TOPlist

Recenze ASUS Zenfone 3: Dobře vybavená stylovka

Asus ZenFone 3

Společnost ASUS nepatří v oblasti smartphonů na českém trhu mezi nejetablovanější výrobce, na trh však uvedla již několik konkurenceschopných zařízení. Na loňském Zenfone 2 (recenze) se nám líbil především vyvážený mix výbavy a ceny, která těsně nepřekročila hranici deseti tisíc korun.

Se stejnou taktikou přichází ASUS i u novinky s označením Zenfone 3. Klíčový model výrobce nevyzývá na souboj ty nejvybavenější modely konkurentů, specifikace má však velmi slušné a cenovka má i tentokrát pouze čtyři číslice. Co si tedy pod pojmem „vyvážená výbava“ představit?

img11

Domimantou telefonu je 5,2palcový Full HD displej, který je vsazen do elegantního a převážně skleněného těla. V něm se dále nachází například osmijádrový procesor Snapdragon 625, štědrých 64 GB interní paměti. ASUS láká také na fotografické schopnosti, které zajišťuje senzor Sony doplněný o laserové ostření.

img01

Sečteno podtrženo, výbavou má zařízení potenciál usednout na pomyslný královský trůn vyšší střední třídy. Je ale i praxe natolik růžová?

Konstrukce a design: Ne zrovna praktický elegán

Výrobce se v propagačních materiálech chlubí elegantním zpracováním za využití kovu a hliníku. A má pravdu. Kovový rámeček má za následek dojem bytelnosti, skleněný předek i záda poté vypadají velice působivě.

Především v černé variantě to ale platí jen do té chvíle, než telefon uchopíte do rukou. Otisky prstů jsou zde totiž jako ve výkladní skříni a lesklý materiál také vyžaduje chvíli cviku, než si zvyknete na jeho kluzkost.

Co by se stalo při pádu na zem si asi každý dovede představit a pokud zařízení nebudete neustále nosit v obalu, pravděpodobně se z dlouhodobého hlediska budete muset smířit i s výskytem škrábanců, ačkoliv jim sklo Gorilla Glass odolává velice obstojně.

Takže ano, smartphone je elegantní a dobře zpracovaný. Ale praktičnost s ergonomií na to bohužel tak trochu doplácí. U druhého jmenovaného parametru to trochu kazí i umístění ovladačů na boku, nacházejí se totiž poněkud výše a dosáhnout palcem na přidání hlasitosti vyžaduje při držení v pravé ruce pokročilou prstovou akrobacii. Spodní hrana je také domovem pro USB-C konektor, nebudete tak muset při zapojování hledat správnou stranu.

Na levém boku nenaleznete nic kromě šuplíčku na dvojici nanoSIM karet, potažmo jednu z nich můžete nahradit paměťovou kartou microSD.

Čtečka otisků prstů

Zadní strana je také domovem pro čtečku otisků. Ta má poněkud neobvyklý podlouhlý tvar, funguje však velmi spolehlivě a hmat, kdy telefon přiloženým ukazováčkem odemykáte již při vyndavání z kapsy, je jednoduše návykový.

img08

Displej: Zlatý standard

Dominantou zařízení je 5,2palcový displej s Full HD rozlišením. Jemnost je tak naprosto dostačující a pixely pouhým okem jen tak nerozpoznáte. Super IPS+ panel chválíme také za věrné podání barev.

img16

V praxi oceníte širokou škálu nastavení jasu, kdy minimální hodnota je přípustná i bez osvětlení, zatímco maximální umožní z obrazovky něco vyčíst i za slunečného dne. Tedy pokud otřete otisky prstů, které se na lesklé přední straně pokryté 2,5D sklíčkem Gorilla Glass zachytávají velice rády.

Hardware, zvuk a konektivita: Úložiště, které nevyčerpáte

Možná největší rozdíl oproti současným high-endovým zařízením s cenou atakující hranici dvaceti tisíc je právě v procesoru. V útrobách Zenfonu 3 totiž tepe osmijádrový Snapdragon 625 s frekvencí 2 GHz doplněný o 4 GB RAM. Nesetkali jsme se nicméně s tím, že by telefon na nějakou operaci nestačil a plusem je také úspornost čipu, která se pozitivně podepisuje na výdrži.

Velkou pochvalu si výrobce zaslouží také za velké 64GB úložiště, které nadále můžete rozšířit o paměťové karty. Po prvním spuštění je uživateli k dispozici lehce přes 52 GB, odinstalováním nadbytečného bloatwaru získáte ještě nějaký prostor navíc.

  • 3D Mark IceStorm Unlimited: 13 815 bodů
  • AnTuTu: 62 206 bodů
  • BaseMark OS II: 1 190 bodů

Reproduktor je umístěn na spodní hraně a nepodává vyloženě špatný výkon. Kvalita mírně klesá s přidávající se hlasitostí, ani na max ale není vyloženě tragická a naopak vyzvánění rozhodně jen tak nepřeslechnete. Vyloženě utopené nejsou ani basy a pro nouzový poslech hudby tak zařízení poslouží dobře.

Z hlediska konektivity ASUS prochází s mírným vroubkem. Veškerý standard je zde přítomen včetně všech českých LTE frekvencí, nedostalo se ale bohužel na NFC, které by v této kategorii již mělo být samozřejmostí. Potěší také přítomnost dvou slotů na SIM kartu.

Baterie a výdrž: Moment překvapení

Kapacita 2650 mAh vzbuzovala nejprve velké obavy, pravděpodobně díky úspornému procesoru však ve finále výdrž znamenala velice příjemné překvapení. I při větším zatížení telefonu jsem se totiž bez jakékoliv snahy dostal na dvoudenní výdrž, ani při náročném využití tak nehrozí, že by vám telefon uprostřed dne vypověděl službu.

Nabíjení je díky USB-C konektoru poměrně rychlé, rekordy ale neláme. Na poloviční kapacitu se dostanete rámcově za 40 minut, 80 % zabere dalších 35 minut a do plna se dostanete za něco málo přes dvě hodiny.

Smartphone obstál i v testu přehrávání videa, kde vydržel HD záznam, při maximálním jasu a poloviční hlasitosti zvuku, který byl veden do sluchátek, přehrávat 9 hodin a 20 minut.

Systém a aplikace

ASUS Zenfone 3 nabídne operační systém Android 6.0, který výrazně pozměňuje nadstavba ZenUI 3.0. Ta se oproti předcházejícímu modelu až na verzi Androidu prakticky neproměnila a to s sebou bohužel nese i několik záporných vlastností.

Především jde o ohromné množství bloatwaru a zbytečných předinstalovaných aplikací. Ty od ASUSu lze pouze deaktivovat, nikoliv smazat. Některé z nich jako třeba počasí či správce souborů jsou sice užitečné, jiné se svého využití ale nejspíše mnohdy nedočkají. Alespoň, že software třetích stran můžete z telefonu ale dostat.

Prostředí nicméně nabídne i několik užitečných funkcí. Posunem dolů otevřete z domovské obrazovky nabídku hledání, potáhnete-li od spodního okraje nahoru, objeví se před vámi nastavení některých základních parametrů. Můžete zde například upravovat velikost mřížky a animace, zamykat vybrané aplikace heslem nebo třeba měnit témata či ikony. Nabídka motivů je mimochodem velmi široká a velká část je k dispozici bezplatně. Můžete u nich navíc měnit pozadí, upravovat barvy a dále si je přizpůsobovat k obrazu svému.

Novinkou je také software Game Genie. Plovoucí tlačítko se objeví po spuštění hry a umožní pročistit operační paměť pro zrychlení a především okamžitě streamovat na Twitch či YouTube nebo bez opouštění hry vyhledávat informace, například návod či cheaty.

Pocitově telefon působí mírně pomaleji, než například zařízení s čistým Androidem, během testování ovšem nedošlo k jedinému záseku či pádu aplikace a nikdy nebylo nutné na provedení nějaké operace čekat déle, než by bylo zdrávo.

Fotoaparát a video: Lepší, než jsme čekali

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 16 Mpx a výrobce neopomněl ani optickou stabilizaci, kterou oceníte především při focení za horších světelných podmínek. Potěší také laserové ostření, díky němuž tento proces zabere pouhý zlomek vteřiny. Celkově fotoaparát reaguje opravdu velice svižně a totéž platí i pro spouštění aplikace – náhlé momentky tak rozhodně nepropásnete.

img15

Samotná kvalita fotografií je příjemným překvapením. Za dobrého světla jsou snímky ostré, s věrnými barvami a dobrou úrovní detailů. Senzor si neporadí s většími světelnými výkyvy a tak při neopatrném focení často dojde k přepalům, výsledná kvalita je nicméně velice dobrá.

Tip: Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde

Když světla není dostatek, přichází ke slovu zmíněná optická stabilizace. Díky té můžete s trochou snahy i v noci pořídit poměrně ostrý snímek, který navíc netrpí na přebytek šumu. Chválíme také nahrávané 4K video, jež je ostré, s dobrými barvami a rychlým přeostřováním.

Obstojnému fotoaparátu sekunduje i povedená aplikace. Vybírat můžete ze široké škály režimů, ačkoliv nic vyloženě revolučního zde nenaleznete. Přímo v levé liště s rychlým nastavením se nachází přepínač HDR, chválíme také za přítomnost ručního režimu s možností manuálně nastavovat například čas závěrky či ostřící vzdálenost.

Závěrečné hodnocení

Asus Zenfone 3 je ideálním kompromisem mezi tím nezaplatit za telefon cenu levného auta a zároveň si užívat komfortu plně vybaveného zařízení. Použitý procesor možná neláme rekordy v benchmarcích, nicméně postačí na všechny myslitelné činnosti a k tomu je úspornější. Displej nemá Quad HD rozlišení, o jeho praktickém přínosu již ale bylo vyřčeno dost. A v podobném duchu bychom mohli pokračovat. Zkrátka a dobře, jde o ukázkový příklad toho, jak moc se za poslední roky snížil rozdíl mezi high-endy a střední třídou.

V každém případě výrobce chválíme za skvělý displej, dobrou výdrž na baterii i překvapivě podařený fotoaparát. Přímo příkladem jde zařízení v otázce úložiště, které nabídne 64 GB prostoru a je nadále rozšířitelné. Dobrý dojem z elegantního designu trochu kazí jeho nepraktičnost, nejde ale o nic, na co by se nedalo zvyknout. Větší výtku máme k systému zbytečně zahlcenému bloatwarem, jinak je ovšem svižný a stabilní.

Přes své kvality to Asus nebude mít úplně jednoduché, konkurují mu totiž některé loňské vlajkové lodě nebo třeba výtečný a ne o mnoho dražší Honor 8. Zajímavé bude také srovnání s novým Huawei nova, v každém případě má Zenfone 3 své nesporné kvality a jeho koupi vám, i díky rozumně nastavené ceně necelých 10 000 Kč, můžeme s klidným svědomím doporučit.

Asus Zenfone 3

Asus Zenfone 3
8

design a zpracování

7.7/10

výkon a optimalizace

8.1/10

hardwarová výbava

8.2/10

kvalita fotografií a videa

7.9/10

výdrž baterie

8.3/10

Klady

  • kvalitní displej
  • 64GB úložiště
  • dobrá výdrž baterie
  • kvalita fotografií ve dne
  • přijatelná cena
  • podpora dvou SIM

Zápory

  • chybějící NFC
  • množství předinstalovaných aplikací
  • lesklý a kluzký povrch
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku