TOPlist

Recenze Alcatel Idol 4S: Zaměřeno na virtuální realitu

Rok 2016 je a bude označován jako rokem virtuální reality. Na trh byly uvedeny brýle HTC Vive a Oculus Rift a virtuální realitou se začali zabývat rovněž i výrobci smartphonů. Jedním z prvních výrobců, který představil své brýle, byl jihokorejský Samsung. Gear VR nefungují samostatně, ale je do nich nejprve nutné vložit podporovaný telefon, jehož displej slouží jako „zobrazovadlo“. Na letošním veletrhu MWC v Barceloně představila podobné řešení i společnost Alcatel.

Společnost nejprve představila smartphone Alcatel Idol 4S, k němuž budou dodávány i brýle pro VR. Výrobce zašel ještě o kus dále než konkurence a samotnou konstrukci brýlí využívá jako balení telefonu.

Idol 4S se na českém trhu prodává za cenu 11 999 Kč. Pokud chcete ušetřit a virtuální realita vás nezajímá, můžete se porozhlédnout po smartphonu Vodafone Smart Platinum 7 (recenze). Za výrobou tohoto telefonu stojí stejná společnost TCL a hardwarová výbava je naprosto totožná. Odlišností je opravdu minimum a týkají se převážně vzhledu. Za model se značkou Vodafone však zaplatíte jen 9 977 Kč. Brýle na virtuální realitu nejsou součástí balení, ale můžete si je za příjemných 977 Kč dokoupit.

Alcatel_IDOL 4_VR_2

Alcatel Idol 4S má však za svou cenu rozhodně co nabídnout. Slušná hardwarová výbava v čele s jemným QuadHD displejem, osmijádrovým čipsetem Qualcomm Snapdragon 652 a kvalitními stereo reproduktory si své zákazníky jistě najde. Jestli má novinka od Alcatelu vůbec nějaké nedostatky vám odpoví naše dnešní recenze.

Videorecenze

Obsah balení: Dokonalá praktičnost

Na obsah balení se tentokrát zaměříme trochu detailněji. Jak jsem se již zmínil, Idol 4S je dodáván s brýlemi pro virtuální realitu. Samotný smartphone je již přímo osazen v brýlích a veškeré dodávané příslušenství je obsaženo v plastovém zacvakávacím krytu. Vše je tak obsaženo v jedné plastové krabičce, po jejímž otevření a sestavení se z ní stanou brýle pro VR. Jednoduché, ale velmi elegantní a zajímavé řešení.

Kromě telefonu a brýlí s popruhy dostanete napájecí adaptér s odpojitelným kabelem microUSB, kvalitní špuntová sluchátka od JBL, průhledný ochranný kryt a také fólii na displej. Nechybí samozřejmě ani sada uživatelských příruček.

Konstrukce a design: Otisk kam se podíváš

Celkové rozměry telefonu dosahují hodnot 154 × 75 × 7 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 149 gramů. Základem konstrukce je kovový rámeček, který obepíná skleněná záda i předek přístroje. Sklo je sice materiál na pohled pěkný, ale bohužel velmi nepraktický. U Idolu 4S budete neustále bojovat se zanecháváním otisků prstů a pokud telefon položíte na nakloněný povrch, velmi snadno vám může sklouznout na zem.

cam10

Čočka fotoaparátu je umístěna na zádech přístroje a je doplněna o přisvětlující LED. Čočka bohužel není v jedné rovině se zbytkem zad, ale je zhruba o milimetr vystouplá. Pokud si nedáte pozor, můžete ji tak poměrně snadno poškrábat. Problém můžete vyřešit nasazením dodávaného plastového krytu, který výškové rozdíly eliminuje. Při celkovém pohledu na záda Idolu 4S je zřejmá inspirace u vlajkových modelů Samsungu.

Čelní straně vévodí 5,5 palcový displej s rozlišením QuadHD. Odolné sklo, které kryje téměř celý předek je po stranách zaoblené, což přispívá k lepší ergonomii. Opomenout nesmíme ani hlasité reproduktory, které jsou umístěné nad i pod displejem. Ty jsou navíc provedené tak, že mají mřížku z obou stran, takže i když položíte telefon displejem na stůl, stále hrají velmi dobře. Čelní kamera nabídne rozlišení 8 megapixelů a je rovněž doplněna o přisvětlující LED. Noční selfies tak nebudou problém.

cam11

Kolébka pro ovládání hlasitosti sídlí na pravém boku přístroje. Tlačítko Power ovšem není umístěno pod kolébkou, jak byste očekávali, výrobce se jej rozhodl osadit na levý bok. Kulatý spínač pod ovladačem hlasitosti je totiž tzv. Boom Key. Toto tlačítko je úzce propojeno s operačním systémem a po jeho stisknutí v různých částech systému dojde k určitým přednastaveným akcím. Pokud jej stisknete například na domovské obrazovce, na displeji se vám objeví animace aktuálního stavu počasí. Uplatnění najde i ve hrách či jiných aplikacích. V nabídce nastavení si můžete funkci Boom Key libovolně konfigurovat dle svého uvážení.

Datový konektor microUSB je umístěný na spodní hraně. Na té opačné najdete konektor sluchátkového výstupu. Díky tomu, že je telefon v podstatě symetrický a má navíc umístěné mikrofony i reproduktory na obou koncích, můžete jej používat jak v klasické poloze, tak i v otočeném stavu. Podobnou funkcí byl vybaven i předchozí model Idol 3.

Celkově mohu označit konstrukci Alcatelu Idol 4S jako velmi povedenou. Telefon je opravdu velmi bytelný a výborně zpracovaný. Ergonomie chce trochu zvyku – tlačítko Power umístěné na pravém boku mi hlavně ze začátku používání dělalo velké problémy. Logičtější by možná bylo prohodit jeho umístění s Boom Key. Jinak ale telefon velmi dobře padne do ruky. Ovládání jednou rukou je ovšem vzhledem k velkému displeji nemožné.

Displej: Slast pro oči

Displej je jednou z hlavních zbraní testovaného modelu. Výrobce osadil 5,5palcový AMOLED panel s rozlišením QuadHD (1440 × 2560 pixelů). Výsledná jemnost tak činí 534 bodů na palec. Tato jemnost je pro běžné používání možná až příliš, v tomto případě to ovšem má své odůvodnění a tím je virtuální realita. Brýle jsou totiž vybavena čočkami, které obraz zvětšují a i 534 ppi tak není kdovíjaký zázrak.

cam13

Technologie AMOLED je známá tím, že její barevné podání je proti jiným typům panelů lehce přesaturované. Mezi uživateli se najdou jak příznivci, tak i odpůrci této technologie. Jedno se však musí této technologii nechat a to perfektní podání černé a výborná čitelnost i na přímém slunci. Regulace jasu probíhá automaticky v závislosti na intenzitě okolního světla a funguje velmi dobře. Pochválit musíme rovněž i velice slušný rozsah jasu.

Hardware a konektivita: Rekordy netrhá, ale postačí

Hnacím motorem se v tomto případě stal čipset Snapdragon 652 od Qualcommu. Tento čip je vybaven celkem osmi jádry – 4 × Cortex A72 s taktem 1,8 GHz a 4 × Cortex A53 s taktem 1,4 GHz. Grafické výpočty obstarává čip Adreno 510. Čipset má k dispozici 3 GB operační paměti, ze které zůstává při běžném provozu volná zhruba třetina.

  • AnTuTu benchmark: 83 452 bodů
  • 3DMark Ice Storm Unlimited: 17 447 bodů
  • Basemark OS II: 1 598 bodů

Jak je vidět z výsledků benchmarků, telefon na špičku ani zdaleka nemá, ale jeho výkon je i tak poměrně úctyhodný. Během testování jsem nenarazil na situaci, kdy by mě výkon nějak omezoval.

Pro uživatelská data je připraveno vnitřní 32GB úložiště, ze kterého zůstane při prvním spuštění volných 23,5 GB. Další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD a jejím následným vložením do slotu na levém boku. Tento slot je kombinovaný, což znamená, že slouží zároveň pro karty nanoSIM.

U dražších telefonů bývá konektivita prvotřídní a ani Alcatel Idol 4S není výjimkou. Samozřejmostí je podpora všech českých LTE pásem, dvoupásmová WiFi, Bluetooth ve verzi 4.2 a NFC. Určování polohy probíhá bleskurychle, což je u čipsetů od Qualcommu již dobrým zvykem.

Zvuk: Ve spolupráci s JBL

Alcatel při vývoji některých svých telefonů spolupracuje se společností JBL. Výjimkou není ani Idol 4S a spolupráce je na výsledné kvalitě zvuku opravdu znát. Zvukový přednes stereoreproduktorů mě velmi příjemně překvapil. Zvuk je kvalitní, vyvážený i hlasitý. Idol 4S patří k nejlépe hrajícím telefonům na trhu a může směle konkurovat například smartphonu HTC 10.

Screenshot_20160711-125557

Pochválit musím také dodávaná špuntová sluchátka. Ty pocházejí přímo z produkce JBL a hrají parádně. Jediné co bych mohl vytknout je možná až příliš silná basová složka, ale díky povedenému softwarovému ekvalizéru si můžete přednes vyladit ke své spokojenosti.

Baterie a výdrž

V útrobách telefonu je ukrytý akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Při běžném používání vydržel Idol 4S v provozu celý den a k večeru hlásil ještě zhruba 30% stav baterie. Dvoudenní výdrž sice není nereálná, ale vyžaduje opravdu opatrné zacházení. Nejvíce se na výsledné výdrži podílí především QuadHD displej, který má zkrátka o něco vyšší spotřebu než panely s nižším rozlišením.

cam17

Potěšující zprávou je alespoň slušná výdrž při přehrávání videa. S nastaveným polovičním jasem a poloviční hlasitostí integrovaných reproduktorů se telefon vypnul po 11 hodinách. Díky technologii Quick Charge 2.0 je nabití prázdného akumulátoru otázkou necelých dvou hodin.

Operační systém a prostředí: Svižný Marshmallow

Výrobce zvolil pro svou novinku operační systém Android a to konkrétně verzi 6.0.1 Marshmallow. Prostředí launcheru je graficky sladěné a vypadá na pohled opravdu pěkně. Ikony nainstalovaných programů jsou seřazeny v samostatné otevírací nabídce a můžete je samozřejmě umístit na některou z dostupných ploch. Nechybí ani lišta s notifikacemi a přepínači nejčastěji používaných funkcí.

Se systémovými nástroji Alcatel nic nevymýšlel a jednoduše použil ty od Googlu. My toto řešení chválíme a rozhodně se jedná o lepší volbu, než kdyby se výrobce pouštěl do experimentů. Navíc Alcatel nemusel vynakládat další finanční prostředky na vývoj softwaru. Nabídka nastavení má také podobu jako u čisté verze systému Android. Přibylo jen pár položek navíc, jako je například nastavení funkce tlačítka Boom Key.

V systému je předinstalováno několik „bonusových“ aplikací, které naštěstí můžete odinstalovat. Za zmínku stojí Wavew MaxxAudio. Pod tímto názvem se ukrývá propracovaný ekvalizér zvuku. K dispozici je několik přednastavených režimů, případně si můžete jednotlivé složky doladit přesně dle své libosti.

Virtuální realita

Tím nejzajímavějším ze softwarové výbavy je prostředí pro virtuální realitu. Po kliknutí na ikonu s prostým názvem Spuštění VR budete vyzváni k tomu, abyste vložili telefon do dodávaných brýlí. To jde opravdu snadno, stačí na jedné straně stisknout pojistku, vložit telefon a uvolnit pojistku. Upevnění je opravdu pevné, takže se nemusíte obávat, že by smartphone při používání vypadl ven.

Screenshot_20160711-125510

K ovládání slouží dvojce kovových plošek na spodku brýlí. Tyto plošky jsou vodivě spojeny s polštářky, které jsou ve styku s rohy displeje. Není tak potřeba žádný dodatečný akumulátor a ovládání funguje i tak velmi spolehlivě.

cam08

V samotném prostředí pro VR je několik položek, mezi kterými můžete vybírat – 360° videa a fotografie, galerie a hry. Videa i fotografie jsou zajímavé, mě osobně nejvíce zaujala hra, kde se vžijete do role kosmonauta a zkoumáte okolní planety. V Idolu 4S jsou naistalovány celkem dvě hry, další obsah si můžete stáhnout v aplikaci Centrum VR.

cam06

Brýle jsou pohodlné a díky nastavitelným popruhům padnou na každou hlavu. Virtuální realita v podání Alcatelu je rozhodně zajímavá zkušenost. HTC Vive či Oculusu Rift nemůže samozřejmě podobné řešení konkurovat, ale jako vstupenka do světa virtuální reality jde o zdařilý pokus.

Fotoaparát a záznam videa: Na špičku nedosáhne

Hlavní fotoaparát umístěný na zádech přístroje nabídne maximální rozlišení 16 megapixelů. Pro osvětlení tmavých scén slouží přisvětlující LED, kterou najdete i na čelní straně, hned vedle čočky čelní 8megapixelové kamery.

cam12

Aplikace fotoaparátu působí jednoduše, ale obsahuje všechny potřebné nabídky, které si jen můžete přát. Dobrou zprávou je hlavně přítomnost manuálního režimu, díky kterému můžete z fotoaparátu dostat opravdové maximum.

Kvalita fotografií je celkem slušná a odpovídá ceně telefonu. Pochválit musíme barevné podání, nízkou hladinu šumu a dynamický kontrast (můžete si pomoci režimem HDR), horší je to s vykreslením detailů a celkovou ostrostí. S ubývajícím světlem je kvalita fotografií rapidně horší. Přestože se Idol 4S v některých ohledech dotahuje na špičku, fotoaparát je pouze lehce nadprůměrný, i když v některých scénách zvládne pořídit velmi pěkné snímky, v šeru už jde kvalita rapidně dolů.

Podobné je to i v případě videa. Telefon zvládne maximální rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Pokud se spokojíte s rozlišením FullHD (1920 × 1080 pixelů) můžete snímat až 60 snímků za sekundu. Přítomen je dokonce režim pro slow-motion videa, kdy dosáhnete až na 120 FPS, ovšem pouze s rozlišením HD (1280 × 720 pixelů).

Závěrečné hodnocení

Alcatel Idol 4S byl představen zároveň s novými vlajkovými modely od Samsungu a LG, takže neupoutal tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Hardwarová výbava v čele s QuadHD AMOLED displejem, výkonným čipsetem a výbornými reproduktory v kombinaci s kvalitním dílenským zpracováním jsou hlavními lákadly této novinky.

Největším konkurentem bude v podstatě totožný Vodafone Smart Platinum 7 (recenze). Ten nabízí identickou výbavu a navrch přidává ještě čtečku otisků prstů a také nižší cenu. Právě cena se však podepsala na obsahu balení, kde chybí brýle pro virtuální realitu (ty si ale u Vodafonu lze za necelou tisícovku dokoupit). Pokud vás virtuální realita neláká, zajímavou volbou by mohl být i nový smartphone OnePlus 3 (recenze). I ten je nepatrně levnější a kromě displeje a zvukového přednesu vítězí nad Idolem ve všech ohledech.

Přes velmi silnou konkurenci si však Alcatel Idol 4S své zájemce jistě najde. Jeho hlavním magnetem na zákazníky jsou právě brýle na virtuální realitu, které jsou (doslova) součástí balení.

Alcatal Idol 4s

Alcatal Idol 4s
8.1

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

6.9/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • kvalitní dílenské zpracování
  • atraktivní design
  • výborný QuadHD displej
  • slušný výkon
  • brýle na VR v balení
  • kvalitní zvukový přednes
  • přiměřená cena

Zápory

  • náchylný na otisky prstů
  • kvalita fotografií v šeru
  • chybí čtečka otisků prstů
  • průměrná výdrž baterie
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku