TOPlist

Recenze Lenovo Moto Z: nabroušená modulární žiletka

Lenovo na konci listopadu loňského roku uvedlo na český trh trio ultratenkých smartphonů Moto Z/Moto Z Play a Moto Z Force, které nahrazují starší generaci telefonů Moto X. Nová řada telefonů si klade za cíl změnit vnímání a celkový pohled na mobilní telefony, a jak se zdá, nakročeno má velice dobře. Model Moto Z je plný kladů, několika chyb, ale i kompromisů. Stroj je to extrémně tenký, ale chybí mu 3,5mm jack konektor a zároveň má neprakticky umístěná tlačítka na zapnutí/vypnutí a změnu hlasitosti.

Velkou výhodou je však kompatibilita s výměnnými moduly Moto Mods, které rozšiřují nebo vylepšují vlastnosti telefonu. Všechny aktuálně dostupné moduly jsme vám představili v samostatné recenzi. Jak si ale telefon vede sám o sobě bez této exkluzivní funkce? To se dozvíte v naší recenzi.

Lenovo Moto Mods: konečně moduly, které dávají smysl (recenze)

Obsah balení: kryt a bumper navíc

Telefon k vám dorazí v bílo fialové krabičce kompaktních rozměrů připomínající balení telefonů společnosti Apple. Pod vrchním krytem se ihned nachází samotný telefon pospolu s plastovým krytem (modulem) Moto Style Shell – zadní strana krytu je potažena syntetickou textilií – a průhledným plastovým bumperem, který nasadíte po obvodu telefonu. Pod ním je zbylé příslušenství v podobě výkonné nabíječky s konektorem USB-C (neodpojitelný kabel) a redukce USB-C/3,5mm jack.

img01

Součástí balení je také sponka na vyjmutí hybridního šuplíku, který pojme buď jednu nanoSIM kartu a microSD kartu, anebo dvojici nanoSIM karet.

Součástí balení je Moto Mod – zadní kryt
Součástí balení je Moto Mod – zadní kryt

Konstrukce a zpracování: letecký hliník a nerezová ocel

Protože je telefon extrémně tenký a v pase má pouze 5,2 mm, šasi zařízení je tvořeno kombinací leteckého hliníku a nerezové oceli, což vede ke zvýšené odolnosti vůči ohybu. V praxi se telefon jeví křehce, ale vůbec se nemusíte bát, že byste jej svým drsnějším zacházením poškodili. Stroj je bytelný, pevný a vše krásně lícuje. Celkové rozměry činí 153,3 x 75×3 x 5,2 mm.

V případě, že na telefon nasadíte zadní kryt Moto Style Shell, tloušťka se nepatrně zvýší přibližně o 1 milimetr. Nutno dodat, že nošení krytu je potřeba hlavně díky zádům telefonu, která se ráda špiní mastnotou a otisky prstů. V neposlední řadě se na zádech zařízení nachází velká a vystouplá čočka fotoaparátu a 16 pozlacených kontaktů, kterými se připojují přídavné moduly. Telefon jako takový se v ruce drží, i přes svou tloušťku, velice dobře. Dobré ergonomii přispívá i váha, telefon váží pouhých 136 gramů.

Výtku mám akorát k tlačítkům na ovládání hlasitosti a k tlačítku na zapnutí/vypnutí telefonu. Všechna jsou umístěna na pravé straně pod sebou a často se mi stávalo, že jsem namísto snížení hlasitosti telefon uspal. Tlačítka jsou totiž na pohled stejná a rozdíl poznáte akorát hmatem – tlačítko na zapnutí/vypnutí je drsné, kdežto tlačítka na ovládání hlasitosti jsou hladká. Telefonu by více slušela kolébka, anebo umístění tlačítek na ovládání hlasitosti na levém boku telefonu.

Displej a čtečka otisků prstů: věrné barvy a jemné rozlišení

Přední straně vévodí 5,5palcový AMOLED panel s jemným Quad HD rozlišením (1440 x 2560 px), který má velice věrné barvy. Displeji není téměř co vytknout – lépe by na tom mohl být akorát maximální jas. Jednotlivé pixely pohledem nerozeznáte, displej nabízí až 535 pixelů na palec, přičemž panel zaujímá až 72 procent přední strany telefonu. Krytí má na starosti odolné sklo Gorilla Glass čtvrté generace.

img14

Pozorovací úhly jsou výborné, podání černé je excelentní a barvy jsou věrnější, než-li u vlajkových lodí společnosti Samsung. Díky použitému AMOLED panelu si navíc můžete nechat na displeji zobrazovat aktuální čas a informace o notifikacích. Stačí si funkci zapnout a pouhým mávnutím ruky nad telefonem se vám zobrazí důležité informace (senzor je umístěn vpravo dole pod displejem).

img15
Moto Z umí na displeji zobrazovat informace o datu a času + upozornění. S telefonem stačí pohnout nebo mávnou rukou nad displejem, který se rázem aktivuje tuto obrazovku.

Pod displejem se nachází velice rychlá čtečka otisků prstů. Jde zatím o nejrychlejší čtečku, jakou jsem měl tu čest si vyzkoušet. Rozpoznání prstu a následné odemčení bez zbytečných animací je skutečně bleskové. Navíc lze čtečkou telefon i zamknout – přidržíte na senzoru přibližně 1 sekundu prst a telefon se uzamkne. Chválím.

img04

Hardware, konektivita a zvuk: dravec s průměrným reproduktorem

Srdcem přístroje je čipset Snapdragon 820 s grafickým akcelerátorem Adreno 530, kterým pomáhá nadstandardně velká 4GB operační paměť RAM. Jelikož jde o poctivou vlajkovou loď, uvnitř zařízení se také skrývá dostatečně velké 32GB uživatelské úložiště, které lze rozšířit microSD kartou. Po prvním spuštění je pro vaše data dostupných zhruba 25,5 GB. V případě použití karty však budete muset zapomenout na funkci dualSIM, slot je totiž hybridního typu.

img03

V průběhu testování jsem neměl s plynulostí žádný problém. Výkonu má telefon na rozdávání a podivně se chovala akorát aplikace Facebook, u které bylo znatelné váhání telefonu při načítání nového obsahu. Vzhledem k velikosti RAM neměl telefon žádný problém udržet „při životě“ ani velký počet aplikací. Systém si při běžné činnosti ukousne přibližně polovinu.

Díky použitému procesoru vás asi nepřekvapí, že jsem nezaznamenal při hraní náročných her žádné problémy. S hraním hry Real Racing 3 nebo sérii Grand Theft Auto jsem neměl potíže a telefon si hravě poradil se vším, co jsem na něm spustil. Vysoké rozlišení telefon nezastaví a s žádnou současnou hrou ani videem ve vysokém rozlišení nebudete mít žádné trable. Při náročnějších akcích však počítejte s tím, že se telefon taky umí zahřát, avšak díky krytu Moto Style Shell tuto nepříjemnost ani nepocítíte.

Záporné body si výrobce zaslouží za integrovaný hlasitý reproduktor, který je bohužel špatný. Ačkoliv je maximální hlasitost dostatečná, reprodukce postrádá jakýkoliv náznak basové složky a zvuk je plochý a mdlý. U takto drahého telefonu si představuji minimálně průměrné stereo reproduktory. Dost možná byl výrobce limitován tloušťkou zařízení, přesto si měl s reproduktorem poradit o něco lépe.

Ani s konektivitou jsem neměl téměř žádné problémy. Přepínání mobilních dat fungovalo na jedničku a velice dobře na tom byl i příjem signálu. O něco hůře se však chovala WiFi – modul je mírně citlivější, než přijímač u mého iPhone 6s Plus. Další problém jsem zaznamenal u Bluetooth, kdy měl telefon problém s tím, aby našel bezdrátový reproduktor Harman/Kardon Onyx Studio. Po několika restartech Bluetooth připojení však k vyhledání reproduktoru přeci jen došlo a následné připojování již probíhalo hladce.

  • AnTuTu Benchmark: 129 308 bodů
  • GeekBench 4.0.3: 1 350 (Single-Core), 3 740 (Multi-Core)
  • 3D Mark Sling Shot Extreme: 2 044 bodů
  • 3D Mark Sling Shot: 2 709 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 25 065 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: 13 950 bodů

Hardwarové parametry

  • Operační systém: Android 6.0.1 Marshmallow (testovaný model již dostal aktualizaci na verzi 7.0 Nougat)
  • Standardy mobilních telefonů: dualSIM – GSM, CDMA, HSPDA, EVDO, LTE
  • Displej: 5,5″ AMOLED, QHD rozlišení 1440 x 2560 bodů (535 ppi)
  • Procesor: čtyřjádrový MSM8996 Snapdragon 820 s taktem 2,2 GHz (1,6 GHz)
  • Operační paměť: 4 GB RAM, interní paměť: 32 GB, microSD slot (až 256 GB)
  • Velikost: 75,3 x 153,3 x 5,2 mm, hmotnost: 136 gramů
  • Fotoaparát: 13 Mpx, f/1.8, 2160p (30 fps), 1080p (60 fps), HDR, laserový autofokus a OIS (přední), 5 Mpx, f/2.2, 1,4 µm, 1080p (zadní)
  • Konektivita: USB Type-C 1.0; Bluetooth v4.1 A2DP, LE; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac; GPS (A-GPS, GLONASS)
  • Kapacita baterie: 2 600 mAh

Baterie a výdrž: nenechá vás na holičkách

Lenovo dokázalo do své vlajkové lodě napěchovat baterii s kapacitou 2 600 mAh, což je menší číslo, než můžete spatřit u konkurence, ale vzhledem k tloušťce zařízení se jedná o dostatečnou hodnotu. I přes menší kapacitu mě baterie nijak neomezovala. Při intenzivním používání Moto Z jeden den vydrží a určitě vás nenechá na holičkách – neomezoval jsem se naprosto ničím a měl neustále zapnutá data, WiFi, Bluetooth a telefon používal běžným způsobem.

Velkou výhodou je, že Lenovo připravilo díky procesoru od společnosti Qualcomm funkci, kterou nazývá Turbo Power. S originální nabíječkou se dokáže telefon za 15 minut nabít na zhruba 29 % své kapacity, přičemž k úplnému nabití dojde v průměru za 1 hodinu a 15 minut (měřeno aplikací Battery Widget Reborn).

Operační systém: čistý Android na palubě

Ačkoliv byl telefon na trh vypuštěn s čistým Androidem 6.0.1 Marshmallow, v době testování jsem měl již nainstalovaný Android 7.0 Nougat.

Všechny milovníky čistého prostředí jistě potěším zprávou, že Lenovo se operačního systému téměř nedotklo – na palubě telefonu je kompletně čistý Android ve své plné kráse. Ve smartphonu navíc nenajdete ani žádný tzv. balast. Lenovo přidalo pouze dvě vlastní aplikace, a to aplikaci pro správu modulů a aplikaci, která rozšiřuje možnosti ovládání telefonu gesty či hlasem.

Za čistý operační systém si Lenovo zaslouží obrovskou pochvalu, telefon je díky tomu rychlý a prostředí reaguje bleskově. Jedinou výtku mám akorát k dotykové vrstvě, respektive k reakcím telefonu na dotyk – pohyblivé prvky by mohly lépe reagovat na rychlost pohybu prstem, což by ještě několikanásobně umocnilo pocit, že ovládáte jeden z nejrychlejších telefonů na trhu. V případě, že rychle přejíždíte dlouhý seznam, na displeji vidíte malou prodlevu. Je to drobnost, ale proč to neudělat pořádně.

Fotoaparát a video: za světla velmi dobré

Hlavní fotoaparát modelu Moto Z má 13 Mpx a umí natáčet 4K videa při 30 snímcích za sekundu, což je takový dnešní standard, ale počet megapixelů ještě nezaručí výbornou kvalitu fotografií. Při pohledu na papírové specifikace zaujme také světelnost objektivu, která činí f/1.8, optická stabilizace obrazu (OIS) či laserový autofokus. Jak se ale vše chová v praxi

img13

Nejprve začnu laserovým autofokusem. Zaostřování je velice rychlé, sice ne natolik rychlé, aby se vyrovnalo například konkurenci v podobě Galaxy S7 nebo nejnovějším iPhonům, ale stále se jedná o dobře fungující ostření. Laserové zaostřování však z mě neznámých důvodů špatně pracuje při focení blízkých objektů.

V případě, že jsem chtěl vyfotit detail listu nebo větve, fotoaparát zaostřoval na jiné objekty, než které jsem chtěl fotit. K zaostření nodocházelo ani při manuálním ťukání na displej telefonu. Telefon jsem musel od objektu oddalovat, přibližovat a znovu oddalovat, aby telefon konečně poznal, co chci fotit.

Tip: Fotografie v plném rozlišení pořízené klasickým fotoaparátem Moto Z naleznete zde. Snímky pořízené rozšiřujícím Hasellblad modulem pak zde.

Naopak mile mě překvapila optická stabilizace obrazu. Při natáčení videa při chůzi byl obraz ve stavu, jako bych se vůbec nepohyboval a výsledné video jednoduše stojí za to – radost pohledět. Dobře je na tom i technologie HDR (High Dynamic Range), která za dobrých světelných podmínek odvádí výtečnou práci.

Se snižující se intenzitou světla klesá i kvalita pořízených fotografií. Snímky mají tendenci se v šeru zahalovat žlutým závojem a někdy je patrné i rozmazání okrajů, což je vzhledem k hardwarové stabilizaci zvláštní. Snad tyto neduhy vyřeší jedna z příštích aktualizací.

Na výsledných fotografiích se nižší světelnost objektivu za horších světelných podmínek bohužel mírně podepisuje. Xenonový blesk spolu s červenou diodou nezachrání všechno a na snímcích je znatelný šum. Naopak za denního světla jsou fotografie velmi kvalitní, ale někdy postrádají detaily, což je dáno 12Mpx rozlišením – u některých snímků si lze všimnout mírně rozmazaných levých horních rohů.

Téměř samou chválu si zaslouží fotoaparát přední. Selfie kamerka má 5Mpx čip s velikostí pixelu 1,4 mikronu. V případě, že rádi pořizujete selfie, Moto Z je trefou do černého, a to nejen díky výborné práci předního čipu, ale také díky integraci přední, a nutno dodat že výkonné, přisvětlovací diody. Ta funguje buďto jako obyčejný blesk, anebo jako svítilna například při videohovorech.

Modul od Hasselbladu: je libo 10x optický zoom?

Jedním z rozšiřujících modulů, které si k Moto Z můžete dokoupit, je True Zoom vyrobený švédským výrobcem profesionálních fotoaparátů. Mod si klade za cíl přinést uživatelům mobilních telefonů kvalitnější fotografie, a to se mu opravdu daří. True Zoom od firmy Hasselblad promění „obyčejný“ telefon ve výborný kompaktní fotoaparát – a se vším všudy.

Mod nabízí příjemný pogumovaný gryp pro lepší úchop, hardwarovou dvoupolohovou spoušť, xenonový blesk, červenou přisvětlovací diodu, dvojici mikrofonů a výsuvný objektiv s optickou stabilizací obrazu (OIS) a desetinásobným optickým zoomem. Tělo Modu je precizně zpracované a kromě gumového grypu je kompletně z pevného plastu. Aby se vám při přenášení modul nepoškodil, výrobce do balení přidává vyztužené pouzdro, do kterého se vejde nejen Mod, ale i telefon. Škoda jen, že je šňůrka pouze na pouzdru a Mod na sobě nemá žádné očko pro připevnění šňůrky, ba dokonce ani otvor pro stativ.

Specifikace fotoaparátu

  • Rozměry: 152,3 x 72,9 x 9,0 – 15,1 mm
  • Váha: 145 gramů
  • Rozlišení fotoaparátu: 12 Mpx
  • Rozlišení videa: Full HD (1080p) při 30 snímcích za sekundu
  • Počet mikrofonů: 2
  • Typ senzoru: BSI CMOS
  • Velikost senzoru: 1/2,3 palce
  • Velikost pixelu: 1,55 µm
  • Světelnost objektivu: f/3,5 – 6,5
  • Ohnisková vzdálenost: 4,5 – 45 mm (25 – 250 mm 35 mm ekvivalent)
  • Makro: 5 cm (1x), 1,5 m (10x)
  • Blesk: Xenon
  • Stabilizace obrazu: OIS + EIS (video)
  • ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
  • Formát: JPG, DNG (RAW), Video: MPEG4
  • Doporučená cena: 8 900 Kč včetně DPH

Co se parametrů týče, senzor o velikosti 1/2,3″ s velikostí pixelu 1,55 µm má rozlišení 12 Mpx, přičemž světelnost objektivu se pohybuje mezi f/3,5 a f/6,5 v závislosti na aktuálním přiblížení. Samozřejmostí je také podpora ukládání výsledných fotografií do formátu JPG či RAW.

V praxi se s Modem pracuje velice dobře. Modul se „přilepí“ k telefonu, a ani se nehne. Díky pogumovanému gripu se celý telefon velice dobře drží a jednotlivé ovládací prvky jsou na dobrých místech. Menší výhradu mám akorát k dvoupolohové spoušti – tlačítko je volnější a očekával bych příkladnější stisk při samotném focení. Pochválit si naopak zaslouží integrovaný xenonový blesk, se kterým se dají v interiéru za horších světelných podmínek pořídit výborné fotografie.

Optická stabilizace v případě fotografií funguje velice dobře a spokojený jsem byl i s elektronickou stabilizací u videí. Bohužel se budete muset spokojit „pouze” s Full HD rozlišením při 30 snímcích za sekundu (alespoň že samotná Moto Z umí nahrávat 4k video, jen budete tento modul muset sundat). V dnešní době by takto drahému modulu více slušelo 4K rozlišení, nebo alespoň Full HD s 60 fps. Nejvíce si však vyhrajete s režimem makro, i když občas jsme měli problémy se zaostřením. Při nahrávání videa ale raději modul sundejte a využijte klasického vestavěného fotoaparátu, poskytuje lepší výsledky a zároveň nahrává ve vyšším rozlišení.

Největší přidanou hodnotou modulu s fotoaparátem je jeho desetinásobný optický zoom, který funguje na jedničku, nicméně i Moto Z bez rozšiřitelného modulu nefotí nijak špatně. Za denního světla či při focení makra rozdíl samozřejmě poznáte, v šeru a ve tmě (s vypnutým bleskem) naopak lépe fotí Moto Z bez modulu, a to samé platí pro záznam videa. Zůstává tedy otázkou, zda se investice ve výši téměř 9 000 Kč do tohoto speciálního modulu vyplatí. Nám však cena přijde opravdu přemrštěná.

Závěrečné hodnocení

V recenzi jsem kompletně vynechal zmínku o přídavných modulech Moto Mods, ty jsme totiž recenzovali samostatně a nehledě na tuto exkluzivní vlastnost je Lenovo Moto Z výborný telefon. Je tenký, je vyrobený z prémiových materiálů, nabízí silný procesor pospolu s výborným a kvalitním displejem a vesměs jde o telefon, který výrazně nestrádá v žádném ohledu, tedy za předpokladu, že překousnete absenci 3,5mm jack konektoru, který vám zprostředkuje pouze přiložená redukce.

Pokud bychom měli modelu Moto Z najít nějakou konkurenci, hledali bychom marně. Jako jediný telefon, který by mohl vlajkové lodi od Lenova konkurovat, je LG G5, který se však u nás oficiálně neprodává. Navíc jsou „lenovácké“ moduly daleko lépe promyšlené a jsou mezi jednotlivými řadami kompatibilní a Lenovo slíbilo, že i nadále budou (minimálně po dobu následujících 5 let).

img10

Lenovo Moto Z se v České republice prodává za doporučenou koncovou cenu 16 999 Kč a ve srovnání s konkurenčními letošními top modely ostatních výrobců vychází „nejlevněji“. V případě, že budete chtít sáhnout po modulech, budete muset otevřít peněženku dokořán – může se tak jevit, že se Lenovo finančně „hojí“ alespoň na předražených modulech.

Suma sumárum by se dalo konstatovat, že Moto Z není pro zcela běžné zákazníky. Je spíše pro ty, kteří vyžadují jakousi modulárnost smartphonu a zároveň telefon, který sám o sobě netrpí žádnou významnou vadou. Největším zklamáním se může jevit fotoaparát, pokud si však dokoupíte Hasselblad True Zoom, ze stroje s průměrným fotoaparátem se stane zařízení, které strčí do kapsy i ty nejdražší vlajkové telefony s nejlepšími foťáky. A co dělat, kdyby vám nestačila baterie? Jednoduše si za necelé dva tisíce dokoupíte Incipio OffGrid Power Pack, který vám z Moto Z udělá zařízení s excelentní výdrží. A o tom to vlastně celé je.

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z
8.5

design a zpracování

9.5/10

výkon a optimalizace

9.2/10

hardwarová výbava

8.5/10

kvalita fotografií a videa

7.2/10

výdrž baterie

8.0/10

Klady

  • Úžasná tloušťka telefonu
  • Výborné zpracování
  • Kvalitní AMOLED displej
  • Rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • Čistý Android bez balastu
  • Nabití za pár desítek minut
  • Dobře zvolená cena

Zápory

  • Špatná kvalita reproduktoru
  • Absence 3,5mm jack konektoru
  • Fotoaparát mohl být lepší
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku