naštěstí se k němu dostanete přímo přes aplikaci v mobilu. Webová verze návodu je nicméně pouze v angličtině, a pokud tímto jazykem nevládnete, nezbude vám nic jiného, než použít překladač Google. Bez přečtení návodu vám totiž mohou některé funkce náramku uniknout. SmartBand se tedy stalo po letech jediné zařízení, u kterého jsem si opravdu celý návod přečetl.

Design a zpracování: Ve skutečnosti lepší než na fotografiích

Sony SmartBand je vlastně pouze samotné bílé jádro, které se vkládá do pásku. Ten se tak stává hlavně prvkem, který má okolí ukázat, či naopak schovat, že něco podobného používáte. Černý náramek nevypadá nijak výstředně, bílá barva či jasně zelená již upoutá okolí. Je na vás, čemu dáte přednost.

SmartBand v podobě měřící jednotky má rozměry 40,7 × 15,3 × 7,8 mm a váhu 6 gramů. Rozměry jsou tedy velmi příjemné, váha je fantasticky nízká. Samotný snímač je navíc mírně prohnutý, díky čemuž perfektně sedí na ruce a příjemně kopíruje její přirozené zakřivení. S menším páskem váží celý náramek 20 gramů, s větším páskem 21 gramů.

  

Měřicí jednotka na jednom z boků hostí ovládací tlačítko a vedle něho tři malé LED diody. Na jedné z kratších stran má umístěný microUSB konektor, který je vnitřně utěsněn proti vniknutí vody. Voda se tedy může dostat do konektoru, nedostane se ale již do samotného zařízení. Zbylé dva boky neobsahují nic.

Použitím vodotěsného microUSB konektoru Sony uštědřuje políček všem ostatním výrobcům, kteří ke svým fitness náramkům dodávají nabíjecí kolébky, či je vyrábí nevodotěsné. Pokud není fitness náramek odolný vůči vodě, stává se pro spousty lidí nezajímavý. Nabíjecí kolébka zase přináší pouze komplikace, jelikož jí stačí zapomenout doma a po pár dnech máte po funkčním fitness náramku. Naproti tomu u SmartBandu vám stačí k nabíjení libovolný microUSB kabel. Vodotěsnost SmartBandu odpovídá normě IP58, sprchování či koupání je tedy zcela bez problémů. Za dobu testování náramku jsem si jej v koupelně nesundal ani jednou.

 

Když už je řeč o náramku, je vyroben z měkkého a příjemného silikonu. Samotné jádro se do náramku vkládá vnitřní částí. Díky tomu není na náramku zvenčí žádný výčnělek, nic co by překáželo či jakkoli poutalo pozornost. Jednoduše na ruce máte pásek, který v sobě ukrývá samotné měřící jádro, tracker chcete-li. Díky tomuto systému vkládání bych se nebál označit náramek za elegantní. Navíc kromě černé, která je spíše konzervativní a hodí se do společnosti, můžete dokoupit náramek bílý, zelený, žlutý, fialový, růžový, modrý či tmavě zelený. Výrobce také nabízí velmi elegantní kožené provedení s kovovým středem pro uložení měřící jednotky. Měnit barvu náramku dle nálady, společnosti či aktuálního oblečení není tedy žádný problém. Za sadu tří různě barevných náramků zaplatíte obvykle něco málo přes pět set korun.

Vnitřní část náramku je zcela hladká a velmi příjemná na dotyk, vnější část je slabě vroubkovaná, a schovává tak různé lehké oděrky všedního používání. Pokud by se přece jenom časem vnější povrch poškodil natolik, že již bude poškození viditelné, lze náramek obratem vyměnit za jiný. Síla silikonu okolo jádra je navíc dostatečná, aby bylo v bezpečí před běžnými nárazy. Navíc v pouzdře pásku drží zcela perfektně, po vložení je okolo něj silikon přimknutý zcela dokonale.

 

Pásek má na jednom z boků velmi slabě vystouplou část, kam přesně zapadne tlačítko jádra. Výstupek je velmi malý, nepoutá tedy opticky pozornost, přejetí rukou ale přesně prozradí, kde se tlačítko nachází. Tři diody na jádře prosvítí silikon dostatečně intenzivně, aby i přes den ukázaly stav zařízení, nicméně podsvícení není tak agresivní, aby nerušilo.

Zapnutí pásku se provádí pomocí dvou trnů, které u sebe oba konce drží jak přibité, a nikdy se mi nestalo, že by se pásek nechtěně rozpojil. Zapnutí pásku je rychlé a pohodlné, byť prvních pár pokusů asi bude chtít trpělivost.

Hardware: Úsměvné parametry, přesto bez problémů

Hardwarové parametry náramku SmartBand  jsou v době, kdy se vše uvádí v jednotkách GB a tisíců MHz opravdu velmi úsměvné. Považte, 32bitový procesor Cortex-M0 je taktovaný na frekvenci 40 MHz. Operační paměť má kapacitu 16 kB RAM. Ano, čtete správně, 16 kB. Jelikož zařízení neobsahuje žádný displej ani další prvky komunikace, tato kapacita stačí. Jediný prvek komunikace jsou tři bílé LED diody a vibrační motůrek. Další parametry jsou již z dnešního pohledu přirozenější.

Vnitřní paměť náramku dosahuje kapacity 256 MB a kromě obslužného softwaru poskytuje dostatečnou kapacitu pro 14 dnů monitoringu bez připojení k mobilnímu telefonu. Dále náramek podporuje Bluetooth ve verzi 4.0, tedy úspornou verzi. NFC čip se u Sony stává samozřejmostí snad u každého výrobku.

Baterie dosahuje kapacity 35 mAh. To je také na pohled nízká hodnota, náramek ale vydrží při běžném používání zcela bez problémů pět dnů nonstop provozu. Pouze pokud se necháte náramkem upozornit z mobilu na každou drobnost, klesne výdrž díky neustálým vibracím zhruba na čtyři dny a kousek. Z hlediska používání tedy není problém zvládnout celý pracovní týden bez nabíječky. Indikace kapacity baterie je dostupná v obslužném softwaru v mobilu a přesnost zbývajících dnů a hodin je absolutní. Samotné nabití z USB portu počítače trvá zhruba 30 minut. Samotné senzory, které náramek obsahuje kvůli monitoringu aktivity, jsou pouze dva – akcelerometr a gyroskop.

Kompatibilita, konektivita, instalace: Na pohled menší zmatek

Sony uvádí plnou kompatibilitu pouze s přístroji řady Xperia Z, druhým dechem ale zmiňuje také konkurenční přístroje typu Galaxy S5, One od HTC či Nexus 5 od LG. Já třetím dechem dodám, že SmartBand vám bude fungovat s čímkoli, co používá minimálně operační systém Android ve verzi 4.4.x KitKat a využívá Bluetooth 4.0 a novější. Majitelé starších Androidů tak mají smůlu, stejně tak si musí nechat zajít chuť majitelé iPhonů a Windows Phone smartphonů. Naopak, majitelé slabších Android zařízení, ale dostatečně nových, aby splnila oba zmíněné požadavky, si mohou SmartBand koupit bez obav.


Náramek vás bude nutit být neustále v pohybu

Jeden rozdíl ale přece jenom najdete. Pomocí senzorů v náramku v kombinaci s těmi v mobilu dokáže náramek vyhodnocovat, jestli právě jdete, běžíte, jedete na kole, či cestuje ve voze. Toto automatické rozeznání pohybu ale funguje pouze na smartphonech Xperia. Není to dáno tím, že by Xperie měly senzory, které konkurence nemá, detekce stejně probíhá v náramku. Jedná se zde o čistý marketing. Pokud vám toto omezení vadit nebude, zbylé funkce jsou identické na jakémkoli telefonu.

 

Konektivita je zajištěná pomocí Bluetooth 4.0, jak jsem již zmínil. Navíc, pokud váš mobilní telefon umí pracovat s NFC, stačí mobil k náramku pouze přiložit a okamžitě dojde k spárování. Na displeji smartphonu poté vyskočí instrukce ohledně potřebných aplikací, včetně přímých odkazů do obchodu Google Play pro jejich okamžité stažení. Majitelé Xperií budou potřebovat instalovat dvě aplikace, ostatní rovnou tři. Vypadá to zmateně, nicméně má to logiku.

První aplikace, která je vše majitelům mobilů od Sony velmi známá, a kterou budete v případě použití náramku s jinou značkou instalovat, je SmartConnect. Tato aplikace se stará o odesílání notifikací do náramku a další nestandardní komunikaci, kterou ostatní fitness náramky nemají. Sony tuto aplikaci používá k čemukoli, co lze k mobilu připojit, včetně Smartwatch hodinek, nabíječky, sluchátek a podobně. U každého připojeného zařízení si totiž lze detailně nastavit chování mobilu v závislosti na čase a aktuálně připojeném příslušenství.

 

Druhou instalovanou aplikací je samotný obslužný software SmartBand, který se integruje přímo do aplikace SmartConnect. SmartBand vám v mobilu zobrazuje zbývající energii v baterii náramku, umožňuje nastavit vibrační chytré buzení, vybrat aplikace, u kterých bude náramek upozorňovat na jejich notifikace, a další drobnosti.

 

Třetí nutnou aplikací je LifeLog. Zde uvidíte všechny své aktivity, zaznamenané nejen náramkem, ale také senzory smartphonu a vlastním používáním telefonu v kombinaci s fyzickou aktivitou.  Vypadá to zmateně, je to ale jednoduší, než se čte.

Jak se to používá: Senzory a chytré možnosti

Celý koncept náramku SmartBand je postaven na jednom: Zapomeňte, že jej máte. Je tak extrémně jednoduchý, de facto bez ovládacích prvků, bez displeje, bez mikrofonu, vlastně bez čehokoli, že si nebudete uvědomovat, že jej máte na ruce. Příjemné materiály a velmi nízká hmotnost tomu pouze napomáhají, a přesně o tohle u SmartBand jde.

Samotný náramek pomocí gyroskopu a akcelerometru měří vaší chůzi, běh či jízdu na kole a autem. Při jízdě na kole a autem sice budete potřebovat připojený smartphone s aktivním GPS, při pohybu po vlastních se bez něj ale obejdete. SmartBand totiž dokáže váš vlastní pohyb zaznamenávat až 14 dní bez potřeby párování s mobilem. Jakmile se spárovaný mobil objeví v dosahu, SmartBand do něj přenese veškerá naměřená data.

Měření pohybu je díky náramku velmi přesné, a oproti mému používání TalkBandu od Huawei či samotné detekci pohybu mobilem je přesnost zcela jinde. Přispívá k tomu samozřejmě také fakt, že náramek měří, ať je připojen, či není. Pokud například necháte mobil na stole a zajdete si na oběd, stále se vám počítají kroky či kalorie spálené pohybem.

Měření spánku probíhá také pomocí výše zmíněných senzorů. Náramek tak může detekovat, kdy spíme jako dřevo a jsme bez hnutí, tedy kdy se nacházíme v hlubokém REM spánku, a kdy se ve spánku vrtíme a převalujeme, a spíme tedy lehkým spánkem. Obě tyto hodnoty jsou samozřejmě zaznamenány.

Velká výhoda SmartBand pásku je automatická detekce denního či spánkového režimu. Jednoduše si na mobilu nastavíte, kdy chodíte zhruba spát a kdy většinou vstáváte. Plus mínus hodina k oběma hodnotám se stává pro SmartBand detekční. Pokud nastavíte, že chodíte spát o půlnoci a vstáváte v sedm ráno, ale usnete už po jedenácté, SmartBand automaticky přepne do spánkového režimu, jelikož je jasné, že pokud se nehýbete, tak spíte. Pokud naopak máte nastavené, že vstáváte v sedm ráno, ale přispíte si a budete vstávat o 40 minut později, SmartBand nezačne vaší denní aktivitu monitorovat hned v nastavených sedm hodin, jelikož dle nulového či minimálního pohybu stále spíte.

Funguje to skvěle, přesně a dokonale, až na jedno. Pokud chodíte spát jako já, tedy jednou o půlnoci a podruhé v půl třetí ráno, detekční rozpětí hodina od zadaného času spánku se ukáže být nedostatečné. U podobně fungujících lidí se tak automatické přepínání mezi denním a spánkovým režimem stává zbytečným, výhoda SmartBandu v tomto ohledu mizí a vy budete muset přepínat mezi denním režimem a spánkem ručně jako u konkurenčních náramků. Pokud ale usínáte a vstáváte víceméně pravidelně, automatická detekce funguje skvěle.

Kromě senzorů také máte možnost přijímat na SmartBand notifikace ze svého mobilního telefonu. Jemnými vibracemi a blikáním jedné z LED diod jste tak upozornění na příchozí hovor, krátkým zavibrováním a následným blikáním diody na libovolnou zmeškanou notifikaci, či trojitým zavibrováním na ztrátu spojení s mobilem, pokud se od svého smartphonu příliš vzdálíte. Při použití SmartBandu si tak můžete mobil nastálo nastavit pouze do tichého režimu. Upozornění se z hlasitého vyzvánění přesune diskrétně na vaše zápěstí. A musím uznat, že je to velmi návykové.

Chytré buzení vám umožňuje vstávat v momentě, kdy nejste v hlubokém spánku. Na základě detekcí, které jsem zmínil výše, SmartBand usuzuje, jestli spíte hluboce, či ne. Vy si pouze nastavíte, že chcete vstávat nejdéle v sedm hodin a poté si v aplikaci nastavíte časové rozpětí, o kolik dříve vás může SmartBand vzbudit, pokud usoudí, že nejste v hlubokém spánku. Rozpětí lze zadat od deseti minut po hodinu. Jelikož poté následovali vibrace na zápěstí místo budíku opravdu v momentě, kdy jsem se dle výsledného grafu nacházel v lehkém spánku, troufám si tvrdit, že to funguje. To, jestli se probudíte jako zmlácení, či s úsměvem, ale záleží především na tom, jak dlouho spíte.

 

Výhoda chytrého budíku přímo na pásku je ta, že nemusíte mít pod polštářem či u hlavy, smartphone, který sice dokáže to samé, ale přece jenom mu není pod polštářem příliš dobře. Mobil tak může být klidně na druhé straně místnosti v nabíječce a náramek na ruce. Náramek také dokáže vibrovat při aktivaci klasického budíku na mobilu, jako další prvek, který vás má vzbudit. Stiskem tlačítka na boku náramku odložíte křičící budík v mobilním telefonu o 10 minut.

Poslední, a u mě velmi často využívaná schopnost propojení SmartBandu s mobilem, bylo ovládání hudebního přehrávače. Při reprodukci hudby stačí stisknout boční tlačítko na náramku a poté jedním klepnutím na náramek skladbu pozastavíte či opětovně spustíte, dvojitým poklepáním přeskočíte o skladbu vpřed a trojitým o skladbu dozadu. I když používám běžně ovládání hudebního přehrávače na svých chytrých hodinkách, toto mi přišlo podstatně rychlejší a také elegantnější.

Lifelog: Zapomeň na mě a budeš překvapen

Bez aplikace Lifelog by SmartBand byl pouze polovičním zařízením. Sony vypustilo aplikaci Lifelog do světa právě po uvedení SmartBandu a ve společné kombinaci vám zaznamenají život den po dni, týden po týdnu, a to detailněji, než čekáte.

Lifelog totiž spolupracuje nejenom s náramkem SmartBand, od kterého si přebírá kroky, styl pohybu či spánek, ale také monitoruje vaší aktivitu s mobilem. Tedy jestli fotíte, posloucháte hudbu, hrajete hry, čtete na mobilu knihy, sledujete filmy a podobně. Kombinací tohoto všeho vám Lifelog zaznamenává váš život s mobilem a váš pohyb do jednoho celku.

 

Po spuštění Lifelogu bude obrazovce smartphonu dominovat časová osa, na které se zaznamenává vaše aktivita s mobilem a data ze SmartBandu. Na časové ose tak vidíte, v kolik hodin jste co dělali. Pod časovou osou máte jednotlivé akce rozdělené do sekcí a po otevření každé z nich uvidíte časový vývoj dané aktivity. Kolik jste v daný den ušli kroků a v jakých hodinách jste vlastně chodili. To samé spánek.

Kdy jste šli spát, v kolik jste vstávali a jak moc kvalitně jste spali – spánek vám přitom Lifelog bez náramku SmartBand vůbec nebude monitorovat. Uvidíte také, kdy jste hráli a jakou hru. Kdy jste fotili a jaké fotografie. Jaký komunikační nástroj jste používali. Hodinu po hodině. Den po dni. Týden po týdnu. Z krátkodobého hlediska nezajímavá data, z dlouhodobého již podstatně zajímavější a hlavně občas překvapivé.

 

Najednou zjistíte, že trávíte velké množství času hraním her. Půl hodinka denně nic není, 16 hodin měsíčně jenom mobilním hraním je už ale jiné číslo. Hodina a půl denně na Facebooku? Žádný problém. 46 hodin jenom u mobilního Facebooku za měsíc? To už vypadá hrozivě. Také najednou díky SmartBandu z dlouhodobého hlediska zjistíte, že spíte průměrně pouze 5 hodin, což také není nic zdravého. Jistě, to, že spí člověk málo, nebo hodně, si uvědomuje. Ale až když se podívá na graf svého spánku s měsíčním odstupem, je dopad těchto dat podstatně silnější.

Na druhou stranu se vám díky měření kroků z náramku SmartBand, a ne z mobilu, přesněji počítají ušlé kroky. Na základě mnoha studií zjistili odborníci na zdraví a pohyb, že 10 000 kroků za den je dostačující k pozitivnímu ovlivnění zdraví dospělého člověka. Pokud ujdete méně než 5 000 kroků za den, je to velmi špatně, prostě neaktivita. Do 7 500 kroků sice již něco ujdete, ale stále to není žádná výhra.

Až kolem 10 000 kroků, což je zhruba 7 kilometrů chůze denně, se začíná tento pohyb zdravě podepisovat na našem těle. Tím, že vám bude SmartBand odesílat do LifeLog přesně vaše kroky, vám může zvýšit motivaci k tomu, abyste vystoupili třeba o zastávku dříve a zbytek došli pěšky, čímž člověk začne dělat něco pro své zdraví. A začít bych měl rovnou u sebe, jelikož můj denní průměr 6 700 kroků žádná výhra není :-).

 

Co bych aplikaci Lifelog vytknul, je nemožnost exportu uživatelských dat do nějakého standardního formátu či nedostupnost dat přes webové rozhraní. Také zamrzí nemožnost doplnit chybějící data, takže když si třeba zapomenete zapnout spánkový režim, nelze data o proběhnutém spánku doplnit. Detailistům na stravování bude chybět možnost zadávat, co, kdy a kde jedli, a kolik kalorií tedy doplnili. Také by Lifelog mohl umět například porovnávat vybrané aktivity s přáteli, kteří také používají nejenom SmartBand náramek. Motivace například pohybu by jistě vzrostla.

Konkurence

Mezi největší konkurenty bychom mohli zařadit známý FitBit Flex, který má velmi podobné konstrukční řešení. Stejně jako v případě Sony SmartBand vkládáte samotný tracker do pásku, také je vodotěsný a lze jej tedy zcela ponořit pod vodu. Obě zařízení počítají kroky, ušlou vzdálenost a měří spánkovou aktivitu. Dále se už ale rozcházejí. Pro FitBit Flex hovoří webové rozhraní, nejste tedy odkázáni pouze na mobilní aplikaci, a dále možnost vkládat data o přijatých potravinách a tekutinách.


FitBit Flex

Nevýhodou Flexu je nutnost dobíjet zařízení ve speciální kolébce – pokud ji tedy zapomenete doma před odjezdem na dovolenou, máte problém. Flex neumí budit na základě průběhu spánku, ale pouze ve stanovený čas. Také nutnost synchronizovat budík nastavený v aplikaci s náramkem není příliš intuitivní. Chybí mu i automatický noční režim. Naopak velká výhoda Flexu je možnost opomenuté údaje vkládat zpětně, což SmartBand od Sony neumí.

Další výhoda je kompatibilita s aplikacemi Endomondo či Runkeeper, kdežto u Sony musíte používat pouze firemní Lifelog. Flex se soustředí pouze na tělesné záznamy, Sony SmartBand, kromě vkládání potravin, zaznamenává naopak všechno, tedy nejenom pohyb, ale i práci s mobilem. Nevýhodou Flexu je také zdlouhavé nabíjení. To trvá necelé tři hodiny. SmartBand je nabitý zhruba za 30 minut.


Jawbone UP24

Další konkurencí je určitě Jawbone UP24. Stejně jako Flex od FitBitu umí zadávat příjem potravin, a vy tak můžete sledovat svůj kalorický příjem a jeho rozpad na jednotlivé složky na základě doporučené denní dávky GDA. Musíte ale být velmi důslední, jinak tato aktivita ztrácí smysl. Stejně jako Flex se UP24 neumí automaticky přepínat do nočního režimu a také nemá žádné notifikace z mobilu.

Samozřejmostí je počítání kroků, měření spánkové aktivity a dalších přidružených věcí. Nevýhodou u UP24 může být tloušťka samotného náramku, který může vadit při psaní na klávesnici, při používání počítačové myši apod. Pokud ruku položíte na stůl, je jednoduše cítit. UP24 je sice odolný vůči stékající vodě, nicméně pod vodu byste jej, na rozdíl od Flexu či SmartBandu, dávat neměli.

Neposledním konkurentem může být nedávno recenzovaný Huawei TalkBand B1. Jako jediný sportovní náramek obsahuje vyjímatelné handsfree s displejem, má ale slabší výdrž na baterii, není nijak vodotěsný a je nejvíce funkčně omezený ze všech konkurentů. Počítá sice kroky a kalorie, ale neumí zadávat jídlo a pití jako Jawbone či FitBit ani neumí zobrazovat notifikace z mobilu a ovládání hudebního přehrávače jako SmartBand. Jeho největší devizou je tak možnost hovorů.


S Huawei TalkBand B1 můžete bez problémů telefonovat

Závěrečné hodnocení

Sony má úžasnou vlastnost vymyslet geniální produkty, které následně ne vždy dotáhne do absolutní dokonalosti. A SmartBand je přesně takový. Ze svého osobního pohledu jej považuji za nejlepší fitness náramek na trhu. Chybějící displej beru jako zásadní výhodu, výrobek je díky tomu po stránce designu velmi čistý, a uživatel tak má tendenci na náramek „zapomenout“. Je vodotěsný, velmi lehký, příjemný na ruce, nijak nepřekáží a lze ho nabíjet pomocí klasického microUSB konektoru. Samé skvělé zprávy.

Pokud k tomu přihodíme fakt, že umí poklepy ovládat hudební přehrávač v mobilu, umí detekovat (byť s jitým omezením) spánek a dokáže na základě jeho kvality budit, lze jím ztlumit budík na mobilu, umí vibracemi upozornit na libovolné notifikace či jím lze dvojitým stiskem klávesy v aplikaci Lifelog vytvořit událost, včetně aktuální polohy, počasí a použitých aplikací, a vy si pouze dopíšete, o co se jednalo, vypadá SmartBand při své ceně jako geniální zařízení. Aby ale Sony dostálo své pověsti, dodalo i několik nepochopitelných drobností, které spíše vadí či můžou odradit od koupě.

Možnost zadávat jídlo je pro někoho velmi důležitá vlastnost, ale zde přítomná není. Je skvělé, že spojení SmartBand pásku a aplikace Lifelog zaznamenává vše, co děláte, ale pokud posloucháte hudbu, není o tom veden záznam. Jakmile totiž hudební přehrávač shodíte na pozadí, přestane ho Lifelog zaznamenávat. A s přehrávačem na rozsvíceném displeji chodí venku asi málokdo. Škoda, přitom se jedná o zcela zjevnou a do očí bijící chybu.

Proč není přítomné také webové rozhraní, export dat mimo aplikaci, proč chybí možnost editovat minulé události, například když zapnete zapnout záznam? Tohle jsou přesně ty drobnosti, které nedovolí Sony SmartBandu být tím nejlepším fitness náramkem. Jinak řečeno, chybí mu drobnosti konkurence.

SmartBand tak míří na jinou cílovou skupinu zákazníků než FitBit Flex či Jawbone Up24, přitom stačí tak málo, aby přinesl to samé a lépe. Takhle je pro lidi hledající co nejpřesnější tracker své životosprávy a pohybové aktivity lepší volbou hlavně FitBit Flex. Pro ostatní, kteří si nepotřebují zaznamenávat denní příjem kalorií, ale naopak ocení notifikace z mobilu či další příjemné drobnosti, může být Sony SmartBand tou nejlepší volbou.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku