TOPlist

Nové sestavení Windows 10 (Mobile) pro Insidery: jaké funkce budou v Creators update chybět?

Microsoft v noci opět povýšil testovací sestavení systémů Windows 10 a 10 Mobile na novou verzi s číslem 15014. I když se po poslední velké aktualizaci zdálo, že přísun novinek je pro letošní jaro vyčerpán a do ostrého vydání bude kladen důraz zejména na opravách chyb a stability, došlo i na několik vítaných změn.

windows10

Windows Store jako knihkupectví, Microsoft Edge jako knihovna

Obchod aplikací v obou verzích Windows je od aktuálního sestavení obohacen o prodej elektronických knih. Jako jejich offline čtečka poslouží prohlížeč Microsoft Edge, který dostává novou knihovnu, do níž se budou zakoupené knihy stahovat. Edge jako čtečka umožní používat menu kapitol, vyhledávat konkrétní slova, zanechávat záložky, přizpůsobit si písmo, Cortana dokonce může posloužit jako výkladový slovník.

visuel3

Poslední jmenovaná funkce bohužel není v našich končinách podporována, stejně tak si u nás nebude možné ve Windows Store koupit knihy, to je zatím umožněno pouze americkým uživatelům. Microsoft Edge ale umí pracovat i s nechráněnými ePub soubory, tudíž je možné jej jako čtečku e-booku použít i u nás.

Veškerá nastavení Wi-Fi na jednom místě

Další společnou novinkou pro počítače i smartphony je sloučení položek nastavení Wi-Fi, podrobnostech o využití Wi-Fi sítě a placených Wi-Fi službách pod jednu položku nazvanou jako služby Wi-Fi.

Volba vlastní systémové barvy

V předchozích sestaveních Microsoft zjednodušil nastavení vzhledu systému, včetně barev systému, nyní se Insideři nemusí spolehnout pouze na barvy, které jim v Redmondu naservírovali, ale mohou si namíchat vlastní. Tato novinka je dostupná zatím pouze na počítačích a tabletech.

accent-color-picker

Automatické čištění disku

Jelikož systém Windows dokáže být pěkně nenasytný, zejména na zařízeních s menší pamětí, přidal Microsoft do nastavení úložiště novou položku, která každých 30 dní zajistí čištění dočasných a vyhozených souborů v koši. Tato volba bude v základním nastavení vypnutá, lze ji však aktivovat a zvolit, kterých položek se automatické čištění bude týkat.

Dostupnější úspora baterie

Hladovost Windows se také může projevit ve výdrži na jedno nabití, kterou lze částečně korigovat různými profily využívání (vysoký výkon, spotřeba, apod.). Od Creators update má být toto přepínání možné novým posuvníkem přímo z ikonky baterie v hlavním panelu, v současném sestavení je pouze první „nástřel“ UI, jak by se mohlo přepínání realizovat, posuvník zatím není funkční a dostane jej pouze omezené množství testerů.

battery-slider

Cortana na kosmetice

Novinek se dočkala i Cortana, která dostala lehce inovovaný vzhled vyhledávacího řádku a větší text v notifikacích zasílaných do Centra akcí.

Funkce Moji lidé nebude, telefony přijdou o koutek aplikací

Microsoft chtěl do Creators updatu implementovat funkci Moji lidé, což měl být rychlý přístup k oblíbeným kontaktům se zjednodušením sdílením obsahu mezi nimi. Microsoft na této funkci stále pracuje, ale do vydání velké jarní aktualizace ji nestihne připravit, proto bylo uvedení Mých lidí odloženo do dalšího velkého updatu, který má dorazit na podzim.

Další věcí, která bude v Creators updatu chybět, je funkce Koutek aplikací na mobilních zařízeních. Po odebrání dětského koutku v systému Windows 10 tak již nezbyde v telefonu s Windows 10 Mobile místo pro vytvoření prostředí s omezenou funkčností a vybranou paletou aplikací. Microsoft odebrání koutku aplikací obhajuje sníženým počtem jeho uživatelů.

Známé chyby na počítačových Windows

Microsoft tradičně odstranil část chyb v obou systémech, avšak stále má co opravovat:

  • Indikátor stahování tohoto sestavení ve Windows Update se zasekne na 0 %, avšak samotné stahování funguje v pořádku; Insideři mají nefunkční indikátor jednoduše ignorovat
  • Stále dochází k nepřetržitým výjimkám služby Spectrum.exe, která může způsobovat výpadky zvuku, zvýšené vytěžování disků apod. Řešením je složku C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors a restartovat zařízení
  • Někteří uživatelé nemusí být při instalaci nového sestavení úspěšní a z procesu upgradu je vyruší nová zelená obrazovka smrti
  • Na některých počítačích může sporadicky přestat fungovat zvuk
  • Ve službě Windows Update se může objevit bezdůvodná hláška o tom, že zařízení je spravováno organizací, přestože není (tento bug mohu osobně potvrdit)
  • Aplikace Netflix může spadnout hned po startu, řešením je opětovné spuštění
  • Některé aplikace a hry, např. DOT2 není možné v tomto sestavení spustit, případně se minimalizují a není možné je obnovit
  • K počítači nelze připojit ovladač pro Xbox 360 a Xbox One
  • Náhledy záložek v Microsoft Edge mohou být na monitorech s vysokým rozlišením příliš malé
  • V nabídce Start není možné přesouvat položky ze seznamu všech aplikací do pravé části tažením
  • V Microsoft edge nejde otevřít některé webové stránky
  • Cortana nemusí bezprostředně po instalaci aplikace zvládnout její hlasové spuštění, řešením je počkat zhruba 5 minut, než se aplikace zaindexuje.

Známé chyby na smartphonech

Přestože novinek pro smartphony se prozatím v testovacích sestaveních Creators updatu mnoho neobjevilo, chyb je poměrně hodně. Některé se týkají schopností spolupráce s Azure Active Directory, což není pro většinu uživatelů nijak zásadní, najdou se ale i „klasické“ chyby, které běžného uživatele nepotěší:

  • Nejde otevírat příchozí emaily přímo z notifikace
  • Na některých zařízeních (např. Lumia 635) není možné ručně měnit úroveň podsvícení
  • Nefunguje tlačítko funkce období klidu v Centru akcí
  • Do peněženky není možné přidávat nové karty, ani platit s kartami stávajícími
  • Prohlížeč Microsoft Edge se svévolně přepíná mezi režimy na šířku a na výšku; řešením je zamknout a odemknout telefon

Jak je vidět, Microsoft má do dubna stále co opravovat, doufáme, že Insideři odchytají maximální počet chyb mez 3 a 12. únorem, kdy se koná další kolo Bug Bash.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku