TOPlist

NVIDIA Tegra: Přichází revoluce do světa mobilních zařízení

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

nVidia mobilní procesoryStále častěji se začínají objevovat aplikace, které vyžadují značný grafický výkon, jenže zařízení schopných vypořádat se s takovými nároky existuje o poznaní méně. Společnost NVIDIA ale na nedávném veletrhu Computex představila řešení v podobě zcela nové řady čipů, které kombinují CPU (Central Processing Unit), GPU (Graphic Processing Unit) a dokonce i paměť v jednom čipu. To vše je vměstnáno na plochu 144 mm2, která je ještě menší než velikost amerického deseticentu.

Tato nová rodina „computer-on-a-chip” nese název Tegra a jedná se o procesory postavené na architektuře ARM11. NVIDIA ale naznačila, že v budoucnu bychom se mohli setkat i s verzí na výpočetním jádře architektury x86, nicméně vzhledem k zaměření na mobilní zařízení je lepší volbou úspornější jádro ARM11, neboť tato série byla speciálně vyvinuta pro zařízení běžící na Windows Mobile a Windows CE. NVIDIA ale nevylučuje i pozdější spoluprací s dalšími platformami jako je například Google Android.

-

Tegra 600 pro MID a UMPC
Rodina Tegra má hned dvě série označované jako Tegra 600 a Tegra APX. Do první jmenované patří čipy Tegra 600 a 650, které jsou určeny pro náročnější zařízení jako MID (Mobile Internet Device), UMPC (Ultra-Mobile PC) nebo netbooky. Tegra 600 má jádro ARM11 MPCore na frekvenci 700 MHz, je schopna dekódovat video H.264 v rozlišení 720p (1280×720px), zvládne zobrazení grafiky na displeji o rozlišení SXGA (1280×1024px) a poradí si i s 12MPx fotoaparátem. Verze Tegra 650 je o něco výkonnější, oproti čipu Terga 600 obsahuje jádro ARM11 MPCore na frekvenci 800 MHz, podporuje dekódování H.264 videa v rozlišení 1080p (1920×1080px) a poradí si s displejem do rozlišení až WSXGA+ (1680×1050px).

-

Tegra APX pro Windows Mobile
Dalším členem je Tegra APX 2500, která je určena především pro nám dobře známe Windows Mobile komunikátory a PND navigace. Tegra APX 2500 má opět jádro ARM11 MPCore, které běží na frekvenci 600 MHz, je schopna dekódovat H.264 video v rozlišení 720p (1280×720px), dokáže pracovat s displeji až o rozlišení FWVGA (864x480px) a 12MPx fotoaparát je pro ní také hračkou. Hlavním rozdílem od série Tegra 600 bude menší náročnost na energii, která je u zařízení tohoto typu více než žádaná.

-

Tip: Kompletní specifikace série Tegra 600 a Tegra APX najdete na webu výrobce.

NVIDIA si dala na této nové řadě procesorů opravdu záležet a její velkolepá prezentace na Computexu je toho jen důkazem. Při své prezentaci totiž svojí řadu Tegra srovnávala s procesorem Intel Atom, který je ale na rozdíl od Tegry postaven na architektuře x86 a je určený zejména pro zařízení typu MID, UMPC a pro levné notebooky a desktopy, které využívají zejména klasických stolních Windows. To je odvážné srovnání, nicméně NVIDIA Terga míří opravdu vysoko a v leckterých parametrech Intel Atom nekompromisně poráží. Podle NVIDIE je totiž její Tegra 10x výkonnější, 10x energetický úspornější a 10x menší než Intel Atom. Konkrétně má Tegra energetickou spotřebu pouze 1 W, zatímco Atom spotřebuje minimálně 12 W. Náš zdroj dokonce odhaduje, že spotřeba Atomu s připojeným displejem vzroste až na 30 W. K energetické nenáročnosti přispívá i fakt, že Tegra je „all-in-one” čipset a všechny komponenty spolu perfektně spolupracují.

-

Tegra dokáže přehrávat HD video v rozlišení 720p při spotřebě 600 mW, což je opravdu příjemné a dává tak například šanci mnohahodinovému sledování digitální televize. Podle generálního ředitele mobilní divize společnosti NVIDIA Michaela Rayfielda, bude Tegra v zařízení vybaveném úsporným OLED displejem schopna s běžnou baterií přehrávat HD video až 26 hodin, zatímco Atom by si poradil s HD videm pouze jednu až dvě hodiny. NVIDIA ale ve svých specifikacích uvádí dokonce až 30 hodin přehrávání HD videa nebo až 130 hodin poslechu hudby. Jedná se ale nejspíše pouze o teoreticky dosažitelné hodnoty.

-

-

Čipset Tegra byl prezentován na prototypu zařízení typu MID, který ohromoval nejen svým designem ale hlavně výkonem, což můžete posoudit sami na následujících videoukázkách.

-Video celého systému vypadá opravdu obdivuhodně. Nenechte se ale zmást, protože se nejedná o vlastní OS, ale pouze o uživatelské rozhraní vyvinuté speciálně pro prezentaci schopností čipsetu Tegra, které běží na operačním systému Windows CE.

Tegra také zvládne díky podpoře rozhraní HDMI (High-Definition Multi-media Interface) přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě třeba právě do vaší HD televize.

NVIDIA rozpoutala v segmentu mobilních zařízení opravdovou revoluci a přináší tak sílu moderní vizuální výpočetní techniky do mobilních zařízení, která si nyní hravě poradí i s těmi nejnáročnějšími multimediálními funkcemi a k tomu všemu nabízí i výrazně delší životnost baterie než její konkurence. NVIDIA Tegra přináší opravdu až pohádkové výkony, jestli ale budou reálně dosažitelné se dozvíme, jakmile budou první komunikátory s těmito čipy na trhu.

-

Je vidět, že to NVIDIA myslí opravdu vážně a plánuje pokračovat ve vývoji v tomto mobilním segmentu i v budoucnu a dosáhnout ještě lepších výsledků. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví ostatní výrobci jako třeba Intel, Samsung, Qualcomm nebo AMD.

Zdroje: nvidia.com, fudzilla.com

Autor článku Tomula
Tomula

Kapitoly článku