TOPlist

Recenze LG Optimus L5 II: Povedená evoluce za sympatickou cenu

Po základním modelu L3 II uvedlo LG na trh o něco větší a lépe vybavenou verzi, která však stále dokáže zaujmout nízkou cenou a množstvím funkcí. Vyplatí se připlatit? A co na to konkurence?

LG se poslední měsíce těší rostoucí oblibě jak mezi odbornou, tak i laickou veřejností. Na první pohled se to možná nezdá, ale smartphony tohoto výrobce udělaly za poslední rok velký skok kupředu. Vezměme si třeba Optimus 4X HD, který směle konkuroval takovým velikánům jako je HTC One X nebo Samsung Galaxy S III. A dle některých zahraničních hodnocení je v mnoha ohledech trumfnul. Potom přišel Optimus L9, který se velmi dobře prodával, získal bezpočet ocenění a dodnes je považován za velmi dobrou volbu v poměru cena/výkon. Nižší modely L-Series už tak zázračné nebyly, spíš bych je označil za průměrné. LG ale v poslední době jasně prokázalo, že se umí poučit z chyb minulých, a tak jsou modely z nové série označené jako L-Series II více než povedené.

Základní model Optimus L3 II nás sice nijak nenadchnul, ale považujeme jej za dobrou volbu pro nenáročné uživatele, nebo jako druhý, doplňkový telefon (tento kousek nyní testujeme a recenzi vám nabídneme v nejbližších dnech). Lépe vybavený Optimus L5 II to na trhu ale nebude mít jednoduché. Pohybuje se v segmentu, o kterém se tvrdí, že Android smartphony nemá smysl kupovat, protože nejsou kvalitní. Pokud už se rozhodnete pro Android, jsou tu zavedení hráči s dobrou pověstí, například Samsung nebo HTC, nicméně za vyšší cenu.


Zajímavě řešená je u Optimu L5 II notifikační dioda – najdete ji ve středovém tlačítku

Vedle nich se do Evropy čím dál více tlačí výrobci z Číny, kteří za poslední dobu velmi poskočili kupředu a chrlí smartphony kvalitativně srovnatelné s tím, na co jsme na našem trhu zvyklí. A pořád je tu Windows Phone, který je v segmentu levných telefonů se slabším hardware považován za lepší volbu, pro svoji plynulost a jednoduchost ovládání. L5 II se tedy bude muset hodně snažit.

Klady (+)

  • materiál a zpracování
  • podpora NFC
  • zajímavě vyřešená notifikační dioda
  • tlačítko Rychlé volby
  • optimalizace systému
  • výdrž baterie

Zápory (-)

  • chybějící čidlo automatického jasu
  • velikost interní paměti
  • slabší hardware
  • průměrný fotoaparát
  • nízké rozlišení videa

Obsah balení

Balení nás snad už ani nemá čím překvapit. V krabičce najdeme microUSB kabel, adaptér do zásuvky, návody v mnoha jazycích a vcelku kvalitní sluchátka s několika silikonovými nástavci do uší. Nic víc. Pořád si říkám, že by LG mohlo přibalit alespoň NFC tagy, jako tomu bylo u 4X HD. Alespoň něčím by se tak odlišilo od ostatních. Bohužel se musíme spokojit s tím, co v balení je.

 

Design a zpracování

L5 II si rozhodně nespletete se smartphonem jiného výrobce. Je to LG každým coulem, jen v detailech je zase o něco zajímavější než předchozí model. Stejně jako u menší L3 II patří mezi nejzajímavější prvky zadní kryt imitující broušený kov a hlavně hardwarové tlačítko pod displejem, obepnuté proužkem fungujícím jako notifikační dioda.

Je dobře, že si výrobci uvědomují, že dioda je neocenitelným pomocníkem, a tak ji vídáme, v čím dál větším počtu smartphonů. Dioda navíc umí blikat několika barvami, takže od sebe jednotlivé notifikace snadno odlišíte.


Notifikační proužek umí upozorňovat v několika barevných odstínech

Zadní kryt společně s jemným vroubkováním tlačítek na bocích a stříbrným rámečkem po obvodu čelní strany dodávají telefonu výrazně dražší dojem, než jaký byste za tuto cenu očekávali. Někteří konkurenti by se u LG mohli inspirovat, protože L5 II je dobrým příkladem toho, že i levný telefon může vypadat celkem dobře a být kvalitně zpracován.

  

  

Jinak je L5 II v podstatě stejná jako L3 II. Když je dáte vedle sebe, jedinými rozdíly jsou rozměry a u L5 II tlačítko na levém boku, nad kolíbkou pro ovládání hlasitosti. Toto tlačítko primárně slouží pro spuštění funkce QuickMemo, ale samozřejmě mu můžete nastavit jakoukoli jinou funkci. Škoda jen, že se neumí chovat jako hardwarová spoušť fotoaparátu. Ta mi u současných telefonů prostě pořád chybí. Ťukání prstem na displej není to správné řešení pro pohodlné focení.


LG Optimus L3 II a LG Optimus L5 II

Hardwarová výbava: Výkon vyvážený cenou

Tady bych si dovolil L5 II označit za mírný podprůměr. Jeho hardwarové parametry nejsou nijak zázračné a v dnešní době, kdy platí pravidlo „čím víc jader, tím víc Android“, vás jeho jednojádrový procesor, 512 MB RAM a 4 GB interní paměti (pro uživatele je volných cca 1,4 GB) rozhodně neohromí. Spíš naopak, čekal bych, že budete skeptičtí k jeho výkonům v každodenní pracovní rutině. Asi budete nakonec překvapeni, ale o tom až později.

  

Mrzkou interní paměť zachraňuje slot pro microSD kartu, a to až do kapacity 32GB. Aplikace na kartu bohužel, stále nepřesunete, takže je vhodná k uchování multimediálního obsahu, a to je tak vše. Nebudu rozdmýchávat debatu, jestli je to zase tak špatně, u L5 II to podle mě tolik nevadí. U vyšších a dražších modelů, které zvládnou náročné hry a fullHD videa, je tento fakt podstatně nepříjemnější.

Prověřili jsme L5 II v našich oblíbených benchmarcích:

  • AnTuTu benchmark – 3 648 bodů
  • 3D Mark – 644 bodů

Dále L5 II nabídne zcela standardní výčet parametrů včetně NFC, GPS HSDPA, akcelerometru, kompasu a proximity senzoru. Chybí snad jen LTE a čidlo pro regulaci jasu displeje. První není podstatné, druhé mi během testu dost chybělo.


Okrajová tlačítka pod displejem jsou senzorová a mají bílé podsvícení

Displej sám o sobě je povedený. Top modely LG jsou v tomto ohledu takřka nepřekonatelné a oproti nim má L5 II jen nižší rozlišení (480 x 800 pixelů) a nedisponuje technologií LG Zero Gap Touch, jako třeba Nexus 4 nebo Optimus G. Jinak jde ale o velmi kvalitní IPS displej s úhlopříčkou 4 palce, díky které je rozlišení dostačující a obraz jemný, bez viditelného rastru. Maximální hodnota jasu bude i za takto slunečných dní stačit na to, abyste nemuseli na displej mžourat a přečetli si co potřebujete. Bohužel ale snižuje výdrž na jedno nabití, a to citelně.

  
Displej je u tohoto modelu příjemným překvapením

Běžné faktory ovlivňující kvalitu a využitelnost telefonu, jako jsou citlivost na signál GSM/3G, WiFi nebo GPS, bych u L5 II zařadil do nadprůměru. Všechny běžně používané WiFi sítě jsem „chytil“ bez problémů a k GPS satelitům se telefon „připojí“ během pár okamžiků, a to i v husté městské zástavbě. Pochválit musím kvalitu hovoru, na obě strany. Směrem od vás pak díky dvěma mikrofonům, kdy ten spodní snímá vás, horní hluk okolí a ten pak telefonu odfiltruje.

  
Informace o paměti, systému a konfigurace tlačítka Rychlé volby

Baterie a výdrž: Jeden a půl dne v zápřahu

Dodávaná baterie s kapacitou 1700 mAh ve spojení s menším displejem, nižším rozlišením a slabším hardware slibuje vcelku dobrou výdrž. Realita je přesně taková. Při mém standardním plném využití, včetně silného provozu na Twitteru, Facebooku, WhatsApp Messengeru a Hangouts telefon vydržel bez problému den a půl. Nenáročnému uživateli tak musí dva dny bez nabíječky zvládnout levou zadní. Další úsporu energie zajistí tzv. Úsporný režim, ve kterém dojde k vypnutí automatické synchronizace, snížení jasu a deaktivaci vybraných komunikačních modulů (WiFi, Bluetooth, NFC…).

  
Úsporný režim a konfigurace notifikačního proužku

Pryč jsou časy, kdy nám telefony vydržely týden na jedno nabití, s tím se musíme smířit. Nicméně až dva dny středně silného provozu jsou jistě dobrým výsledkem a příslibem klidně i delší výdrže, při snížení nároků na L5 II. A osobně předpokládám, že cílová skupina nebude tento telefon vytěžovat tolik jako já. Při přehrávání videa ve WVGA rozlišení s maximální úrovní jasu se telefon přihlásí o připojení k nabíječce po 4 hodinách a 50 minutách.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát mě nijak nepřekvapil, ale ani nezklamal. Předně musí říct, že na kvalitní video zapomeňte, protože L5 II umí jen rozlišení VGA, což je dnes opravdu málo. Výsledné video samo o sobě není špatné, jen je v nedostačujícím rozlišení.

  

Fotoaparát je oproti tomu kvalitnější, ale rozhodně žádný zázrak, spíš bych ho zařadil do průměru. Za dobrého počasí, jako bylo během testování, dělá v exteriéru celkem dobré obrázky. I tak ale místy najdete šum a vždy počítejte s nepříliš velkou ostrostí. Jakmile se odeberte někam do budovy, nebo se zhorší světelné podmínky, jde kvalita fotografií výrazně dolů. Alespoň barvy jsou celkem věrné a světelné přechody nijak výrazně přepálené. Celkem slušně Optimus L5 II zvládá pořizovat makro fotografie.

Na běžné focení každodenních momentek L5 II určitě stačí, ale z výsledků rozhodně nebudete skákat nadšením. Nepomůžou ani funkce jako plynulé panorama a sekvenční focení, které vyfotí v rychlém sledu za sebou šest obrázků a vy si pak můžete vybrat ten nejlepší nebo z nich v PC díky speciální aplikaci vytvořit animovaný gif. Alespoň, že si můžete pohrát s takovými „fičurkami“, jako je hlasové ovládání foťáku a naštěstí nechybí autofocus a přisvětlovací dioda.

Operační systém, prostředí a software

U několika posledních LG je tato kapitola vyloženě nošením dříví do lesa. Celá L-Series II přichází na náš trh s Androidem 4.1.2, který už velmi důvěrné známe. LG k tomu přidává své LG UI 3.0, které se od doby Optimusu 4X HD změnilo jen v detailech a spíš k lepšímu. Navrch tu máme dobře známé přidané funkce jako je QuickMemo, úsporný režim, pokročilejší ovládání hovorů a aplikace s diskutabilní přidanou hodnotou, jako jsou LG SmartWorld, Polaris Viewer 4 a podobné.

  

Nejdůležitější na celé téhle směsici je ale to, jak systém v reálu funguje. Dalo by se říct, a nebudu daleko od pravdy, že L5 má slabší hardware. Dnes spadá spíš do nižší střední třídy a možná ani to ne. Nicméně systém je ve všech místech používání plynulý a za dobu testování jsem se nesetkal s jakýmkoli zaseknutím, pádem aplikace, restartem a podobně. L5 II samozřejmě není určen a vybaveni pro hraní náročných her, přehrávání HD videa a jiné složitější operace, ale pro každodenní používání je výborným společníkem, protože na něj nikde nebudete čekat.

  

Překvapila mě klávesnice. Známe ji i z jiných LG, ale na L5 II se mi na ní psalo velmi dobře a pohodlně a po dlouhé době jsem neinstaloval žádnou jinou klávesnici. Možná je to dáno i rozměry telefonu, ale na L5 II se prostě celkem pohodlně píše.


Na klávesnici se píše pohodlně; svým designem nám trochu připomíná tu ze systému iOS

Poprvé se mi do ruky dostává LG s funkcí Safety Care. Nejprve jsem ji přehlížel, nicméně v praxi jistě najde své využití. Jde svým způsobem o hlídacího psa, kterého můžete v telefonu zapnout a on ohlídá vaše dítě, seniora, kohokoli jiného, kdo tento telefon bude používat.

  

L5 II umí, dle předem zadaných parametrů, upozornit na krizové situace. Poud tedy majitel telefonu vytočí 112 nebo jinou krizovou linku, případně konkrétní kontakt, je na předem nastavené kontakty odeslána SMS s krizovou hláškou a odkazem do Google map, kde je zobrazena poloha telefonu. Stejný proces proběhne v případě, že telefon nebyl používán delší než nastavenou dobu.

Na Safety Care nelze 100% spoléhat, ale může se stát užitečným společníkem a indikátorem, že je něco špatně a je třeba zasáhnout.

Konkurence

Jak jsem psal už v úvodu, L5 II to na trhu nebude mít vůbec jednoduché. Konkurence je vcelku široká a hlavně silná. Jeho cena začíná na 4 390 Kč, což je z mého pohledu adekvátní částka z pohledu výkonu a možností, které L5 II nabízí. Ve své cenové hladině je asi nejsilnějším modelem, ale třeba takový Samsung Galaxy S III Mini nebo dokonce starší Optimus L9, už nejsou o tolik dražší a jde přeci jen o něco dospělejší modely. Připojuji pár konkurenčních smartphonů, které stojí za pozornost:

(ceny platí k 1. červenci 2013)

Závěrečné hodnocení

Nespletu se, pokud řeknu, že L-Series II bude opět úspěšnou modelovou řadou. Největší podíl na tom bude mít právě L5 II se svým větším bratříčkem L7 II (testujeme) a samozřejmě na podzim chystaná L9 II. Konkrétně L5 II pak nabízí zajímavý mix praktických užitných vlastností, zabalených do líbivého designu s kvalitním zpracováním a na to vše nalepenou příjemnou cenovkou.

Neohromí svými výkony a hi-tech funkcemi, ale to se od něj ani nečeká. Míří spíš na nenáročné uživatele, děti a seniory. Možná i proto funkce Safety care. V cenové hladině od čtyř do pěti tisíc je hodně široký výběr, nicméně pokud do užšího kola vyberete i LG Optimus L5 II, rozhodně neuděláte chybu a vsadím se, že v mnoha případech vyjde z výběru vítězně, protože se opravdu povedl.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku