TOPlist

Recenze Doogee X5 Max Pro: překvapí cenou, kvalitou i výbavou

Společnost Doogee se na našem trhu pomalu zabydluje a jejich telefony můžeme v e-shopech vídat čím dál častěji. Firma vznikla v roce 2013 a od té doby stihla vydat celou řadu pěkných zařízení, která lákají na ucházející zpracování, dostatečné parametry, a to vše se zachováním velice nízké ceny.

Výjimkou není ani námi otestovaný model s označením X5 Max Pro. Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejný, tuctový a levný telefon z Číny, ale není tomu tak. Telefon se pyšní především velkým akumulátorem s kapacitou 4 000 mAh a ač nemusí hardwarové parametry vypadat zrovna oslnivě, telefon jako celek funguje, i s přihlédnutím k ceně, která se pohybuje pod hranicí 3 000 Kč, velice dobře.

img09

Za zapůjčení telefonu na test děkujeme společnosti LOGIC s.r.o.

Konstrukce a design: pěkný Otesánek

Přední straně telefonu dominuje 5palcový displej s dostatečným HD rozlišením (720 x 1 280 px), což naznačuje, že nepůjde o žádného „obra“. Ačkoliv jsou rámečky okolo, nad a pod displejem poměrně velké a ovládání jednou rukou není dvakrát pohodlné, vše je hlavně o zvyku. Celkové rozměry činí 77,1 x 154 x 9,9 mm.

doogeex5pro

Pod displejem se nachází trojice kapacitních tlačítek a jejich mínusem je, že nejsou podsvícená. Zato jsou dostatečně velká a po pár dnech ovládání si na jejich rozložení zvyknete a to, že nejsou podsvícená vám nebude překážet. Jakmile telefon vezmete do ruky, zcela jistě vás překvapí váha. Ta je ovšem vzhledem k nadstandardní baterii opodstatněná – smartphone váží 168 gramů a při nošení o něm budete jednoduše vědět.

doogeex5pro_3

Vzhled telefonu subjektivně hodnotím jako povedený a design neurazí, ani nenadchne. Konstrukce trochu připomíná sendvičový tvar – dvě plastové plochy (displej a zadní kryt) rozděluje stříbrný rámeček s imitací kovu. Společnost Doogee vsadila na pevné plasty a plusové body si za kvalitu jejich zpracování zaslouží. Telefon je pevný, všechny části lícují a nikde nic nevrže. Celkově je kvalita vzhledem k ceně výborná a mírnou kritiku si zaslouží pouze zadní kryt baterie, který sice odolává otiskům, ale ne mastnotě. Čištění bude váš denní chleba.

doogeex5pro_2

Co se ergonomie týče, ta je vzhledem k již zmíněným větším rámečkům okolo displeje horší a na ovládání telefonu jednou rukou si musíte zvyknout. Na druhou stranu, tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí/vypnutí telefonu jsou na dobrých místech a jejich stisk je příkladný.

Kromě velké baterie je příjemným překvapením také přítomnost čtečky otisků prstů. Ta již není výsadou pouze nejdražších telefonů a dokonce ji spatříte i na zařízeních v třídě nejnižší. Čtečka je na zadní straně a je umístěna na vhodném místě – telefon se dobře odemyká a nahmatat ji lze velice snadno. Co mě však překvapilo, byla její rychlost.

Na zadní straně kromě fotoaparátu najdete i čtečku otisků prstů
Na zadní straně kromě fotoaparátu najdete i čtečku otisků prstů

Troufám si říci, že je rozpoznání rychlejší, než u mého iPhonu 6s Plus. Identifikace uživatele je blesková a jen v ojedinělých případech docházelo ke špatnému rozpoznání prstu. Navíc vás nezdržuje žádná animace ani nutnost probouzet telefon tlačítkem, přiložíte naskenovaný prst a hned se vám na obrazovce objeví plocha. Chválím.

Displej: překvapivě dobrý IPS panel

5palcový panel se chlubí zobrazovací technologií IPS a dostatečným HD rozlišením (720 x 1 280 px). Jednotlivé pixely při troše snaze sice rozpoznáte, ale opět se vzhledem k ceně nejedná o žádné negativum. Displej je totiž až překvapivě dobrý a nabízí výborné pozorovací úhly – změnu lze pozorovat akorát u černé barvy, ze které se po náklonu zařízení stává šedivá.

img04

Špatně na tom není ani maximální jas a při nejvyšší úrovni není problém s čitelností na denním světle. Negativum spíše vidím v dotykové vrstvě – na displeji žádné krycí sklo v pravém slova smyslu nehledejte. Displej kryje plastová vrstva, která má někdy problémy rozpoznat dotyk při rychlejších akcích. Často se mi například při otevírání menu stávalo, že jsem omylem spustil aplikaci, i když jsem se chtěl pouze rychle pohybovat v nabídce. Chválíme také za nalepenou ochrannou fólii rovnou z výroby.

Hardware, konektivita a zvuk: dobrý základ

Srdcem přístroje je čipset MediaTek MT6737 a jeho čtyři procesorová jádra Cortex A53 tikající na frekvenci 1,3 GHz podporují 64bitové instrukce. Běh grafiky obstarává čip Mali-T720 MP2 (650 MHz) a aplikacím je k dispozici dostatečná 2GB operační paměť. Operační systém Android si z RAM ukousne přibližně 1,2 GB – při testování multitaskingu jsem byl mile překvapen a telefon dokázal obhospodařovat a držet v paměti až 12 více či méně náročných aplikací.

img08

Ačkoliv není použitý čipset žádným trhačem asfaltu, s hraním hry Real Racing 3 jsem neměl žádné problémy. Po grafické stránce byly textury detailní a ke snížení plynulosti docházelo zřídkakdy. S méně náročnými tituly si telefon hravě poradí.

  • AnTuTu benchmark: 29 920 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited: 3 787 bodů
  • Basemark OS II: 202 bodů

Hardwarové parametry

  • Operační systém: Android 6.0 Marshmallow
  • Standardy mobilních telefonů: dualSIM – GSM, LTE, UMTS
  • Displej: 5″ IPS, HD rozlišení 1280 x 720 bodů
  • Procesor: čtyřjádrový MTK6737 s taktem 1,3 GHz
  • Operační paměť: 2 GB RAM, interní paměť: 16 GB, microSD slot (až 32 GB)
  • Velikost: 77,1 x 154 x 9,9 mm, hmotnost: 168 gramů
  • Fotoaparát: 5 Mpx, f/1.8 (přední – 8 Mpx interpolací) a 5 Mpx, f/2.0 (zadní – 8 Mpx interpolací)
  • Konektivita: microUSB 2.0; Bluetooth; Wi-Fi; 3,5mm jack; GPS
  • Kapacita baterie: 4 000 mAh

Konektivita je u modelu X5 Max Pro velice dobrá. Telefon nabídne dohromady až 3 sloty – jeden je určený pro microSIM kartu, druhý pro nanoSIM kartu a třetí slot je připraven pro microSD kartu. Žádný hybridní či kombinovaný slot v telefonu nenajdete, takže si můžete užívat volnosti v používání dvou SIM karet a microSD karty naráz.

Příjemná je také kompletní podpora evropských LTE pásem (800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz). Naopak zamrzí horší kvalita zvukového výstupu z 3,5mm jacku a nejlépe na tom není ani hlasitý mono reproduktor, jehož reprodukce postrádá kvalitnější prokreslení zvuku.

Baterie a výdrž: velká kapacita, ale…

Největším lákadlem tohoto telefonu je určitě kapacita baterie. 4 000mAh baterii v telefonech jen tak nevidíme, nota bene v 5palcových modelech. Úsporný a nenáročný čipset baterii prospívá a není problém se při střídmém používání dostat i na 5denní výdrž. Pokud telefon budete využívat častěji, 3 dny dáte s přehledem.

Hodinové přehrávání videa s maximálním jasem a poloviční hlasitostí integrovaného reproduktoru vzalo baterii 10 % její kapacity. Akumulátor by měl tedy zvládnout něco přes 10 hodin nepřetržitého přehrávání videa. Výsledek je to dobrý, ale čekal jsem ještě o špetku lepší. Tímto se plynule dostávám k jedné z nevýhod velké baterie, a tím je doba nabíjení.

img12

Dodávaný adaptér nabije baterii ze 3 % do plna za 5 hodin a 14 minut (1 % = 3 minuty nabíjení), což je poměrně dlouhá doba. Výstup adaptéru je pouze 1 A při 5 voltech. U takto velké baterie bych ocenil o něco silnější nabíječku. Výhodou však je, že se dá telefon použít jako záložní zdroj. Pokud byste měli po ruce USB OTG kabel, který se bohužel v balení nenachází, můžete zařízení využít jako power banku – svému kolegovi tak můžete v případě nouze dobít telefon.

Operační systém a uživatelské prostředí

Není zvykem, že by se menší čínské firmy pouštěly do rozsáhlých úprav operačního systému. Doogee je toho příkladem a kromě několika drobností se v zařízení X5 Max Pro nachází čistý Android ve verzi 6.0 Marshmallow. Bohužel se výrobce o žádných aktualizacích nikde nezmiňuje a je tedy dosti možné, že telefon na této verzi systému i zůstane.

Použitý launcher je jednoduchý a prostředí rychlé a svižné, což mě mile překvapilo. Notifikační lišta reaguje rychlostí blesku, otevírání aplikací je téměř okamžité a celé prostředí je krásně plynulé. Mírné zadýchání telefonu jsem vypozoroval akorát ve chvíli, kdy se stahovaly a instalovaly aktualizace aplikací, jinak vše běželo bez sebemenšího problému.

V neposlední řadě pozitivně vnímám přístup výrobce k použité ROM, kterou nezahltil nepotřebnými aplikacemi a kromě několika užitečných utilit je prostředí čisté. Zajímavě se tváří například „Turbo stahování“, s jehož pomocí můžete stahovat soubory z internetu za využití Wi-Fi a LTE. Naopak zkritizovat si zaslouží ukazatel stavu baterie, na který se nedá spolehnout. Telefon mi před restartem telefonu ukazoval, že je baterie nabita na 55 % své kapacity. Po restartu byl stav baterie 25 %.

Fotoaparát a záznam videa: pouze jako nouzovka

V případě fotoaparátu by šlo znovu argumentovat cenou. Při koupi takto levného zařízení nemůže přeci nikdo očekávat žádné zázraky. A zázraky se zde opravdu nekonají, foťák je zde pouze „do počtu“.

Hlavní fotoaparát je vybaven 5Mpx (8 Mpx interpolací) snímačem se světelností f/1.8, kterému pomáhá přisvětlovací dioda. Za dobrých světelných podmínek lze fotografie považovat za dostatečné. Jakmile se s telefonem dostanete do tmavších míst, kvalita fotografií rapidně klesá. Při focení měl někdy telefon problém se správným zaostřením a když už správně zaostřil, chvějící se ruce celý snímek zničily. Pozitivem je alespoň jednoduchá aplikace na focení s poměrně širokými možnostmi nastavení.

Pokud potřebujete kvalitní fotoaparát, X5 Max Pro od Doogee není trefou do černého. O něco lépe je na tom selfie kamerka, která má rovněž rozlišení 5 Mpx (8 Mpx interpolací) a jejími výstupy jsou průměrné fotografie, které sice postrádají detaily, ale na zachycení nějakého významného okamžiku postačí.

I přes nevalné fotografie je největším zklamáním kvalita videa. X5 Max Pro zvládá pouze záznam HD videa (1280 x 720 px) při frekvenci 30 snímků za sekundu. Videa jsou neostrá, telefon špatně nastavuje expozici a… zkrátka je video špatné a pro nějaké uchování zážitků nepoužitelné.

Závěrečné zhodnocení: dobrý telefon za málo peněz

Pokud jste si mysleli, že se do 3 000 korun nedá koupit použitelný telefon, jste na omylu. Doogee x5 Max Pro je jasným důkazem toho, že za pár korun můžete mít zařízení, které je dokonce v několika ohledech lepší, než-li o několik tisíc dražší telefon. Málokteré zařízení se může pochlubit 4 000mAh baterií a čtečka otisků prstů je v této cenové hladině opravdovou raritou.

img05

Největším konkurentem je Vodafone Smart prime 7, který stojí o pár stokorun více (3 277 Kč), má pouze 2 540mAh baterii, 1 GB RAM, 8GB vnitřní úložiště a postrádá čtečku otisků prstů. Cenově mu může konkurovat například i Vodafone Smart turbo 7, který je však ve všech ohledech horší – má o polovinu menší baterii, poloviční RAM a horší rozlišení displeje, zato stojí jen 2 377 korun.

Hardwarově X5 Max Pro sice neoslní, ale díky čistému Androidu, do kterého výrobce nijak výrazně nezasahuje, a díky dobré optimalizaci se nemusíte bát, že by vás telefon nechal na holičkách. Kvalitou se hravě vyrovná dražším modelům, konstrukce je příkladná a použité materiály ve vás vyvolají pocit, jako byste v ruce třímali honosnější produkt. Nad budoucími aktualizacemi systému visí otazník, ale díky použitému Androidu ve verzi 6.0 Marshmallow nejde o velké mínus. Zklamat vás ještě může fotoaparát a dlouhá doba nabíjení baterie, ale pokud nekupujete telefon vysloveně kvůli kvalitním fotografiím a k nabíjení použijete silnější nabíječku, Doogee X5 Max Pro se vám bude jednoduše líbit a budete s ním spokojeni.

Doogee X5 Max Pro

Doogee X5 Max Pro
6.5

Design a zpracování

6.8/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

5.9/10

Výdrž baterie

9.5/10

Kvalita fotografií a videa

3.1/10

Klady

  • fantastická výdrž
  • povedený IPS displej
  • kvalitní zpracování
  • dualSIM včetně microSD
  • sympatická cena
  • čistý a rychlý systém
  • podpora všech LTE pásem
  • rychlá čtečka otisků prstů

Zápory

  • horší kvalita zvuku
  • dlouhá doba nabíjení
  • tragická kvalita videí a fotografií
  • nejistota v softwarové podpoře
Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku