TOPlist

Lenovo Moto Mods: konečně moduly, které dávají smysl (recenze)

Čínská společnost Lenovo představila na začátku června letošního roku ultratenké smartphony Moto Z a Moto Z Force s Androidem 7.0 Nougat, které nahrazují loňskou generaci Moto X. Tato řada se snaží změnit pohled na mobilní telefony, a jak se zdá, nakročeno má dobře a dost možná se jí to i povede.

Ještě před tím, než vám přineseme recenzi samotného telefonu Lenovo Moto Z, vám přinášíme test kompletní sady modulů, které se magneticky připevňují k zádům telefonu. Těmito moduly, kterých bude navíc podle Lenova postupem času přibývat, rozšiřujete nebo vylepšujete vlastnosti svého chytrého telefonu. Mimochodem, Moto Z se v České republice prodává za doporučenou koncovou cenu 16 999 Kč a ve srovnání s konkurenčními letošními top modely ostatních výrobců tak vychází „nejlevněji“.

Na podobný modulární systém láká například konkurenční LG G5, bohužel se postupně zjistilo, že se nejedná o nic praktického. Lenovo je na tom o poznání lépe a dle slov společnosti si moduly zachovají svou kompatibilitu i v následujících letech. I v tomto případě ale platí, že za inovace se platí – všechny moduly jsou totiž dost drahé.

Jak celý systém funguje?

Velice jednoduše – největší výhodou nové „zetkové“ řady je, že si moduly můžete vyměnit během několika vteřin. Navíc nemusíte nikde nic složitě nastavovat, pouze nasadíte modul, ten se zafixuje a fungujete. Na zádech telefonu se nachází 16 pinů a přídavné moduly Moto Mods drží k zařízení trojice magnetů. Úchyt je dostatečně silný a nemusíte se bát, že byste při používání telefonu modul ztratili nebo že by docházelo vlivem vnějších sil k jejich odpojování.

motoz_main

Moto Style Shell: základní „modul” v balení

Prvním modulem, který dostanete spolu s telefonem, je Moto Style Shell. Ve své podstatě nejde o modul v pravém slova smyslu, jedná se pouze o cca 1 mm tenký kryt, který zakrývá zadní stranu telefonu a nevzhledné kontakty. Přibalený Moto Style Shell je z tvrdého a pevného plastu, přičemž jeho zadní strana je potažena syntetickou textilií, která velice dobře odolává otiskům prstů. Horší to však bude v prašném prostředí.

V případě, že by vám přiložený kryt nebyl po chuti, Lenovo nabízí celou řadu dalších, a nutno dodat, že pěkně vypadajících a originálních, krytů z různých materiálů. Jejich cena se pohybuje přibližně okolo 20 dolarů (cca 500 Kč).

JBL SoundBoost Speaker: 6 watů v mobilním telefonu

Společnost JBL, světoznámý výrobce audiotechniky, vytvořila pro řadu Moto Z jednoduchý a přitom promyšlený modul. Nejde o nic jiného, než-li o přídavný reproduktor. Připojení je bleskové a rozpoznání modulu telefonem okamžité – dostane se vám pouze upozornění o připojení modulu a zobrazí se informace o stavu baterie.

img15

SoundBoost Speaker je poměrně robustní a těžký. Uvnitř se kromě dvou 3W reproduktorů nachází také 1000mAh baterie, která podle výrobce vydrží až 10 hodin přehrávání. Ačkoliv se mi této hodnoty nepodařilo dosáhnout a k úplnému vybití došlo při nastavené poloviční hlasitosti po necelých 9 hodinách, v případě jemnějšího používání by neměl být problém se na proklamovanou hodnotu dostat.

img16

Modul se nabíjí konektorem USB-C, a to dvěma způsoby. Buďto jej nabijete samostatně přes konektor, který je trošku nešťastně umístěný na spodní straně modulu, anebo jej můžete nabíjet přes telefon. Není proto problém mít při delším poslechu telefon neustále připojený k nabíječce. Stav baterie indikuje malá trojbarevná dioda, která je hned vedle konektoru na nabíjení. Kontrolu lze taktéž provést přes telefon – v horní notifikační liště se zobrazují zbylá procenta.

img14

Co se samotného zvuku týče, 6 wattů jednoduše poznáte. Zvuk je hutný, na můj vkus až příliš basový, ale výrazný a celkově lze konstatovat, že je na výborné úrovni. Ozvučit středně velký obývací pokoj SoundBoost Speaker od JBL dokáže. Kladné body si výrobce také zaslouží za výřez pro fotoaparát a integrovaný kovový stojánek, který má navíc pogumovanou nožičku. Zamrzí akorát cena. Přídavný modul se stereo reproduktory pořídíte za cca 3 200 Kč, což není zrovna málo. A drobnou výtku mám také ke směřování zvuku v případě, že využijete výklopného stojánku – zvuk pak totiž míří do plochy, na které je položený.

Specifikace reproduktoru

  • Rozměry: 152 x 73 x 13 mm
  • Váha: 145 gramů
  • Reproduktory: 2 x 3W stereo reproduktory s průměrem membrány 27 mm
  • Frekvenční rozsah: 200 Hz – 20 kHz
  • Hlasitost: 80 dBSPL (0,5 m)
  • Velikost baterie: 1000 mAh
  • Udávaná výdrž: 10 hodin (reálně o hodinu až dvě méně)
  • Nabíjení: Konektor USB Type-C (1A, 5W)
  • Doporučená cena: 2 399 Kč včetně DPH

Moto Insta-Share Projector: projektor na cesty

Asi nejzajímavěji se z aktuálně dostupných modulů jeví Moto Insta-Share Projector vyrobený přímo společností Lenovo. Jde o malý projektor, který dokáže zrcadlit obraz z vašeho mobilního telefonu. Projektor s telefonem neustále komunikuje a taky se podle toho chová – využívá dat z akcelerometru a podle náklonu orientuje obraz. Na výbornou také funguje korekce lichoběžníku, a ať už je projektor v jakémkoliv náklonu, výsledkem je téměř obdélníkový obraz.

img12

Uvnitř projektoru se nachází 1100mAh baterie, která udrží projektor v chodu 1 celou hodinu. V případě, že dojde k vybití integrovaného akumulátoru, projektor začne napájet telefon, který modul udrží při životě necelé 3 hodiny. V průběhu testování mi byla navíc nabídnuta aktualizace, která povolila nabíjení integrované baterie projektoru v případě, že je telefon nabit na 100 %. Je tedy vidět, že se chce výrobce o své produkty starat a vylepšovat je.

img13

Tělo projektoru je vyrobeno z pevného a zároveň lehkého měkčeného plastu. Stojan, který se nachází uprostřed, je z kovu a po jeho stranách jsou dva gumové proužky. Ty dobře přispívají k celkové stabilitě telefonu/projektoru. Na samotném modulu se už nachází jen kolečko pro zaostření promítaného obrazu, tlačítko pro zapnutí/vypnutí projektoru a konektor USB-C sloužící k nabíjení. Ačkoliv je projektor sám o sobě bytelný, výrobce do balení přidává i jemný látkový pytlíček se stahovací šňůrkou.

Negativně se může jevit implementované aktivní chlazení, které je permanentně zapnuté, nicméně lampu v takto malém prostoru je zkrátka nutné nějak chladit. Podle teploty telefonu a projektoru se mění rychlost větráčku, ale ani při maximálním vytížení nebylo chlazení rušivé – hlasitostí se dá přirovnat k běžnému šumu.

img11

Ačkoliv má telefon Moto Z Quad HD rozlišení, výsledný obraz z projektoru činí jen 854 x 480 pixelů, což není moc, ale na video, grafy či tabulky to bohatě stačí. S textem je to o něco horší a na zobrazení dokumentů by si projektor zasloužil rozlišení o něco vyšší. Jas projekční lampy má 50 lumenů (kontrast je 400:1), jehož intenzitu lze stiskem tlačítka pro zapnutí/vypnutí modulu měnit. Opět bych čekal o něco výkonnější lampu, ale pokud se nacházíte v dostatečně temné místnosti, s projekcí není žádný problém. Životnost lampy je podle výrobce až 10 tisíc hodin.

Obraz je ve formátu 16:9 a pozorovat jej lze podle výrobce do úhlopříčky 70 palců. V případě, že jsem promítal v dokonale zatemnělé místnosti, mohl jsem jít s projektorem dále a obraz byl stále velice dobrý i s úhlopříčkou okolo 85 palců. U projektoru bych také přivítal nějaký kvalitnější reproduktor. Telefonu Moto Z již chybí standardní 3,5mm jack a zvuk z mono reproduktoru není pro ozvučení místnosti vůbec dobrý. Zachraňuje to pouze Bluetooth, se kterým se připojíte k jakémukoliv audio zařízení, například k bezdrátovému reproduktoru. Jednou z největších nevýhod je cena, Insta-Share Projector pořídíte za ďábelských 8 900 Kč.

Specifikace projektoru

  • Rozměry: 153 x 74 x 11 mm
  • Váha: 125 gramů
  • Rozlišení: 854 x 480 WVGA (480p)
  • Technologie projektoru: DLP
  • Jas: 50 lumenů
  • Kontrast: 400:1
  • Velikost obrazu: do 70 palců
  • Formát obrazu: 16:9
  • Životnost lampy: 10 000 hodin
  • Napájení: USB-C
  • Velikost integrované baterie: 1100 mAh
  • Výdrž na baterii: 60 minut
  • Doporučená cena: 8 900 Kč včetně DPH

Hasselblad True Zoom: je libo desetinásobný optický zoom?

Další velice zajímavým modulem je True Zoom vyrobený švédským výrobcem profesionálních fotoaparátů. Mod si klade za cíl přinést uživatelům mobilních telefonů kvalitnější fotografie, a to se mu opravdu daří. True Zoom od firmy Hasselblad promění „obyčejný“ telefon ve výborný kompaktní fotoaparát – a se vším všudy.

Mod nabízí příjemný pogumovaný gryp pro lepší úchop, hardwarovou dvoupolohovou spoušť, xenonový blesk, červenou přisvětlovací diodu, dvojici mikrofonů a výsuvný objektiv s optickou stabilizací obrazu (OIS) a desetinásobným optickým zoomem. Tělo Modu je precizně zpracované a kromě gumového grypu je kompletně z pevného plastu. Aby se vám při přenášení modul nepoškodil, výrobce do balení přidává vyztužené pouzdro, do kterého se vejde nejen Mod, ale i telefon. Škoda jen, že je šňůrka pouze na pouzdru a Mod na sobě nemá žádné očko pro připevnění šňůrky, ba dokonce ani otvor pro stativ.

Co se parametrů týče, senzor o velikosti 1/2,3″ s velikostí pixelu 1,55 µm má rozlišení 12 Mpx, přičemž světelnost objektivu se pohybuje mezi f/3,5 a f/6,5 v závislosti na aktuálním přiblížení. Samozřejmostí je také podpora ukládání výsledných fotografií do formátu JPG či RAW.

V praxi se s Modem pracuje velice dobře. Modul se „přilepí“ k telefonu, a ani se nehne. Díky pogumovanému gripu se celý telefon velice dobře drží a jednotlivé ovládací prvky jsou na dobrých místech. Menší výhradu mám akorát k dvoupolohové spoušti – tlačítko je volnější a očekával bych příkladnější stisk při samotném focení. Pochválit si naopak zaslouží integrovaný xenonový blesk, se kterým se dají v interiéru za horších světelných podmínek pořídit výborné fotografie.

Srovnání : Hasselblad Mod vs. výchozí fotoaparát u Moto Z

Na výsledných fotografiích se nižší světelnost objektivu za horších světelných podmínek bohužel mírně podepisuje. Xenonový blesk spolu s červenou diodou nezachrání všechno a na snímcích je znatelný šum. Naopak za denního světla jsou fotografie velmi kvalitní, ale někdy postrádají detaily, což je dáno 12Mpx rozlišením – u některých snímků si lze všimnout mírně rozmazaných levých horních rohů.

Srovnání: klasická fotografie Hasselbladu vs. 10x optický zoom

Optická stabilizace v případě fotografií funguje velice dobře a spokojený jsem byl i s elektronickou stabilizací u videí. Bohužel se budete muset spokojit „pouze” s Full HD rozlišením při 30 snímcích za sekundu (alespoň že samotná Moto Z umí nahrávat 4k video, jen budete tento modul muset sundat). V dnešní době by takto drahému modulu více slušelo 4K rozlišení, nebo alespoň Full HD s 60 fps. Nejvíce si však vyhrajete s režimem makro, i když občas jsme měli problémy se zaostřením. Při nahrávání videa ale raději modul sundejte a využijte klasického vestavěného fotoaparátu, poskytuje lepší výsledky a zároveň nahrává ve vyšším rozlišení.

Tip: Fotografie v plném rozlišení pořízené klasickým fotoaparátem Moto Z naleznete zde. Snímky pořízené rozšiřujícím Hasellblad modulem pak zde.

Největší přidanou hodnotou modulu s fotoaparátem je jeho desetinásobný optický zoom, který funguje na jedničku, nicméně i Moto Z bez rozšiřitelného modulu nefotí nijak špatně. Za denního světla či při focení makra rozdíl samozřejmě poznáte, v šeru a ve tmě (s vypnutým bleskem) naopak lépe fotí Moto Z bez modulu, a to samé platí pro záznam videa. Zůstává tedy otázkou, zda se investice ve výši téměř 9 000 Kč do tohoto speciálního modulu vyplatí. Nám však cena přijde opravdu přemrštěná.

Specifikace fotoaparátu

  • Rozměry: 152,3 x 72,9 x 9,0 – 15,1 mm
  • Váha: 145 gramů
  • Rozlišení fotoaparátu: 12 Mpx
  • Rozlišení videa: Full HD (1080p) při 30 snímcích za sekundu
  • Počet mikrofonů: 2
  • Typ senzoru: BSI CMOS
  • Velikost senzoru: 1/2,3 palce
  • Velikost pixelu: 1,55 µm
  • Světelnost objektivu: f/3,5 – 6,5
  • Ohnisková vzdálenost: 4,5 – 45 mm (25 – 250 mm 35 mm ekvivalent)
  • Makro: 5 cm (1x), 1,5 m (10x)
  • Blesk: Xenon
  • Stabilizace obrazu: OIS + EIS (video)
  • ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
  • Formát: JPG, DNG (RAW), Video: MPEG4
  • Doporučená cena: 8 900 Kč včetně DPH

Incipio OffGrid Power Pack: šťáva sbalená na cesty

Poslední z námi testovaných modulů je Incipio OffGrid Power Pack, a jak název napovídá, jde o přídavný „baťůžek“, který vám rozšíří kapacitu baterie. Akumulátor má kapacitu 2220 mAh. Na samotném Moto Modu není nic zajímavého k vidění. Na vnitřní straně se nachází pouze tlačítko pro zobrazení stavu baterie pospolu se signalizační diodou.

img18

Povrch modulu je z měkčeného plastu, a telefon se tak velice dobře drží a neklouže. Samozřejmostí je výřez pro fotoaparát. Na samotném telefonu se připojení externího akumulátoru projeví novou ikonkou baterie – přesný stav vidíte i po stažení horní lišty.

img17

Jelikož nemá na sobě Mod žádný konektor, baterii nabijete pouze přes telefon. Po připojení telefonu k adaptéru se nabíjí akumulátor telefonu a baterie modulu současně. Naopak při používání se nejdříve spotřebovává baterie modulu, a poté až baterie telefonu. Za toto příslušenství zaplatíte poměrně vysokých 1 725 korun – na výběr máte mezi klasickou verzí a verzí s podporou bezdrátového nabíjení, která je ještě o několik stokorun dražší (cca 2 300 Kč).

img19

Specifikace powerbanky

  • Rozměry: 152,7 x 73,5 x 6,2 mm
  • Váha: 79 gramů
  • Kapacita baterie: 2220 mAh
  • Nabíjecí výkon: 4 – 6 W v závislosti na úrovni nabití baterie telefonu
  • Doporučená cena:  1 725 Kč včetně DPH
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku