TOPlist

Recenze Bluboo Dual 4G: Levný Android se zbytečným duálním fotoaparátem

V redakční poště se nám množí dotazy na testy nejrůznějších čínských smartphonů a abychom vám pomohli s rozhodováním, rozhodli jsme se do recenzí zařadit i tyto modely. Před nedávnem redakční metodikou prošel poměrně povedený model Vernee Mars, u kterého jsme nešetřili slova chvály.

Dnes si bereme na mušku model Blubbo Dual 4G, který láká na duální fotoaparát, LTE, kovové tělo a tradičně i nízkou cenu. Jak už ale asi tušíte z nadpisu, právě fotoaparát nás příliš neoslovil a sekundární objektiv je zde spíše do počtu. Na druhou stranu, výrobce jej prodává za cenu 150 dolarů, což je zhruba 3 800 Kč. Poštovné je zdarma, nicméně k výsledné částce je ještě nutné připočítat DPH ve výši 21 %. Výsledná cena smartphonu tak je 4 600 Kč.

Kovové tělo a povedený displej

Bluboo Dual má kovovou konstrukci, nicméně u námi testovaného kusu nebylo lícování v pravém spodním rohu úplně ideální a při přejetí prstem zde byl cítit ostřejší výstupek. Zbytek konstrukce byl bez vady, tak doufejme, že jde pouze pro problém našeho kusu. Horní a spodní hrana je plastová a díky zaoblení je úchop jistý.

Hmotnost 163 gramů je nepatrně vyšší, ale na 5,5″ smartphone ještě v normě. Pozor také na oficiální produktové obrázky – na těch je telefon vyobrazený s velmi tenkými rámečky (cca 1 mm), což vypadá velice pěkně, nicméně realita je odlišná a i když rámeček okolo displeje není nijak výrazný, rozhodně je v reálu větší (3,5 mm), než na produktových snímcích.

Bluboo Dual
Na oficiálních snímcích telefon láká na velmi tenké rámečky. Realita je ale trochu jiná.

Rozlišení LCD panelu od Sharpu je Full HD, tedy 1080 x 1920 px. Obraz je dostatečně jemný a pochválit musím i podání barev a čitelnost na venkovním světle. Displej se jednoduše povedl a z výroby je na něm navíc nanesena ochranná fólie, která zabrání poškrábání. Na pravém boku najdeme hybridní slot na dvě SIM karty (micro & nano), nebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu do maximální kapacity 256 GB. Najdeme zde téměř kompletní podporu LTE pásem, chybí pouze frekvence 900 MHz, která už se ale ani u nás téměř nepoužívá, takže to nikdo trápit nemusí.

Hlavní systémový reproduktor je umístěný ve spodní hraně vedle microUSB konektoru; jeho hlasitost je dostatečná a potěší i celkem slušná zvuková kvalita. 3,5mm výstup pro připojení sluchátek najdeme na horní hraně. Nad displejem má ještě své místo notifikační dioda, která svítí opravdu silně a v noci tak může rušit. Kromě zlaté varianty, kterou jsem testoval já, výrobce nabízí ještě černou a růžovou verzi, u které je cena z mě nepochopitelného důvodu 25 dolarů vyšší.

bluboodual05

Svižný Android pod taktovkou líného procesoru

Svou pozornost na první pohled upoutá také výrazná zadní strana, na které je umístěna čtečka otisků prstů a dvojice fotoaparátu. Ani v jednom případě ale nečekejte zázraky. Čtečka ještě funguje celkem spolehlivě a je rychlá, nicméně u zhruba 2 z 10 pokusů prst nerozpozná. Alespoň že telefon lze rovnou odemknout přiložením prstu na čtečku bez nutnosti aktivovat displej.

Hnacím motorem se stal čtyřjádrový čip MediaTek MTK6737T s taktem 1,5 GHz (Cortex-A53), který rozhodně nepatří mezi žádné trhače asfaltu, nicméně i tak si náročnější tituly jako Asphalt 8 či Real Racing 3 zahrajete, i když čas od času se objeví drobný pokles snímkovací frekvence. Naopak pohyb v nabídkách operačního systému je plynulý a rychlý. V AnTuTu benchmarku jsme naměřili jen 40 646 bodů, což je podprůměrná hodnota, ale na běžné užívání to nemá žádný vliv.

Operační paměť má hodnotu 2 GB, velikost interního úložiště je 16 GB a při prvním spuštění je pro vaše data volných zhruba 10,2 GB. Je škoda, že ve výbavě chybí NFC a FM rádio. Kapacita vestavěného akumulátoru je rovných 3000mAh a při běžném používání jsem neměl problém dostat se na 1,5 až dvoudenní výdrž. Jen škoda, že výrobce opomněl rychlé nabíjení, z nuly na sto vám tak nabití zabere zhruba 2 hodiny a 20 minut.

bluboodual01

Model Dual nešel do prodeje s Androidem 7.0, ale najdeme u něj starší verzi 6.0 Marshmallow. Do uzávěrky recenze se nám bohužel od výrobce nepodařilo zjistit, zda je update na Nougat v plánu. Značka Bluboo vzhled prostředí částečně upravil k obrazu svému. Oblast s přepínači/notifikacemi či nabídka Nastavení zůstaly stejné, naopak plocha či spodní lišta se softwarovými klávesami doznala změn a v případě potřeby ji skrze šipku na levém okraji můžete kdykoliv skrýt (tuto možnost lze v nastavení vypnout, případně lze upravit pořadí tlačítek). Tapetu, ikony aplikací a barvy si navíc můžete upravovat díky celé řadě dostupných témat.

V systému nechybí ani podpora základních gest – otočením telefonu ztlumíte vyzvánění, tahem třemi prsty pořídíte screenshot obrazovky. A i když je systém téměř kompletně v češtině, čas od času narazíte na nějaký text v angličtině a sem tam i v čínštině. Občas se také objeví celkem vtipně přeložené dialogy – “Přepnout na super levně” například znamená aktivovat ultra úsporný režim baterie :-)

Fotoaparát a záznam videa: největší slabina?

Výrobce spoléhá, že uživatelé budou slyšet na přítomnost duálního fotoaparátu. Ten se má společně s tím primárním starat o rozmazání pozadí při focení objektů či portrétů. Stejnou funkci si mohou užívat například majitelé iPhone 7 Plus, nicméně tam rozmazání pozadí funguje obstojně, u smartphonu Bluboo Dual je to ale tragédie. Druhý 2megapixelový objektiv zcela chybně detekuje scénu a nezachrání to ani následná postprodukce. Ostatně podívejte se sami na přiložené snímky a hned vám dojde, že sekundární kamera je jedna velká parodie.

bluboodual10

Žádná sláva to není ani při klasické focení přes primární fotoaparát. Ten disponuje rozlišením 13Mpx a autofocusem. Za dobrého světla mají snímky celkem přijatelnou ostrost, nicméně to je tak vše. Barvy jsou často velmi vybledlé a celkově mají snímky dost tmavý nádech. Při focení v šeru a ve tmě už nastupuje velká míra šumu.

Snímky pořízené v duálním režimu (rozmazané pozadí)

Klasické fotografie

O něco lepší je to se záznamem videa. To můžete nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu, nicméně kvalita je opět nevalná. Nejvíce mi vadilo zejména slévání detailů na okrajích. Sečteno a podtrženo – duální fotoaparát je nepoužitelný, primární fotoaparát je podprůměrný a video rovněž podprůměrné. Selfie snímky si můžete „blejsknout“ přes 8Mpx přední kamerku, ani zde ale nečekejte žádné zázraky.

Závěrečné hodnocení recenze Bluboo Dual

Bluboo Dual je přesně tím typem smartphonu, který neurazí, ale ani nenadchne. Pokud bych měl být konkrétní, padlo mi do oka kovové tělo, povedený displej s dobrým podáním barev, podpora LTE, slušná výdrž baterie a přijatelná cena. Body naopak strhávám za podprůměrný fotoaparát a především zcela zbytečnou sekundární kameru, se kterou výrobce láká na kouzla s hloubkou ostrosti, realita je ale zcela odlišná. Zázraky nečekejte ani v oblasti výkonu, i když samotné reakce systému jsou svižné a přítomnost slabšího procesoru pocítíte až při hraní náročnějších titulů.

bluboodual06

Pokud se rozhodnete pro koupi tohoto smartphonu, nezapomeňte počítat pouze s jednoletou zárukou a složitějším postupem při reklamaci, kterou pochopitelně bude nutné řešit v angličtině. Pro vyreklamování budete telefon muset odeslat do Číny, přičemž náklady na poštovné, které budete muset uhradit, budou zhruba 300 až 400 Kč.

Bluboo Dual

Bluboo Dual
6.5

design a zpracování

6.9/10

výkon a optimalizace

6.3/10

hardwarová výbava

6.4/10

kvalita fotografií a videa

4.9/10

výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • kovové tělo
  • povedený Full HD displej
  • výdrž na jedno nabití
  • přijatelná cena
  • ochranná fólie na displeji

Zápory

  • podprůměrný fotoaparát
  • pomalejší procesor
  • celkově slabší výkon
  • roční záruka, nákup z Číny
  • složitější postup při reklamaci
Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku